Feyenoord speels Bestuur computer schaakclub loost omstreden publicist [POLITIE IN SILVERSTONE SLAAGS MET SUPPORTERS Zeiler Kats (13) wereldkampioen GREMIO WINNAAR ROTTERDAM- TOERNOOI li Verzekering Maradona kost 80.000 gulden McEnroe ontmoet McEnroe aginI MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 PAGINA 11 iROCi-tterdammer Serge Kats in actie voor de kust van Helsinki. >7066):, HELSINKI De Nederlander Serge Kats heeft voor de kust van Helsinki de wereldtitel zei len in de klasse der Optimisten veroverd. De dertienjarige Rot terdammer won zaterdag de ze vende en laatste race. Al voor de slotdag was de talentvolle Kats, die vorig jaar werd onderschei den met de Conny van Rietscho ten-trofee, vrijwel zeker van het kampioenschap. Kats won vier regatta's. De Fin Risto Tapper eindigde als tweede, Martin Ca- strillo uit Argentinië werd derde. Twee kwartjes goed voor anderhalf ton WASSENAAR De verrassende koers- dag op Duindigt heeft gisteren vooral dank zij de onverwachte zege van Zacatal du Bois in de Draversderby en het feit dat de jackpot bij het W5-spel twee keer was blijven staan, voor een historische uitbeta ling van de paardesportotalisator gezorgd. Het spel kende extra veel deelnemers, van wie slechts twee personen in aanmer king kwamen voor de jackpot. Dezen stre ken ieder liefst 147.583 gulden op voor een inzet van slechts vijftig cent. Ander half ton voor twee kwartjes, dat is geen slechte ruil. Zie ook elders in Sporttribune. Zwaargewonde na bekogeling supportersbus DUISBURG De politie in Mülheim ver denkt supporters van MSV Duisburg ervan een ongeluk met een supportersbus van FC Homburg te hebben veroorzaakt. De bus, op weg terug naar Homburg na de wed strijd MSV Duisburg - FC Homburg (1-0) in de openingsronde van de tweede Bundesli- ga, werd van een brug bij het kruispunt Breitschneid op de autoweg met stenen be kogeld en vermoedelijk ook met lichtspoor munitie beschoten. Volgens mededelingen van de politie werd een inzittende van de bus ernstig gewond, twee personen liepen lichte verwondingen op. De chauffeur van de bus heeft verklaard dat zijn aanvallers, door hun kleding, herkenbaar waren als supporters van MSV Duisburg. ROTTERDAM Het bestuur van Feyenoord heeft zich deze zomer bijzonder actief op de spelersmarkt getoond om de Rotterdamse ploeg een speelser karakter te geven. Om daarmee ook te trachten de vele toe schouwers die de club de afgelopen jaren ontrouw werden, voor zich terug te winnen. Gisteren, tij dens de troostfinale van het door Grêmio gewon nen Rotterdam-toernooi, werden de 22.290 kijkers op een voorschotje van een wellicht succesvol seizoen getrakteerd. In een van Feyenoord-zijde aantrekkelijk duel werd het Hongaarse Honved moeiteloos opzij gescho ven: 4-1. En dus liep Ab Fafié na af- '00P tevreden rond. „Zoals si mÖn pl°eë het eerste uur 90' speelde, moet het straks ook b: in de competitie gaan", bioen* doelde de coach van Feye- kooi t noord op de periode waarin leeksi een technisch vaardig Fey- peterj enoord een rits van soms <a flitsende aanvallen had op gezet. „Het is de bedoeling 1 dat we de komende compe titie vooral tot goed, aan trekkelijk voetbal komen. Het heeft fne niet verbaasd I dat we nu al iets hebben kunnen laten zien", i Naast het al aanwezige po- j tentieel aan techniek (Been, Tahamata) heeft Feyenoord met de aankopen Sörensen, j Ling, Molenaar, Eriksen meer voetbal in de ploeg dan de laatste jaren het ge val is geweest. De Kuip zal dus voortaan geen werk en voetbal meer worden voor geschoteld, maar vooral met een spelstijl worden gecon- fronteerd die leuk is om te zien. Tegen Honved, dat vrijdag