i jkse minister houdt aan strenge wijnwet EE, RAF-ACTION DIRECTE EISEN AANSLAG OP Al jarenlang spanning tussen Indiërs en zwarten Mitterrand in het nauw door zaak Rainbow Warrior Omstreden documentaire gemaakt volgens bekende BBC-traditie 'AGIÜUITENLAND CeidócSotuont VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 len stoppen pngerstaking "KRSCHAU Zeven van de »en leden van Solidariteit die __»angen zitten in Leczyca in zuidwesten van Polen, heb- i- vu hun op 2 augustus begon- beufï hongerstaking, bedoeld om o 189,8 verbetering van hun om- o -,-ndigheden in de gevangenis o i7Q§e dwingen, beëindigd. Het is o 341,bekend waarom zij hun ac- o' if'2 hebben opgegeven. Volgens Of 461 gevangenisdirectie worden o 75,»wee gevangenen die de actie o 694rtzetten n06 n'et kunstmatig o -.-rden gevoed, maar dat dit o 2olPorm de voorschriften wel oe 34[q gebeuren als zij zouden 0 "-Irgaan. Vrouw met pistool in Witte Huis WASHINGTON In Washington is gisteren een vrouw aangehouden, die van plan was gewapend met een pis tool het terrein rond het Witte Huis te betreden. Het wapen werd ontdekt op het moment dat de 28-jarige Debo rah Darnell (28) uit Kentucky door de met een metaalontdekker bevei ligde deur liep, waar alle toeristen die het Witte Huis bezoeken door heen moeten. Veiligheidsagenten ontdekten het geladen pistool en ar resteerde de vrouw onmiddellijk. Toeristen kunnen vijf dagen per week het Witte Huis bezoeken. Zij worden door het gebouw rondgeleid, maar komen niet in de gedeelten waar de president woont en werkt. INDIA GAAT ZELF PLUTONIUM PRODUCEREN NEW DELHI India heeft de kennis in huis om zelf plutonium te produceren met behulp van bin nenlandse technologie en splijtstof. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gisteren bekendgemaakt. Het persbureau citeerde in zijn verkla ring de voorzitter van de nationale kernenergiecommissie, Raja Ra- manna, die de aankondiging deed bij het officieel in gebruik nemen van de nucleaire onderzoeksreac tor genaamd Dhroeva in de buurt van Bombay. Ramanna sprak van een doorbraak in India s kerne nergieprogramma. Graan op de stoep BONN Boze Westduitse boeren hebben uit protest tegen de prijsdaling van hun produkten een vracht wagen vol graan op de stoep van het ministerie van landbouw gekieperd. Tenzij de EG en de rege ring in Bonn bijspringen, zullen talrijke bedrijven worden geruïneerd, aldus de Duitse boerenbond. Vol gens een functionaris zal het ministerie de lading eerste kwaliteit gerst pro beren te schenken aan een liefdadigheidsinstelling, die varkens houdt. Moslimorganisatie claimt aanslag op hotel bij Athene BEIROET Een extremistische moslim- groepering heeft zich verantwoordelijk ge steld voor de explosie gisterochtend in het hotel „Londen" in Glyfada, een voorstad van Athene. Volgens de groep, die dreigde meer Britse en Amerikaanse doelen te zul len treffen, ging het om een bomaanslag. In een getypte verklaring die gisteravond werd afgeleverd bij persorganisaties in de Libane se hoofdstad Beiroet, zegt de „Revolutionai re Organisatie van Socialistische Moslims" dat de aanslag was gericht tegen een spion- nencentrum. Maar volgens de politie in Athene, die de zaak nog onderzoekt, is de ontploffing in de keuken van het hotel hoogst waarschijnlijk veroorzaakt door een gaslek. Een bomaanslag wordt echter niet geheel uitgesloten geacht. HOTLINE VERBETERD WASHINGTON Presi dent Reagan heeft een be schikking ondertekend, waardoor de VS de Sovje t-Unie van materiaal en diensten mag voorzien, die nodig zijn om de hot line tussen Washington en Moskou te verbeteren. Deze directe communica tielijn tussen de twee grootmachten