Katwi jkse banen nat door regen en sproei-installatie Unieke Shakespeare op z'n Japans in Amsterdamse Stadsschouwburg TENNIS CIRCUIT hond zoekt: huis INTERVIEW NRV blijft concurrenten voor met samenwerking ANWB Focky verdient een nieuwe kans BINNENLAND EeicUe Commit ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA Een uiterst dubieus bedenksel van een vlijtige landgenoot, waarvan waarachtig bleek dat de agrarische sector er al jaren reikhalzend naar heeft uitgekeken, dreef mij gister avond naar een woning in een der nieuwbouwwijken, die de stad gaandeweg naar alle windstreken het aanzien hebben gegeven van een deerniswekkende bultenaar. Toen ik de eerste doorzon-volière met carport en kabouter in de broddeltuin had bereikt, wist ik met zekerheid, dat 's mans naam en adres mij royaal ontschoten wa ren. Oostenrijks volksgezegde: Als de wijn is in de man, kan het vriezen of doden. In'zo n geval kun je twee dingen doen: de naambordjes op alle deuren in de buurt grondig bestuderen of rustig naar huis gaan en er nog maar eens een nach tje over slapen. Naar huis gaan verdiende verreweg de voorkeur Maar hoe reageert zo n man er op? Hij zat zeker al een kwartier in zijn leunstoel op me te wachten met de thee op het waxinelicht en de trommel met brosse biscuit op het dressoir. Ik schatte hem ongezien in op Brusselse kermis. In het uiterste geval op San Francisco's. Inmiddels, nam ik aan, had hij zeker al vier keer op de koekoeksklok gekeken en zevenmaal gramstorig zijn das recht getrokken. Zo iemand kun je toch ach teraf moeilijk gaan vertellen, dat je zijn naam even kwijt was. Een naam nota bene. die klinkt als een gongslag en uit zonderlijk vet gedrukt zeker vijfmaal op voorpagina's van kranten heeft gestaan. Ik was net begonnen aan mijn kruistocht langs de huisdeuren, toen mijn geheugen alsnog het beroep van de man prijsgaf. Sinds jaar en dag leidt hij een technisch bureau waar hij in hoog tempo zaken uitvindt waar ik niet op zit te wachten. Maar terecht baart dat hem geen zorgen. Ik zwenkte af naar een benzinestation. waar achter de ruit een bleekscheet in een bijpassende witte overal met overga ve zat te gapen boven een aantrekkelijk assortiment zoetwaren. Waarschijnlijk probeerde hij te achterhalen hoever hij zijn mond kon openen zonder blijvende schade aan zijn kinnebak te berokkenen. Toen ik zijn propere paleisje binnentrad, onderbrak hij deze huisvlijt met duide lijk tegenzin en stelde hij grootmoedig voor: je mag het ook zelf doen hoor. Ge woon de handel naar beneden en flink in de handgreep drukken. Een kind kan de was doen. Ik had zijn terzijde beluisterd als een rol vaste amateurtoneelspeler en viel dan ook keurig in op het moment dat hij zweeg. Na mijn bekentenis dat het ver langen naar een zijner telefoonboeken mij zijn pand had binnehgedreven, klaarde zijn gezicht plotseling op. ..Daar gaan we subiet wat aan doen beloofde hij. Hij sprong vief op en riep op vakbonds sterkte: „Laat Gijs nou eerst eens goed nadenken. Waar heeft Gijs het telefoon boek het laatst gezien? Dat moet in de bureaula geweest zijn Hij knielde en trok rumoerig alle laden open die leeg waren als de schrijftafel van een ambtenaar, die tegen zijn vut aanhijgt. Pijnlijk verrast keek hij me aan. „Ay", sprak hij gekwetst, „daar heeft Gijs even lelijk misgegokt. Rest de vraag waar ie dan wel kan wezen?". Buiten stonden inmiddels twee auto's bij de pomp. Hij gaf ze van verre zijn vader lijke zegen en riep: „Een monumentje. Eerst even deze heer ordentelijk op weg helpen Hij begon vervolgens welgemoed te gra ven in een stapel oude kranten en tijd schriften, waar hij tot aan zijn middel in verdween. Na enkele seconden kwam hij er uit als een lucratieve parelduiker. „Hebbes", werkje dat i Het was een alfabetische gids waar ik niks mee kon beginnen. Maar om hem