ïlevorming op ie Alpenhelling Grootste FNV-bond speelt werkgevers in de kaart iS"SIJTHOFRBERS De tien tips voor bergwandelaars LANGSTELLING VOOR mGTOERISMEFORS TOEGENOMEN Politiek Partij Parlement VENETIË, RIVA en DOLOMIETEN ƒ595.- n,rwM"r ïïTTÏN NENL AND/BUITENLAND Ccidóc Somanti ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 flSTERDAM „Ver- uw op je benen, ze vin- t zelf wel hun weg", ds Frank uit Beieren, de verslaggever op izelingwékkende hoog- langs besneeuwde rot- mten en ravijnen voert, nonsteert zijn wandel- )sofie met veel overtui- ig. Opgewekt stapt hij or. niet gestoord door ïdslingerende stenen, het niets opduikende omwortels en glibberi- sneeuwhopen. Diep i binnen voelt de pol- dongen toch een snel )eiende twijfel. Ver- uwen in die rubberen ieën, zwikkende enkels wankelende heupen? t nooit! ar er is nog hoop. Waar de liteit te overweldigend of Ireigend is voor woorden, kt de fantasie meestal wel uitweg. Zo ook hier. De waarin de besneeuwde ghelling zichzelf verliest, rdt een dik donzen dekbed elke val beslist pijnloos zal ken. En in een duizelig in strijden relativerende lachten om voorrang. Ver eken met een Hollandse prand is dat bergpad toch eens zo smal? En wat zul- we ons druk maken over e (slik) Alpjes, als al zove- ons zijn voorgegaan? n later ontmoeten we in- daad andere wandelaars, op de terugtocht zijn naar t witjes om de neus trach- ze de ruimte te vinden die lig is om elkaar te passeren. natuurlijk wordt er ge- jet. want dat hoort in de ;gen. ..GrüB Gott", klinkt ijl. Je ziet ze denken: het is open dat die berghut niet is, anders kunnen we de •ten nog persoonlijk over- ngen. |eds meer Nederlanders zoe- in de zomervakantie de bgte op, liever dan dat ze m aan het strand liggen, tnebrandolie inhalerend en de hoop dat ze door niets te »n iets voor elkaar krijgen rnelijk: uit te rusten. Dat is i pijnlijke misvatting, zal de jvente bergsporter dergelij- lin-actievelingen hooghartig [Ier de neus wrijven. Juist door actief te zijn, alle spieren weer aan het werk te zetten, frisse lucht in te ademen en de geest vergezichten te bieden, komt de mens wérkelijk tot rust. Een opvatting die aan sympa thie wint. Doe-vakanties zijn in. Nederlanders zwermen deze maanden met honderd duizenden tegelijk uit over de aardbol om zich met hart en ziel over te geven aan de spor tieve attracties die het pret park van de wereld te bieden heeft. Kanoën in Noörwegen, duiken in Portugal, paardrij den in Spanje, bergwandelen- klimmen in Oostenrijk, Zwit serland. Italië, Frankrijk het kan niet op. Dat het op sommige plaatsen wat druk wordt, moeten we maar op de koop toenemen. Rust ..Mein Gott, vroeger ging ik de bergen in om rust te vinden, nu struikel ie over de men sen", mompelt gids Frank licht geïrriteerd als we weer eens terzijde moeten stappen om een groepje bergwandelaars te laten passeren. En inderdaad: achttienhonderd meter lager stonden de mensen 's ochtends in de rij voor de berglift, alsof het wintersportseizoen zijn hoogtepunt beleefde. Een ge varieerd gezelschap: Oostenrij kers en Duitsers, met knie broeken, stevige berschoenen, liefst een stok of pikhouweel in de hand en uit graniet ge beitelde smoelen onder de groene vilten hoeden. Heel an ders is de tenue van toeristen uit het vlakke land: elegante schoentjes of gympies, petje te gen de zon, een vest losjes om de schouders of het middel ge knoopt. De locale bevolking beziet die nonchalante kleding met de nodige zorgen, weet mevrouw E. Gammauf van het Oosten rijks verkeersbureau. „Je staal er soms van te kijken hoe slecht voorbereid sommige mensen de bergen in gaan. Met een zomerjurkje en open schoentjes aan, zie je ze wach ten bij