Filmenthousiasten willen Luxor bioscoop openhouden kt ie dis mi Conflict over dierenasiel verscherpt anadese rolstoelatleet Rick Hansen op de koffie in Leiden STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) lloemencorso ïgt NZH lam Nieuw bedrijf in pand Indal OVERNAME DOOR STICHTING MOET SLUITING VOORKOMEN OPEN DAG VERBODEN, MAAR GAAT TOCH DOOR DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 PAGINA 9 IDEN Een groot aantal buslijnen 1 de NZH wordt zaterdag in verband t het bloemencorso omgeleid. Van één tot drie uur wordt Rijnsburg >r alle lijnen afgesloten. De bussen rden omgeleid via Valkenburg. Van f drie tot vier uur wordt het Stations in in Leiden afgesloten. De bussen •trekken van de Plesmanrotonde of i de garage van de NZH aan de Rijns- •gerweg. De lijnen 45, 46, 48 en 49 rden omgeleid via de Zijlsingel. Van e tot half vijf is de Breestraat afgeslo- De bussen worden dan omgeleid via Witte Singel. Vanaf half vijf rijden bussen weer normaal, aldus de NZH. Inbraken in Haarlemmerstraat LEIDEN Inbrekers hebben tot twee maal toe hun slag geslagen in een winkel voor woninginrichting aan de Haarlemmerstraat. In de nacht van zaterdag op zondag werd een ruit vernield en een dekbed meegenomen. De volgende nacht werd de inmiddels geplaatste noodruit vernield en gin gen de dieven er met dekens, dekbed den. karpetten en kussens met een waarde van 4500 gulden vandoor. Een winkel in geluidsapparatuur aan.de Haarlemmerstraat moest het in de nacht van dinsdag op woensdag ont gelden. Inbrekers kwamen de zaak via een raam binnen en namen twee videorecorders en 450 gulden mee. Vrouw steekt perron- opzichter met breinaald LEIDEN Een 33-jarige vrouw uit Alkmaar stak gisteravond rond kwart voor elf de perronopzich ter van het Leidse station met een scherp voor werp. vermoedelijk een breinaald, in zijn linke roor. De man moest zich onder doktersbehande ling stellen. Later deed hij aangifte. De Alkmaarse was rond tien voor negen in de trein Utrecht-Lei den aangehouden omdat ze zonder kaartje reisde. Na verhoor op het politiebureau mocht ze naar huis waarna ze man in zijn oor stak. De Alkmaar- se, studente opvoedkunde, vertelde dat ze nooit een kaartje kocht. Dat bleek te kloppen want na fouillering kwamen tientallen vorderingen van de Nederlandse Spoorwegen tevoorschijn die de vrouw opriepen om te betalen. De vrouw, die de nacht in een cel heeft doorgebracht, wordt van daag door de spoorwegrecherche aan de tand ge voeld. Lichtmasten omvergereden LEIDEN On bekende automo bilisten hebben de afgelopen da gen twee lan taarnpalen om vergereden. De lichtmasten, die aan de Laan der Verenigde Naties en de Flevod- warsweg stonden, zijn onherstelbaar beschadigd. De daders zijn door gereden. LEIDEN De firma Unity B.V., een zelfstandige onderneming die is afge splitst van Koninklijke Begeer in Voor schoten. zal zich vestigen in het al en kele jaren leegstaande pand van Indal Holland op het industrieterrein De Waard. Het bedrijf Indal, dat regelap- paratuur aan de tuinbouw verkoopt, vertrok naar Rijswijk. Daardoor kwam het pand leeg te staan. De gemeente heeft toegestemd in het tijdelijk hante ren van een lagere erfpachtscanon dan gebruikelijk om het Unity B.V. de kans te geven zich in Leiden te vestigen „in het belang van de werkgelegenheid". De canon zal in 1994 de gebruikelijke hoogte bereiken. het en TI drie c. •r jonj t leve [en v« aan t zijn an Tl de me gezie Georj ve ords e Hoew toe g niet chapj op LEIDEN Een groep Leidse filmenthousiasten probeert sluiting van bioscoop Luxor aan de Stationsweg 19 tegen te houden door de bioscoop te kopen. Luxor is nu in handen van de familie Uges, maar die wil het theater kwijt. Mochten de onderhandelingen over de verkoop aan de groep Leidenaars (die zich hebben verenigd in de Stichting Luxor Stads theater Beheer) op niets uitdraaien dan zal de bioscoop de poorten slui ten. Het welslagen van de onderhandelingen hangt af van het ant woord op de vraag of een bank bereid is de even tuele overname te finan- 19j 22. J.07 N 00. n. 01. N\ Eind vorige maand overleed de eigenaar van de bioscoop, de heer R. Uges, op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag. Hierdoor kwam de bioscoop in handen van zijn familie. Uges had de bio scoop al voor de Tweede We reldoorlog van zijn vader