mens Kabinet beperkt aantal regerings waarnemers dagjes Weer aanzetten van ledematen bespaart miljoenen MALLORCA rHfPond verder gekelderd KONINKLIJK /HUIS Raad van Kerken contra Katholiek Nieuwsblad Frankrijk en Spanje stappen uit Europese straaljagerproject MAR DE ZON 8-DAAGSE VLIEGREIS ƒ795," Dagboek van een BINNENLAND/BUITENLAND £eidóc@ou/UMit ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 Guerrillaleiders ontkomen aan Israëlische luchtaanval SJTAURA Bij de Israëlische luch taanval gisteren op het hoofdkwartier van de Syrische Socialistische Nationa listische Partij in de Oostlibanese Be- ka'a-vallei zijn de vijf belangrijkste lei ders van de partij ontkomen. Ze zouden enkele minuten voor de aanval het ge bouw verlaten hebben. Een comman dant van de SSNP heeft dit meege deeld. De commandant verklaarde dat de SSNP was voorbereid op Israëlische vergeldingsacties en dat het hoofd kwartier na de aanslag van afgelopen woensdag was geëvacueerd. De twee mannen die bij de Israëlische luchtaan val om het leven zijn gekomen waren volgens hem bewakers. EG EN VS EENS OVERSTAALAKKOORD BRUSSEL De EG heeft zich bereid ver klaard de export van een aantal staalpro- dukten gedurende de rest van dit jaar te be perken. Daarmee is de dreiging van een staaloorlog tussen de EG en de VS min of meer afgewend. Dit is gisteren vernomen uit kringen in de Europese Commissie in Brussel. De EG is akkoord gegaan om de ex port van staalprodukten tot eind dit jaar te beperken tot 475.000 ton. Dit betekent dat ongeveer een kwart minder zal worden ge ëxporteerd dan vorig jaar over dezelfde pe riode het geval was. Binnen de EG wordt echter nog wel het nodige verzet verwacht tegen het staal-akkoord. De vereniging van Westduitse staalproducenten liet gisteren al weten juridische stappen te zullen onderne men tegen de overeenkomst. Skütsje gezonken LELYSTAD Op het IJs- selmeer, ter hoogte van het gemaal De Blocq van Kuf- feler, is gisteren het skütsje ..Oral Thus" van schipper Heite Meeter uit Lemmer gezonken. De vijftien be manningsleden zijn onge deerd, aldus de politie. Volgens de schipper van de sleepboot Argo uit Urk, die de zeven opvarenden van boord nam, had het skütsje te veel zeil bijstaan en sloeg het als gevolg van de harde wind om. De Oral Thus deed mee aan de aanbren- g-race van Sail '85, waaraan een vloot van negentien wedstrijdskütsjes deelnam. nie JL echt( le wj hl bort» n bui n ziJDEN HAAG Het kabi- e w^et zal bij bedrijven die fi- grontanciële steun van de •verheid ontvangen in de waaoekomst heel sporadisch rsooiegeringswaarnemers be- landioemen. Minister Van Godardenne (Economische oe hiaken) heeft dit de Ka de gner meegedeeld. De hou- /an ding van het kabinet is door het RSV- gelolrama, waarbij de rol van egeringswaarnemer Mol- :enboer van diverse kan- teiijjpn werd bekritiseerd. Beican Aardenne heeft ook rmii^ iMSTERDAM De koers an het pond sterling is giste- en opnieuw fors gedaald on er invloed van aanhoudende peculatie. In de koers van de imerikaanse dollar kwam zeinig verandering. