Sou/to/nt STAD OMGEVING wagen van Ri jnsburgs corso 'Saxofoon' mooiste praal- WEEK EINDE ONTRUIMING NOG ONZEKER Wet bijdragen van Paul van Ier Bijl en Marcel Gelauff. Foto Wim van Noort. 'wijfel (1) .Het is niet direct wereld- ichokkend", sprak burge- neester Cees Goekoop op 28 naart. °"Joekoop deed zijn uitspraak "Jijdens de presentatie van het voor de Leidse L,akenfeesten en hij wilde er iet wat overdreven aandoend enthousiasme van de organi satie van het festijn mee weg ïemen. Vandaag worden de ..akenfeesten afgesloten en bleek over een voortuit- iende blik te beschikken: het vas inderdaad niet direct we- eldschokkend. Het feest zou weken gaan duren en ^honderdduizenden bezoe- J;èrs" zouden naar Leiden ko- -J'nen, beloofde men bij die ge- egenheid. Want de Laken- ""Jeesten zouden niet zozeer een voor de Leidenaar moe- en worden maar een onweer staanbare aantrekkingskracht jioeten uitoefenen op de toe- ist, die in de omgeving van de dag doorbrengt. Er ïoest maar eens een einde omen aan het gëbrek aan - [leristische trekpleisters waar Leiden tijdens de zomermaan- ~len op de gerenommeerde ïusea na mee te kampen eeft. fou valt toeristen tellen niet ïee. zeker niet als het gaat m een periode van drie we en, maar honderdduizenden? elfs VVV-directeur Cees ugens zal ondanks zijn on- ërwoestbare optimisme moe- in erkennen, dat het er on- logelijk zoveel geweest kun- ën zijn. De Leidse binnen- ad vertoonde de afgelopen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 jbrgemeester trekt ^et in ambtswoning LKENBURG De ambtswoning van de aeente Valkenburg verliest binnenkort die Itus. De nieuwe burgemeester van Valken- trg. de heer C. Sinke die op 21 augustus als xe rgemeester zal worden geïnstalleerd, betrekt 34$ woning aan de Hoofdstraat namelijk niet. i nieuwe burgervader zal zich ten tijde van ïJsneli installatie ook nog niet in zijn nieuwe ge- '00- tente hebben gevestigd. Dat zal wel enkele gen voor de Valkenburgse paardenmarkt lensdag 11 september gebeuren. Het burge- 'estersechtpaar heeft enige dagen geleden be- om tijdelijk zijn intrek te nemen in de woning Middenjoght 2. Loco-burge- M^ester M.J. Vos kon echter in dit stadium nog tt mededelen welke mogelijkheden er liggen I het burgemeestersechtpaar een definitieve 2gn >ning aan te bieden. ACHTERVOLGING NA AUTODIEFSTAL NOORDWIJK Een wilde achtervolging was gisteren het gevolg van de diefstal van een motorfiets. Een 23-jarige man uit Amsterdam werd tussen Den Haag en Amsterdam ruim drie kwartier achterna gezeten door in totaal tien po litiewagens van de korpsen Noordwijk, Den Haag, Haar lemmermeer en Schiphol. De achtervolging begon 's morgens vroeg toen de politie van Noordwijk een 18-jarige man uit Duivendrecht op he terdaad betrapte op het stelen van een motor die in de buurt van de vuurtoren stond geparkeerd. Het viel hen op dat ook een auto zich vlakbij de plaats van de diefstal ver dacht ophield. Deze reed echter snel weg. De achtervolging werd ingezet met drie wagens van de Noordwijkse politie waarbij zich spoedig agenten van andere plaatsen zich voegden. Na drie kwartier wist de Noordwijkse politie de man bij De Kaag in te sluiten en aan te houden. De wagen bleek in Duivendrecht te zijn gestolen. LEIDEN/DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank mr. P. Offers zal vol gende week vrijdag vonnis wijzen in het kort geding tegen de krakers van het pand Noordeinde 40. De eigenares van het pand eist het vertrek van de krakers omdat ze het zelf nodig zou hebben voor de vestiging van een uitgeverij, die momenteel op de zol der van haar woning zou zijn onderge bracht. Het kort geding diende al op 23 juli, maar mr. Offers verdaagde het toen tot gistermid dag, omdat hij eerst opheldering wilde over de bepalingen in het bestemmingsplan Aca- demiewijk ten aanzien van het pand. Het gaat daarbij met name om de vraag of op de eerste en tweede verdieping gewoond mag worden of dat inrichting van een kantoor is toegestaan, zoals de eigenares wil. In het be stemmingsplan