kleintes kogui 071-122244 Wereldraad vast voor Midden-Amerika kerk wereld Prof. Albeda blijft voorzitter EDCS Paus bezoekt tijdens Afrikareis voor het eerst Arabisch land Vaticaan geïrriteerd door kritiek Wereldraad op zaak-Boff I I li 'ti&ttu tot 50% korting AFD. TAPIJTEN EN MEUBELEN ÊeidócSowamt weer ACHTERGROND £e«dóe6otnont WOENSDAG 31 JULI 1985 PAGINA 2 Vier arrestaties na moord op pater in Brazilië De Braziliaanse politie heeft vier personen gearresteerd, die er van worden verdacht vorige week de Italiaanse pater Ezechie- le Ram in (32) te hebben vermoord. Het betreft arbeiders van grootgrondbezitters, die zelf voortvluchtig zijn. Tal van bisschoppen, onder wte kardinaal Paulo Evaristo Arns, eisen van de regering dat de verantwoordelijken worden ge straft. De overheid heeft naar aanleiding van de moord beslo ten in het betrokken gebied een massa'e ontwapeningsactie van de bevolking en speciaal van de grootgrondbezitters te houden. Mgr. Gijsen vraagt hulpbisschop aan Bisschop dr. J. M. Gijsen heeft bij paus Johannes Paulus II een verzoek ingediend voor een nieuwe hulpbisschop. De bisschop had reeds laten blijken een nieuwe hulpbisschop aan te vragen, na de benoeming van zijn hulpbisschop J. G. ter Schure tot bisschop van Den Bosch. Het bisdom Roermond heeft reeds een hulpbisschop. Het be treft mgr. A. M. H. A. Castermans die sinds 1972 vicaris-gene raal van het bisdom is en in januari 1982 tot hulpbisschop werd benoemd. Slechts een ding ter wereld is erger dan over de tong te gaan: te worden doodgezwegen Het centraal comité van de Wereldraad van Kerken zal donderdag in Buenos Aires vrijwillig vasten voor vrede en gerechtigheid in Midde- n-Amerika. Tevens is dit vas ten bedoeld als solidariteit met pater Miguel d'Escoto. de minister van buitenlandse za ken van Nicaragua, die enige weken geleden een honger staking is begonnen uit pro test tegen het Amerikaanse beleid ten aanzien van Nica ragua. Een delegatie van de Wereld raad. onder andere twee van de zeven presidenten, heeft kortgeleden Miguel d'Escoto bezocht tijdens een reis naar El Salvador en Nicaragua. „Zijn vasten en bidden voor vrede heeft diepe indruk op ons gemaakt", aldus me vrouw Marga Buehrig, die dinsdag aan het begin van de vergadering verslag van de reis uitbracht. Paulos Mar- gregorios, bisschop van de or thodoxe kerk in India, bracht daarin verslag uit van het lij den van het volk in El Salva dor. Voor de dag van vasten is donderdag uitgekozen, omdat de Dwaze Moeders van het Plaza de Mayo elke week op die dag hun stille tocht in de Argentijnse hoofdstad hou den. Zij vragen al meer dan acht jaar om uitleg over het lot van de tienduizend man nen en vrouwen die tijdens de militaire dictatuur in Ar gentinië zijn verdwenen. In de agenda van het cen traal comité is donderdag middag ruimte gelaten, opdat de 150 leden van het bestuut- van de Wereldraad aan de stille tocht mee kunnen doen. Prof. dr. W. Albeda. hoogle raar economie aan de Rijksu niversiteit in Maastricht, is niet van plan zijn functie als •voorzitter van de EDCS (Eu- cumenische Ontwikkelings Coöperatie) op te geven. Het bericht als zou premier Lubbers hem dit gevraagd hebben, in verband met zijn nieuwe functie als voorzitter van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbe leid. noemde hij volslagen uit de lucht gegrepen. ..Natuur lijk kan ik er in mijn nieuwe functie niet van alles bij doen. Maar ik zie er geen en kel probleem in mijn