pCempeneers koopt Ijshal Vondellaan =*s4dóc(2ou/ia/rit«f stad omgeving Restauratie van Kasteel Endegeest stap dichterbij an Landeghem onbetwist rolstoelmarathon ECONOMISCH WEL EN WEE het ajj mari r i/erant»- bedrijl lie va lecord BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Dimitri zv. M. van Huizen en G. G. de Wit; Sang Thanh zv. C. Nguyen en T. C. Tran; Sophia Margaretha dv. R. van der Cingel en S. C. M. Dofferhoff; Mi chelle Marjanne dv. B. C. G. M. Oost- dam en M. de Jager; Siebe Bastiaan zv. B. C. L. Breed en A. EL Buïjs; Niels zv. C. van Duijn en J. E. E Dobbe; Sharon Valerie dv. E. F. Hen- geveld; Edoardo Carlo Danilo zv. F. S. M. Felici en C. Segoloni; Nasirah Salmah dv. A. H. van der Velden en B. R. Chowdhary; Ilse Gerdien dv. P_ J. M. van Heur en C. J J. Hooijmans; Elisabeth Johanna dv. P. Sloos en N. Mulder; Maria Janette dv. H. Re- vensbergen en C. M. Vletter. Raehael dv. S. D. Hoeven en J. P. Nieuwen- huizen; Jörgen Constantijn zv. R. Stoute en I. G. de Boer; Jimmy Cor nells Sebastiaan zv. C. van Rijn en A. C. Y. Schlaepfer. Overleden: E. I. Eliasar, geb. 23-21 1914, man; A. F. J. de Does, geb. 1-5- 1893, man; J. Nieboer, geb. 2-5-1925, man; A. H. van der Geer. geb. 21-11- 1903, vrl., geh. gew. met J. P. M. de Groot; H. M. de Vries, geb. 22-11- 1908, vrl., geh. gew. met E. A. H. Hal verhout; C. J. Bakker, geb. 26-9-1967, man; J. J. Romijn, geb. 22-5-1915. man; H. A. Pruissen, geb. 30-9-1910. man; M C. Merls, geb. 31.-3-1900, vrL, geh. gew. met J. Hoppenbrouwer, Y. M. Wijs, geb. 14-9-1957. vrl., echtgen. van H. Storm; J. P. Chaudron, geb. 25-8-1904, man, A. Wassenaar, geb. 18-5-1904, vrl., geh. gew. met B. C. Mekking; W. Costers, geb. 1-9-1909, 'PAG1L a MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 PAGINA 7 Aan de Parelstraat 11 is Gla zenwasserij „Van Dijk" ge vestigd. Aan de Aagje Dekenstraat 10 is J. Verplancke, amb. handel in groenten en fruit, gevestigd; gekomen van Agaatlaan 227. Aan de Hugo van Woerden straat 73 is „T.M.C.N. Stu dio", advertentie-, ontwerp en tekenbureau (graf. ont werper), gevestigd. Aan de Morsweg 112 is „Ja- ropa Wielersport", grooth. alsmede detailhandel in- en rep. van racefietsen en on derdelen, gevestigd. Aan de Morsweg 5 is koffie huis „Bianca" gevestigd. Hans Verbiest „Komplete Tuinverzorging" gevestigd aan de Lijsterbes 15 is ver plaatst naar de Korenbloem 28. Aannemings- en timmerbe drijf „Bey b.v." gevestigd aan Akkerhoornbloem 22 is verplaatst naar Karei Door- manweg la. H. Blansjaar, het bereiden van snacks, amb. handel daarin op dagmarkten en evenementen, gevestigd aan de Fazantenhoek 9 is opge heven. „Almedia", uitgeverij op het gebied van reclame, geves tigd aan de Zilverschoontuin 8 is, verplaatst naar Zoeter- meer. Aan de Zilverschoontuin 8 is „Multimedia", het initiëren en realiseren van audiovisu ele projecten, zoals films, vi- deoprogr. en bandprogram ma's, gevestigd. Aan de Parelmoervlinder 3 is „Doublé Diamond Proper ties b.v.", het verkrijgen, expl. en vervreemden van onr. zaken en andere ver mogensbestanddelen, geves tigd. Aan de Pakschuitwerf 4 is „Technisch Adviesbureau Hendriks" opgeheven. De Duitse Margareet Quell moest na een lelijke valpartij de eerste plaats in het B-klassement afstaan aan Adrie Valkenburg. de bloemenmarathon in Oegstgeest veel belangstel ling. Alle deelnemers wer