Israël: harder optreden tegen terreur Palestijnen Verongelukte jumbojet vloog te laag en te snel W- rioomrol voor sovjets mislukt politie op Wereld jeugdfestival Treinramp Frankrijk ergste sinds 30 jaar „Tito wilde het met nazi's op een akkoordje gooien "NOG GEEN BESLUIT OVER DOODSTRAF Razzia's in Chili propaganda Proces tegen UDF vandaag vervolgd ïfc ■BUITENLAND Ceidae Sommvt MAANDAG 5 AUGUSTUS 198S PAGINA 5 Bedrijfsleider betaalt corruptie met doodstraf j MOSKOU De bedrijfsleider van een staatswinkel in de Russische stad I Rostov aan de Don is tot de doodstraf I veroordeeld wegens het stelen van voedsel voor zichzelf en zijn vrien den. Dat heeft het dagblad „Soviets- I kaya Rossia" gemeld. De veroordeel de werd volgens de krant schuldig j| bevonden aan het „op uitzonderlijk J grote schaal ontvreemden van staat- seigendommen". Sovjetleider Gor- batsjov heeft duidelijk gemaakt dat U hij doorgaat met het uitvoeren van de anti-corruptiemaatregelen, die in j 1983 werden ingevoerd door wijlen president Andropov. Challenger pas morgen terug HOUSTON De vlucht van het Amerikaanse ruimteveer Challenger is het afgelopen weekeinde met e?n dag verlengd. Een woordvoerder van de NASA deelde zater dag nue dat de beman ning au meer tijd heeft voor wetenschappelijke proefn>mingen en zo het tijdverjes, als gevolg van eerden problemen aan ooord, kan goedmaken. De Clallenger zal nu morgenavond landen op uchtmichtsbasis Ed wards in Californië. PAZ ESTENSSORO PRESIDENT BOLIVIA LA PAZ Victor Paz Estenssoro, de 77-jarige nestor van de Zuidamerikaanse politiek, is vanmorgen door het Boliviaanse parlement ge kozen als nieuwe president. In het verleden is hij al drie maal president van Bolivia geweest. De verkiezing van Paz stond gisteren al vast, toen zijn voornaamste linkse rivaal Jaime Paz Zamora hem zijn steun toegezegde in de strijd tegen de voormalige militaire heerser Hugo Banzer. De nieuwe president van Bolivia moest worden aangewezen door een gezamen lijke zitting van de Senaat en de Kamer van Afgevaardigden, omdat geen van de kandida ten bij de verkiezing van 16 juli de absolute meerderheid behaalde. De strijdkrachten heb ben gezegd dat zij elk besluit zullen respecte ren, maar in Bolivia blijft de vrees bestaan voor een coup ten gunste van Banzer. Oma in vrieskist BRISTOL Een ne genjarig meisje in de Engelse plaats Bris tol wilde zaterdag uit de vrieskist een ijsje pakken en trof daar tot haar verbijstering het bevroren lichaam aan van haar oma. Volgens een woord voerder van de poli tie was de vrouw, de 58-jarige Betty Clar ke, al enkele uren spoorloos. Ze leed aan depressies. De po litie acht een misdrijf uitgesloten. Munitietransport ontploft op weg CHECOTAH De inwoners van Checotah in de Amerikaanse staat Oklahoma zijn gisteren aan een ramp ontsnapt. Midden in het 3.000 inwoners tellende plaatsje kwamen een militaire vrachtwagen en een personenauto met elkaar in botsing. De vrachtauto, geladen met 10 bom men van elk 2.000 pond, vatte vlam waarna vier bommen ontploften. Alle inwoners van Checotah werden daarop geëvacueerd, omdat de kans bestond dat ook de overige bommen zouden exploderen. Deze werden la ter door deskundigen onschadelijk gemaakt. Enige tientallen mensen hebben verwondingen opgelopen, voornamelijk door rondvliegende glassplinters. Live Aid stuurt 134 Vrachtwagens naar Soedan LONDEN De financiële directeur van Band Aid Trust, de organisatie die het geld beheert dat de Live Aid-concerten hebben opgeleverd, is zaterdag naar de hoofdstad van Soedan, Karthoem gevlo gen om de aflevering van 134 vrachtwa gens te begeleiden. De totale kosten van de 134 vrachtwagens bedragen 5,2 mil joen dollar (18 miljoen gulden). De vrachwagens zullen onder meer worden ingezet bij het vervoer van voedsel naar het zwaar getroffen West-Soedan. Tot nu toe heeft Band Aid Trust