Ül£eidae(5oti/ui/ttt«s» Stormloop op musea in Leiden STAD OMGEVING Klaverblad legt het af tegen koffie-giganten Coniferendief aangehouden MARKANT GEBOUW WORDT GESLOOPT VTTCTOTTTTCT-: Duinrell-dieven aangehouden ASSENAAR Een 17-ja- ïige Leidenaar en een 18-ja- pige Wassenaarder zijn door dé politie aangehouden in verband met een serie dief stallen uit caravans en ten- wn op Duinrell en uit win kels in Wassenaar en Leiden. Hét totale schadebedrag is rwet te schatten omdat niet Rlleen portemonnees met géld werden gestolen maar ook geluidsapparatuur en te" JfeVisietoestellen. i HRt de winkels werden voor namelijk kleding, alcoholi sche dranken en gereed schappen gestolen. De twee jrïebben bovendien bekend negen fietsen en een brom fiets te hebben gestolen. Dp politie kwam hen op het 5jpioor na een tip over handel fan. verdovende middelen op Duinrell. Die tip bleek niet te kloppen. De Leidenaar ge bruikte wel hasj, maar han delde niet. Wel bekende hij de elf diefstallen uit auto' geldauto- i maat. Naar aanleiding van zijn bëkentenis werd de jWassenaarder aangehouden. De opbrengst van hun dief stallen hebben zij opgemaakt aan drank en hasj. Zij zijn twiden voorgeleid aan de of- hoer van justitie in Den Raag. De politie verwacht in zaak nog meer mensen i aanhouden. heier fluag. Mi OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft gisteren de diefstal van 36 coniferen vanaf het terrein van het psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest opgehelderd. Er werd een 48-jarige Leidenaar aange houden, die de jonge coniferen ijn zijn auto had. De Leidenaar had de conife ren zondagavond gestolen •gorden gekweekt ten behoeve van de gemeente Leiden. De fyomendief had de bomen in Tl.ijn auto geladen maar was door een zeer been niet in -.Maandagavond zag de portier van Endegeest de auto met de coniferen en waarschuwde de politie. De Leidenaar werd i /hierover aangesproken, be weerde aanvankelijk de bo men in Rijnsburg te hebben ■gekocht maar moest uiteinde lijk toch de diefstal toegeven. r/Tegen de man .^«aal^ opgemaakt. proces ..GIFGROND ZOVEEL MOGELIJK OPRUIMEN" LEIDEN/DEN HAAG Het Centrum Milieube heer Zuid-Holland is het niet eens met de plannen van de provincie met het opruimen van bodem verontreinigingen. De provincie neemt met in gang van 1987 geen nieuwe saneringen van ver vuilde stukken grond meer in uitvoering, omdat het rijk daar onvoldoende geld voor beschikbaar zou stellen. De provincie zal de beschikbare finan ciële middelen alleen maar gebruiken voor het onderzoeken van 374 vervuilde lokaties en hoopt met de resultaten van dat onderzoek alsnog meer geld bij het rijk los te krijgen om de vervuilde grond te verwijderen of schoon te maken. Volgens het Centrum Milieubeheer moet de provincie wel verder gaan met het opruimen van vervuilde stukken grond, omdat anders voorbij zou worden gegaan aan de gevoelens van degenen die er in de 't Huis op de Waard mag niet uitbereiden 'LEIDEN/DEN HAAG Het verzorgingshuis 't Huis op de Waard aan de Kaarsemakersstraat mag niet uitbreiden; Gede puteerde Staten van Zuid-Holland (GS) hébbén "een bezwaar schrift van het huis waajrin om een uitbreiding wordt ge vraagd van de hand gewezen. Het verzorgingshuis biedt!nu (formeef) onderdak aan maxi maal 88 mensen en dat zouden er mipimaal 92 moeten wor den, meende- het' bestuur jvan het verzorgingshuis. Dat aantal zou voorkomen dat bewoners noodgedrongen naar een ander tehuis overgeplaatst moeien worden en een hoger aantal be woners komt ook de finaficiële positie van het tehuis ten goe de. aldus het bestuur. De-'provincie wijst die argumenten ech ter van de, hand. Er is géén geld om hef. aantal bewoners uit te breiden en bovendien Iverkt de provincie nu aan het zoge heten Plan voor de Bejaardenoorden, -waarin de beschikbare financiële middelen over alle tehuizen in'Zuid-Holland wor den verdeeld. In afwachting van de afronding van dat "plan is elke uitbreiding onacceptabel, aldus GS. Achterruit auto gestolen LEIDEN De achter ruit van een auto die stond^geparkeerd in de Witte Rozenstraat is ir de nacht van maandag op dinsdag gestolen. Vorige week was ook al