Shultz hekelt Moskou Justitie Italië in de knel door overmatig berouw In Israël geen plaats voor niet-joden" Challenger opnieuw in problemen )pschudding n Spanje )ver minicruise iremier Gonzalez Washington, Moskou en Tokio eens over luchtvaartverdrag BUITENLAND fozidae Sourarit WOENSDAG 31 JULI 1985 PAGINA 7 Jelgische gevangenen ouden aids hebben HUSSEL In gevangenissen in Belgie lijdt n tiental gedetineerden aan de immuun- ;'kle aids. Dit heelt een organisatie die voor vangenen opkomt verklaard. De betrokken stanties ontkennen de juistheid en zeggen it tot dusver vijf gevallen zijn opgespoord n gevangenen, die in een voorstadium ver ren van deze ziekte, die het natuurlijk af- eermechanisme van de mens tegen infecties 'rnietigt. Volgens deze instanties zijn alle lodzakelijke maatregelen genomen om te >orkomen dat de ziekte zich verder ver breidt. Gevangenen die aids hebben hekelen hygiënische toestanden in hun gevangenis dreigen met zelfmoord, als zij niet naar 'ii universiteitsziekenhuis worden overge wicht. Moordmuziek WELLINGTON Een radiostation dat een slacht huis in Nieuw-Zeeland be dient, heeft van de over heid toestemming gekre gen „muziek om bij te do den" uit te zenden. Het station begint in no vember met de lenteslacht van lammeren met zijn programma. „Muziek om bij te doden" is een idee van de werknemers van het slachthuis op het zui dereiland. De werkgever zorgt voor de transmissie- apparaluur en de werkne mers kopen hun eigen oor ontvanger. CAPE CANAVERAL De astro nauten in het ruimteveer Challen ger kampen na de bijna mislukte lancering opnieuw met problemen. Ditmaal werken bepaalde instru menten voor het wetenschappelijk onderzoek niet feilloos. De Challenger kwam maandagavond in een lagere baan dan de bedoeling was, toen een boordcomputer zes minuten na de lancering een van de drie hoofdmoto ren uitschakelde omdat de temperatuur te hoog zou zijn geworden. Nadat de zeven astronauten de schrik te boven waren ge komen begonnen zij aan hun wetenschap pelijke taak, het transformeren van het ruimteschip in een sterrenkundig obser vatorium. Daarvoor is het Europese ruim telaboratorium Spacelab aan boord. Het op een slede lijkende laboratorium, dat een lengte van 10 meter heeft, staat in de open laadruimte van het ruimteschip. Functionarissen van de NASA hebben la ten weten dat het belangrijkste instru ment in Spacelab, het telescopisch richt- platform, niet goed werkt. Het door het Europese bureau voor ruimtevaart ESA ontwikkelde apparaat moet drie op de zon gerichte experimenten en een toestel dat metingen van de atmosfeer doet besturen. De Challenger in een baan om de aarde. Saoedi-Arabië komt naar Arabische top BAHREIN Saoedi-Arabië zal deelnemen aan de speciale Arabi sche topconferentie die volgende week woensciag in Cosablanca in Marokko begint. De Saoedische minister van voorlichting wees er op dat het doel van de top is de Arabische gelederen te sluiten. De Palestijnse kwestie zal op de Ara bische topconferentie centraal staan. Syrië en Libanon hebben al laten weten niet naar Casablanca te zullen gaan, omdat zij de gema tigde koers van PLO-voorzitter Arafat verwerpen. Drie jaar niet roken in China levert os op PEKING China, 's we- I relds grootste verbruiker en fabrikant van tabak. Iprobeert het publiek ertoe te brengen het roken van sigaretten op te geven. De Chinese regering hanteert hiervoorde leuze: ..Laat het roken drie jaar en U iiebt genoeg geld verdiend om een os te kopen" Het dagblad China