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd voor het pond een offi- iële koers vastgesteld van ,3350 gulden, 5,5 cent minder an donderdag, toen de Britse lunteenheid negen cent loest prijsgeven. Het koers- erlies in de afgelopen week edraagt maar liefst twintig ent. )e speculatie tegen het pond klndloeit voort uit de daling van e Britse rente en de ontwik- Spre^iingen op de internationale ^QQ^fiemarkt, waar verschillende 30i ,|nden de laatste dagen hun aat 4|rijzen hebben verlaagd. (wadi besloten de taken van een Volgens het kabinet hoeven ondernemingen die steun ont vangen in de toekomst eigen lijk niet door een regerings waarnemer gecontroleerd te worden. Steun wordt immers voortaan alleen gegeven als een bedrijf voldoende toe komstkansen heeft. Als toch een regeringswaarne mer wordt benoemd, zal deze vooral de uitvoering van het ondernemingsplan op basis waarvan de overheidssteun is verleend, moeten controleren. Een ondernemer mag alleen van het ondernemingsplan af wijken als aan de regerings waarnemer wordt aangetoond dat daardoor de toekomstkan sen van de onderneming niet nadelig worden beïnvloed. Zelfs moeten de waarnemers ten minste halfjaarlijks aan de minister van Economische Za ken schriftelijk rapporteren. De minister beslist dan welke informatie aan andere minis teries wordt doorgegeven. In principe is alle informatie die een waarnemer geeft vertrou welijk. Voor de waarnemers geldt een geheimhoudings plicht. Binnen de bedrijven moeten de waarnemers over Legeraankopen Eveneens naar aanleiding van het RSV-drama, waarbij spra ke was van slechte afspraken tussen de marinetop en Econo mische Zaken, heeft Van Aar- denne met staatssecretaris Van Houwelingen van Defensie nieuwe afspraken gemaakt over aankopen voor het leger. Van Aardenne heeft nu met Van Houwelingen afgesproken dat de Kamer bij grote defen sie-orders altijd informatie krijgt over de invloed op de Nederlandse industrie. 3.00 Abortuswet v« c, 'u'9eTi bpanje Di^elegaliseerd 'JJ'iARCELONA In Spanje is aringïsteren een wet van kracht deworden waardoor Spaanse rouwen zich voortaan in offi- c^ële centra kunnen laten p^lborteren in de drie beperkte evallen van levensgevaar hoor de moeder, het risico van dt inbn misvormde vrucht en 1^9eWangerschap door verkrach- 9 'ng. Spaanse vrouwenorgani- L?ties vinden de nieuwe wet I49(thter veel te beperkt. Mo- W-.17tenteel worden in Spanje J^9^arlijks naar schatting tachtig- uizend clandestiene abortus- Kla?n verricht onder vaak le- llnsdensgevaarlijke omstandighe- "i aw8"' Jaarlijks laten ongeveer LeiVeertigduizend Spaanse vrou- zich behandelen in de kli- van steden als Londen Bnden Amsterdam. I 123*een krant ontvangen? Bel tussen 8.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 4.00 en 15.00. telefoonnummer 071- 9 22248 en uw krant wordt nog dezelf- e avond nabezorgd. alTt 4 au9ustus 333. Prinses Margriet, haar echtgenoot mr. Pieter van 'oor Vollenhoven en hun zonen "131 wonen ter gelegenheid van - Sail Amsterdam aan boord Mari van De Eendracht het I5.3C lichtspel in de IJ-haven bij. J?"1® 5 augustus ei's-E Prinses Margriet en haar echtgenoot reiken in het Nederland Scheepvaart |D|Nl Museum te Amsterdam de aktis prijzen uit aan de prijswin- c naars van de Tall Shipsra- d€ ce. UTRECHT Het op nieuw aanzetten van bij ongelukken verloren vin gers, handen en voeten bespaart op de lange duur miljoenen guldens aan in- validiteitsuitkeringen. Deze dure vorm van chirurgie is dan ook geen luxe, zoals wel betöogd wordt. Dat schrijven vijf medewerkers van de af deling plastische en re constructieve chirurgie van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam-Dijk- zigt in het Nederlands Tijdschrift voor Genees kunde. De plastisch chirurgen dr. A.R. Smith en prof. dr. J.C. van der Meulen hebben met drie me dewerkers uitgerekend wat de replantaties bij 34 