voor crisissi tuaties moet technisch verbeterd worden voor een grotere communica tiesnelheid en voor de mo gelijkheid grafisch materi aal te zenden. Secretaresse Westduitse minister verdacht van spionage KARLSRUHE De Westduitse justitie is een zoekactie begonnen naar de persoonlijk mede werkster van de Westduitse minister van eco nomische zaken, Martin Bangemann. De 60-ja- rige Sonja Lüneburg, sinds twaalf jaar de par ticuliere secretaresse van de minister, wordt verdacht van spionage. Zij is sinds maandag niet meer op haar werk verschenen. Het ver moeden dat mevrouw Lüneburg een spionne is ontstond, nadat de politie bij het doorzoeken van haar flat attributen vond, die gebruikt kunnen worden om dossiers te fotokopiëren. Maar volgens de autoriteiten had de secreta resse, die uit de DDR stamt, officieel geen toe gang tot staatsgeheimen. Bangemann is sinds 1984 minister van economische zaken. rivier de Do- Jsen is als gevolg zware regen buiten haar »rs getreden. ?o?«>ners uit de i47:5enrijkse 283>Jdstad Wenen i^opezig met het i56scen van zand den, opdat 27.3(water in hun *5^wiik "'et de 51 i^n stroomt. WENEN De Oostenrijkse minister van landbouw, Haiden, houdt vast aan zijn plannen voor de invoering van een uiterst strenge wijnwet. Tijdens een gesprek met vertegenwoordigers uit de wijnbranche, die hoopt op een soepele toepassing van de nieuwe maatregelen, verklaarde de minister dat hij niet van plan water bij de wijn te doen. Het Oostenrijke parlement moet zich eind deze maand over het wetsvoorstel uitspreken. De wijnbouwgebieden in Oostenrijk worden opnieuw inge deeld. Daarbij komt ook dat de wijnen alleen nog maar een plaatsaanduiding mogen krijgen als ze werkelijk in die plaats gemaakt zijn. De inhoud van een fles wordt beperkt tot 0,75 liter en het toevoegen van suiker wordt absoluut verboden. Op het etiket moeten verder het alcoholgehalte, zuurgraad en restsuikergehalte vermeld worden. Het bottelen mag al leen maar in het gebied gebeuren waar de wijn is gemaakt. Op het etiket moeten ook het oogstjaar en het soort druif worden vermeld. Intussen is in Oostenrijk de 38ste arrestatie verricht in ver band met het wijnschandaal. Het is een 48-jarige wijnhande laar en transportondernemer uit Podensdorf in het Burgen- land. Tot nu toe is het chemische middel diëthyleenglycol aangetroffen in 350 Oostenrijkse wijnen. In de Bondsrepubliek zijn weer vijf wijnen gevonden waarin diëthyleenglycol zit. Volgens het ministerie van gezondheid in Noordrijn-Westfalen gaat het om wijnen uit de jaren '79 en '80 van het merk Albiger Petersberg Auslese: Gau-Kön- gernheimer Vogelsang Optima 1980; Framersheimer Kreu- zweg, Huxelrebe, Spatlese 1980 en Dalsheimer Burg Roden- stein Müller-Thurgau Auslese 1983. véto* -.Èk Een brok ijzer, een achteras en twee wielen was alles wat overbleef van de auto, waarin gisteren op de parkeerplaats van de basis Rhein-Main een bom ontplofte. FRANKFURT De terreur organisaties RAF en Action Directe hebben de verant woordelijkheid opgeëist voor de aanslag van gisteren op de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein-Main bij Frankfurt. Daarbij kwamen twee Ameri kanen om het leven en liepen meer dan 20 mensen verwon dingen op. In een brief aan het Westduit se persbureau DPA zeggen beide terreurgroepen, dat de luchtmachtbasis een „draai schijf voor oorlogen in de Der de Wereld" en „een spionnen- nest" is. De Westduitse justitie heeft inmiddels de jacht geo pend op twaalf leden van de RAF, die van de aanslag ver dacht worden. De RAF is verantwoordelijk voor talrijke aanslagen tegen installaties van de NAVO en het Amerikaanse leger. Sinds enkele maanden