FBI verijdelt wapensmokkel naar Iran Economie Zuid-Afrika kan niet zonder vele zwarte gastarbeiders Zeker vijf doden door hittegolf in Griekenland AMERIKAANSE KOLONEL EN VIJF BURGERS GEARRESTEERD Aids -virus mogelijk geactiveerd door andere virussen 1 Wijnschandaal mag I de pret in Oostenrijk ^niet drukken BRETAGNE 695.- 'SIJTHOFKRERS Dodelijke handicap voor golfspelers in Beiroet Bisschop Tutu kalmeert menigte 3AGIN Buitenland CcidócOoivumt VRIIDAG 2 AUGUSTUS 1985 PAGINA 5 bote ging voor ertrek langs ij centrale bank AMPALA De legerofficieren, |ie het burgerbewind in Oeganda imver geworpen hebben, beweren lat de vetjaagde president Milton )bote voor zijn vlucht eerst bij de entrale bank van Oeganda langs (egaan is en het daar aanwezige ;eld heeft meegenomen. Volgens ie voorzitter van de militaire raad, jeneraal Okello, zou Obote er van- ioor gegaan zijn met genoeg bui- enlands geld om te kunnen voor- ;ien in de behoeften van dit Oost- ifrikaanse land voor een periode 'an drie jaar. Hij zei echter niet om toeveel geld het ging. ETA-BOM ONTPLOFT OP STRAND BENIDORM (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Baskische afscheidingsbewe ging ETA-Militar heeft voor de eerste keer zonder waarschuwing vooraf een kleine bom laten ont ploffen aan Spaanse oostkust. Bij de ontploffing op het strand van Benidorm raakte een Zweedse toe- riste licht gewond. De explosie heeft geen paniek veroorzaakt onder de toeristen op het strand. De indruk bestaat dat de ETA de eerste dag van de algemene Spaanse vakantiemaand augustus heeft uitgekozen voor het geleidelijk opvoeren van haar campagne van bomexplosies aan de Spaanse kust. De Baskische afscheidingsbeweging wil hiermee de toeristen afschrikken om zo schade toe te bren gen aan de economische belangen van de Spaanse staat. De ETA heeft aangekondigd dat zij met haar acties door zal gaan. Gorbatsjov ook voorzitter van Defensie Raad MOSKOU Partijleider Gor batsjov is gisteren voor het eerst in het openbaar aange duid als voorzitter van de De fensie Raad, die het militaire beleid van de Sovjet-Unie be paalt. De functie is per traditie voorbehouden aan de alge meen secretaris van de Com munistische Partij, maar voor heen was er geen bevestiging dat Gorbatsjov ook die post aanvaardde toen hij op 11 maart na de dood van presi dent Tsjernenko partijleider werd. ATHENE De hittegolf die sinds enkele dagen heerst in Griekenland heeft haar eerste slachtoffers geëist. Ze ker vijf mensen in de leeftijd van 42 tot 76 jaar zijn de afgelopen dagen overleden aan de gevolgen van hart- stoornissen en ademhalingsmoeilijkheden. Tientallen mensen zijn met dergelijke verschijnselen in zie kenhuizen opgenomen. Het Griekse ministerie van volksge zondheid heeft mensen met een minder goede gezondheid aangeraden zoveel mogelijk binnen te blijven. De temperatuur in verscheidene delen van Griekenland schommelt tussen de 40 en 45 graden temperaturen die in de wind en uit de zon worden gemeten. Over-zwemster vrijwillig terug naar Sovjet-Unie OSLO Een 29-jarige Russische vrouw die op 22 juli naar Noorwegen vluchtte door van een Russisch cruise schip te springen, is vrijwillig terugge keerd naar de Sovjet-Unie. De vrouw was vorige week ongemerkt van de „Maxim Gorki" gesprongen en naar het eiland Svalbard gezwommen. Zij liep daar vier dagen rond, voor zij een Noor tegenkwam die een ritje over het eiland maakte. De vrouw lag en- ke'e dagen in het ziekenhuis om bij te komen van haar ontberingen. Nadat zij met de Rusissche consul had ge sproken, is zij direct op het vliegtuig naar Moskou gestapt. China stuurt miljoen militairen naar huis PEKING Ter gelegenheid van de jaarlijkse dag van het leger heeft China de demobili satie aangekondigd van een miljoen soldaten. De demobili satie zal de komende twee jaar worden uitgevoerd. Partijlei der Deng Xiaoping zei kort ge leden dat het leger met zijn vier miljoen manschappen te groot is, teveel uitgeeft en te veel oude officieren telt. Het leger moet een bijdrage leve ren aan de economische mo dernisering van China, aldus Deng. Isen WASHINGTON In de /erenigde Staten