Immen moet [log wennen m ef Vergoossen (FC VVV): „Niet in paniek raken" „Eredivisie-voetbal ligt NEC veel beter" 3z SC Heracles gaat verdedigen [EDEGRADEERDE AMATEURS [lEUW IN EERSTE DIVISIE EcidócSomont MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 PAGINA 19 5LDEN De betaald |tbalorganisatie Em- t heeft zijn eerste trai- gskamp achter de rug. trainingskamp met i bijzonder tintje, want zal een trainer t maar liefst 23 spelers i week op pad zijn ge- Theo Verlangen echter geen andere De contractspelers Iren op zijn advies bin- ngehaald, maar het zijn momenteel maar zes. overige spelers waren r scouts uit de diverse pdrichtingen van het orden gehaald. Van het Rotste deel had Verlan- ai dus geen enkel in- !it wat betreft de mo- ijkheden en onmoge- fcheden. Vandaar ook 11 trainingskamp om te e vn wat voor vlees hij in W kuip had en meteen n,de[i goede gelegenheid enigszins het kaf van t koren te scheiden. 'ruf n'et a^een voor Verlan- 4 t) was het een unieke situa- Ook de meeste spelers de- iDeif ontdekkingen, gewend ze waren aan twee of drie ede'r trainen per week met na npop een frikandel of een ej chips genoeglijk wegge leid door een pilsje. Een r j,ekje in het Overijsselse at^den viel velen dan ook °P de maag: Elke och- -J trainen, elke avond een ge ochtend om de stemming er goed in te houden. Het zweet stroomde rijkelijk. Om nog maar te zwijgen van de spierpijn en de andere hele en halve pijntjes. Spelersraad Jstrijd en 's mit.v.~&o ^fining voor de bankzitters k de vrijgestelden voor die ^reffende avond. Met af en 'een duurloopje in de vroe- Wat te denken van een ander fenomeen, het formeren van een spelersraad. Een wijk raad, een dorpsraad en vooral een raad van elf, daar had ie dereen wel eens van gehoord. Maar dit was andere koek. Tenslotte werden Walter Waalderbos, Jan Postma en Grads Filhler de uitverkore nen. Drie spelers die tenslotte al eerder met het bijltje van het betaalde voetbal hebben gehakt. De spelersraad kreeg meteen al een probleem voorgescho teld. Uit het gilde der ama teurs moesten er zes spelers vakantiedagen opnemen, ter wijl eentje voor vervanging in zijn winkel moest zorgen. Jan Postma, de ex-Veendammer is een van de betrokkenen. Hij is in het dagelijks leven sportleider in een zwakzinni geninrichting. Postma: „ik heb dus vakantie moeten op nemen. Ik ben bij Emmen weliswaar amateur, maar ik spendeer er net zoveel tijd aan als de profs. Bij een nor male sportclub zijn dergelijke dingen al jaren geregeld, maar hier moet alles nog be ginnen. We willen met de spelersraad na afloop van het trainingskamp bij het bestuur informeren om er enige com pensatie tegenover te stellen. Knelpunt bepaald bedrag mogen ko men". Dat probleem is ook bestuurs lid Tienus van Loon bekend. „Contractspelers kun je even tueel premies in het vooruit zicht stellen, amateurs niet". Dat is echter niet het knel punt van het vraagstuk. Want de vereniging lijkt niet bereid om aan de wens van de spe lers te voldoen. Van Loon: „We hebben ieder speler tij dens de onderhandelingen ge zegd, dat ze voor de voorbe reidingsperiode vakantie moesten opnemen. Een facet van meerdere eisen die we gesteld hebben. Daardoor hebben sommigen afgezien van de overstap naar Emmen. De spelers die nu bij Emmen zitten wisten het allemaal". Vrij van kinderziektes lijkt Neerlands jongst betaalde club dus niet, maar de goede wil schijnt aanwezig te zijn. De contractspelers zouden aan werk geholpen worden en van die zijde vallen in dat op zicht weinig klachten te be speuren. Cees Spaans (ex- Feyenoord), Edu Nandlall (ex-FC Utrecht) en Grads Fühler (ex-Bocholt, ex-PEC Zwolle en ex-Go