Sailparade adembenemend voor kwart miljoen mensen it STROOM ORDERS FOKKER LEVEREN 2000 BANEN OP dagjes mens Treinen naar Sail mudvol ^Protest CNV na beslag op sjijeld van Solidariteit PARIJS Dagboek van een [NA BINNENLAND fceidóeQowiant VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 PAGINA 3 laquêtte voor koningszoon -ELFT Burgemeester Van 'alsum van Delft zal op 10 Igustus een bronzen plaquêt- onthullen aan het gebou weer?tvJS de Bourbon. Lodewijk r nog XVII van Frankrijk, op die ep t&g in 1845 in dat perceel is zictistorven ^n van zijn af immelingen, mevrouw De 'yurbon uit Amsterdam, zal ,eers"/ de onthulling aanwezig /n. Charles Louis de Bourbon etendeerde de zoon te zijn kabim de laatste voor-revolutio- 1 vare/re koning Lodewijk de te(rejF/. ng te niger (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM De stroom orders die Fokker de laatste dagen heeft binnengehaald leveren in de ko mende vier tot vijf jaar naar schat ting 2000 extra banen op. Ook in de toeleverende industrie komen er extra banen. Fokker heeft veel auto matiseringsdeskundigen nodig. Of het vliegtuigbedrijf die allemaal in ons land kan vinden is nog de vraag. Een paar jaar geleden moest Fokker nog 1500 man ontslaan, omdat er onvoldoende werk was. Begin dit jaar had het bedrijf 9000 werknemers. Voor de komende jaren was voorzien dat het aantal personeelsle den jaarlijks met enkele honderen zou op lopen. Dat worden er nu veel meer, vooral door de orders van US Air (Fokker 100), Empi re en Piedmont (F 28), maar ook KLM en Swissair (Fokker 100). Fokker heeft al een eigen bedrijfsschool waar 300 leerlingen op zitten. Zij krijgen een tweejarige opleiding. Daarnaast be trekt het bedrijf jaarlijks veel mensen van de TH Delft en technische scholen in de omgeving. Naar verluidt hoeft Fokker om aan de stroom orders te voldoen geen nieuwe ruimten te bouwen. Wel zal het bedrijf in eigendom zijnde gebouwen moeten uit breiden en moderniseren. Dezer dagen kreeg Fokker al toestem ming van de gemeente Haarlemmermeer om een nieuwe hangar te bouwen. Eerder huurde het bedrijf nieuwe ruimten in Amsterdam-zuidoost. „Schilder-actie" in Woensdrecht WOENSDRECHT Activis ten tegen de komst van kruisraketten hebben in de nacht van woensdag op don derdag op de vliegbasis Woensdrecht lampen van de aanvliegroute aan de kop van de startbaan met spuitbussen zwart geschilderd. De basis vindt het een zeer gevaarlij ke actie. Een patrouille van de luchtmachtbewakings dienst ontdekte de schilde ractie, nadat de activisten over het hek waren ontko men. In de loop van de dag zijn de lampen schoonge maakt. WET INTOCHT2500 SCHEPEN IS SAIL PAS GOED BEGONNEN Amsterdam Een gi- '(antische vloot van wind- anmers, driemast vol- fhepen, barken, brikken, h getpzeilschoeners en ande- imbéE grote en kleine schepen er die zorgde gisteren naar se/chatting een kwart mil- an doen mensen langs het •Aaa^oordzeekanaal de koude "^seillingen. De toeschou- ?i/je/ers waren' ondanks de n rf(reigende wolken, afge ef; omen op het belangrijk- te programmapunt van chaaet zeilevenement Sail '85. i ee/Jen armada van 2500 zeil- te fachepen en jachten die in 'het de wind mee vanaf Jmuiden naar Amster- *\voram zei^e- zorgde voor re i7en ongekend enthousias- jepe?e langs de route om ten- heniotte in een gepaste chaos ■m zie IJ-haven in de hoofd- Getad op z'n kop te zetten. eer,en natte, maar hartver warmende gebeurtenis. ail '85 is zo op het eerste ge- uikeicht een happening van ge- erse/eldenaren als de Krusens- paatern en de Amerigo Vespucci. paioeveel aandacht deze pu- t ged'ekstrekkers ook krijgen, dsuph kleine schepen spelen een \fenp\ in dit toneelstuk met 2500 n 7e?e'ers en honderdduizenden mi>eschouwers, onder wie ove- NNtj: an. De kleine spelers krioe- n 's morgens over het IJ, driftig op kleine toetertjes en hoorns blazend. Tegelijkertijd passeert tientallen kilometers verderop de vloot met de grote helden de