Plan Venezuela laatste kans voor raffinaderij Oost en West roepen op tot verzoening ]uid-Afrika roept mbassadeur uit VS terug BON: ader moet jont je in uinen egraven 071-178178 Klinkende munt Procedure voor bouw kerncentrales gestart Vloek van de Farao sleeh ts een schimmel Wèdden dat üw ziektekosten in het buitenland niet voor 100% gedekt zijn? Van Zilveren KruisVGCN mag je meer verwachten. Bel gratis 06-0444 (ook's avonds) voor informatie over onze KruisPolis. «S"CeidöcSouuLnt Woensdag 31 juli 1985, 76e jaargang no. 23258 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthol! Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I.l.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling)Jcwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. „The other side of the moun tain", film over twee veelbelo vende skiesters. Ned. I, 20.33 uur. Ned. II, 20.30 uur film „De paardentekenaar". BRT 1, 18.10 uur eerste deel jeugdfe- uilleton „Kapitein Zeppos". Duitsland 2, 22.35 uur film „Die legionare" over vrou wenbende. Vannacht mogelijk wat regen. Morgen overdag droog en pe rioden met zon. Minimumtem peratuur 14 graden, middag- temperatuur omstreeks 20 gra den. Wind uit zuidwest tot west, aan zee af en toe krach tig. Vanaf vrijdag perioden met zon. Zon op: 06.01, onder: 21.30; hoog water Schev.: 03.54 en 16.29; laag water: 12.11. ekselse dief SCHEDE De politie heeft een 49-ja- inwoner van Hengelo aangehouden in de afgelopen maanden in Enschede groot aantal putdeksels heeft ont- emd. De man werd in de kraag gegre- nadat hij zojuist bij een sloper tesa- met een partij oud-ijzer, vijf putdek- had afgeleverd. De man heeft bekend le maanden mei, juni en juli in totaal putdeksels te hebben gestolen. De ade voor de gemeente bedraagt onge- 12.500 gulden, maar men maakte neer bezorgd over de veiligheid van publiek, dat grote kans liep in de open ten te vallen. De dader blijkt overigens maniak, zoals eerder door de politie d vermoed. Hij wilde met de verkoop de deksels alleen maar geld verdie- TAMME KRAAI PLUNDERT BADKAMER APELDOORN Een tamme kraai heeft gisteren voor veel hilariteit ge zorgd door de badkamer van een Apeldoornse woning te plunderen. Hij gooide eerst alle dingen die op de vensterbank stonden naar buiten en ging daarna met enkele andere spul letjes aan de haal. De bewoner die het dier op heterdaad betrapte, riep de hulp in van de politie met de me dedeling dat „een agressieve grote vogel de badkamer leeg haalde". De politie kon de geschrokken bewoner snel gerust stellen. De tamme kraai heeft namelijk een „strafblad"; hij is eerder in aanraking geweest met de politie voor vergelijkbare vergrijpen. De politie wist ook wie de eigenaar is en bracht de vogel bij hem terug. Syrische tanks voor Amal-militie BEIROET De Syrische regering heeft gisteren ongeveer vijftig tanks overgebracht naar Beiroet. De komst van de T-54 tanks betekent een aan zienlijke versterking van de militaire kracht van de sji'itische Amal-militie.Een woordvoerder van het Libanese ministerie van defensie heeft laten weten dat de Libanese regering op de hoogte was van de komst van de tanks. Hij wilde evenwel geen bijzonderheden geven. De komst van de Syrische tanks vormt een onderdeel van het jongste veiligheidsplan, waaraan Damascus zijn medewerking heeft toegezegd. Nu de Amal-mili tie de beschikking heeft over Syrische tanks is het één van de krachtigste strijdgroepen in Liba non geworden, hetgeen tot een belangrijke wijzi- Twee leden van de Amal-militie pjaatsen hun vlag op een van de ging in de machtsverhoudingen tussen de