Daily in Peking berichtte deze week dat het denkbeeld ter harte is genomen door de 185 inwoners van een dorp in de centraal gele gen provincie Henan. Nie mand rookt er en iedereen heeft een of meer ossen. Volgens officiële cijfers ro ken in china 200 miljoen mensen, één vijfde van de bevolking. Rokers in Chi na zeggen dat de plaatse lijk gemaakte sigaretten zeer sterk kunnen zijn in vergelijking met westerse. (DRID De Spaanse pre- er Felipe Gonzalez wordt ds een paar dagen door de fs en politici heftig op de rel genomen, omdat hij met i vrouw Carmen Romero en ager een pleziervaart heeft ïjnaakt aan boord van het Azor", waarmee het )j>egere staatshoofd Francisco jnco op de tonijnvisserij acht te gaan. Het schip be kort nu aan de Spaanse staat. van links zowel als betitelt de spelevaart ilo Portugal naar Andalusie „schandalig" en „onbe- lamd". Anderen zien er boliek en een opzettelijke .qd van de eerste-minister in. if extreem-rechtse Alcazar qkte een spotprent af waar den Gonzalez ziet als kapi- op de brug van de Azor de tekst: „De kleine is t geworden en nu hij eer- minister is, wil hij staats- fd zijn of althans lijken", premier zei dat hij verrast iver de felle reacties op minicruise. Omdat de •r zo nauw verbonden was het vroegere regime, werd jacht in 1975. na de dood Franco, uit de vaart geno- en opnieuw opgetuigd. Igens het dagblad Diario 16 het sindsdien nog niet >r een cruise gebruikt. MINISTER GEEFT OPSOMMING SCHENDINGEN MENSENRECHTEN HELSINKI De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz heeft op de eerste dag van de conferentie over veiligheid en samen werking in Europa ruim een kwart van zijn rede gewijd aan wat Washing ton beschouwt als Russi sche schendingen van de Slotakte van Helsinki. In 1975 sloten 35 Europese landen en de VS en Cana da in Helsinki een over eenkomst, die handelt over vrijwel alle aspecten van de Oost-West-proble- matiek. De ondertekening van die akte wordt tot en met morgen in Helsinki herdacht. Shultz noemde een twintigtal Russische politieke dissidenten en religieuze activisten met naam. Shultz sprak verder on der meer over „de brute en kunstmatige" scheiding van Europa. Tot ongenoegen van de Sovjet-delegatie zei Shultz: „Niets in de geschiedenis van de mensheid is onomkeer baar". Wel meende Shultz dat de afgelopen tien jaar „be perkte voortgang" is bereikt, die onze hoop levend heeft ge houden". De Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Jacques Poos, die als voorzitter van de EG-ministerraad sprak, ver oordeelde eveneens de schen ding van de mensenrechten. Maar hij noemde geen enkel land en geen enkele dissident bij naam. De Russische minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze, die kort voor Shultz de vergadering toe sprak, beschuldigde de VS er van iedere vooruitgang op het gebied van de ontwapening ongedaan te maken. Hij zei te hopen dat de top-ontmoeting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov in no vember zal leiden tot een ver mindering van de internatio nale spanning. Minister Van den Broek heeft gisteren een kort kennisma kingsgesprek gevoerd met zijn Sovjet-collega tijdens een lunch die de Finse minister van buitenlandse zaken. Vay- rynen, zijn collega's aanbood. Tijdens het gesprek van tien minuten werd een concrete af spraak gemaakt voor een lan gere ontmoeting in de wandel gangen van de Algemene Ver gadering van de Verenigde' Naties, die vanaf de derde week van september in New York bijeenkomt. In Helsinki is niet