3icid6cSoiwcmt w Transport Circus Krone ware volksverhuizing STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Oxford weer naar Leiden Wandplatenbedrijf failliet gegaan: 51 mensen op straat IN 21 UUR VAN HAARLEM NAAR LEIDEN Officier èn huisarts gaan in hoger beroep 5 Vobbyis weer thuis HONDERD ENGELSEN TE GAST IN SLEUTELSTAD WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 'aniek door ^randende "fchapekop EIDEN Agenten trap- •n gisteravond om half egen de voordeur van »n woning aan het Jac. 'rlusplantsoen in omdat j dachten dat er brand fe Ie hevige rook kwam •hter uit een pan die op et fornuis stond. In de in lag een schapekop die vrijwel geheel verbrand 5. De bewoner, die niet lis was, zal de schade in de voordeur zelf her- •llén. Woning uitgebrand LEIDEN Een wo ning aan de Hoflaan is gistermiddag rond twaalf uur vrijwel ge heel uitgebrand. De bewoners waren niet thuis. De brand is ver moedelijk ontstaan door een brandend wierookstaafje dat op een bank viel. De schade wordt door de brandweer op 50.000 gulden geschat. De be woners zijn niet Verze kerd. Benarde positie LEIDEN Een hoogbe jaarde vrouw uit Leiden werd gistermiddag rond half twee door de politie verlost uit een benarde po sitie. De vrouw zat op het toilet van haar woning aan de Witte Singel en kon niet meer overeind ko men. Zij heeft enkele uren in het kleine kamertje moeten doorbrengen voor dat zij werd gered. De po litie kwam in actie nadat kennissen geen gehoor hadden gekregen. Agenten vernielden een bovenlich- tje en drongen zo de wo ning binnen. Loos alarm LEIDEN Een doordrin gende brandlucht die gister avond om kwart over tien uit een woning aan de Sma ragdlaan kwam, noopte agenten een kijkje te nemen in het huis. De voordeur werd geforceerd, maar een maal binnen bleek dat er geen brand was. Op het for nuis stond een pan waaron der suiker zat. Deze zoete substantie veroorzaakte de brandlucht. De bewoonster had de pan op het vuur gezet en was vervolgens in diepe slaap geraakt. De agenten hebben haar wakker ge maakt. LEIDERDORP De curator, mr. F. Venbroek, en de banken zijn vanmorgen gaan onderhandelen over de toekomst van het failliet ge- gane bedrijf Van Baarsen Wandpla ten b.v. in Leiderdorp. De 51 werk nemers 42 in Leiderdorp en 9 werkzaam op de in Haarlem geves tigde administratie van het be drijf kregen zaterdag, de op één na laatste dag van hun vakantie, een briefje met de mededeling dat hun werkgever failliet is gegaan. Zij mochten zich maandag nog een keer melden en kregen toen van de directie te horen dat zij op straat stonden. Orders zouden er nog voldoende zijn, hoewel dat aantal de laatste ia- ren terug is gelopen door het inzak ken van de bouwmarkt. Het bedrijf produceerde wandplaten. Toen de bouwmarkt instortte, ging het slech ter met het bedrijf. Het wisselde in negen jaar tijd, na de verhuizing vanuit Alphen aan den Rijn naar de Achthovenerweg in Leiderdorp, vier maal van eigenaar. Bovendien werd op een ander, goedkoper pro- duktieproces overgeschakeld. De firma zou zichzelf anders uit de markt hebben geprezen, was het ar gument voor die omschakeling. De platen zouden kwalitatief iets min der geworden zijn. De firma bleek uiteindelijk toch niet bestand tegen de prijsontwikkeling in de bouw en de zware concurrentie. In de huidige vorm kan het bedrijf niet meer worden voortgezet. Het is echter niet uitgesloten dat een ko per voor het bedrijf gevonden kan worden en dat het dan, al dan niet in afgeslankte vorm, weer kan gaan draaien. Op dit moment is de kas van het bedrijf op 700 gulden na leeg, terwijl er nog voor schulden een bedrag van rond de 3,5 miljoen gulden uitstaat. De werknemers zijn met medewerking van het GAK en het Gewestelijk Arbeidsbureau on middellijk ingeschreven als werk zoekenden en voor hen is met spoed