bloemen blijven de dienst itmaken in oude Flora 'tS TWEE JAAR CEL WEGENS OVERVAL POSTAGENTSCHAP Bulderen is niet mijn stijl MetVisserijdagenoude Katwijkse traditie hersteld De Kuip en De Rank definitief samen ^[)EN OMGEVING CeidóeSou/io/nt opDRUVENCENTRUM FLOREERT 3 A AG W ASSENAAR Een ge Hagenaar, die ongeveer ir geleden werd vrijgesproken P overval op een postagent- in Wassenaar, heeft gisteren er beroep twee jaar gevange- f tegen zich horen eisen. De ^«eur-generaal bij het Haagse jtshof acht bewezen dat de aar de overval wel degelijk f f geweten heeft. ■^Astagentschap annex winkel in schrijfartikelen aan de Rijksstraatweg werd op 26 april '84 door twee mannen overvallen. Een 60-jarige vrouw werd achter haar gepantserde loketje van daan gelokt. Op het moment dat zij te voorschijn kwam, trok een van de klan ten een pistool. De vrouw werd ge dwongen de kluis te openen. Vervol gens moest zij, evenals de drie klanten die later binnen zouden komen, geboeid op de grond gaan liggen. De overvallers maakten ruim 20.000 gulden buit en verdwenen in een auto. Eén van de vermoedelijke daders werd herkend op foto's die de politie de ge tuigen voorschotelde. Drie mensen meenden in een 24-jarige Hagenaar de dader van de overval te herkennen. De tweede vermoedelijke dader, een man met een Leids accent, werd nooit ach terhaald. De rechtbank sprak de Hagenaar in au gustus van het afgelopen jaar vrij we gens gebrek aan bewijs. De officier van justitie tekende hoger beroep aan. Tijdens ondervragingen op het politie bureau deed de verdachte zijn alibi uit de doeken. Op het tijdstip van de over val zou hij zijn spaarbank hebben be zocht. De cumputer van de bank wees echter uit, dat de verdachte niet tijdens, maar enkele uren voor de overval geld van zijn rekening had gehaald. „De ver dachte geeft leugenachtige verklaringen over de wijze waarop hij rond het tijd stip van de overval zijn tijd heeft door gebracht. Het alibi dat hij heeft willen opbouwen, is helemaal doorgeprikt. Drie mensen hebben hem uit tientallen foto's herkend. Dat is te veel om toeval te kunnen zijn. Het bewijs is voldoende. Destijds eiste de officier van justitie an derhalf jaar gevangenisstraf. Zelfs als ik het bescheiden strafblad van de ver dachte in aanmerking neem, is ander half jaar een te lage eis", aldus procu reur-generaal mr. J.G. Hage. Volgens raadsman mr. A.W. Daverveldt heeft zijn cliënt zich nooit willen ver schuilen achter een alibi. „Hij heeft zich gewoon in de tijd vergist". Maar ook zonder alibi moet de verdachte in de ogen van de raadsman vrijgesproken worden. Hij vindt de methode om getui gen via foto's de dader aan te laten wij zen niet betrouwbaar. Aangezien de ware overvallers geen handschoenen droegen, vindt mr. Daverveldt het ui terst opmerkelijk dat nergens in de winkel vingerafdrukken van zijn cliënt zijn teruggevonden. „Het bewijs is mis schien wel wettig, maar overtuigend is het allerminst. De verdachte moet vrij gesproken worden", aldus de raadsman. Het gerechtshof wijst arrrest op 29 au gustus. NOORDWIJK Het gemeenschapscentrum De Rank in Noordwijk aan Zee blijft behouden voor de Noordwijkse vereni gingen. Nadat de hervormde kerkvoogdij te kennen had gege ven het gebouw te willen afstoten om financiële redenen, bood de gemeente Noordwijk aan het gebouw voor 625.000 gulden te kopen. Inmiddels is het gebouw opgeknapt en heeft de stichting van ge meenschapscentrum De Kuip De Rank met inventaris voor 325.000 gulden overgenomen van de gemeente. Voor interne aanpassing moet de stichting nog eens 135.000 gulden uitgeven. Met de gemeente is thans overeengekomen