voor wereldtitel voetbè Zuidamerikanen favoriè „Wij zijn beter dan Nederland" SPORTTRIBUNE BELGISCHE AANVOERDER JAN CEULEMANS: CcidócSouAOtit DEN HAAG Het we reldkampioenschap van 1970 staat bij de kenners te boek als het mooiste dat ooit is gespeeld. In Mexico werd pure propaganda voor het aanvallende voetbal geboden tijdens een toernooi dat werd af gesloten met de verdiende wereldtitel voor Brazilië, dat Italië met liefst 4-1 op de knieën dwong. De Zuidamerikanen kwamen dank zij hun derde triomf in het WK definitief in het bezit van de Jules Ri- met-beker en namen- al dus passend afscheid van Edso Arantes di Nasci- mento, die aanzienlijk meer bekendheid geniet onder de naam Pele. Het duurt geen tien maanden meer of Mexico is op nieuw het decor van het mondiale titelgevecht. Of de kwaliteit van het gebo- dene in juni 1986 opnieuw van het hoge gehalte is van zestien jaar geleden mag op zijn minst twijfelachtig worden genoemd. Al zijn de omstandigheden in Mexico ideaal voor het bedrij ven van topsport. Tenminste wanneer de deelnemers een behoorlijke acclimatiseringspe riode in acht hebben genomen. Want dat is een eerste eis voor een land. dat meent volgend jaar een greep naar de door Italië verdedigde wereldtitel te kunnen doen. Ploegen uit andere wereldde len dan Zuid-Amerika zullen danig moeten wennen aan de hoge temperaturen, die er in het midden van het jaar ple gen te heersen en aan de ijle lucht aldaar. De wedstrijden moeten worden afgewerkt in hoog gelegen stadions. Het dichtst bij de zeespiegel komt nog de accommodatie in Mon terrey, maar die verheft zich nog altijd vijfhonderd meter boven Normaal Amsterdams Peil. Het andere uiterste is To- luca, dat 2600 meter boven de zeebodem utisteekt. Engeland, Italië en West-Duitsland de den onlangs nog de ervaring op dat ongeveer twee weken wennen aan het Mexicaanse klimaat geen overbodige luxe zal zijn. En waar de KNVB een expeditie van bondscoach Leo Beenhakker naar Mexico wel erg prematuur vond, na men diens collega Guy Thijs (België) al wel vast poolshoog te van de situatie om over een jaar niet verrast te worden. Afhaken Mexico is tijdens het dertiende eindtoernooi om het wereld- Jan Ceulemans: „Wij zijn gedwongen aanvallend te spelen" daarin constant een hoog ni veau te halen. Met België kom je vier of vijf keer per jaar in actie. Toch iets aparts, vind ik tenminste. Dan komt er nog wat extra motivatie bij en groei je boven jezelf uit". Sigaar Dat alles onder supervisie van ene Guy Thijs, de immer toe gankelijke keuzeheer van Bel gië, met zijn onafscheidelijke sigaar in de mondhoek. Over hem zegt Ceulemans: „In mijn ogen kun je als nationaal trai ner geen betere vinden. België heeft altijd een goede geest in de ploeg gehad, maar hij kan die er als geen ander ook in houden, dat gaat hem wonder wel goed af". De Belgische ambiance spreekt Jan Ceulemans toch erg aan. Hij lijkt met geen stok uit zijn vaderland weg te slaan. Vier jaar geleden negeerde hij een vorstelijk bod van AC Milan, omdat hij zich nog te jong achtte voor een dergelijk grote stap. Deze zomer stonden op nieuw Italiaanse clubs op de stoep, maar Ceulemans teken de voor liefst zeven seizoenen bij voor de club, waar hij sinds zijn vertrek bij Lierse SK in 1978 tot de huisraad lijkt te be horen. „Omdat hij zichzelf niet meer is als hij de plaatselijke kerktoren niet meer kan zien", beweren mensen die hem bijna dagelijks meema ken. „Ik moet toegeven dat ik hier altijd graag geweest ben. En dat is nog steeds zo", vindt hij zelf. „Bovendien waren di verse dingen in Italië toch erg twijfelachtig. Hier heb ik nu tekerheid tot in elk geval 1992. Tegen die tijd ben ik 35. Dat is ook veel waard. Voor mij is geld niet het en telt. Ik ben ook geen t^d di er last van heeft popi »s zijn. Het stoort me nieïh ii ga me er zelf niets bekken ker door voelen. Dat ik'adei lig redelijk kan vo« m< heeft mijn leven dan is veranderd. Ze mogen (enie rust een vedette noemei