zijn gis- eren een kolonel en vijf jurgers gearresteerd, op >eschuldiging van het be amen van een groot- cheepse wapensmokkel ïaar Iran. De kolonel, Vayne Gillespie, is werk- :aam bij de sectie raketten >p het Amerikaanse mi- ïisterie van defensie. Dit ïeeft een FBI-woordvoer- ler bekend gemaakt. De arrestanten zouden diverse .oorten raketten, waaronder sidewinders, Tows en Har- soons, naar Iran hebben wil len smokkelen. In de aan klacht staat dat het met name ging om 1.140 Tow-raketten, die een waarde hebben van ongeveer 30 miljoen gulden. De raketten zouden met een vliegtuig naar Iran worden overgevlogen. Iran verkeert al bijna vijf jaar in oorlog met Irak. Sinds de omverwerping van het sjah-regime, in 1979, heeft de Amerikaanse rege ring de verkoop van wapens aan Iran verboden. Volgens de FBI-woordvoerder zijn de gisteren gearresteerde personen twee weken geleden in Californië bijeengekomen om de details van de transactie te regelen. Onder de aanwezi gen was ook een FBI-agent, die zich had voorgedaan als betrokkene bij de wapensmok kel. Een Iraanse fynctionaris, die ook vertegenwoordigd was op de geheime bijeenkomst in Californie, zou toen hebben verklaard dat „zijn land be hoefte heeft aan wapens die effectief zijn, gezien de oorlog waarin het land thans is ver wikkeld". Volgens de FBI-woordvoerder had Gillespie nog dit jaar zijn ontslag willen nemen uit het leger. Hij was van plan zich intensief bezig te gaan houden met de internationale wapen handel. Gillespie wordt om schreven als een specialist op het gebied van de artillerie. Praktische ervaring heeft hij in Vietnam opgedaan. De gis teren gearresteerde personen kunnen maximaal tot vijf jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld. j jyTöl i n flcH m£l zoontje te doden, uit woede over een de woning op de tweede verdieping politie'erin de man af te leiden, waar- lyOUl dl I ld besluit van de rechtbank die hem de (foto links). Korte tijd later verscheen op hij werd overmeesterd en het kind voogdij over het kind had ontzegd, hij weer bij het raam en dreigde het in veiligheid gebracht. Op de foto De 33-jarige Richard Gaudry uit Van- Na een ruzie met zijn vrouw, met wie jongetje te doden, als tv-cameraploe- rechts is de 21 maanden oude Mi- couver (Canada) heeft gisteren enkele hij in echtscheiding ligt, greep de mari gen zich niet terugtrokken (foto mid- chael terug in de armen van zijn moe uren gedreigd zijn twee jaar oude het kind en hield het uit het raam van den). Na ruim twee uur slaagde de der. WASHINGTON Franse Amerikaanse wetenschappers, die gezamenlijk onderzoek doen naar aids, hebben genen- materiaal van het hepatitis B-virus in de bloedlichaampjes van aids-patiënten gevonden, hetgeen het vermoeden ver sterkt dat andere virussen in sommige gevallen een rol spe len bij het ontstaan van aids. Dit staat in het vandaag ver schenen nummer van het Amerikaanse wetenschappelij ke blad Science. In het onderzoek vonden de geleerden DNA-materiaal van hepatitis B in het genenmate- riaal van de witte bloedli chaampjes die voornamelijk aangetast worden door het aids-virus, dat bekend staat als HTLV-III. Deze vondsten lig gen in de lijn van eerder on derzoek dat al had aangetoond dat het hepatitis-virus, het cy tomegalovirus en het Epstein- -Barr-virus factoren zijn in het aids-proces. De jongste onder zoeksresultaten lijkt erop te wijzen dat ook andere virussen een rol spelen in het proces waardoor slapend HTLV-III geactiveerd wordt om de ziek te te laten uitbreken. Volgens een van de onderzoekers, de Amerikaan Roberf Gallo, kan HTLV maanden, zo niet jaren slapend blijven in witte bloed lichaampjes die de T-cellen ge noemd worden en die immu niteitsreacties op gang moeten brengen als er een infectie is. Volgens een rapport van de Wereld Gezondheids Organi satie (WHO) neemt de ver spreiding van aids in Europa toe en wel het meest in Frank rijk. Het meest komt deze ge vreesde ziekte echter nog al tijd in de VS voor. Uit Holly wood komen berichten dat di verse filmsterren evenals Rock Hudson aan aids lijden. ^RINZING Zwarte humor n woordspelingen op wijn