ongeveer 180 miljoen gulden binnen. De concerten hebben toezeggingen opgeleverd tot in totaal 220 miljoen gulden. Litouwer zwemt naar Zweden STOCKHOLM Een inwoner van de Sovjet-republiek Litouwen heeft gisteren politiek asiel in Zweden gevraagd, nadat hij van een Russische treiler was gespron gen en na een zwemtocht van een uur de Zweedse kust had weten te bereiken. De jongeman vertelde de politie dat hij met een Russische visser overboord was gesprongen toen hun schip in de buurt van het Zweedse eiland Oland voer. Ande re bemanningsleden ontdekten de ontsnapping en zetten de achter volging in. Zijn medevluchter werd ingerekend, maar de jonge Litouwer had de Zweedse kust kunnen bereiken. .'Sj r -iy< - 'el'^JERUZALEM Israël heeft hardere maatrege len aangekondigd tegen Palestijnen, die worden dë" verdacht van tegen Israel i. gerichte activiteit in de >n u bezette gebieden op de 1 gy Westelijke oever van de e"r13Jo-daan en in de Strook lervar Gaza. De maatregelen aar onvatten onder meer uit- wijzng of gevangenhou- nild ding zonder vorm van proces. De bekendmaking volgde op de vorige maand gepleegde moorden op Israëliërs, die volgens de veiligheidsautori teiten door Arabische terro risten zijn gepleegd. Deze moorden veroorzaakten gro te onrust onder de bevolking en de regering stond onder zware druk om harde maat regelen te nemen. De oproep om de doodstraf in te voeren voor Arabieren die joden vermoorden, heeft de Israëlische regering voor alsnog naast zich neergelegd. Deze kwestie is voor nadere Onder de Israëlische wet zijn doodvonnissen weliswaar mogelijk, maar het Israëli sche beleid is er steeds op ge richt geweest daarvan geen gebruik te maken. Men is be vreesd dat ter dood gebrach te guerrillastrijders tot mar telaren zullen worden verhe ven. Een uitzondering werd in 1962 gemaakt bij nazi-oor logsmisdadiger Adolf Eich- man. Deportatie en gevangenhou ding zonder vorm van proces werden tijdens de regering- Begin steeds minder toege past als gevolg van interna tionaal protest. hou if SANTIAGO De Chi- et leense g«heime politie é(CNI) heef in de hoofd- J"e,stad Santiago ongeveer 50 !™epersonen geirresteerd, de zo meesten leiiers of aan- troihangers van de verboden •ekccommunistiscle partij en vcvan mensennchtenorga- nisaties. Bij ongeregeldhe- »de den in Santiago is gisteren er ieen 13-jarige jongen door Jonbekenden do«dgescho- ik ten. Bovendien is een be- -ne kende tegenstandster van r.het militaire regime door gaalonbekenden ontvoerd. -xpJDe aanhoudingen kvamen "twee dagen nadat president nAugusto Pinochet tegenstan ders van zijn militaire bewind waarschuwde, dat hij de meest [drastische maatregelen zou ne- 'men om de orde te handha- De razzia werd om zes uur 's- ochtends uitgevoerd. Onder rde gearresteerden bevinden zich de voorzitster van het Chileense vakverbond voor bouwvakarbeiders, mevrouw Ruth Baltra, en Pedro Castillo, lid van de Chileense commis sie voor de rechten van de 'b"mens. ink Elders in de hoofdstad werden engisteren ongeveer 20 personen ^gearresteerd die bloemen wa- o^ren gaan leggen op de graven dsc van drie vermoorde Chileense ont!communisten. Ooggetuigen ve€meldderj dat de politie met Jj0rgurrimistok en waterkanon te- uGngen de kerkhofbezoekers op- 'trad. Vorige week werd bekend dat onderzoek heeft uitgewezen, dat bij deze moord zeker veer- ïn. tien politiemensen betrokken nic waren. Deze bekendmaking van veroorzaakte een golf van pro- me test onder de bevolking en een. V interne crisis in de regering. p Het hoofd van de paramilitaire ,W€ politie en tevens lid van de viermansjunta, generaal Cesar npi Mendoza, diende zijn ontslag dsc' in. Mendoza was een van de I da vjer officieren die deel uit eer maakten van de junta, die in - 0] '73 de macht overnam. Als zijn 'in8 opvolger in beide functies be stel noemde Pinochet generaal Ro- »3i. dolfo Stange. rdei Deskundigen onderzoeken het wrak van de verongelukte Lockheed terwijl een ander toestel van dezelfde maatschappij, Delta, overvliegt. 