werken het Franse Action Directe en de RAF samen bij aanslagen te gen NAVO-doelen. Rhein- -Main met 4.000 man lucht- machtpersoneel is een van de belangrijkste Amerikaanse luchtmachtbases in Europa. In Duitsland werd al enige tijd rekening gehouden met een opleving van het terroristische geweld. "BPLAATS OF 44.3£ 1151,80 'gLEVEN «H- YORK In een over- S5.6f Newyorkse ondergrond- gisteren bij een ruzie om m^titplaats twee maal op een igier geschoten. De paniek *^^mdaarna in de wagon ont- if, leidde tot nog eens vijf gewonden, aldus de po- Volgens een ooggetuige de schutter een pistool, J een man had geweigerd iojtfitplaats af te slaan. Hij 104,51,,Je wilt dat ik op je lour en schoot de ander in ioi!2< en schouder. De toestand 102 3^e neerëeschoten man is lOlia?1- De schutter is door de 102 eK aanëehouden. 10191 102.4! 103.01 SSÜuterse nu ook 101,7 '||eringsleider 98,5 HAAG De Surinaam- l^erleider Bouterse is door 97.9lationale Assemblee be- |T3d tot regeringsleider. 94;#rse wilde die benoeming |6|t hij in die functie begin 95;i>er het woord kan voeren 94'.de jaarlijkse vergadering Ujde Verenigde Naties in 95'j York. Bouterse is door jj®$enoeming tot regerings- 93/ officieel boven minitser- 96.dent Udenhout en waar land president Ramdat Mi skomen te staan. 93 V- (Vervolg van de voorpagina) DURBAN Meer dan 22 doden, zeker 150 gewon den en honderden van huis en haard verdreven Aziaten. Dat was vanmor gen de voorlopige trieste balans van de ongemeen felle rassenonlusten van de afgelopen twee dagen in de zwarte woongebie den rond Durban. Ook in de oostelijke Kaapprovin cie is de onrust gisteren weer aangewakkerd. In zwarte woongebieden rond Port Elizabeth en drie andere steden is een avondklok ingesteld. De rellen rond Durban ont stonden uit een protest tegen de moord op de zwarte advo cate Victoria Mxenge. In de woongebieden Inanda en Phoenix manifesteerden zich daarbij de grote tegenstellin gen tussen zwarten en Indiërs. Voor deze laatste groep, van wie het merendeel een bestaan heeft als kleine middenstan der, heeft de regering een aan tal bepalingen geschrapt in de apartheidswetgeving. De zwarten beschuldigen de In diërs er onder meer van, dat zij met de blanken heulen. Talrijke winkels van Indiërs werden geplunderend en in brand gestoken. De meeste zwarten in de om géving van Durban zijn af komstig uit de Zulu-stam, de grootste in Zuid-Afrika. De betrekkingen tussen Zulu's en de Indiërs, die meestal rijker zijn en beter onderwijs hebben genoten, zijn al jaren zeer deli caat. Grote groepen Indiërs hebben de gemengde woonge meenschappen rond Durban -W£X Een van de geplunderde en in brand gestoken winkels van Indiërs in de omgeving van Durban. inmiddels verlaten uit vrees voor een herhaling van de ge beurtenissen uit 1949, toen bij geweld tussen Indiërs en zwarten in Durban 142 men sen om het leven kwamen. De Indische gemeenschap heeft bij de regering aange drongen op politie-verster- king. De meerderheid van de 870.000 in Zuid-afrika wonen de Indiërs leven in de provin cie Natal, waar Durban ligt. Zij kwamen in de vorige eeuw naar Zuid-Afrika om in de rietsuikervelden te werken. In 1961 verkregen zij de Zuidafri- kaanse nationaliteit. President Botha verklaarde dat leger en politie zonodig nog harder zullen optreden om de rellen te beteugelen, en dat mogelijk ook in Durban de noodtoestand zal worden uit geroepen. Durban en het om liggende gebied vallen buiten de 36 districten waar sinds 19 dagen de noodtoestand van kracht is. "IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Omdat Jopie de Bietel zo'n goed getrain- ohoimo agent was, maakte hij van zijn baarheid een fraai stukje B.G.D.