sluizen van IJmui- den. De afhaalvloot gaat ze te gemoet. Authentieke stooms- leepboten, kits, sloepen, tjal ken. rijnaken met fietsen en auto's op het dek, alk Pieter- nella's, Clara's, Martha's en Twee Gezusters zijn welkom. Als ze maar kunnen varen. Het publiek maakt zich aan de oevers langs de route handen wringend op voor het grote gebeuren. Stoeltjes, dekens, windschermen, hengels, alles wat maar enigszins kan bijdra gen aan een comfortabel dagje „bootjes kijken" is welkom. Ook film-, video- en foto-ca mera's zijn overvloedig aan wezig, want de intocht van de Sail-vloot belooft een zeer fo togeniek gebeuren te worden. Zelfs op de daken van fabrie ken in het havengebied heb ben enthousiastelingen zich verzekerd van een uitstekend uitzicht. Sommige bedrijven hebben hun werknemers een uurtje vrii gegeven, omdat er anders toch geen werk uit hun han den was gekomen. Nu zijn ze er klaar voor, de witte overall nog aan, sjekkie en boterham binnen handbereik. Tien rijen dik Even verderop zitten de dag jesmensen zij aan zij en soms wel tie"n rijen dik. Men kijkt enigszins wantrouwig naar de donkere wolken. En jawel, als Rechts: De Sovjet- viermaster- bark Krusenshtern koerst met de wind vol in de zeilen door het A u Noordzee kanaal. Links: Acrobatie op hoog niveau. Tientallen matrozen van de Poolse driemaster Dar Mlodziezy zijn bij binnenkomst in de IJ-haven druk „in touw" om de zeilen te strijken. de vloot niet ver meer weg kan zijn vallen de eerste drup pels van een wolkbreuk. Maar de beloning is er dan ook naar. Wie even op durft te kijken krijgt het beeld van zijn leven te zien. In de verte, waar de bui al over is en de zon alweer zwakjes schijnt, straalt het im posante silhouet van een gi gantische windjammer. Het publiek wordt rumoerig en grijpt naar de camera. De Amerigo Vespucci, het „lea ding vessel" met de vaalwitte zeilen is in aantocht. Een oorverdovend geloei van scheepshoorns barst los als de trots van de Italiaanse marine statig langsglijdt. Minstens zo mooi en iets groter is de Poolse windjammer Dar Mlodziehy. Ondanks de gure wind en het sporadisch schijnen van de zon is de geestdrift overal te be speuren. Bijvoorbeeld wanneer de bemanning van de Pool de goede sfeer aan boord demon streert door spontaan spreek koren aan te heffen, ongetwij feld in de zin van „Blij in Am sterdam te zijn". In elk geval wordt driftig naar de Polen gezwaaid; vanaf de daken van huizen, kantoren, vrachtwa gens en politiebusjes. Zingende matrozen De zingende matrozen van de Columbiaanse Gloria stelen de show. De officieren staan in de houding, wat later ook op de andere schepen het geval blijkt te zijn. Op commando gaat een deel van de 145-kop- pige bemanning met de felro de hemden de masten in, een groet die ook op de andere schepen wordt gebracht. Daar beneden is het spitsuur. In het kanaal heeft zich een lange file van begeleiders ge- UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren, op de eerste dag van het maritieme festival Sail '85, te kampen ge had met een enorme drukte in de treinen richting Amsterdam. „We wisten dat het druk zou worden, maar dit sloeg alles", aldus een woordvoerder van het spoorbedrijf. Tussen tien en elf uur heeft NS in Amersfoort in allerijl twee extra treinen moeten in zetten. omdat de treinen uit de richting Groningen en Zwolle meer dan vol zaten. De NS-woordvoerder sprak van een bezet ting van 130 tot 140 procent. De vele wachtenden in Amersfoort konden er dan ook met geen mogelijkheid meer bij. Niet alleen uit het noorden, maar ook uit andere delen van het land reed NS met mudvolle treinen naar Amsterdam. De spoorwegen ver wachten dit weekeinde de grootste stroom belangstellenden in de richting van Amsterdam. Het bedrijf hoopt die drukte op te vangen door met extra lange treinen te rijden. vormd. De drukte is zo over weldigend, dat hier en daar aanvaringen slechts met veel kunst- en vliegwerk voorko