CeicUeÖou/temt Topo verleg verzachting apartheid Handel slaat alle records „Commerciële" ANWB krijgt forse naheffing /[itterrand bevestigt ol geheime dienst Nieuwe [Ofié- Experiment met zes privé-poliklinieken Dwars door Leiden olitie grijpt in bij nassale knokpartij -ip kermis Beverwijk DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers. behorende lol Sijlhoü Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, lel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur hoofdredacteur: 11 Hallewas. Chef redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling).kwarlaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tol 19.00 uur. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 0,61 per mm, kleintjes f 0,43permm. Vrijdag 9 augustus 1985, 76e jaargang no. 23266 - TV-TIPS Interviews met KNIL-soldaten in „Hier en nu" op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 20.00 uur show „Elvis, one night with you" en om 23.30 uur nachtfilm „Ku- blai Khan" over Marco Polo. Op Duitsland 1 om 23.30 uur speelfilm „Die Hunde". HET WEER Af en toe zon en kans op een regen- of onweersbui. Mini mumtemperatuur ongeveer 14 graden, middagtemperatuur omstreeks 20 graden. Matige zuidwesten wind, kracht 4. Zon op: 06.16, onder: 21.14; hoog water Schev.: 10.24 en 22.49, laag water:05.53 en 18.23. Groot, groter, grootst. Daar draait het allemaal om in het Guiness Book of records. Wie in dit boek genoteerd wil worden moet er daarom niet tegen opzien, een paar varkens te verwerken tot slechts twee satéstokjes van 45 kilo elk. In Velp werd de super-saté op het vuur gelegd. Staats secretaris Ploeg (Land bouw) was erbij om de vleeswaren bij tijd en wijle te keren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De handel in Nederland heeft de afgelopen zes maanden alle records ge slagen. In het eerste halfjaar van van 1985 nam de invoer met liefst veertien procent toe tot een waarde van 112,4 mil jard gulden, de export steeg met ruim tien procent tot 118,1 miljard gulden. Een absoluut record, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In het eerste halfjaar van 1984 bedroeg de invoer nog 98,3 miljard gulden, de uitvoer be liep de 106,9 miljard gulden. Daaruit resulteerde een han delsoverschot van 8,6 miljard gulden. Omdat dit jaar relatief meer werd geïmporteerd, daalde het positief handelssal do tot 5,7 miljard gulden. Tussen januari en juni van dit jaar nam vooral de import van machines (met dertig procent) en elektrische apparaten (met 23 procent) toe. Bij de export stegen minerale brandstoffen (plus veertien procent), machi nes (plus achttien procent) en elektrische apparaten (plus ze ventien procent). AUTOVERHUUR F.PRAMGE35S verhuur van luxe- en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. Avondrood kans op een boord! Zo was voor de negende augustus 1975 vast ook. De eerste dag van een flinke hittegolf, die tot de twaalfde van die maand stand hield. In sommige delen van het land werden temperaturen van dertig graden en meer gemeten. Hier en daar acht dagen lang. Met deze bon kunt u aanvragen, de Leidse Courant gratis: en wel veertien dagen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend >nge Belg eist tvoering doodstraf 0USSEL De 24-jarige Belg Patrick Decker, die in december vorig jaar gens een gruwelijke moord ter dood rd veroordeeld, heeft in een brief ook ten uitvoer wordt gelegd. i ter dood veroordeeld. Laat men dan ook in het openbaar guillotine- Als u mensen ter dood veroor- •lt, stel ze dan ook terecht. Veroor- 1 ze anders tot een andere straf", lus De Decker, die weigert een door li advocaten opgesteld gratieverzoek -jgtondertekenen. In de praktijk zet de gisehe koning de straf na een gra- /erzoek altijd om in levenslange ge- ïgenisstraf. De koning zal De Dee- 19fr ongevraagd gratie verlenen. 