Ambtenaren laten eis korter werken vallen Vakmanschap herken je zo. dagjes mens vmerigo Vespucci imorgen Voorop Rechter verbiedt boekje over Schiermonnikoog in de oorlog Dagboek van een Binnenland &üdóa<2owuMit WOENSDAG 31 JULI 1985 PAGINA 3 Thijn gaat _j»aar Zuid-Afrika MSTERDAM Burgemeester Van lijn van Amsterdam heeft een uitnodi- pg aanvaard om deel te nemen aan een naar Zuid-Afrika met een delegatie un de Franse jongerenorganisatie tegen (cisme, SOS Racisme. De reis is bedoeld uiting van steun aan de zwarte bevol- j van Zuid-Afrika en als steun aan de 4-ijd tegen de apartheidspolitiek. De dele- /il medio volgende maand naar liid-Afrika gaan. De delegatieleider, priem Desir. wil ook burgemeesters van grote Westeuropese steden uitno- jgen mee te gaan. Van Thijn werd door benoemd tot eerste niet-Franse ieetvader" van de organisatie. Jaar voor thuiswerkkoning AMSTERDAM De rechtbank in Am sterdam heeft gisteren de 58-jarige ..thuis werkkoning" Mathias G uit Amsterdam veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf. waarvan twee maanden voorwaar delijk. wegens onder meer het oplichten van thuiswerkers. Die moesten een tientje overmaken, maar kregen nooit meer iets te horen. Bij het opleggen van de straf nam de rechtbank ook het grote aantal oplichtingsgevallen door G. en de schade die hij daarmee aanrichtte in overweging. G. heeft overigens nog 2IX.' jaar gevangenis tegoed van eerdere veroordelingen. Zijn strafblad dateert al van 1948 .en is, volgens de rechter, „een huiveringwekkende was lijst van oplichting, valsheid in geschrifte, bedreiging, flessetrekkerij. bedrieglijke bankbreuk, stroperij en douane-overtre dingen". Kamerlid stapt op DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid Elida Wessel-Tuin- stra (D'66) zal na de kamer verkiezingen van mei 1986 niet in de Kamer terugkeren. Wessel zit sinds 1977 in de Ka mer. Wessel (53) vindt dat zij na negen jaar Kamerwerk eens iets anders moet gaan doen. Van de huidige D'66- fractie willen de leden Eng- wirda, Groenman en Tommei terugkeren in de Kamer. Het lid Nypels heeft nog geen be sluit genomen. Naar verluidt zou hij zich echter ook weer ter beschikking stellen. Het Kamerlid Mik zou ook stop pen. Hans van Mierlo is de (voornaamste) kandidaat voor het lijsttrekkerschap van D'66. Drugs achter schietpartij AMSTERDAM De Amsterdamse politie vermoedt dat verdovende middelen de achtergrond hebben gevormd voor de schietpartij, waar bij maandagavond drie mannen om het leven zijn gekomen. De slacht offers zijn de 28-jarige Nederlander Mike Echteld, de 36-jarige uit Tur kije afkomstige I.K. en de 42-jarige I.S., eveneens uit Turkije. Volgens een politiewoordvoerder lijkt de schietpartij op een wraakactie, of op een koele liquidatie. In de kof fieshop, waarvan bekend was dat er in drugs werd gehandeld, wees niets op een worsteling die aan de schietpartij vooraf zou kunnen zijn gegaan. Nederland soms niet te bellen uit Franse cel DEN HAAG In Frankrijk kan het gebeuren dat toeristen die naar Nederland willen bel len, met een nummer in België worden verbonden. In een aantal telefoonboeken staat namelijk het landnummer verkeerd vermeld: 32 in plaats van 31. De ANWB-alarmcen- trale heeft daarover een aantal klachten gekregen. In Frank rijk zijn telefoonzaken per de partement geregeld en de ANWB weet niet in welke de len van het land de fouten in het telefoonboek staan. Men probeert dat wel te achterha