Christian Feenstra kanshebber op 'Open Leidse' titel TENNIS CIRCUIT Geldprijzen is lol er gauw af" IN EN OM DE KAS WESTLAND MEER VOOR- DAN NADEEL VAN SLECHT WEER Consument heeft vertroebeld beeld van paprikakwaliteit binnen de perkerf Vragen van lezeï{: SPORT fceidócQou/iant VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 PAi LEIDEN Het A-toer nooi van Roomburg zag gisteren twee publiek strekkers afhaken. De als eerste geplaatste Ton Sie meldde zich met een bles sure af bij de organisatie van de „Open Leidse". Erik Wilborts liet het af weten tegen Frank Lapré. De speler, die enige jaren geleden als het grootste Nederlandse tennistalent te boek stond, maar dat niet waarmaakte, verloor van Frank Lapré. Er blijven overigens nog vol doende publiekstrekkers over op het tennispark aan de Ka- naalweg. Robbert Jan Bierens bijvoorbeeld, die na het afha ken van Sie een prima kans heeft de eindstrijd te halen en van Jan Willem Lodder won. Ook Christiaan Feenstra be hoort tot de titelgegadigden. In de misschien wel beste partij van de dag schroefde de spe ler. die vorig jaar Europees jeugdkampioen werd, met Joost van der Marei het tempo soms onwaarschijnlijk hoog op. De partij werd in de derde set in het voordeel van Feenstra beslist. Martin Koek had het een set lang flink aan de stok met Rob Hak (7-6). maar heer ste in het tweede deel: 7-6. In het dames A-toernooi werd één partij afgewerkt. Ellen Driebergen bleef Xandra Wel- ler in twee sets de baas. Het was de tweede parij op de dag van Weller. Eerder leed zij in B. na een urenlange strijd, een nederlaag tegen Evelien Biler- man. In die categorie schoof Annelies Simons de eerste ge plaatste Miriam de Groot aan de kant. Jacqueline van Wijk kon niet voor een verrassing zorgen. Babette Pluim won in drie sets. De studente medicij nen bereidt zich voor op een in september te houden triath lon en beschikt over een enorm loopvermogen: „Daar heb ik het ook op gewonnen", oordeelde de Utrechtse na af loop. Naast Babette Pluim is ook Annemarie Radstake een kandidate voor de eindzege in B. De 20-jarige speelster van Alkmaar (eerste klasse) won eerder dit seizoen het B-toer nooi van Shot en leed in A in de eindstrijd een nederlaag in drie sets tegen Marianne van der Tori^e. De districtskampi oene in Noord Holland eindig de tijdens het B-toernooi van De Metselaars op de tweede plaats. Gisteren zette zij op Roomburg Pauline van Dom melen gemakkelijk aan de kant: 6-0, 6-4. In het herenenkelspel B speel de Joost van Leeuwen een perfect spelletje tegen Cor Kwast. Omdat de Leidenaar zich soms teveel opwond over zijn eigen missers en een 3-1 voorsprong in de tiebreak van de eerste set cadeau deed, kon Kwast het initiatief naar zich toe trekken: 7-6, 6-0. Frans Grimbergen schakelde Peter van Dommelen uit: 6-0, 6-1. Op papier is dit een ver rassing, maar in de huidige vorm behoort Grimbergen tot de allerbesten. In de B-mixed werd het ge plaatste koppel Marco Winter- /Miriam de Groot aan de kant geschoven. Brigitte van der Maarel en Henny Koemans waren verantwoordelijk voor die uitschakeling. Freek en Herman van der Capellen le den in de dubbel een pijnlijke nederlaag. Het duo Kalkman- /Buysmans won in drie sets, nadat de Van der Capellen- broers een voorsprong hadden van 1-0 en 4-2. In C vielen er tot nu toe nau welijks verrassingen. Taco Janzen speelt op