Fitte Huis bezorgd over ntmoeting met Gorbatsjov EG-ambassadeurs praten over sancties tegen Zuid-Afrika Afgebroken staartstuk sleutel bij onderzoek BOLBLIKSEM ONGRIJPBARE VUAND VAN LUCHTVAART Langzaamaan _ESIDENT REAGAN BESTUDEERT DE RUSSISCHE PSYCHE.. look gif "itse sekt Verhuizing ambassade in Pretoria uitgesteld ~teFland CcidöcSoiximit WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 ■nils villen wapens Ujneeileggen iELHI Vertegenwoordigers nil-gurrillabewegingen heb- 'eigerci hun wapens neer te en hui trainingskampen te in ruil voor een akkoord met ring in Colombo, dat een einde Jlken aai het geweld op het ijlDe repringsdelegatie bij de 34iderhaidelingen in het Hima- Siinkrijke Buthan had deze eis 3 „Wij zdlen onze wapens niet 3 voor vij ons doel, een onaf- 'èjk Tanil-thuisland, hebben -J aldus ;en van de Tamil-lei- 2ihdanks le volstrekt tegenge- ^andpunen van beide delega- 10in de onlerhandelingen door. Wie zich in België op de autosnelweg waagt, wordt sinds kort op een heel aparte manier gewezen op de gevaren van te hard rijden. Vanaf de bekende grote affiches langs de snelwegen lacht een charmante blonde vrouw de auto mobilisme) toe met als tekst: ..Snel rijen is zo dom als snel vrijen". Volgens de organisatie die verantwoordelijk is voor de affiches, is de campagne vooral ge richt op jongeren tussen de 18 en 25 jaar en dan vooral het mannelijk deel van deze groep. Aan Waalse kant blijkt men overigens iets gevoeliger voor di recte toespelingen op het vlak van de erotiek. De Waalse jongelieden moeten het doen met „Tu ne me seduis pas quand tu vas vite", wat zoveel wil zeg gen als „Met hard rijden kun je me niet verleiden". WEER NATRIUM UIT KALKAR (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Voor de tweede keer in en kele maanden tijds zijn er in de omstre den snelle kweekreactor in Kalkar pro blemen ontstaan met natrium in het koelsysteem van de centrale. Nu ont snapte bijna een kubieke meter natri um. De stof trad niet uit, maar bleef binnen de ommantelling van het koel systeem. Volgens de firma SBK, die de kweekreactor bouwt, ontstond er geen open brandhaard, maar slechts rook. In tegenstelling tot het vorige, ernstigere, natrium-incident, waren er ditmaal geen heftige reacties. De bedrijfsbrand weer had de situatie snel onder contro le, aldus SBK. Kaboel zwaar onder vuur ISLAMABAD Het Af ghaanse verzet heeft het of fensief tegen de hoofdstad Kaboel opgevoerd. De stad wordt dagelijks bestookt met raketten en brandbom men en honderden Russi sche en Afghaanse militai ren zijn in en om de stad in gezet om de aanvallen af te slaan. Het offensief van de rebellen begon eind juli met een grote aanval op een Russische luchtmachtbasis bij het vliegveld van Ka boel. Sindsdien is het in Ka boel ook al tot straatgevech ten gekomen. Droomeiland voor Thatcher LONDEN Een land waar noch sta kende mijnwerkers noch lastige poli tieke tegenstanders zijn; dat trekt premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannië wel aan. Toen de Amerikaanse vice-president George Bush mevrouw Thatcher, tijdens haar laatste bezoek aan Washington, een foto liet zien van het eiland Thatcher op de kust ter hoogte van Boston, zei de premier: „Wat een heerlijk oord. Ik moet er eens naar toe gaan en het regeren". Thatcher, een eilandje van 21 hectare, wordt af gezien van een kolonie meeuwen al leen bewoond door een echtpaar op leeftijd. I se correspndent Mare m inck> do NGTON Tot 2 m ber verbijft presi- jeagan opzijn 'Ran- pl Cielo' (hemelse iin Califonië om er l te herstdlen van g fikeroperaie en om so i op te laden voor n zwaar pditiek na- jelooft te worden, et beperlte huis dat de Dresident meegenonen naar 'itte Huis aan de *st behonn vier mdgerhalen' «ver de Unie. Het zijn ge in van elk tien pa- 9 50 door gespe:ialiseer- btenaren tpgesteld agan voor :e berei- diens topontmoe- I 19 en 20 lovbem- in Genève met de he leider Michail gov. Een van de - is getiteld: 'De Psyche'. .40 kt erg vroeg voor g om nu al in training te do »or een politieke