niet ik wil gewoon mezelf blties En voor de zoveelste mboon ontschuldigt Jan Ceil va. zich voor een onderfcwa] van het gesprek in het f ve< home van Club Brug dan onder Henk Houwaai* vc opgeklommen is naar den de plaats in België acrfóge superieure Anderlecht.lrdos ons keurig van tevo# g< waarschuwd. „Ik heliger, dienst vandaag, snapt-£tooii daar". Jan Ceulemans |nd dette? Alleen op het v^n dc WILLEM PFB te j kampioenschap het eerste land, dat een dergelijk evene ment voor de tweede maal mag organiseren. Ook een ge volg van het afhaken van Co lumbia, dat aanvankelijk als gastheer zou optreden, maar de kandidatuur niet kon waar maken. Mexico kreeg vervol gens voorrang boven de Vere- higde Staten en Canada, die ook wel oren hadden naar het binnenhalen van 's werelds belangrijkste voetbaltoernooi. In het land, waar Rob Beamon in 1968 tijdens de Olympische Spelen zijn tot dusver nog al tijd onaantastbare wereldre cord verspringen van acht me ter en negentig centimeter re aliseerde, gaan de Zuidameri kanen mede door de tropische omstandigheden als grootste favorieten van start. Brazilië en Argentinië, beide al ge plaatst, lijken de meeste kans te maken om Italië te onttro nen. Uruguay start als outsider en Mexico kan wellicht ver komen als thuisspelende natie. In vijf van de twaalf in het verleden afgewerkte titeltoer- nooien bleek het spelen voor eigen publiek zo'n stimulans, dat de wereldbeker niet over de grens behoefde te worden getild. En ook Nederland weet maar al te goed hoe groot het nadeel kan zijn tegen de orga nisator de beslissende wed strijd te moeten spelen. Zowel in en tegen West-Duitsland (1974) als Argentinië (1978) moest Oranje met het zilver genoegen nemen. Barrage Na twee keer in de eindstrijd te hebben gestaan is het Ne derlands elftal echter danig af gegleden op de internationale ladder en voorlopig is het de eerste zorg voor bondscoach Leo Beenhakker om daadwer kelijk de laatste 24 te halen. Dank zij de verrassende zege op Hongarije „leeft" Neder land nog, al moet er nog een barrage volgen tegen Polen of België. Die twee landen ma ken op 11 september in Kato wice uit wie van de twee win naar wordt van groep 1 en zich automatisch plaatst voor het eindtoernooi. Polen heeft thuis aan een gelijkspel genoeg, zo dat België de belangrijkste kandidaat lijkt voor de twee extra wedstrijden met Oranje. Hongarije, dat Nederland naar de tweede stek in groep 5 ver wees, is vooralsnog naast rege rend kampioen de enige Euro pese formatie die al zekerheid heeft over een retourtje Mexi co. In de overige groepen wordt veelal nog fel gestreden om de vacante plaatsen, waar van Europa er tenminste der tien levert. Dat kunnen er zelfs veertien worden als de nummer twee van groep 7 (Wales, Schotland of Spanje) de beslissende duels om een plaats in Mexico met de win naar van de groep Oceanië/Is- raël, die nog aan hun serie moeten beginnen, succesvol afsluit. Intensief Zuid-Amerika verschijnt met vijf landen aan de start. Inclu sief organisator Mexico, dat zich een jaar lang intensief voorbereidt op het titeltoer- nooi. Gedurende die gehele periode staan de internationals - met uitzondering van de in Madrileense dienst acterende vedette Hugo Sanchez - volle dig ter beschikking van bonds coach Bora Milutinovic, een Joegoslaaf die in 1966 nog sa men met onder anderen Veli- bor Vasovic Real Madrid be streed in de Europa Cup-fina le. Milutinovic vertoeft inmid dels al dertien jaar in Mexico, is daar met een Mexicaanse getrouwd en fungeert er na di verse successen bij grote clubs sinds 1983 als de man die de technische scepter in handen heeft. De rest van het deelnemers veld wordt gevormd door twee landen uit Azië, dat inmiddels nog acht kandidaten over heeft, één uit de Concacaf (Honduras, Costa Rica of Gua temala) en twee uit Afrika. Ook Afrika is inmiddels tot de kwartfinales gevorderd. Tot de laatste acht behoort ook Alge rije, dat in 1982 in Spanje de voetbalwereld verraste