den persoonlijk door de com missaris van de koningin toegesproken.' Uitslag: A-klassement: 1. Luuk van Andeghem (Bel gië), 2. Ed Marklein (Duits land), 3. H. Nelisse (Vlaar- dingen), 4. Iwan van Bree- men (Beesd); B-klassement: 1. Adrie Valkenburg (Alme- re-Haven), 2. Gerard de Ster ke (Rotterdam), 3. Margareet Quell (Duitsland). Algemeen klassement: 1. Luuk van Landeghem (België) 8 x gele trui, 2. Ed Marklein (Duits land) groene trui, 3. Huub Nelisse (Vlaardingen), 4. Jea- nette Jansen (Westerhaar), 5. Iwan van Breemen (Beesd) bolletjestrui. MGEN ;s:>partij s1# aresingel 14.00. J CcntraaiJportij op de Ma- lice acadjgel zijn in de BS van zaterdag ütn.a.' Vdag twee jon- CiNEAfgewond geraakt. 0637): P« lunaway! van twee kC 3: RoJ zwaar en de an- 14.00, uwerd licht ge- <Le*l. De jongens lie- fmmu»icfP de Maresingel E 1 (C^-aakten in ge- A view it met drie ande- 2130#±ieens (12); 3: Bi Ruiten ingegooid LEIDEN Een groep van vijf jongens heeft in de nacht van za terdag op zondag de ruiten van vier panden aan de Steenstraat en de Nieuwe Bees tenmarkt inge gooid. De ruiten van bioscoop Lido gingen on der meer aan diggelen. De da ders zijn spoor loos. Brand in kantine LEIDEN Een brand in een kantine op het voormalige ter rein van Boot aan de Sumatra- straat heeft flinke schade aan gericht. De brand werd gister morgen om kwart over zeven ontdekt. De gewaarschuwde brandweer ging het houten gebouwtje binnen en bluste de brand. In het gebouw werden twee brandhaarden ontdekt, zodat met brandstichting rekening wordt gehouden. De kantine is eigendom van een staalcon structiebedrijf. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. 3: Bec- 18 45. 2^ MET! Telefoon in beslaggenomen LEIDEN De poli tie heeft gistermid dag bij een bewoon ster van de Waar- dgracht de telefoon in beslag genomen De vrouw belde voortdurend de GGD, de EHD en haar huisarts. De overlast werd zo groot dat besloten werd de politie te hulp te roepen. Na dat de telefoon weg was, belde de vrouw nog een aantal malen uit een cel naar de politie. Vrouw breekt polsen LEIDEN Een 83-jarige Leidse heeft gisteravond beide polsen ge broken toen zij op de Zijlsingel uit een bus stap te. Zij liep nog een aantal ande re wonden op. De vrouw kwam door onbekende oorzaak te val len. Omwonen den hebben haar naar het AZL ge bracht. Gewonde bij schietpartij LEIDEN Bij een schietpartij in een woning aan de Genestetstraat is een 24- jarige Leidenaar in de nacht van vrij dag op zaterdag gewond geraakt. De man werd neergeschoten door een 47- jarige inwoner van Leiden. De schutter voelde zich bedreigd, nadat het tweetal ruzie kreeg over diefstal. De ene Leidenaar dacht dat de andere hem bij de politie verraden had. De schutter heeft zich een uur na de schietpartij vrijwillig bij de politie ge meld en het 4 millimeter revolver, waarmee hij had geschoten, afgestaan. De man is aangehouden. 1 (l •y. i %y NIEUWE HUURDER Brazil; EIDEN De ijshal aan de ondellaan blijft open. J.H. Duck'» <empeneers, eigenaar van 0. EUlider meer de Liamgarage, of mufeft de ijshal aan de Von- !