iBallontrio vach t geduldig op goed weer Rabobank dagjes mens Sotha dreigt met iiiblikatie belastend jateriaal De Jonge Burger krijgt meer zeggenschap over opgeslagen persoonsgegevens Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank. Meeuwen in de Dagboek van een porselein kast _fINENLAND CcidócSouAont DINSDAG 30IULI1985 PAGINA 3 "Inisterie: geen fltort zeeloodsen jHAAG Het ministerie van verkeer en •staat ontkent dat er een tekort aan zeelood- js, zoals de Vereniging „Do Nederlandse 5" beweert. „Onzin; sinds 1977 is het aantal gan# gelijk gebieven en het aantal loodstaken lietf" verminderd dan uitgebreid". Volgens voor- 1 v J. Kluwen van de vereniging groeit het te- ™6an ervaren zeeloodsen echter. Ik schat dat 'eu\ op het ogenblik al op 100". Volgens Kluwen 'erdj het tekort in de hand gewerkt door privati- van het ministerie. De verkeers- t aa° de wal krijgt in die plannen een grote tepJolgens Kluwen worden de plannen van het ijterie nu al voorbereid door het aantal lood- verminderen. „Het privatiseert makkelijker I "hinder loodsen". Joodse archiefstukken terug in Amsterdam AMSTERDAM De voorzitter van het dagelijks bestuur van de joodse gemeente in Amsterdam, L. Katz, heeft gisteren 44.640 Joodse archiefstukken teruggekregen, die in de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers uit de hoofdstad waren meegeno men. Hij ontving het archief uit handen van dr. A. Gottschalk van net Hebrew Union College te Cin- cinnatti, waar de stukken kort na de oorlog terecht zijn gekomen. „Ze zijn nu weer terug waar ze ho ren. Deze stukken tonen de wortels van de ioodse gemeenschap in Amsterdam", aldus Gottschalk. De archiefstukken bestrijken een periode van 1753 tot 1939. De documenten, die opgeslagen hebben gele gen in de Grote Synagoge aan het J.D. Meijerplein in de hoofdstad, zijn huwelijks- verlovings- en ge- boortenakten, testamenten, overlijdensakten en ook verkoopakten en hypotheekakten. Ze geven een beeld hoe het leven in joods Amsterdam zich heeft ontwikkeld. Justitie zoekt giro's De Vries DEN HAAG Het Openbaar Ministerie is een on derzoek gestart om de giro's van de ex-president- -commissaris van RSV, De Vries, via de Bankgiro- centrale alsnog boven water te halen. De Vries had 648.000 gulden zowel bij het RSV-concern als bij de Verenigde Bouwbedrijven Bredero gedeclareerd. Hij beweert dit bedrag aan Bredero te hebben te rugbetaald, maar Bredero heeft het nooit ontvan gen. Hierna ontstond het vermoeden van meineed en de officier van justitie in Den Haag stelde een onderzoek in. Het onderzoek naar meineed werd vorige week gestaakt wegens onvoldoende bewijs. Uit de administratie van De Vries bleek wel dat hij het bedrag had overgemaakt, maar niet wie het had ontvangen. Enkele dagen later werd bekend dat de archieven van de BGC tien jaar bewaard blijven. De BGC zei toen echter dat de BCG alleen de overschrijving kan achterhalen als de officier alle gegevens overhandigt. Bij Landbouw 74 banen weg DEN HAAG Bij het minis terie van landbouw en visserij raken 74 ambtenaren hun baan kwijt als gevolg van in terne reorganisaties. Als voor hen geen vervangend werk binnen het ministerie gevon den kan worden zullen de be trokkenen op wachtgeld gezet worden. Minister Braks (Landbouw) heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. De reorganisatie op het minis terie is een gevolg van de op heffing van het ministerie van CRM eind 1982. Daarbij kwam het natuurbehoud van dat mi nisterie over naar Landbouw. UJERLANVERS WILLEN IN SI. JOHN'S GEEN RISICO NEMEN de| Het ballontrio in de speciale capsule, waarmee ze enige tijd geleden een proefvlucht maakten. gaCN HAAG/ST. JOHN'S 'artf Henk Brink, Evelien ijnk en Evert Louwman tofcben geduld. Al drie Makken zitten ze in St. hn's op Newfoundland knada) te wachten op <m beetje goed weer. Het waidt ze niet om strand- ulltfer, maar om de juiste i v#d-omstandigheden bissf>r hun gewaagde on- jpelfneming; een super- ïtigplle ballonoversteek it Sfh Canada naar Europa, Eeferaard het liefst naar uijderland. Dan zijn ze de ifste Europeanen die de tocht tot een ed einde hebben ge- acht. Echter: „Voorlopig Kdt het niets, de weers- tandigheden zijn voor- g verre van gunstig". ;en woordvoerders n het KNMI en de me- j van de luchthaven hiphol al enige dagen. speciale dubbelwandige 'Ion, waarmee de non-stop rsteek gemaakt moet e_ /den blijft voorlopig nog |^ren opgevouwen, want het het drietal dezer dagen ft erg mee. Eerst was het orkaan Anna die roet in eten gooide. Dit weekein- ontswerd de droom verstoord j)r de orkaan Bob, die in de jlirt van Florida het leven de war stuurde. De in- vloed van het natuurver schijnsel ging verder dan al leen het zonnige zuiden, want de luchtstromingen in de richting van Europa wer den er danig door in het on gerede gebracht. „Wanhopen? Helemaal niet", zegt Evert Louwman beslist vanuit St. John's. „We gaan hier pas weg als het weer beeld goed en veilig is. Tot dat het zover is, wachten we hier af. Een beetje ongedul dig, dat wel, maar we nemen nu eenmaal geen risico's", zegt Louwman, die bena drukt dat volgens de statistie ken van de laatste twintig jaar zich per maand gemid deld twee kansen voordoen om een oversteek te wagen. Vissersplaatsje Louwman heeft met zijn vrouw en het echtpaar Brink zijn intrek genomen in een houten appartement in het Canadese vissersplaatsje. „Het is heel klein hier, maar uiterst gezellfg. We wachten desnoods tot eind september op goed weer en dat is in een prachtig plaatsje als dit geen probleem"valdus Louwman. De ballonvaarder houdt met zijn metgezellen voorlopig maar een beetje vakantie, wat naar zijn zeggen in dit gebied een prachtige erva ring is. „De natuur is hier schitterend en we genieten er met volle teugen van. Maar in gedachten blijf je toch voortdurend met de tocht be zig, het laat je niet los. Je blijft elke dag de tocht naar de weerdienst maken, ho pend op goede vooruitzich ten", zegt Louwman. St. John's heeft een rijke his torie aan huzarenstukjes. In deze plaats werd onder meer een begin gemaakt met het leggen van de eerste transat lantische kabel. Bovendien is hier de eerste, door een vrouw volbrachte solo-over steek per vliegtuig van de Atlantische Oceaan begon nen. De Nederlanders halen hun waagstuk natuurlijk niet uit in een rieten mandie; daar leent de „vaarhoogte' van de ballon (8000 meter) zich niet voor. Ze hebben een beman ningscapsule laten bouwen, die eruit ziet als een grote oranie botervloot. Prins Bernhard doopte het vaartuig in februari al de „Flying Dutchman". Deze cabine hangt aan een zogeheten combinatieballon, gevuld met helium en hete lucht. De drie willen zo snel moge lijk naar Europa varen door met de ballon op de juiste hoogte tussen twee depressies in te „surfen". Henk Brink, de captain van het team: „Met één van de depressies in de rug kunnen we een snelheid van honderd kilo meter per uur bereiken. Het is eigenlijk net een surfplank en als je even niet oplet en op het verkeerde moment hoog te wint of verliest, raak je de golf kwijt". De ballonvaar- ders willen over hun tocht drie a vier dagen doen. Grondwind Op 18 juli was het bijna zo ver. De luchtstromingen wa ren stabiel, de omstandighe den derhalve bijna ideaal op de hinderlijke grondwind na. De reis moest zes uur voor vertrek (het drietal stond klaar om de ballon te vullen) alsnog worden wor den afgelast. Een bittere pil voor de ondernemende Ne derlanders. Als één dezer dagen de lucht stromingen zo goed zijn dat weer aan het welslagen van de onderneming gedacht kan worden, richt het thuisfront van de ballonvaarders in een sportcentrum in Badhoeve- dorp een vluchtleidingscen- trum in. Van daaruit houden meteorologen het gebeuren in de gaten, om in samen spraak met de Canadese col lega's in St. John's het sein voor vertrek te geven. Zover is het echter nog niet. Als we de meteorologen mo gen geloven, zou de „Flying Dutchman" bij vertrek onder de huidige omstandigheden op de Canarische Eilanden landen en dat is natuurlijk niet de bedoeling. „We kun nen de zaken nu eenmaal niet bespoedigen. Rustig blij ven dus, geen overhaaste en onverstandige dingen doen. We zijn vastbesloten de tocht tot een goed einde te bren gen", aldus Louwman. ARJEN VAN DER SAR ielvï Ie vj ÏANNESBURG De Zuidafrikaanse minister van zaken, Roelof Botha, heeft gedreigd met een vrijgeven van een bandopname waarop - volgens 6 td belastend bewijsmateriaal staat voor de Neder- Ise antropoloog Klaas de Jonge, tenzij de regering Haag hem weer uitlevert aan Zuid-Afrika. I >rs zal mijn regering niet aarzelen het vrijgeven van band- tiut en 'n °verweg'ng te nemen, waarop de heer de Jonge zelf ,U1^lt over welke plannen hij had, wat hij had gedaan en wat II *ilde gaan doen", aldus Botha. ninister zei dat Zuid-Afrika zich aan