vaarin kwalijke middeltjes ijn gedaan, beheersen het ge- prek in de uitspanningen van Ürinzing, het populaire wijn- chenkende stadsdeel van We ien. Busladingen dorstige toe- isten en autochtonen vullen log steeds de plaatselijke wijn- uinen, niet afgeschrikt door Ie dagelijkse ontdekking van veer een wijn waaraan een jiftige zoetstof is toegevoegd. erveersters die tot de rand evulde wijnkannen torsen, erusten in de boert die de .lanten maken over de zui- erheid van het produkt /aarmee ze komen aandragen. )e „dirndls" wordt meer ge raagd om een kwart liter nti- vries dan een kwart liter ritte wijn. ,,Wij serveren gly- ol alleen in de winter, wan eer U warmte nodig hebt", eggen ze meestal maar, om er anaf te zijn. liemand maakt zich eigenlijk cht bezorgd en er zijn geen erichten over ziektes als ge- olg van gebruik van het che- fiische middel, dat toch her en- en nierbeschadiging kan eroorzaken. „We zijn hier al en week, we hebben elke dag yijn gedronken en nog zijn we dood", zegt een Zwitserse ezoeker met een knipoog. Volgens Philip Reichenberger, onderdirecteur van het luxe- -hotel annex restaurant Schwarzenberg Palais, dat één van de beste keukens van We nen heeft, heeft het schandaal zo op het oog zelfs weinig weerslag op het drinkgedrag gehad. Ondertussen werden gisteren weer zes arrestaties verricht, waarmee het aantal verdachte personen op 28 is gekomen. En in de Bondsrepubliek werd de tiende Duitse wijn ontdekt die was gezoet met diëthyleengly- col. In een fles Gaukongenhei- mer Vogelsang werd 0,12 gram per liter van de gifstof aange troffen. In Japan worden nu zelfs Au stralische wijnboeren het slachtoffer van de Oostenrijk se rommel. Voor Japanners zijn Australië en Oostenrijk namelijk dezelfde landen, om dat ze de Engelse benamamin- gen Australia en Austria door elkaar halen. Die verwarring- doet zich trouwens voor in alle aspecten van het zakelijk le- Maar terwijl het schandaal in omvang almaar groter wordt, herinnert de Oostenrijker zijn gast aan een oud gezegde dat men graag boven tapkasten hangt: „Als je drinkt ga je dood. Je gaat toch als je het niét doet. Laat je daarom 's in schenken". 8 dagen met uw krant naar Vertrek zondag 18 augustus a.s. stranden en de vele kastelen, kerkjes e landhuizen in het binnenland vormt Bretagne eei aantrekkelijk geschakeeerd en bezienswaardig reisdoel. Het programma ziet er in het kort als ri we in Bretagne en gaan via Dol, Dinan, Ploërmel en Vannes naar onze standplaats ST. ANNE d'AURAY. Hier logeren we 5 nachten in het even buiten het centrum gelegen Hotel Myriam. Het hotel heeft een lift en alle kamers zijn voorzien van douche en toilet. i de r„ ..Ra-fis*,~"i «-«its ci9 Vrijdag - dagtocht naar VANNES en JOSSELIN. Zaterdag gaan we terug via Rennes en Laval naar Le Mans en reizen door naar CHARTRES. De overnachting is in PARIJS. Zondagmorgen kijken we eerst nog even in Parijs rond. alvorens de terugreis te aanvaarden. Na de theepauze in de omgeving van Gent en een afscheidsdiner in Nederland zijn we rond 22.00 uur weer terug in Rotterdam/Den Haag. De reis wordt gemaakt met deskundige Nederlandse reisleiding en kost op basis van een tweepersoonskamer met douche en toilet en halfpension 695.- per persoon. Er zijn een drietal 1-persoonskamers beschikbaar met een toeslag van 100.- Behalve de reisleiding zijn In de reissom bovendien begrepen de lunch op de 3e dag te St. Anne d'Auray. de kosten van de boottocht op de Golf van Morbihan. het entree voor Kasteel Josselin en het afscheidsdiner in Nederland. Gecombineerde reisverzekering 20.- per persoon 5.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 of persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag. (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1046) In korte, kernachtige zinnen deed agent D09 verslag. „Een buitengewoon sluw plan, ko- onel." zei hij. „Baas Verholen hier zeer tevre- i32i/2len. Is ervan overtuigd, dat de zogenaamde I? 1/af>i°tr Nogrottr stevig in de gevangenis te Gra- 20 rendrecht zit. Verbeeldt zich nu, dat hij hier rus- 1131/41'9 zi'n 9ang kan bl'iven 9aan- Intussen zijn we 29 i/83e9°nnen met de bouw van de „knap-muta- i 83 i/ator". Zo staat het tenminste op de werktekenin- i 44i/2^en- Verder kan 'k er geen zinnig woord over i 6i 3/8teggen, want ik weet niet wat een knap-mutator 323/4L-9en'ijk is" Kun ie de werktekeningen co- piëren?" vroeg kolonel Plimmp. „Uitgesloten," antwoordde Sjeems Pond. „Ze zijn te groot en het zijn er te veel. Misschien zou ik ze kunnen fotograferen." „Dan zal ik zorgen, dat er ï5/8horgen een B.G.D.