I Nieuwbouw NBBS op Schuttersveld STAD OMGEVING IJ 365,- j Schouwburg directeuren mden meer weten durven" PROVINCIE: GEMEENTEN LAKS MET BODEMVERONTREINIGING EERSTE PAAL VOLGENDE MAAND DE GROND IN Haarlemmerstraat eindelijk autovrij l ANS BOELEN: TEUTOBURGER- W0GD i8"SIJTHOFF PERS VRIJDAG f6 AUGUSTUS 198S PAGINA 9 I dermiddag II Rijksmuseum voor s/gie en Mineralogie jfe Hooglandse Kerk- K 17 worden het ko- Ije seizoen weer kin- iddagen voor de I van 8 tot 13 jaar Ijjtf gehouden. Zo kun- Tkinderen verschil- 1 1 gesteenten deter - >/7 en zaden van •half miljoen jaar uitzoeken. Tevens aandacht besteed bijzondere museum- ien. Op deze manier lt de jeugd kennis mm de geschiedenis van mrde, zoals die in mi- Ien, fossielen en ge- ten tot uiting komt. programma van ie- 1 kindermiddag be- i om half drie, de lamekosten bedra- 1 vijf gulden. Voor inlichtingen kan terecht in het mu- 071-124741. Er zijn 1 trmiddagen op 18 en jjv ptember, 9 en 23 ok- -**. 6 en 20 november. 22 januari. 5 en 26 ari en 12 en 19 fsieke films vertoont in het ko- 1e seizoen een ne- klassieke films in kapelzaal aan de Vest 45. Dit zijn ropolis" van Fritz r. (24 september), k Soup" van Leo Irney (29 oktober). Kerm esse Héroique" Jacques Feyder (26 tnber). „Rome open van Roberto Rosse- 17 december), „The van Hitchcock (28 ri), „Les 400 coups" Truffaut (25 februa- low Up" van Anto- (25 maart), „Max laar" van Fons Ra kkers (29 april) en de repetitie" van ar Bergman (27 l Per voorstelling Ben toegangskaartje gulden vijftig, een lement voor alle films moet vijfen- g gulden opbrengen. m K&O-leden is dat ctievelijk vier en I twintig gulden, inlichtingen bij 141141. 31c LEIDEN/DEN HAAG Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (GS) hebben een dringend beroep gedaan op alle gemeenten in de provincie minder laks om te gaan met bodemverontreiniging. GS wijzen de gemeenten er in een brief op dat het nog steeds regel matig voorkomt, dat pas tijdens de uitvoering van allerlei bouwplan nen blijkt, dat de bodem verontrei nigd is. Al in 1981 hebben GS alle gemeenten gevraagd altijd bodem onderzoek te doen voordat met de uitvoering van bouwplannen wordt begonnen, maar veel ge meenten blijken zich daar niet aan te houden. GS wijzen op de gevol gen: nodeloze kostenstijgingen en vertragingen. De gemeenten zou den al bij de vaststelling van be stemmingsplannen rekening moe ten houden met mogelijk verdach te percelen. Overal waar onder meer verffabrieken, drukkerijen, autobedrijven en baggerdepots zijn geweest, zou eerst een globaal on derzoek naar de gesteldheid van de bodem ingesteld moeten wor den, voordat aan het perceel een nieuwe bestemming wordt gege ven. GS geven ook geen verkla ring van geen bezwaar meer af, voordat is vastgesteld dat het des betreffende stuk grond niet is ver vuild. Koninklijke onderscheiding LEIDEN De heer P. Boom heeft vanmiddag uit handen van burgemeester C. Goekoop de ere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau ont vangen. De geboren en getogen Leidenaar Boom is bouwkundig opzichter bij Nationaal Grondbe zit N V. en kreeg de onderschei ding ter gelegenheid van zijn af scheid en zijn pensionering. Hij was onder meer betrokken bij de bouw van flats a5n de Brahms- laan en de Mahlerstraat. Hij was jarenlang bestuurslid van voet balvereniging Leidse Boys en trad ook als scheidsrechter in de voetbalsport op. Standhouder bestolen LEIDEN Een 31- jarige inwoner van Purmerend, die gis teren met een stand op dè braderie op de Haarlemmer straat stond, is be