len, maar dat is in deze druk ke vakantietijd bijzonder moeilijk. on/luchtpoging KMAAR De Haagse f|ej]iofdagent Harry B.. die we- mishandeling van zijn iuw vastzit, heeft vorige 'ek geprobeerd te ontsnap- uit het huis van bewaring gerhout in Alkmaar. B. i; overgeplaatst naar de ge- 4 jngenis in Veenhuizen. !ster[ nam de benen op het mo- nt dat zijn bezoek werd uit Hij kwam echter niet d^er dan de tussendeur, \ar twee bewaarders hem rermeesterden nadat ze en- Ie rake klappen van de woe- and^nde hoofdagent geïneas- rd hadden. De op non-ac- if gestelde agent heeft nog •e weken detentie voor de g. In september moet B. op- n als kroongetuige in een jkistaanse heroïnezaak. Har- B voorheen werkzaam bij delif narcoticabrigade, verklaar- eerder dat de heroïnetran- jetie was uitgelokt. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Het be stuur van de grootste FNV-bond, de AbvaKabo, wil breken met de alge mene lijn van de FNV die verdere verkorting van de werkweek voorop stelt. Het bestuur van de AbvaKabo heeft zijn leden voorgesteld niet l&nger te streven naar een 36-urige werkweek voor amb tenaren en trendvolgers in 1986. maar koopkrachtverbe tering voorop te gaan stellen. De bondsraad moet er 27 au gustus een besluit over nemen. Volgens bestuurder Theo Son- neveld, die ook de onderhan delingen met minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) voert, bestaat er bij de ambte naren en trendvolgers steeds minder animo om door te gaan met arbeidstijdverkorting om dat het effect op de werkgele genheid weer teniet wordt ge daan door het wegbezuinigen van banen door de overheid. Bovendien heeft deze groep door jarenlange bezuinigingen al genoeg offers gebracht, vindt hij. Voor de 700.000 ambtenaren en 500.000 trendvolgers gaat morgen de 38-urige werkweek in. Het bestuur van de Abva Kabo wil daar eerst ervaring mee opdoen en stelt zich daar mee op hetzelfde standpunt als veel werkgeversorganisaties bij de afgelopen cao-onderhan delingen. Toch vindt Sonne- veld niet dat zijn bond de FNV-lijn doorkruist. Hij wijst erop dat de AbvaKabo zich binnen de FNV altijd al zeer sceptisch over de 36-urige en 32-urige werkweek heeft uit gelaten. In één lijn met de koopkrach- teisen die het bestuur van de AbvaKabo volgend jaar wil gaan stellen, ligt ook de wens tot 100 procent uitbetaling van het verder gekorte ziekengeld en het op peil blijven van alle wachtgeld en bovenwettelijke uitkeringen. Bovendien wil de bond het vakantiegeld weer opgetrokken zien naar 8 pro cent. k'%PRONKSTUK DER ZVCEANEN" :ier he ibe jaai em irië gra AMSTERDAM „Italië fctaat in de wereld be kend om drie dingen: pizza, maffia en Vespuc ci". Aldo D.efranceschi, kapitein van de „Ameri go Vespucci", de trots van de Italiaanse marine, overdrijft een beetje. Maar als hij over „zijn" driemast windjammer praat, doet hij dat met de eerbied die het 101 meter lange en 15 meter brede schip verdient. „Het f»ronkstuk der oceanen" igt in de haven van Am sterdam met 231 beman ningsleden en cadetten van de Marine Academie van Livorno te wachten op de opening van Sail '85, een zeilspektakel waar deze week hon derdduizenden mensen op af zullen komen. Het houten plafond van de VIP-room is zo laag, dat vol- staan is met bescheiden -kroonluchters. Veel palissan- blauwe vloerbedek- zware tafels en met on pluche beklede stoelen. Aan •en de houten wanden hangen da Schilderijen met imposante ïeegezichten. Temidden