niet gelijk te ontmoedigen, begon ik er eerst opgewekt in te bladeren. Pas na 12 pagina 's waagde ik het er op: „Ik zoek eigenlijk de beroepengids". Er stonden nu zeven klaaglijk toeterende auto's in de regensluiers bij de pomp. De jongen opende de deur en schreeuw de vertoornd: ZenuwlijersJe ziet toch hoop ik dat ik met meneer bezig ben. Er wordt hier keurig gewacht. Anders don deren jullie maar op". Hij ging naar achteren en bleef ditmaal vijf minuten weg. Achter me werd tegen de ruit gebonsd door een schuimbekken de man, die zijn beide vuisten dreigende balde en enige opmerkelijke verwensin- fen tegen het glas blies. Ik knikte hem emoedigend toe. Wat moet je anders? Op dat moment kwam de jongen hijgend aanlopen met de beroepenlijst. Terwijl hij hem aan mij gaf, wist ik dat de man die ik zocht zeker geen technisch bureau had. Ik was even in de war geweest met een andere reportage. Maar wat was hij dan in vredesnaam wel? Adviseur misschien? Ik sloeg de desbetreffende rubriek op. terwijl de jongen naast me gretig informeerde: „Hebbie 'm al?". „Nog niet", zei ik, doelloos verder blade rend. Toen hij even niet meekeek, riep ik met fraai gespeelde opluchting: „Ja hoor, dat is 'mEn gelijk sloeg ik het boek dicht. De jongen wilde van geen fooi weten en hield stug vol dat we op de wereld zijn om elkaar te helpen. Hij vergezelde me tot aan mijn auto en wuifde me omstandig uit. In de achter uitkijkspiegel zag ik dat hij het vol hielt, totdat ik om de hoek verdwenen was. s. Ondertussen werd de thee steeds sterkerf op het waxinelicht van, kom, hoe hee y? die man nu ook weer? DEN HAAG De Algemene Ne derlandse Wielrijders Bond, die met ruim twee en een half miljoen leden gaandeweg een eigen Staat in de Staat der Nederlanden is gaan vormen, bracht in 1984 de va derlandse touroperators tot blinde razernij met de aankondiging dat voortaan een compleet pakket goedkope vliegreizen naar populai re Europese bestemmingen recht streeks door deze mammoet-orga nisatie werd aangeboden. Om te bewijzen dat het de ANWB ernst was, verscheen korte tijd later in een miljoenenoplage een eigen reisgids, die ondersteund werd door een grootscheepse reclame campagne via vrijwel alle media. De reacties bleven niet uit en logen er niet om. „Een ergerlijk staaltje van on eerlijke concurrentie", meende ARKE- directeur Ferdinand Fransen, die er aan toevoegde, dat het nieuwe reisprodukt van de ANWB door hem volledig geboy cot zou worden. In deze krachtige stellingname kreeg hij onmiddellijk steun van vele collega's, die ook meenden dat de publieke organisatie ANWB zich schuldig maakte aan ontoe laatbare branchevervaging en met unfai re middelen de particuliere reisorganisa ties in de wielen reed. Storm Terwijl die storm van verontwaardiging onverminderd voortwoedde, onthulde Peter Felderhoff nauwelijks een jaar la ter. dat zijn Haagse reisorganisatie NRV- Holiday van nu af aan de technische uit voering van alle ANWB-reizen voor haar rekening zal nemen. Dit betreft zo wel de inkoop van viegtuigstoelen als de verzorging van de accomodaties in de di verse vakantiecentra. Pleegt Felderhoff met deze privé coupe hoogverraad tegenover zijn collega's in de reiswereld? „Geen sprake van", ver zekert hij met klem. „het enige wat ik gedaan heb is zaken die scheef dreigden te groeien, recht trekken. De ANWB wilde in 1984 door het rechtstreeks aan bieden van goedkope vliegvakanties overduidelijk de" strijd aanbinden met de reguliere reishandel in Nederland. Die even ambitieuze als foute opzet bleek al na enkele maanden niet haalbaar, omdat de ANWB daarvoor de technische know how niet in huis heeft. Daar kwam nog bij, dat gemikt werd op een deel van de reismarkt, dat niet past bij de stijl van de ANWB". Kwaliteit Inmiddels zijn ze verstandiger geworden en beperken ze zich nu tot het