men kunnen worden. Een skütsje uit één der Friese ste den zeilt met gepast zelfver trouwen heel schuin, vlak langs hoger wal. De oude stoomsleepboot Lau- werszee brengt met de mist hoorn een serenade aan de Deense George Stage; even la ter krijgt de uitbundig met vlaggen versierde Mexicaanse Cuauhtemoc hetzelfde wel kom. „Dit zijn de mooiste mo menten van Sail", weet één van de toeschouwers, die het evenement ook in 1975 en 1980 heeft meegemaakt. Gezwalk Het wordt af en toe wel erg woelig met al dat gezwalk op dat smalle stuk water. „Pas op voor die giek!", klinkt het bij weer-es een bijna-aanvaring. Politie te water is er genoeg, maar die zou op dit moment niet weten waar te beginnen met het uitdelen van boetes. Na de ontmoeting met de Ar gentijnse, felwitte windjam mer Libertad is het wachten op wat volgens velen wel het klapstuk van de Parade of Sail genoemd mag worden: de Rus sische Krusenshtern. Intussen vermaakt het publiek zich over de kanoërs die een goed heenkomen zoeken als weer een flink schip aan komt schuimen. Ook de man in het varende biervat zorgt voor hi lariteit een grapje van één van de sponsors. De drijvende klomp behoort tot dezelfde ca tegorie. Maar dan komt de majestueu ze Rus uit de drukte tevoor schijn; de zeilen al half gestre ken om vaart te minderen voor het afmeren. Dit is nu de glorieuze Krusenshtern, een opleidingsschip van het Russi sche ministerie van visserij. De stalen viermastbark, maar liefst 115 meter lang en met 236 bemanningsleden, is ge bouwd naar het voorbeeld van een zogeheten Blackwell-fre- gat, wat te zien is aan haar zwart-wit geblokte romp met geschutspoorten. Matrozen staan ook hier in de masten, de officieren op een rijtje aan dek. Ze dragen het foto-toestel op de borst, per slot van rekening is Sail '85 ook voor hen een adembene mend gebeuren. Als de vloot op het IJ verwel komd wordt met seinvlaggen, een watergordijn, een hoorn en fluitconcert en saluutscho ten is het eind van de Parade in zicht. De mensen blijven nog een tijdje hangen, nieuws gierig hoe zo'n Vespucci of een Krusenshtern er van dichtbij uitziet. Dat het zo ongelofelijk druk is zal ongetwijfeld te ma ken hebben met de lange wachttijd sinds de vorige Sail: vijf jaar. Je zou bijna gaan denken: waarom niet elk jaar een Sail? Net als je je kunt af vragen waarom Nederland als zeevarende natie van weleer, ontbreekt in het rijtje reuze- windjammers. Eigenlijk is het een schande. ARJEN VAN DER SAR ITRECHT Het CNV heeft in een brief aan de Poolse ambas- lantfdeur in Den Haag geprotesteerd tegen het in beslag nemen eran het geld van de onafhankelijke Poolse vakbeweging Solida- Mid>teit. Daarbij waren ook giften van het CNV, dat deze manoeu- Dt 2Jre beschouwt als de zoveelste stap op weg naar volledige af- chaffing van de vrije vakbeweging in Polen. Bovendien is het chrijnend, dat de Poolse regering hiertoe heeft besloten vijf jaar ►uitsta de totstandkoming van het akkoord van Gdansk, waarin de 'f errijheid van vakbeweging werd geregeld. Het door de Poolse re- ituufering in beslag genomen geld is volgens het CNV verdeeld on- ler vakbonden die het regime trouw zijn en die na het verbod ,*r,JP Solidariteit zijn opgericht. Deze bonden zijn internationaal ■niet erkend. Rotterdamse politie gaat meer aan vechtsport doen ROTTERDAM De Rotter damse politie overweegt korpsleden in diensttijd te ver plichten tot beoefening van vechtsporten. Agenten moeten volgens de politie lichamelijk weerbaar worden gemaakt zo dat ze in dreigende situaties minder snel het pistool hoeven te trekken. De korpsleiding werkt aan een nota die over twee maanden aanbevelingen zal doen. 12 t< FRIEMELS HBS \EJUIST NIET 1KSCHANPE 662eT7TON2E VRÖEGEN VAT JU VOOR IÉMAWD Ë6NT HE& IK1E6QJ 1 OIE AöBWENSEZÊGP: MJN pA, v .pie \s<seJDto KUIMINES.! (ADVERTENTIE) Met Uw krant naar Vertrek vrijdag 23 augustus 6 en 20 september a.s. Het uitgebreide programma biedt de mogelijkheid