van "Ndit alles zit captain Defrance- schi in een gemakkelijke djf leunstoel, omringd door offi- 8° tieren. Buiten schuifelt het lfls pübliek over het dek, in stille bewondering om de schoon heid van het historische rhip. „Dit is het visitekaartje ^e1yan de Italiaanse marine", g*1 tegt de kapitein. „Wat is er mooier dan het tonen de Italiaanse vlag op een wjjjchip als dit? Het is veel beter Bewonderende blikken voor de voorsteven van het visitiekaartje van de Italiaanse marine, de Amerigo Vespucci, die maandag afmeerde aan de Oostelijke Handelskade in Amsterdam. een schip als de Vespucci voor vlagvertoon te gebrui ken dan een echt oorlogs schip". De Amerigo Vespucci is mor gen het „leading vessel" tij dens de Parade of Sail, waar bij de gehele Sail-vloot van IJmuiden en Velsen naar Amsterdam vaart. Opleidingsschip De Vespucci is een in 1931 gebouwd opleidingsschip. Ca detten van de marine leren in minstens drie maanden vaardigheden als navigeren, mastklimmen, een zonnetje schieten met de sextant, kort om: alles wat nodig is om een zeilschip als de Vespucci de wil van de mens op te leggen. En dat is nog al wat, want het stalen schip heeft een waterverplaatsing van 4100 ton, een hoofd mast van 52 meter lengte en een zeilop- pervlak van 2827 vierkante nieter, goed voor naar schat ting 3000 paardekrachten. „De cadetten leren op de Amerigo Vespucci wat saam horigheid is", zegt één van de oudere officieren buiten op het dek. „Ze krijgen ontzag voor de wind en de zee, voor de natuur. Veel mensen van deze leeftijd zijn echte indivi dualisten. Als deze cadetten na vijf maanden van boord komen weten ze wat groeps geest is, wat het is om op de ouderwetse manier, met veel handen dit schip binnen een uur vol in de zeilen te zetten. Ze worden pas echte marine mensen als ze kennis hebben gemaakt met de elementen", aldus de marineman. Tradities, daar is men bij de Italiaanse marine gek op, legt kapitein Defranceschi uit. Zo is de imposante tuigage van het schip traditioneel 19e eeuws en dus bewerkelijk. Daardoor zal de Vespucci weinig succes boeken bij de windjammer-races. Het is een dwarsgetuigd schip, dat niet scherp aan de wind kan zeilen en dus ook geen hoge snelheden zal bereiken. „Een andere traditie bij ons' is dat de kapitein van zo'n schip in z'n eentje eet. „Zodat hij na kan denken", zegt de overle vering. Maar ik moet beken nen dat ik me er niet altijd aan hou, soms mogen er wel eens een paar cadetten meeë- ten", lacht de kapitein, ter wijl hij een van de jonge knapen gebaart nog eens in te schenken van de Vernace. Massimo „Elke morgen poetsen we al les wat koper is", zegt Massi mo Lo Sciavo, een in het donkerblauw gestoken eer stejaars cadet van de marine academie. Massimo, met op zijn matrozenpet „Academia Navale", spreekt een klein beetje Engels en wil dolgraag een rondleiding over het schip geven. Alleen al over de ingewikkelde tuigage van de hoofdmast kan hij uren vertellen, in zijn merkwaar dige maar toch redelijk doel treffende mengelmoesje van Italiaans en Engels.'Ook bij de hoofdmast is de traditie sterker gebleken dan de ver nieuwing. Origineel touw, zo als ze dat in de vorige eeuw gebruikten. Geen nylon, dat past niet bij de Vespucci. Ook het dek blijkt traditioneel, teakhout van maar liefst 9,5 centimeter dik. Een dek lager is de „Sala Carteggio Allier", de naviga- tiekamer. Omstandig legt Massimo uit hoe hij en zijn medestudenten hier de laat ste