een poging gèdaan de achterruit van de auto te stelen, maar de ruit was bij de poging hem uit de rubbers los te maken gebroken. De ei genaar van de auto had inmiddels een nieuwe aangeschaft. De s'chade bedraagt ongeveer 1.000 gulden. Inbraak in fotozaak LEIDEN Bij een inbraak in" een win kel aan de Breestraat is in de nacht van maandag op dinsdag voor 2.000 gulder. aan foto-apparatuur gestolen. Er werd kei ingeslagen om bij de fotospullen te ko men. Afgelopen weekeinde verdween voor 3.500 gulden foto-apparatuur uit, een auto die. stond geparkeerd aan de Mosroos. Massale vechtpartij op Rijnsburgse kermis RIJNSBURG Een massale vechtpar tij tussen een groep jongeren uit Kat wijk en uit Rijnsburg heeft gisteravond op de kermis op het Hoftuinplein voor de nodige opschudding gezorgd. Twee Katwijkse jongens van 20 en 21 jaar zijn door de politie aangehouden. Volgens de politie kwamen er bij de vechtpartij messen, stokken en stenen 'aan te pas. Een agent van de Rijnsburg se politie loste een waarschuwingsschot toen hij met een mes bedreigd werd. Enkele jongeren werden licht verwond nadat zij met stenen bekogeld of gesla gen met stokken werden. De politie van Rijnsburg stelt een nader onder zoek naar de vechtpartij in. Leidenaar mishandelt zus LEIDEN Een 31- jarige Leidenaar is vannacht aangehou den wegens mishan deling van zijn zus. De vrouw schaafwonden kneuzingen op. De man kreeg ruzie met haar in een woning aan de Smelleken- horst waarbij hij de ruiten van drie deu ren in de woning vernielde. Ook een ruit van de buren, sneuvelde. liep LEIDEN H slechte zomerweer heeft een ware stormloop op de musea in Leiden op gang gebracht. Vrijwel alle musea melden ongekende bezoekersaantal len. Hier en daar is zelfs sprake van een vertienvoudi ging van het aantal bezoe kers dat gemiddeld tijdens de zomermaanden de exposities bekijkt. „Slecht weer zorgt altijd voor meer bezoek dan stralend zomerweer, maar ik geloof dat we nu hele volks stammen binnen hebben, die binnen hebben gezien", wordt bij één van de Leidse musea gezegd. Het Stedelijk Museum de La kenhal aan de Oude Singel constateert vier maal zoveel bezoekers per dag dan op een normale zonnige zomerse dag. „We tellen nu zo'n twee honderd bezoekers per dag terwijl dat bij goed weer vaak niet meer is dan vijf tig", wordt gezegdv „Ook de afgelopen weken was er echt beduidend meer bezoek dan vorig jaar", aldus een woord voerster van de Lakenhal. Zij wijst er wel op dat de La kenhal met de tentoonstel ling „Aspecten van de Ne derlandse Tekenkunst 1945- 1985" momenteel ook een be langrijke expositie in huis heeft. Deze expositie gaat nog op reis nadat hij half augus tus in Leiden zijn laatste dag beleeft. „Dat kan ook een rol spelen bij de verhoogde be-, langstelling", zo wordt ge zegd. Bij het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen-' burg door zijn eeuwenou de collectie vaak al vanzelf een publiekstrekker telt men door het huidige sléchte weer „zeker tien maal zo veel bezoekers" dan met mooi weer. „Vorige week hadden we een paar dagen met wat beter weer en dat merk je onmiddellijk, maar tot dusver hebben we deze over de drempel gehad dan in de meeste voorafgaande jaren", wordt gezegd. Precie ze cijfers over het aantal be zoekers heeft het' Rijksmu seum van Oudheden niet be schikbaar. Aantrekkelijker Ook het Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie aan de Hooglandsekerkgracht constateert een stormloop. Daar komt men nu gemid deld aan twee- tot driehon derd bezoekers per dag, ter wijl enkele tientallen bezoe kers per dag als „normaal" wordt gezien. Vol- biedt hetzelfde beeld. „Ge-; stelling Vorige week hadden we toen het wat beter weer was, hon derd man op een dag en nu zijn dat er ruim vijfhonderd". Een woordvoerder van de Leidse VVV zegt nog geen cijfers beschikbaar te hebben de' toeristische belang- lukkig wel", wordt daar l zegd. „Veel publiek maakt aantrekkelijker. Hij kan dan ook niet zeggen of de Lakenfeesten als een grote trekker hebben gefun geerd. „Daarvoor is het nog te vroeg. Pas begin augustus kunnen we daar wat meer over zeggen", aldus een woordvoerder. De stand die de VVV