staat dat alleen op de begane grond een kantoor gevestigd mag worden. De rest zou als bovenwoning ingericht moe ten worden. Volgens de eigenares is op grond van de zogeheten overgangsbepalin gen in het bestemmingsplan vestiging van een kantoor echter nog steeds toegestaan. Zij citeerde gisteren uit een brief van de ge meente Leiden waaruit dat zou blijken. De krakers wezen gisteren op een arrest van het Haags gerechtshof. Uit dat arrest zou blijken dat het feitelijk gebruik van het pand de doorslag zou moeten geven bij de interpretatie van het bestemmingsplan. En aangezien het pand nu wordt bewoond, zou vestiging van een kantoor niet mogen. In dat geval zou de eis tot ontruiming door mr. Offers moeten worden afgewezen. PTV WEER OP DE KABEL LEIDEN De televisiepiraat PTV, die enkele jaren de Casema en Stadskabei Leiden hoofdpijn bezorgde, is weer terug op de beeldbuis. De piraat zond toen via de zendmast in Oegstgeest en zorgde er mede voor dat er een systeem kwam om na de reguliere televisieuitzendingen de kabel af te sluiten voor illegale doorgifte van programma's. Gisteravond verscheen rond tien uur op de beeldbuis op het kanaal van Duitsland 2 het overbekende vignet van de PTV met de antennemast en ook een nieuw met in zwart de letters PTV met daaronder een doodshoofd. Via het ge luidskanaal klonken melodietjes met teksten als: Piet, piet, je hoort me wel, maar ziet met niet". De politie heeft di verse klachten hierover binnen gekregen en heeft contact opgenomen met de Radio Controle Dienst van de PTT. Of er ook daadwerkelijk wordt ingegrepen, is nog niet be kend. Rond kwart over elf verdween de piraat weer nadat eerst donateurs waren opgeroepen een tientje te storten en werd aangekondigd dat de film Deep Throat binnen kort wordt gedraaid. linnenbad De weesprong jdelijk weer open jKEMADE Omdat de ■erberichten voor de komen- J weken weinig goeds voor- ^Jllen, heeft de leiding van ^^Rrtcentrum De Tweesprong ^^Alkemade besloten het bin- nbad tijdelijk weer open te lien. Van maandag 5 tot en •t vrijdag 9 augustus is het embad geopend van 13.30 e. 20.00 uur. Op zaterdag 10 776. zondag 11 augustus kan er iten. J worden gezwommen van f 54p0 uur tot 12.00 uur k met het oog op de Open lis-activiteiten, die volgende ek op het veld achter Am- Hand naast het derde veld n voetbalvereniging DOSR >rden gehouden, leek het de ding van het zwembad een idee om het binnenbad te ropenen. naat vanaf maandag 12 au- stus de zwemlessen in De /eesprong weer beginnen, g^rdt overwogen om, als de i gjiersomstandigheden nog oijeds te wensen over laten, bad vanaf die datum be- ^-kt open te stellen. De ope- ïgstijden worden nog nader stgesteld akantiefestival Leidschendam ggÉIDSCHENDAM Het ■■$idschendamse vakantiefesti- 4 Heisa voor jongens en ,,'isjes van 6 tot 16 jaar begint )andag. In het jeugdgebouw jistelwijk, het wijkcentrum ttxvjs Tolhuis en het gebouw De 4er aan de J. S. Bachlaan §js|nnen jongeren zich op 'irkdagen 's middags bezig- Uden met tal van expressie- rmen zoals emailleren, teke- poppen maken, borduren, likken, solderen, bloem- ikken en nog veel meer. fisdag, woensdag en donder- worden minitrips georga- erd naar respectievelijk Omniversum, Madurodam het Dolfirama in Zand- prt. zijn de cursussen wind- Ifen die zaterdag 10 en zon- 11 augustus in het recrea- rebied Vlietlanden worden eeven. In manege De Vliet n de Oostvlietweg worden }der weer de vorig jaar zo j:||cesvolle paardendagen ge laden. drie weken de gebruikelijke aanblik van een provincie plaatsje, waarvan de helft van de bevolking .in het zonnige zuiden verblijft. Twijfel (2) De vraag is zelfs of het de thuisgebleven helft van Lei den is opgevallen dat er La- kenfeesten waren. Want wat was er op een gemiddelde re genachtige julimiddag van te merken? Bitter weinig. De markt rond de Nieuwe -Rijn was stukken kleiner dan de organisatie had beloofd. Kramen bleven vaak leeg en als ze al vol waren, leek het nog het meest op een kruising tussen een normale zaterdagse markt en