dat zij de eerste drie jaar de rente van aflossing van de lening die hiervoor moest worden gesloten, zal betalen. Meer mogelijkheden Met de verbouwingen krijgen de gebruikers van De Rank meer mogelijkheden. Het toneel is opgehoogd en de hal is iets ver plaatst, zodat de keuken is vergroot. De huidige beheerder van De Kuip, Loek Weinstock, gaat tevens de scepter zwaaien over De Rank. Overigens zullen zowel de huurprijzen voor verenigingen als consumptieprijzen niet verhoogd worden. Zowel de bar als buf fet worden door de stichting aan Weinstock verpacht. Zelf zegt hij dat hij een functioneel gebouw voor de Noordwijkse gemeen te voor ogen heeft en voor de toekomst zeker zal zoeken naar meer mogelijkheden. Vooral ook denkt hij in de zomermaanden een bijdrage te kunnen leveren aan de slecht weerrecreatie. De zondagochtend kerkdiensten van de hervormde gemeente zullen in De Rank gehandhaafd blijven evenals de activiteiten van de hervormde jeugdraad. Ook is het stichtingsbestuur van plan om de voormalige conciërgewoning van De Rank te gaan verhuren. De Kuip Aan de wat krappe zitgelegenheid in de toneelzaal van De Kuip zal binnenkort een einde komen. De theaterzit wordt gesloopt en krijgt een geheel nieuwe herindeling. Door deze noodzakelij ke aanpassing zullen het aantal zitplaatsen van 220 terug ge bracht worden naar 200. De bezoekers van deze zaal zullen de verandering zeker toejuichen. De renovatie gaat de stichting ge meenschapshuis De Kuip 130.000 gulden kosten. VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 »r vai rtuin> ver kreeg, een motor-revisie bedrijfje, een ijsboer, een han del in kattenbakgrind en der gelijke. Van de 45.000 vierkan te meter bedrijfshal is nog 7.000 vierkante meter onbe nut, maar met twee gegadig den wordt al onderhandeld over de huur van 4.000 vier kante meter. Voor kleinere be drijfjes, bijvoorbeeld van jonge startende ondernemers, is er dan nog 3.000 vierkante meter over. Het succes dankt het Rijns- burgse bedrijvencentrum vol gens Brandjes aan de opleven de economie, het feit dat het om een oud gebouw gaat waarvoor dus een lage huur gevraagd kan worden, de me dewerking van B en W van Rijnsburg en vooral vanwege het feit dat het commercieel geëxploiteerd wordt. Ten op zichte van bedrijfsterreinen waarbij een gemeente een dik ke vinger in de pap heeft, is dat een voordeel omdat een particulier sneller beslissingen kan nemen, niet hoeft te over leggen met de achterban. Bo vendien kan De Raad. omdat het een bouwbedrijf is, direct tegemoet komen aan bouw kundige verlangens van gega digden en hoeft er niet op te keningen en offertes te wor den gewacht. Tegenvallers Overigens zijn er ook wel te genvallers geweest in Rijns- burg. Het dak van het hallen complex bleek slechter te zijn dan gedacht. Inmiddels is al 25.000 vierkante meter dakbe dekking vervangen, maar ook de rest zal onder handen moe ten worden genomen. Tot op heden hebben slechts twee bedrijfjes afgehaakt, maar de rest blijft of breidt zelfs uit. Het bedrijvencen trum is voor iedereen een goe de zaak gebleken. Voor de vei ling Flora omdat die weer kon gaan uitbreiden (de leden stel den verkoop van het oude complex als voorwaarde voor dat er weer nieuwbouw mocht worden gepleegd). Het bouw bedrijf zelf kon aan de slag blijven en tevens de eigen huisvestingsnood een beetje oplossen. Tot slot vaart ook de gemeente er wel bij. Die kreeg namelijk gratis en voor niets een bedrijvencentrum waar door voorkomen werd dat vooral de grote droogbloemen- handelaren uitweken naar het oosten van het land. ASTRID SCHOORDIJK De visverwerkende industrie