in het kader van de Lakenfeesten in De Waag aan de Aalmarkt heeft inge richt waar ook de tentoon stelling „Veranderd Stads beeld" is ondergebracht wordt volgens hem wel zeer druk bezocht. Extraatje De financiële situatie van de musea wordt door de grote publieke belangstelling ove rigens niet verbeterd. Van een extraatje is geen sprake omdat de rijksmusea de in komsten aan het rijk moeten afstaan. Het Stedelijke Mu seum de Lakenhal moet de inkomsten aan de gemeente Leiden afdragen. LEIDEN Het markante fa- Nw! q fceiekspand van kóffiebrande- rij Het Klaverblad aan de Ko revaarstraat gaat binnenkort jiiet tegen de grond omdat het versleten is. Integendeel, na- dai.de taxateur het had beke ken. zei hij bewonderend; „Dit fs^en gebouw om olifanten in té houden". Hiermee gaf hij i tevens een compliment aan de aannemer die het zeer solide JJ bouwsel er zo'n zestig jaar ge- Var» beden had neergezet. Maar de is. j sipper wordt er toch op afge- Nws iStuurd. Het branden van kof- 2t®" fie is niet meer lonend en het 'nd^ geboliw heeft dus geen nut góeer voor de eigenaar. Het sset jü&Verblad maakt volgend Pi"j jaar plaats voor winkels en ap- l'de sloop van het gebouw ...r de Korevaarstraat komt jwverigens geen einde aan de Activiteiten van het bedrijf. fjëtM' kantoor aan de Hoge- ^Syoerd blijft bemand en ook ^bet^egen maanden geleden "geopfende winkeltje (ook ge- wéstigd aan de Hogewoerd) blijft* bestaan. De firma gaat Mu toeleggen op de verkoop seci -'iian* koffie, oploskoffie, thee léacao („het hele warme ga9 -4^raAkenpakket"), maar hoopt i dé toekomst toch kof- het bedrijf (de kof-* isfcebnanders en dergelijke) ver gui huist mogelijk naar de Derde "«3 "Historie ■nio'XHemKlaverblad kan bogen op pof- i-een-rijke historie. De geschie- den is begint met ene Jacobus «tvanxler Kreek die in 1769 aan zuidzijde van de Hoge- oor 1250 gulden een erf kocht en er een begon. Van /?der Kreek was pruikenmaker Aj van beroep; waarom hij krui- iver x=denier werd, is nooit duidelijk Hij werd in 1800 p opgevolgd door Elisabeth Ma- tirXia, een van zijn vijf dochters, it er>>-Êij. kreeg °P 70-jarige leeftijd ri «^gezelschap van een kind van een. van haar zusters, Maria .RQ^-ÜÉJj^abeth Jollie, die met Bar- gin|-.. fhölemeus Antonius Molken- poL boer trouwde. 9j3)..-De firjna Molkenboer (een echt familiebedrijf) bouwde in I U 1925 een nieuwe branderij en and- ipakhuis' aan de Korevaar straat. Tot in "de jarenvijftig was Het Klaverblad een bloei ende koffiebranderij, het be drijf hoorde tot de zes grootste van Nederland. In de jaren zestig ging het bergafwaarts en zakte de firma af naar de vijf tiende plek op de lijst van Ne derlandse branderijen. Het Klaverblad hield per 1 april 1983 op familiebedrijf te zijn toen het werd overgenomen door de heren D. Izarin en L. van der Velden. De laatste ei genaars waren J. Lijten (oud- Koffie Het duo Izarin/Van der Vel den was afkomstig uit de-kof-' fiewereld en had het plan op gevat zelf koffie te gaan bran den. In 1983 namen de twee compagnons bovendien de koffiebranderij E.P. Prohama uit Dalfsen over. Er kwam een fusie die het bedrijf E.P. Pro- hama-Leidsche Koffiebrande rij opleverde. De merknaam Het Klaverblad toordt overi gens niet gebruikt, alleen in het fraaie winkeltje van het bedrijf aan de Hogewoerd is koffie met deze naam te koop. Uit een merkenonderzoek is gebleken dat men deze naam te weinig associeerde met kof fie. Het Klaverblad heeft slechts regionale bekendheid en daarom is gekozen voor E.P. Leidsche Koffiebranderij, met de nadruk op sch. „Leid sche heeft een goede klank, betrouwbaar. Denk maar aan Leidsche Kaas", verklaart Iza- Van der Velden en Izarin, die in 1983 vol goede moed begon nen, kwamen echter snel tot de ontdekking dat het zelf produceren van koffie niet winstgevend was. „Om in 1985 mee te kunnen draaien zijn grote investeringen nodig. Volgens ons is het niet verant woord om dat te doen in een Directeur Izarin in het fraaie koffiewinkeltje aan de Hogewoerd. „Door deze winkel houden wecorrtéct met de; consument". bedrijf dat midden in Leiden staat. Daarbij is er in Neder land momenteel veel te veel brandcapaciteit, investeren