overgenomen. Formeel is Scala Beheer B.V. eigenaar van de bioscoop. De directeur van deze B.V. treedt nu op als zaakwaarnemer voor de familie Uges. De onderhandelingen over de verkoop van Luxor aan de stichting waren al voor het overlijden van Uges gestart. Toen was al duidelijk dat de familie weinig zin had om het theater voort te zetten. De stichting die de bioscoop wil kopen, wordt gedragen door een groep mensen rond het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat. „Ge woon een groep filmenthou siasten die wil voorkomen dat het aantal bioscopen in Leiden nog verder afneemt. Camera is al weg en Trianon aan de Breestraat functio neert nauwelijks meer. Als Luxor zou sluiten dan koml er weer een of ander kantoor bij aan de Stationsweg en houden we alleen nog maar het Lido-theater over", licht L.F. Meijer, één van de drij vende krachten achter de stichting, het initiatief toe. Ook J. Boer, de directeur van het Kijkhuis (waarvoor nu een nieuw onderkomen wordt gebouwd naast de Boerhaavezalen in De Camp) is betrokken bij de pogingen Luxor te behouden. Leiden telt overigens naast het alternatieve circuit met het Kijkhuis, het Film huis LVC en de Kapelzaal van K&O" nog een bio scoop: Rex aan de Haarlem merstraat, maar dat theater draagt door het voortdurend draaien van sexfilms pjet bij aan het op peil houden van het filmaanbod in Leiden. Intentie Het grootste probleem bij de onderhandelingen over Luxor is de financiering van de aankoop door de stichting Luxor Stadstheater. De fami lie Uges en de stichting heb ben als hun intentie uitge sproken dat de overname door moet gaan, maar de stichting heeft zelf geen cent. „We leggen nu contacten met banken maar de financiering is nog lang niet rond. Het kan nog wel maanden duren voordat duidelijk wordt of onze poging Luxor van de ondergang te redden kans van slagen heeft", aldus Meij er. Hij schat de kans dat de overname doorgaat op .fifty- fifty". De stichting heeft niet overwogen de gemeente Lei den subsidie te vragen. De kans daarop zou maar gering zijn. Meijer wijst erop dat Leiden bijvoorbeeld het Kijkhuis nooit heeft willen helpen. Mocht de koop doorgaan, dan is de groep Leidenaars niet van plan Luxor ingrijpend te veranderen. De huidige zaal met 470 stoelen wordt niet verbouwd tot een theater met drie of vier zalen, zoals vaak met dergelijke vrij grote bio scopen wordt gedaan. „Daar hebben we het wel over ge had, maar we willen een bio scoop, die een zo breed moge lijk publiek trekt. Er zijn ge noeg films die Leiden nooit halen. Bovendien verkeert het theater in goede staat. Om die reden is het dus ook niet nodig om ingrijpende veranderingen aan te bren gen", aldus Meijer. De stichting is wel van plan de programmering van Luxor te veranderen. Opval lende premières werden de een face-lift toen de gevel werd vernieuwd en in 1980 werd het theater ingrijpend verbouwd. De 590 oude stoe len moesten plaats maken voor 470 i afgelopen jaren in Luxor op een paar uitschieters na niet vertoond. Camera De bioscoop Luxor vierde in oktober 1983 het 75-jarig be staan. De familie Uges werd in 1924 eigenaar van Luxor. Uges sr. de vader van de vorige maand overleden R. Uges jr. kocht het theater toen. In 1963 onderging het Uges jr., die in 1930 in het vak terecht kwam en Luxor zeven jaar later van zijn va der overnam, was ook eige naar van de voormalige bio scoop Camera aan de Hoge- woerd. Hij wilde de Camera bioscoop slopen en er drie nieuwe zalen met een cine- café voor in de plaats zetten. Van die plannen is niets te recht gekomen, volgens Uges omdat de gemeente hem te genwerkte. De Camerabios coop en de aangrenzende ge bouwen waarin onder meer de Barbaraschool was gehuisvest zijn uiteindelijk gesloopt in verband met de bouw van de Sanderspar- keergarage. De omvang van de garage maakte een verleg ging van de St. Jorissteeg noodzakelijk. Op het vrijge komen terrein, dat nu nog steeds braak ligt, moeten wo ningen komen, maar de ge meente is er tot dusver niet geslaagd dat plan uit te voe- De familie Uges bezat in de loop der jaren ook bioscopen in Haarlem, Den Haag, Gro ningen en Rotterdam. Alleen het theater in Leiden is nog over. Mocht Luxor dicht gaan, dan zou daarmee één van de oudste bioscopen van Nederland de poorten slui ten. MARCEL GELAUFF i GM LEIDEN Het conflict tussen de