aanbieden van duurdere kwaliteitsreizen, die tot voor kort het reispakket van de Zuid-, Europa Stichting in Amsterdam vulden. Door het faillisement van deze organisa tie is er duidelijk een gat ontstaan dat de ANWB in de toekomst hoopt op te vul len. Daarvoor is door de ANWB de hulp ingeroepen van de specialisten van NRV Holiday, de oudste reisorganisatie in Ne derland, die in maart 1986 tachtig jaar bestaat. „Reizen is ons vak", zegt Felderhoff, „en van onze technische kennis gaat de ANWB voortaan gebruik maken. Het is een positieve en voor de hand liggende samenwerking waardoor de dreigende Besnorde reisboekanier Peter Felderhoff: „Ik heb alleen wat zaken rechtgetrok ken". eliminatie van de Nederlandse reisagen ten definitief van de baan is. De ANWB wilde immers de tussenhandel volledig negeren. In het nieuwe concept zullen hun reizen echter ook deel uitmaken van het reizenpakket dat door de agen ten wordt aangeboden". „Uit die hoek hoor je ook geen protesten. Die komen uitsluitend uit de koker van andere touroperators, die overduidelijk de boot gemist hebben. Ik weet trou wens, dat verschillende collega's bij de ANWB hebben aangeklopt en voorstel len tot samenwerking hebben gedaan als Maar helaas ben ik ze net voor geweest" de Animo Als het aan Felderhoff ligt, blijft het niet« bij deze samenwerking met de ANWB Met evenveel animo gaat hij straks des gewenst ook in zee met andere, die oj hun beurt een gat in de reismarkt me nen te hebben ontdekt. Inmiddels ver zorgt hij met zijn staf reeds de technisch» uitvoering van verre reizen, die d< Vlaamse Toeristen Bond onder de vlag „Icaros" via zestig eigen kantoren ir België verkoopt. „Een kwestie van lever en laten leven", stelt hij vast, „wij leve ren het kant en klare produkt en zij be> lasten zich met de verkoop. Daar is geer, speld tussen te krijgen". Zeker zo enthousiast is Felderhoff ovei zijn eigen NRV Holiday, die in de natst» zomer sinds vele jaren op alle reisfron ten records laat sneuvelen. „Na een aan tal magere jaren zijn we nu hopelijk be gonnen aan de vette", veronderstelt hij „de stijging in onze verkoop is formida bel en gaat voor vele bestemmingen to' tachtig procent. De Nederlanders trek ken zich kennelijk niets meer aan van alle sombere en negatieve prognose! over de toekomst en durven weer te in vesteren in vakantieplezier". Vacationer „Dat geldt zeker ook voor onze eigen „Vacationer", het enige cruiseschip dai nog onder Nederlandse vlag vaart. Toer we aan dat avontuur begonnen, werder we door vriend en vijand uitgelachen Maar de enigen die nu nog recht hebber om te lachen zijn wij. Want de „Vacatio ner", die 's zomers in de Middellands zee opereert en 's winters in de Caraibi sche wateren, blijkt een zeewaardig! troef te zijn die door steeds meer vakan tiegangers uit vele landen wordt uitge speeld". DEN HAAG Macbeth als Samoerai, Schotland als „kita-no-kuni", het land in het noorden, en Engeland als „minami-no- kuni", het land in het zui den. Een Japanse plaats bepaling voor Shakespea- res drama van bloed, macht en moord. En die Shakespeare op z'n Ja pans is van 3 tot en met 17 au gustus te zien in de Amster damse Stadsschouwburg. De enige opvoeringen in Neder land van de in Japan inmid dels befaamd geworden „Nina- gawa Macbeth", een voorstel ling die in Europa verder al leen nog op het festival van Edinburgh te zien zal zijn. De regisseur ervan, Yukio Nina- gawa, is in Japan een ster. Hij krijgt dan ook op Hollywoodse wijze zijn „name before the tit le". De bard uit Stratford-on- Avon zelf verhuist naar de kleine lettertjes. De moderne Japanse cultuur staat bekend om zijn grote vermogen vreemde elementen te absorberen en op eigen ma nier te verwerken. Wat wij in Europa meestal uit het Japan se theaterleven te zien krijgen zijn traditionele zaken als de Nöh-spelen