patiënten hebben gekost en wat deze pa tiënten, gemiddeld 30 jaar oud, tot hun pensioen aan wao- of aaw-uitkeringen zouden heb ben ontvangen als zij allen hun door ongelukken geampu teerde lichaamsdelen hadden moeten missen. Bij dertien patiënten mislukte de replantatie, maar de ande ren konden hun vinger, hand of voet na de operatie behou den. De kosten van het aanzet ten van een hand kunnen op lopen tot zo'n 100.000 gulden, terwijl replantatie van een voet zelfs twee maal zoveel kan kosten. Deze vorm van chirurgie is arbeidsintensief en moet bovendien direct gebeu ren, zodat 24 uur per dag een operatieteam beschikbaar moet zijn. Als de 34 onder zochte patiënten miet waren geholpen, zouden de uitke ringskosten tot het 65e levens jaar van deze patiënten 6,5 miljoen gulden hoger hebben gelegen. Vliegtarieven naar Zwitserland omlaag SCHIPHOL Op de diensten van KLM en Swissair tussen Amsterdam en Genève en Zu rich zullen met ingang van 1 november nieuwe, lage retour- tarieven ingaan. Het nieuwe tarief AmsterdamZürich zal 399 gulden gaan bedragen, het goedkoopste nieuwe tarief AmsterdamGenève wordt 444 gulden. De laagste retour- tarieven op deze diensten zijn nu nog respectievelijk 509 en 579 gulden. Aan de nieuwe ta rieven is wel een aantal beper kende voorwaarden verbon den: ze gelden niet elke dag, niet rond Kerst en jaarwisse ling en niet eind maart. Verder wordt er op deze dien sten een seniorentarief, geldig voor mensen van 60 jaar en ouder, en een speciaal jeugdta- rief voor reizigers tot 25 jaar ingevoerd. Offshore-project Shell Australië rond DEN HAAG Shell heeft met een aantal Australische, Britse en Japanse partners de finitief overeenstemming be reikt over deelneming in een offshore project, dat voorziet in export van vloeibaar aard gas (Ing) van Australië naar Japan. Met dit project is een bedrag gemoeid van 9,8 mil jard Australische dollar of cir ca 22 miljard. Het eerste lng-gas zal naar verwachting kunnen worden verscheept in oktober 1989. Tankauto explodeert: een dode Als gevolg van een explosie in een tankauto heeft zich gisteren op de snelweg even ten noorden van Dortmund een ernstig on geluk voorgedaan. De bestuurder van de tankauto kwam daarbij om het leven. Zes inzittenden van personenauto's liepen zware verwondingen op. Het verkeer op de snelweg heeft enkele uren stilgelegen. AMERSFOORT Namens de Raad van Kerken in Nederland heeft secretaris dr. H.A.M. Fiolet zich gericht tot het Katholiek Nieuwsblad te Amersfoort, wegens een daarin opgenomen beti teling van de secretaris-generaal van de Wereldraad van Ker ken. dr. Emilio Castro. De boodschap luidt :„Met kracht protes teer ik tegen de bewust verkeerde voorlichting die uw Nieuws blad in zijn editie van 2 augustus op pag. 2 heeft gegeven over dr. Emilio Castro, die genoemd wordt: „De broer en rechterhand van de Cubaanse communistische dictator Fidel Castro". Deze voorlichting is er alleen op gericht om de Wereldraad van Ker ken bewust te beschadigen en in een kwaad daglicht te stellen. Hier kan geen sprake zijn van onattendheid of onwetendheid". Dr. Fiolet wijst erop dat de Castro's wel hun achternaam ge meen hebben, maar verder geen familie zijn en ook geen enkele relatie met elkaar onderhouden. Dr. Emilio Castro is afkomstig Uit Uruguay en predikant van de Methodistenkerk. Volgens hoofdredacteur Laugs is de fout „gewoon een uitglijer van één van mijn mensen, dus een menselijke vergissing". Ingevroren vogels De