afgesproken waarover beide ministers het in New York zullen hebben, maar het ligt voor de hand dat de Oost- -West-betrekkingen, wapenbe heersing en de plaatsing van nieuwe kernwapens hoog op de agenda staan. Militante Kanaken Een zestal mi litante Kana ken zijn bezig met de fabri cage van mo lotov cocktails. On der de Kana ken, die stre ven naar een onafhankelijk Nieuw- Caledonië. was het giste ren weer on rustig als ge volg van de actie van de Franse politie die de moor denaars zocht van een zoon van een Euro pese boer. Deze werd en kele maanden geleden op gedood. ADVERTENTIE. MALLORCA. NÓG GOEDKOPER DAN U DACHT App PORTO FINO te SANTA PONSA heerlijk gelegen bij de baai Vliegvakanties: 8 dgn. v.a. 695.- 15 dgn. v.a. 825.- Vertrek elke woensdag en zondag v.a. 11 augustus. Toeslag vertrek zondag f 25.- Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070-654800 of 521551 WASHINGTON De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Ja pan hebben een voorlopig akkoord bereikt over een nieuwe communicatieverbinding om te voorkomen dat burgervliegtui gen boven het noordelijk deel van de Stille Oceaan uit koers ra ken. Dat heeft de Amerikaanse minister van transport, Eliza beth Dole. gisteren bekendgemaakt. Volgens het voorlopige ak koord zullen verkeerstorens in de drie landen middels een com municatienetwerk aan elkaar gekoppeld worden. Daarvan kan gebruik worden gemaakt wanneer een burgervliegtuig in moei lijkheden verkeert of uit koers is geraakt en boven verboden Russisch grondgebied dreigt te komen. Met het akkoord wil men een herhaling voorkomen van het incident in september 1983, toen een Boeing 747 van de Koreaanse luchtvaartmaatschappij met 269 mensen aan boord boven Russisch grondgebied kwam en werd neergeschoten. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 4) „Pjotr schijnt het een leuk bericht te vin- dacht Jopie de Bietel, alias agent 009 van l'G.D. „Dat betekent, dat-ie met open ogen het valletje loopt, dat kolonel Plimmp voor im heeft opgesteld." - „Smidje „Pjotr" Verho- i lag intussen nog steeds over zijn krant, nas- ;kend van dolle pret. „Lieve help, Kareltje. Ik in tijden niet zo gelachen." hikte hij. „Hier, t je dit bericht eens zien. Die wakkere mari- van ons, hèjonge jonge, die kerels staan ook werkelijk voor niks. Weet je wat ze nóu gedaan hebben? Ze pikten uit zee een he- >pter op met twee levensgevaarlijke spionnen i boord." - „Oei, baas, dat is misschien niet ik, maar wel erg spannend!" riep Jopie opge- inden uit. „Vertel er 'es meer van! Wat waren kt voor kerels, die spionnen?" - „De een was Ibac de Beul," vervolgde baas Verholen. „En andere was een zekere Pjotr Nogrottr. En :iaal die laatste moet een heel gevaarlijke Maar we zullen voorlopig geen last van ze hebben, want ze zitten veilig opgesloten in de Rijksgevangenis te Gravendrecht. Daar zijn ze heengebracht, toen ze in het marine-hospitaal weer een beetje opgekalefaterd waren." - „Net goed," vond Jopie de Bietel. „Voor zulk gespuis is er in óns land geen plaats, hè baas? Wij wil len rustig ons werk doen en- „Net wat je zegt. Kareltje," grinnikte baas „Pjotr" Verholen. „Wij willen rustig ons werk doen en we willen daarbij door niemand gestoord worden. Dat was hèèl verstandig van je, Kareltje. Alhoewel je zelf waarschijnlijk nog niet half begrijpt hóe ver standig- „Nee, dat zal wel...," dacht agent 009 en hij liep meesmuilend de kamer uit. Eilaas, ook doctor Polnyck had een avondblad in handen gekregen. En een zorgelijke