diver- ongeveer vijftig Syrische tanks, die gisteravond naar Beiroet zijn se islamitische partijen zal leiden. gebracht. jmauto ontploft Zuid-Libanon ROET/TEL AVIV In [sraël gecontroleerde strook iet zuiden van Libanon zijn ochtend bij een explosie een autobom een nog on- end aantal doden gevallen, ee Israëlische soldaten zou- gewond zijn geraakt. De abom werd bij het Zuidli- ese dorp Arnoen tot ont- [fing gebracht. NDVOORT Een 39-jari- Marokkaan uit Haarlem ift kortgeleden zijn doodge- en zoontje in de duinen bij idvoort begraven, nadat Amsterdamse begraaf- itsen de teraardebestelling het kind hadden gewei- d. Het kind was op 18 juli enloos ter wereld gekomen een ziekenhuis. De direktie het ziekenhuis stemde er in dat de man het kind mam om het volgens de Is- itische religieuze gewoon- eigenhandig te begraven, overstaan van een imam, geestelijk leider. De ge nie gaf zelfs versneld toe- ïming. Bij de begraafplaat- werd de man evenwel te- jestuurd, omdat hij de be- enis niet tevoren had aan leid. Ten einde raad besloot het daarna in de duinen te raven. Acht dagen later d het door een voorbijgan- gevonden. Het kindje is eren alsnog begraven in speciaal voor moslims in- cht deel van de Westgaar- jegraafplaats in Amster- ïwelier estolen IDEN Een juwelier aan Breestraat is maandagmid- voor 12.000 gulden aan iden sieraden kwijtgeraakt, sieraden onder meer een g en twee colliers lagen een tableau in de etalage en eten volgens de juwelier, wijl er veel klanten in de ikel waren, zijn weggeno- SHFI I TREKT ZICH DEFINITIEF TERUG UIT CURACAO WILLEMSTAD De Venezolaanse staatsolie maatschappij Pvdsa heeft een laatste voor stel gedaan om de met sluiting bedreigde raffi naderij op Curasao te redden. De regeringen van Venezuela, de Ne derlandse Antillen en Nederland zullen bin nenkort bijeenkomen om te toekomst van de raffinaderij te bespre ken, zo is na intensief beraad tussen de drie landen overeengeko men. Het voorstel van Venezuela komt er op neer dat de Ne derlandse Antillen en Ve nezuela de Shell-raffinade- rij overnemen. Dat zou ge beuren in de vorm van een „consortium", waarin een' belangrijke rol is weggelegd voor de Pvdsa. Shell is in principe bereid het eigen dom van de raffinaderij, waar 1900 mensen werken, aan dit consortium over te dragen. Üe met sluiting bedreigde raffinaderij op Cu.apao. Shell maakte gistermiddag in Willemstad bekend dat het zich definitief uit de raffinaderij terugtrekt. Een woordvoerder van Shell in Rotterdam voegde daar vanmorgen aan toe: „Sinds 31 maart, toen voor het eerst tot sluiting werd be sloten, is het verlies met nog eens 130 miljoen gulden opgelopen. Met dergelijke cijfers was een verder uit stel niet meer verant woord". Shell en Pvdsa hadden de afgelopen tien dagen zonder resultaat overlegd over de voortzetting van de oliele veranties aan de raffinade rij, tegen een gunstiger prijs dan voorheen. Shell eiste daarbij een prijsverlaging van vier dollar per vat (159 liter), maar de Pvdsa wilde niet verder gaan dan 2,5 dollar. De mededeling van Shell is hard aangekomen in Wil lemstad. Premier mevrouw Maria Liberia Peters riep de Antilliaanse bevolking op rustig te blijven en beloofde alles op alles te zetten om de raffinaderij voor de An tillen te behouden. De adjunct-directeur van de RVD, F. Lörtzer, zei van morgen dat de overdracht van aandelen vermoedelijk geen problemen zal opleve ren „omdat de installaties niet veel meer waard zijn dan de schrootprijs". Lört zer benadrukte dat de ex ploitatie van de raffinaderij geen bodemloze put mag worden. „Venezuela zal de