ScidócSoincuit^ u JEBR trekt kilometers ange kabel door Leiden ii STAD OMGEVING Ure SÖeheerder distantieert gich van open asieldag wint childerwedstrijd Vernieuwd El Cid-reeept voor eerstejaars studenten VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 ^Y' art-wil DEN „Zwart-wit in blauw" is de van de tentoonstelling van de weidse [graaf Fred Rohde die tot en met 31 au- het petit-restaurant „Het Leids ig" aan de Hooigracht 4a te zien is. Roh- xposeert een aantal portretten van eta- ïpoppen, bezien in een blauw perspec- De expositie is van maandag tot en met xdag van negen tot zes uur open. (re jas gestolen DEN Een 27-jarige Zoetermeerder ft bij de politie aangifte van diefstal van jas. De jas had een waarde van 700 gul- I, lag in een auto die stond geparkeerd le Botermarkt en zou in de nacht van tisdag op donderdag zijn gestolen. In de ;at ook nog eens 3.600 gulden. Stoorzender gepakt LEIDEN De politie heeft gistermiddag in samenwerking met de Radio Controle Dienst de zender uit de lucht gehaald die de politieradio al enkele dagen stoorde. De zender stond opgesteld in het Van der Werfpark. De politie heeft geen idee wie verantwoorde lijk is voor het plaatsen van de zender. Het heeft enkele da gen geduurd voordat de zen der kon worden opgespoord, omdat hij steeds maar een paar minuten in de lucht was. Vrouw aangerand LEIDEN Een 35-jarige vrouw is vanmorgen omstreeks half zes in haar woning in de Merenwijk aan gerand. Een uur later hield de poli tie vlak bij de woning een 27-jarige Leidenaar aan, die van de aanran ding wordt verdacht. De vrouw werd vanmorgen wak ker van een man die in haar slaap kamer stond en tegen haar praatte. De vrouw dacht dat de man haar wilde beroven, maar hij dwong haar sexuele handelingen te ple gen. Tot een verkrachting kwam het niet. De man eiste toen hij ver trok alsnog geld, maar toen de Leidse daar niet over bleek te be schikken verdween hij. De man is de woning binnengekomen door een raam dat op een kier stond. Jongens bekennen serie inbraken LEIDEN Twee jongens van 13 en 14 jaar hebben tegenover de politie een serie inbraken en diefstallen bekend. De politie hield de 13-jarige Leidenaar in de nacht van zondag op maandag aan bij een inbraak in een auto, die stond geparkeerd aan de Oude Singel. Uit de auto werd een koffer gestolen die later in de Van der Werfstraat werd teruggevonden. De andere jongen kon ontsnappen, maar werd later toch aange houden. De jongste van het tweetal bekende na zijn aanhouding de afgelopen vier weken veertien fietsen te hebben gestolen en een inbraak te hebben gepleegd in een winkel. De ander haalde uit de Vliegenthartschool aan de Zuidsingel een videorecorder en geluidsapparatuur. Uit een woning aan de Groenesteeg stal hij ook een videorecorder. Het tweetal is van morgen aan de officier van justitie voorgeleid. De jongste was een maand geleden ook al voorgeleid wegens een serie diefstal len en inbraken. Brandje in clublokaal ALPHEN AAN DEN RIJN Het clublokaal van de Alphen- se drumband Con Brio is ten prooi gevallen aan brandstich ters. De snel gealarmeerde- brandweer kon voorkomen dat het vuur zich verder dan het raam uitbreidde. De brand in de voormalige kleuterschool aan de Paradijs laan werd door voorbijgangers opgemerkt. Overigens heeft Con Brio in het vervallen ge bouw dat eruit ziet als een slooppand ook al regelmatig bezoek gehad van inbrekers. Echtpaar bekent 50 diefstallen LEIDEN Een Leids echtpaar van 41 en 42 jaar oud heeft tegenover de politie vijftig a zes tig diefstallen uit supermarkten in Leiden en omgeving bekend. De inbraken werden de afgelopen vier weken