Ahead Eagles) hebben al een werk gever gevonden. Walter Waalderbos nog niet, maar hij bespeurt toch activiteit van bestuurszijde om dat euvel op te lossen. Hij is echter ook zelf op pad. Walter Waalderbos: „Ik heb er een hekel aan om zelf geen initiatief te ontplooi en. Ik heb inmiddels bij de PTT in Groningen gesollici teerd. Daar heb ik vroeger ook gewerkt. En Emmen valt tenslotte onder het district Groningen. Voorlopig sta ik op de wachtlijst". De meest vreemde toeren moet Hendrik Pelleboer uit halen. De ex-Vitesse speler werkt nog in Arnhem en IMS mm Hlli Theo Verlangen, die graag met een bootje het viswater opzoekt, heeft zes profs in zijn selectie. woont voorlopig in de plaats waar hij vandaan komt: IJs- selmuiden. „Het is niet ge makkelijk", erkent Pelleboer, „maar ik hou het werk in Arnhem aan totdat ik werk in Emmen heb gevonden". Hij wenst dus geen schepen ach ter zich te verbranden, alvo rens hij in Emmen vaste grond onder de voeten voelt. Behalve de in dit milieu be kende spelers staat iedereen onwennig tegenover een trai ningskamp. De meesten we ten niet hoe ze ermee aan moeten. Ze staan in het begin ook raar te kijken als Walter Waalderbos zich zoveel moge lijk door verzorger Jaap Lam- pe onder handen laat nemen. Voor Waalderbos is het niet nieuw en hij weet dat een goede verzorging tijdens een dergelijke week onontbeerlijk is. De meeste „groentjes" re deneren in het begin in de trent van: „Ik ben toch niet geblesseerd, wat moet ik dan bij een verzorger". Ze worden echter spel wijzer. Het is een ontdekkingsreis zoals bij een nest jonge honden. Ze stoten hun neus, schrikken even, maar zijn een minuut later al les vergeten om zich aan het volgende experiment te wa gen. AREND WILTING ROB POELL: „WU GAAN HET REDDEN" ALMELO „Het zal moeilijk worden, maar ik geloof niet dat wij het slachtoffer zullen worden. Ik denk dat we met acht clubs tegen degradatie zullen moeten vechten, maar verwacht dat wij het wel zul len redden". Rob Poell, die langzamerhand bij de inventa ris van het nu nog noodlijden de SC Heracles behoort, schat die kans op overleven in de eredivisie vooral hoog in om dat aan de kern van het succes van het vorige seizoen (de ver dediging en het middenveld) nauwelijks hoeft te worden ge sleuteld. Hij zegt: „Het accent zal het komende seizoen toch op de defensie komen te liggen en aangezien wij achterin vorig jaar vrijwel constant hebben gespeeld geef ik ons een kans om boven de degradatiestreep te eindigen. Dat zal uiteraard niet eenvoudig worden, maar door uit te gaan van een tak- tiek, die op het voorkomen van tegendoelpuntert is geba seerd, moet het lukken. We zullen achterin alleen voor zichtiger en nog geconcen treerder moeten spelen dan het vorige seizoen. In de eerste divisie kon je je nog een foutje permitteren, omdat dat niet di- rekt werd afgestraft, maar dat zal nu anders zijn. Dat brengt in aanvallend opzicht echter ook problemen met zich mee. Ray Richardson en ik konden in de eerste divisie geregeld opkomen. Dat zal er nu niet meer bij zijn. Niet alleen om dat de tegenstand zoveel beter is, maar ook door de keuze voor die soberder opzet en na tuurlijk door het verschil in tempo van handelen tussen eerste en eredivisie. Tegen standers als Tahamata en Tho- resen kun je niet ongedekt la ten, want je bent dan onmid dellijk aan de beurt, want die loeren immers op dergelijke gelegenheden". Dat minder kunnen opkomen zal, zo beseft ook Rob Poell, die aan zijn negende seizoen in Almelo begint, de toch al ge ringe stdotkracht nadelig bein- vloeden. „Ons probleem is en blijft het scoren. We hebben te veel kansen nodig. Hoe dat