een werkloosheidsuitkering aange vraagd. Vakantie- activiteiten Kinderen uit de Leidse binnenstad van zes tot \waalf jaar oud kunnen jiinsdag 13 (van tien tot tIrie uur), woensdag 14 \van half twee tot kwart pver vier), donderdag 15 jvan één tot vijf uur) en yrijdag 16 augustus (van Vroolijcke Arke aan de Pieterskerkchoorsteeg 15. Vaar worden vakantie-ac tiviteiten gehouden. Het clubhuis dient ook als ver- t&a^ameJpunt. Op dinsdag ™%Slvorden vliegers gemaakt, die worden later in de pol der opgelaten tijdens een picknick. De kosten zijn itste twee gulden. Woensdag is me ter een optreden van kin- te klertheater Klapsigaar (ook n Dttwee guldendonderdag n twwordt gezwommen in golf- ontrslagbad Het Waterbos in een iRijnsburg (drie gulden) en fin top vrijdag gaat de reis naar Fenomena in Rotter- KIEldam (vijftien gulden). Computers Drs. F.A.J. Birrer, docent wiskunde, informatica en samenleving, geeft don derdagochtend 15 augustus in het Centrale Voorzie- ningengebouw aan de Cle- I veringaplaats 1 een college -*■ over computers en magie. Deze les, die om half tien .1begint, is voor iedereen l a toegankelijk. Als bij veel mensen het omgaan met computers te maken heeft ^an met magische beelden, dan ri/sf de vraag of het hier ngaat om goede of kwade magie. Deze laatste vraag i*Buiza^ centraa^ staan °P het C 3c0^eëe- Birrer zal trachten "aan te geven waarom zul- ke magische factoren ont staan en hoe ze doorwer ken in de beeldvorming, in het omgaan met compu- °°k ters en in besluitvormings- n vraagstukken. F- GRATIS ELKE WOtNbDAG Ut BIJLAGE BIJ UW KRANT MET )uitsli INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK 2 59- THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES 46 51 EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Terwijl in Haarlem de middagvoor stelling volop aan de gang was, werden gister middag op het terrein van de Groenoordhallen al voorbereidingen ge troffen voor de Leidse voorstellingen van Cir cus Krone. Even na drie uur arriveerden de eer ste wagens van het grootste circus van Euro pa in Leiden en werd met het uitladen van en kele onderdelen van de tent begonnen. In de Groenoordhallen zelf werden ondertussen de laat ste restanten van de gebrui kelijke veemarkt weggespo ten. Vanaf de Willem de Zwijgerlaan kon het perso neel van Circus Krone dat gemakkelijk zien. Men loerde door de hekken van de oude ingang van het complex op zoek naar iets wat de echte toegang tot het terrein zou kunnen zijn. Andere wagens zochten de ingang van de Groenoordhallen tevergeefs pp de Floris Versterlaan. Pas na enig speurwerk reden de wagens uiteindelijk via de Gooimeerlaan het terrein op. Vrijwel onmiddellijk werd begonnen met het opmeten van het terrein. De immens grote circustent, die plaats biedt aan 5.000 bezoekers, komt tussen de Groenoord hallen en de Willem de Zwij gerlaan te staan. Onder het toeziend oog van manager Fernand Banning gingen de medewerkers vjan Krone gis termiddag op zoek naar de enige juist plek voor de tent. Even verderop werden de ij zeren masten die de tent moeten dragen van vracht wagens geladen en in elkaar gezet. Met behulp van lieren, een vrachtwagen, kabels, touwen en wat spierkracht trok men de zo'n twintig me ter hoge palen geroutineerd omhoog. De tent kosten 1 Met lieren en een vrachtwagen werden de masten van dé circustent gistermiddag naast de Gróënöc)rdhallën onreind"gezet! ben maar 21 uur om alles in miljoen gulden rust totaal op acht masten. Zware ankers moeten ervoor zorgen dat de palen en daar mee ook de tent overeind blijven. Daartoe zijn vele tientallen ijzeren pennen met veel lawaai de grond in ge dreven. Dubbele set Circus Krone beschikt over een dubbele set masten om een zo snel mogelijke ver plaatsing van het complete circus met al zijn medewer kers te kunnen