met speciaal gekochte grote tassen gepleegd. De buit bestond uit drank, koffie, thee en suiker en werd aan familie en kennissen doorverkocht. Volgens een woordvoerder van de politie kwam het echtpaar tot de inbraken uit geld nood. De diefstallen werden gepleegd na de aanschaf van een auto en twee bontjassen. De politie kwam het echtpaar afgelopen dinsdag op het spoor toen zij werden aangehouden in een supermarkt in de Kopermolen. Bij huiszoeking werd een groot aantal goederen aangetroffen, die uit de supermarkten afkomstig bleken. U'l p iEIDEN In opdracht an het Energie Bedrijf "ijnland (EBR) wordt aandag begonnen met e aanleg van een hoog- ipanningskabel van jO.OOO volt. De kabel is vier kilometer lang en gaat dwars door de stad. Je werkzaamheden wor- len volgens de plannen bind oktober of begin ïovember afgerond. Iloewel de kabel een aantal Irukke kruispunten zal pas eren, hoeft het verkeer niet te worden omgeleid. De kruispunten worden in ge deelten overgestoken zodat het verkeer wel hinder van de werkzaamheden kan on dervinden. In een aantal ge vallen kan de kabel door bui zen, die al in de grond liggen worden getrokken, zodat op brekingen helemaal niet no dig zijn. De aanleg van de hoogspanningskabel is nood zakelijk door de uitbreiding van de stad, waarbij de Ste- venshofpolder de belangrijk ste rol speelt. De kabel moet een zogeheten verdeelstation aan de Groenoordstraat vlak bij de elektriciteitscen trale aan de Langegracht gaan verbinden met een transformatorenstation aan de ChurchiMaan. Vanuit dit station wordt Leiden Zuid- West van elektriciteit voor zien. De kabel wordt in acht ge deelten van vijfhonderd me ter aangelegd. Begonnen wordt op de Churchilllaan bij de Valeriusstraat. Van hier uit wordt het eerste stuk ge legd in het trottoir aan de be woonde zijde tot aan het Jac ques Urlusplantsoen. Eind augustus wordt het tweede stuk kabel aangelegd tot aan de Churchillbrug. Begin sep tember trekt men de buis on der de Rijn door en volgt men de Lelylaan tot aan de Morsweg. Half september volgt het stuk in de P C. Hooftlaan tot aan de ijsbaan aan de Vondellaan. Eind sep tember bereikt men de Ples- manlaan. De kabel wordt schuin door de Plesmanrot- onde gelegd naar de hoek Morssingel Stationsplein. Begin oktober wordt het stuk op het Stationsplein tot voor het kruispunt met het Schut tersveld gelegd. De kabel wordt ook hier in het trottoir gelegd. Volgens het EBR zul len de gebouwen van de VVV en de universiteit als mede het parkeerterrein ach ter het Stationsplein goed be reikbaar blijven. Half okto ber wordt het kruispunt Schuttersveld Stationsplein overgestoken en de Schiphol- weg gevolgd tot voor de Wil lem de Zwijgerlaan. Eind ok tober of begin november worden de werkzaamheden afgesloten met de laatste ge deelten: Musschenbroek- straat, Flemingstraat naar het verdeelstation Groenoordstraat. De aanleg van de kabel kost 1,5 miljoen gulden. m- I f|-j'DEN Asiel-beheer- Wil Tiele heeft zich gjpftlaag officieel gedis poneerd van de open dag jpB| de Leidse Dierenbe- F?rming morgen in het 1 aan de Besjeslaan wil Maar in feite gaat Dpen dag toch door. De 5enbescherming trekt terug op de Besjes- (de openbare weg) en :daar de activiteiten den. Zo wordt daar op veg een draaiorgel ge- ^^tst. Leden van de Die- ^^bescherming hebben ^^>ofd het terrein van asiel niet te betreden. meer Tiele de Dierenbe- rming een open dag op het nd .