de internationale wet- nJg heeft gehouden en het beginsel van de onschendbaarheid ^^mbassades heeft geëerbiedigd. Botha: „Het is aan de Neder- regering om hetzelfde te doen, omdat het een duidelijk - ^nationaal principe is dat een ambassade geen onderdak ver- t aan personen die op de lijst van gezochten staat van de gheidspolitie van de staat waar die ambassade is gevestigd". Danning in en rond de Nederlandse ambassade in Pretoria, De Jonge verblijft, is intussen belangrijk opgevoerd. Zeker en veiligheidsagenten partouilleren rond het gebouw en bo- pe kamer van De Jonge, op de derde verdieping van het üw, wordt aanhoudend geboord en gehamerd. Volgens een dvoerder van de ambassade is het goed mogelijk dat de xmwing" een etage hoger als doel heeft De Jonge nerveus hken. ^ns professor John Dugard, docent internationaal recht aan diversiteit van Witwatersrand in Johannesburg, is de lijn Pretoria erop aan te dringen dat De Jonge geen recht heeft feiel in de Nederlandse ambassade op humanitaire gronden, "voordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Haag wilde niet op de laatste ontwikkelingen rond de zaak ong ingaan. i üf (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Burgers van wie gegevens worden op geslagen in registers moeten daarvan op de hoogte worden gesteld, die gegevens kunnen inzien en verbe tering ervan eisen. De houder van de persoonsgegevens moet meedelen welke gegevens zijn opgeslagen, waar die vandaan zijn gehaald en of zij aan derden verstrekt zijn. Mensen die door gebruik van onjuiste gegevens of verkeerd gebruik schade lijden, kunnen die via de rechter verhalen op de houder van die gegevens. Deze bepalingen staan in een door de ministers Korthals Altes (Justitie) en Rietkerk (Binnenlandse Zaken) bij de Kamer inge diend wetsontwerp Persoonsregistraties. Met het ontwerp ver vallen twee wetsvoorstellen die eeder over deze zaak werden in gediend: de Wet op de centrale personenadministratie en de Tij delijk wet op de aanmelding van geautomatiseerde personenre- gistraties. De wet geldt voor alle verzamelingen van persoonsgegevens die zijn aanlegd met het doel ze regelmatig te raadplegen. Alleen registraties die voor persoonlijk of huishoudelijk gebruik zijn vallen buiten de wet, evenals boeken, geschriften, registraties ten behoeve van de media, verzamelingen onder de Archiefwet, bij de wet ingestelde openbare registers en registratie ten behoe ve van de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Voor deze regi straties worden aparte regels gesteld. De gegevens moeten rechtmatig verkregen zijn. De gegevens mogen alleen gebruikt worden voor het doel waarvoor ze verza meld zijn. In dat geval mogen ze ook aan derden worden gege ven. Er zullen nadere regels worden gesteld over gegevens die betrekking hebben op godsdienst, levensovertuiging, ras, politie ke gezindheid, seksualiteit en intiem levensgedrag. Ook voor het verzamelen van gegevens over medische, psychologische en jus titionele zaken worden nadere regelingen getroffen. Bergen op Zoom verdeeld over opslag kernafval BERGEN OP ZOOM Twee leden (PvdA en CDA) van het college van burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom vinden dat hun gemeente niet de aangewezen plaats is voor de vestiging van een bedrijf voor zowel opslag als verwerking van radio-actief afval. Dit blijkt uit een notitie die burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom gisteren naar buiten hebben gebracht over de eventuele vestiging in die gemeente van zo'n bedrijf. Het industrieterrein Noordland in Bergen op Zoom is door de commissie LOFRA (Locatiekeuze Opslagfaciliteit Radio- -actief Afval) als een van de twaalf mogelijke lokaties uitgeko- (ADVERTENTIE) Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis- en/of Eurocheques, safeloketten. U gaat dan een stuk geruster op vakantie. IEMELS Kinderbescherming niet geinformeerd bij inval ROTTERDAM De Raad voor de Kinderbe scherming in Rotterdam ontkent ooit te zijn geïn formeerd over het plan van justitie om twee Rot terdamse woongroepen binnen te vallen. Volgens woordvoerder A. Schellenberg van de Raad heeft het ministerie van justi tie evenmin .bij de Rotterdam se kinderbescherming nage vraagd of dat contact er al dan niet geweest is. Hij spreekt het antwoord van minister Kort hals Altes van Justitie op ka mervragen daarover tegen. De minister zei dat de