con- so dé nog drie maan- is. De gedegen voorbe- 20 die de Witte Huis-staf voor de 74-jarige nodig acht, weerspiegelt dan ook vooral de zorgen in de Amerikaanse hoofdstad over de mogelijke schade die Reagan (en daar mee de VS en het Westers bondgenootschap) in de krachtmeting met Gorbatsjov kan oplopen. Die zorgen gelden niet alleen de van Reagan bekende ge brekkigheid in parate kennis over het Sovjet-stelsel en over de wereldkaart in het alge meen, een zwakte die al tallo ze malen in ontmoetingen met buitenlandse leiders en tijdens persconferenties tot incidenten en misverstanden heeft geleid. Voor deze eerste Russisch-A- merikaanse top sedert zes jaar en de allereerste voor Ronald Reagan is het Witte Huis ron duit beducht voor zowel het persoonlijke kaliber van Gor batsjov als voor de politieke agenda waarmee deze naar Zwitserland reist. Uitstraling Het meest vreest het Witte Huis dat Gorbatsjov met een combinatie van individuele charme en 'mooi klinkende' ontspanningsvoorstellen de publicitaire show zal stelen van Reagan, die tot dusverre geen gelijke leek te hebben in dramatische vaardigheid. Wie het idee zou hebben dat inhoud (van de besprekingen) belangrijker is dan presentatie, wordt in Washington gauw uit de droom geholpen. Een van Reagans naaste medewerkers, die deze augustusweken in de hoofdstad is achtergebleven, zegt: „De top zelf zal toch geen grote doorbraken opleveren. Concrete resultaten moeten ervoor of erna worden uitge werkt." Blijft over het evene ment zelf, dat een gigantische mediagebeurtenis wordt met minstens 3000 journalisten en een televisiepubliek van mil jarden mensen. Voor zover in Washington be kend hebben de Russen voor het eerst in de geschiedenis onlangs (net als de Amerika nen voor zulke gelegenheden plegen te doen) een team me diadeskundigen naar de ont- moetingslokaties in Genève gestuurd om tijd en plaats te bestuderen van persconferen ties, invalshoeken van came ra's enz. Sommige medewerkers van de Amerikaanse president menen dat Gorbatsjov al geruime tijd een 'levensgrote public-rela- tionskuil' voor Reagan aan het graven is en men ziet niet goed hoe men daar de Rus zelf in kan laten vallen. Men wijst erop dat de Russi sche eenzijdige opschorting van plaatsing van SS-20-kern- raketten juist afloopt voor 'Ge nève' en dat Gorbatsjov aldaar deze plaatsingsstop met een genereus gebaar kan verlen gen, daarmee de Nederlandse plaatsingsbeslissing die rond die tijd moet vallen extra belastend. In november zal ook de eenzij dige Russische stop op nucleai re proefexplosies (door Was hington als een leeg gebaar verworpen) nog van kracht zijn en kan Gorbatsjov de aan dacht van de wereld richten op Reagans weigering om het zelfde te doen. Verder ziet Washington enigszins nerveus het bezoek tegemoet dat de Russische voorman tevoren op 2 oktober zal brengen aan Pa rijs, een ideaal toneel voor een generale repetitie. Aan wat Reagan van zijn kant in Genève zal inbrengen, kan hij waarschijnlijk niet veel eer behalen, zo menen politieke waarnemers in de VS, tenzij hij met een werkelijk nieuw, concreet, vergaand en kansrijk ontwapeningsvoorstel komt. Weinigen verwachten zoiets. Reagan zal daarentegen op nieuw zijn ruimtewapenspro- ject ('Star Wars') willen verde digen. „Ook dat is een punt waarop Gorbatsjov eigenlijk alleen maar winst kan boeken. Als hij Reagan kan bewegen tot beperking van 'Star Wars' heeft hij direct gewonnen. Als de Rus dat niet kan, heeft hij indirect aan steun gewonnen bij de Westeuropeanen, die ook niets moeten hebben van een Amerikaans ruimteschild, dat Europa tot nucleair slag veld maakt", zegt voormelde raadgever van de Amerikaan se president bezorgd. Hete herfst kon na vijf jaar in het Witfe Huis niet langer meer onder een top met zijn Russi sche tegenspeler uit. Maar de kaarten liggen niet gunstig voor de Amerikaanse presi dent. Het 'vakantiewerk' lijkt allerminst overbodig, al was het alleen maar omdat tegen over de alerte Gorbatsjov een stevig zelfvertrouwen geboden lijkt. En temeer