-toneel- De tranen sprongen hem bijkans in de 'en hij sprak met gebroken stem „Dank U 9i/8 12freneer Yusuf Boeli Bey! Ik ben er héél blij o 1/4 3:Héèl erg blij!" - „Dót wil ik geloven," grin 's i/a 7«de oude Turk- ..Geschenken uit Istanboel 11 3/4 11p Allah's overvloedige gaven. Doe er uw >91/8 2leel mee.- Met deze veelbetekenende 4jlen liep de oude Turk de werkplaats weer I Jopie peuterde voorzichtig een dadel los |t aangebroken pakje. „Mmmmmll Ze zijn r, baas!" zei hij. „Wilt U er ook een?" - (blief niet," gromde baas Verholen. „Ik piks hebben van die vieze, kleverige, zoete n. Breng ze maar naar je kamer en kom |auw weer terug, want er is een hoop te vandaag. En nauwelijks was Sjeems „Jo- 7/i 3p°nd de smidse uit> °f daar trad alweer bezoeker binnen, in wie wij zonder moeite kende schoorsteenveger en Rookverdrijver ky herkennen. Maar Pjotr zag dat niet zo 19 3/8 3/8 3/8 3/4 1( I9 3/4 meteen. Daarom nijdaste hij: „Wel verdraaid, heb ik dan nóóit rust!? Schiet asjeblieft op, man! Hier is niks voor jou te vegen!" - „Blijk baar een zeer geslaagde vermomming," zei Klansky. „Herken je me niet, kameraad Pjotr?" - „Nou zie ik het pas," antwoordde Pjotr. „Klan sky! Wat doe jij in dat rare, zwarte pak?" - „In opdracht van doctor Polnyck moet ik hier een onderzoek instellen," vertelde Klansky. „Een schoorsteenveger valt niet zo op bij een smidse. Vandaar dit pak, voel je wel? Is alles verder in orde hier? Geen Sjeems Pond in de buurt? Pol nyck heeft namelijk het idee, dat kolonel Plimmp van de B.G.D. jou al wel eens in de pei ling kon hebben. Heb je nog verdachte perso nen zien rondscharrelen in de buurt?" - „Wel nee," antwoordde Pjotr. „Hier scharrelen alleen domme dorpelingen rond. De enige vreemdeling was een zielige oude, Turkse kleedjeskoop man." - „Ja, die zag ik net weggaan", zei Kille Klansky veelbetekenend. „Maar weet je wel ze ker, dat het een Turk was. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS President Mit terrand heeft gisteren snel gehandeld om een moge lijk politiek schandaal te voorkomen door een diep gaand onderzoek te beve len naar de beschuldigin gen dat Franse geheima genten de Rainbow War rior hebben opgeblazen. Daarbij kwam een in Ne derland wonende Portu gese fotograaf om het le ven. Het gerechtelijk on derzoek staat onder lei ding van Bernard Tricot, lid van de Raad van State. Het resultaat van het onder zoek zal openbaar worden ge maakt. Als er bewijs wordt ge leverd van officiële Franse be trokkenheid, zelfs indirect, dan zou dat een zware slag be tekenen voor de al gespannen b(>trekkingen van Parijs met de landen in het Stille Oceaan. De eilandnaties in de Pacific zijn felle tegenstanders van de Franse kernproeven en heb ben het zuiden van de oceaan deze week zelfs uitgeroepen tot atoomvrije zone. In Parijs meenden Franse commentato ren verder dat de affaire voor Mitterrand als president van „het land van de mensenrech ten" onaanvaardbaar moet zijn. De daders van de aanslag zijn mogelijk met het Franse iacht „L'Ouvea" van Nieuw-Caledo- nië naar Auckland gevaren. Het schip lag daar enkele da gen in de buurt van de Rain bow Warrior en verdween kort na de aanslag spoorloos op de oceaan. Het vermoeden bestaat dat het jacht tot zinken is gebracht en dat de opvaren den zijn opgepikt door een an der schip of vliegtuig. Na de met twee mijnen uitge voerde aanslag is door de Nieuwzeelandse politie een echtpaar aangehouden dat over vervalste Zwitserse pas poorten beschikte. De politie meent dat het Fransen zijn. De Franse tijdschriften „Événe ment de Jeudi" en „VSD" ver moeden dat zij officieren zijn van de onder het ministerie van