komt weet ik niet, maar er zal een oplossing moeten worden gevonden, want de bal zal wel tussen de palen moeten ko men. Ik vind dat ook dat er ei genlijk nog een vleugelspits moet worden aangetrokken die echt van de flanken voor kan zetten om Metz en of Oude Wesselink te lanceren". Te snel De rechterverdediger vraagt zich wel eens af of de promo tie niet te snel is gekomen. „We komen zo vanuit de kel der van het betaalde voetbal. Misschien was het beter ge weest als we eerst één of twee jaar aan de top in de eerste di visie hadden meegedraaid. Maar aan de andere kant is het ook weer zo dat we duide lijk de sterkste waren, want je wordt maar niet zo kampioen. Terugblikkend hebben we ei genlijk te weinig (gemiddelde 3500, red.) publiek getrokken, vooral omdat de strijd in de eerste divisie eigenlijk nooit zo spannend is geweest als het af gelopen seizoen. Die teleurstel lende belangstelling was ech ter mede afhankelijk van fac toren. We werden periode- - kampioen toen eigenlijk nie mand het verwachtte. Dat was bovendien vlak voor de win terstop. Er volgde daardoor maandenlang geen thuiswed strijd en toen we weer in Al melo speelden was de animo al sterk afgenomen". Een belangrijke schakel in het succes van het vorige seizoen was de eenheid, die de selectie kenmerkte. Een band, die nog werd verstevigd door de pro blemen op het financiële vlak, waardoor nog al eens op het salaris moest worden gewacht. Poell is er echter van over tuigd dat ook, zonder die cen tenkwestie de sfeer goed zou zijn geweest. „Prestaties wer ken nu eenmaal sfeerverho- gend. Ik vraag me alleen af of die band blijft bestaan, als er nederlagen op rij worden gele den. We hebben namelijk vo rig seizoen niet eenmaal twee keer achter elkaar verloren. Bang voor problemen ben ik echter niet. Ons voordeel is dat de groep goed in elkaar schuift en er bovendien be hoorlijk balans in zit". ergoossen: „Aanvallend >1 is uitgangspunt". VENLO Bij FC VVV wor den geen hoge verwachtingen gewekt van de hernieuwde kennismaking met de eredivi sie. Daarvoor ligt in Venlo de degradatie naar de eredivisie en de daaropvolgende misère nog te vers in het geheugen. Toendertijd werd via paniek aankopen getracht het eredivi sieschap te verlengen met als gevolg dat de club bijna bank roet was en uit een diep dal omhoog moest komen. Trainer Sef Vergoossen, die debuteert als eredivisietrainer, herinnert zich die periode nog goed. Hij was er toendertijd als assistent-trainer bij betrokken. „Ik heb wat spelers zien gaan en komen, maar wie er ook kwam niemand kon FC VVV in de eredivisie houden. In de jaren die volgden heb ik wel eens tegen mijn vrouw gezegd: Je hoeft niet raar op te kijken als er vanavond een telefoon tje komt met de mededeling dat het gebeurd is met de club. Zo slecht stond FC VVV er toendertijd voor. Ik heb die naweeën aan den lijve onder vonden, maar nooit geklaagd. Er is bij FC VVV leergeld be taald. Via de weg der geleide lijkheid en het voeren van een verantwoord beleid zijn we te ruggekomen. Dat willen we vasthouden en niet ten koste van alles in de eredivisie blij ven". Daarmee is niet gezegd dat de Venlose club passief is geble ven op de transfermarkt. Ver goossen realiseerde zich na het bereiken van de promotie ter dege dat er versterking van zijn selectie moest komen wil FC VVV niet linea recta te rugkeren naar de eerste divi sie. In Norbert Ringels van Borussia Mönchengladbach en de van PSV overgekomen Pe ter Corbijn en Raymond Li- bregts kwamen nieuwelingen. overgenomen. „Meer aanko pen zaten er niet in", realiseert Sef Vergoossen zich. „Ik kan wel meer willen, maar heb te maken met het beleid