een met de bekende afgezaagde oude ambachten opgesierde braderie. Boven dien: op de enkele zonnige zondagmiddag dat het wel druk was, was het laken op de markt ver te zoeken en vrij wel alle winkeliers hielden hun zaak potdicht. Was die toeristische markt in maart nog gepresenteerd als het middelpunt van het Lakenfeesten grotendeels een mislukking, hoogtepunten waren er ook: de opvoering van Elckerlyc in de Pieters kerk en pianoconcerten in het Van der Werfpark. Het Laken-evenement heeft in totaal 200.000 gulden ge kost. Was het dat waard? Hu- gens zal de vraag ongetwijfeld bevestigend beantwoorden en zeggen dat alle begin moeilijk is. Daar heeft hij gelijk in. En het regende de afgelopen we ken zo nu en dan. Ook dat klopt. Maar of de sponsors van het festijn hem volgend jaar weer het voordeel van de twijfel gunnen? Besluitvorming De chemische afdeling van de Chemische Industrie b.v. in Katwijk wordt binnen ander half jaar overgeplaatst naar het industrieterrein 't Heen. „De Chemische Fabriek", zo als het bedrijf doorgaans wordt genoemd, is te gevaar lijk om met de huidige pro- duktiemiddelen midden in een woonwijk te staan. Tot die conclusie kwamen B en W van Katwijk en de directie van de fabriek in de afgelo pen weken. Voor die conclusie was wel een enorme explosie nodig. In de nacht van 21 op 22 juni ging een belangrijk deel van het bedrijf de lucht in en werd ook grote schade aan omliggende woningen aange richt. De ontploffing liep wonderbaarlijk goed af. Dode lijke ongelukken deden zich niet voor, maar hoe weinig had dat gescheeld. Bewoners moesten destijds wel worden geëvacueerd, vanwege ont snappende gevaarlijke chemi sche stoffen. Met een dave rende knal stond De Chemi sche Fabriek plotseling in de aandacht. Aandacht, die het daarvoor nauwelijks kreeg. De omwonenden bleken on danks de klap uiterst tolerant ten opzichte van het bedrijf. Lichamelijke ongemakken als branderige ogen en geïrriteer de luchtwegen werden voor lief genomen, omdat de werk gelegenheid belangrijker werd gevonden. Het explosie gevaar werd afgedaan met „daar heb ik nooit zo bij stil gestaan". Slechts een enkele buurtbewoner heeft in het verleden wat tegen de fabriek willen ondernemen, maar die bleef een roepende in de woestijn. Tot de ontploffing van eind juni. De gemeente was „toe vallig" net aan het delibere ren over een herziening van de hinderwetvergunning. „Omdat de produktie van het bedrijf snelle ontwikkelingen doormaakt, besloten we een half jaar geleden dat er een nieuwe hinderwetvergunning moest komen. B en W hebben zich daar net deze week over gebogen", beweerde een ge meentewoordvoerder daags na de ontploffing. Begin deze week, ruim een maand na de explosie, werden plotseling spijkers met koppen geslagen. Voorlopig een be perkte vergunning, verplaat sing van het gevaarlijkste Het duo Kok en Van Dam in ai deel van het bedrijf naar 't Heen en de werkgelegenheid van de 85 werknemers gega randeerd. Een opmerkelijk snelle besluitvorming, vooral gezien de vakantieperiode. Jammer dat er voor dergelijk vlotte staaltjes van bestuurlij ke besluitvorming altijd eerst een ramp nodig is. Idioot (1) De verstokte autofanaat op weg naar de Leidse binnen stad moet het zich nog herin neren. Vanaf de Rijnsburger- weg zwaaide je het Stations plein op om onmiddellijk linksaf de de Stationsweg op te schieten. Dan rechtdoor en via de 2e Binnenvestgracht naar de Nieuwe Beestenmarkt richting Breestraat. Mooie tij den waren dat. Totdat de gemeente eindelijk toekwam aan het uitvoeren van al jaren bestaande plan nen: een nieuwe weg om Mo tie op het bordes van het Leidsi len De Valk heen en een linksafverbod op het Stations plein. Bovendien werd de rij richting op de 2e Binnenvest gracht omgedraaid. Tegelij kertijd werd de sluipweg van af de Plesmanrotonde naar de Stationsweg om zeep gehol pen. Al ruim 3 jaar geleden werden de daarvoor noodza kelijk verkeersmaatregelen getroffen. Een handjevol ondernemers wond zich daar zo over op dat ze weken-, zo niet