stolen. Onbekenden gingen er vandoor met een zilveren horloge en een ket ting, een gouden ring en een bedel tje. Volgens de standhouder zijn de goederen in een on bewaakt ogenblik verdwenen. LEIDEN De eerste paal voor het nieuwe kantoor van de NBBS op het Schuttersveld wordt volgende maand gesla gen. Volgende week wordt al begonnen met het bouwrijp maken van het terrein waar het kan toor moet komen. De nieuwe hoofdvestiging van deze reisorganisatie moet volgend jaar juni gereed zijn. De NBBS zal daarmee het eerste bedrijf zijn dat op de PTT en het Kantorenhuis aan de andere kant van de Schipholweg na daadwer kelijk een nieuw kantoor pand op het Schuttersveld betrekt. De eerste officiële paal wordt waarschijnlijk ge slagen door staatsscretaris P. van Zeil van economische za ken. Het kantoor van de NBBS komt tegenover het Kantorenhuis en wordt aan gesloten .op de stadsverwar ming. Het gebouw telt vier- eneenhalve bouwlaag en moet ruimte bieden aan 110 personeelsleden van de NBBS. ^De reisorganisatie heeft in* totaal 230 perso neelsleden. De overige mede werkers zijn ondergebracht in filialen in 27 plaatsen in Nederland. Het hoofdkantoor van de NBBS is nu gevestigd aan het Rapenbrug 8 en 10. Het pand Rapenburg 10 werd in 1980 betrokken toen bleek dat de huisvesting op nummer 8 te klein werd. Begin dit jaar kwam de NBBS tot de con clusie dat ook beide panden onvoldoende ruimte bieden aan de 110 personeelsleden. Ook het gebrek aan parkeer ruimte op het Rapenburg, was één van de redenen om naar een nieuw kantoor om te zien. De reisorganisatie heeft haar hoofdkantoor al 58 jaar in Leiden en dat is volgens fi- nancieel-directeur H. Flipse ook een reden dat men voor nieuwbouw in Leiden heeft gekozen. „Maar we hebben ook in Hoofddorp, Leider dorp en Woerden naar kan toorpanden gekeken. In Lei den bleek er geen enkel be staand kantoorpand te zijn, dat aan onze wensen voldeed. Nieuwbouw biedt bovendien het voordeel dat je alles pre cies zo kan maken als je zelf wilt. Uiteindelijk hebben we Voor het Schuttersveld geko zen vanwege de goede be reikbaarheid. We krijgen daar veertig eigen parkeer plaatsen en het ligt vlak bij het station". De NBBS huurt het nieuwe kantoorpand aan het Schut tersveld voor 185 gulden per vierkante meter. „Ook die prijs was voor ons aanleiding om voor het Schuttersveld te kiezen. Als de prijs hoger was geweest, hadden we naar iets anders omgezien. De huurprijs van de kantoren boven Winkelhof in Leider dorp bijvoorbeeld was één van de redenen om daarvan af te zien en om voor Leiden te kiezen", aldus directeur Flipse. Erfpacht Het nieuwe kantoor wordt gebouwd in opdracht van Eu- rocommerce B.V. een in Gorssel gevestigde project ontwikkelaar. Eurocommerce bouwde eerder in Leiden het kantoorpand van Schreiner aan de Plesmanlaan. De tota le bouwkosten van het NBBS-kantoor bedragen zes miljoen gulden. De gemeente heeft zoals gebruikelijk in dit soort gevallen de grond (1410 vierkante meter) in erfpacht uitgegeven. Directeur G. Vis ser van Eurocommerce had de grond liever gekocht, „maar ja, Leiden wilde dat niet". Visser heeft wel als eis gesteld dat de canon voor een periode van 75 jaar afgekocht zou mogen worden. „Als Lei den daarin niet had toege stemd, was het niet doorge gaan" Eurocommerce heeft het hui dige onderkomen van de NBBS aan het Rapenburg ge kocht. De reisorganisatie stel de dat als eis. Visser wil pro beren die panden te verhu ren aan de gemeente of aan de universiteit. Volgens Vis ser hebben overheden of de universiteit „altijd wel be hoefte aan dergelijke pan den". Contacten met Leiden of de universiteit heeft hij hierover nog niet gehad. De universiteit heeft overigens de laatste jaren een groot aantal panden aan het Ra penburg afgestoten, omdat men er door de nieuwbouw aan de Witte Singel geen be hoefte meer aan had. Hotel Inmiddels is ook begonnen met het bouwrijp maken van een stuk grond op de hoek van de Schipholweg en het Schuttersveld. Daar moeten een hotel en een kantoor pand komen, die worden ge bouwd door projectontwikke laar NBA in Utrecht. De eer ste paal voor het hotel en het kantoor moet eind dit jaar de grond in gaan. Eerder werd de bouw van het hotel uitge steld wegens moeilijkheden met de financiering ervan. Het pensioenfonds van de PGGM haakte af, omdat men het project niet rendabel achtte. Met een nieuwe be legger heeft de NBA nog geen overeenstemming be reikt, maar de NBA ver wacht dat dat binnen een maand wel het geval zal zijn. Wethouder Peters kijkt toe hij zijn fiets door Kees de Vreugd wordt opgevouwen, als straf voor het fietsen door de Haarlemmerstraat. De fiets was overigens geen eigendom van Peters. De winkeliers durfden het vernielen van de echte fiets van de wethouder als openingsstunt niet aan. LEIDEN De Haarlemmer straat is sinds gistermiddag twaalf uur eindelijk autovrij. Tenminste dat hopen de ge meente én een groot aantal winkeliers te bereiken met de palen die de laatste dagen zijn geplaatst in de langste winkel straat van Leiden. Ook de ste gen naar de Haarlemmerstraat zijn met palen afgesloten. De winkeliersvereniging duw de wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening en ver keer gistermiddag een oude fiets in zijn handen waarmee hij de afsluiting officieel moest vieren. Peters had nog geen tien meter met de fiets tussen het winkelend publiek afge legd of hij werd door een agent aangehouden en op de bon geslingerd. „Wegens het fietsen in een voetgangersge bied", kreeg hij te horen. Even later werd de fiets door Kees de Vreugd, één van de sterke mannen van Nederland, netjes opgevouwen als waarschuwing aan iedereen, die het verbod per fiets dan wel per auto van de Haarlemmerstraat gebruik te maken ook in de toekomst negeert. De afsluiting van de Haarlem merstraat geldt alleen overdag van elf uur 's morgens tot zes uur 's middags. De winkeliers mogen tot elf uur wel met de auto de straat in om hun zaak te bevoorraden. Met het afsluiten van de Haar lemmerstraat ging gisteren ook de braderie in de Haar lemmerstraat van start. Vrij wel alle winkeliers hadden hun waren dit keer niet in, maar vóór hun zaak uitgestald, waarbij een enkeling meende de aandacht te moeten trek ken door het draaien van kei harde muziek. Een publiekstrekker was giste ren tijdens de zeer druk be zochte braderie („Het valt blijkbaar wel mee met die slechte bereikbaarheid van de binnenstad", merkte wethou ders Peters terloops op) een Eerste paal al gesloopt LEIDEN Eén van de pa len die is gebruikt voor het afsluiten van de Haarlem merstraat is al weer weg. In de Vrouwensteeg waren twee palen geplaatst om de winkelstraat ook vanuit die steeg voor auto's ontoegan kelijk te maken. Vanmorgen bleek één van de twee door onbekenden verwijderd. Volgens een woordvoerder van de gemeente, zijn sinds de afsluiting, die gisteren een feit werd, al verschillen de telefoontjes binnengeko men van mensen die menen dat de palen hen onoverko- menlijke problemen opleve ren. „In al die gevallen pro beren we er een mouw aan te passen", aldus de woord voerder