-microcamera, model SP 11, ikomt," zei de kolonel. „Let dus goed op. Het Machtwoord van de contactman is ISTANBOEL. ver en sluiten." „Wachtwoord begrepen," erhaalde 009. „Over en sluiten." Hij schoof de ^nge zwiepantenne weer in de guitaar en keek naar buiten, waar de lieftallige Jantina Spruyt- jens nog steeds bezig was met haar emmers en bussen. „Lieve help, ook dêt nog!" mompelde hij. „Dat is warempel dat hippie, dat zo nodig in mijn ar men moest flauwvallen, 's avonds in dat dorps café! Als daar maar geen narigheid van komt..." Juist op dat moment keek Jantina even om hoog en natuurlijk zag ze daar de langharige Jo- pie de Bietel staan. „Hai, buurman!" riep ze op getogen. „Kan jij ook bietelmuziek speulen op dat ding? Machtig mooi, man!" Ze wandelde een paar passen naderbij en stelde zich op in een zeer bevallige pose. „Zal ik je 'es een ge heim verklappen?" lispelde ze. „Ik wil later' mannekwijn worden in de grote stad. En ik ken ook heel leuk toneel speulen en versies zingen van de rollestoons. Zeg, buurman..., zouwen wij dan niet samen een biet-bend kennen begin nen...? „Niks biet! Bieten bennen veur't peerd!" knarsetandde toen een nijdig iemand, die om het hoekje toekeek.... BEIROET De golfer die denkt dat zijn handicap slecht is, moet eens stilstaan bij de golfers in Libanon. De hinder nissen die zij in hun spel tegenkomen slaan alles: granaat- vuur, raketten, verdwaalde kogels en gewapende militiele den. En dan praten we alleen nog* maar over het golfter rein. In Beiroet moet je een fanatiek golfer zijn om te wil len spelen op wat ongetwijfeld de gevaarlijkste golfbaan ter wereld is. Golfers riskeren een gewelddadige dood in de straten van Beiroet en bij het passeren van de Groene Lijn, die het christelijke deel van de stad scheidt van de moslimsector. Maar het loont de moeite, zegt Salim Salam, voorzitter van de Libanese Golfclub en tevens directeur van de zo ge kwelde luchtvaartmaatschappij Middle East Airlines. Te midden van het oorlogsgeweld probeert Salam beide instel lingen draaiende te houden. Hij is een vrolijke optimist. Golf is zo ongeveer de enige recreatiemogelijkheid die we hier nog hebben, zegt hij en hij drukt een kus op zijn favo riete golfclub. Het spel wint weer aan populalireit en bin nenkort stuurt Libanon een drie man sterke delegatie naar de Panarabische Spelen in het Marokkaanse Rabat. Zo'n 350 leden scharen zich trouw achter Salams optimis me. Zij komen regelmatig samen op de keurig verzorgde, 18 holes lange baan vlakbij de platgebombardeerde Pale stijnse vluchtelingenkampen Sabra en Sjatila, waar in mei en juni honderden mensen omkwamen of verwondingen opliepen in hevige gevechten. (Vervolg van de voorpagina) JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse bisschop Des- mond Tutu heeft tijdens een begrafenis in Tumahole de zwarten opgeroepen tot be heerst optreden. Tutu kondig de echter tevens aan, dat hij zich niet zal neerleggen bij de beperkingen die de Zuid-Afri kaanse regering heeft gesteld aan begrafenisplechtigheden. Tutu kon in Tumahole een treffen tussen de zwarten en de poltie voorkomen, doordat hij de al aanwezige politie wist te overreden zich terug te trekken. De begrafenisstoet riep hij op „op te houden met' dingen te doen waar we ons later voor zullen schamen". Bij een schietpartij in East Londen, een havenstad aan de Indische Oceaan, zijn twee vermeende guerrillastrijders en een zwarte politieman om het leven gekomen. Volgens de politie was het de bedoeling de elektriciteitscentrale in East Londen te vernielen. In Graaff-Reinet in de Zuida frikaanse Kaapprovincie is een einde gemaakt aan de boy cot van