is nog steeds een belangrijke bron van inkomsten in Katwijk. KATWIJK Katwijk herstelt in de week van 19 tot 24 augustus een oude traditie. Zes dagen lang staat de plaats in het te ken van de visserij, de zeer tot de verbeelding sprekende bedrijfstak die al zolang het beeld van deze kustplaats bepaalt. Na een onderbreking van enkele tientallen jaren, de laatste maal dat de ver bondenheid met de zee centraal stond tijdens een groot opgezet evenement was rond 1960, wordt de erepoort van harington nen en netten weer opge bouwd en staan tal van activiteiten in het teken van de visserij. Hoewel al lang niet meer de economische pijler bij uitstek, is de visserij in Katwijk voor velen nog een belangrijke bron van inkomsten. Niet al leen bestaan de bemanningen van de Nederlandse trawler- en kottervloot voor een groot deel nog steeds uit Katwijkers, de plaats telt ook belangrijke visverwerkende industrieën en bedrijven die op de een of andere manier met de visserij verbonden zijn. Tevens be vindt zich hier ook nog steeds de School voor de Zeevisvaart, een vorm van beroepsonder wijs die met name de laatste jaren weer volop ijp de belang stelling staat. Haring schoonmaken Een breed samengesteld comi té waarin behalve vertegen woordigers uit het bedrijfsle ven ook VV V-directeur K. Verplancke zitting hadden, heeft de afgelopen maanden hard gewerkt aan een pro gramma voor de Visserijdagen, waarvoor burgemeester C.A. Bos maandag 19 augustus offi cieel het startsein geeft. In de School voor de Zeevisvaart geeft hij het startsein voor de „Open Nederlandse Kampi oenschappen Haring schoon maken", waarvoor uitnodigin gen naar meer dan 2.000 de taillisten zijn uitgegaan. Met deze activiteit wordt een pro gramma in gang gezet dat be halve een groot aantal inci dentele gebeurtenissen ook on derdelen heeft die de hele week door te bezoeken zijn. Het gaat hier dan met name om de expositie van Visserij- schilderijen en -aquarellen van de kunstenares Adeli Kubbinga-Kwakkelstein in het Katwijkse museum, de tentoonstelling van de Marine Voorlichtignsdienst over de Visserij-inspectie in het kan toor van de Rabo-bank en de expositie van scheepsmodellen (in de fles en op grotere schaal), eveneens in het mu seum. Verschillende met de visserij verbonden instellingen en be drijven houden in de week van 19 tot 24 augustus „open huis". Op maandagmiddag kan men van 14.30 - 17.30 uur te recht in de School voor de Zeevisvaart (Sluisweg 98), evenals op donderdagavond van 19.15 tot 21.30 uur. Tijdens dit laatste „open huis" worden er visserijfilms gedraaid. Op dinsdagavond (van 19.00-21.30 uur) gaan de deuren van de botenloods van de KNZHRM aan de Rijnmond open voor het publiek. Alle reddingsma terialen zijn hier dan te be zichtigen. Bij een van de grootste werkverschaffers in Katwijk, de Rederij en Visver werking Ouwehand BV (Rë- derijstraat 19) is men op zater dag welkom van 9.00 tot 12.00 Hoogtepunt Deze zaterdag, 24 augustus geldt trouwens als het hoogte punt van de Visserijdagen, met op het traject Princestraat- Voorstraat-Badstraat een grote Publieks Vakdag. Op deze markt staan bedrijven en an dere met visserij, visverwer king en vishandel verbonden inschrijvers opgesteld en dit evenement wordt opgeluisterd met tal van demonstraties en activiteiten. In deze laatste ca tegorie vallen een palingraap- wedstrijd, kledingshows door het genootschap „Oud Kat wijk", een optreden van de volksdansgroep „Katwijk" en wedstrijden waarbij kleine prijzen te winnen zijn. Op deze dag vinden verder nog plaats een postzegelruilbeurs in de sporthal Cleijn Duin, een ring- rijderij