-terrein laat houden, dan kans groot dat hij maan- 062. al op staande voet door het -bestuur wordt ontslagen, krijgt hij dan geen uitke- De beheerder is in dienst de stichting die het asiel (oten uurt en deze stichting 't de open dag verboden, t Tiele de Dierenbescher ming een open dag houden dan gaat hij tegen de opdracht van zijn werkgever in. Zijn advocaat heeft hem gead viseerd de Dierenbescherming een brief te schrijven waarin hij deze vereniging officieel laat weten dat hij niets met de activiteiten te maken wil heb ben. Ook brengt Tielq,vandaag een brief naar het bestuur van het asiel waarin hij meldt dat hij officieel afstand neemt van de activiteiten van de Dieren bescherming. „Ik ben niet ver antwoordelijk voor wat de Dierenbescherming doet", al dus Tiele gistermiddag. Wanhopig „Ik ben heel blij met de Die renbescherming, maar de zaak dreigt uit de hand te lopen", meent Tiele. De beheerder is wanhopig en zegt zich geen raad meer te weten. „Mis schien kunnen we beter met de open dag wachten tot na de rechtszaak". Zoals bekend moet hij op 29 augustus voor de kantonrechter verschijnen om zich te verweren tegen het ontslag dat het bestuur van het asiel voor hem heeft aange vraagd. L. Schouten van de Dierenbescherming zegt dat de open dag gewoon doorgaat. „Maar wij blijven op straat", belooft hij. Volgens Schouten was Tiele allang ontslagen wanneer de Dierenbescher ming zich niet met de zaak had bemoeid. „Ik hoop dat gauw een einde komt aan deze zaak", aldus Schouten. De Die renbescherming zou bijzonder graag de leiding van het asiel overnemen en met Tiele als beheerder doorgaan. Ook Tiele zou dat de meest ideale oplos sing vinden. Acht de kanton rechter Tiele's ontslag onaan vaardbaar, dan zullen de Die renbescherming en de beheer der trachten deze gewenste constructie te bereiken. Advertentie campagne In de regionale dagbladen werd gisteren een opvallende advertentie-campagne ge voerd. In een advertentie wer den de lezers door de Dieren bescherming opgeroepen om de open dag te bezoeken. On der deze advertentie stond er een van het bestuur van het Uit de LC van 1 augustus. asiel. Deze ingezonden mede deling liet weten dat de open dag niet doorgaat. Zoals het er nu naar uitziet gaat de open dag wel door. Het plan is als volgt: Op straat zorgt de Die renbescherming voor de sfeer, terwijl het asiel gewoon open is voor bezoekers. De golf van publiciteit rond het asiel en het beheerder sechtpaar Tiele heeft er overi gens wel voor gezorgd dat twintig van de honderd katten een nieuw tehuis hebben ge vonden. „De druk is er nu af", zei Tiele gisteren tevreden. Bij het echtpaar komen dagelijks veel reacties van medeleven binnen. KEES VAN HERPEN EN DEN De Hooglandse k, al dan niet in combina- limtemet De Burcht, was het :st populaire onderwerp de Rembrandt-schilder- Istrijd. Dat bleek gister- ad in dezelfde kerk waar —prijsuitreiking van deze ar- krachtmeting werd ge- 2^0 den. Op het winnende n^lderij kwam de Hoogland- £erk overigens niet voor. winnaar, mevrouw M.E. ooy-Beumer uit Oegstgeest, is. 2 gekozen voor een moder- 25.oiintepretatie van Clos en mbruggen. De eerste prijs ;rde haar een bedrag van —honderd gulden op. Het I werd haar overhandigd |ir de heer K.E. Post, bouw- ,Mdige en vice-voorzitter van .h evenementenfonds. kT schilderij van mevrouw ^-ooy toont Clos en Leem- ;gen in robuuste vormen lonkere, wat sombere kleu- De jury, bestaande uit de Idende kunstenaars Fer en Erli Esselink en Woldhoorn van stedelijk ;um De Lakenhal, was oordeel dat mevrouw Lit- oog heeft voor verborgen inheid en dat ze die op •tuigende wijze op het c heeft neergezet. Tevens de Oegstgeestse geprezen haar goede kleurgevoel het feit dat ze de tech- LEIDSE LAKENFEESTEN niek in dienst van het onder werp heeft gesteld. In totaal deden veertig ama teur-kunstenaars aan deze