131 DODEN GRAPEVINE De piloot van de verongelukte Lockheed 1011 Tristar bij de luchthaven van Dallas- -Fort Worth in Texas, waarbij zaterdag 131 van de 162 inzittenden om het leven kwamen, heeft de opdracht om op te stijgen het vliegtuig te laag 15 tot 30 meter boven de grond en te snel vloog. De verkeersleider zag boven dien dat het toestel aan de lin kerkant in brand stond. Bo vendien vreesde hij dat een klein vliegtuig, dat kort daar voor was geland, de landing de Lockheed heeft ver- genegeerd. Of hij de opr hinderd. Het toestel stortte dracht heeft ontvangen en twee tot drie seconden later of hij geprobeerd heeft op neer. te stijgen is niet duidelijk. Dit heeft een functionaris van de Amerikaanse federale raad voor de verkeersveiligheid vandaag verklaard. De op dracht „Delta, omkeren" was afkomstig van een ervaren verkeersleider die vond dat De autoriteiten hopen dat de twee recorders met vluchtge- gevens en cockpitgesprekken meer licht kunnen werpen op de oorzaak van de ramp. Het Het toestel raakte voortijdig de grond, schoot over een auto weg, botste tegen een water tank, schoof over de grond en explodeerde. Op de weg werd een automobilist door een deel van het vliegtuig dodelijk ge troffen. Sommige ooggetuigen ver klaarden dat kort voor het on geluk de bliksem in het toestel was geslagen. Een woordvoer der van Delta Airlines, assis- tent-vicepresident Clint Swa- zea zei echter dat dit na onder zoek uitgesloten was. Swazea vermoedt dat het vliegtuig tijdens de nadering van het vliegveld in een val wind terecht was gekomen, maar dit wordt ook tegenge- driemotorige straalvliegtuig sproken. De cockpitbeman- verongelukte toen het tijdens njng jS t>jj het ongeluk omge- noodweer probeerde te landen, komen. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR lan 1048) „Ik heb ook nog wat te vragen, kolonel," oor zei smidje Verholen. „Hoe wist J eigenlijk, dat ;d 2 ik in het roofslot van Wolfaert deRoodbaerd zat Ni opgesloten?" - „Dat was niet zo moeilijk te ra- la' den," glimlachte Plimmp fijntjes „Ten eerste ku wisten we, dat de ambassadeur vin Nicolagonië tij< dit oude kasteel gekocht had, zogtnaamd om er stici een zomerverblijf van te maken. Bekijk vervol gens even, dat het zeer gunstig gtlegen Is aan de Vale Kale Baai. Men zou daar wel mensen ongezien in en uit het land kunner smokkelen. Ten tweede had geheim agent 00£ gezien, dat Kille Klansky U ontvoerde in een °egsof. Het leek ons dus verstandig een kleiie oefening daar in de buurt te gaan houden met de Dorus Kaaiman. Onze redenering klopte p-ecies. Dat was dus weer eens héél slim van dt B.G.D., al zeg ik het zelf. En dan moet ik nu wier opstap- tljrf pen, waarde Verholen. Anders haal ik de laatste stoomtram naar de stad niet meer".- „Ik zal U graag een eindje begeleiden," lachte de smid. - „Mooi zo," zei Plimp. „Dan kan ik U gelijk even vragen of U in een speciale geheime werkplaats een speciaal geheim werkje voor ons zou willen opknappen." - „Graag zelfs", antwoordde Ver holen. „U heeft tenslottge mijn leven gered. Maar afgezien daarvan, het niks doen begint me eerlijk gezegd een beetje te vervelen." - „Prachtig!" zei de kolonel. „Dan mag U een knapmutator voor me maken!" Met die woor den sprong hij in de stoomtram, die even daar na sissend en spetterend wegreed uit het rustie ke vacantieoord Oosterwald. „Een knapmuta tor. dacht smidje Verholen. „Wat is in vre desnaam een knapmutator?" In de grote stad Gravendrecht liep op dat ogen blik Kille Klansky door de drukke straten. „Waarvoor zou doctor Polnyck me zo plotseling willen spreken?" vroeg hij zich af. „Alles gaat toch goed?" I StóiTr* 1 -■► j zo-n ,00.000 mensen vulden VV' V