Dierenbescher ming en het bestuur van het Dierenasiel heeft gro tere vormen aangenomen. Reden is een open dag die de Dierenbescherming komende zaterdag in het asiel aan de Besjeslaan wil houden. Dit ondanks het feit dat het bestuur dit heeft verboden. „Gaat de open dag toch door, dan zullen geëigende maatre gelen worden genomen", aldus W. Heilbron, voor zitter van het bestuur gis teren. „De open dag gaat door", reageert L. Schou ten van de Dierenbescher ming. Het asielbestuur heeft de Die renbescherming gisteren in een brief laten weten dat het houden van een open dag een onrechtmatige daad is. Ge beurt het toch, dan zal een kort geding worden aange spannen. De Dierenbescher ming krijgt vijf dagen de tijd om te reageren. „We krijgen vijf dagen en dus kunnen we de open dag gewoon houden", meent Schouten. Ook asielbe heerder Wil Tiele is te ver staan gegeven dat een open dag uit den boze is. Dierenbescherming en asielbe stuur staan sinds vorige week weer lijnrecht tegenover el kaar toen bleek dat het be stuur asielbeheerder Wil Tiele wil ontslaan. Men is naar de kantonrechter gestapt. De be handeling van de zaak is in middels verschoven naar 29 augustus, Tiele heeft tot 22 au gustus de tijd een verweer schrift in te dienen. Heilbron wil over deze affaire niets zeg gen omdat de zaak onder de rechter is. Hij vindt het onbe- partijen is gebaat bij publici teit, dit brengt algemene scha de aan de dierenbescherming",, zei de voorzitter gistermiddag. Zoals bekend heeft de Dieren bescherming de zijde van be heerder Tiele gekozen. Men hoopt ook meer grip te krijgen op het dierentehuis. De die renbeschermers zijn van me ning dat het asiel is ingesla pen, dat er te weinig wordt' ondernomen om de dieren aan de man te brengen. In het asiel zitten meer dan honderd katten die een tehuis zoeken; honden vormen eigenlijk geen probleem. Daarom heeft de Dierenbescherming voor ko mende zaterdag een open dag georganiseerd. Bij het asiel wordt een draaiorgel geplaatst en bezoekers krijgen drankjes en hapjes. Wie financieel niet in staat is een dier „los te ko pen" van het tehuis kan op steun van de Dierenbescher ming rekenen. De open dag is tevens bedoeld om steun te be tuigen aan het beheerdersecht paar Tiele. Volgens Schouten van de Die renbescherming komen er za terdag zeker duizend bezoe kers. Hij weet dat het bestuur de open dag heeft verboden. „Dit is pure dwarsbomerij", reageert hij. „Maar het asiel is zaterdag toch gewoon open", merkt hij op. Dat laatste wordt bevestigd door voorzitter Heil bron. „De bevoegdheid in dit geval is duidelijk. Er is een be stuursbesluit dat bepaalt dat er geen open dag mag worden gehouden", aldus Heilbron. Met een vergelijking tracht hij aan te geven hoe de zaak ligt. „Denkt u zich eens in dat ik uw huis zou binnendringen om er een feestje te houden". De verhouding in de wereld die zich bezighoudt met het welzijn van de dieren is er niet beter op geworden. Heilbron bevestigt dat. „We zijn geen grote vrinden", zegt hij droog., KEES VAN HERPEN INBRAKEN IN VOORSCHOTEN VOORSCHOTEN De omgeving van de Swagermanstraat in Voorschoten is gisteren door een golf van inbraken geteisterd. In de meeste gevallen maakten de daders portemonnees met geld, cheques en tasjes met waardepapieren buit. De daders kwamen binnen door raampjes en achterdeuren te forceren. Uit een woonboot die aan de Hofweg ligt, is gisteren een doosje met juwelen en een televisie weggenomen. De waarde van de gesto len goederen is nog niet bekend. De inbrekers hadden het slot van de achterdeur geforceerd. De bewoners waren op dat mo ment niet thuis. 00 Ni" CIDEN Rick Hansen, k- JJj rolstoelatleet die de iandéreld rondtrekt, kwam J^iterochtend even op de jffie in Leiden. Hij werd het Stadhuis ontvangen wethouder D. Tesse- cuitur die optrad als vervan- r van burgemeester C. fiapp)ekoop. Toen de 27-jari- uur in Leiden meldde, had hij er al een tocht van Rotterdam naar Leiden opzitten. De ruim 35 kilo meter werden door de ge spierde Canadees in drie uur afgelegd. Hansen kwam eergisteren in Ne derland a£n. huis van de goedlachse Han sen een introductiebrief van de burgemeester van Van couver, Michael F. Harcourt. De brief was tevens een uit nodiging voor een bezoek aan Vancouver, waar in 1986 de Wereldtentoonstelling wordt gehouden. Tesselaar gaf de rolstoeler