een zo gevarieerd mogelijke en ruime indruk van de maarde lichtstad te krijgen. We rijden deze 3-daagse reis met een luxe touringcar van Maaskant, vertrekken op vrijdagmorgen en zijn zon dagavond weer thuis. Vrijdagavond bezoeken we de beroemde Follies Berge- res met een onvervalste Franse show. zaterdag staat o a een excursie op het programma naar het prachtige paleis van Napoleon in Fontainebleau. is er gelegenheid tot winkelen en wordt 's avonds een lichtjestour door Parijs gemaakt. Zondag volgt een bezoek aan de Notre Dame, het Lou vre (o.l.v. Nederlands sprekende gids). Place du Tetre In het charmante Montmartre en wordt de thuisreis aan- Gelogeerd wordt in het Sotra Motel Relais des Char- treux, waar 2* wordt overnacht Daar worden ook de eenvoudige, maar goede maaltijden geserveerd, als mede 's morgens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. De prijs van deze q - aantrekkelijke trip is slechts J ^OO." per persoon Hiervoor krijgt u een comtortabele tweepersoonskamer met douche en toilet. 2* ontbi|t en 2* avondmaaltijd. De entrees zijn bij deze prijs inbegrepen. Voor een 1- persoonskamer is een toeslag van 55 - verschuldigd. Gecombineerde reisverzekering 7 50 p.p. 5 - polis- kosten. Annuleringsverzekering 3 1/2% van de reissom 6.- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no. 070-190082 van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur), of persoonlijk In onze vestiging Spuistraat 71, Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882 In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er deze weken in eigen land op uit. Van noord naar zuid en van oost naar west doorkruisen ze onze lage landen om dagelijks een zeer persoonlijke im pressie te geven van zo mers vakantiegenot. Om dat er massale afschot van wild dreigt, ging dagjes mens Piet Snoeren kijken in het hertenkamp van ko ningin Beatrix, voordat het te laat is. Schietgaten in verboden bos Het gedoe rond de driehon derd damherten, die in de Koninkljjke Houtvesterij Het Loo afgeschoten dreigen te worden, spoort aan tot de ge dachte om snel een dagje wild te gaan kijken. Anders is het misschien te laat. O ja, deze dagjesmens kent het 11.000 hectare grote Kroon domein. Hij is er zelfs eens danig geschokt geraakt. Dat was toen hij hopeloos ver dwaald in een poging de weg af te snijden een perceel bos betrad, waar streng ver boden toegang heerste. Dich ter en dichter werd de be groeiing. Op een punt waar het bijna niet spookachtiger kon, stonden daar plotsklaps die schotten. Vijf, tien op een rij. Met takken gecamouf leerd. En in elk schot zat een schietgat. De bedoeling was duidelijk. Men zag het voor zich. Mannen die met stok ken op boomstammen slaan, drijven het wild naar de schotten. Daarachter zitten andere mannen, jagers, en die schieten door de gaten op het wild. Twee reebruine ogen kijken de jager aan? Veeleer de executieplaats leek het in een land, zo wreed onderdrukt, dat de veroordeelden er hun beulen niet eens recht in het gezicht mogen zien. Hier heerste geen verboden toegang, om de natuur zijn rust te gunnen, maar omdat er dingen ge beurden die het daglicht niet konden verdragen. Zo erg als de overspannen verbeelding van een ver dwaalde in een spookachtig bos het nu voorstelt, zal het wel nooit zijn geweest. An ders had het wild allang uit geroeid moeten zijn en het tegendeel is het geval. Zie maar, nauwelijks wordt, gaande in de globale lijn van Vaassen naar Uddel, het ver harde pad voor een rulle brandgang verwisseld, of er breekt al een hert uit de dek- veel herten er nodig zijn voordat de jager uiteindelijk kans heeft een 22- ender voor de dubbele loop te krij gen? Vorstelijke gasten, die op uit nodiging van een pronkende prins Bernhard kwamen ja gen, stonden versteld van de rijkdom aan wild in het Kroondomein. Hun monden vielen open. Wat ze hier in een uur bij elkaar zagen, daar moesten ze thuis dagen naar zoeken, en