191 Café Oud herbouwd Dit wereldbekende café-res taurant „De Unie" van archi tect J.J.P. Oud, wordt in Rot terdam herbouwd, aan de Mauritsweg, tegenover het Stationsplein. Minister Brink man (WVC) legt 28 augustus de eerste steen voor de her bouw, die circa twee miljoen gulden gaat kosten. Het oor spronkelijke uit 1925 stam mende café werd bij het bombardement in 1940 ver woest. Het geldt tegenwoor dig als één van de meest re presentatieve Stijl-uitingen van Oud. De nieuwe Unie zal tevens een expositie- en the aterruimte omvatten. DEN HAAG De ANWB krijgt binnenkort van de fiscus een na- heffing die in de miljoenen guldens kan lopen. De forse vordering hangt samen met de verregaande commercialisering die zich bij de toeristenbond heeft voorgedaan. Zo beschouwt de belastinginspectie de ANWB Alarmcentrale niet langer als een vorm van ledenservice, maar als een harde commerciële activiteit. Voor veel activiteiten zal met terugwerkende kracht vennootschapsbelasting moeten worden betaald. Ook het uitgeven van een blad als de Waterkampioen wordt zwaarder belast. De ANWB en de belastinginspecteur zijn het er nog niet over eens vanaf welk jaar precies de vennootschapsbelasting moet worden betaald. Daardoor bestaat bij de bond nog grote onze kerheid over de hoogte van de aanslag. Het voortbestaan van de ANWB wordt volgens woordvoerders geenszins bedreigd, omdat voor calamiteiten als deze een algemeen reservepotje bestaat, gevuld met 97 miljoen gulden. Britse stad verbiedt Rambo LONDEN Het gemeentebe stuur van de Britse stad Car diff heeft de Amerikaanse film „Rambo, First Blood part II" verboden. Er is een actie gaande om de film wegens zijn gewelddadig karaker in heel Engeland verboden te krijgen. Cardiff is de eerste grote stad die de suggestie heeft overge nomen, omdat „de geweldda digheden in de film de jeugd op verkeerde ideeën zouden kunnen brengen". De film gaat over een veteraan, die te rugkeert naar Vietnam om zijn gevangen genomen mak kers te bevrijden. AMERIKANEN NA DAG WEER VRU MANAGUA Een groep Amerikaanse vredesactivisten en een aantal journalisten, die eerder deze week werden ontvoerd door Nicaraguaanse rebellen, zijn gister avond in de plaats El Castillo in Costa Rica aangekomen. De groep was eerder op de dag vrijgelaten. De 29 leden van Witness for Peace (Getuige voor Vrede) en de 18 Nicaraguaanse en buitenlandse journalis ten bevestigden dat zij waren ontvoerd. Zij ontkenden echter te zijn vastgehouden door de Revolutionaire Democratische Al liantie, zoals in eerste instantie was ge meld. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse vredesactivisten was niet de ARDE verantwoordelijk voor de ontvoe ring, maar een niet nader aangeduide anti- -communistische groepering. BOTHA IN EUROPESE HOOFDSTEDEN op een rij via het Noordeinde, het Kort Rapenburg en de Haarlemmerweg naar het ter rein van de Groenoordhallen waar Circus Krone gister avond de eerste voorstelling gaf.- Pag 9: „Bij spoorbomen moet je wel even opletten". Krakers Brill mogen blijven LEIDEN De 25 personen die vrijdag 2 augustus de voormalige drukkerij van Brill aan de Oude Rijn 35 hebben gekraakt, mogen voorlopig blijven zitten. Dit heeft officier van justitie mevrouw Van Eldijk gisteren besloten. Zij stelt dat politie-optreden niet mogelijk is omdat het feitelijk in gebruik zijn van het pand niet kan worden aangetoond. Volgens de politie wijkt dit standpunt af van de kraaknota van burgemeester C. Goekoop en betekent dit dat een pand meteen kan worden gekraakt zodra het leeg is gekomen. Het pand is sinds 1950 eigendom van de Universiteit. Toen het werd ge kraakt was het net niet meer in gebruik. De Universiteit wil het pand verkopen en heeft contacten met een projectontwikkelaar en een andere gegadigde. Men kan de krakers alleen uit het pand krijgen door middel van een civiele procedure bij de rechter. VNSLAG RAINBOW WARRIOR: "RIJS De Franse presi- tt Mitterrand heeft in een Ef aan de Nieuwzeelandse imier, David Lange, beloofd i hij het onderzoek naar de inse betrokkenheid bij de Islag op de Rainbow War- (ADVERTENTIE) Taag eerst naar lize inruilprijzen it Motorhuis rior niet in de doofpot zal stop pen. Met deze boodschap heeft Mit terrand min of meer de be richten in de Franse pers be vestigd, dat de Franse inlich tingendienst waarschijnlijk de hand heeft gehad in de aan slag op het schip van Greenpe ace, begin juli in de haven van Auckland (Nieuw-Zeeland). Daarbij kwam een Amster damse fotograaf om het leven. De Rainbow Warrior zonk. Volgens Franse kranten was de aanslag bedoeld om te voor komen, dat Greenpeace de uit breiding zou ontdekken van een landingsbaan op het eiland Hao, in de buurt van het atol Mururoa, waar Frankrijk al ja ren atoomproeven neemt. De Rainbow Warrior zou het vlaggeschip zijn van een vloot, die tegen de Franse proeven zou protesteren. Pagina 5: Mitterrand in het nauw door zaak Rainbow Warrior. Tien olifanten van Circus Krone trokken gistermiddag probleemloos dwars door de Leidse