maanden lang meer tijd besteedden aan allerlei acties dan aan het op peil houden van hun omzet. Terwijl het daar toch aUemaal om begonnen was. De ver keersmaatregelen zouden de sastreuze gevolgen hebben voor hun winsten, beweerden de heren, omdat de auto uit hun straten werd geweerd. Idioot (2) Vooral twee middenstanders uit het gebied Stationsweg, i Stadhuis (zie „Idioot"). Steenstraat, Nieuwe Beesten markt maakten naam als het duo Kok en Van Dam met toegegeven soms aardige vondsten. Verkeersborden werden keer op keer veran derd of weggehaald, regionale kranten werden voortdurend lastiggevallen met nieuwe „bewijzen" over in elkaar stortende omzetten en ontsla gen personeel en het Stadhuis werd half vol geplakt met oude lakens. Het KNOV ver richtte op verzoek van de he ren een onderzoek (dat door de gemeente vrijwel ongele zen in de prullebak werd ge deponeerd) en met het behulp van CDA-fractievoorzitter Joop Walenkamp werd ook staatssecretaris Piet van Zeil in stelling gebracht. Uiteindelijk werd een heuse advertentiecampagne opgezet om de omstreden maatregelen aan de kaak te stellen. Voor naamste doelwit van deze ac tie was niet zoals verwacht kon worden de socialisti sche verkeerswethouder Cees Waal maar zijn liberale eco nomiecollega Jos Fase. De VVD-fractie als natuurlijke bondgenoot van de midden stand met voorop Fase had het er lelijk bij laten zitten, vonden de ondernemers. Idioot (3) Het duo zaaide met zijn acties zoveel tweespalt tussen de collegepartijen PvdA en VVD, dat B en W uiteindelijk na langdurig gekonkelfoes achter gesloten deuren beslo ten tot een proef met de ver keersafwikkeling in het om streden gebied. Cees Waal sprak de historische woorden dat hier sprake was van een „idioot" besluit van zijn colle ga's, kreeg dus prompt ruzie, maar wist uiteindelijk wel te regelen dat van de proef niets terecht kwam. Het voortdurende geharrewar over een hoop blik in een paar winkelstraten is inmid dels al lang achter de rug. Cees Waal is burgemeester in Deventer hij schijnt zich ook daar aardig te vermaken met het plaatsen van paaltjes en het duo Kok en Van Dam staat weer achter de toonbank. Mocht het tweetal toch nog hoop hebben gekoes terd op een voor hen gunstige afloop van het conflict dan werd daar deze week defini tief een einde aan gemaakt. De Kroon want ook daar hadden de middenstanders de verkeersmaatregelen aange vochten gaf de gemeente gelijk. Het uiteindelijke resultaat van alle inspanningen? Er staan wat bordjes die de weg wijzen naar de winkelstraten- en er scheuren wat minder auto's over de Stationsweg en de Binnenvestgracht. Parke ren om eens gezellig te win kelen bij de plaatselijke mid denstand deden al die auto mobilisten daar toch al. nooit. Liberale zaak Wat is liberaal? Gewoon jezelf kunnen zijn? Lak hebben aan iedereen? Voorrang voor de auto en opzij met die fiets? Uitkeringen en belastingen omlaag? Kerncentrales bou wen? Iedereen zijn eigen huis? VVD'ers zullen ongetwijfeld zeer nauwgezet kunnen uit leggen wat „liberaal" nu pre cies betekent. Voor het Leidsch Liberaal Bulletin het blaadje van de afdeling Leiden van de VVD is er in elk geval zoiets als „de Li berale Zaak". De laatste uitgave van dit pe riodiek dit keer weer zon der woest kijkende, uiterst waakzame bouviers op de middenpagina laat de naar Ameland geëmigreerde Mi- chiel Zonnevylle nog maar eens aan het woord. Zonne vylle was tot een maand gele den raadslid voor de VVD in Leiden en zette zich altijd voor 100 procent in voor de Liberale Zaak, constateert het bulletin voldaan. Dat wordt geïllustreerd met een paar wensen van de nieuwbakken burgemeester van Ameland. Ze werden vlak voor zijn vertrek naar het hoge noorden opgetekend: op zaterdag en donderdag avond wordt in Leiden parke ren toegestaan op een aantal illegale plaatsen en dat mag nog gratis ook. De zones in woonwijken waar een maxi mumsnelheid van 30 kilome ter per uur geldt, moeten weer weg. Verkeerslichten die vroeger veelal vanuit poli tiek oogpunt geplaatst zijn, dienen ook te verdwijnen. De kans dat deze drie VVD- voorstellen het ooit halen is klein, vindt ook ZonnevyUe, getuige zijn advies aan de Leidse middenstand: ga maar naar D'66 en CPN als je klachten hebt over het ver keersbeleid, want die geven vaak de doorslag in de ge meenteraad. Een vertrekkende VVD'er dus, die blijkbaar zo weinig vertrouwen in zijn soortgeno ten heeft, dat hij zich wanho pig tot wat splinters richt. Daar is de Liberale Zaak pas echt mee gediend: midden standers die de CPN gaan stemmen. 