door de latere finalist West-Duits land met 2-1 te verslaan. Alge rije miste de tweede ronde slechts door het complot dat de Duitsers en de Oostenrijkers sloten. Beide teams speelden elkaar openlijk de bal toe, om dat een 1-O-triomf van de équipe van Jupp Derwall voor beide landen voldoende was voor een plaats bij de laatste twaalf. Een schandalig optre den dat zelfs hedentendage nog tot veel discussies leidt. Oostenrijk is er dank zij het droomdoelpunt van Rob de Wit in Boedapest ditmaal niet. Ook Kameroen, El Salvador en Koeweit - wel in Spanje '82 van de partijd - zijn inmiddels in de voorronden gestruikeld en ze zullen stellig de komen de maanden nog gezelschap een 3-0 triomf op eigen grond) te verwerken gekregen. Zoiets werkt natuurlijk door. Zeker als men bedenkt dat van An- derlecht altijd vijf of zes man in de nationale ploeg meelo pen. Maar akkoord, we hebben in die twee wedstrijden ge woon teveel laten liggen. Eén uit vier mogelijke punten is te weinig. Was dat niet gebeurd, dan was onze match tegen Po len van geen belang meer ge weest". Loodzwaar Nu echter staan de Belgen voor de loodzware taak op de volle winst te moeten jagen, met alle risico's vandien. Een speltype dat de zuiderburen niet bepaald ligt. „Maar", cor rigeert Jan Ceulemans, „dat was wel vroeger hè? Pas op, omdat we minder zeker zijn van achteren moeten we de laatste tijd al wel aanvallend gaan spelen. Omdat we tegen woordig redelijk wat goals binnen krijgen, zijn we ge woon gedwongen er zelf meer te maken dan voorheen". „En zeker, het zal niet gemak kelijk zijn in Polen, maar alles is te doen. Nu we thuis met 2-0 van ze gewonnen hebben, wat ook noodzaak was, is ons ver trouwen weer gegroeid. En staan we volledig, dan moet het kunnen. Zoals we vroeger bewezen hebben dat we ook op verplaatsing konden win nen. Toen Eric Gerets er nog bij was, die nu terugkomt in de ploeg. Natuurlijk moet je afwachten hoe hij er voor staat, maar een ding is zeker: Door zijn kwaliteiten hoort hij gewoon bij de groep thuis. Daarboven is hij ook nog eens een enorme karakterspeler. En die kun je in zo'n wedstrijd natuurlijk helemaal prima ge bruiken. En gaat het toch mis, dan hebben we altijd nog een herkansing tegen Nederland. Nogmaals, ik hoop dat het zot ver niet zal komen. Want al weet je dat je dan de beste kans hebt, die wedstrijden moeten wel eerst worden ge speeld". Aan de 51-voudig internatio nal zelf zal het niet liggen. Of zijn vereniging Club Brugge nu goed draait of niet, de uit Lier in de Belgische Kempen afkomstige en tegenwoordig in Zedelgem zetelende Ceule mans weet zich in het tenue van de nationale ploeg steevast als topper te manifesteren. „In de competitie speel je 24 wed strijden. Het is onmogelijk r» tr krijgen van erkende to v> naties, die op een W1 ku zouden misstaan. Ondei. Tsjechoslowakije en de Unie balanceren op d| van eliminatie. Maar minder dan tien den voordat in het ruiar n tien miljoen zielen 1 Mexico City wordt afget een stad, die te kampef men een gigantische v kingsaanwas en mede^ r door zeer schrille tegenf0^. gen kent tussen rijk ef.v1 geldt dat in feite nat®' ook nog steeds voor hPNe derlands elftal. En dat F en zich eigenlijk niet verocT 0 voor de tweede achten? gende maal op het apjr de wereldtop te ontbrek"1"' het tenminste binnenk ef{ ternationaal weer meet^e een WILLEM PFE BRUGGE Dwergen kunnen soms als olifanten met reuzepassen door de porseleinkast van het Eu ropese voetbal stormen. Confronteer een willekeu rige international van Oranje met de naam Malta en hij zal verstarren van afgrijzen. Want dat nietige ploegje had het toch maar op het geweten dat Spanje en niet Nederland mocht afreizen naar het eind toernooi om het Europees Kampioenschap van 1984 in Frankrijk. En de kans is zeker niet denk beeldig, dat ditmaal het al evenmin hoog aangeschreven Albanië een belangrijke rol gaat spelen bij de pogingen van de formatie van bonds coach Leo Beenhakker om een plaatsje