van de club. En die is om niet gefor ceerd te werk te gaan, maar over een aantal jaren een goe de organisatie op te bouwen. Jong Die transfers waren alleen mogelijk omdat FC VVV goe de contacten onderhoudt met de Westduitse Bundesligaclub en PSV. Voor de aankoop van Ringels kon nog geld worden vrijgemaakt, maar Corbijn en Libregts zijn op huurbasis Daar heb ik vrede mee, omdat het voortbestaan van de club voorop moet staan. Ik ben ove rigens uitermate blij met Rin- gels. Hij neemt een schat aan Realiteit Bundesliga-ervaring mee en die kan ons in de eredivisie goed van pas komen, want de gemiddelde leeftijd van mijn ploeg is rond de 21 jaar. Erg jong voor de eredivisie". Als Sef Vergoossen moet wor den geloofd, komt er met FC VVV een verfrissend elftal in de eredivisie bij. De trainer is namelijk niet van plan zijn principes overboord te gooien ten koste van de resultaten. Vergoossen strijdlustig: „We zullen, waar mogelijk uiter aard, aanvallend spelen. Ik re aliseer me terdege dat dat niet in alle wedstrijden mogelijk is, zeker niet tegen de topclubs. Maar we zullen aanvallend voetbal wel altijd als uitgangs punt hanteren. FC VVV heeft op basis van voetbalkwdfitei- ten de eredivisie bereikt en dat willen we in de eredivisie doorvoeren". Desondanks sluit Vergoossen niet de ogen voor de realiteit. Hij beseft terdege dat FC VVV een zwaar seizoen tegemoet gaat. Hij houdt er zelfs al een beetje rekening mee dat er de gradatievoetbal gespeeld moet worden. „Maar ook daar ben ik niet bang voor", meldt hij. „Het afgelopen seizoen hebben we immers onder grote druk gespeeld. Elk punt verlies kon fataal zijn. Onder die omstan digheden heeft de ploeg toch promotie weten te bewerkstel ligen. De spelers zijn gewend om in een spanningsveld te operen. Dat geeft mij vertrou wen. En dat we de competitie beginnen tegen1 Feyenoord en vervolgens naar FC Utrecht moeten, zegt me niets. Oké, een heel zware start, maar elke club krijg je twee keer en of dat nu op- de eerste of laat ste wedstrijddag, is maakt me niets uit. Als we tegen Feye noord een goede wedstrijd spe len, kan dat alleen maar posi tieve gevolgen hebben". Wat zijn eigen onervarenheid met de eredivisie betreft kent Sef Vergoossen evenmin vrees. „We hebben regelmatig tegen eredivisieclubs gespeeld en ik heb mijn ogen altijd goed de kost gegeven. Daarnaast heb ik met veel ervaren trai ners gesproken. Daar voel ik me echt niet te groot voor. Van alle wedstrijden en iedere trainer steek je wel iets op. Dat neemt niet weg dat ik mijn eigen lijn zal volgen. Ik wacht wel af wat het wordt". HENK STOUWDAM EGEN Later, veel dan afgesproken aï- t hij pas in het spe- ime van NEC. „Sor- >or, de training liep ïaal uit. Er ging iets n Popovics liet ons raf tien extra sprin- ■ekken", klinkt zijn tschuldiging, als hij et houten tafeltje bij- t. Even daarvoor ij met snelle stappen horige kantine bin- lopen, had even etuurd, ons ontdekt h - met nog drijfnat- en van een haastige voorgesteld: b, ik ben Sije Vis- tpd dat niet geweten. Sije opij is één van die spelers, niefh inmiddels allang tot bekkende verschijning in ikfaderlandse voetbalwe- voc mogen beschouwen. i of is eerlijk, die bekend- jeniet de semi-prof uit vanwege fabelach- f bities op de grasmat. Vis- mlioort méér tot die grote van profvoetballers, hen nimmer et I» vedette zullen maken, •ua dankt zijn bekendheid aarlt voetbalpubliek enkel r cfen vanwege het feit dat acljzige gestalte en helblon- it.lrdos al jarenlang de Nij- vofi gelederen vult. De heliger, sinds enige jaren >t-{Jtooid met de aanvoer- ind („en die is er niet al- vón de scheidsrechter een FÖ te