maanden hebben geleerd wegwijs te raken op de we reldzeeën. „Compreso?" Ja, we snappen het, ook al moe ten er handen en voeten aan te pas komen om duidelijk te maken dat het over een sex tant gaat. De cadet heeft al sinds 28 juni zijn Italiaanse vaderland niet meer gezien en zal daar ook voorlopig niet terugko men. „Ja, we zijn erg lang van huis", zucht hij. „En het leven op een schip is niet al tijd even makkelijk. Als je weet dat we soms om half zes in de ochtend al op onze knieën het dek zitten te schrobben. Eergisteren had ik 's nachts wacht. Toen heb ik niet meer dan twee uur geslapen", zegt Massimo. Toch had hij een reis als deze nooit willen missen. Hij ver telt over de sfeer tussen de jongens onderling en van gis teravond, toen ze met een man of tien „de blits" hadden gemaakt in het „red light dis trict". zoals hij het uitdrukt. Het zijn welkome verzetjes voor de jongens op een toch niet gèringe reis als deze. „Heimwee? Ach, we hebben dat gevoel allemaal wel een beetje, maar niet zo erg dat we niet meer verder willen. Bovendien beschouwen we het als een eer om op de Ves pucci te mogen varen", zegt Massimo en het lijkt alsof hij bij die woorden een klein beetje zijn rug recht. Na Amsterdam voert de reis nog naar Oslo, Kopenhagen, Hamburg, Londen, Vigo en Algiers. Pas op 8 oktober zien deze jongens van vaak niet ouder dan achttien jaar „die papa" en „die mama" weer terug op de kade van Livor no. Als echte zeemannen. ARJEN VAN DER SAR RIEMELS i Me naaste Jte SBNO&BtJ, HCÜL ALKMAAR De president van de Alkmaarse recht bank heeft gisteren de Bergense auteur Wilko Berg mans verboden in zijn boekje „Schiermonnikoog, oog appel van Hitier" oud-burgemeester H. van den Berg van het eiland nog langer van verraad, hoogverraad en „een judasrol" jegens de Duitse bezetter te beschuldi gen. Het geding was aangespannen door een zoon van de voormalige burgemeester. De president van de rechtbank gaf hem op vrijwel alle puntert gelijk. De auteur is verboden nog enige uitlating te doen over de gesug gereerde verradersrol van de burgemeester op straffe van een dwangsom van tienduizend gulden. Hem is tevens verboden het boekje onder deze of een andere titel uit te geven zolang deze de de lasterlijke passages bevat, op straffe van duizend gulden per exemplaar. Bergmans kreeg bovendien nog de opdracht alle tot nu toe verspreide boekjes terug te halen en aan de eiser ter be schikking te stellen. Voor elk exemplaar dat na vandaag nog in de boekhandels wordt aangetroffen, moet hij duizend gulden boete betalen. De president kwalificeert het boekje van Bergmans, waarin on der meer de meidagen van 1940 op Schiermonnikoog worden beschreven, als „een niet strikt wetenschappelijk historisch werk". Het is volgens hem niet aannemelijk geworden dat ge daagde daarvoor de nodige deskundigheid zou bezitten. Hij noemde het daarentegen een boekje waarin op veelal emotionele wijze feiten, veronderstellingen en fantasiën door elkaar zijn ge mengd". In een uitvoerige toelichting verwerpt de president alle „bewijzen" die Bergmans aanvoert om de oud-burgemeester te beschuldigen. (ADVERTENTIE) OMBUDSVROUW IN KORT GEDING: Geen voorrang voor ex-dienstplichtigen DEN HAAG De werkloosheid onder vrouwen in het onder wijs is veel groter en zal procentueel nog veel groter worden dan die van mannen. Positieve discriminatie van ex-dienstplich tigen is dan ook niet terecht, omdat er geen sprake is van onder