^Dit FC Groningen ïeeft tijd nodig" Fortuna S. predikt voor alles rust Roda JC: wel stabiel, niet spectaculair FC Twente investeert in de toekomst 19(vn berger met buna nieuwe selectie RTTRIBUIME Ceidóe Qowuvnt MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 PAGINA 21 fINGEN FC Gro- l is wat voorzichti- (eworden. Was in |ande twee seizoe- jnder trainer Han n f sprake van zo snel ijk aansluiting te xM jgen met de top drie i Boschderland, nu wordt (ken over een ver- gskuur diè zijn tijd heeft. De oorzaak igen eze veranderde op- g ligt in het trans- pid opgesloten. Een Iftal keerde de club heenlopende rede- e rug toe, en daar- H de plaats werden spelers van bui- aangetrokken. De h| e werd aangevuld ïkele spelers uit het i Boscib team. Berger nam het woord delingenlegioen" in de )ij het voorstellen van man sterke formatie, el me net een bonds- die mag proberen van een uit alle windstreken af komstige selectie een elftal te maken. Het enige voordeel is dat ik de spelers regelmatig op de training zie. Er zijn weinig voorbeelden te vinden van clubs, waarbij het spelersbe stand zo drastisch is gewijzigd. Een belangrijke oorzaak hier voor is het full professionalis me dat we hebben ingevoerd. We willen de spelers perma nent voor de 'training beschik baar hebben en dat plan is nu vrijwel verwezenlijkt". Een aantal spelers is door deze beleidswijziging afgevallen. Karei Hiddink, Anne Mulder en Bud Broeken zagen hun fi nanciële eisen niet ingewilligd. Het drietal wilde meer com pensatie voor het feit, dat ze bij hun andere werkgever uren dienden in te leveren om tijdig bij de trainingen aanwe zig te kunnen zijn. Hiddink en 'Mulder zijn inmiddels aan SC Veendam uitgeleend. Broeken vertrok naar zijn oude club Willem II. Met het afdanken van onder meer Waalderbos, Schellekens. Bosman en Neeskens is de ge middelde leeftijd aanmerkelijk naar beneden gebracht. Het elftal dat vorig jaar aan de competitie begon was gemid deld 27,09 jaar oud. Met de komst van Sjaak Storm, John de Wolf, Edwin Bakker, Ron van der Berg, Mark Verkuyl en Peter Houtman gaat FC Groningen de competitie in met een basiselftal, dat in doorsnee 3,5 jaar jonger is. Een prettige zaak voor een trainer, maar hergeeft ook zo zijn pro blemen, vindt Berger. „Het is bijna onmogelijk om het elftal zo rigoureus te wijzigen en daarvan direct vruchten te plukken. Ieder weldenkend mens moet beseffen, dat het tijd nodig heeft om het goed te laten functioneren". Achterban Berger gaat ook een poging doen om de verstandhouding met de eigen achterban te ver beteren. De oefenmeester van FC Groningen heeft het thuis publiek wel eens verweten te weinig achter de ploeg te staan, de toeschouwers voel den zich op hun beurt wel eens bekocht, als het vertoon de spel niet bepaald hartver warmend was. Berger: „Er zijn inderdaad in het verleden wel eens storingen geweest, waar van ik de oorzaak ook best bij mezelf wil zoeken. Ik heb in de zomer veel contact met sup porters gehad en hoop dat het wederzijdse onbegrip zal ver dwijnen. De spelers zullen daaraan ook hun steentje moe ten bijdragen. Er moet her kenbaar voetbal worden ge speeld, vandaar dat we zoveel mogelijk meerjarige contrac ten hebben afgesloten. De nieuwe spelers hebben als ar gument voor hun komst naar Groningen dikwijls aange voerd, dat de publieke belang stelling hier ze erg aanspreekt. Zij zullen dan ook van hun waardering ten opzichte van dat publiek blijk moeten ge ven". De verjonging bij FC Gronin gen is overigens deels ingege ven door opportunisme. Ber ger blijft volhouden