>- ne,,|/^aan gekocht. Kempeneers "eft een maand geleden een t»orlopig koopcontract gete- fcnd met de Westland- trecht Hypotheekbank. De lichting Schaatscentrum eiden (SSL) heeft de hal >ij AriiPor de komende vijf jaar ge- oten Wurd van Kempeneers en eeft een optie voor nog eens "jaar genomen. Ton Men- tot 1982 eigenaar van de de ®aat voor re" Kotame en evenementen ver- an nel. n£>n kooft mmi-;. van tdevjl'Jf, Tgen. Menken heeft :ns niets te maken met het ïheer van de hal. Hij staat helemaal los van het stich tingsbestuur. De heer H. Zaalberg, voorzit ter van de SSL, maakte dit vanochtend bekend. Hij wil de niet vertellen hoeveel huur de stichting moet beta len. De voorzitter verwacht dat een sluitende begroting kan worden opgesteld. „We hoeven geen winst te ma ken", aldus Zaalberg die zegt vertrouwen in de toekomst te hebben. Hij verwacht name lijk dat de afgelopen strenge winter weer meer mensen enthousiast voor de schaats sport en -recreatie heeft ge maakt. In de personele bezet ting van de Leidse ijshal ver andert volgens Zaalberg na genoeg niets. De heer Tigge- laar, die al in de ijshal werk te, gaat de overdekte schaats baan voor de stichting behe ren. De ijshal aan de Vondel laan gaat op 28 september open, op 1 september start de voorverkoop. De SSL werd in 1982 opge richt door verenigingen die gebruik maken van de ijshal. In juli van dat jaar deed de SSL een bod van 2,6 miljoen gulden op de hal omdat die met sluiting werd bedreigd. Eigenaar Ton Menken wees dit aanbod van de hand en startte een eigen reddingso peratie. Deze actie flopte, maar de hal kon in de winter van 1982/1983 toch open blij ven dankzij de Exploitatie Maatschappij Ijsbanen (EMY) en de SSL. In maart 1983 werd de hal geveild door de Westland Utrecht, die de ijshal wegens gebrek aan belangstelling voor 2,1 miljoen gulden zelf kocht. De EMY huurde de overdekte baan vervolgens van de Westland en het voortbestaan ervan leek voor vijf jaar ge waarborgd te zijn. In juni van dit jaar echter trok de EMY zich terug om dat men van de gemeente geen toestemming kreeg om zomerevenementen (zoals rommelmarkten en dergelij ke) te houden. De SP en het CDA hebben in de gemeente raad nog wel geprobeerd B en W tot een ruimer beleid op dit gebied te bewegen, maar dat is niet gelukt. Bo ven op die tegenslag volgde de strenge winter het overal voorhanden zijn van natuurijs lokte de schaatslief hebbers sterker waardoor er te weinig bezoekers naar de hal kwamen. De Westland Utrecht liet daarna weten dat men de ijshal toch open wil de houden. De bank wilde de ijshal wel open houden van uit het argument dat onver koopbare hallen (de bank is ook eigenaar van de ijshallen in Enschede, Rotterdam en Dordrecht) nog meer verlies opleveren wanneer ze niet worden gebruikt. laat de lotgevallen zien van een man die in opdracht van een bank auto's weg haalt bij wanbetalers, een repo man. Op zaterdag 17, zondag 18, maandag 19 en woensdag 21 augustus wordt „Profession: repor ter" van A n ton ion i ge- Cursussen draaid. In deze film met Jack Nicholson en Maria K&O biedt ook dit jaar Schneider neemt een repor- weer een uitbreid cursus- ter de identiteit van een senpakket. Zo kan men zich dode man aan. Deze bleek bekwamen in onder meer: wapenhandelaar te zijn. Op Engels (certificaatscursus- dinsdag 20 augustus kan sen), mode, schilderen, men „Brutti, Sporchi e Cat- beeldhouwen, fotografie, tivi" van Ettore Scola zien. filmen, toneel, zeefdruk, Dit is een zwarte komedie boekbinden, pottenbakken, over een familie uit de video, binnenhuisarchitec- armste bevolkingsgroep die tuur en dansen. Meer in- pa tracht