omdat Reagan straks, terug in Washington, bepaald niet ongestoord zijn Sovjet-studie voort kan zetten. Er wacht hem een besluit over sancties tegen Zuid-Afrika, hij moet waarschijnlijk zijn met trots aangekondigde belasting hervorming intrekken en de kans om het begrotingstekort van 215 miljard dollar klein te krijgen is verder geslonken nu de economische groei achter blijft. Dat zijn nog maar een paar van de perikelen die een bejaarde en nog herstellende Amerikaanse president in een hete herfst te wachten staan. Uitkijk Een omgeslagen boot, met daarop een tienjarig jongetje, op de uitkijk naar hulp. Nelson Kwok was één van de overlevenden van een tragische aanvaring gisteren van een plezierjacht met een veer boot voor de kust van Vancouver. Zijn moeder en oudere broer kwamen daarbij om het leven, de vader en jongere broer werden gered. DEN HAAG De ambas sadeurs van de EG-landen in Zuid-Afrika komen te gen het eind van deze maand naar Luxemburg voor een bijeenkomst waar zal worden begon nen met het uitwerken van een strategie voor het beëindigen van de apart heid. Dit heeft het minis terie van buitenlandse za ken in Den Haag meege deeld. Behalve een strategie tegen de apartheid, wordt een inventa ris opgemaakt van maatrege len die afzonderlijke landen van de Europese Gemeen schap tegen Zuid-Afrika heb ben genomen of willen nemen, en een opdracht vastgesteld voor de drie ministers van bui tenlandse zaken (Van den Broek, de Luxemburger Poos en de Italiaan Andreotti) die naar Pretoria gaan om een hartig woord te spreken met de leiders van het blanke min derheidsbewind. Het is overi gens uitgesloten dat de Tien het in Luxemburg eens wor den over economische dwang maatregelen, gezien het verzet van de landen met de grootste economische belangen in Zuid Afrika, Engeland en West- -Duitsland. Het is niet duidelijk wie ver antwoordelijk is voor het af branden van het huis van Winnie Mandela in Brandford bij Johannesburg, de vrouw van de gevangen zittende zwarte nationalistenleider Nel son Mandela. JLDOIF Analis- Duits laboratoria i nu ock sporen van tige dëthyleengly- igetrofen in West- >ekt. Ii een labora- in Es;en werd in s „Albnger Peters- agesek" een con- ie van 0,3 milli- »er lite* aangetrof- eze corcentratie is ns ver beneden de die als schadelijk e mens wordt be- d (10 g am per li- langrijksb Westduitse lstaat, Rinland-Palts, »t wijnsclandaal een olitiek slahtoffer ge- 3 mier Berihard Vogel maakte gsteren be- t de staatsecretaris in 5 isterie var wijnbouw, o 'ige Ferdiiand Stark, 2 leeft genonen. Stark o verantwoordelijkheid enomen vror de nala- 'ij het onde-zoek naar waren «angelengd „GEEN VERBAND MET ZAAK-DE JONGE" DEN HAAG De verhuizing van de Nederlandse am bassade in de Zuidafrikaanse hoofdstad Pretoria is eni ge dagen vertraagd. Een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ontkende vanmorgen echter pertinent, dat het uitstel iets te rpaken zou heb ben met de zaak-De Jonge, de Nederlandse antropo loog die zijn toevlucht heeft genomen in de ambassade om uit handen van de Zuidafrikaanse politie te blijven. De vertraging is een gevolg van „administratieve problemen. Ik weet niet wat er precies aan de hand is. Ik geloof dat het gebouw nog niet helemaal klaar is", aldus de woordvoerder van BZ. Hij ontkende dat de verhuizing is opgeschort omdat de Zuidafrikaanse regering De Jonge geen vrijgeleide wil ge ven bij de verhuizing. Het was de bedoeling dat de Nederlandse ambassade op 20 augustus naar een nieuw onderkomen zou verhuizen. Vol gens de woordvoerder houdt men nu rekening met begin september. Momenteel is de diplomatieke vertegenwoordi ging nog gehuisvest in een kantoorgebouw in het centrum van Pretoria, dat voortdurend wordt bewaakt door de Zuida frikaanse veiligheidsdienst. Zodra Klaas de Jonge een stap buiten het Nederlandse grondgebied zet, wordt hij opgepakt. Zoals bekend wordt de 47-jarige Nederlander verdacht van het smokkelen en opslaan van wapens voor de verboden zwarte verzetsbeweging ANC. Op 10 juli vluchtte