dat Johan Neeskens meer voor FC Gro ningen had kunnen beteke nen. „Hij heeft geen kans ge had. Zijn komst viel op een slecht moment. De prestaties gingen achteruit omdat teveel spelers in de slotfase met hun eigen winkeltje bezig waren. Waren ze met hun hoofd meer met voetbalzaken bezig ge weest, dan hadden we nu Eu ropees voetbal gespeeld". FC Groningen heeft verder ge tracht de Bulgaarse veteraan Jeliazkov te strikken. Voorzit ter Renze de Vries zegt, dat er een bepaalde druk is geweest om een speler van naam te contracteren. „Wij hebben echter onmiddellijk afgehaakt toen de financiële eisen te hoog bleken te zijn". Operatie Een volksverhuizing zoals dit jaar bij FC Groningen heeft plaats gevonden, moet voor de nabije toekomst worden uitge sloten. Berger: „Die operatie is eenmalig. Uit de huidige groep moet de vaste kern voor de toekomst komen. We gaan daarna veel aandacht aan de opleiding van spelers schen ken. Alleen incidenteel kan er een mutatie plaatsvinden". Financieel heeft FC Gronin gen goed geboerd, volgens voorzitter De Vries. Met 12.508 toeschouwers per wedstrijd steeg het gemiddelde ten op zichte van het jaar daarvoor met 287. Bovendien heeft het transferbeleid geen verlies op geleverd, hoewel De Vries geen exacte bedragen wil noe Han Berger, midden vanaf de bank van FC Groningen nauw betrokken bij de verrichtingen op het veld, vindt dat de contacten met de supporters moeten worden verbeterd. men. „We hebben een dek- schuldsanering inmiddels ook kend transferbeleid, waarbij voltooid. De gemeente en de de in- en uitgaven op elkaar provincie Groningen hebben zijn afgestemd zijn", zegt hij daartoe in belangrijke mate wat vaag. Bij de start van de bijgedragen. De verkoop van competitie is de operatie seizoenkaarten verloopt vol gens de club eveneens bevre digend. De verwachting is dat opnieuw zo tegen de 7000 aan de man worden gebracht. DIRK VAN DER KAAP KERKRADE Roda JC heeft er twaalf jaar eredi visie opzitten en blonk al die jaren uit in stabiliteit. Met een elfde en een vijf tiende plaats als uitzonde ring was er de andere sei zoenen altijd een eind klassering tussen de vijfde en negende plaats. Een keurige prestatie voor een ploeg uit een plaats met 53.000 ipwoners en de concurrentie van twee eredivisie-clubs binnen een straal van 25 kilome ter. Maar juist nu het der tiende seizoen aan staande is, lijkt er een ein de te zijn gekomen aan de rust en wie weet, de goede resultaten. De club is gedompeld in een belastingschandaal met mana ger Hans Coerver in een nega tieve rol. Hij heeft inmiddels een aantal dagen achter de tralies gezeten op beschuldi ging van belastingfraude en valsheid in geschrifte. Hij praat nu echter over de pro blemen, waarmee de provin cieclub zit opgezadeld. Roda JC heeft namelijk een slecht seizoen achter de rug. Aan de eindstand van de ere divisie zou je dat niet zeggen, want een negende plaats, met nimmer degradatiezorgen, is toch een resultaat om tevreden mee te zijn. De clubleiding, is dat ook wel, maar het publiek niet. Steeds minder toeschou wers kwamen naar het Ge meentelijk Sportpark om ge tuige te zijn van de verrichtin gen van Roda JC. Het aantal begrote toeschouwers werd bij lange na niet gehaald en dat betekende een gevoelige fi nanciële aderlating. Daarbij kwam het voortijdig vertrek van trainer Hans Eykenbroek en het aantrekken van Frans Körver, wiens contract bij DS'79 moest worden afge kocht. Extra uitgaven voor de technische staf derhalve. Tekort Over het tekort van het afge lopen seizoen doet Hans Coer ver nogal geheimzinnig. Hij