trek maakte zijn bittere gezicht nóg bitterder, toen hij het bericht las, dat de marine twee spionnen uit zee had gehaald. „Ik vertrouw het niet siste hij. „Daar steekt wat achter, of mijn naam is geen Polnyck Sikhs onderling slaags in Gouden Tempel AMRITSAR Militante en gematigde sikhs zijn gisteren in de Gouden Tempel van Amritsar met elkaar slaags geraakt. Indiase veiligheids troepen hebben een einde aan de gevechten gemaakt. In de Gouden Tempel, het heiligdom van de sikhs, zijn diverse schoten gelost tussen de rivaliserende groeperin gen. Tientallen mensen raak ten gewond. Ruim 60 sikhs werden gearresteerd. Alle arrestanten behoren tot de militante vleugel van de Akali Dal, de politieke partij van de sikhs. Deze militante sikhs, die streven naar een onafhankelijke sikhstaat in de Punjab, verzetten tegen het verdrag dat vorige week werd overeengekomen tus sen premier Gandhi en de gematigde sikhleider Longo- wal. 99 ROME Veel berouw is wel- .licht goed voor het zieleheil van de zondaar, maar de Itali aanse justitie kan er niet mee overweg. „Berouwvolle" cri minelen hebben hier de laatste jaren met hun bekentenissen spectaculaire massa-arrestaties en show-processen uitgelokt. Maar de berechting van al die verdachten is allesbehalve simpel. De justitie lijkt teveel te vertrouwen op al die „be kentenissen". Vanwege de ge rechtelijke excessen die daar uit zijn voortgekomen, hebben enkele politieke partijen de re gering verzocht in te grijpen om de rechtspraak te bescher men tegen een overmatig „be- „Pentismo" heet in Italië dat verschijnsel, dat duidt op een bereidwilligheid van de her dachte om in ruil voor straf vermindering alles (althans zoveel als hem uitkomt) te vertellen over de criminele or ganisatie waaruit hij voort komt. De nederlaag van het terrorisme is meer een gevolg van dit pentismo, dan van het afdoende optreden van de po litie. Peci, Barbone, Sandalo en andere terroristen hebben geschiedenis gemaakt. Want dank zij hun bekentenissen konden de Rode Brigades en de Prima Linea worden opge rold. Al deze personen nemen ondanks de moorden die ze pleegden weer „normaal" deel aan het dagelijks leven. De staat is hen dankbaar. Of dit juridische berouw ook moreel berouw is. interesseert de staat niet. Dat is een zaak voor de bekeerde terrorist zelf (en zijn biechtvader). Het publiek (en dus de poli tiek) heeft altijd zijn reserves getoond tegenover dit pentis mo, dat nu niet alleen beperkt is gebleven tot het terrorisme, waarvoor het bedoeld was. De staat tracht er ook de politieke corruptie mee aan te pakken en vooral de georganiseerde (niet-politiek geïnspireerde) criminaliteit, zoals de maffia op Sicilië en de camorra in Napels. Tomaso Buscetta, de maffia-leider uit Palermo, toonde (na zijn arrestatie, dat wel) „berouw" en stelde de justitie in staat honderden maffiosi te arresteren. De machtigste camorra-bende van Napels maakt een ellendige tijd door na de bekentenissen van „berouwvolle" moorde naars als Pasquale Barra en Giovanni Pandico. Op hun ad vies arresteerde de politie hon derden maffialeden. Nu ziet het ernaar uit dat dit iets te lichtvaardig is Een van de verdachten die op aanwijzing van de „berouw- vollen" is gearresteerd, is de populaire tv-showman en Eu roparlementariër Enzo Torto- ra. Maar bewijzen zijn tegen hem niet gevonden. Om te waarschuwen tegen het pen tismo zijn nu, tijdens het Tor- tora-proces in Napels, enkele politieke partijen in het ge weer gekomen. De Radicale Partij (die van