realiseren. „Deze werkwijze maakt het mogelijk binnen 21 uur van de ene stad naar de andere te verhuizen", zegt manager Banning terwijl hij ondertus sen nauwlettend in de gaten houdt of de palen precies op de plaats komen te staan waar hij ze wil hebben. „Op deze manier hoeven we niet te wachten met, het afbreken van de tent in de ene stad, voordat we in de volgende stad weer met het opbouwen kunnen beginnen. Dan zou den we onnodig veel tijd ver liezen". En tijd is geld. Zeker voor een circus dat tijdens het tournee dagelijks 6.500 gul den uitgeeft aan voedsel voor mens en dier, totaal 7 miljoen aan gages en salarissen, ruim een miljoen gulden aan transportkosten en 1,5 mil joen aan belastingen aan soci ale premies. Het circus heeft 400 personeelsleden in dienst. Circus Krone verzorgt in het kader van het zeven maan den durende tournee optre dens in 28 steden in West- Duitsland en in Nederland. De laatste voorstelling van het bezoek aan Haarlem wordt pas vanavond gegeven. Voor morgenavond acht uur staat de Leidse première op het programma. Onmiddel lijk na het vertrek van de laatste toeschouwers zal daar om begonnen worden met het afbreken van de tent. Manager Banning: „We heb- Leiden te krijgen. Dat lijkt misschien erg weinig, maar we hebben het al zo vaak ge daan. Het is gewoon een kwestie van routine". Het transport van het circus geschiedt per trein en per auto. Het circus verplaatst zich met twee speciale trei nen en met ruim 100 vracht wagens. Per trein worden de dieren en gedeelten van de tent overgebracht. De treinen worden gestationeerd op het terrein van Van Gend en Loos aan de Haagweg en daar uitgeladen. „Per trein wordt ook een aantal zware wagens ver voerd. Die dingen hebben nog massieve wielen en geen lagers dus daar kan je geen grote afstanden mee over de weg afleggen. De treinen ko men morgenochtend in Lei den aan. Verder voeren we een soort pendeldienst uit" legt Banning uit. „Onmiddel lijk na het einde van de voorstelling in Haarlem gaat men van start en er wordt de hele nacht doorgewerkt. Er wordt met tractoren, diepla- ders en vrachtwagens op en neer gereden om alles naar Leiden te brengen. Geen groot konvooi dus maar steeds zes of zeven wagens tegelijk". Olifanten Het meest spectaculaire ge deelte van het transport heeft morgenmiddag plaats. Dan worden de twaalf Afri kaanse en Indische olifanten van het circus vanaf het ter rein van Van Gend en Loos aan de Haagweg waar de twee treinen aankomen, naar de Groenoordhallen overge bracht. Niet per vrachtwagen maar lopend door de binnen stad gaan de dieren richting Willem de Zwijgerlaan. Vol gens manager Banning een ongevaarlijke klus. Een in woner van Hilversum zal daar overigens anders over denken: hij werd door een olifantenslurf bij zijn nek ge grepen en een eind weg ge slingerd toen het circus in Hilversum zijn tenten op sloeg. Het circus meent dat de man het ongeluk aan zich zelf te danken had. Hij begaf zich op een voor het publiek afgesloten terrein. Degene, die Circus Krone wil bezoeken, kan zeven keer in Leiden terecht: morgenavond is de première en dan elke avond tot en met zondag. Middagvoorstellingen wor den vrijdag, zaterdag en zon dag gegeven. De avondvoor stellingen beginnen om acht uur en de middagvoorstellin gen om drie uur. MARCEL GELAUFF Slecht weer op vierde dag Bloemenmarathon VELDHOVEN Op de etap- pe van Weert naar Zeelst is de Belg Luuk van Landeghem gisteren weer eerste geworden. De vierde dag van de Bloe menmarathon voerde over heuvelachtig landschap en de rolstoelatleten werden danig door de slechte weersomstan digheden gehinderd. Ondanks al het onweer, kou, storm en enkele valpartijen, zijn er ech ter nog geen uitvallers. De blessures konden 's avonds af doende verholpen worden. Uitslagen van de tijdrit voor groep A: 