eigen park in de regel een sterk toernooi en bereikte de kwartfinale door winst op Noël de Sévaux. Bij de dames had Marquerite Pati- wael op meer gerekend tegen Pascale Jongmans. De Koude- kerkse leed een 6-4, 6-2 neder- Rijnkanters Tijdens het toernooi van het Rijnsburgse De Rijnkanters is de als vierde geplaatste Wil- Uitslagen CcicLc Souoant lem Taat uitgeschakeld. Na één set liet de opslag de Kat- wijker in de steek en zijn club- en plaatsgenoot Peter Bauw profiteerde: 4-6, 6-1, 6-1. Bij de dames zijn twee halve finalis- tes in C bekend. Hetty Bosch schakelde Mariëlle van der Plas uit en Carola Geerlings had evenmin problemen met Pat Heyligers 6-1, 6-2. De grootste verrassing viel in het herendubbelspel C. T^10* mas de Mooy en Arnoud van Dom elimineerden het als tweede geplaatste koppel Loek Verhees/Jaap Kuyt: 6-3, 6-3. Jeugd kampioenschappen Stefan Faas heeft zich ge plaatst bij de laatste zestien tij dens de nationale jeugdkampi oenschappen tot en met acht tien jaar door van Jan Eijsvo- gel te winnen: 6-7, 6-1, 6-0. De speler van Dekker-tennis heeft zelfs een grote kans om de volgende ronde te winnen en mag dan volgende week tij dens de nationale kampioen schappen voor senioren in Scheveningen uitkomen. Jan Siemerink kon de accu niet opnieuw opladen voor een succesvol optreden tegen Ron Dirriwachter. Coach Peter Klein: „Hij demonstreerde geen moment de briljante vorm van de dagen daarvoor; anders had hij ook van deze jongen gewonnen". Margot van Overloop verloor in de eerste ronde van Marja Eijkenboom: 1-6, 6-3, 6-4. In het troosttoernooi kwam zij een rondje verder door winst op Mimoushka Kion. Bij de veertienjarigen plaatste Madelijn Damen zich voor het hoofdtoernooi door overwin ningen op Martine Verhoef en Nadine Soons. Mark Flei- scheuer deed hetzelfde door van Lex Zandbergen en Mar- tijn de Kok te winnen. WILLEM SPIERDIJK E. Wilborts 7-5, 6-4; R. Gomersbach W. Bruin 6-0, 7-6; tweede ronde: M Zegveld - M. Lasonder 7-6, 7-5; M Koek - R. Hak 7-6, 6-0; M. Koopman - W. Bruin 6-0, 7-6; R.J. Bierens J.W. Lodder 7-5, 6-4; Ch. Feenstra J. van der Marei 6-3, 3-6, 6-2; R. S mon - F. Lapré 6-1, 6-3. DEA: E. Driebergen - X. Weller 6-4, 6-3; HEB: derde ronde: F. Grimbergen P. van Dommelen 6-0, 6-1; C. Kwai. - J van Leeuwen 7-6, 6-0; M. Winter - M. van der Knoop 6-3, 6-1; J. Koe mans - M. van der Berg 6-4, 6-1; F. van der Capellen - R Kasten 6-2, 6-0; M. Winter - R. Veldt 7-6, 6-4; R. Go mersbach - F. Tanis 7-5, 6-3; J. Lie- wes - G. Zuydam 6-7, 6-2, 6-3; J.W. Lugthart - H. Fiekert 6-4, 6-3; DEB: derde ronde: A. Radstake - P. van Dommelen 6-0, 6-4; E. Büerman - X. Weller 5-7, 6-4, 6-3; A Simons M. de Groot 6-4, 3-6, 6-4; B. Pluim - J. van Wijk 6-7, 7-5; 6-2. HDB: eerste ronde J.W. Lugt- hart/J.P. Noordermeer - M. van der Knoop/D van Reis 6-3, 6-1; M. Buvs- mans/M. Kalkman - F. van der Ca- r-llen/H. van der Capellen 1-6. 6-4, 4; tweede ronde: W Fok/W.J. de Jonge - M. Buijsman/M. Kalkman 7- 5. 6-2; DDB: eerste ronde: L. Koenders/L. Bakker - A. Renaud/I. van Riet 6-3, 6-2. GDB: eerste ronde: B. van der Ma- rel/H. Koemans - M. de Groot/M Winter 5-7. 6-4, 6-2; E. Krul/W. Jan sen - M. Reynierse/J. van Leeuwen 6-3, 6-4; M. Verdegaal/M. Vink - T. van der Bemd /M. Holderbusch 6-2, 6-3. HEC: derde ronde: T. Janzen - N. de Sévaux - 7-6, 2-6, 6-3; J. van Gelder - H. van Biisterveldt 7-5, 6-3; G. Lucas- sen - R. Nieuwenburg 4-6, 6-4, 7-5; B. Krans - R. Schreuder 6-2, 6-2; R. Liefbroer - P. Chin a Foeng 1-6, 6-4, 6-1; M. van Paridon - J. Hogervorst 6-2. 