Tortora zelf) en de Socialistische Partij van eerste minister Bettino Craxi willen een parlementaire com missie uit laten zoeken of het Openbaar Ministerie van Na pels zich niet teveel heeft la ten (mis-)leiden door het „be rouw" van enkele criminelen. Waartoe het „berouw" van criminelen kan leiden, wordt ook duidelijk in het proces rond de aanslag op de paus. Ali Agca heeft met zijn „be rouwvolle" opmerkingen tien tallen personen in de verdach- tenbank gebracht. Het is vol strekt niet zeker dat dit pro-' ces, dat voornamelijk geba seerd is op Agca's onthullin gen, werkelijk iets zal opleve ren. In elk geval zou de zaak Tortora in Nederland niet tot de rechtszaal doordringen. Die van Agca evenmin. Aan „be rouw" wordt immers niet in elk rechtssysteem evenveel waarde gehecht Afghaanse guerrilla-aanval op luchtmachtbasis bij Kaboel ISLAMABAD Afghaanse opstandelingen hebben met ra ketten en machinegeweren een zware aanval uitgevoerd op de Russische luchtmachtba sis bij Kaboel. De gevechten verspreidden zich over de stad toen Russen met artillerie en raketten terugvuurden. Het waren de hevigste gevechten sinds jaren in de Afghaanse hoofdstad, aldus Westerse bronnen in Islamabad. In de strategisch belangrijke Pansjir- -vallei in het noorden van Af ghanistan werden ook hevige gevechten gemeld en volgens de diplomatieke bronnen zou den opstandelingen nederla gen hebben toegebracht aan Russische en Afghaanse rege ringstroepen in de provincie Herat. Kim Dae Jung weer onder huisarrest SEOUL De bekende Zuidkoreaanse oppositieleider Kim Dae Jung is opnieuw onder huisarrest geplaatst, zo hebben zijn me dewerkers meegedeeld. Kim kreeg ook huisarrest opgelegd toen hij in februari in Zuid-Korea terugkeerde na een ballingschap van twee jaar in de Verenigde Staten, maar die maatregel werd een maand later ingetrokken. Uitgaansverbod in Nabloes na moord op Israëliër TEL AVIV De Israëlische autoriteiten hebben gisteren in Nabloes, op de bezette westelijke Jordaanoever, een uit gaansverbod ingesteld, nadat een Israëlische man op straat was doodgeschoten. Het slachtoffer was evenals de twee Is raëlische onderwijzers die vorige week in Noord-Israël werden vermoord, afkomstig uit Afoela. Het is de negende moord op een Israëliër in enkele weken tijd. De politie heeft voorzorgsmaatregelen genomen om herhaling van anti-Arabische onlusten die na de vorige moorden uitbra ken te voorkomen. In de buurt van Nabloes zijn in een ontplofte auto de verminkte lijken van twee Arabieren ge vonden. De politie vermoedt dat het tweetal een „terroris tisch explosief" had willen plaatsen, dat te vroeg is ont ploft. EXTREMISTISCHE RABBI KAHANE: 99 JERUZALEM Voor een man die zulke ge voelens van vrees en walging weet op te wekken, heeft rabbi Meir Kahane, de leider van de Israëlische ex tremistische Kachpartij, een bijzonder zachte en vriendelijk stem. Zijn boodschap is er echter niet minder duidelijk om, wanneer hij uitlegt waarom de joodse staat haar Arabische inwo ners kwijt moet zien te raken. „Het is een kwestie van zij eruit of wij eruit", zegt de rabbi zachtjes. „In Israël is geen plaats voor niet-joden. Men moet echter beseffen dat het niet Kahane is die dit bedenkt. Het is het ju daïsme". Een jaar nadat Kahane na de Israëlische verkiezingen uit de politieke wildernis te voorschijn kwam om zijn zetel in het Israëlische par lement (de Knesseth) te aanvaarden, mag de rabbi tevreden zijn met het resul taat: Kahane wordt mis schien nog altijd als een pa ria