wedstrijd mee. De wedstrijd werd gehouden in het kader van de Leidse Lakenfeesten. De deelnemers zonden een bonte variëteit aan kunstwer ken in; schilderijen, penteke ningen, gouaches en aquarel len. Behalve het werk van me vrouw Littooy werden nog eens drie moderne schilderijen ingeleverd, de rest van de kunstwerken was traditioneel van aard (precies getékend zo als het is). Dat de keuze voor de eerste prijs op een modern schilderij is gevallen, heeft waarschijnlijk te maken met de samenstelling van de jury. Naast de veelgeschilderde Hooglandse Kerk (en Burcht) bleken ook de Vlietbrug, Koornbrug (al dan niet met Stadhuis) en Marekerk dank bare onderwerpen te zijn. An dere objecten van deze wed strijd, die de stad Leiden als motto had, waren het Acade miegebouw, geveltjes en brug gen. Opvallende uitschieters waren een schilderij van een modern viaduct over de Dr. Lelylaan en van een casino. Heel opvallend was dat de Pie terskerk en Molen De Valk (Leidse bezienswaardigheden bij uitstek) niet vereeuwigd bleken te zijn. Misschien von den de kunstenaars deze twee onderwerpen te afgezaagd. De tweede prijs (500 gulden) was voor Monique van Haaste ren uit Leiden met een schil derij van De Burcht, A. Maas- sen uit Leiden legde beslag op de derde plaats (een weekein de in een Leids hotel) met de koepel van de Marekerk, de vierde plek (goed voor een materiaalbon van 250 gulden, te besteden bij een kunsthan del) was voor M. Verwey uit Leiden die de Hooglandse kerk gezien vanaf De Burcht schilderde, Jan Cees Lelie- j De heer K. Post en mevrouw Littooy bij het winnende schilderij. veldt jr. uit Leiden maakte een gouache van de Doelengracht en won daarmee de vijfde prijs (ook een materiaalbon van 250 gulden), M. Ruijgrok uit Lei den won met een pentekening van de Vliet de zesde prijs en daarmee een materiaalbon van 125 gulden en de zevende en laatste plaats werd ingenomen door D. van Sinderen uit Was senaar die voor zijn aquarel van de Latijnse School ook een materiaalbon van 125 gul den kreeg. De meeste van de in totaal 40 kunstwerken zijn te koop, maar het schilderij van de winnares niet. De El Cid-commissie 1985 (v.r.n.l. Janke Bolt, Erik Mennes, Nico Anten) verwacht een introductie week zonder moeilijkheden: „De OSL heeft zich niet aangemeld voor de informatiemarkt". EINDFEEST VOOR IEDEREEN TOEGANKELIJK LEIDEN Voor de jaar lijkse introductieweek „El Cid" die van 12 tot en met 16 augustus wordt gehou den hebben zich reeds 1650 aankomende studen ten aan de Leidse univer siteit aangemeld De El Cid-commissie verwacht die week uiteindelijk to taal zo'n 1900 eerstejaars. Dat zijn bijna tweehon derd meer dan vorig jaar. In groepjes onder leiding van een ouderejaars men tor kunnen zij kennisma ken met Leiden. Universiteit, gemeente, sport en cultuur zijn de onderwer pen van het programma, dat enkele wijzigingen ten opzich te van de voorgaande El Cid- jaren heeft ondergaan. Zo is het slotfeest op vrijdagavond 16 augustus voor iedereen toe gankelijk, tegen betaling van vijf gulden. De Time Bandits treedt op, evenals de jazzband Reflud van Hans Dulfer en een andere, grote jazzband. Het feest wordt gehouden in de mensa aan de Kaiserstraat. Zo'n 200 omwonenden zijn zelfs per brief uitgenodigd en mochten ze geen feestneuzen zijn dan wordt hen toch ge vraagd om „excuses voor het lawaai" op die avond. Vergoeding Een ander nieuwtje van de El Cid-commissie is dat de men toren voor het eerst een finan ciële vergoeding krijgen van 50 gulden. „De mentoren moe ten in die week nogal eens een rondje geven", verduidelijkt de El Cid-publiciteitsvrouw Janke Bolt. „Maar we