6-1; DEC: tweede ronde: S. Vissers - K. Berg 6-2, 6-4; F. Meijer - A. van Ge- mund 7-5, 6-0. derde ronde: P. Jong mans - M. Patiwael 6-4, 6-2; GDC: eerste ronde: M. Patiwael/W. van Renesse 6-3, 6-1; HEV: tweede ronde: J de Groot - W. Heeremans 6-3, 7-6; P. Tibboel - G de Smit 7-5, 6-3; A. Kopelle - P. ten Hage 6-3, 6-3; HDV: eerste ronde: J. van der Ber g/A. Kopelle - B. Biekart/H Mors huis 6-3, 7-5; J. de Groot/H. Winter - K. Nuis/W. Schalks 6-0, 6-3. GDV: eerste ronde: R. Lacourt/J. Rodenburg - A. Knötschke/G. de Smit 4-6, 6-3, 6-4; tweede ronde: T. Ubink/C. Koole - S. Kwaaitaal/P. van Paridon 6-2, 6-4. HOLLANDS KAMPIOENSCHAP POLSSTOK- VERSPRINGEN IN VLIST "et polsstok-verspring^ zich de laatste jaren b* voorspoedig ontwikkek** accommodaties zijn U aangepast aan de eisen moderne sportman en 1 teriaal van de springei. voor verbetering nauv>ë vatbaar. Een béétje pok van aluminium en k<^< gauw vijfhonderd guldét' de prestaties blijven nie47 ter. Heette een recordns van 15.02 in 1968 nog deee braak van een „mani grens" die wellicht nogsc sporadisch zou worden^d schreden, inmiddels beje) wen ingewijden zelfs de^n tig meter niet langer «fc onhaalbare afstand. Zo'n zestig springers j morgen in Vlist acte d sence. Junioren, senioif dames strijden in drie rieën om de titel. Om Want van grootse beloj willen de polsstok-vel gers niet horen. „Geldprj Titelhouder Aart de lacht. „Dan is de lol eij af. Je traint je kapot om, gaat een ander er met cffl gulden vandoor. Nee. d3' maar scheve gezichten moet leuk blijven". VLIST „Klimmen! avondzon zinkt in het pol- Klimmen!". Hoog boven derlandschap. Hier, in het het troebele water hijst zeshonderdvijftig inwo- een krachtig lichaam zich ners tellende dorp Vlist naar de top van een tien wordt zaterdag het kam- meter lange stok. De pioenschap polsstok-ver springen van Zuid-Hol land en Utrecht gehouden en dat betekent: trainen. Een dertigtal deelnemers heeft de onverwacht mooie zomeravond te baat genomen en test de moge lijkheden van de spring haan. „Deze sport wortelt in een spe cifiek agrarische traditie", meldt wedstrijdsecretaris Klaas de Wit. „Boeren kenden geen tractor en moesten toch bij hun koeien komen. Zo vloog mijn grootvader hier al over de weilanden". Het rulle zand onder zijn voeten is spe ciaal gefreesd voor een perfec te landing van de springers. Voor hem kabbelt het water van de Wetering, uitgebaggerd en met sintels voigestort om de polsstok niet weg te laten zak ken in het zuigende veen. „Het is in de eerste plaats een gezellige sport", vindt Aart de With (28) uit Benschop, titel verdediger en nationaal re cordhouder met een sprong van 18.37 meter. „Wat mij aan trekt, is de individualiteit van het springen. Ik doe aan een wedstrijd mee om een mooie prestatie te leveren. Da's lo gisch. Anderzijds hangt er een sfeer van kameraadschap die ik niet graag zou missen. Je merkt dat mensen elkaar het succes best gunnen. Een sport als atletiek lijkt me tamelijk onpersoonlijk. Daar is het dou chen, koffer pakken en weg wezen. Hier niet. Hier zitten we tijdens de prijsuitreiking met zijn allen bij elkaar". ARJEN SCHRE De wedstrijden begint terdag 10 augustus on uur en zijn om on, 16.30 