vanmorgen. andere sterke man: de Belg John Massis. Massis vertoonde wat kunstjes zoals het tegen houden van een crossmotor met zijn tanden en het buigen van staven ijzer. De braderie is vanmiddag af gesloten. Voorverkoop Dire Straits LEIDEN De voorver koop van toegangs kaartjes voor de con certen die de bekende Engelse groep Dire Straits op zaterdag 23 en zondag 24 november in de Groenoordhallen in Leiden geeft, begint zaterdag 7 september. -* n ^^GN De Leidse wburg, de oudste federland, heeft de 1 jaren niet bepaald ctioneerd als een nd cultureel een- Maar dat wordt bin- ■■■■rt anders, als het e nieuwe directeur at" Boelen en adjunct- ?ur Hans Kagie ligt. die programma alder bij de VARA ge- is, en Kagie zijn nog wee weken officieel inde 1st, en hebben nu al inde ideeën voor ja- 'erwerk. .euwe jaarprogramma iet seizoen 1985/1986 een tijdje klaar bij daar hebben Boelen gie dus geen invloed de- men uitoefenen. Wat de nieuwe directeur ee,jt nieuwe programma? |t heel goed in elkaar. fUons, die even de rol de van interimdirec- ieeft het samen met Hoogeveen opgesteld, ït me plezier dat aller- Bressante groepen en T/n die vorig seizoen I de kleinere podia te 1 aren, de stap naar de IVfaal hebben gezet. Zo I De Mexicaanse Hond, (ans, cabaretgroep Frisse Jongens, Annemarie Prins' gezelschap De salon, Jozef van den Berg en De mannen van den Dam ook naar de Leidse schouwburg. In het programma is trou wens nog wel wat ruimte over. Er zijn nu 84 voorstel lingen gepland, maar dat moeten er minstens honderd worden. Met de mensen van 'Ik, Jan Cremer' bijvoorbeeld gaan we zeker praten". Uit een inlegvel in het pro gramma blijkt dat tien voor stellingen voor abonnees zijn uitverkocht. Bent u tevreden over die belangstelling? „Het loopt boven verwach ting. Voor abonnementhou ders stellen we driehonderd plaatsen beschikbaar. In de losse verkoop zijn er dan nog zo'n tweehonderd over. De schouwburg heeft 553 stoe len, maar van een aantal plaatsen kun je niet het hele podium zien. Dat zeggen de mensen die hier de plaatsen verkopen er altijd bij, dat vind je niet in veel schouw burgen. Bij veel voorstellin gen weet je van te voren dat je een uitverkocht huis zal hebben. Vier keer operette is vier keer vol. Natuurlijk steek je soms je nek uit, maar als de voorstellingen het waard zijn, wil ik dat risico lopen, je moet het publiek Frans Boelen: „Waarom zouden de wereldkampioenschappen gewichtheffen niet in de schouwburg gehouden kunnen worden?" een kans geven. De gemid delde bezetting lag vorig jaar trouwens boven de driehon derd verkochte plaatsen per voorstelling, dat is landelijk vrij hoog, dus de belangstel ling is er". Ik kan me voorstellen, dat veel mensen die langs de schouwburg komen niet zien wat de functie van het ge bouw is. Het is wel mooi, maar niet erg herkenbaar. Hans Kagie, die zich onder meer met de publiciteit gaat bezighouden: „Daar willen we inderdaad wat aan gaan doen. Je kan moeilijk de ge vel gaan veranderen, maar bloemen en planten mogen wel. Nu zijn er alleen twee vitrines om affiches in op te hangen. We moeten toch proberen om meer mensen te bereiken. Mensen mogen ei genlijk nooit het excuus heb ben dat ze weggebleven zijn omdat ze niet wisten dat een voorstelling te zien was. Soms moet je ook specifieke reclame maken. Als Jules Deelder komt, moet dat op alle middelbare scholen be kend zijn". In een radio-interview zei u onlangs, dat het Nederlandse theatergebeuren, net zoals de televisie, zo saai is. Moet ie mand die dat vindt nu pre cies