lomf. Bayern München nog met it 24i 4-3 moest laten voorgaan, !0% slaagde Feyenoord vooral in de eerste helft. Opval- lend was vooral dat de Deen Jan Sörensen, die vrijdag tegen Grêmio nog amper iets goeds deed, te gen de Hongaren tot veel meer in staat was. De ex- speler van FC Twente ver- zette de nodige arbeid, maar liet vooral nogal eens een gevaarlijke pass van zijn voeten los. Daar kon Tscheu la Ling slechts even van profiteren. De rechterspits werd reeds na twaalf minuten door zijn directe tegenstander An dras Cseh uit de wedstrijd geschopt; een actie die scheidsrechter Hobé terecht met een gele kaart hono reerde. Ling had een ge zwollen linkerenkel, die Vervanger Als vervanger voor Ling kwam de snelle Glenn Kwidama in de ploeg, waardoor Simon Tahamata naar de rechtervleugel ver huisde. Kwidama, van de Antillen afkomstig, is een typische voetballer. Zijn persoonlijke voorkeur gaat uit naar spelen op de lin kerkant, terwijl hij gisteren de bal wel constant eerst voor de rechtervoet neer legde. Vaak verspeelde hij de bal op knullige wijze, maar soms ook liet hij iets aardigs zien. Een voetballer van momenten dus, maar het publiek kon hem wel waarderen. Kwidama is bij Feyenoord natuurlijk niet de enige speler, die de ene keer niets, maar de andere maal alles kan. Ling, Tahamata, Been (tot beste speler van het toernooi verkozen) en Sörensen zijn allen soms briljant, maar af en toe na tuurlijk ook amper aanwe zig. Met die wisselvalligheid zal Feyenoord het komende seizoen zeker regelmatig worden geconfronteerd, maar Fafié hoopt dan op de goede vorm van een paar spelers, die een wedstrijd kunnen beslissen. Tegen Honved waren bijna alle smaakmakers in goede doen. Ling viel dus vroeg af, Sörensen was gemoti veerd en Tahamata sarde zijn tegenstanders. Op de rechterkant liep het samen spel tussen middenvelder Keje Molenaar en Ben Wijnstekers bijna perfect. Tscheu la Ling is reeds na twaalf minuten door zijn directe tegenstander Andrés Cseh uit de wedstrijd geschopt. Hier wordt de gezwollen linkerenkel van de rechterspits van Feyenoord verzorgd. De aanvoerder is dit sei zoen op eigen verzoek naar de rechterkant verhuisd en voorlopig lijken hij en Fey enoord daar beter van te voelde was John Eriksen. worden. De bij elke club veelvuldig De enige speler die zich nog scorende spits kwam amper niet helemaal gelukkig Beeld uit de Rotterdamse finale tussen Bayern München en Grêmio. V.l.n.r. Rummeniqqe Ler- by, Bonamigo en Kögl. voor. Vrijdag werd hij te vaak over de lucht aangespeeld en tegen Honved bleef hij onzicht baar. „Maar hij hoeft ook niet te scoren, als de rest dat wel doet", verdedigde Fafié zijn aankoop. „Maar daar moet ik 'm nog wel van overtuigen, want hij stapte ontevreden onder de douche". Veilig Reeds na twintig minuten had Feyenoord definitief afstand genomen van de Hongaarse tegenstander, die door een rammelende achterhoede werd genekt. Twee treffers van publieks lieveling Mario Been en één doeltreffende kopbal van Henk Duut daar tussenin, hadden de thuisclub op een veilige 3-0 gezet. Tot de rust werden daar uit goed opge zette aanvalsacties nog kan sen van Eriksen, Molenaar en Sörensen aan toege voegd. Na de pauze bracht Kwida ma na goed voorbereidend werk het vierde doelpunt tot stand en stokte ook Fey- enoords dadendrang. Het publiek, dat de spelers vrij dag nog met een fluitcon cert huiswaarts zond, had er ondanks een minder fraai laatste half uur een warm applaus voor over. Met daarbij natuurlijk het geloof dat de Nederlandse competitie dit seizoen best wel eens spannend kan gaan worden. DENNIS MULKENS Feyenoord-Honved 4-1 (3-0): 14. Been 1-0, 18. Duut 2-0, 20. Been 3-0. 