wil niet meer kwijt dan dat het verlies in de duizenden guldens loopt. „Maar daarover maken we ons geen grote zor gen. Dat tekort wordt gedekt. Hoe? Dat vertel ik niet, maar dat het ons niet in de zorgen stort staat vast", vertelt Coer ver. Vervolgens probeert hij een verklaring voor de financiële tegenvallers te geven. „Roda JC heeft een aantal goede ja ren gekend met zelfs Europees voetbal. Daardoor is er bij het publiek een verzadiging ont staan. Wij krijgen alleen nog maar veel toeschouwers als Roda JC wat extra's biedt of spectaculair presteert. Op het stabiele niveau van de laatste jaren komt het publiek niet meer af. In onze goede jaren hadden we 11.000 toeschou wers gemiddeld, maar daar komen we de laatste jaren bij lange na niet meer aan. Kans om hogerop te komen is er ook amper omdat Roda JC eenvou digweg niet kan opbieden te gen de topclubs. Het hoogst be reikbare voor ons is de subtop. Het geld bepaalt hoe goed je bent". Hans Coerver stipt daarnaast nog een ander probleem aan. De jeugdopleiding. „Voor Roda JC is het erg moeilijk om Lim burgse talenten binnen te ha len. In MVV en Fortuna S. hebben we teveel concurren tie. Daardoor zijn we in veel gevallen gedwongen spelers van elders te halen en daar voor is weer geld nodig. Tot op heden zijn we daar goed in ge slaagd, omdat we zelden on doordachte aankopen doen. Je zit uiteraard wel eens mis, maar de meeste spelers die we hebben gehaald hebben bij Roda JC verdienstelijk tot goed gepresteerd: Voor ko mend seizoen hebben we bij voorbeeld Hennie Meijer van Volendam gekocht en doel man Jan Nederburgh bij FC Den Haag weg gehaald". Afgelopen seizoen werd via sponsor Optiebeurs, Johan Cruijff bij Roda JC betrokken. Hij zou de club een aantal technische adviezen verstrek ken. Wat is daar uitgekomen? „Niets", volgens manager Hans Coerver. „Cruijff is een heel verstandige man met veel verstand van voetbal. Maar hij heeft te veel aan zijn hoofd en te veel andere belangen om zich uitvoerig met Roda JC be zig te houden. Hij heeft op uit nodiging van de sponsor een aantal wedstrijden bekeken en ik heb een aantal gesprekken met hem gehad, maar tot tast bare resultaten heeft dat niet geleid". HENK STOUWDAM ilngen r: „Wij DICK SCHOENAKER DENKT NIET AAN NEDERLANDS ELFTAL ENSCHEDE De be faamde voetbalschool van landskampioen Ajax heeft zijn invloed nu ook uitge strekt naar Twente. Twee spelers, die het harde re gime van De Meer aan den lijve hebben onder vonden, maken met in gang van dit seizoen im mers deel uit van de se lectie van FC Twente: Dick Schoenaker en U1- rich Wilson. De transfer van de eerste was zeker de meest opmerkelijke. De alom gerespecteerde kilo metervreter en aanvoerder van Ajax maakte gebruik van zijn transfervrije status en nam zodoende op een hoogte punt van zijn carrière - het landskampioenschap - af scheid. In plaats van te kiezen voor het grote geld in Zwitser land nam hij een aanbieding aan van manager Ton van Da len van FC Twente, die bij toeval hoorde dat de 32-jarige international zonder kosten kon worden overgenomen. Schoenaker houdt zodoende volop kans op een plaats in het Nederlands elftal, dat nog al tijd kans heeft op de eindron de van het werldkampioen- schap. Een vertrek over de grenzen zou de oud-Ajacied buiten het gezichtsveld van bondscoach Leo Beenhakker plaatsen. Schoenaker: „Toch heeft die overweging geen rol gespeeld in mijn besluit om naar Enschede te komen. Het is dat jullie journalisten me daarop wijzen, anders had ik er niet eens bij stil gestaan. Waarschijnlijk omdat ik trans fervrij