of het Kabuki-the- ater. Voor wie geen Japans verstaat en niet exact op de hoogte is met de culturele tra dities meestal een esthetisch genoegen op afstand. Je kan het mooi vinden, maar „jouw" mooi heeft waarschijnlijk wei nig uitstaande met de manier waarop een cultureel onder legde Japanner het ziet. In dit geval ligt het anders: We ken nen Shakespeare, misschien zelfs „Macbeth" en wie de moeite neemt kan het verhaal in het programma-boekje te rugvinden. Al versta je ergeen jota van, je wéét waar het over gaat. En dan wordt het extra interessant. Wat doet een Ja pans regisseur met die West- europese gegevens? Die vraag was voor impressario H.J. da Silva een van de redenen om deze „Macbeth" naar Europa te halen. In Japan had hij daarover een gesprek met the aterproducent Tadao Nakane die de voorstelling voor de niet alleen in het uitgaans- en culturele leven machtige Toho Company produceerde. Da Sil va is, behalve de man die hier de Fiesta Gitana-traditie bracht, ook specialist in Oos terse theaterkunst. Hij bracht hier in '81 de trommelaars van „Ondekoza", in '82 de „Nin- ja's" en was in Japan om een aantal theatertips na te trek ken. Zijn interesse vond weer klank bij de Japan Founda tion, een overheidsinstituut dat bereid was de eventuele overtocht mee te financieren. Da Silva: „De prijs van vijf tienduizend dollar per avond die de Japanners vroegen is voor ons krankzinnig hoog. Ik heb Nakane, toen hij in Neder land was, laten zien dat hier de theaterprijzen heel wat la ger liggen dan in zijn land en dat vijftienduizend gulden per avond het uiterste en ook al heel veel was. Er zijn meer sponsors in Japan gezocht en de zaak kwam rond. qq^. dankzij Berend Boudewijn, dS recteur van de Amsterdamse Stadsschouwburg, die na het zien van video-opnames van de voorstelling zo enthousiast werd dat hij bij de gemeente Amsterdam extra-steun lo- spraatte". KATWIJK Terwijl de regen onophoudelijk neer kletterde op de banen van het Katwijkse Zee en Duin, sloeg de automati sche sproei-installatie aan. Wedstrijdleider Willem Taat kon er niet warm of koud van worden. Hij keek het tafereeltje aan r Focky neemt op de ranglijst „Zielige gevallen" een toppo sitie met stip in. Deze bas- taard-foxy mocht de vorige week het genoegen smaken naar een nieuw tehuis te wor den gebracht. Maar na twee dagen was het nieuwe bestaan al voorbij. Focky belandde in het asiel en wacht met smart op een nieuwe kans. Een triest geval. Of hij die nieuwe kans krijgt, is nog maar de vraag; de har de realiteit is namelijk dat deze reu al 12 jaar oud is. Honden van deze leeftijd zijn nu eenmaal niet gewild. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat Focky geen nieuw tehuis meer krijgt, er zijn via deze rubriek al meer „oudjes" aan een nieuwe baas geholpen. Men -kan van wat oudere hon den nog erg veel plezier bele ven; dat gaat zeker op voor de hond van deze week. Focky ziet er veel jonger uit dan hij werkelijk is. De hond kwam op 18 juli van dit jaar in het asiel aan de Besjeslaan terecht. Zijn bazin werd opgenomen in een ver zorgingstehuis en was dus niet meer in staat voor haar trou we huisgenoot te zorgen. Vo- Focky is uitermate lief. Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. rige week dinsdag, 23 juli, werd de hond met behulp van de Dierenbescherming ge plaatst bij een 70-jarige dame. Deze was blij met het dier, maar stond er de donderdag erop al weer mee op de stoep van het asiel. Focky ging op stoelen zitten, wilde bij haar op schoot krui pen en was van plan op een hoekje van haar bed de nacht door te brengen. Aangezien de vrouw erg zuinig is op haar spulletjes bracht zij het beest terug naar het asiel. Twee dagen is niet lang; een echte kans heeft Focky eigen lijk niet gekregen. En zijn ge dragingen kunnen hem niet kwalijk worden genomen. Als