rijkspolitie van Waalre heeft bij een 74-jarige inwoner van die gemeente 190 beschermde vogels en vijf mar ters in beslag geno men. De dieren wa ren ingevroren in twee diepvrieskisten en vermoedelijk be doeld om op te zet ten. De handels waarde van de die ren bedraagt vol gens de politie 50.000 gulden. Naast zangvogels had de Waalrenaar een groot aantal roofvogels verza meld zoals arenden, haviken, buizerds en uilen. Foetus gevonden in toilet camping MIJNSHEERENLAND Op een camping in het Zuidhol landse Mijnsheerenland is gis teren op een toilet het lijkje gevonden van een ongeboren vrucht, die zes of zeven maan den oud moet zijn geweest. In verband hiermee heeft de po litie een Haags meisje aange houden, die met haar ouders op de camping verbleef. Het meisje heeft verklaard dat de vrucht spontaan is losgekomen terwijl ze op het toilet zat. De politie houdt ook rekening met een misdrijf. De ouders heb ben gezegd niet op de hoogte te zijn geweest van de zwan gerschap van hun dochter. Venezuela lanceert plan voor raffinaderij WILLEMSTAD De Vene- zolaanse minister van buiten landse zaken, Alberto Consal- vi, heeft gisteren na overleg met de Antilliaanse regering en het bestuurscollege van Cu racao een plan bekendgemaakt voor het openhouden van de raffinaderij op het eiland. Uit voering van dat plan vereist een financiële bijdrage van de Nederlandse Antillen een aantal zachte leningen en een serie investeringen die de ko mende tien jaar de infrastruc tuur van de Antilliaanse eco nomie moeten verbeteren Premier Liberia Peters ver klaarde voor het vertrek van minister Consalvi dat de An tilliaanse regering op basis van dit plan in overleg zal treden met de Nederlandse regering. SFRIEMELS wne&, HgTLBtes/ van eau \yUEC. BCMT NIET LONDEN Na jarenlang touwtrekken door verschillen de Westeuropese landen om zoveel mogelijk voordeel te halen bij de ontwikkeling en bouw van een nieuw type ge vechtsvliegtuig, zijn Groot- -Brittannië, West-Duitsland en Italië gisteren overeengeko men het project uit te voeren. Aan het meer dan 100 miljard gulden kostende project zou den aanvankelijk ook Spanje en Frankrijk deelnemen. Bei de landen hebben echter een besluit tot deelname uitgesteld en 15 dagen bedenktijd gekre gen. De drie overige landen kwa men gisteren in Turijn over een de samenwerking hoe dan ook voort te zetten. Het vlieg tuig moet in de jaren negentig operationeel zijn en er zullen ongeveer 650 toestellen wor den gebouwd. Aanvankelijk zouden er tussen de 800 en 1.000 toestellen komen. Frank rijk had bezwaren tegen de plannen voor het vliegtuig en is zelf bezig met de ontwikke ling van een kleiner gevechts toestel, de Raffale. De Fransen wilden een belangrijke rol bij de uitvoering van de vliegtuig plannen hebben vanwege de 30 jaar lange ervaring met de bouw van de Mirage-vliegtui- gen door Dassault-Breguet. (ADVERTENTIE) EXTRA VOORDELIGE AANBIEDING VOOR ONZE LEZERS: •"hotel Metropolitan Playa, Playa de Palma. Het hotel ligt 600 m. van het strand en beschikt over zwembad, zonneterras volledige bediening. Vol-pension. 