was, was de belangstel ling enorm. Op een gegeven moment wist ik dat het tussen Twente en één andere club zou gaan. Nadat ik alle voor- en nadelen tegen elkaar had afgewogen heb ik de knoop doorgehakt ten gunste van FC Twente. Ook al omdat ik in Enschede de zekerheid voor drie jaar kon krijgen. Dat is toch een teken van vertrou wen". Behalve Schoenaker versterk te FC Twente zich met de jon gelingen Ron Willems van PEC Zwolle en Ulrich Wilson, die vorig seizoen op uitleenba sis bij Willem II speelde. Ze vervangen Billie Ashcroft (te rug naar Engeland), André van Benthem (uitgeleend aan SC Cambuur), Jerry Cooke (De Graafschap) en Jan Sören- sen (Feyenoord). Alleen de laatste twee leverden de En- schedese subtopper een ver goedingssom op. Vooral het bedrag dat FC Twente op streek vanuit Rotterdam deed manager Van Dalen in de handen knijpen. Samen met trainer Fritz Kor- bach besteedde het Enschedese management het binnengeko men bedrag zeker verstandig. Met Ron Willems en Ulrich Wilson investeerde FC Twente in de toekomst. Op aanraden van Schoenaker namen de Twentenaren linksback Wlson over van Ajax. Daar had de verdediger overigens maar één jaar gespeeld. Wilson groeide op bij Blauw Wit. Twee jaar geleden trok Ajax het talent aan als amateur en hij vero verde snel een plaats in het tweede elftal. In plaats van een kans te wagen om in de hoofdmacht te komen, koos Wilson een jaar later voor Willem II. Samen met zijn maatjes Winnie Haatrecht en Edwin Bakker die inmiddels bij Groningen speelt. Bij Willem II presteerde de 21- jarige linksback het gehele sei zoen constant. De Tilburgse club wilde de Amsterdammer dan ook graag voor een lange re periode aan zich binden maar slaagde daarin niet. Wil son: „Ik kon kiezen uit twee clubs: FC Twente en Cercle Brugge. Cercle speelt welis waar Europees voetal maar op termijn denk ik toch meer mo gelijkheden te hebben in En schede. Cercle is geen hoog vlieger en verraste door het winnen van de beker. FC Twente heeft door de jaren heen toch een naam opge bouwd. Het is een ambitieuze club. Twente trok niet voor niets Dick Schoenaker aan. Dat spreekt mij wel aan". Hereniging Voor Schoenaker betekent de overgang naar Enschede een hereniging met trainer Fritz Korbach. De oud-Edenaar be gon zijn carrière immers bij SC Wageningen onder die trainer. Schoenaker kwam nota bene over uit het tweede elftal van Ede. Schoenaker: „Wageningen had dat seizoen al een periodetitel op zak toen ik in het eerste elftal kwam. In de nacompetitie ging het zo goed dat ik vervolgens naar De Graafschap kon". Twee jaar later zat de werker bij Ajax. De club uit de Water graafsmeer deed Schoenaker wel een aanbieding maar die was niet van dien aard dat de transfervrije speler besloot in Amsterdam te blijven. Schoe naker: „Ajax heeft blijkbaar gedacht, dat ik wel gebruik wilde maken van mijn recht op een vrije transfer. De eerste aanbieding was er gewoon één om iets aan te bieden, bij het volgende gesprek had iedereen bijgetekend. Misschien dat we elkaar best hadden kunnen vinden als we serieus met el kaar om de tafel waren gaan zitten". ichoenaker voor Oranje in actie. afkomstige manager Joop Cas- tenmiller. „Die wedstrijden vergden dusdanig veel aan dacht en vooral inspanningen dat er in de competitie een te rugslag volgde". Komend seizoen is er geen in ternationaal voetbal voor For tuna S. en daarom kan alle aandacht naar de competitie en het bekertoernooi uitgaan. Castenmiller: „Het is van groot belang dat de rust terugkeert. Als dat lukt denk ik dat we dit seizoen eindelijk