Sprong uit anonimiteit %idócSotwcmt Aanklacht Bonthuis tegen Steenbergen Nog veel te leren listorie Politie en leger stadion vulling 41 ARRESTATIES BU VOETBALWEDSTRIJDEN NBEKENDE RUS VERBETERT WERELDRECORD HOOGSPRINGEN Streuer/ Schnieders wereldtitel met veel voldoening ■rfETSK Een lllfrrige atleet uit ■■Oekraïne is de Ite hoogspringer wereld gewor- i«i die de magi- grens van twee ■der en veertig «timeter heeft "imeesterd. Roe- Povarnitsin 328I 2"feef gisteren in "ietsk tijdens de KtrïjHpn voor de we finales in de ifld om de Russi- i beker geschie- is. Povarnitsin, stamt uit Kiev, foonde de Chi- Zhu Jianhua, lop 10 juni van |vorig jaar in de tduitse plaats rstadt over 2,39 er ging. JW* minder dan driekwart ■■■(73 jaar) is de progres- 'an de beste hoogsprin- m de wereld veertig EDiNQneter geweest. Op 18 >*$12 ging de Amerikaan ',r arcje Honne in de Califor- anstr.e plaats Palo Alto over 8- meter. In de loop der heeft de techniek van 'oogspringen een storm- ;ing ontwikkeling doorge- -.t. Zo ontstond in de be- *nLpaP de ..Sweeney Twist", jr wiimd naar de uitvinder bengel Sweeney, de „Wes- ■ehrijf^oii" (toegepast in Cali- en de „buikrol". etappes nvoo jnmii? juni 1941 werd de fm /ïkaan Lester Steers in aaghungeles de eerste, die de 37i-8fe van 2,10 meter be- 2 Tuig. Hij ging zelfs over bebotneter. Op 13 juli 1957 &r gete de Rus Joeri Stepa- 017% Leningrad met een g over 2,16 meter een intiei aan een lange periode Amerikaanse overheer- v°or De Amerikanen bleven zilverr wel een vooraanstaand laarier 071-1, DEN HAAG De Rus Roedolf Povarnit sin mag dan in Do- netzk als eerste mens over de hoogte van 2,40 meter gesprongen zijn, ten opzichte van veel diersoorten heeft de mens nog veel te leren. Zo is het wereldrecord voor een paard 2,47 cen timeter en is bij officiële wedstrijden een hond ooit over 2,74 meter ge komen. Er bestaat zelfs een verhaal over een Vlaamse bouvier, die in New York over een muur van vijf meter sprong. Een poema kan drie meter hoog springen en een rode kangoeroe is in staat over vier meter, tweemaal zijn eigen leng te, te komen. De presta ties van de dolfijn, die zeven meter hoog uit het water kan reiken, zijn onbetwist. In vergelijking met de mogelijkheden Van een aantal irjsectensoorten zinken al deze prestaties echter verhoudingsgewijs volledig in het niet. Een sprinkhaan kan veertig centimeter hoog komen, dat is 35 keer zijn lengte. Maar de echte hoog springkampioen is onge twijfeld de vlo, die bij machte is tot 44 centime ter hoogte te „stuiteren". Dat is maar liefst onge veer 300 keer zijn eigen „hoogte". de rol spelen op het onder deel hoogspringen. Bekend werd onder meer John Tho mas, die het wereldrecord naar 2,22 jneter tilde. In 1960 in Rome werd niettemin een springer uit de Sovjet-Unie, Robert Sjavlakadze, met 2,16 meter olympisch titelhouder. Daarna brak de heerschappij aan van de beroemde Rus ontwikkeling van het wereldrecord hoogspringen liep sinds 1963 als volgt: m. Valeri Brumel (Sov) Moskou 21.07.63 m. Pat Matzdorf (Vst) Berkeley 03.07.71 m. Dwight Stones (Vst) München 11.07.71 m. Dwight Stones (Vst) Philadelphia 05.06.76 m. Dwight Stones (Vst) Philadelphia 04.08.76 m. Wladimir Jatsjenko (Sov) Richmond 03.07.77 m. Wladimir Jatsjenko (Sov) Tiflis 16.06.78 m. Jacek Wszola (Pol) Eberstadt 25.05.80 m. Dietmar Mögenburg (Wdl) Rehlingen 26.05.80 m. Gerd Wessig (Odl) Moskou 01.08.80 1221 m- Zhu Jianhua (Chi) Peking 11.06.83 i m. Zhu Jianhua (Chi) Sjanghai 22.09.83 en* m. Zhu Jianhua (Chi) Eberstadt 10.06.84 m. Rudolf Povarnitsin (Sov) Donetsk 11.08.85 MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 INKELHOCK }AAR GEWOND 'ORT Dc Westduitse auto- r Manfred Winkelhock is tij- Ie race om het wereldkampi- iap endurance in het Canade- ;port zwaar gewond geraakt, tuurde zijn Porsche na een twee uur om onverklaarbare |en tegen een betonnen muur. randweer had twintig minuten om de rijder uit zijn wagen te jden. Winkelhock werd met per helicopter naar een zie- w Jf1'5 'n Toronto overgebracht. "«constateerden de artsen na ■>rie%rste onderzoek, dat de West- v% beide benen gebroken had vafo zware hersenschudding had %pen. <°epi 'Ctref Danny Hoekman toch niet naar West Ham United NIJMEGEN De transfer van NEC-speler Danny Hoekman naar de Engelse eerste-di- visieclub West Ham United gaat niet door. Hoekman kon niet met het bestuur van West Ham United tot overeenstemming ko men. Eerder in de week was bekend gewor den, dat de clubleidingen het eens waren ge worden over een transfersom van 720.000 gulden. Doelman Brookhuis en Wildenbeest, beiden van De Graafschap, tekenden inmid dels contracten voor NEC, respectievelijk voor twee en één jaar. De clubs moeten het in deze gevallen echter nog eens zien te worden over de transferbedragen. CAIRO Politieagenten en militairen zullen volgende week worden ingezet om de rangen van het grote stadion van Cai ro (capaciteit 100.000 toeschouwers) te vullen ter gelegenheid van de Afrikaanse atletiekkampioenschappen. Met deze truc wil de Egyptische organisatie een herha ling voorkomen van het gênant lage toe schouwersaantal tijdens de titelstrijd in 1982. Toen kwamen slechts een paar honderd toeschouwers naar de wedstrij den kijken. Dit keer heeft het publiek vrije toegang. Indien dit lokmiddel niet slaagt, worden politie en leger ingescha keld als verplichte toeschouwers. GELSENKIRCHEN/LONDEN De Westduitse politie hebben bij 'elkaar 41 arrestaties verricht bij voetbal wedstrijden. In Gelsenkirchen, na afloop van de eerste Bun- dèsligawedstrijd tussen Schalke'04 en Werder Bremen (0-1), werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 24 voetbalsuppor ters opgesloten. De politie greep hard in toen een vrouw werd beroofd en een politieman in elkaar werd geslagen. De 24, de meesten uit Bremen, werden zaterdagmiddag op vrije voeten gesteld. Het Engelse voetbalseizoen werd zaterdagmiddag geopend met de wedstrijd om het Charity-Shield. Voor het begin van de liefdadigheidswedstrijd tussen kampioen Everton en be kerwinnaar Manchester United (2-0) werden 17 „rowdies" ge arresteerd. Zij hadden in de trein op weg naar Wembley fles sen gegooid naar medepassagiers en hen bestolen. De meesten werden na de wedstrijd weer vrijgelaten. (Vervolg van voorpagina) KAMERIK Achter grond van het incident vormde het werk van Bonthuis voor de Ronde van Amsterdam, die op 8 september op het Damrak wordt gehouden. Voor de eerste prof ronde in het hart van de hoofdstad treedt Kwantum Hallen als hoofdsponsor op. Het was de bedoeling dat dit criterium, waarbij het publiek gratis toegang heeft, een topbezet- ting krijgt met onder andere de winnaar van de Ronde van Frankrijk en de nieuwe wereldkampioen. Bonthuis kreeg hiervoor op 3 mei per telex