te beroven van lichtingen zijn verkrijgbaar zijn smartegeld. Alle voor bij K&O aan de Oude Vest stellingen beginnen om 45, 071-141141. acht uur en om kwart over tien. Kijkhuis rhilippiinen Het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 ver- „Op reis naar de Philippij- toont donderdag 15 augus- nen" is de film die zondag tus de film „Diva" van 18 augustus, 's middags om Jean-Jacques Beineix. In drie uur, in het Rijksmu- deze misdaadfilm draait al- seum voor Volkenkunde les om een postbode die gek aan de Steenstraat 1 wordt is op een opera-zangeres en vertoond. J. Avé, conserva- betrokken raakt bij een tor van de afdeling Insulair handel in blanke slavinnen. Z. O-Azië, leidt de film in. „Repo Manvan Alex Cox Het verhaal gaat over twee met Harry Dean Santon jongens die een zeereis ma- staat de volgende dag op ken langs de eilanden van het programma. Deze film het land. LEIDEN/OEGSTGEEST De restauratie van Kas teel Endegeest is een stap je dichterbij. Al vanaf 1979 wordt gepraat over de restauratie van het eeuwenoude kasteel, maar tot dusver is er van uit voering van die plannen wegens een gebrek aan de benodigde financiën niets terecht gekomen. Minister L.C. Brinkman heeft ech ter een subsidie van 3,5 miljoen gulden toegezegd. Probleem is echter dat de restauratie ruim 7 miljoen moet kosten. De gemeente Leiden is zelf niet in staat de andere 3,5 mil joen gulden op te brengen en heeft het ministerie van WVC inmiddels voorgesteld dat be drag in de verpleegprijs van Endegeest te verwerken. „Dat zou de verpleegprijs verhogen met bijvoorbeeld een dubbeltje of een kwartje per patiënt per dag. Het precieze bedrag weet ik niet, maar als je zo'n bedrag 30 jaar in de verpleegprijs stopt, dan zou de restauratie fi nancieel rond zijn", zegt N. Jasperse van de afdeling mo numentenzorg van de gemeen te Leiden. De vraag is echter of WVC dat accepteert, omdat dat tot ge volg zou kunnen hebben dat andere psychiatrische zieken huizen in Nederland ook een verhoging van de verpleeg prijs eisen. „En daar zit WVC met alle bezuinigingen natuur lijk niet op te wachten", aldus Jasperse. Hij durft geen enkele voor spelling te doen over de ter mijn waarop de restauratie van Endegeest zou kunnen be ginnen: „Als je pech hebt, duurt het nog jaren voordat WVC met de overige 3,5 mil joen gulden over de brug komt. Echt definitief vast ligt die eerste 3,5 miljoen overi gens ook nog niet". Het eeuwenoude Kasteel En degeest dat op het grondge bied van de gemeente Oegst geest staat maar eigendom van Leiden is werd in 1630 ge bouwd. Er stond in de 14e eeuw al een kasteel (toen was het meer een versterkte burcht) op de dezelfde plaats, maar dat werd in 1574 tijdens het beleg van Leiden afgebro ken. Het kasteel staat nu ge deeltelijk leeg en wordt onder meer gebruikt door admini stratief personeel van Ende geest. Tevens is er een archief ondergebracht. Wanneer de restauratie voltooid is, zou het administratief personeel, dat nu verspreid over het terrein van Endegeest is gehuisvest, erin ondergebracht moeten worden. Het kasteel zal dan ook als vergaderruimte ge bruikt worden. Slecht De plan dat de architect Wal- raad heeft gemaakt, komt neer op het behouden van het 17e eeuwse karakter van het kas teel. „Het kasteel verkeert ïn een zeer slechte staat", aldus Jasperse. „Vooral het vocht is een groot