af te dwingen in de ere-galerij van de 24 beste voetballanden ter wereld. Door een 2-0 zege op het in groep 1 van de voorronden sterk favoriete België dreigt er immers opnieuw een botsing der lage landen waarmee de traditie van de laatste WK's zou worden voortgezet. Eerst kreeg België in de kwalifica ties voor de eindronden om de werelbeker in 1974 en 1978 de kans frustraties op te lopen, omdat Nederland de weg naar het finaletoernooi versperde. In 1982 (Spanje) mocht Oranje echter thuis blijven, overvleu geld door Frankrijk en België, dat - al zeker van „Spanje" - in Rotterdam lachend een ne derlaag van 3-0 slikte tegen een mede door de rentree vaty Johan Neeskens weer eens ou derwets Oranje. Of de duivel er mee speelt verschijnen België en Neder land in oktober (en novem ber?) wellicht weer twee keer tegen elkaar in de ring en op nieuw zal in dat geval een van i beide teams de WK via de beeldbuis moeten gaan volgen. Of het zover komt, hangt af van de uitslag van het duel Polen-België op 11 september in Katowice. België moet win nen om eerste in groep 1 te worden en aldus een confron tatie met Nederland te kunnen vermijden. En dat is wat zowel de zuiderburen als de Neder landse internationals het liefst zien gebeuren. Op een her nieuwde, stellig weer zwaar beladen, dubbele derby der TWEE WEKEN ACCLIMATISEREN VEREISTE VOOR EUROPESE LANDEN lage landen zit eigenlijk nie mand te wachten. Apart Ook Jan Ceulemans niet, de 28-jarige aanvoerder van Bel gië en FC Brugge: „België-Ne- derland, je weet het, dat is al tijd iets aparts. Van dat soort wedstrijden valt een uitslag nog moeilijker te voorspellen dan normaal al het geval is. Schrik hoeven we er echt niet voor te hebben. Op dit mo ment zijn we gewoon beter dan Nederland, het is niet meer zo, dat we niet van jullie zouden kunnen winnen. Wat dat betreft is er een hoop ver anderd. Ook Nederland is nu op zoek naar de ideale ploeg. En het gaat weer de goede kant op, zeker. Technisch is Nederland sterk genoeg. Al leen zijn de meeste spelers nog erg jong, terwijl ze toch het team al moeten dragen. Zoals, hoe heet hij ook al weer, ja, Rijkaard. Een paar jaar gele den gaf niemand nog een franc voor het Nederlandse elftal. Nu kunnen jullie weer bouwen". „En in feite zoeken ook wij nog wat, nadat we door die be lasting-toestand enkele be langrijke spelers verloren heb ben. Vooral achterin zijn we momenteel een stuk kwets baarder dan een paar jaar ge leden. Het vraagt wat tijd voor we dat weer in orde hebben. Ah wel ja, je kunt zeggen dat we door omstandigheden een beetje van de top zijn wegge gaan, maar ik denk dat als we een poos met hetzelfde elftal kunnen spelen we er binnen niet al te lange tijd wel weer bij kunnen horen". Veel hangt daarbij af van Po len-België en, indien nodig, het verlengstuk met Neder land. „In Katowice wordt het een verschrikkelijke belangrij ke wedstrijd voor ons", schiet de 1.88 meter lange Ceulemans een open deur in. „We plaat sen ons maar liever ineens". Dat had trouwens al langer het geval kunnen zijn wan neer België tijdens de snel op elkaar volgende bezoekjes aan Griekenland (0-0) en Albanië (0-2) niet slordig drie punten had gemorst. Eigen schuld, dikke bult dus? Ceulemans: „Een beetje wel, ja. Al hadden we het excuus dat Erwin Vandenberg en René Vandereycken lang niet optimaal fit waren en dat ik zelf na een afwezigheid van zeven weken pas weer terug aan het spelen was. Bovendien had Anderlecht een paar da gen eerder net die enorme tik (6-1 verlies bij Real Madrid na Jan Ceulemans in actie voor de Belgische nationale ploeg tijdens een duel met Joegoslavië. MAANDAG 12 AUGUSTUS 198S PAGII Voor deze drie Nederlanders staat het seizoen '85-'86 vooral in het teken van het wereldkampioenschap. Rinus Michels (links) en André van der Louw (rechts) zien toe hoe Leo Beenhakker zijn verbintenis met de KNVB met een handtekening bekrachtigd. are

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18