hij de am bassade binnen, maar werd door Zuidafrikaanse agenten uit het gebouw gehaald. Na heftige protesten van Nederland moesten de Zuidafrikaanse autoriteiten De Jonge weer laten gaan. Sindsdien verblijft hij in de Nederlandse ambassade. |JE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR i26 7/a1 was Eelco Eelkema bittere ernst dit- 9 3/at grote schreden marcheerde hij terug lis/a plaatselijke politiebureau, alwaar hij 78 i/©r zijn bureau zette om een groot rap- 129 3/ïan schr'iven- Een rapport, dat handel- Tiet provo-optreden te Rijkhuyzén en 48 7/»naatregelen, die de politie daartegen 60 3/eondernemen. „Dat rapport gaat naar 35 i/«ster van Muizenis," mompelde Eelco. 315/^iou maar klez'n of we slap blijv'n han- 46i/£treng gaan optreed'n. Als hoofd van 103 i/L's de bur9emeester verantwoordelijk. 2^ 3/p zaak'n dan mis, dan koom'n de ge- 201/eiminste déar, waar ze thuishoor'n en 413/jet met eervol ontslag de straat op." - 33 3/was Sjeems Pond de slijterij van de fir- 46 limans binnengelopen. „O nee!" zei ns streng. „Aan langharige zusjes of ideriarin gespuis mag ik geen dubbel- gebrande Koetsier verkopen of meegeven. Ik ken de regels. Ik kijk wel uit." - „Punt één: ik ben geenmeisje," antwoordde Sjeems met zwa re stem. „Punt twee: ikb en meerderjarig. Punt drie: ik kan betalen. Punt vier: ik wens geen grapjes meer over mijn lange haren. Michiel de Ruyter had tenslotte óók lang haar!" - Baas Bo- reelmans snoof verachtelijk. „Als jullie allemaal net zo flink waren als hij, dan sprak heel Enge land nou Nederlands," beet hij zijn klant vinnig toe. „Maar nu spreekt heel Nederland Engels! Jullie met je hip en je kick en je hi-ha-heppe- ning! Een free-kick voor je broek moest je heb ben! Hier! Pak an, die twee flessen dubbelge- brande Koetsier. En maak dan maar gauw, dat je wegkomt!" En dét zet ons even aan het denken. Waarom zou geheim agent 009 twéé flessen dubbelge- brande Koetsier nodig hebben Bergers brachten gisteren het roer van de verongelukte Boeing aan land. (Vervolg van de voorpagina) TOKIO Deskundigen van de Boeing-vliegtuig fabriek vermoeden dat het gisteren uit zee gevis te deel van de achtervin van de verongelukte Ja panse Boeing-747 een be- langrijkse sleutel kan zijn bij het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp. In de baai van Sagami, op vele kilo meters van de plaats waar het vliegtuig tegen een berg vloog, vonden vissers een deel van het roer. De baai ligt overi gens wel op de route die het toestel gevolgd heeft. Volgens een woordvoerder van Boeing is een staartvin (verticale stabilisator) even belangrijk als een vleugel. Een toestel dat een stuk van die stabilisator kwijtraakt, het roer, wordt onbestuur baar. Met behulp van de mo toren kan men de hoogte nog beïnvloeden. Maar zeker tij dens slecht weer is het vlieg tuig nauwelijks te controle ren. Zoals inmiddels bekend, liet de piloot kort voordat het toestel van de raderschermen verdween weten, dat hij zijn vliegtuig nauwelijks onder controle kon houden. De vraag blijft echter, wat de oorzaak is geweest van het verlies van het staartstuk. Een van de vier overleven den van de vliegramp heeft verklaard „tien minuten na het opstijgen uit Tokio een krachtige knal achter in het vliegtuig te hebben gehoord, waarna er witte rook en stof in de passagiersruimte ver scheen' Een woordvoerder van de Boeing-fabrieken maakte Vannacht bekend, dat het verongelukte toestel zeven jaar geleden een noodlanding moest maken, waarbij de romp van het vliegtuig bij het staartstuk werd bescha digd. Maar hij achtte het niet waarschijnlijk, dat dat onge luk heeft bijgedragen tot de ramp van maandag. Maar volgens een Japanse krant werd bij de reparatie in '78 het gehele achterste deel van de romp vervangen, met uit zondering van een deur. Zo als bekend, maakte de piloot kort voor het neerstorten melding van problemen met een deur. Een woordvoerder van Boeing heeft verklaard dat „structurele problemen" met de deur in geen geval de oorzaak van de vliegramp kunnen zijn. De