afgelopen. Toe gat gulden. Kinderen twaalf jaar en 65-pl 1,50 gulden. Fierljeppen Het Hollandse polsstok-ver- springen vindt zijn equivalent in Friesland in het befaamde „fierljeppen". Al in 1771 hield een kastelein uit het Friese Baard een heuse match over de Bolswarder Vaart. Vaste vorm als wedstrijdsport kreeg het polsstok-verspringen in 1958 in het Friese plaatsje Winsum, dat in de jaren daar- op steevast borg stond voor Polsstok-verspringen: „Je merkt dat mensen elkaar het succes een smakelijke portie water best gunnen".' pret. Italianen \m komen l Turk horeii -hhri SCHIPHOL Op Schb: gisteren een Italiaanse tie aangekomen van van Assisen uit Rome or Maastricht gevangenz^* Turk S.A. te horen. Depst tie wil S.A. horen als plc in het proces dat nu iqtss wordt gevoerd tegen Bucj€ en Turken, die wordeL dacht van medeplichf aan de aanslag op de per mei 1981. S.A. werd opT in Limburg gearrestediv zijn bagage werd een viqB pen aangetroffen van h__ de type als waarmee (f~~ slag op de.paus werd ge^ Op de dag van de aanhj J van S.A. bezocht de paif^ burg. S.A. is inmiddels j deeld tot drie maanden gens illegaal wapenbe vervalsing van reisdot ten. Turkije heeft inr— een verzoek tot uitlevei® daan. LAND EN TUINBOUW Op de paprikamarkt blijft het een situatie van halen en brengen. Voor de groene pa prika's lag de prijs in de voorgaande week nog op het redelijke niveau van f 2,10 per kilo. In de afgelopen week nam de aanvoer weer toe en de belangstelling werd geringer. De gemiddelde prijs daalde fors, namelijk naar 1,35 per kilo. Bij de rode paprika's ontstond er door een kleiner aanbod weer ruimte voor enig prijsherstel. De gemiddelde prijs liep op naar 2,75 per kilo (vorig jaar 2,48). Het is jammer dat er ondanks de lage papri- kaprijzen voor het exportpro- dukt toch nog zoveel binnen- langse paprika's en zelfs nog mindere kwaliteit op de bin nenlandse markt belanden. In het laatste geval gaat het om knopen en ander afwij kend materiaal. De consu ment krijgt hierdoor een ver troebeld beeld van de kwali teit van paprika's. De aan voer van groen kan nog wat groter worden, prijsverande- ring wordt er niet verwacht. Het aanbod van rood gaat weer minderen en voor deze sortering wordt er op gelijke of hogere prijzen gerekend. Herfst In de week van 29 juli tot en met 3 augustus bedroeg het totaal aanbod van zowel ron de als vleestomaten ruim 20 miljoen kilo. Dit was ruim 2,5 miljoen kilo meer dan vorig seizoen. Deze grote aanvoer- heeft de prijzen mede onder druk gezet. Andere factoren zijn: het herfstachtige weer, waardoor de vraag niet be paald gestimuleerd wordt. Verder is er sprake van een grotere concurrentie op de Westduitse markt. Deze con currentie wordt veroorzaakt door het toegenomen aanbod van natuurtomaten op de Westduitse markt en de toch altijd nog omvangrijke con currentie van buitenlandse leveranciers. De Oosteurope- se landen zijn minder gaan leveren, maar de leveranties van België, Frankrijk en vooral Italië zijn sterk toege nomen. De export naar Frankrijk verloopt geheel volgens de verwachtingen. Er gaan minder Hollandse to maten naar Frankrijk. Dit wordt veroorzaakt door een zeer grote Franse produktie. Zo is het bekend dat er toma ten, die voor de industrie be stemd waren, op de verse markt worden afgezet. In de week van 29 juli tot en met 3 augustus was de Franse to- matenaanvoer