binnenstad. De bees ten waren per trein naar Lei den overgebracht en werden op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg uit hun wagons gehaald. Op een sukkeldrafje ging het netjes NIJMEGEN De Nijmeegse arts dr. J. Boerema is van plan binnen twee jaar een keten van zes particuliere poliklinie ken op te zetten. Deze centra van gezondheidszorg komen helemaal los te staan van een ziekenhuisorganisatie. De eer ste polikliniek opent op 1 ok tober zijn deuren in Nijmegen. Er gaan zestien specialisten wecken en er komen zestien bedden. De komende jaren moeten centra volgen in Gro ningen, Den Haag, Leiden, Maastricht en Utrecht. Boerema zegt dat het initiatief is geboren uit onvrede met de bestaande structuur, waarbij de poliklinieken deel uitma ken van grote en daardoor log ge ziekenhuisorganisaties. „De patiënt voelt zich verloren als hij daar terecht komt. Wij wil len een kleine organisatie, die dicht bij de patiënt en zijn huisarts staat", aldus Boerema. Ziekenhuizen in Leiden en Den Haag hebben voorlopig afwachtend gereageerd op het plan. Het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) wijst er wel op, dat in de regio Leiden het aantal bedden niet mag wor den uitgebreid. Daardoor zal het bijzonder moeilijk worden in die streek een privé-kliniek te beginnen. Medisch-directeur Van Wijk van het Haagse Rode- Kruis- ziekenhuis benadrukt dat ook de ziekenhuizen streven de functie van de polikliniek te bevorderen. Hij vindt het ex periment wel interessant, maar meent toch dat in de eer ste plaats de bestaande instel lingen moeten vernieuwen. Pag 3: „Privé-klinieken be ter en goedkoper dan zieken huizen". Postcode/Plaats: .ouiant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek j om een proelabonnement worden geweigerd. «2*Ceidóe2outont JOHANNESBURG/WENEN In de Amerikaanse ambassade in We nen is vandaag het spoedoverleg voortgezet tussen de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken ,,Pik" Botha en leden van de Ame rikaanse regering. Het overleg vindt plaats op uitdrukkelijk verzoek van de Zuidafrikaanse regering. Over de inhoud van de urenlange bespre kingen is niets bekend gemaakt. In Zuid- Afrika zelf houden intussen de rellen in de zwarte woongebieden rond Durban nu aan. Bij deze onlusten moeten vooral de Indiërs het ontgelden. De afgelopen-dagen 0 k zijn rond Durban meer dan 22 mensen om q het leven gekomen. De gesprekspartner van minister Botha in Wenen is de Amerikaanse onderminister voor Afrikaanse aangelegenheden,«Ches- ter Crocker. President Reagan adviseur voor de nationale veiligheid, Robert McFarlane, was gisteren bij het onder houd aanwezig, maar is vandaag naar Washington teruggekeerd. Volgens een Amerikaans tv-station hebben de VS Zuid-Afrika duidelijk gemaakt, dat het voor de Amerikaanse regering steeds moeilijker wordt haar politiek van „con structieve betrokkenheid" te verdedigen, als er niet snel maatregelen worden ge troffen om de situatie van de zwarten te verbeteren. Het was gisteren de eerste ontmoeting op hoog niveau tussen beide landen, sinds de Amerikaanse regering in juni haar ambassadeur uit Zuid-Afrika te- ruggeriep als, protest tegen een Zuidafri kaanse commando-actie in Botswana. Na afloop van de besprekingen zal minister Botha een aantal Europese landen bezoe ken, maar hij komt niet naar Nederland. Pagina 5: Al jarenlang spanning tussen Indiërs en zwarten. [VERWIJK De politie n Beverwijk heeft gister- }nd de hulp moeten inroe- S van de korpsen van Vel- I, Heemskerk en Zaanstad I een eind te maken aan een (ssale vechtpartij. Tijdens de thtpartij werd geschoten, ven mensen zijn uiteindelijk (ADVERTENTIE) Voor computers en cursussen VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21, Leiden Tel. 071-12.08.48. in het ziekenhuis beland, van wie vier na behandeling naar huis konden terugkeren. Drie mensen liepen messteken op. De vechtpartij begon met een ruzie in een café, met waar schijnlijk een familievete als achtergrond. De twee aan stichters van de ruzie, die bei den nog in het ziekenhuis lig gen, zijn bekenden van de po litie in Beverwijk en Heems kerk. De vechtenden trokken ver volgens de kermis op, die deel uitmaakt van het Beverwijkse feestweek. Daar gingen steeds meer mensen zich met de knokpartij bemoeien. Uitein delijk slaagden de gezamenlij ke politiekorpsen erin de vechtenden te scheiden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1