48. Kwidama 4-0, 87. Detari (strafschop) 4-1. Scheidsrechter: Hobè. Toeschouwers: 22.290. Gele kaart: Fitos, Cseh en Kovacs (allen Honved). Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Niel sen (Hoekstra), Duut, Troost; Mole naar, Been (Rep), Sörensen; Ling (Kwidama), Eriksen, Tahamata. Honved: Andrusch; Sallai, Nagy, Garaba, Cseh; Kovacs, Fitos (Las- zlo), Detari; Gyimesi (Kerepeczky), Bodonyi, Dajka (Dozsa). Bayern München-Grémio 1-2 (0-2): 1. Osvaldo 0-1, 15. Augenthaler (ei gen doel) 0-2, 58. Rummenigge (strafschop) 1-2. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 22.290. Gele kaart: Baidek (Grêmio). Bayern München: Pfaff; Winklhofer, Augenthaler, Eder, Pflügler; Dremmler, Beierlorzer (Nachtweih), Lerby; Mathy (Wohlfarth), Rumme nigge, Kögl. Grêmio: Mazaropi; Raul, Luis Edu- ardo, Baidek, Casemiro; Bonamigo, China, Valdo; Renato, Caio Junior, Osvaldo. VERTROUWENSCOMMISSIE: HIJ KREEG GELD VAN FABRIKANTEN DEN HAAG Het be stuur van de Computer Schaak Vereniging Neder land heeft Jan Louwman, één van haar leden, moe ten dwingen op te stap pen. Het bestuur heeft deze stap genomen na een voor Louwman belastend rapport van een door de leden ingestelde vertrou wenscommissie. Met deze commissie was het bestuur tot de conclusie gekomen dat Louwmans „commer ciële belangen" niet sa mengaan met zijn be stuursfunctie. Louwman heeft een x-aantal keren geld gekregen van com puterfabrikanten, terwijl hij als „objectief" be stuurslid over de compu ters van die fabrikanten schreef, meestal in (ui terst) lovende bewoordin gen. De omstreden publi cist verzweeg bovendien dat hij het geld had ge kregen. Om hoeveel geld het gaat is niet bekend. Louwman is daér name lijk niet zo uitbundig over. De vertrouwenscommissie stelt voorzichtig vast dat Louwman, bij het groeien van zijn autoriteit, steeds meer mo gelijkheden kreeg om contra prestaties van commerciële be langhebbenden te eisen. „Het staat vast -dat hij, „in beschei den mate", van de mogelijkhe den gebruik heeft gemaakt". Overigens meldt de commissie dat haar niet is gebleken dat Louwman opzettelijk onjuiste informatie heeft verstrekt. Wel bestaat de indruk „dat hij bij sommige computers in zijn enthousiasme tekort schiet in relativerende beschouwing". Het bestuur van de CSVN krijgt van de commissie ook een veeg uit de pan: Het CSVN-bestuur heeft deze af faire op z'n beloop gelaten, „er werd voornamelijk gereageerd op incidentele klachten of vra gen en te weinig aandacht ge schonken aan de groeiende spanning rond Louwman". Louwman zelf weigert com mentaar. Maar achter de schermen is hij bezig om me destanders te mobiliseren en SIAPELS AC Napoli, de Italiaanse club ran Diego Maradona, heeft een speciale rerzekering afgesloten voor zijn Argen tijnse stervoetballer. Voor het komende IHaar betaalt Napoli een premie van 80.000 ruiden. Mocht Maradona in die periode een uitkering van 15 miljoen gulden. Ma radona is ook verzekerd voor blessures, op en buiten het veld. Maradona geniet om die reden in Italië voortdurende bewaking van een groep specialisten. .VERSTONE Op de oravond van de motor ics om de Grote Prijs n Engeland op het cir- it van Silverstone heeft politie 37 mensen in chtenis genomen. De ibby's raakten zaterdag avond slaags met een groep van ongeveer 400 supporters, van wie de meesten te veel alcohol hadden genuttigd. De relschoppers bestookten de politie met eigengemaakte mo- lotov-cocktails en stenen. De drie uur durende veldslag was het directe gevolg van ingrij pen van de politie, die poogde te verhinderen dat de dronken supporters de doorgang op de autosnelweg naar