ongeveer 25,7 miljoen kilo groot. Vorig sei zoen was die aanvoer bijna 9 miljoen kilo kleiner. Een an dere buitenlandse afnemer die biina geen belangstelling voor het Hollandse produkt toonde, was Zwitserland. De overige buitenlandse afne mers namen meer tomaten af. maar dit zette bij de prijs vorming weinig zoden aan de dijk. Voor de ronde A-export zakte de prijs weg naar 75 cent per kilo. De vleestoma ten noteerden gemiddeld niet meer dan 83 cent per kilo. Om deze tijd laat de aanvoer een afname zien en het diep tepunt in de prijsvorming lijkt nu voorbij. Dit wil ech ter niet zeggen dat de prijzen sterk zullen oplopen. Het ni veau van vorig jaar (f 1,45 per kilo) lijkt nog niet haal baar. Overige glasgroenten De aanvoer van komkom mers is vrij beperkt. Er was in de afgelopen week dan ook sprake van een vrij vaste markt. Voor de sorteringen van 36 tot en met 51 trokken de prijzen wat aan. De overi ge sorteringen veranderden niet of nauwelijks van prijs. Bij de sortering van 36/41 was het prijsherstel het grootst, de gemiddelde prijs liep op van 31 naar 47 cent. De sortering 51/61 noteerde 53 cent per stuk. Het goed- Een mandvol met groenten is momenteel niet de grootste aanslag op het huishoudbudget. koopst waren de kleintjes (31/36) namelijk 27 cent per stuk. Het is niet uitgesloten dat de aanvoer nog verder inkrimpt, er worden in elk geval gelijke of hogere prij zen verwacht. Het kleiner geworden aanbod van radijs maakte een verder op' niddenprijs liep zelfs op naar 54 cent per bos (vorig jaar 40 cent). De aanvoer blijft vrij stabiel en hetzelfde wordt voor de prijsvorming ver wacht. De belangstelling voor aubergines nam wat af, toch bleven de prjzen op een redelijk niveau hangen. De gemiddelde prijs kwam op 2,27 per kilo uit. Onder de huidige omstandigheden lijkt deze prijs zich ook in de ko mende week te handhaven. Het kleine aanbod van pak soi bracht goede prijzen op, namelijk 1,42 per kilo. Pos telein wordt op het ogenblik in beperkte mate aangevoerd en er worden voor dit gewas uitstekende prijzen betaald. In de afgelopen week kwam de gemiddelde prijs op f 1,80 per kilo uit. Koolrabi en courgettes noteerden respec tievelijk 45 en 48 cent per stuk. Koud weer Door het koude, natte weer stagneerde de aanvoer van veel vollegrondsgroenten. Dit had tot gevolg dat de prijzen voor veel gewassen wat aan trokken. De aanbodsvermin dering (tijdelijk) van natuurs- la maakte het mogelijk dat de middenprijs opliep naar 26 cent per krop. Er worden voor de komende week gelij ke of hogere prijzen ver wacht. Voor Chinese kool la gen de prijzen in de afgelo pen week nogal ver uiteen op de verschillende veilingen. In het Westland kwam de ge middelde prijs op 1,17 per kilo uit. Op de veiling in Ba- rendrecht kwam dit gewas niet verder dan 36 cent per kilo. Voor spitskool veran derde er in de aanvoer en prijs weinig, er werd 31 cent per kilo betaald. Veranderin gen worden er niet verwacht. De vraag naar andijvie nam toe en de middenprijs liep op naar 44 cent per kilo. Deze prijs zal zich bij gunstiger weer niet weten te handha ven. Voor spinazie liep de prijs naar recordhoogte op, namelijk naar ruim twee gul den per kilo. Dit was een ge volg van de vele regenval, waardoor de aanvoer sterk terugviel. Er wordt een groeiend aanbod verwacht, dat tegen lagere prijzen ver kocht zal worden. Door een opleving