lessen door zwarten die sinds april aan de gang is. Leerlingen zijn gedwongen weer naar school te gaan. De politie kondigde verder maat regelen af tegen de zich uit breidende kopersstaking, die blanke winkeliers in zwarte woongebieden treft. De politie dreigt met sluiting van win kels van zwarte eigenaren als de zwarten hun boycot van blanke zaken voortzetten. „Sommige -zwarte winkeleige naren profiteren van de ko persstaking door te hoge prij zen te berekenen", aldus de politie. JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president Botha heeft een aardige slag om de arm gehouden, toen hij begin deze week dreigde om anderhalf mil joen zwarte gastarbeiders in Zuid-Afrika naar hun land terug te sturen als besloten wordt tot sancties tegen zijn land, zoals het staken van nieuwe inves teringen. Botha gaf geen nadere toelichting op deze plannen. Die voorzichtig heid moet echter niet worden gezien als een be wijs, dat zijn waarschu wing alleen bedoeld was om het thuisfront gerust te stellen dat hij niet zal bezwijken voor buiten landse druk. Repatriëring van zwarte bui tenlanders zou onaangename gevolgen hebben voor de bu ren van Zuid-Afrika. Zij zor gen ervoor, dat in die zwarte buurlanden jaarlijks een be drag van 550 miljoen rand (680 miljoen gulden) terecht komt. Het terugsturen op grote schaal van buitenlandse werk nemers zou Zuid-Afrika zelf echter ook grote economische en financiële problemen ople veren. Industrie en handel weigerden commentaar te ge ven op het dreigement van president Botha: waarschijnlijk eerder als teken van hun grote bezorgdheid dan als bewijs van hun stilzwijgende instem ming. Cijfers van de Mijnraad ont hullen dat in Zuid-Afrika's kolen- en goudmijnen twee honderdduizend buitenlanders werken: veertig procent van het totaal aantal mijnwerkers. Elke abrupte uitwijzing van deze groep zwarte mijnwer kers zou daarom een zware slag betekenen voor de mijn bouw. Ongeveer de helft van de zwarte gastarbeiders komt uit Lesotho, een lend dat bijzon der goede en geschoolde mijn werkers levert, die van vitaal belang zijn voor de Zuidafri kaanse gouddelving, vooral in het gespecialiseerde werk op zeer grote diepte in Oranje Vrijstaat. Deze arbeiders zijn niet mak kelijk te vervangen. Plotselin ge ontslagen zullen de goudin dustrie Zuid-Afrika's voor naamste bron van buitenland se inkomsten volkomen ontregelen. Bovendien zou het verwijde ren van buitenlandse werkne mers de onderhandelingsposi tie van de Nationale Mijnwer- kersbond kunnen verstevigen. Deze zwarte mijnwerkersbond heeft gedreigd in te staking te zullen gaan over een looncon- flict. De repatriëring van duizenden arbeiders uit Mozambique zou ook in lijnrechte tegenspraak zijn met recente afspraken tus sen Zuid-Afrika en Mozambi que en met het Nkomati-ak- koord, dat vorig jaar tussen beide landen gesloten werd. Ondanks de aanwezigheid van dit soort nadelen heeft Zuid- Afrika al eerder gebruik ge maakt van haar economische macht over de buurlanden, om een politieke doel te bereiken. De uitwijzing van duizenden Zimbabweanen nadat Robert Moegabe in 1980 in Zimbabwe aan de macht kwam, is hier een typisch voorbeeld van. De repatriëring was grotendeels het gevolg van Moegabe's vij andige houding tegenover Pre toria. Olievoorraden bestemd voor Zimbabwe bleven in de Zuidafrikaanse havens liggen en het autoverkeer in Zimbab we werd hierdoor nagenoeg lamgelegd. Het meest spectaculaire voor beeld van haar economische machtspositie gaf Zuid-Afrika in 1983. Pretoria belemmerde de doorstroom van mensen en goederen naar het volledig door Zuid-Afrika ingesloten Lesotho, in een poging dat land te dwingen ANC-leden uit te wijzen. Uit deze acties in het verleden valt op te maken dat wanneer president Botha zijn dreige ment uit zal voeren, dit waar schijnlijk op kleine schaal en in fasen zal gebeuren. Botha's eerste oogmerk is mogelijk om Zuid-Afrika's partners in de tolunie Botswana, Lesotho en Swaziland er toe over te halen zich openlijk tegen in ternationale sancties tegen Zuid-Afrika uit te spreken.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5