werk voor de' EDCS nog een jaar voort te zetten. Volgende zo mer loopt de termijn van mijn voorzitterschap af. Waarschijnlijk zal deze dan in verband met mijn nieuwe functie niet verlengd wor den". Zoals gemeld volgt de 51-jari- ge Amerikaan Douglas V. Brunson in september de 60- jarige Adrian Wijemanni uit Sri Lanka op als directeur van het hoofdkantoor van de EDCS in Amersfoort. Deze benoeming ondervond weerstand in het bestuur om dat Brunson afkomstig is uit de wereld van multinationals en geen ervaring heeft in en met derde wereldlanden. Prof. Albeda beval hem daarentegen aan als een ma nager die bereid is zich in te zetten voor economische rechtvaardigheid in arme ge meenschappen. Tijdens zijn Afrika-reis in 1980 stond de paus zichzelf een „zekere afrikanisering" toe: Hij droeg de Masai-attribu- ten die hem in Nairobi werden aangeboden Paus Johannes Paulus II zal tijdens zijn derde reis naar Afrika volgende maand voor het eerst een Arabisch land bezoeken. Op 19 augustus verblijft hij vijf uur in de Marokkaanse stad Casablan ca, waar hij onder anderen moslimjongeren zal ontmoe ten. Verder zal hij de slot bijeenkomst van het Eucha ristisch congres in Nairobi bijwonen, waaraan namens de Nederlandse bisschoppen kardinaal Simonis deel neemt. De paus brengt van 8 tot en met 19 augustus een bezoek aan Togo. Ivoorkust, Came- roun, Zaire, Kenya en Ma rokko. Ook deze 27e buitenlandse reis geldt als een pastoraal bezoek. De paus gaat in der tien eucharistievieringen voor en heeft een zestal oecu menische ontmoetingen. In Afrika groeit het rooms- -katholicisme zeer snel. Tus sen 1901 en 1983 is het per centage katholieken gestegen van 1 tot 12,4. In Zaïre is bij na de helft van de bevolking rooms-katholiek en in Came- roun bijna een derde. In Ma rokko daarentegen wonen maar 63.000 katholieken, verspreid over twee bisdom men (Rabat en Tanger) en 86 parochies. Afrikanisering De paus zal ook de grenzen aanwijzen van de afrikanise ring van de R.-K. Kerk. In mei 1980 sprak de paus in Zaïre met instemming over de pogingen de boodschap van het geloof, het gods dienstonderricht, de liturgie en de vormen van het chris telijke gemeenschapsleven aan te passen aan de Afri kaanse levensstijl en tradi ties. Maar hij waarschuwde ervoor de band met de we reldkerk niet te vergeten. Alle vernieuwingen moeten door de centrale kerk zijn goedgekeurd, aldus de paus. Bij „een pelgrimstocht naar de bronnen van het huwe lijk" hield de paus de Afri kaanse katholieken toen voor dat het huwelijk „in Gods plan" monogaam is. Tijdens de bisschoppensynode over het gezin in het najaar van 1980 wezen Afrikaanse bis schoppen op de gebruiken bij de sluiting van huwelijken en het gezinsleven volgens de Afrikaanse cultuur. Zij wezen op de wrijvingen tus sen de Afrikaanse gebruiken en de huwelijksliturgie, maar vonden bij de leider van de kerk weinig gehoor. Het Vaticaan heeft geïrri teerd gereageerd op de kri tiek die secretaris-generaal Emilio Castro maandag heeft geleverd op het spreekverbod voor de roomskatholieke be vrijdingstheoloog Leonardo Boff uit Brazilië. Mgr. Basil Meeking van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christenen waarschuwde de Wereldraad dat bij herhaling Vaticaan en Wereldraad uit elkaar kun nen groeien en dat de onder linge betrekkingen geschaad kunnen worden. Als waarne mer van het Vaticaan woont hij in de Argentijnse hoofd stad Buenos Aires de verga dering van het centraal