vaak ver geefs. De koninklijke familie in zijn huidige samenstelling echter, met de artistieke ko ningin Beatrix aan het hoofd, denkt anders over de jacht. Het prestige van trofeeën bo ven de open haard heeft zijn benige glans verloren. Een meer natuurlijk beheer van de houtvesterij wordt nage streefd, met minder herten die jong gewas verslinden en bovendien een geldverslin dende bijvoeding vergen. In het Kroondomein mag pre cies zoveel roodwild laveren als het bos van zichzelf en niet ten koste van zichzelf kan voeden. Het lijkt een ge king van vliegdennen. Een damhert, zo te zien aan het schoffelvormige gewei en de vlektekening. Eén der be dreigden. Midden op de dag maar liefst, niet eens in de morgenstond, die voor het speuren naar wild wordt aanbevolen. Dat klopt, want damherten zijn veel minder schuw dan edelherten of reeën. Daarom vinden som mige natuurbeheerders dat er wanneer het in het belang van goed bosbeheer is om tot afschot over te gaan beter wat meer van de zeshonderd edelherten en wat minder van de driehonderd damher ten in het Kroondomein op geruimd kunnen worden. Aan het damhert beleven ook dagjesmensen plezier; het edelhert is er louter voor jagers. Enige opruiming wordt lang zamerhand onvermijdelijk, daarover zijn de meeste veld- biologen het eens, al blijft het een spookbeeld dat de sane ring zich via de schietgaten in de schotten van het verbo den bos zal voltrekken. Bij de huidige stand van het rood wild krijgt nieuwe boom vor ming geen kans. Ieder schuchter kruiptje dat de kop durft uitsteken boven de ruigte van bosbessen, geldt voor de herten als een wel kome aanvulling op het menu van de dag. Zouden schipbreukelingen, die zich in leven moeten houden met scheepsbeschuit, een langs- drijvend kropje sla versma den? Tot voor kort werd de wildstand binnen de rasters van de Koninklijke Houtves terij kunstmatig op peil ge houden, ten faveure van de jacht. Men voegde er in de achttiende eeuw zelfs het damhert aan toe, dat sinds de laatste ijstijd, tienduizend jaar geleden, nooit meer echt in heems was geweest. Men ac cepteerde de schade aan de flora. Wat telde, waren de trofeeën aan de muur. Ge weien, zo breed vertakt mo gelijk. Reken eens uit hoe zond uitgangspunt, gezonder dan de schietgaten. Even schuilen voor de stof wolken, opgejaagd door een bus vol dagjesmensen op wildsafari. Dergelijke tochten worden gedurende het hele seizoen gehouden en voeren langs verschillende rustge bieden voor het grofwild. De plaatselijke VVV's weten er alles van, evenals van de uit stapjes onder leiding van een jachtopziener naar de hoog- zitter, waar georganiseerd op het hertenkamp van konin gin Beatrix kan worden neergekeken. De solitaire stroper in deze dagjesmens heeft ondertussen een kijk- buit bijeen van dat ene dam hert, twee edelherten, twaalf reeën en misschien wel der tig wilde zwijnen. Het recept? Zoek de rand op van een rustgebied, waar het publiek niet omheen kan wandelen of fietsen. Is dat wel moge lijk, dan treden de herten na melijk niet uit zolang het licht blijft. Zorg ervoor te genwind te hebben en wees op uw hoede voor de draai winden, die in het bos vaak voorkomen. Draag onopval lende kleding, houd de ca mouflage van eventueel struikgewas en maak zo wei nig mogelijk geluid. Behoed zaam voortgaan, want een edelhert vlucht al bij onraad op 125 meter afstand en voor de minder schuwe reeën en wilde zwijnen bedraagt de vluchtafstand nog altijd zo'n veertig meter. Men is sneller in de onzichtbare gevarencir- kei die de dieren om zich heen trekken, dan men merkt, en dan is het in een oogwenk gepiept. Ten slotte: neem nooit een hond mee, zeker geen onaangelijnde. Honden doen het wild niet afspringen, maar redeloos op hol slaan. Van Vaassen regel recht naar Uddel kan zo'n roedel herten dan doordave- ren om ze terug te vinden een hele ruk voor een dagjes mens. PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3