1. Luuk van Landeg hem, 2. Errol Marklein, 3. Kees van Breukelen, 4. Huub Nelissen, 5. Eddy Pietersen. Algemeen klassement: Van Landeghem 54.12; Kees van Breukelen 55.15; Errol Mar klein 55.53; Huub Nelissen 1.02; Jeanet Janssen 1.2.25; Kees Keus 1.2.43. In de B-groep staat Margret Quell eerste met een tijd van één uur, dertien minuten en zestien seconden. Kees van Zaal uit Ter Aar is geklommen tot de zesde plaats met een tijd van één uur, acht tien minuten en drie seconden. In het puntenklassement draagt Marklein nog steeds de groene trui. Na uitspraak rechtbank: (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Zowel of ficier van justitie, mr. J. de Waardt, als de veroor deelde huisarts hebben hoger beroep aangetekend tegen de uitspraak van de Haagse rechtbank in de zaak van De Terp. De of ficier is hiertoe overge gaan, omdat hij de vrij heidsstraf van een jaar te laag vindt en de arts om dat hij het inhoudelijk niet met de uitspraak eens Mr. de Waardt was gisteren de eerste die bij het Ge rechtshof beroep aanteken de. Vanmorgen deed mr. M. Wladimiroff, die als advocaat van de arts tijdelijk mr. Spong vervangt, hetzelfde. „Wij zijn blij dat de officier heeft besloten in hoger be roep te gaan en ik heb in overleg met mijn cliënt be sloten het voorbeeld van de officier te volgen". Die eensgezindheid is maar schijn, aangezien beide par tijen met totaal verschillende motieven aan het Hof vragen de uitspraak van de meer voudige kamer te beoorde len. De advocaat van de huisarts zal pleiten voor on voorwaardelijke invrijheid stelling, terwijl de officier bij de procureur-generaal juist zal aandringen op een zwaar dere straf. De beroepsproce dure betekent dat de 32-jari- ge huisarts opnieuw wordt gedagvaard. De behandeling zal naar verwachting nog ze ker drie maanden op zich la ten wachten. 6.24; EIDEN Het hondje Bobby is na vijf maanden weer thuis. Gister- (Riddag kwamen het dier en zijn bazin in de Lombokstraat in Leiden. Het 23. leerzien bracht de nodige emoties te- leeg bij zowel mens als dier. De 10-jari- '9: witte bastaard-poedel Bobby moest Ï.77I februari het huis van zijn vrouwtje ™enjn de Sumatrastraat uit. De buren had- v«rfn zoveel last van het vaak blaffende z (ter dat men uiteindelijk naar de rechter 103apte en in een kort geding om een op- Rortssing vroeg. De rechter besliste dat is^hhy n*et te handhaven was; de twee id (»adere honden van Bobby's bazin moch- x)8.5n overigens blijven. het uit de weg helpen van het probleem (in de geluidsoverlast was natuurlijk een nieu- 7. a? moeilijkheid geboren. Wat moest er gebeu- i°v to met Bobby? En wat te denken van de 66- 1 0^ige mevrouw Van der Zeeuw (de bazin van die zeer aan haar huisgenoot was ge- De Leidse Dierenbescherming wist raad; imertibby verhuisde voorlopig naar het opvang centrum van de Dierenbescherming in Zoeter- oude en men ging op zoek naar nieuwe woon- (jimte voor de eigenares van Bobby. 1:3. ie werd al snel gevonden in de Lombokstraat, Edjet ver van het huis aan de Sumatrastraat. ,i Taar aangezien de woning moest worden gere- 6 Sveerd, werd het geduld van mevrouw Van i.4*r Zeeuw tot begin van deze maand op de 3. Froef gesteld. Op donderdag 1 augustus kon zij ®s(fet huis betrekken en toen stond ook niets een met Bobby in de weg. Gisteren was et zover. Het voltallige dagelijkse bestuur van (i Dierenbescherming, afdeling Leiden en om- ki freken stond voor de deur van het huis aan de jpmbokstraat te wachten op mevrouw Van der ^euw die Bobby zelf in Zoeterwoude had op- De aankomst van het hondje en zijn bazin was vooral voor de jeugdige een hele belevenis. Mevrouw Van der Zeeuw met Bobby voor haar nieuwe woning. LEIDEN Ruim hon derd inwoners van Oxford zullen zaterdagavond 10 augustus in Leiden aanko men; de groep wordt om acht uur 's avonds in de