schouwburgdirecteur worden? Boelen: „Wat ik bedoel, is dat alle schouwburgprogram ma's zo op elkaar lijken. Veel schouwburgdirecties zouden wat meer moeten durven, en bijvoorbeeld een eigen spe cialisme kunnen ontwikke len, een eigen gezicht. Neem nou een sport als gewichthef fen. Dat is toch prachtig the ater! Waarom zouden de we reldkampioenschappen gewi chtheffen niet in de schouw burg gehouden kunnen wor den? Maar de TV is inder daad vreselijk. Als 'Sterren- slag' topamusement is, dan gaat het toch niet goed? Wat ik ook zo jammer vind, is dat er vanaf eind mei tot half september niets gebeurt in de schouwburg. Daar moet ook iets op bedacht worden. Een festival, een eigen pro- duktie of iets dergelijks. Lei den gaat toch niet ZVt maand op' vakantie? Het gemeente lijk beleid bevalt me wat dat betreft prima: vorig jaar het Festival of Fools, nu de La- kenfeesten. De schouwburg moet daar ook op inspringen. We hebben een prachtig the ater, dat gebruikt moet wor den". Als we na het gesprek over het podium terug naar de uitgang lopen, gaat net het rood fluwelen gordijn open. „Iedereen is enthousiast over deze zaal. Joost Prinsen zei het me pas nog. Zie je, hoe dicht de acteur op het pu bliek zit?", vraagt Boelen. Ik zie het. DICK VAN TEYLINGEN ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Nic. Beetsstraat 10 is „Yonca Confectie", confectie atelier, gevestigd. Aan de Beschuitsteeg 6B is fotografie „René Bouw man", gevestigd. Aan de Herengracht 92A is Astrid Florentinus, amb. handel in 2e hands goed. (markth.), gevestigd. Aan de v.d. Werfstraat 20 is koffieshop „Papillon", ge vestigd. Pianohandel „L. H. Brij- nen", gevestigd aan de Turf markt 7 is opgeheven. Aan de Haarlemmerstraat 107-109 is „Bril-mij", geves- tigd. „Modehuis Spier" gevestigd aan de Haarlemmerstraat 107-109 is opgeheven. Aan de Hooigracht 2 is „Del- tamar Producties", admin., promotie- en publiciteitsbu- ro, gevestigd. „Videotheek 007" gevestigd aan de Doezastraat 9 is voortgezet door A. G. Ouds hoorn. Bejaarde winkeldief gepakt LEIDEN Een 73-jarige vrouw is gisteren in een super markt aan de Raamgracht be trapt tijdens een poging er met goederen met een waarde van enkele guldens vandoor te gaan. Op het politiebureau gaf de vrouw een vals adres op. Toen de politie haar daarmee confronteerde, deed ze er ver der het zwijgen toe. Gewonde op Lelylaan LEIDEN Een 67-jarige Am sterdamse is gisteravond met verwondingen aan het been naar het AZL overgebracht, nadat zij op de Lelylaan door een auto was geschept. De auto werd bestuurd door een 21-ja- rige Noordwijker. De vrouw stak de Lelylaan plotseling over ter hoogte van de Dam- laan zonder gebruik te maken van het daar aanwezige fiets en voetgangerstunneltje. De automobilist kan haar niet meer ontwijken. (ADVERTENTIE) Vertrek maandag 2 september a.s. 5-daagse luxe touringcarreis incl. excursies naar Bad Pyrmont, Lippe en Harmeien. Standplaats Hotel Quellenhof in Bad Dri- burg. Alle kamers met douche en toilet. Volpension met ontbijtbuffet, brunchbuffet en incl. afscheidsdiner. Prijs slechts per persoon. Gecombineerde reisverzekering 12,50 p.p. 5,- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% v.d. reissom 6,- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefonisch ondet nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag 9-16 uur) ol persooulitk in ome vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. POSTBUS 160S0 2500 AA DEN HAAG TELEFOON 070- 190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9