hebben dit ook gedaan om te voorko men, dat er, evenals voorgaan de jaren, een tekort aan men toren is. De vorige El Cid- commissie zat verleden jaar om deze tijd nog met de han den in het haar. Wij hebben het benodigde aantal allang". Op de begroting bleek vol doende geld beschikbaar voor deze onkostenvergoedingen. Door inschrijfgelden en recla meopbrengsten is de begroting 123.000 gulden en daar komt nog eens 30.000 gulden van de universiteit bij. Een laatste nieuwe ontwikke ling in de introductieweek is dat de groepjes eerstejaars zo veel mogelijk naar studierich ting worden ingedeeld. Voor heen werd daarop niet of nau welijks gelet. Erik Mennes, El Cid-secretaris: „De mensen komen in negen van de tien gevallen van buiten Leiden en kennen niemand". Janke Bolt: „In de El Cid-week willen ze niet alleen Leiden leren ken nen maar ook mede-studenten. Het liefst studiegenoten, zodat ze bij het lopen van hun eerste college al wat bekende gezich ten zien. Vooral bij massale studierichtingen als Rechten is het toch afschuwelijk om zo verloren zo'n grote zaal bin nen te stappen?". Pieterskerk De kennismaking begint voor de eerstejaars op 12 augustus, maandagmorgen vroeg, wan neer zij zich verzamelen in groepjes bij molen De Valk. Vandaaruit lopen zij traditie getrouw in optocht naar de Pieterskerk waar hen de eveneens traditiegetrouwe drie welkomstspeeches te wachten staan. Aan het woord komen de voorzitter van de El Cid- commissie Nico Anten, de Leidse burgemeester C. Goe- koop en de nieuwe rector magnificus van de Leidse uni versiteit, prof.dr. J.J.M.Bee nakker. Deze en niet prof.dr. A.A.H.Kassenaar bétreedt het kansel, hoewel deze in feite dan nog twee weken rector is. 's Middags maken de El Cid- deelnemers een stadswande ling en daarna staat hen een culturele avond te wachten. Er is toneel, met Peter van der Linden, cabaret en film. Dins dag en woensdag kunnen zij kennismaken met de universi teit en haar voorzieningen en donderdag presenteert de ge meente Leiden zich met infor matie over onder meer de po litie en de reinigingsdienst. Vrijdag is er de afsluitende markt op "het Rapenburg met kraampjes waarin informatie wordt gegeven op uiteenlopen de maatschappelijke gebieden: Dit jaar zal de propaganda van het Oud Strijders Legioen (OSL) ontbreken. In vorige ja ren lokte de aanwezigheid van deze omstreden organisatie veel protesten uit en leidde vorig jaar zelfs tot de bezetting van het EL Cid kantoor. Nico Bolt, desgevraagd: „Het OSL heeft geen aanvraag ingediend voor een plaatsje op de markt, en als zij dit gedaan had, had den we deze voorgelegd aan het college van bestuur. De universiteitsraad heeft naar aanleiding van de moeilijkhe den van de afgelopen jaren be sloten dat organisaties die mo gelijk onrust veroorzaken uit gesloten kunnen worden van de informatiemarkt. Nee, dit jaar verwachten we geen moeilijkheden". ADVERTENTIE Voor computers en cursussen VLASVÊLD COMPUTERS Morsweg 21, Leiden Tel. 071-12.08.48. Greep in zwembadkassa WASSENAAR Na een overval op de kassa van het Wassenaarse Sterrenbad zijn twee Hagenaars (24 en 25 jaar) in de kraag gegrepen. Gisteravond om ongeveer negen uur verraste de 24-ja- rige overvaller de cassière van het zwembad door haar stoel opzij te duwen en een greep in een plastiek zak met kleingeld te doen. Hierop nam hij de benen, achter volgd door twee personeels leden van het bad. Een personeelslid zag kans het kenteken van de vlucht auto te noteren. Later hield de Haagse politie de auto op het Spui aan. Het gestolen bedrag was niet meer dan 362 gulden.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9