voldoende olie van de juiste kwaliteit en de daarbij be horende prijs moeten leve- De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat pre mier Lubbers uitleg geeft over de Shell-affaire. Vol gens woordvoerster W. Ja- baaij heeft de minister-pre sident te hoge verwachtin gen gewekt toen hij begin deze maand terugkeerde uit Willemstad met de medede ling dat de raffinaderij open zou blijven. (ADVERTENTIE) HET DIACONESSENHUIS LEIDEN Ons telefoonnummer wordt per 2 augustus 1985 gewijzigd in: Afsprakenbureau Poliklinieken 071-155543 Afdeling S.C.U. 071-175639 llllllllllllllllllllillllilllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (HANNESBURG id-Afrika heeft gisteren ambassadeur in de irenigde Staten voor erleg teruggeroepen. woordvoerder van t Zuidafrikaanse minis- rie van buitenlandse za- n weigerde een reden geven voor het terug iepen van de pas be noemde ambassadeur Herbert Beukes. Ruim een maand geleden had de VS zijn ambassadeur in Zuid-Afrika teruggeroepen naar aanleiding van de Zuida frikaanse aanval op Botswana. Vorige week liet de Ameri kaanse regering weten dat haar ambassadedur pas zal te rugkeren als de noodtoestand in Zuid-Afrika is opgeheven. Minister van recht en orde, Le Grange, heeft gisteren in Port Elizabeth gezegd dat er stren gere richtlijnen komen voor het bijwonen van een begrafe nis van zwarte slachtoffers van de onlusten. De Zuidafri kaanse politie heeft gisteren meegedeeld dat zij 13 activis ten heeft vrijgelaten. Zij zijn de eersten die hun vrijheid herkregen van de meer dan 1.200 arrestanten die krach tens de 10 dagen oude nood toestand zijn opgepakt. ergiftigde randewijn: 14 doden AIRO In Egypte zijn ze- r 24 mensen om het leven komen door het drinken vergiftigde brandewijn, olgens de politie moet reke- ng worden gehouden met de ogelijkheid dat het tekort n graanalcohol in Egypte er- heeft geleid dat een aantal drijven zelf drank is gaan oken, met fatale gevolgen. POITIERS De eigenaar van een restaurant in het Franse Poitiers heeft het de belastinginspecteurs die hem aanmaanden niet gemakkelijk gemaakt. Hij betaal de zijn schuld van 42.000 franc letterlijk met klinkende munt. Samen met enkele vrienden gooiden de man, Christian Turpault, tien grote zakken met munten leeg op en rond het bureau van de inspecteur. Op het belas tingkantoor heeft men voor het natellen meer dan drie uur nodig gehad. ONDANKS VERWIJTEN OVER EN WEER IN HELSINKI HELSINKI De Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken, Shultz, heeft vandaag in de Finse hoofdstad Helsinki een eerste onderhoud met zijn nieuwe Russische ambtge noot, Sjevardnadze. De ministers ontmoeten el kaar in de marge van de bijeenkomst in Helsinki ter gelegenheid van de 10e verjaardag van de on dertekening van de Slo takte van Helsinki, die gisteren werd geopend. Ondanks harde verwijten over en weer, klinkt uit de toespraken van alle ministers in Helsinki een oproep tot verzoening. In hun toespraken beschuldig den Shultz en Sjevardnadze el- kaars landen ervan, dat zij de afspraken van tien jaar gele den niet naleven. Minister Shultz hield een felle aanval op het mensenrechtenbeleid van de Sovjet-Unie en somde talrijke namen op van Rusis- sche dissidenten. De eerste toespraak van minister Sje vardnadze tot een internatio nale bijeenkomst was overi gens gematigd van toon. Hij legde de nadruk op ontwape ning en beschuldigde de VS ervan de veiligheid van de wereld in gevaar te brengen. In een verwijzing naar de kri tiek op de naleving van de mensenrechten voegde hij er aan toe, dat Moskou nooit zal toestaan