het circuit van Silverstone wilden bezet ten. Daarvoor hadden de van dalen op het circuit toiletwa gens en geparkeerde auto's vernield. STRATTON MOUNTAIN Het lot heeft bepaald, dat John McEnroe vandaag in de eerste ronde van het tennistoernooi van Stratton Mountain uit komt tegen Patrick, zijn jonge re broer. John (26) en Patrick (19) ontmoeten elkaar voor het eerst als tegenstanders in een belangrijke wedstrijd. De oudste van de McEnroes is als eerste geplaatst in het toer nooi, dat is gedoteerd met on geveer een miljoen gulden. De wedstrijden in Stratton Moun tain gelden als voorbereiding op het Open Amerikaanse kampioenschap, dat 26 augus tus begint. De banen in Strat ton Mountain hebben dezelfde, harde ondergrond als in Flus hing Meadow (New York). een nieuwe ledenvergadering uit te schrijven, waarin het be stuursbesluit mogelijk kan worden teruggedraaid. Of dat laatste lukt is nog maar de vraag, want de leden hadden juist om opheldering gevraagd en de uitspraak van de ver trouwenscommissie is duide lijk. Niet mogelijk Volgens drs. J. van Oosterwijk Bruyn, voorzitter van de CSVN, is het ook niet mogelijk het besluit terug te draaien, domweg omdat de statuten uit sluiten dat een bestuurslid commerciële belangen kan hebben. De voorzitter is er echter toch niet helemaal ze ker van wat er moet gebeuren als de leden zeggen dat Louw man toch mag blijven. Het bestuur had Louwman overigens na het bezwarende rapport van de vertrouwens commissie gevraagd om zelf op te stappen, maar dat werd ca tegorisch geweigerd, waarop het bestuur Louwman moest dwingen om op te stappen. Een besluit dat de omstreden publicist nu wil aanvechten. De CS VN-voorzitter vindt dat niet verstandig: „Wij wilden de schade voor hem beperkt houden. Maar als Louwman de zaken op de spits wil drijven moet hij het zelf weten. Ik heb sterk de indruk dat alleen al de niet-vertrouwenlijke infor matie van de vertrouwens commissie ruim voldoende zeer bezwarend materiaal voor Louwman bevat. Ik begrijp trouwens toch niet waarom Louwman zó aan die bestuurs functie hecht en zich zoveel rotzooi op de nek haalt". In feite is de vertrouwenscom missie in zijn rapport inder daad nog erg voorzichtig, zoals Van Oosterwijk Bruyn ook laat uitkomen. Want de be schuldigingen tegen Louwman zijn talrijk: Hij wordt er in de eerste plaats van verdacht pro visie te ontvangen van fabri kanten/leveranciers van schaakcomputers, wat notabe- ne blijkt uit authentieke telex berichten. Hij heeft bovendien zelf com puters verkocht, wat in strijd is met de statuten van de vere niging. En hij geeft de fabric kanten (betaalde) adviezen. Het zal duidelijk zijn dat fabri kanten die die adviezen opvol gen en hun computers mede volgens Louwmans inzichten maken, niet zo gauw bang hoeven te zijn voor slechte kritieken. Louwman schijnt zelfs wel eens geroepen te hebben dat hij met schaakcomputers (schrijven, testen, adviseren) anderhalf keer een bruto mo daal salaris verdiende. Dat is dan nog naast zijn wachtgeld als voormalig ambtenaar. Louwman, die voor vele schaakcomputerliefhebbers overigens wél een autoriteit op dit gebied is, ligt al jaren niet zo lekker. Er is steeds meer wrevel over zijn tests en zijn (persoonlijk) optreden, nog even afgezien van de commer ciële belangen die hij heeft. Een paar weken terug dreigde een van de leden van de bond zelfs de FIOD (Fiscale Inlich tingen en Opsporings Dienst) op Louwmans dak te sturen, in verband met diens financië le verdiensten als tester/advi seur/publicist. Of dat inmid- 1 dels al is gebeurd is, is niet be kend. MARTIN VOORN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11