schriftelijk opdracht. De „matchmaker" kwam sinds die dag, volgens Van Leeuwen, met weinig nieuws. Van de toprenners waren, volgens zijn zeggen, alleen contracten afgesloten met Teun van Vliet en Joop Zoetemelk. Als hoofdsponsor van het Amsterdamse criterium wil de Steenbergen uitsluitsel van Bonthuis inzake het deelnemersveld. Het onder houd zou eerst om half twee plaatshebben. Het gebeurde pas om drie uur, omdat Bont huis was opgehouden. Van Leeuwen: „Ze hebben eerst in goede sfeer een minuut of tien met elkaar zitten praten. Ineens was was er een hand gemeen. Steenbergen was fu rieus. Hij zei dat Bonthuis had zitten zuigen. Bonthuis was nogal dizzy, maar niet bewusteloos. Steenbergen is weggeleid. Bonthuis ging naar de politie". Wachtmeester Habraken van de rijkspolitie te Mijdrecht bevestigde gistermiddag, dat Bonthuis een klacht wegens mishandeling tegen Steen bergen had ingediend. „Wij hebben vervolgens een on derzoek gestart en een pro ces-verbaal opgemaakt De zaak is voor ons inmiddels duidelijk". Het zal nu vier tot acht weken duren voor in Utrecht een gerechtelijke procedure op het incident volgt. Valeri Broemel. In zes etap pes schroefde Broemel, on der leiding van de befaamde trainer Vladimir Djatsjkov, het wereldrecord op tot 2,28 meter. Hij beheerste de buik- rol tot in de perfectie. Eind 1965 kwam er een bruusk einde aan de loopbaan van Broemel toen hij zwaar ge wond raakte bij een moto r-ongeluk. Het duurde acht jaar voor een Amerikaan, Pat Matzdorf, één centimeter hoger kwam. Hij bediende zich van de „Matzdorf Wheel", een techniek, die niet al te veel navolgers kreeg. Vooral ook, omdat de Amerikaan Dick Fosbury tij dens de Olympische Spelen van 1968 in Mexico voor een revolutie zorgde door rugge lings over de lat te gaan. Deze stijl werd bekend als de „Fosbury Flop" en tegen woordig ook wel kortweg „Fosbury" genoemd. Nog al tijd bedienen de topspringers zich van deze methode. Vooral de Amerikaan Dwight Stones, die op 11 juli 1973 in München de grens van 2,30 meter overschreed, maakte in de zeventiger ja ren naam. Onbekend De nieuwe wereldrecordhou der Roedolf Povarnitsin was tot afgelopen weekeinde nog vrijwel onbekend. Op de sei zoenranglijst van vorig jaar plaatste hij zich niet eens bij de beste vijftig. Op de natio nale ranglijst figureerde hij als dertigste met een sprong over 2,20 meter. In 1983 was hij twee centimeter hoger ge komen. Hij verbeterde in Donetsk zijn persoonlijk re cord met veertien centime ter. Tijdens de nationale kampioenschappen van de Sovjet-Unie van vorig week einde in Leningrad kwam de 1,85 meter lange Povarnitsin niet bij de eerste zes. Op 9 juni eindigde Povarnitsin in Moskou tijdens de wedstrij den om de Znamenski-me- moriaal als derde met 2,26 meter, toen een persoonlijk record. Na de prestaties van de laat ste tijd was het duidelijk, dat het niet lang meer zou duren voor de eerste mens over 2,40 meter zou wippen. Die historische prestatie werd echter veel eerder toege dacht aan de Zweed Sjoberg, de Chinees Jianhua of de Westduitse olympische kam pioen Mögenburg, dan aan Povarnitsin. Hinkstapspringen Op de tweede dag van de Europese B-finales in Boeda pest heeft Christo Markov het Europese record hink- -stap-sprong verbeterd. De 20-jarige Bulgaar overbrugde bij zijn derde poging de af stand van 17 meter en 77 centimeter. Dat was acht