dat anderen zich met de interne zaken van de Sov jet-Unie inlaten. Minister Van den Broek, die vandaag de bijeenkomst heeft toegesproken, nam gister avond enige afstand van het betoog van Shultz. De minister verklaarde tegenover journa listen „enigszins verwonderd" te zijn dat zijn Amerikaanse collega in een herdenkings bijeenkomst zoveel specifieke gevallen van schendingen van de mensenrechten had ge noemd. Pagina 7: Shultz hekelt Mos kou. Minister Shultz en zijn Russische collega Sjevardnadze gingen gisteren glimlachend en handen schuddend op de foto. Hun gesprek vandaag was aanmerkelijk ernstiger van toon. In het midden de Finse minister van buitenlandse zaken, Varyynen. DEN HAAG Het kabi net heeft gisteren de pro cedure gestart die moet leiden tot de keuze van de bouwplaatsen van twee kerncentrales. De plannen zijn ter inzage gelegd in de regio's rond de plaat sen waar de kerncentrales mogelijk zullen komen. Zoals bekend heeft het kabinet eerder dit jaar zes mogelijke vestigingsplaatsen voor kern centrales aangewezen: Borsse- le, Moerdijk, Maasvlakte, Ke telmeer, Noordoostpolder en Eemshaven. Minister Van Aardenne (Economische Za ken) en zijn collega Winsemius (VROM) hebben gisteren ook de betrokken provincies en ge meenten van hun plannen op de hoogte gesteld. De Raad van advies voor de ruimtelijke ordening is om advies ge vraagd. De regering streeft er naar om in januari 1986 een definitief besluit te nemen. De kabinetsplannen voor de mogelijke vestiging op de Maasvlakte ligen ter inzage bij GS van Zuid-Holland, B en W van Maasland, Maassluis, Roc- kanje, Brielle en Rotterdam, bij het openbaar lichaam Rijn mond en de secretarie van Hoek van Holland. Op 5 sep tember is er een voorlichtings avond in Brielle. Voorlichtingspakketten kun nen vanaf midden augustus worden afgehaald worden op o.a. de gemeentehuizen van Maassluis en Maasland en de secretarie in Hoek van Hol land. STRAATSBURG In november 1922 werd de graf tombe van de Egyptische farao Toetanchamon ontdekt. Kort daarna overleden meer dan 20 onderzoekers die de tombe waren binnengegaan. „Aan de Vloek van Fa rao", zoals het verhaal wil. Volgens de Franse arts dr. Caroline Stenger-Philippe is die „Vloek van de Farao" waarschijnlijk niets meer geweest dan een microsco pisch schimmeltje. In een proefschrift over de slachtof fers van Toetanchamon schrijft zij, dat in minstens zes gevallen het overlijden een gevolg is geweest van een allergische reactie op een schimmel, die zich in de luchtdichte graftombe had ontwikkeld. De slachtoffers zouden alveolitis hebben opgelopen, een ontsteking van longblaasjes. De studiebegeleider van de arts, professor Arthur Maier, zegt dat het verhaal wetenschappelijk ge zien waterdicht is, maar dat het absolute bewijs nooit zal kunnen worden geleverd. Wie dus in de „Vloek van de Farao" wil blijven geloven kan dat doen. Verslagge ver Milan Ruzicka van het persbureau Associated Press, die met Stenger-Philippe sprak, was in eerste instantie volledig overtuigd van haar gelijk. Op de terugweg werd hij echter overvallen door een zomers noodweer. Vervolgens kreeg hij motorpech. (ADVERTENTIE) ZilverenKruisVGCN verzekeringen „Is in juli de kijken we naar de weersvoorspellers op onze veelkleurige televisieschermen en weten we het vaak helemaal niet meer. Welke kleur het in juli 's morgens ook mag wezen, als u's avonds de Leidse Courant maar kunt lezen. De Leid» Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend n envelop zonder postzegel opsturen naar '18,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1