probleem.. Muren vertonen vochtplekken en we worden steeds weer gecon fronteerd met lekkages. De twee torentjes zijn ook heel slecht. De damwand van de slotgracht moet nodig aange pakt worden, omdat hij hele maal door wortels van bomen is ontzet. Eigenlijk is er geen plekje in het kasteel dat niet hoognodig aangepakt moet worden. Bovendien: hoe lan ger restauratie wordt uitge steld des te groter worden de problemen. Uiteindelijk kost uitstel aleen maar meer geld". Volgens Jasperse verkeert het gebouw mede in een slechte staat doordat het rond de Tweede Wereldoorlog niet deskundig zou zijn onderhou den. Gobelins De gemeente is van plan ze ven eeuwenoude gobelins die in het kasteel hangen, voor- tuitlopend op de restauratie van het kasteel, zelf alvast maar op eigen kosten te res taureren. Dat kost ruim 78.000 gulden maar het uitstellen van het opknappen van de wand tapijten de grootste meet 3,40 bij 5,70 meter zou niet langer verantwoord zijn. „Ze vallen bijna uit elkaar. Zo slecht zijn ze", meent Jasperse. kader van de uitwisseling Leiden-Oxford bezoeken thans ongeveer honderd Engelsen utelstad. Gisteren vonden de eerste krachtmetingen plaats. De wielrenners waren te op het voormalige vuilstortterrein aan de Roomburgerweg. De zwemmers hielden wed- i in de Vliet. Gesquashed werd er bij Dekker Tennis in Warmond. De gehandicapte 'S kregen een gezamenlijke maaltijd aangeboden in „De Gading" in Leiderdorp (zie waarna zij een bezoek brachten aan Den Haag. Voor de fotografen stond er een bezoek Holland op het programma en voor de medewerkers van de Ziekenomroep was er georganiseerd. Met opzet was gisteren voor een beperkt programma gekozen, Oxfordianen, die zaterdagavond aan zijn gekomen in de Sleutelstad, nog wat te laten van de vermoeienissen van de reis. Een pentekening van Het kasteel Endegeest, dat in zeer slechte staat verkeert. De restauratie kost 7 miljoen gulden. Lange Voort werd geteisterd door plensbuien. De Duitse Margareet Quell kwam onge lukkig ten val waardoor zij zoveel tijd verloor dat het haar de eerste plaats in het B-klassement, waarvan zij aanvoerdster was, kostte. Zij kreeg alsnog een andere rol stoel aangeboden maar kon de verloren tijd, ongeveer twee minuten, daarmee niet meer goed maken. Jeanette Jansen uit Wester haar kwam in het algemeen klassement naar voren als de snelste Nederlandse vrouw in de rolstoel. Zij eindigde op de vijfde plaats. Zij doet ook mee aan 42 kilometer mara thons, zoals die in Rotter dam, waar zij zich met de rolstoel tussen de lopers voegde. 18 augustus neemt zij deel aan de marathon in Brussel en eind van de maand zijn er plannen voor Berlijn. Extra woorden van hulde waren er voor Piet van Leeuwen, trainer van de Leidse Invaliden Sportbond „De Sleutels". Ondanks het slechte weer bestond er voor de finale van ide doorkomst in het Oegstgeestse winkelcentrum Lange n de jfSTGEEST De ri Luuk van Landeg- is zaterdag onbetwist geworden van de rolstoel-bloemen- Uit handen van van de in Zuid-Hol- heer S. Patijn, de gele trui za- in het Oegstgeestse winkelcen trum Lange Voort. Kenmerkend voor deze ma rathon, waarvoor zich 41 deelnemers(sters) meldden, was het barre weer. Ook za terdag bleek daarop geen uit zondering. Een criterium over vijf ronden om het Oegstgeestse winkelcentrum

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7