de stoeltjeslift. Die mensen realiseren zich ge woon niet dat het achttienhon derd meter hoger een stuk frisser kan zijn". Helikopter-redding Maar er kunnen zich ook ern- Toeristen die licht gekleed en op zomerschoenen zich per lift naar boven laten brengen, hebben vaak geen idee van de barre omstandigheden waarin ze in de loop van de dag verzeild kunnen raken. Wie verantwoord in de bergen wil gaan wandelen of klimmen doet er goed aan zich te houden aan de tien onderstaande tips. De richtlijnen zijn opgesteld door de bergsport vereni- gingen in 'West-Europa, met samen zo'n 220.000 le den. 1) Een volwassen man stopt niet meer dan 12 kilo in de rugzak, een vol wassen vrouw kan beter niet meer dan 10 kilo meenemen. 2) Zorg voor proviand on derweg zoals chocolade, volkorenkoeken, gedroog de vruchten, noten. 3) Neem voldoende drin ken mee, een tekort aan vocht kan al snel tot uit putting leiden. 4) Stippel de tocht tevo ren goed uit met behulp van kaart en bergwandel- gids. 5) Informeer naar ope ningstijden van hutten, begaanbaarheid van pa den en het weer. 6) Deel voor de eigen vei ligheid het begin van de tocht, route en doel mee aan de Hilttenwirt, hote leigenaar of vrienden. Ga niet alleen op pad. 7) Vertrek vroegtijdig. Tochten duren vaak lan ger dan men denkt. 8) Bekort de tocht bij windveren in de lucht of snel uit het dal opstijgen de wolken; dan is regen in aantocht. Het is geen schande om terug te ke ren bij dreigend nood weer. 9) Zorg voor stevig schoeisel en blijf op de wandelpaden. 10) Neem goede kleding mee: windjack, trui, zon nebril en zonnebrandolie voor de onbeschermde huid. stiger problemen voordoen dan het oplopen van een koudje wegens te luchtige kle ding. Zo moesten begin deze maand helikopters in actie ko men om een groep van 39 Bel gen van een bergwand op te pikken. Het gezelschap was ei genlijk te laat aan een berg tocht Begonnen en overvallen door het slechte weer. Ook el ders in de Alpen werden toe risten verrast door plotselinge onweersbuien. In éen dag be landden vier Nederlanders in het ravijn, van wie er twee de val niet overleefden. „Zelfoverschatting en slechte voorbereiding zijn meestal de oorzaak van dit soort ongeval len", meent G. van Weijen, hoofd van de afdeling hulp verlening van de ANWB- alarmcentrale. „Een regenbui in Nederland kan weinig BerSSDOrt kwaad maar als het weer in de ken wel mee. We zijn er nog lang niet aan toe om gips- vluchten in het zomerseizoen te organiseren". riskant worden". Anders goed begaanbare bergpaadjes wor den glibberig, onverwachte rukwinden kunnen iemand uit zijn evenwicht brengen. Van Weijen: „Wandelaars houden over het algemeen geen reke ning met dit soort dingen. En toch valt het aantal ongeluk- Mensen die avontuurlijker zijn aangelegd en echt met touwen en heupgordels de bergen in- willen, doen er goed aan zich aan te sluiten bij een berg sportvereniging. Directeur H. Verhaar van de Nederlandse Bergsportvereniging schat dat vrijwel alle „klimmers" bij zijn club of de Nederlandse Alpen- Wat de Nederlandse Berg sportvereniging betreft: die kon de afgelopen vijf jaar liefst drieduizend nieuwe le den inschrijven, waarmee het ledental steeg tot 17.000. Verhaar: „Zowel voor het wandelen als het klimmen in de bergen zie je steeds meer belangstelling. In de gebieden die echt in trek zijn kan het dan flink druk worden, zoals bij de Grossglockner en Vene- diger. Mensen die echt de rust zoeken kunnen die gebieden beter mijden. Voor de Mont Blanc geldt hetzelfde verhaal. Daar kun je op sommige dagen zelfs spreken van filevorming. Eén van onze leden moest er laatst een half uur wachten voor hij de top kon bereiken. Het was daar te