comi té van de Wereldraad bij. Castro had het spreekverbod dat het Vaticaan aan Boff heeft opgelegd een belemme ring voor de verspreiding van het evangelie in Latijns- -Amerika genoemd. De maatregel leek hem boven dien in strijd met de open heid die paus Johannes Pau lus II deze maand toonde in diens herderlijk schrijven tot de Slavische volkeren. Mgr. Meeking bestreed dat het spreekverbod een La tijns-Amerikaanse zaak is. „Het gaat om een theoloog die op wezenlijke punten ontrouw is aan de leer van de Kerk. Castro kan .wel zeggen dat hij zich niet mengt in in terne zaken vande R.-K. kerk, maar ik kan dit moei lijk anders zien," aldus de Engelse prelaat. Hij herinnerde eraan dat de Wereldraad en het Vaticaan andere kanalen hebben om elkaar dingen te zeggen. Het is de eerste keer dat zoiets op een openbare bijeenkomst gebeurt, zo zei Meeking. In een reactie hierop erkende Castro dat hij wellicht wat teveel als Latijns-Amerikaan had gesproken. Hij hield ech ter zijn kritiek op de maatre gel van het Vaticaan staande. Tartaartje, ijsbergsla met perzik en aardappelen - griesmeelpudding met rode bessen Voor twee personen heeft u nodig: 2 tartaartjes, 30 g margarine, zout, peper, 1 lepel melk; 250 g ijsbergsla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, tabasco, kaneel, 1 lepel olie, basilicum, 1 perzik, 1 hardgekookt ei; 0,5 -1 kg aardappelen; 4 dl melk, 36 g griesmeel, 30 g suiker, 150 g rode bes sen, basterdsuiker naar smaak. Bak de tartaartjes in warme margarine in vier minuten bruin. Strooi tijdens het bak ken zout en peper over het vlees. Maak de jus af door de lepel melk even in het over gebleven vet te bakken en vervolgens weinig water toe te voegen Snijd de ijsbergsla in smalle en korte repen. Was de groente en laat haar uitlek ken. Maak een sausje van azijn, zout, peper, suiker, ta basco, kaneel, olie en verse fijngeknipte of gedroogde ba silicum. Ontvel de perzik, leg de vrucht zo nodig eerst een paar tellen in kokend water, snijd haar in stukjes en laat die direkt in het sausje val len. Voeg de ijsbergsla toe en garneer de groente met plak jes ei. Breng de melk aan de kook, strooi er al roerende een mengsel van griesmeel en suiker in en laat de pudding onder af en toe roeren vijf minuten zacht koken. Doe de hete puddingmassa in een natgemaakte vorm. Laat de pudding afkoelen en opstij- Was de rode bessen, laat ze uitlekken en ris ze van de steeltjes. Zet de bessen enige uren weg met basterdsuiker en schep ze in die tijd een paar keer om. Keer de pud ding kort voor de maaltijd om op een bord en leg er de bessen met het uitgetrokken sap omheen. JEANNE DOE-HET-ZELF KURKPARKET grote sortering voor de laagste prijzen. Haags vloerenbedrijf, Calandplein 15, Den Haag. Tel. 070-891044. DIVERSEN LEIDSE COURANT Gevraagd: Ervaren machine bankwerkers, constructie- bankwerkers, Co2-lasser gon-arc-lassers. 6G-tassers, electrisch lassers, autogeen- branders/srjijders. electromorv teurs. automonteurs, autoplaat werkers, koelmonteurs, gereedschapmaker, draaiers, frezers. pijpfitters, verfspuiters. Aanmelden: Uitzendorganisatie TEMPO TEAM Spui 12, Den Haag. Tel. 070-468981. I AUTOMARKT T.k gebruikte tandem AANHANGWAGEN. 1300 kilo. Tel. 01720-93844//45, tot 18 Alfa Spider 1600 75 Honda Accord dec. 79 automaat 3-d., sunroof. 72.000 km, blauw metall., i.z.g.st. 5200.-. Tel. 070-950562. Wegens omstandigheden i.z.g.st.: VOLKSWAGEN Scor pion (zwart). Sportvelgen 175/70x13, getint glas, vierk dubb. koplampen, spoilers, ra- dio/cass.rec. Okt. 1982, 46.000 km., 1500 cc mot. Pr. 13.500.