buiten Leiden is dus op dit moment ook uit den boze", legt Izarin uit. De koffiemarkt in Europa wordt volgens de directeur be heerst door de twee giganten D.E. en Jacobs die vestigingen in veel landen hebben. Zo'n dertig jaar geleden waren er in Nederland meer dan vijftig koffiebranders, nu telt de ver eniging van koffiebranders een kleine twintig leden. Drie jaar geleden waren er ruim honderd klanten voor de kof fie, tegenwoordig kopen nog maar twintig inkopers negen tig procent van alle koffie in Nederland. Onlangs nog is een bedrijf in Limburg over de kop gegaan. Hetgeen Izarin doet opmerken dat hij en zijn partner de bakens tijdig heb ben verzet. „En er gaan er nog meer sneuvelen", doet hij som- ber. De directeur, die als techno loog werkzaam was bij Jacobs en Nestlé, hoopt later een nieuwe koffiebranderij op po ten te kunnen zetten;, Hij zegt dat het starten Van een bran- Links: Dit markante bedrijfs pand heeft ruim 60 jaar lang de Korevaarstraat gedomi neerd, maar moet nu plaats maken voor woningen. Rechts: Een inmiddels histo risch beeld: een werknemer bezig met de koffiebrander. derij een jongensideaal is, maar dat hij geen moeite heeft zich aan de situatie aan te pas sen. „We hadden door kunnen gaan, maar dan zou de werk gelegenheid bij ons bedrijf tot nul kunnen dalen". Het afsto ten van de branderij ging ge paard met het ontslag van drie werknemers; er werken nu nog vijf personen bij de E.P. Leidsche Koffiebranderij. Oploskoffie Zoals gezegd houdt het bedrijf ziph nu vrijwel alleen bezig met de verkoop van koffie (en thee, oploskoffie en cacao). De Leidsche Koffiebranderij be weegt zich in de huismerken- sector (veel supermarkten hebben een eigen merk kof fie). Volgens Izarin wordt meer dan 20 procent van de totale Nederlandse koffie markt geleverd door de huis merken. „Dat is de markt voor ons", meent Izarin. Het branden van de bonen is door Izarin 'en Van 'der Vélden uitbesteed aan een firm/a, in het Duitse Hamburg. Daar^ge- beurt. het goedkoper dan in.i Nederland en tevens kon men in dit land geen branderij vin den die voor de concurrent wilde produceren.Op de op merking dat de koffie in Duitsland toch niet lekker is, zegt Izarin dat een Fransman de Nederlandse koffie niet lekker vindt en andersom. „Dat vindt iedereen toch van elkaar". Vanuit Leiden wordt opgegeven welke soorten kof fie moeten worden gebrand en gemengd. De koffie wordt ver volgens naar een distributie centrum in Breukelen ver voerd en vanuit dat centrum worden klanten van de Leid sche Koffiebranderij bediend. Het leveren aan grootverbrui kers, zoals ziekenhuizen en restaurants, is afgestoten, dat gaat via een bedrijf in Almelo. De Leidse horeca wordt door het winkeltje aan de Hoge woerd bediend. Thee wordt in vrachtwagens naar Italië ge bracht en wordt daar voor het Leidse bedrijf verpakt. Omzet Izarin wijst er op dat zijn fir ma. zich niet alleen richt op de verkoop van koffie, thee en cacao. „We .houden ons ook bezig met produktenontwikke- ling en kwaliteitscontrole", zegt hij deftig.'„En door het koffiewinkeltje houden we contact met de consument". De directeur toont cijfers waaruit blijkt dat het zo slecht nog niet gaat met het bedrijft Zo werd in het jaar van over-' name (1982) een omzet van Wr miljoen gulden gehaald, terwijl in de laatste twaalf maanden met een omzet van 15 miljoen gulden werd gedraaid. „Wij lei, veren ook volle vrachtwagens, die direct naar de afnemer gaan. Dat gaat dus niet via Breukelen. Hier was de omzet 30 miljoen en hiervan krijgen wij ons deel", legt Izarin uit. „Maar de marge is heel laag". De directeur zegt heel eerlijk dat als hij alles van tevoren had geweten hij en zijn com pagnon Het Klaverblad niet hadden overgenomen. Een ook de overname van de branderij in Dalfsen was geen juiste be slissing, meent hij. „We had den het niet moeten doen", verzucht hij. Maar spijt heeft Izarin er niet van. „Hoewel we 60 tot 80 uur moeten werken is het leuk een eigen bedrijf te hebben. Je hebt met alle as pecten van de bedrijfsvoering té maken, dat is heel dyna misch". KEES VAN HERPEN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9