centimeter verder dan de Rus Oleg Protsenko, die vo rige week zaterdag in Lenin grad tot 17,69 meter kwam. Het wereldrecord op dit nummer is in handen van de Amerikaan Willy Banks met 17.97. ANDERSTORP Egbert Streuer en Bernard Schnie ders blijven 's werelds snel- sten op drie wielen. Het Ne derlandse tweetal prolon geerde gisteren in Anders- torp via een overwinning in Grote Prijs van Zweden zijn wereldkampioenschap bij de zijspannen. Vorig jaar kon stuurman Streuer bij zijn eerste succes volle aanval op de wereldtop, ook afgerond in Anderstorp, op zeker (de vierde plaats) rijden. Dit jaar begon de Drentse combinatie met een achterstand aan de laatste race van het zijspan-competi tie, die door de afgelasting van Silverstone slechts uit zes wedstrijden bestond. Streuer en Schnieders moes ten dit keer winnen om het met drie punten voorsprong leidende Westduitse duo Schwarzel/Buck te achterha len. „Op die manier kam pioen worden geeft zeker meer voldoening, al was de spanning vooraf niet echt aangenaam", was het eerste commentaar van de 31-jarige Egbert Streuer, die in 1978 voor het eerst in de interna tionale motorsport ver scheen. De winst op het hobbelige circuit van Anderstorp bracht Streuer op gelijke hoogte met SchwarzeL 73 punten. Het grotere aantal overwinningen (3 om 1) bracht het Asser duo de we reldtitel, die eind juni bij de thuis-Grand Prix, de TT, on bereikbaar leek. Streuer en Schnieders liepen toen voor de derde achtereenvolgende keer tegen pech aan. Op de circuits van Hockenheim en Salzburg wierp de regen de Nederlanders naar tegenval lende posities (derde en vier de). In Assen verspeelde het duo de eerste zege in eigen huis door een set ondeugde lijke remblokken. In de laat ste ronde zakte het tweetal toen van de eerste naar de derde positie terug. In de tweede helft van het seizoen was het nieuwe doel van Streuer het boeken van een incidenteel succes. Streuer scoorde echter drie keer op rij. Die regelmaat van overwinningen, in Fran- corchamps, Le Mans en An derstorp, plus het twee keer' uitvallen van de andere top- rijders in de zijspannen, de Zwitser Rolf Biland, brach ten Streuer en Schnieders hun tweede wereldkampi oenschap. Voor de op het laatste moment achterhaalde Werner Schwarzel, dit jaar voor het eerst met Fritz Buck, restte voor de zesde keer sinds 1973 de tweede plaats. Op dit moment ziet j; alles er nog rooskleurig uit in de belangrijke cricket- &j wedstrijd tussen HCC en VOC op de Haagse Diepput. Zoals de klok op het karak teristieke clubhuis van de gastheren aangeeft wordt er onder redelijk zomerse omstandig heden nog volop gecricket tussen beide ploegen, waarvan op de foto een sprekend spelmoment is te zien. De batsman mist een gebowlde bal, kijkt om en ziet dat het projectiel een prooi wordt van een tegenstander achter hem. Zijn blik over zoveel pech verraadt zijn gemoeds toestand. Zoals de man met de handschoen zijn vreugde over zijn goede actie niet onder stoelen of banken steekt. Later moet het duel onder aanzienlijk verslechterde omstan digheden worden gestaakt. Op een voor HCC overigens hopeloze stand, zodat de Hagenaars maar al te tevreden waren met deze ingreep van de natuur, die het overspelen van het duel noodzakelijk maakte. Zie voor een verslag elders in deze sportbijlage. Foto's Jeroen de Jong.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11