15 dagen 1120,-. VERTREK ZONDAG 11,18 EN25 AUGUSTUS A.S. i2"SIJTHOFF PERS Inlichtingen en boekingen telefonisch onder nummer 070-190882 (maandag t m vrijdag v, 9-16 uur), of persoonlijk m onze vestiging aan de Spuistraat 71 hoek Spui te Den Haag In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er deze weken in eigen land op uit. Van noord naar zuid en van oost naar west doorkruisen zij onze lage landen, om dagelijks een zeer persoonlijke im pressie te geven van zomer se evenementen vol vakan tievertier. Het kan zelfs een waardevolle tip zijn voor een dagje uit. Dat geldt niet voor de volgende passages uit het dagboek van dagjesmens Arjen van der Sar. Hij bezocht name lijk gisteren het nationaal kampioenschap kuiltje knikkeren in Noordeloos. Vandaag is het in deze plaats nog de hele dag jaar markt. Om het spel, niet om de knikkers NOORDELOOS Noorde loos is een kerkdorp van krap 1500 inwoners in de Al- blasserwaard bij Gorkum. Het is één van die plaatsen die je doorgaans slechts één keer per jaar bezoekt. Om boerekaas te kopen, of verse melk of iets anders. Een dorp met zo weinig inwoners en toch drie kerken, gelegen tussen Lek en Waal, kan be halve kaas zo op het eerste gezicht weinig bijzonders herbergen. Mis! De dorpelin gen zijn gek op knikkeren. Ze hebben de liefhebberij van kinderen op de lagere school verheven tot een sport. Geen grap, want al voor de negende maal wordt daar begin augustus het na tionaal kampioenschap Kuil tje Knikkeren gehouden. Een aardigheidje, zou je zo den ken, maar nee: een bloedse rieuze zaak. Dat moet een dagjesmens zien, een heel dorp op z'n kop voor de va derlandse giganten op het ge bied van knikkeren. Als leek op dit gebied weet je niets anders te doen dan aan te kloppen bij tante Jans, presidente van „De Ovale Stuiter", de plaatselijke knik- kervereniging. Laat deze ge zellige mevrouw nu ook nog eens jarig zijn. Daar zit je dan, vijf minuten in Noorde loos en dan al binnen op een verjaarspartijtje. Een „ovale stuiter", is een veredeld soes je met chocola, dezer dagèn een specialiteit van de plaat selijke bakker. Zoiets mag je niet overslaan, en zitten zal je En koffie drinken. De tele foon rinkelt onophoudelijk. De inschrijving is één uur voor het begin van de wed strijden nog open. Je voelt het al aankomen. Als dagjes mens kun je het op zo'n ver jaardagsfeestje niet maken de uitnodiging om mee te doen af te slaan. Tante Jans, be halve presidente ook hoofd- scheidsrechter, stéét er een voudig op. De eer van de orde der dagjesmensen staat op het spel. Dus laat je je meeslepen en je de regels van het spel inprenten. „Niet met de vinger schieten, niet met de duim, maar met de vlakke wijsvinger schuiven". Een spoedcursus spelregels kan heel leerzaam zijn. Voor het Dorpshuis van Noordeloos ligt een pleintje, dat voor de gelegenheid is omgedoopt in het, jawel, „Ovalen Stuiterplein". Het staat al lang voor het begin van de titanenstrijd vol met mensen. Voor het oog van een stel onverschillig kau wende koeien moet het hier gaan gebeuren, op speciale kunststof banen. 't Zijn snel le banen, de ervaren spelers krijgen het moeilijk met de beginners", wordt er al ge speculeerd. Overigens wordt ook het tegendeel beweerd. Daar komt tante Jans, met de meetlat en de pas gewassen en gestreken stuiterbuidel voor zich uit. Op zes banen tegelijk gaat het beginnen. Huisvrouwen tegen studen ten, kroegbaas tegen veeboer. M'n knieën knikken. Voor knikkeren, zo weet ik nog van vroeger, zijn misschien wel honderd regels inclusief die van vals spelen. Welnu, dat laatste mag nu net niet. Het wedstrijdreglement ver meldt nog meer dingen die uit den boze zijn. Artikel 10: „De deelnemer, die publieke lijk doet blijken, dat hij om de knikkers en niet om het spel meedoet, wordt terstond uit de wedstrijd geknikkerd". Zo'n kunststofbaan is