hij 12 jaar' lang op stoelen en schoot heeft gezeten en de nacht op het voeteneinde van het bed heeft doorgebracht zal hij niet snel begrijpen waar om dat plotseling niet meer mag. Maar met een beetje ge duld moet dat toch kunnen worden opgelost. Focky is een middenslag hondje, zijn gladharige vacht is wit met lichtbruine vlek ken, maar de kop is wat don kerder gekleurd. Hij heeft een flinke staart en op zijn kop staan een paar forse, alerte oren. Alleen aan het grijs rond zijn spitse, aandoenlijke snuit is te zien dat hij de leef tijd der sterken heeft bereikt. Focky is uitermate lief en ge hoorzaam en kan in principe overal wonen. Hij is nog be hoorlijk speels. De hond is misschien nog het beste ge schikt voor wat oudere men sen; zo veel beweging als een jonge hond heeft Focky na tuurlijk niet meer nodig. Wie dit lieve dier komt halen, krijgt van de Dierenbescher ming een dubbele bos bloe men cadeau. Vijftal De noodkreet van de Shih Tzu Toon en de Perzen Na- nouk, Jane, Charles en Prin ses heeft enorm veel reacties opgeleverd. Het was in één woord overweldigend. Alle vijf de dieren hebben een goed tehuis gevonden. en sprak: „Wat maakt dat nou nog uit". Binnen zat Adriaan Fetter, het ande re lid van de tweekoppige wedstrijdleiding, krom ge bogen over de schema's, onophoudelijk mompe lend: „ik word gek". De enige oorzaak daarvoor was de gestaag vallende regen; over medewerking van de deelnemers had Fetter niet te klagen: „In tegendeel, iedereen is zeer behulpzaam. Sommigen hebben zelfs een uurtje vrij genomen op hun werk". Toch vorderde het toernooi gisteren mede door het spe len van prosets in de meeste onderdelen al tot de halve fi nale. Jan Siemerink reikte niet tot dat stadium van het toernooi. In een volstrekt ge lijk opgaande partij tegen Henk Janssen moest de Rijns- burger in de tiebreak afhaken: 9-8 (7-0). De andere Jansen, eerste geplaatst en afkomstig uit Nijmegen, vergezelde zijn naamgenoot niet bij de laatste vier. Michael van der Berg gaf de favoriet een gevoelig pak slaag: 9-1. Naast deze twee hal ve finalisten plaatsten ook Marcel van Rijn (winst op Jo- han Geuze) en Ollie Bonk (dankzij een zege op Hardi Mans) zich bij de laatste vier. Ook bij de heren in C zijn de vier namen bekend van de spelers, die in de strijd gaan om de hoofdprijs. Katwijker Peter Bauw is één van hen. Hij won toch wel verrassend van Eric de Graaf. Mark Post, die van Peter Barnhoorn won, en Onno van Paridon verge zellen Martijn Krans in de voorlaatste ronde. In de C2 klasse zijn drie spe lers tot de halve eindstrijd ge vorderd. Wat Johan van der Lippe en Jelle Raap betreft was dat geen verrassing. Dat Yvan Hermans daar terecht kwam, verbaasde. De Noord- wijk-voetballer schakelde daartoe Jan Mens uit. De finale dames Cl zal gaan tussen Jeaninine Jünger en Wil den Hollander. Eerstge noemde won met 9-4 van Le- ontien Poots en Den HollanP Bij de dames in D drongen cole Bader, Miriam Siemerii Greet van Duyn en Suzar Gijsbers tot de halve fina door. ZeidóQ Qowumt Vroege werken vaij£ Hemingway ontde NEW YORK De Ami kaanse hoogleraar in de lel i ren Peter Grif fin heeft vijf i uitgegeven novellen en onvoltooide roman en talri brieven van Ernest Hemi. way gevonden. De brieven L vatten vertrouwelijkhecj over de eerste grote liefde tl de auteur, een verpleegsl die hem inspireerde tot f schrijven van „A FarewellJ Arms". De vijf novellen geschreven in 1919 en 1 toen Hemingway 20 en 21 j was. Ze zullen in novenr worden gepubliceerd nieuwe biografie. Heining1 had van de werken uit jeugd afstand genomen oir ze, vreesde hij, ongunstig j oordeeld zouden worden, v gens Griffin zijn alle HcmiST way-thema's er al in terug gel vinden en blijkt dat de aut al vroeg de stijl beheerste ep< zijn naam zou vestigen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10