de subtop be reiken. Er is, buiten de aan koop van John Linford, niet in de spelersgroep geïnves teerd. Die is naar onze mening sterk genoeg om het gewenste doel te bereiken. Zeker nu de spelers Europees voetbal heb ben meegemaakt en gelouterd aan de competitie beginnen. Het wordt een moeilijke opga ve. Dat weten we, maar we blijven reëel. De top-drie is voor ons niet haalbaar. Maar met onze huidige selectie moet een plaats in de subtop beslist haalbaar zijn". Prioriteit Het heeft Fortuna S de nodige moeite gekost om de selectie bij elkaar te houden. Er be stond belangstelling voor Ar thur Hoyer en Wilbert Su- vrijn. Het vastleggen van die twee steunpilaren gold als de hoogste prioriteit. „Met name Suvrijn wilden we niet kwijt", vertelt Castenmiller. „Hij is de enige Sittardse jongen in de selectie en een belangrijke speler. Wij zijn bijzonder blij dat hij blijft". Het gevolg daarvan was dat met andere spelers minder snel tot overeenstemming over contractverlenging werd geko men, Maessen, Körver, Reij- ners en Schrijnemakers teken den pas kort voor de eerste training. De enige nieuweling bij Fortuna S., de Engelsman John Linford, is gekocht om dat Wout Holverda vorig sei zoen teleurstelde en nogal blessure-gevoelig bleek. Cas tenmiller: „Holverda heeft niet voldaan. De overgang bleek voor hem toch erg groot. Daarbij scoorde hij weinig en juist zo'n speler hebben we hard nodig. En wat lengte in de voorhoede is erg nuttig. In dat licht moet de aankoop van Linford worden gezien. Wat Fortuna S. zeker zal mis sen is Europees voetbal. Dat smaakt naar meer, zeker in fi nancieel opzicht. „De Europa Cup heeft ons veel geld opge leverd", beaamt manager Cas tenmiller. „We zijn daardoor echter niet met het hoofd in de wolken gaan lopen. Euro pees voetbal was vorig jaar niet in de begroting opgeno men, zodat we daar een ex traatje aan overhielden. Mocht dit seizoen blijken dat we nog een of meer spelers nodig heb ben, dan kunnen we iemand kopen. We wachten eerst de ontwikkelingen maar eens af. Onze begroting voor komend seizoen is gebaseerd op een ge middeld aantal toeschouwers van 7000. Een reëel cijfer. Dat aantal moet haalbaar zijn. Daarnaast zitten we ruim in de sponsors, zo'n 60 in getal. Düs ook op langere termijn hoeft Fortuna S. zich geen grote zorgen te maken. Nu nog de sportieve successen". HENK STOUWDAM Joop Castenmiller: „De top-drie is voor ons niet haalbaar". S; iRD Fortuna S. ndam vroor een belangrijk 3ven n. De club heeft zich el gesteld een plaats subtop te verwer- Dndanks flinke in- ingen is die wens camb* vervulling gegaan. >lle iar zal nu verande- c in moeten komen, men in Sittard. Voor 1 vordt bij Fortuna S. epredikt. De laatste i«n seizoenen stond de 'egelmatig in de be oven elling, zonder ge- (^P^ard te blijven van datievoetbal. Voor en altijd moet daar borden afgerekend, want Fortuna S. is een ambitieuze, club. Het beleid van de Limburgse clubleiding was erop gericht om vorig seizoen het stapje ho gerop al te maken. Er werd flink in de spelersgroep geïn vesteerd met Wout Holverda en Frans Thijssen als belang rijkste aankopen. Het gewen ste effect bleef uit, want For tuna S. wist zich pas in de slot fase definitief veilig te spelen. Alleen het Europa Cup-debuut verliep goed. Fortuna S. be reikte zelfs als enige Neder landse club de kwartfinales waarin het door de latere be kerwinnaar Everton werd uit geschakeld. „De Europa Cup was ook de oorzaak van ons matige optreden in de compe titie", weet de uit Den Haag

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21