toch niet zo makkelijk als het lijkt. „Het is net een hobbel- baan", reageert één van de deelnemers die al in de eerste ronde uitgeschakeld raakte. „De baan is namelijk niet ge- heel egaal en de knikker kan daardoor tot afgrijzen van de plaatselijke favoriet en de dorpsgenoten opeens linksaf of rechtsaf, maar in elk geval naast het putje gaan. Vaste hand Op baan 2 speelt de 18-jarige kampioene van vorig jaar, Emmy Hoffman. Eén van de scheidsrechters moet er aan te pas komen om aan te ge ven of zij of haar tegenstan der na het opgooien het eerst mag schuiven. Want zo gaat het, twee spelers gooien elk twee stuiters en wie de laat ste stuiter in het gat schuift is winnaar van de ronde. Het vergt heel wat -geluk. Plus een vaste hand die een nette, slepende beweging kan ma ken. Plus een goede dosis tac tiek. Die laatste knikker, daar draait het om. Deze dagjes mens wordt in de derde ron de bijvoorbeeld in de luren gelegd door één van de vee houders uit het kerkdorp. De man laat een leep balletje los, die eigenlijk net iets te ver van het putje terecht komt. Als ambitieuze beginneling wil je je niet laten kennen en voor een duizendkoppig pu bliek ga je hopeloos in de fout. Je stapt in de door de veehouder wagenwijd open gezette val door met beleid de stuiter in het gat te willen schuiven. Op een moment als dit kan zoiets dodelijk zijn. Je hoort (zeggen omstanders me nog) het ding een flinke vaart te geven. „Mocht je missen, dan rolt ie tenminste zo ver door dat de tegenstan der er niet veel meer mee kan", zegt één van de beste stuurlui. Maar, zoals gezegd, de stuiter had die vaart niet en mijn tegenstander benut als het ware met de ogen dicht de hem geboden kans. Afwachten Als Noordelozers eenmaal met knikkeren bezig zijn, gaan ze door. Ook als het gaat regenen, dan komen de paraplu's er aan te pas. Elke onderbreking kan de concen tratie om zeep helpen. De spanning is zo groot, dat zelfs de man met de microfoon vergeet waarvoor hij is inge huurd. Hoe langer de slag duurt, hoe meer afvallers er zijn. De strijd wordt grimmi ger, de kanshebbers gunnen elkaar steeds minder „mak kelijke balletjes". „Het gaat erom niet te snel te happen, niet te vlug denken dat je het potje uit kunt maken. Wacht je kans af", luidt het advies van Emmy Hoffman, de win nares van 1984. De beker, lang en hartstoch telijk gepoetst, gaat naar Gera van den Hof-Bikker, een 24-jarige Noordelose huisvrouw. Weest u gerust. De eer van ons dagjesmensen is gered. We zijn bij de beste veertig van de 160 deelne mers. Volgend jaar weer meedoen, dat is zeker. En wie hetzelfde plan mocht hebben, doet er goed aan in Noordèloos eens een paar les sen te nemen. Want déér kunnen ze knikkeren.' ARJEN VAN DER SAR Chin a Sen bemiddelt niet voor Makmur ROTTERDAM Voorzitter Chin a Sen van de Raad voor de Bevrijding van Suriname zal vooralsnog niet bemiddelen voor de Surinaamse Stichting Makmur in Rotterdam over de arresta tie van enkele bestuursleden van de bevrijdingsraad. De be stuursleden van de bevrijdingsraad, onder wie de voorzitter van Makmur P. Somohardjo, werden de afgelopen dagen door de po litie in Rotterdam aangehouden naar aanleiding van een wapen en explosieven vondst in een huis dat werd gebruikt als ontmoe tingscentrum. De stichting heeft tot nu toe echter steeds ontkend dat ze iets met de aangetroffen wapens te maken had. In deze zaak zijn acht mensen aangehouden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3