3 Oktober-tintje aan Sail Amsterdam Dat niet alleen Amsterdam een massaal volksfeest te bieden heeft, maar Leiden ook, dat bleek gisteren tijdens de manifestatie Sail '85 in Amsterdam. Langs de vaarrroute van de windjammers, stoomslepers en de andere duizende deelnemen de boten was Leiden ook op het water aanwezig. De bekende 'd Ouwe Douwe uit de Leidse grachten lag nietig onder al dat vaargeweld te adverteren met de Leidse 3 oktoberfeesten die dit najaar natuurlijk weer op het programma staan ter her denking van Leidens Ontzet. De boot deed gisteren mee aan de pyremechogel- race. Het 39ste bloemencorso van Rijnsburg, 'Er zit muziek in de bloem', is gistermiddag door burgemeester F. Jonkman of ficieel geopoend door op een enorme trom te slaan. Daarop trok de Floraband de Mijnzaal van de veiling Flora binnen en kon de corsoshow begin nen. De opgestelde praal- en luxe wagens waren toen al be oordeeld door een deskundige jury. De mooiste praalwagen is 'De Saxofoon' die onder num mer 37 in de stoet meerijdt en die afkomstig is van de veiling Flora. Tot mooiste luxe wagen werd die van de plaatselijke makelaar De Leeuw uitgeroe pen. Deze rijdt onder nummer 26 mee. De bindersprijs bij de praalwa gens, het gouden boeket, werd toegekend aan Hans Warmer dam uit Hillegom. Hij verzorg de de wagen van de Rabo bank, 'De Klarinet', die onder nummer nummer 34 te vinden is. De binderprijs voor de luxe wagens, het zilveren boeket, ging naar A. Kok uit Donde ren. Hij tekende voor wagen 41 van Garage Dijksman. Burgemeester Jonkman gaf in zijn openingstoespraak blijk van een snelle omschakeling naar het Rijnsburgse; hij sprak en dacht in bloemen en prees de Rijnsburgers als bloeme- nondernemers die hard blijven werken ondanks alle proble men. Hij brak voor hen ook een lans bij de hogere overhe den. Deskundigen noemden het 39ste corso gisteren- al het mooiste dat er ooit geweest is. De nieuwe wat stylistischer stijl, vorig jaar ingevoerd door de ontwerpers Joop van Eg- mond en Jaap van der Plas, is erg aangeslagen. De ontwer pen blijven door afgewogen mooie bloemstukken duidelijk herkenbaar. Bovendien kent het corso meer kleurenvariatie waar andere jaren de tinten wit, groen en geel overheer sten. Overigens ziet het er niet naar uit dat de traditie van mooi weer tijdens het corso gehand haafd blijft. Wanneer vanmid dag de verwachting van wind kracht 7 tot 8 uitkomt zal men met het tentoonstellen van de praalwagens gedurende het weekeinde wellicht, net als dit voorjaar bij het Bloemencorso van de Bollenstreek, uit moe ten wijken van de Koningin Wilhelminaboulevard naar Noordwijk-Binnen. Circus Holiday in Katwijk KATWIJK Vier voorstel lingen geeft het laatste circus van Nederlandse origine. Cir cus Holiday, in Katwijk. Maandag en dinsdag is de tent te vinden aan de Heinsius- straat bij de Camping Noord- duinen en de voorstellingen beginnen beide dagen om 16.00 en 20.00 uur. Het nieuwe programma van Circus Holiday heeft een Rus sisch tintje. Hoogtepunt is na melijk het optreden van de Golgojews, zeven kozakken die met vijf steppepaarden en twintig Russische Barsoi-hon- den aan de slag gaan. Verder zijn er de trapezenummers van de Circus Holiday Flyers, The New Elisons en Stéphane. De tent biedt plaats aan 2000 mensen. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de VV V-Katwijk aan het Vuurbaakplein. De prijzen va riëren van 10 tot ƒ27,50 en kinderen krijgen een rijks daalder korting.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9