hetLenin- - stadion in i Moskou bij de sluiting van het Wereld- n jeugdfestival. MOSKOU De poging van de Sovjet-Unie om zich op het dit weekeinde beëindigde Wereldjeugd- festival te presenteren als een land waar vrijheid geen loos begrip is, heeft averechts gewerkt. In weerwil van de lyriek in de Moskouse pers was het festival onder de leuze „vrede en vriendschap" tegelijk het festival van het beleg van de hoofd stad door de politie. Voor veel festivalgangers, en voor de meerderheid van de Moskovieten, is de „bood schap" niet overgekomen. „Wij voelen ons gefrustreerd, omdat ons het contact met de bevolking is onthouden", aldus een Britse afgevaardigde, die uiting gaf aan de onvrede on der westerse deelnemers over vooral de beperkte kan sen om met de bevolking in contact te komen. Toch heb ben mensen gebruik gemaakt van de mogelijkheid om con tacten te leggen met joodse ac tivisten of leden van de onaf hankelijke Russische vredes beweging. Een aantal dissiden- was echter voor de duur van het festival veilig opge borgen. Voor de Moskouse bevolking was het festival een nachtmer rie. Talloze bewoners morden over het vastlopen van het openbaar vervoer, het afslui ten van delen van Moskou en vooral over de ontoegankelijk heid van de plaatsen waar de manifestaties plaatsvonden. Toch moesten de autoriteiten de prijs betalen voor het „libe rale" beeld dat zij van zichzelf wilden schilderen. Zo kreeg een Zweedse afgevaardigde toestemming om openlijk het optreden van het Sovjetleger in Afghanistan aan de kaak te stellen. Voor het Kremlin ging het erom de buitenlandse bezoeker te tonen dat het land niet „verschrikkelijk" is. Verder moest de „besmetting" van de eigen jeugd tot een minimum worden beperkt. In geen van beide is de Sovjet-Unie ge slaagd, zo merkten diplomaten op. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG Voor het hooggerechtshof in Pieterma- ritzburg is vandaag een van de belangrijkste politieke processen in Zuid-Afrika voortgezet. Zestien beklaagden, leden van het oppositionele Verenigd Democratisch Front (UDF) staan terecht op beschuldiging van hoogverraad. De behandeling begint met een verdediger minder dan de bedoeling was. Mevrouw Victoria Mxenge, die namens twee beklaagden zou optreden, werd vorige week vermoord. Dit proces er zijn er nog twee in Trans vaal is in feite een „proces over gevolgtrekkingen" en niet over feiten. Het leven van de zestien beklaagden hangt ervan af welke conclusies het hof trekt uit een aantal feiten waarover waarschijnlijk geen verschil van mening zal bestaan. De be klaagden staan terecht voor een reeks uitlatingen en publikaties tussen 1980 en 1985 die toen volkomen legaal waren. De autori teiten willen echter aantonen dat de beklaagden en de organisa ties waartoe zij behoren deel uitmaken van een „revolutionair bondgenootschap", gevormd door het verboden Afrikaans Natio naal Congres (ANC), de Zuidafrikaanse communistische partij en het Zuidafrikaanse Congres van Vakverenigingen (SACTU), dat nimmer buiten de wet is gesteld maar dat werd gedwongen in ballingschap te gaan. In Washington heeft Chief Buthelezi, de leider van de grootste zwarte gemeenschap in Zuid-Afrika, de Zoeloes, verklaard dat internationale sancties en een voorgenomen mijnstaking de zwarte meerderheid in dat land zwaarder zullen treffen dan de regerende blanke minderheid. Vervolg van voorpagina) PARIJS De resultaten chef van Assier, Yves Saliens, die aan een onderzoeksrechter zou hebben bekend de stop- van het onderzoek naar trein Per abuis over het enkel- de treinramp in Flaujac sk^r^ Sis nThei dat de r ranse transport- verhoor vrijgelaten. De vergis- minister Paul Quiles za- sing houdt wellicht verband met een recente wijziging van de spoordienst. In plaats van bij Assier passeerde de snel trein uit Parijs de plaatselijke stoptrein enkele maanden