- Te bevr.: Tel. 079-213561 ne 18.00 uur. Overdag tel. 070- 719428. .77 Tel. 070- Opel Ascona 1.6 eind 78 i.z.g.st. 4250.-, nieuw gespo ten, elke keuring toegestaan. Tel. 070-212969, na 18 u. Renault 51983 Volvo 345 '81 In pr.st., 7.750.-. Noorder- beekstr. 174, D.H. T. 070- 633808. Honda Prelude aut. bijna '80 AUTO'S T/M 3500 T.k. FORD Taunus 1600 op LPG. b.j. '79. Vr.pr. 3250.-. Tel. 070-451823. HONDA Civic automatic type 1977. 1350,-. Tel. 557198. Voor de liefhebber: VW KEVER. i.z.g.st„ 1973. Vr.pr. 1500,- Inl. 070-233665. VOLVO 244 DL, LPG, bwjr. '77. Vr.pr. 3250,-. Tel. 070- 658181. Ruil nu uw Nikon Canon of oude Minolta caméra in bij Foto Els- hout. De nieuwste Minolta 7000 Hi-Tech. reflex camera wordt doorlopend gedemonstreerd. Foto ELSHOUT. Waldeck Pyr- montkade 1, Den Haag, tel. 070-654914. T.k. gevr.: postzegels en melingen van WEST-EUROPA, ook FDC's. Tevens t.k. gevr. gouden en zilveren munten. Vlotte financ. afwikkeling gega randeerd. Bonaparte, Laan van Meerdervoort 534A. Tel. 070- 602113, b.g.g. 230160. Geo pend van 9.00-17.30 uur, do 9.00-21.00 uur, woe. geslo- Aanbieding NED. POST 18.- 1085-1088 cat 11.- Nu 3,50. 346-349 Nu ƒ675.-. M. Kars- sen, Markthof. Tel. 070-605795. ADVERTEER MEER! Gordijnen gratis gemaakt. Gordijnen gratis gemaakt. Tapijten gratis gelegd. Tapijten gratis gelegd. Mateba Mevr. Salomé HELDERZIENDE onthult uw toekomst, liefde, geld, gezondheid, geluk. Occul te bewerking/bescherming. Tel. 070-452633, Den Haag. I WATERSPORT Direkt vaarklaar, mooie polyes- KRUISER te koop, merk Po laris 777 Luxe, met 4 vaste oplaatsen, verwarming, goede benzinemotor, leng te 7.70, breed 2.35. Grote open kuip. winterzeil. Wegens schaf grotere boot. Vr.pr. slechts 29.000,-. Tel. te bevr.: 070-663730 of na 17.00 uur 070-243363 of 241940. KENNISMAKING Hindoestaanse JONGEMAN 27 HBO-niveau, zachtaardig karakter, geen bartype, zoekt langs deze weg serieuze kennismaking met Hindoe- staans of Hollands meisje tot 30 jr. Br. o. nr. SP 97781 bur. bL Door inruil mooie gebruikte ca ravans en vouwwagens, scher pe prijzen. THEO STET B.V., Al phen a.d. Rijn, 01720-93844- VERHUUR! Toercaravans en vouwwagens v.a. 295,- p.w. en k. 60 occasions, v.a. 950,-. Woutersweg 8, 's-Gravenzande, Tel. 01748-2683/3531. EDE, comf. vakantiebungalows, augustus 350.- p.w. ir Huisd. welkom. 070-860496. II 1 SPANJE ROSAS aan zee. te huur aug. enkele villa's/app. Ook per busreis incl. Tel. 033- 18600 of 18811. Luxe BUSRETOURS naar Tirol, vertrek elke vrijdag 139.- re tour. Ver. De Sneeuwberg. Tel. 075-216156/283655. T.k. aangeb.: Scout VOUWWA GEN. Vr.pr. 1750,-. Tel. 070- 883307. Ook deze week dames- en kinderkleding Ons grote succes in sokken Sportsokken alle maten, 3 p Pracht herensokken 5 paar voor 10.00 12.50 IN ONZE OPRUIMING Nu stoffen voor slechts 4.95 p.m. alle andere stoffen HALVE PRIJZEN! Deze week: Eetkamerstoelen 30% korting Bankstellen modem en eiken 200,- tot 500,- korting Salonkasten 200,- tot 2000,- korting Modem hoekbankstel 2 3 zus 1490.- Modem hoekbankstel 3 2 zus fauteuil 1950.- Kwaliteitsmatrassen 30,- tot 50,- korting per matras Ledikanten uit voorraad 25% korting Spreien 25% korting Vitrages en overgordijnen spotprijzen Breed tapijten nu 20.- tot 100.