in de Voorstraat en een Visserijpopavond in de socië teit De Donk. Ook op vrijdagavond, maar dan in de sociëteit De Schuit, een visserijpopavond terwijl op een heel ander muzikaal vlak, tijdens de woensdaga vondzang in de Witte Kerk, eveneens op het thema visserij zal worden ingehaakt. Verder vermeldt het programma op vrijdag 23 augustus%ndermeer nog een vlootschouw voor de kust met medewerking van circa 15 vissersschepen (van 16.00-21.30 uur) afgesloten met een groots vuurwerk vanaf de Boulevard en het ontsteken van vuurpijlen vanaf de sche pen. ddRDWIJKERHOUT met i gemeentesecretaris is n, vfiguur op de achtergrond, het fluistert in de raad, hij n dfkt in het college en bul van °P de secretarie. Dat laat je af echter mijn stijl niet. Je e hul we* eens plooien glad- tfriêen maar daar gebruik ik ^andere methode voor". I ^eentesecretaris M.J. ..aanse van Noordwijker- J is beslist in zijn uit- een-ik. ar h€ JIS 'laag is het precies 25 jaar len dat hij in overheids- »t trad. Als zestienjarige n hij terecht in Middel bij de provinciale griffie, die facetten van het ge- itelijk werk in meestal iere gemeentes als Arne- len, Groede, Rhoon, den en Voorschoten te ^^en verkend, solliciteerde 1979 met succes naar de ^«lie van gemeentesecreta- Noordwijkerhout. ie afgelopen vijf jaren Adriaanse wat onzicht- voor de burger. Je zag en fle hem niet en notuleren ïs de raadsvergadering hij ook al niet. De heer ianse over zijn taak: denkt wel eens dat mijn lie vergelijkbaar is met jan een secretaris in het jfsleven. Dat is niet het Mijn belangrijkste lie is hoofd van de secre- Jvan het gemeentelijk ap- %i. Aan de andere kant ^k eerste adviseur van ge- itelijke bestuursorganen -Ie gemeenteraad en het ge van B en W". at hij in het verleden in -re gemeentes op bijna JUBILERENDE GEMEENTESECRETARIS ADRIAANSE VAN NOORDWIJKERHOUT: alle afdelingen heeft gewerkt, heeft de heer Adrianse een aardig overzicht van de diver se werkzaamheden op een ge meentehuis. Overzicht dat hij nodig heeft om alle afdelin gen te coördineren. Ambtelij ke adviezen gaan namelijk eerst via hem naar B en W. Zo stuurt hij wel eens iets te rug naar de betreffende amb tenaren of vraagt hij om meer informatie. De heer Adriaan se: „B en W willen een eind- produkt. Als Openbare Wer ken een weg wil doortrekken en het plan gaat niet via fi nancien, dan kan het mis gaan. Ik zorg voor de coördi natie en breng het eindresul taat naar B en W". Als gemeentesecretaris moet hij ook behoorlijk thuis zijn in de wirwar van verordeningen en wetten. In de loop van zijn ambtelijke carriere heeft hij de regelzucht van de overheid zien toenemen. Zowel de rijksoverheid als de gemeente maken zich geregeld schuldig aan een overdreven regle mentering. Adriaanse erkent dat er inderdaad allerlei pro cedures langs elkaar heen lo pen en dat er beter gecoördi neerd zouden kunnen wor den. Adriaanse geeft als voorbeeld iemand die een eigen bedrijf wil beginnen. „Zo'n onderne mer heeft een bouwvergun ning nodig, een hinderwet vergunning, hij moet aan ei sen van vakbekwaamheid voldoen, krijgt te maken met de lozingsverordeningen en de winkelssluitingswet of een horecavergunning. Ik zeg niet dat alles afgeschaft moet wor den, maar er moet wel wat meer gecoördineerd worden. En we moeten ook de hand in eigen boezem steken". Volgens hem gaat het de goe de kant op met het voorne men van de regering om de regelende taak van de over heid terug te dringen. „De eerste resultaten gaan we zien bij de woningwet. Voor be paalde dingen zoals een schut ting of een dakkapel zijn geen vergunningen meer nodig, al leen meldingsplicht. Ook