defensie vallende DGSE. Mensenrechten Timor nog niet gerespecteerd NEW YORK Hoewel het gisteren laten weten. „Perio- aantal meldingen over schen- des van grove schendingen dingen van mensenrechten op van de mensenrechten op Oost-Timor het afgelopen jaar Oost-Timor zijn in het verle is afgenomen, betekent dit niet den afgewisseld door relatief .dat de rechten van de inwo- kalme periodes", verklaarde 'riirrs nu gegarandeerd zijn. Dit Margo Pieken, een woordvoer- heeft Amnesty International ster van Amnesty. LONDEN De journalisten van de BBC en de commerciële ITV hebben afgelopen woensdag ge staakt, omdat de leiding van de BBC was ingegaan op een verzoek van de minster van binnenlandse zaken een documentaire over Noord-Ierland niet uit te zenden. Inmiddels is bekend geworden dat de documentaire toch op het scherm zal zijn te zien, zij het in een aangepaste versie. De vraag blijft wat er verkeerd was aan de oorspronkelijke versie. De documentaire is een aflevering van de serie Real Lives en maakt dat is althans de indruk na het zien van de originele versie geen inbreuk op de traditie van serieuze, afgewogen verslaggeving over Noord-Ierland, die de Britse televisie de afgelopen jaren heeft opgebouwd. De beelden van de documentaire „At the edge of the Union" (Op het rand van de Unie) tonen de in tweeën gesplitste Noordierse maatschappij. De vakkundigheid waarmee de uitlatingen van de twee bittere aartsvijanden McGuinness (katholiek) en Campbell (protestant) in de context van de Ierse problematiek worden geplaatst is van een niveau, dat normaal gesproken prijzen in de wacht sleept. De documentaire gaat diep in op het agressieve raakvlak tussen de republikeinen en de militante voorstanders van een vereniging van Groot-Brittannië en Noord-Ierland. De enige directe militante echo komt uit de mond van Sinn Feinleider Martin McGuinness wanneer hij over de toe komst spreekt: „Wij republikeinen geloven niet dat het win nen van verkiezingen zal leiden tot een vrij Ierland. Uitein delijk zal het het scherpe zwaard van de IRA zijn, dat de bevrijding brengt". Verstrekkende implicaties Kijkers kunnen niet om deze boodschap heen. Evenmin kan men voorbijgaan aan de verstrekkende implicaties van de woorden en acties van zowel McGuinness als zijn protestant se tegenstander Gregory Campbell. De makers hebben de hoofdfiguren overigens zelf aan het woord gelaten. De ande re figuren die in de film voorkomen, worden niet met naam vermeld: noch de militante protestantse dominee Ian Paisley noch het „IRA"-Lagerhuislid Gerry Adams. Sommige mensen zullen bij nieuwsprogramma's ongetwij feld de voorkeur geven aan de vraag-en-antwoord benade ring. Maar dat is niet het soort televisie, dat de meeste kij kers trekt. Het publiek geeft de voorkeur aan extra infor matie: mensen die gewoon over straat lopen, achter hun bu reau zitten of 's ochtends aan de onbijttafel verschijnen. Dit soort achtergrondinformatie kan helpen voorkomen dat er slechts stereotypen op het scherm verschijnen de voet balheld, de zakenman, de terroris of wie dan ook. Opnamen van Martin McGuinness die thuis of op het strand met de kinderen speelt, of van Gregory Campbell, die zich in zijn bunkerachtige woning opmaakt naar de kerk te gaan, vertellen de kijker iets over het soort leven dat deze mensen leiden. Overigens zonder dat de gesprekken over en symbo len van het geweld naar de achtergrond verdwijnen. Er had dan ook niet aan getwijfeld hoeven te worden, dat de bood schap van deze BBC-documentaire duidelijk op de kijkers zou zijn overgekomen. PETER FIDDICK Copyright The GuartPan

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5