vertegenwoordiging op de arbeidsmarkt. Dat betoogde mr I. van Dijk, advocate van de Stichting Lande lijke Ombudsvrouw gisteren in het kort geding dat de stichting had aangespannen tegen minister Deetman. In een circulaire die Deetman heeft doen uitgaan naar de rijks scholen wordt bepaald dat bij de afvloeiingsregeling de militaire diensttijd van een leerkracht meetelt bij de tijd in dienst van de school. De Stichting Landelijke Ombudsvrouw wil dat de circu laire wordt ingetrokken. Uitspraak 6 augustus. Aids-test bij GG en GD in Rotterdam ROTTERDAM De GG en GD in Rotterdam gaat met in gang van 1 oktober op verzoek van particulieren bloed onder zoeken op het voorkomen van Aids. Mensen die vermoeden dat zij aan de gevreesde ziekte lijden kunnen tegen een ver goeding van 25 gulden bij de geneeskundige dienst een bloedtest laten doen. Het parti culiere Preventief Medisch Centrum in Rotterdam biedt sinds enkele dagen via krante nadvertenties bloedtests aan voor 130 gulden. In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er de komende weken in ei gen land op uit. Van noord naar zuid en van oost naar west doorkruisen zij onze lage landen, om dagelijks een zeer persoonlijke im pressie te geven van zomer se evenementen vol vakan tievertier. Sail Amsterdam mag in de reeks uiteraard niet ontbreken. Dagjos- mens Piet Snoeren ging er aan de vooravond kijken. De weemoed van Sail85 Omdat morgen Sail '85 be gint. lijkt een wandeling door maritiem Amsterdam voor de hand te liggen, want nu kan het nog. De rest van de week wordt het meer dan twee miljoen bezoekers verwacht ellebogenwerk. De acroba tiek om daarbij ook nog de hand aan,portefeuille, porte monnee of beide te houden, dit met het oog op de invasie van zakkenrollers, zal meni ge buitenman een tennisarm kosten. Maar ieder zijn lol. De maritieme wandeling is uitgezet door de VVV Am sterdam. Een heldere, leerza me routebeschrijving ligt klaar bij het informatiekan toor in het Noord-Zuidhol lands Koffiehuis, pal tegen over de hoofduitgang van het Centraal Station. De tocht zelf vangt aan bij de achter uitgang van dat gebouw, op de De Ruyterkade. De heroï- nehoertjes die hier tussen spoor- en waterweg een smalle tippelzone toegewezen hebben gekregen, zullen morgen wel met zachte dwang verwijderd zijn; de hoofdstad wil de duizend binnenlopende zeilschepen okselfris tegemoet treden, schoongeschrobd als de ar duinen stoepen, die nog niet lang geleden op deze zelfde plek door eenkennige diens tmeisjes in klederdracht uit Spakenburg met veel geplens van sop onderhanden wer den genomen. Amsterdam, dat is poep op de stoep, jawel, maar niet tijdens Sail '85. De manifestatie heeft vooral tot doel de naam van de stad we reldwijd te doen klinken als een carillon, en dat lukt al leen met onbezoedeld bla zoen. Oostwaarts langs het open ha ven front voert de wande ling, en een stijve nek dreigt van het opkijken naar de ge velstenen waarover het VVV-foldertje de loftrompet steekt, gebeeldhouwd als ze zijn met engeltjes die manden en vaten vis aan de wal bren gen, met de klassieke han delsgod Mercurius of diens collega voor de zeevaart Nep- tunus, met op schelpen bla zende tritonen, met wereld bollen en Jacobsstaven, scheepskatrollen en ankers, koggeschepen en karvelen, met heel de santekraam aan symboliek, kortom, die zich leent voor de verzinnebeel ding van ondernemingslust en handelsgeest. werf, de zeilende tjalken op het