van de vraag naar snijbonen liep de prijs sterk op. Gemiddeld werd er 5,24 per kilo betaald. De aanvoer neemt verder toe en de prijs zal dalen. De aanvoer van sperziebonen is groot en de prijs schommelt rond 1,23 per kilo. Ook voor de ko mende week wordt er op een groot aanbod gerekend. De prijzen zullen niet veel ver anderen. Er werd boerenkool aangevoerd, maar dit gewas noteerde niet meer dan 27 cent per kilo. De spruiten lig gen aanmerkelijk hoger in prijs, namelijk 3,10 per kilo. De prijsvorming van de snij bloemen is de afgelopen week op bloemenveiling Westland te Honselersdijk sterk aange trokken. Daardoor liggen de E rijzen gemiddeld nu bijna de elft hoger dan in 1984. Het extreme weer zorgde voor dit goede resultaat, maar tegelij kertijd is het de oorzaak van een achterblijvende aanvoer (-6 procent). Een glastuin bouwgebied als het Westland lieeft meer voor- dan nae^el van slecht weer. Dit komt op het ogenblik tot uiting in de sterke toename van de omzet, namelijk 33 procent. Opval lend is dat de aanvoer van gypsophila afgelopen week gelijk was aan die van 1984. De prijsverbetering was aan zienlijk: 150 procent. Het buitengyps wordt in behoorlij ke hoeveelheden aangevoerd, maar twee derde komt nog steeds van onder glas. Enkele prijzen van week 31 (alle kwaliteiten): bristol fairy 58 (89) en perfecta 75 (137). De iris is in de zomermaanden in het Westland een betrekkelijk klein produkt. Rond half au gustus begint de aanvoer weer toe te nemen. Enkele prijzen: apollo 48 (64); blue magie 50 (66); ideal 54 (64) en prof. blaauw 41 (60). De toppers bij de snijbloemen waren in deze week jaarrond-troschrysan- ten, trosanjers, standaardan- Srs, kleinbloemige en groot- oemige rozen, freesia, lelie- (tak), gerbera en grootbloemi- ge gladiolen. Met een lagere aanvoer dan vorig jaar in de zelfde week werd een aan zienlijk hogere prijs geboekt. In totaal is tot en met week 31 nu ruim 664 miljoen omgezet en dat is meer dan 62,5 mil joen gulden meer dan in het zelfde tijdvak van 1984. Bij de kamerplanten is een gemid deld prijsniveau van boven de twee gulden en dat is voor de tijd van het jaar goed. De af gelopen week nam de aan voer met 18 procent toe en de prijzen stegen met vier pro cent, zodat de omzet met 23 procent steeg. De toppers lig gen bij de bloeiende planten, maar ook de groene planten komen goed mee zoals bij voorbeeld codiaeum bravo 3,16, excellent 3,77, dief. tro pic snow 6,50, ficus robusta 3,39, leca 6,87 en radermac- hera 4,31. De gemiddelde prijs van saintpaulia steeg van 78 naar 85 cent, terwijl de prijs van de kalanchoë rond ae galden bleef liggen, ij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk deed zich grotendeels hetzelfde beeld voor. Nog steeds is er sprake van een vakantiestem ming op de tribunes, maar het koude weer speelt de prijzen in de kaart. Ontevreden ge zichten zijn dan ook in Bleis wijk zeker niet te zien. De aanwezige kopers zorgden voor redelijke prijzen. bp< Met een grote regelmaat worden over de tuin en aanve&np zaken vragen gesteld door lezers. Meestal naar aanleidjL.