vol". Wandelaars die bij een vereni ging zijn aangesloten komen in elk geval goed beslagen ten ijs als ze boven de boomgrens willen gaan klimmen. De bergsportvereniging kan voor kaarten zorgen, informatie over wandelroutes en gidsen. Volgens Verhaar komt het dan ook zelden voor dat een van de leden in moeilijkheden raakt. „Als je weet waar je aan begint is de kans op ongeluk ken al veel kleiner. Zorg ook voor goed schoeisel; ga niet op naaldhakken de bergen in. Pas op voor zelf-overschatting. Zes uur lopen in de bergen kan echt dodelijk vermoeiend zijn. En wie moe is, maakt fouten". Wie lid is van een bergsport- vereniging heeft overigens nog een voordeel. Internatio naal is afgesproken dat de slaapplaatsen in berghutten vóór zeven uur 's avonds bij voorrang aan leden worden vergeven. Overigens loopt nie mand het risico buiten te moe ten slapen, omdat in berghut ten de regel geldt dat iedereen, hoe provisorisch ook, gehuis vest moet worden. Wat niet wegneemt dat een nacht op een bank of houten vloer de volgende dag flink kan opbre ken. Tot conflicten komt het in de bergen zelden, meent Verhaar, ook niet als er meer reizigers zijn dan strozakken om op te slapen. Verhaar: „In die berg hutten gaat het er zeer gemoe delijk aan toe. Misschien komt dat omdat je in de bergen toch op elkaar aangewezen bent. Dat geeft saamhorigheid en kameraadschappelijkheid. Mis schien is dat wel de charme van het bergwandelen. Je kunt alleen zijn als je wilt, maar je weet dat andere men sen zich om je zullen bekom meren". Op je kont Terug naar het avontuur in de Beierse Alpen. De mist heeft nu bezit genomen van de hele wereld om ons heen. Majestu euze bergketens zijn opgelost in een dikke nevel en het lijkt onmogelijk om nog één stap te zetten zonder in een peilloze diepte te storten. Is dit nu va kantievertier? Gelukkig is gids Frank er nog. „Niet op je kont gaan zitten als we naar beneden gaan. Rech top blijven, dan komt alles in orde" roept hij bemoedigend. De vage contour daar verder op ziet inderdaad kans op slechts twee benen af te dalen. De verslaggever zelf kiest tegen beter weten in toch maar de steun van zijn zitvlak. Later in de berghut heeft hij even het idee dat zijn leven hem niet geschonken is, maar dat hij dit kostbare goed eigen handig voor de poorten van de hel heeft weggesleept. En is dat geen vreemde gedachte daar bij het haardvuur, dat de natte broek zo barmhartig droogt? PAUL KOOPMAN CN HAAG Als op 27 gustus de leden van de, JvaKabo ,ja" zeggen te- fi de voorstellen die zij zer dagen van hun be- lur in de brievenbus bben gekregen wordt vakbondsstrijd voor i 36-urige werkweek in 36 en vervolgens een •urige in 1990 een flin- dreun toegebracht, aar FN V-kopstukken het federatiebestuur »t nalaten te hameren „successen" in de strijd ar een steeds kortere werkweek, laat de top van de grootste FNV-bond im mers weten dat het voor haar allemaal niet meer hoeft (hierin overigens ge steund door de christelijke ambtenaren van het CFO). „Meer poen" wordt als het aan het bestuur ligt weer het devies in de onderhandelingen met de werkgevers. Zou de AbvaKabo in de mark tsector opereren, dan zou een cao voor 1986 gemakkelijk op een van de vele regenachtige namiddagen die Nederland kent beklonken kunnen wor den. Meer poen is immers pre cies wat menige werkgever in de marktsector de afgelopen maanden zijn onderhande lingspartners heeft voorgehou den in een poging dat gezeur over een kortere werkweek af te kopen. Bij de overheid ligt dat wat anders: Rietkerk (ambtenaren) en De Koning (trendvolgers) hebben niet, zoals veel bedrij ven, een goed gevulde geldbui del waarmee zij kunnen ram melen. Bovendien wil de poli tiek dat