IJ, de stilte van de Riet landen, de regen en de natte straten. Mannen met ring baarden stonden morgen en middag op de wal te kijken, soms knipoogde er een voor hij verder ging, soms nam er een de pijp uit de mond om een enkel woord te zeggen; een hoofdknik was voor de bewondering, maar geen die niet bedenkelijk de ogen kneep als hij de hoogte van masten en stengen mat". Al leen de museumwerf 't Kromhout op de Hoogte Kadijk, een van de oudste werven in Amsterdam, blijkt in staat geweest te zijn een vleugje nostalgie levend te houden. Zwalkers Voor sfeer naar De Karpers- hoek dus, niet het meest be kende bruine café in Amster dam dat is Hoppe maar wel het meest bruine. Het ligt vlak bij het Centraal Sta tion waar de wandeling weer eindigt, op de hoek van de Martelaarsgracht. Hier vallen het hele jaar door nog zeezei lers in levenden lijve te be zichtigen die uit het ware hout gesneden zijn, niet de mooi-weerschippers van Sail '85. Onverbeterlijke zwalkers zijn het, van een onuitroei baar heimwee naar de verte vervuld, altijd onderweg 1 1 Langs de natte kaden liggen de eerste schepen die Amster dam hebben bereikt voor Sail '85. Zij hebben deelgenomen aan de City-to-Damrace, die zondag in Londen werd gestart. Op de achtergrond de Amerigo Vespucci. Langs de Calvinistisch recht- over de zeven zeeën, solo of lijnige woonhuizen van Mi- met een vrouw die aan boord chiel de Ruyter en Piet Heyn haar kinderen baart. Op voert de wandeling, langs de vlucht voor de beschaving, rijen pakhuizen luiken ge- Deze middag leunt er een uit sloten, alsof er veel te ver bergen valt van de Vere Sydney over de uitgesleten toog. Hij is midden in zijn zo- nigde Oostindische en West- veelste verhaal. „Pikdonker indische Compagnieën die de was het en een zware zee eerste multinationals ter we- stuwde mijn schip regelrecht reld waren, langs het Scheep- naar de klippen van Kaap vaartmuseum in 's lands zee- Hoorn. Het enige wat ik kon magazijn op het Katten bur- doen, was drie ankers uitzet- gerplein natuurlijk, en langs ten en een tros vastmaken de Montelbaanstoren, door de aan een rotspunt. Toen de volksmond „malle Jaap" ge- wind wat afnam, zette ik het noemd en door Rembrandt schip op een zandbank, zodat vaak vereeuwigd. Een waar- ik voor het eerst in drie da- dige wandeling aan de voora- gen kon slapen. Na tien uur vond van Sail. Dit is het Am- besloot ik verder te gaan, sterdam waarnaar Jacob maar door de zware sneeuw- Brouwer hunkerde, de zeil- val gedurende de nacht wa- schepen onder Nederlandse de andere moeten koken om vlag, de Johanna Maria, door ze te ontdooien", er zeventig maal langer voor -8S ,s „,e(s h I'Lsf.'.fffl eer- Wanneer morgen de Armada ste reizen gespaard had. Jacob Brouwer is de hoofd- v?"JTJÏÏZZ? „or-™™ r„ Amsterdamse haven bm- PrnmTn £t Fr^rh.n fn nenrükt' Zal h'J de buizen roman Het Fregatschip Jo- van jjmujgen weer hanna Maria waarmee Ar- 9,-„h ,ir. c I, zich hebben, eenzaam op weg nument vol weeLfd voor Ten^mr Z odfan^'i mokken ''"dI* sfeer' echter renanders ver,ank ik niet" irotttcen. ue sieer eenter j,v,i,iop c/-,. waarvan het boek doorpe- nnh. keidis, laat zich tijdens'de Tmmem zou hij de dichter Slauerhoff, wandeling door maritiem - „Geen vrouw verwacht mii bZZpeTJeTÊë ""A"" b'»1 °°k *°"d" Ik Verdam deschemeroverhet ets mb "d" °P water op Oostenburg, het ^er'- kloppen van de hamers op de PIET SNOEREN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3