^ een onderwerp dat in deze kolom wordt aangesneden. VLi, een poging een aantal van die vragen te beantwoorden. *7 Een lezer vraagt zich af hoe het mogelijk is dat slakken,"e genlijk helemaal niet van een droge omgeving houden, |d zijn keuken voorkomen. aal Slakken hebben een vochtige huid en wanneer ze zich v$tai sen doen ze dat met behulp van een slijmspoor waardoors» vocht verliezen. Toch komen in droge, hete woestijnga slakken voor, hoewel die meestal minder actief zijn danTen ren van die soort die wij in onze tuinen aantreffen. Hd>ar wapen tegen het indrogen van de slak is stil liggen wacb d betere (en voor een slak zijn dat nattere) tijden. ede Bij hun tochten op zoek naar voedsel kunnen slakken een tig milieu wel eens verlaten. Het is dan ook niet ongew<Lm; ze in een redelijk droog huis binnendringen. Vaak hoi»ofi zich dan op in de kelder of de keuken waar het in het algt wat vochtiger is dan in de rest van het huis. Dat vocht Ir' de ruimte door condenswater of stoom die ontstaat bii r,r' ken. fhe' Echte maatregelen tegen slakken binnenshuis zijn er nauC- Het best kunnen de dieren één voor één worden verwijdj 1 is een aantal chemische middelen die bekend staat onder qJ zamelnaam „slakkendood" in de handel. Die kunnen spa| gebruikt worden. Voor het bestrijden van slakken in de tuin geeft een lezepK oud maar zeer doeltreffend middel. Zij beschermt planteend voor de vraatzucht van slakken wil vrijwaren door rond (jlan of stengel van die plant een hodVeelheid scherp zand )1 z grint te strooien. De slakkert kunnen daar met hun slie p, moeilijk op vooruit en maken zodra ze het zand of grint ind voet voelen rechtsomkeert. |ida I te' Kruiden 1 Een andere lezeres vraagt aandacht voor kruiden in dL^- briek omdat het gebruik van kruiden een steeds grotere'! krijgt in ons leven. Niet alleen is er een herleefde belangi voor toepassing van kruiden in de keuken maar ook steed schoonheidsmiddelen en dergelijke worden gemaakt ojbal van kruiden. Om die reden willen we dan ook graag leeg: verzoek voldoen; kruiden zullen in de toekomst regelmafe tc bod komen op deze plaats. jjn Veel kruiden kunnen het hele jaar door gezaaid wordqtell het opkweken in de vensterbank in de keuken. Daar woLu het meest gebruikt en het ligt dan ook voor de hand P onder te brengen. Een kruidentuin buiten hoort dan Tp8 dicht mogelijk bij de keukendeur te liggen. Erg lekker en op ruime schaal toepasbaar zijn bijvoorbefact terselie, selderie, lavas (maggiplant), bieslook en kervel. lijke plantjes die met een minimale verzorging genoegen' en met een beetje geluk elk voorjaar weer terug koma r1 meer er van geoogst wordt hoe beter de planten zich onti len. Deze vijf kruiden zijn heerlijk in bouillon en de meest eeij ge manier om het fijne aroma van de planten te beware) 14 vriezen. Omdat de meeste kruiden nu volop groeien kuipl-1 nu ook geoogst worden. Voor handige kruidenblokjes die bruiken zijn in soep, jus en sauzen plukt u van alle vijf li jonge sappige delen. Bij voorkeur s morgens vroeg als [ENE nog niet op het kruidenbed staat. Was het groen zorgvutrain hak het fijn. Doe van alle kruiden een gelijke hoeveelMeh een ijsblokjesmaker en vul die verder bij met schoon wa les snel invriezen en in de diepvriezer bewaren in een gesloten doosje. Deze kruidenmelange wordt nog lekkerder als een paar li tijm worden meegevroren. Tijm is een kruid van de f vergt wat meer werk bij het opkweken. En zeker beschl Bij in de winter. Maar de tijmstruik beloont goede zorg njploej heerlijk kruidige aroma en'een schat aan fijne paarse bloemetjes in de zomer.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6