kantine van voetbalver eniging Leiden aan de Smaragdlaan ontvangen. In het kader van de uit wisseling Leiden-Oxford zullen zij deelnemen aan een programma dat tot en met zaterdag 17 augustus duurt. Het bezoek staat te vens in het teken van de voorbereiding op het 40- jarig bestaan van de uit wisseling Oxford-Leiden, dat volgend jaar wordt ge vierd. De Engelsen worden zaterdag avond om negen uur door hun gastgezinnen meegenomen. Er staat niets meer op het pro gramma, zodat men kan uit rusten. Dat is geen overbodige luxe want het programma dat de groep wacht, mag als rede lijk inspannend worden be schouwd. Het gezelschap is verdeeld in verschillende groepen: wielrenners, squas hers, gehandicapte sporters, fotografen, leden van de zie kenomroep, raadsleden/amb tenaren en padvindsters. De groepjes werken een eigen programma af, maar er zal ook veel gezamenlijk worden on dernomen. Zondag staat onder meer in het teken van de sport: wiel rennen op het parcours Room burg, zwemmen in De Vliet aan de Voorschoterweg, squa sh in Warmond en gehandi captensport. Tevens worden bezoeken gebracht aan Den Haag en Noord-Holland en is er een tuinfeest. De gasten en hun- gastgezinnen worden maandagmiddag om vier uur door burgemeester C. Goekoop op het Stadhuis ontvangen. In zwembad De Zijl wordt van acht tot twaalf uur 's avonds een warming up partij gehou den. Verder zijn er die dag rondleidingen door het AZL, een rondwandeling langs Leidse monumenten en hofjes en een bezoek aan de bloe menveiling Flora in Rijnsburg. Dinsdag is er wielrennen, squash en gehandicaptensport. Voorts worden Den Haag, Amsterdam, de Leidse brand weer, politie en stadsbouwhuis en Heineken bezocht. De vol gende dag gaan alle gasten naar Avifauna en bekijken vervolgens het Zilvermuseum in Schoonhoven en de molens aan de Kinderdijk. Donderdag wordt er weer gesport, gezeild en worden Omroep Rijnland, Gemeentereiniging, Vuilver branding en Leidse monumen ten bekeken. De voorlaatste dag, vrijdag, is er een disco, een squash-avond, een wijn en kaasavond, een bezoek aan de Deltawerken, een excursie naar Heineken, de nieuw bouwwijk Stevenshof, Delft en de Ziekenomroep. Op zaterdag wordt een wieler wedstrijd in de Leide binnen stad gehouden en is er vol doende tijd om afscheid van elkaar te nemen. Om acht uur 's avonds wordt verzameld in de kantine van VV Leiden aan de Smaragdlaan en gaat het Engelse gezelschap even later weer naar huis. ZOETERWOUDE De Zoe- termeerse varkensfokker A.L. Bolleboom lijkt voorgoed de pas te zijn afgesneden voor wat betreft zijn illegale activi teiten aan de Slootweg. De Raad van State wees onlangs het beroep af dat Bolleboom tegen de gemeente Zoeterwou de had aangespannen. De var kensfokker wilde daarmee in eerste instantie meer tijd heb ben om zijn fokkerij af te bou wen. Bolleboom bouwde in VARKENSFOKKERU SLOOTWEG VERDWENEN een paar jaar tijd een flinke varkensfokkerij op met hon derden varkens, hoewel hij daartoe geen enkele vergun ning bezat. Omwonenden klaagden over ernstige over last en de gemeente Zoeter woude ging in de slag om de illegale activiteiten te beëindi gen. Door middel van proce dures bij rechtbank en Raad van State wist de Zoetermeer- der het bestaan van zijn be drijf te rekken. De gemeente leek aanvankelijk nog bereid om een fokkerij op kleine schaal toe te staan, omdat vroeger mogelijk ook al een soortgelijk bedrijf aan de Slootweg had gezeten, maar toen bleek dat dat niet het ge val was geweest was het lot van de illegale fokkerij be slecht. Bolleboom mag nu nog een paar varkens houden voor eigen consumptie. Bij de laat ste controle door de gemeente bleken inderdaad maar twee varkens aanwezig te zijn. De overlast voor de omgeving is dan ook aanzienlijk afgeno men.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9