juist verder wordt ge gaan met een kortere werk week. In het parlement wordt onophoudelijk de wens geuit dat de overheid juist op dit ter- V/1IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 17) We hebben hem al herkend natuurlijk, t was Krelis, de pronte boerejongen uit de jrt, die zijn diepbeminde Jantina met een on- Wacht bezoekje kwam verrassen. Maar hij ïlde zich nu diep gekwetst, de arme Krelis. ds stormde hij te voorschijn, terwijl hij riep: an de week mos je zo nodig flauw vallen in armen van Sjeems Pond, hè? En nou sta je sr te konkelesmoezen met die slappe bietel- |vo uut de stadi En wil jij zo graag rnannek- a worden? Ha. dan mag je eerst wel een an- 1 mombakkes opzetten, want je bent veuls te - En met deze ontactische opmerking Krelis zijn bloedeigen Jantina blijkbaar pre- op haar gevoeligste plaatsje getroffen, want e jonge, wat werd ze nu kwaad. „Dat néém iet!" gilde ze. Wat ze wèl nam, was een em- water, waarmee ze nog zo juist de melk en omgespoeld had. Met een welgemikte kieperde ze de inhoud over Krelis heen, ende: „En nou is onze verkering voor eens en voor altied uut!" - Dat was klare taal en Kre lis kon dan ook niets anders meer doen dat er vandoor gaan. Verbolgen stapte hij heen, terwijl het water aan alle kanten uit zijn kiel droop. Voor de smidse aangekomen, balde hij een boze vuist en hij gromde: „En jou krijg ik ook nog wel met je stadse grappen!" Het was dus allemaal heel duidelijk: Krelis zon op wraak. Diezelfde avond gebeurde er elders in het land ook weer iets, dat de moeite waard is even te vertellen. Kolonel Plimmp was naar Oosterwald gegaan, een prachtig plaatsje in het rustige bosgebied van Hoogwouderwier. De B.G.D. had Smidje Verholen daar ondergebracht in het luxe familiehotel „De Vergulde Baers" en de kolonel vond. dat hij de heer Verholen eens op de hoogte moest gaan brengen van de stand van zaken. Hij bood de smid een koele dronk aan en vertelde hem alles. Dat wil zeggen.alles wat-ie kwijt wou zijn. rein het goede voorbeeld geeft. Je zou dus kunnen zeggen dat de overheidssector nu precies het spiegelbeeld vormt van het vrije bedrijfsleven. Bij de overheid is er een werkgever die wel op de tour van korter werken moet blijven zitten, maar een bond die daar niet van wil weten. Anderzijds zijn er,- in de marktsector, bonden voor wie een kortere werk week niet snel genoeg lijkt te kunnen worden ingevoerd en werkgevers die permanent aan de noodrem hangen. W erkge verskamp Met een op meer poen gericht eisenpakket zal het nog een hard gevecht worden tussen het kabinet-Lubbers en de Ab vaKabo. De werkgevers in de marktsector zullen deze strijd echtet met voldoening gade slaan. De grootste ambtena renbond, tevens veruit de sterkste binnen de FNV, heeft zich immers lijnrecht tegen over de koers van de grootste vakcentrale opgesteld en zich daarmee regelrecht in het werkgeverskamp geschaard. Ondernemers hebben de laat ste maanden niet opgehouden te roepen dat eerst ervaringen moesten worden opgedaan met de 38-urige werkweek. De top van de AbvaKabo zegt hen dat werkgevers allang hadden, staan straks in de onderhande lingsstukken van de grootste FNV-bond! Het mag dan zo zij^dat de on dernemers niet met de Abva Kabo aan tafel zitten, de ont wikkeling van de ideeën bij de ambtenaren zal zijn invloed in de onderhandelingen over bij voorbeeld een nieuwe metaal- of bouw-cao zeker niet missen. Die overeenkomsten kwamen dit jaar toch al met veel moeite en (stakings)acties tot stand, omdat de werkgevers niets van een verdere verkorting van de werkweek moesten hebben. In een poging verder gezichtsverlies te beperken werd nogal eens besloten tot studies naar de effecten van