meeste Boeing-747's zijn uitgerust met zogenaamde „plugdeu- ren": deuren die zo ontwor pen zijn, dat ze groter zijn dan de deuropening en van binnen gesloten moeten wor den. De vorm van de deur garandeert dat elk verschil tussen de binnen- en buiten- druk er alleen maar toe leidt, dat de deur steviger tegen de deuropening wordt aange drukt. Door de tweede ramp met een Boeing-747 binnen twee maanden (eind juni stortte een Indiase Jumbo bij Ier land in zee) zullen de verze keringspremies voor interna tionale vliegtuigen omhoog gaan, zo heeft een woord voerder van het verzekrings- bedrijf Lloyds in Londen meegedeeld. Volgens hem was de Boeing-747 van JAL voor ongeveer 100 miljoen DEN HAAG Het zal nog wel enige tijd duren, voordat vast staat wat de oorzaak is geweest van de ramp met de Japanse Boeing-747. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat het ongeluk het gevolg is ge weest van technische gebreken aan het toestel. Japan Air Lines (JAL) werd dit jaar niet voor niets door het vakblad Flight International uitgeroepen tot de veili gste luchtvaartmaatschappij ter wereld. De mogelijkheid blijft bestaan, dat het ramptoestel is getroffen door een betrekkelijk onbekend, maar levensgevaarlijk na tuurverschijnsel: de bolbliksem. Bij zo'n confrontatie komen ongekende krachten vrij, die wetenschappelijk nog nauwelijks zijn verklaard. De „vuurbol" had het al eerder op de burger luchtvaart voorzien. Zo doorsneed een bolbliksem begin vorig jaar een Russisch vliegtuig. Ongelukken bleven toen wonder wel uit. „De bal doorsneed het toestel van voor tot achter, over de hoofden van de passagiers en de bemanningsleden heen", meldde het persbureau Tass destijds. Onderzoekers kunnen de uitzonderlijke bolbliksem maar moei lijk thuisbrengen, laat staan dat er iets is te zeggen over de ge volgen van een confrontatie met een vliegtuig. Waar praten we eigenlijk over? Globaal gesproken gaat het om een bolvormig voorwerp, dat licht uitstraalt en zich kris-kras voortbeweegt. Een van de eerste beschreven meldingen van een bolbliksem dateert uit de tijd van de Heilige George van Tours. In zijn geschriften komt een vurige bol voor, die over de hoofden van de gelovigen in een processie heen zweefde. In de laatste eeuw zijn vele honderden observatises van de elektrisch zwaargeladen bolbliksems op een rijtje gezet. Daar uit valt te leren dat het in feite gaat om een gasbol, waarin een ongelooflijk hoge temperatuur heerst en de oorspronkelijke moleculen uiteen zijn gevallen in ionen en elektroden. De le vensduur van een dergelijke vuurbol varieert van enkele se conden tot meer dan een minuut. Sommige bollen sterven met een zachte plof, anderen met een explosie. Vast staat, dat de bolbliksem alleen tijdens een periode van grote elektrische ak- tiviteit in de atmosfeer ontstaat. Bij onweer dus. Het JAL-toe- stel stortte neer bij uitzonderlijk zwaar weer. gulden verzekerd. Onder de Japanse wet is er geen maxi mum aan de uitkering die ge geven moet worden aan de nabestaanden van passagiers op een binnenlandse vlucht. Op dit moment geldt voor passagiers op internationale vluchten een maximaal ver zekerd bedrag van ongeveer 250.000 gulden (75.000 dollar). Maar nabestaanden van slachtoffers kunnen van de luchtvaartmaatschappij in kwestie een hogere uitkering eisen. De premies voor de maatschappijen zijn overi gens niet gelijk, maar varië ren naar het soort toestel en de mate waarin de maat schappij als veilig wordt be schouwd. De afgelopen elf jaar zijn er nu in totaal zes toestellen van het type Boeing-747 betrok ken geweest bij catastrofale vliegtuigongelukken. Drie van deze ongelukken zijn toegeschreven aan een beoor delingsfout van de piloot In 1983 schoten Russische ge vechtsvliegtuigen boven het schiereiland Sachalin een Boeing-747 van de Koreaanse Luchtvaartmaatschappij neer en aangenomen wordt dat ongeluk nummer vijf van vo rige maand met een Boeing van Air India het gevolg was van terroristische sabotage.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5