geven, hoor"), hob- Iweer vijftien jaren lang rond bij NEC. waar hij niet is weg te branden uit de achter ste linie. „Het heeft soms wel eens ge speeld, een overstap naar een andere club, maar het is er uit eindelijk toch nooit van geko men", lijkt Visser zich te ver ontschuldigen. „Vind ik prima zo, heb het hier altijd naar mijn zin gehad. De mentaliteit, de omgeving hier spreekt me aan. Waarom dan weggaan? Veranderen van club om nieu we gezichten te zien is ook nooit nodig geweest. Ik heb hier bij NEC zowat ieder jaar opnieuw het gevoel dat ik weer bij een andere club zit. Zoveel veranderingen. Een stuk of tien trainers meege maakt, en ik weet niet hoeveel spelers. Soms begonnen we een nieuw seizoen met zeven, acht nieuwe jongens". Dienend Ondanks zijn routine, zijn ja renlange eredivisie-ervaring is Sije Visser nooit drager van het elftal geweest. „Er waren anderen, die dat beter konden. Ik heb altijd een dienende rol gespeeld, nog steeds trouwens, en heb daar absoluut geen moeite mee". Dus loopt de blonde verdediger met zijn 35 jaren nog immer achter zijn tegenstander aan. Merkt wel op „nu wel liever libero te spe len", maar dat die stuk „voor lopig is vergeven aan Michel Mommertz". Blijft over de vertrouwde backplaats. Rechts of links, Popovics is er nog niet uit. Sije Visser niet weg te branden uit de Goffert Aan de voorvond van de nieu we competitie leven er in de Goffert hoopvolle verwachtin gen over het verloop van het seizoen '85/'86. Het publiek in Nijmegen lijkt plotseling weer in NEC en haar nieuwe trai ner te geloven, gezien de op vallend grote toeloop op de seizoenkaarten. „Het is dan ook onze taak om het publiek niet teleur te'stellen. Als NEC dat lukt, als we het publiek spektakel kunnen bieden, dan noem ik ons eerste seizoen in de eredivisie geslaagd", meent Visser. „Veel hangt ook af van de eerste paar wedstrijden. NEC start tegen Roda JC en Sparta. Darna volgt Feyenoord al. Pak je uit de eerste twee wedstrijden drie of vier pun ten, kijk, dan kun je tegen Feyenoord iets moois onderne men". Beuken „Overigens is NEC een rede lijk aanvallend ingestelde ploeg, een technisch team dat het zeker niet van beuken of degradatievoetbal moet heb ben. Daarom is het maar ge lukkig dat we uit die eerste di visie zijn ontsnapt. Het voetbal dat daar wordt gespeeld is zo onvoorspelbaar. Niet volgens taktische lijnen, geen tech nisch spel, alles gaat daar vaak op hoop van zegen. NEC moet daar niets van hebben. De ere divisie ligt ons echt beter", weet Sije Visser uit zijn inmid dels elfjarige eredivisie-erva ring. Tweemaal heeft hij met zijn ploeg moeten degraderen, evenzovele keren vond NEC de weg terug naar het vader landse voetbalwalhalla. Of het terecht is, dat NEC naar de eredivisie is gepromo veerd? „Vind ik toch wel", zegt Visser. „Natuurlijk zijn we met puur geluk in die na- competitie beland. Maar daar in hebben we wel bewezen, da wij als enige van die vier ploe gen recht hadden op promotie. Dat was ook een verdienste van Pim van de Meent. Ik heb nooit begrepen waarom die man na vier jaar werd afge dankt. Hij heeft hier in die tijd toch wat bereikt. Van niets iets gemaakt. Met alleen maar jonge, onbekende en onerva ren spelers heeft hij toch weer de eredivisie bereikt". „Over Popovics kan ik verder nog niet oordelen. Hij is hier nog maar zo kort bezig. Stelt Den Haag. zich in ieder geval heel posi tief op, maar op zijn tijd gaat er ook de zweep over. Er is wel één groot verschil met Van de Meent. Die praatte al tijd met een plat Amsterdams accent, en Popovics ja, dat is weer héél iets anders hè?"

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19