twee stok ken speelkaarten. Hansen zei dat hij daar zeker gebruik Ie koffiekamer werden de rolstoelatleet bloemen overhandigd door de dochter van sportprgani- i ]or Joop Riethoven. van zal maken tijdens zijn wereldreis. Opvallend was dat hét gebruikelijke ge meentelijke cadeau, de strop das met gemeentewapen, ontbrak. Na de koffie trok Hansen zich voor een poosje terug in de kampeerwagen die stond geparkeerd op het Stadhuis plein. De atleet wilde wat rusten voordat hij aan het traject naar Haarlem begon. Ook werd één van zijn schouders in ijs verpakt; Hansen heeft er inmiddels zo'n tienduizend kilometer opzitten en de bewuste schouder protesteert tegen nog meer kilometers. „De blessure is te vergelijken met een tennisarm", zei een van de begeleiders gisteren. Maar de Canadees zal het nog een tijdje moeten vol houden. Zijn wereldtoer, die op 21 maart van dit jaar in het Canadese Vancouver be gon, is 40.000 kilometer lang. Hansen rijdt zo'n 125 kilome ter per dag; drie dagen actie worden afgewisseld met één dag rust. De onderneming eindigt in augustus 1986, eindpunt is Vancouver. De atleet heeft dan precies 365 dagen gerold. Het traject staat overigens nog niet hele maal vast. Hansen vertelde gisteren dat de autoriteiten in Rusland hem geen toe stemming willen geven om door de Sovjet-Unie heen te trekken. De Russen hebben hem on langs wel een aanbod ge daan: De rolstoelatleet wordt per vliegtuig naar Moskou vervoerd, mag in de Russi sche hoofdstad een paai' rondjes draaien en wordt vervolgens in een vliegtuig naar Polen vervoerd waar hij zijn tocht kan vervolgen. De Russen zeggen dat Han sen niet door hun land mag rijden omdat dat te gevaar lijk is. De Canadees wees dat argument gisterochtend la chend van de hand. „Man in Motion World Tour" is de titel van de reis die Hansen en zijn begeleiders maken. De sympathieke rol stoelatleet wil laten zien dat gehandicapten in staat zijn prestaties te leveren. Ook vergaart hij geld voor een fonds voor ruggewervelon- derzoek; in de Verenigde Staten zou hij al ruim 300.000 dollar hebben opgehaald. Hansen raakte op 15-jarige leeftijd aan beide benen ver lamd, maar liet zich daardoor niet uit het veld slaan. De Canadees werd een opmer kelijk sportman, zo won hij 19 internationale marathons, was succesvol op de Olympi ades van Arnhem (1980) en Los Angeles (1984) en haalde hij aan de universiteit een graad in lichamelijke opvoe ding. Leids sportorganisator Joop Riethoven, wiens dochter gisterochtend bloemen aan de Canadese gast aanbood, beloofde Rick Hansen giste ren een donatie van 500 gul den. Dat geld is er nog niet; Riethoven hoopt dat dat op zaterdag, 17 augustus binnen komt wanneer de professio nele wielerronde van Leiden wordt gereden. Deze ronde wordt elk jaar gehouden en de opbrengst is bestemd voor het gehandicapte kind. De wielrenners zijn waarschijn lijk actief op een circuit rond de Doezastraat. Zeker is dat - Joop Zoetemelk een van de deelnemers is. Rick Hansen rolt tot en met 5 augustus door Nederland; hij is onder meer nog te zien in Hilversum, Utrecht, Arn hem, Apeldoorn en Hengelo. Wie Hansen niet in de leven de lijve kan aanschouwen, maar hem toch in actie wil zien, moet op maandag 5 au gustus naar het televisie-pro gramma „Sterrenslag" kij ken. Sophie's Choice Filmhuis LVC aan de Breestraat 66 vertoont van donderdag 8 tot en met zondag 11 augustus de bekende film „Sop hie's Choice" van de Amerikaanse regisseur Alan J. Pakula. Een jon ge schrijver vestigt zich kort na de Tweede We reldoorlog in Brooklyn en raakt al snel bevriend met zijn bovenburen, een Poolse vrouw die in een concentratiekamp heeft gezeten en haar vriend. De schrijver ontrafelt de persoonlijke tragedie van de man en de vrouw. Meryl Streep kreeg voor haar vertolking van de titelrol een Oscar. De voorstellingen beginnen om kwart over tien. Afghaans In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1 kan men zondagmiddag 11 augus tus om drie uur terecht om een film over het Af ghaanse stadje Aq Ku- pruk te zien. Het gaat er daar nog tamelijk tradi tioneel aan toe. De be langrijkste bronnen van inkomsten zijn agrari sche activiteiten en de bazaar. R. Munneke, con servator van het Islami tisch Cultuurgebied en Afrika, zal de film inlei den.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9