beschouwd, maar hij staat wel aan het hoofd van de snelst groeiende politie ke beweging in Israël. De muur van het hoofdkwar tier van de Kachpartij in Jeruzalem is volledig be dekt met de organisatori sche roosters voor de poli tieke bijeenkomsten die rabbi Kahane meermalen per dag houdt in de arbei derswijken en krottewijken, waar de meeste van zijn aanhangers zitten. Volgens een recent onder zoek is meer dan veertig procent van de Israëlische jeugd de generatie die opgegroeid is na de bezet ting van de Westelijke Jor daanoever en de Gazastrook in 1967 het momenteel „gedeeltelijk" of „helemaal" met hem eens. Onder de streng-religieuze jeugd scoort de rabbi nog hoger. De jeugd wordt in de eerste plaats aangetrokken door zijn roep om een gedwon gen uitwijzing van de Pale stijnse minderheid in Israël en van de Palestijnen in de bezette gebieden. De Arabi sche mannen, zo luidt Ka- hanes propagandaverhaal, loeren op onschuldige jood se vrouwen, verleiden hen met drugs en dwingen hen tot prostitutie. De Arabie ren. vervolgt hij schreeu wend, pikken de banen in die aan gedemobiliseerde joodse soldaten toebehoren. Arabieren alle Arabie ren zijn potentiële terro risten. Na elke bomaanslag staan zijn volgelingen enke le uren later op straat pamf letten uit te delen. „Ik respecteer de Arabie ren", zo begint Kahane zijn goed gerepeteerde litanie, „omdat ik weet dat ze on omkoopbaar zijn. Soms stelt men de vraag: wat willen de Arabieren nog meer? Wij kwamen hier, vonden een woestijn en hebben er een tuin van gemaakt. Wat zegt de Arabier hierop? Het was onze woestijn en nu is het jullie tuin. Sommige imbe cielen hier scheppen dan op over het feit dat ze een Ara bisch dorpje zonder water veranderd hebben in een dorp waar de huizen een wc hebben. Maar wanneer je denkt dat je de nationale trots van een Arabier kunt kopen met een toilet, moet je je laten nakijken". „Of ze zeggen: kijk eens, toen we hier kwamen, kon den ze geen woord lezen en nu studeren ze Hebreeuws nou, ik zeg je dat de ge vaarlijkste Arabier in Israël juist die student Hebreeuws is. De revolutie komt niet van de domme en dwazen, maar van de intellectuelen, en de intellectuele Arabier beseft dat hij geen eerste klas staatsburger kan zijn. Wanneer een Arabier eer lijk is. zal hij zeggen dat Ka hane tenmiste.geen huiche laar is". In werkelijkheid vergelij ken de meeste Arabieren en veel Israëlische joden Kaha ne met Hitier. Hij noemt de beschuldiging irrelevant. „Ik ben niet erg onder de indruk van dwaze joden, die zeggen dat ik de proble men veroorzaak. Een van de problemen van de on godsdienstige linkse jood in Israel is, dat hij ergens diep in zijn hart gelooft dat hij eigenlijk het recht niet heeft hier te zijn. Dat is het werkelijke probleem. Maar de economische crisis zal me helpen. Ik zeg dit met een bezwaard gemoed, maar hoe slechter de zaken er voor staan voor-het joodse volk, hoe beter onze kansen liggen en een betere tijd zal alleen aanbreken, wanneer het joodse volk doet wat God wil". Hoog bezoek Van prinses Diana is bekend, dat zij grote interesse heeft voor projecten voor kinde ren die om wat voor reden dan ook bij hun leeftijdgenootjes achterblijven. In haar hoedanigheid als be schermvrouwe van de jeugdafdeling van het Britse Rode Kruis bezocht de prinses gisteren een vakan tiekamp voor gehan dicapte kinderen. Aan de rand van het zwembad werd zij van de vakantiebele venissen op de hoog te gesteld.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7