korter werken. Aan de hand daarvan moet straks worden bezien of en in hoeverre de werkweek verder verkort moet worden. Bij de FNV erkent men dat het standpunt van de AbvaKa bo met name daarop in elk ge val een psychologisch effect zal hebben en dat dit de on derhandelingen in „probleem- sectoren" als de metaal en bouw zeker niet makkelijker zal maken. Anderzijds laat de FNV-woordvoerder niet na te benadrukken dat er ook veel begrip bestaat voor de „dub- belgepakte" ambtenaren. Zij zien zich eigenlijk door het ka binet gedwongen de koop kracht voorop te gaan stellen. Het doel blijft de 36-urige werkweek, het tempo is alleen wat gezakt, is de redenering. Een aardig verhaal, maar hoe zit het dan met die mooie vak- bondssolidariteit. Waren het niet de mensen in het bedrijf sleven die de eerste en zwaar ste klappen hebben gekregen in de economische recessie, terwijl de ambtenaren lange tijd de dans ontsprongen? En toen zij aan de beurt waren voor een extra offer, kwamen zij toen ook bij duizenden zon der werk op straat? De FNV had het zo mooi voor elkaar, leek het. Allemaal ach ter de eis van de 36-urige werkweek en als dat doel be reikt zou zijn, verder op naar de 32 uur. Tegelijk zes miljoen (waarvan drie van de Abva Kabo) spenderen om een an der kabinet in Den Haag te krijgen dat de werkenden weer zou zien staan. Kennelijk heeft de AbvaKabo geen hoge pet op van die eigen verkie zingscampagne, want zij kiest nu al op voorhand voor een inhaalmanoeuvre in koop kracht en daarmee tegen het proces van meer nieuwe ba nen door korter werken. Zo handelend pleegt zij niet al leen een aanslag op de eenheid binnen de FNV, maar ook op de vakbondssolidariteit. Het was AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur zelf, die in een interview een jaar geleden nog uitriep: „Wij willen een 36-urige werkweek in 1986. Het zou toch idioot zijn als de grootste bond van de FNV zou afwijken van dat beleid". Daarmee gaf Van de Scheur toen al, helder als altijd, een onomwonden commentaar op de nieuwe koers van zijn eiger. bond. ARJEN BROEKHUIZEN (ADVERTENTIE) Exclusieve reis van Uw krant: 8-DAAGSE LUXE TOURINGCARREIS Vertrek taterdag 31 augustus a.s. Een bezoek aan Venetië met het beroemde San Marco- plein en de mogelijkheid van een gondeltocht door eni ge van de 150 kanalen is èèn van de aantrekkelijke aspecten van onze speciale reis naar Venetië. Behalve een volle dagtocht naar Venetië staat ook een halve dagtocht naar de bekende oude stad Verona met o.a. de grote Arena uit het jaar 100 na Chr. op het pro gramma. Voorts maken we een dagtocht rond het prachtige Gardameer en een middagtocht door de ma jestueuze Dolomieten. Gelogeerd wordt in het fraaie hotel Astoria te Rlva, be kend om zijn goede keuken, met lounge. T.V.-kamer en 2 liften. Rondom het hotel is een prachtige palmentuin van 5.000 m2 met daarin een flink zwembad en een ge zellig zonneterras met ligstoelen. Alle kamers hebben douche en toilet. De heen- en terugreis worden elk in 2 dagen met overnachting ge maakt. (Vertrek op zaterdagmorgen en de andere week zaterdagavond weer thuis). Deze bijzonder fraaie reis kost slechts per persoon op basis van een tweepersoonskamer en halfpension. logies, ontbijt en diner). Inbegrepen de diverse dagtochten alsmede diner, logies en ontbijt op de heen- en terugreis en een afscheidsdiner bij aankomst in Nederland. De toeslag voor een èènpersoonskamer is 75.- per persoon. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom ƒ6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-19.08.82 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of per soonlijk in onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5