ge leden nog over een zijspoor bij het noordelijker gelegen Gra- mat. Zaterdag had de trein uit Parijs echter twintig minuten vertraging en daardoor zou de terdag gelastte, zullen mo gelijk vandaag nog wor den bekendgemaakt. De treinramp is de ergste in Frankrijk sinds dertig jaar. Eerstverantwoordelijke lijkt voorlopig de 37-jarige stations- stationschef in verwarring zijn geraakt. Zijn poging de be stuurder van de stoptrein van de fout op de hoogte te stellen mislukte. Het enkelvoudige spoor tussen Assier en Gramat was niet elektronisch bevei ligd. Per telefoon hielden de stationschefs zich op de hoogte over vertrek- en aankomsttij den van de veertien treinen die dagelijks passeerden. Een woordvoerder van de Franse spoorwegen zei gisteren dat dit wat ouderwets aandoende sys teem absoluut veilig was „mits nauwgezet gecontroleerd". VERNIETIGENDE BIOGRAFIE OVER PARTIZANENLEIDER LONDEN De reputatie van wijlen de Joegoslavische lei der Josip Broz Tito, alom ge prezen als oorlogsheld en staatsman, wordt in een nieu- biografie naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens de Britse schrijfster Nora Beloff is deze reputatie grotendeels gebaseerd op leugens en ver tekeningen. Tito's dood in 1980 werd in veel Westerse landen be treurd met een medeleven, dat normaal gesproken alleen is weggelegd voor nauwe bondgenoten. Hij werd gepre zen voor zijn verdiensten tij den de Tweede Wereldoorlog, voor het verenigen van zijn land en voor zijn inzet voor de beweging van de niet-ge- bonden landen. Hij werd bo vendien beschouwd als de ar chitect van een unieke brug tussen het kapitalisme en het communisme, tussen Oost en West. In haar biografie „Tito's ver bleekte erfenis" schrijft Nora Beloff echter dat de Joegosla vische leider een genadeloos despoot was, die de woelingen van de oorlog heeft benut om zijn rivalen uit te schakelen. Daarnaast zou hij de bewe ging van niet-gebonden lan den hebben gebruikt om de belangen van het communis me en de Sovjet-Unie te be vorderen. Beloff, een bekend schrijfster een groot aantal bronnen, waaronder dissidenten, ballin gen, Duitse en Britse archie ven, en gepubliceerde memoi res. Zij zegt dat Tito in plaats van het land te verenigen de ver deeldheid in stand hield, om zichzelf aan de macht te hou den. In plaats van het creëren van een economisch systeem waarbij communisme en kapi talisme konden samensmel ten, stortte hij het land in schulden en in economische chaos, aldus de schrijfster. De kern van haar boek be- Tito... Verpletteren rivalen be- treft echter Tito's oorlogsre- langrijker dan de nederlaag putatie. Zijn partizanen wor- van de nazi's?... den overal geëerd wegens de heroïsche strijd tegen de na zi's. Van hen wordt gezegd, dat het de enige verzetsbewe- over Oost-Europa en vroeger ging is geweest die de Duit- correspondente van de Obser- sers zonder hulp van geal- ver, werd vorig jaar door Joe- iieerde legers heeft verslagen, goslavië uitgewezen toen zij Maar Beloff verkondigt de daar onderzoek voor haar opvattting dat Tito's prioriteit boek uitvoerde. niet de nederlaag van de na zi's was, maar het verplette- De biografie is door enkele ren van 2jjn rivalen, met onderzoekers verwelkomd, name de niet-communistische omdat het gunstige beeld van Tjsetniks. Tito naar hun mening onte recht is, maar anderen heb- Eind 1942 heeft hij volgens ben het boek „vooringeno- genoemd. De Joegosla- haar zelfs geprobeerd het met de Duitsers op een akkoordje vische"ambassade in Londen te gooien. Hij zou al zijn troe- verweet Beloff alleen gebruik pen vrijmaken om tegen de te hebben gemaakt van voor Tsjetniks te vechten. Hitier Tito kritische documenten. weigerde echter met het plan Volgens Beloff is haar boek in te stemmen, aldus de gebaseerd op materiaal uit schrijfster.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5