de overheid probeert de vloed van regels in te dammen. De wet op de geluidshinder, de verplichtingen -waar het ge meentebestuur aan moet vol doen, het is bijna onleesbaar geworden. We hebben dit op gelost door bijscholing van de medewerkers en dat moet op andere terreinen ook gebeu- Gemeentesecretaris M.J. Adriaanse van Noordwijkerhout is vandaag 25 jaar in overheidsdient. In totaal hebben zo'n 21 bedrijven en bedrijfjes on derdak gevonden in de ruimten waar eens de ver se snijbloemen werden ge veild. B en W van Rijnsburg brengen vandaag op verzoek van bur gemeester F. Jonkman een werkbezoek aan het complex, dat inmiddels werk biedt aan ongeveer 140 mensen. Post- huum wordt daarmee eer be wezen aan wethouder C. Noort die de grote inspirator tot het bedrijvencentrum was. Het Bouwbedrijf De Raad Bouw b.v. uit Noordwijk blijkt een goede greep te hebben ge daan toen het in januari 1983 uiteindelijk besloot het oude hallencomplex aan te kopen nadat eerder diverse andere projectontwikkelaars het had den laten afweten. Na drie maanden onderhandelen en het neertellen van acht mil joen gulden besloot het totaal op de bouw georiënteerde Noordwijkse bedrijf zich op de beleggingsmarkt te begeven. BURG Nog geen leenhalf jaar nadat Je, leegstaande Flo- |lex in Rijnsburg verkocht, floreert nooit tevoren. Het verrezen bedrijven- Fin de regio blijft in leval nog zo'n twin- huisvesting bieden erlei ondernemin- ifant zo lang lopen [esloten huurcon- Woningen zullen ilus niet gebouwd ..r In het Bedrijven- m Flora zijn het y v)ns weer de bloe- begie de dienst uit ma de o«ant met hun totale heid 4ak van 30.000 vier- eidinI meter bedrijfshal el ten} de drie grootste en /|loemenhandelaren De awereld in het oude (complex het groot- '*P ^ogbloemendistribu- 4ui Het plan voor sloop van de hallen en nieuwbouw van wo ningen bleek namelijk niet haalbaar omdat er een wijzi ging van het bestemmingsplan voor nodig was. Die procedure zou wel twee jaar vergen en het complex zolang leeg laten staan en zou onacceptabele renteverliezen met zich mee brengen. Inmiddels zijn er aan de rand van het plan wel woningen van het type twee-onder-één- kap gebouwd en zijn er onder handen 32 goedkopere vrije sectorwoningen, 35 premie-A- terrasflats, nog eens 21 vrije sectorwoningen van rond de 180.000 gulden en er komen nog 32 woningen van rond de twee ton. Daarna zal er geen woningbouw meer plaats heb ben. Het bouwbedrijf hoopt echter na deze operatie wo ningbouw in combinatie met een bedrijfscomplex en het opknappen van de vervallen Dubbele Buurt, wat vaker pp woningbouwgebied in Rijns burg aan de slag te kunnen, zo laat woordvoerder P.L.M. Brandjes zich desgevraagd ont vallen. In ieder geval heeft hij al een contract van de Flora veiling binnen voor een uit breiding van 22.000 vierkante meter in de Kamphuizerpol- der. Snel gevuld De Raad heeft zich zelf ook al in Rijnsburg genesteld. In het Bedrijvencentrum Flora is na melijk ook de eigen materieel- dienst gehuisvest. Die zit daar makkelijker met het oog op bouwprojecten buiten Noord wijk, zoals in Alphen aan den Rijn, Amsterdam, Wassenaar en Haarlem, omdat Rijnsburg een uitstekende ligging dicht bij de rijkswegen heeft. Maar buiten dat werd het centrum boven verwachting snel ge vuld. Verder zitten er naast de genoemdb droogbloemenhan delaren ook een glasfirma uit Rotterdam die leverancier is van het grote bierconcern in Zoeterwoude, een producent van snack-halfprodukten, een reclameschilder die voor zich zelf begonnen is en het bouw bedrijf als eerste opdrachtge

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11