- korting p. m. Alle coupons tapijten en Novilons HALVE PRIJZEN NOORDEINDE 17 - ROELOFARENDSVEEN TEL 01713 - 2494 Vrijdagavond koopavond 7-9 uur Druk op de ketel MeT een pittige uitwisseling van standpunten tussen Ameiis rika en Rusland is gisteren de bijeenkomst begonnen van dfn ministers van buitenlandse zaken uit 35 landen, die tot eif's met morgen in de Finse hoofdstad bijeen zijn voor de tiendf verjaardag van de Slotakte van Helsinki. Herdacht wordt daLjjd op 1 augustus 1975 de staats- en regeringsleiders van alle Eujtie ropese landen (behalve Albanië) plus de Verenigde Staten ewid Canada akkoorden ondertekenden, waarin (geen juridiscr' bindende) afspraken werden gemaakt voor bijna alle terreirL nen van de Oost-West-betrekkingen. WlE terugkijkt op „tien jaar Helsinki" kan zich afvragen) wat het nut is van de huidige ministersbijeenkomst. Heir* Oostblok behaalde in '75 een groot succes, doordat de onl 1 schendbaarheid van de na-oorlogse grenzen officieel werd vastgelegd. Voor de rest hebben de Sovjet-Unie en haajLK Oosteuropese satellieten zich niets aan de beloftes van HelP0'1 sinki gelegen laten liggen. Dat geldt met name op het gebieans van de mensenrechten. Het is daarom niet verwonderlijla-ej, dat de vervolgconferenties in Belgrado en Madrid niets heb»,, ben opgeleverd. Hg L C De Sovjet-Unie van haar kant betoogt, dat juist het Westen0*' zich niet houdt aan „Helsinki". Er zou veel te veel aandachj n, worden besteed aan de „vermeende schendingen van menkni senrechten" in het Oostblok. Moskou legt daarentegen voorajlat de nadruk op het ontwapeningsprobleem en beschuldigt df'^ VS ervan elke vooruitgang op dat gebied tegen te gaan. De verwijten, die de Amerikaanse minister van buitenlandend se zaken Shultz en zijn Sovjet-collega Sjevardnadze elkaaFrc gisteren over en weer hebben gemaakt, zullen bij menigeeir de twijfels over het nut van de bijeenkomst in Helsinki al^g leen maar doen toenemen. Op het eerste gezicht lijkt eeide conferentie, waarvan bij voorbaat vast staat dat zij geen tastiiki bare resultaten oplevert, inderdaad zinloos. Zo komt er geei B slotverklaring, omdat daarover zeker een jaar onderhandel! n had moeten worden. Jctii Toch kan niet worden ontkend, dat de akkoorden vaip— Helsinki de aanzet hebben gegeven tot Oost-West-besprekin[ f gen, die ondanks alle obstakels de afgelopen jaren met enig regelmaat zijn gevoerd. Dat zal ook de voornaamste drijfveer-"- zijn geweest voor de ministers uit het Westen om ondanks d4 voortdurende schendingen van de mensenrechten in hel Oostblok en de plaatsing van SS-20 raketten in West-Europi naar Helsinki te komen. Ondanks alles hechten zij belanj aan de bijeenkomst, omdat de conferentie immers ruime gejr legenheid biedt voor informele ontmoetingen, onder anderei met de nieuwe Sovjet-minister van buitenlandse zaken Sje vardnadze, die in Helsinki zijn internationale debuut maak' De Slotakte van Helsinki is bovendien nog steeds het enig» instrument van het Westen om bij de contacten met Oost-Eu ropa te blijven hameren op de goede voornemens die tiei jaar geleden zijn vastgelegd. Mensenrechten-activisten in hel Oostblok dringen er ook nog steeds op aan geen kans onbe nut te laten om hun regeringen met de beloftes van tien jaai geleden te confronteren. Met de Slotakte van Helsinki kaï het Westen bij de Oostbloklanden indej-daad de druk op dl ketel houden. Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Tamelijk koele oceaanlucht bepaalt het komende etmaal ons weer. Deze lucht stroomt via de Brit se eilanden naar onze omge ving. In de stroming trekt een kleine storing mee. Deze pas seert de komende nacht onze omgeving. De activiteit van deze storing is gering. Welis waar wordt vannacht daarom veel bewolking verwacht maar veel regen zal daaruit waarschijnlijk niet vallen. Morgen bereikt ons vanuit het westen een gebied waarin op klaringen voorkomen. De vooruitzichten voor morgen-o- verdag lijken daarom redelijk gunstig: droog en vooral wat later op de dag zonnige perio den. De temperaturen dalen vannacht tot een graad of 14: morgen-middag variëren de temperaturen van 19 graden bij zee en in het Waddenge bied tot 22 graden in Brabant en Limburg. De wind waait uit zuidwest tot west en is ma tig. Overdag aan zee en op het Ijsselmeer echter af en toe krachtig. Vooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Op vrijdag meer naar het oosten zon, overigens half- tot zwaar bewolkt en vooral in Denemarken en west-Scandi- navië regen. Temperatuur 18-20 graden, landinwaarts in zuid-Scandinavië tot 24 gra den. Britse eilanden: Vooral in het noorden en westen af en toe regen. In zuid-Engeland ook flinke zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 16 graden in het noordwesten tot 22 gra den in zuidoost-Engeland. Benelux, noord-Duitsland: Van west naar oost enige re gen, voorafgegaan en ook weer gevolgd door opklarin gen. Middagtemperatuur van 19 tot 22 graden. Noord-Frankrijk, zuid-Duits- land: Overwegend droog. Wol kenvelden afgewisseld door flinke zonnige perioden. Mid dagtemperatuur van 20 tot 24 graden. Zuid-Frankrijk, noord-Spanje, noord-Portugal: Overwegend zonnig. Temperatuur 24-29 graden. Zuid-Portugal zuid-Spanje: Zonnig. Temperatuur 29-35 graden. Alpengebied: Eerst aan de noordoostzijde nog bewolking, overigens zonnig, peraturen in de dalen varii rend van 20 graden in hi noordoosten tot 25 a 29 gratfél in de west- en zuiddalen 0-gfraj den-grens eerst rond 3000 ter hoog, later oplopend tot on geveer 3800 meter hoogte. Italië, Adriatische kust: Zon nig. Temperatuur 28-34 gra den. 17 15 21 21 11 24 Gebroeders Markx vallen weg uit top van de klassement Vil sta; ROELOFARENDSVEEN Ronald Damen en Robber dei van den Akker uit Eemnte kir hebben de beste papieren cm piu het Nederlands kampioen de schap in de schakelklasse, da jch wordt gehouden op het Braas jee. emmermeer, in de wachtel dit slepen. Na gisteren staan ^seh door overwiningen in de vijf de en zesde wedstrijd ruim bo f venaan in het algemeen klas p sement (met aftrek). Zij worb den gevolgd door Tonniett hei< Dukky Kleinhuis uit het Frie 80h se Bergem. Ab de Munckveiyar Will Schonk uit Heiloo volger jCg op de derde plaats. De broer ao Aad en Geert Markx uit Wou brugge zijn door tegenvallend! resultaten weggevallen uiLii kop van het klassement. IrvA^^. rsitTs.'asaiurfzr» paar Kleinhuis. 4. Gebr. Van der Pob* 'r Gebr. Van Dam. Zesde wedstrijd: J. Pi men/Van den Akker; 2. Klapwijk/Stroop*: 3. De Munck/Schonk; i Potma/Silviu* - Aad en Geert Markx. Tussenstand (met a trek): 1 Damen/Van den Akker 6 pntn; Kleinhuis 33,1; 3. De Munck/Schonk 33,4; Rijpkema/Behagen 41,7; 5. Klapwijk/Strot per 47,0 A-wedstrijden: vijfde wedstrijd: gebr. Grambiek; 2. Van der Schuur/Vor den, 3. Janssen. Zesde wedstrijd: 1, Geb Lampe; 2. Ruitenberg/Bank; 3. Rinckan /Grambiek Tussenstand (met aftrek): Maarten en Ellen Janssen 26.7 pnfn; 2. Va der Schuur/Vonden 31.4: 3. Gebf Lalt 45.7. 4. Gebr. Grambiek 56,0; 5. Gebr Lalt pe 57,0.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2