raad een week voor de inval op de hoogte was gesteld. „Blijkbaar heeft de minister zich alleen laten informeren door het openbaar ministerie", aldus Schellenberg. Bij de inval op 26 april werden zes kinderen uit de twee Rot terdamse woongroepen wegge haald en tijdelijk in kinderte huizen geplaatst. Volgens Jus titie werden de kinderen met „lichamelijke en geestelijke ondergang" bedreigd. De Raad voor de Kinderbe scherming maakte enkele da gen later bekend het bijzonder te betreuren dat zij niet van te voren door Justitie was geïn formeerd over deze zaak. Het is volgens Schellenberg nog nooit eerder voorgekomen dat de Raad ineens kinderen kreeg toevertrouwd zonder dat daarover overleg was ge- In het voetspoor van hon derdduizenden landgenoten trekken onze verslaggevers er de komende weken in ei gen land op uit. Van noord naar zuid en van west naar oost doorkruisen zij onze lage landen om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te ge ven van zomers vakantiege not. In sommige gevallen kan het zelfs een waardevolle tip zijn voor een dagje uit. Dit maal ontdekte dagjesmens Piet Snoeren bijvoorbeeld, dat er nog andere vennen zijn dan die van Oisterwijk. Altijd gedacht dat Kampina een ijsje was. Een uit de hand lopend bezoek aan Oisterwijk echter leert anders. Het zit- meubilair in deze „parel van Brabant" blijkt inderdaad van het massieve, geloogde eiken te zijn, dat de klop- klop-reclame belooft, maar de authentieke Oisterwijkse bol, die bij de koffie in het vooruitzicht wordt gesteld, ontpopt zich als een ordinaire moorkop. Dat valt tegen en hetzelfde doen de vennen. Oisterwijk is „het land der vennekes", zoals iedere Ne derlandse dagjesmens weet. De dichter Bert us Aafjes heeft ze eens beschreven als „grote, ernstige ogen", en precies op die manier lagen ze ooit zoete jeugdherin nering van veertig jaar gele den de ongerepte ziel van de Kempen te spiegelen. Sindsdien, zo moet worden vastgesteld, hebben zich lelij ke rimpels rond die grote, ernstige ogen gegroefd: een warwinkel van wilde paad jes, door honderdduizenden gezondheidssandalen in het breekbare groen uitgetrapt. Hoewel de oevers van de vennen officieel gesloten he ten, heeft olifant toerist toch kans gezien huis te houden in deze porseleinkast van moe der natuur. Wegwezen, want de kaart van de streek- VVV Hart van Brabant biedt alternatieven. Kampina dus, niet een ijsje, maar een landgoed. Acht en twintig blauwe, grillig belijn- de vlekjes laten zich tellen op de kaart, ook vennen, en dat zijn er beduidend wat meer dan Oisterwijk heeft. Boven dien is het gebied eigendom van Natuurmonumenten, zo dat het betreden aan leden is voorbehouden. Geen wilde paadjes hier. Naar alle hori zonten strekken zich uitgele zen vergezichten uit. Ieder een kent wel de Delense Was in het park De Hoge Veluwe. Een bekende fabrikant van camera's en films heeft er onlangs zelfs een fotografisch punt van gemaakt. Welnu: bij de panorama's van Kampina verbleekt de Delense Was. Naar het zuiden strekt zich de vochtige hei uit (vergeet de rulle laarzen niet), met een begroeiing van dopheide, breek been en klokjesgen ti - aan, zoals bijna nergens in West-Europa meer voorkomt. In noordelijke richting, waar het droger is, golft de struik- heide weg met zijn opslag van dennen en berken. En dan is er nog het kronkelige dal van de Beerze, een beekje dat de normalisatiedrift van ruilverkavelaars heeft weten te ontglippen. Hier broeden het korhoen en de wulp nog, scheren beekjuffers als heli- koptertjes langs de oevers, wordt de roep van de sprink- haanrietzanger gehoord, en staat het koninginnekruid anderhalve meter hoog tegen de hemel. Kampina is afgeleid van het Franse woord voor Kempen. En warempel, nauwelijks het klaphekje door zoals dat be kend is van de wildbanen op de Veluwe, of daar zijn ze al. Kempische heideschapen, in alle maten en tinten, tot git zwart toe. Eigensoortige die ren zijn het, lang en woest behaard boven hoge benen, met een kleine, felle kop waarin barnstenen ogen staan, die binnendringers ho nend .opnemen. Vijftien jaar geleden werd dit ras nog uit gestorven gewaand, maar een veearts uit de buurt van Eindhoven heeft het met be- hulp van in Belgische uithoe ken opgespoorde bloedlijnen terug weten te fokken, en nu stoffeert het opnieuw de Kempische hei. Geen herder met hond en kluutschop hier, om de kudde bijeen te hou den, zoals op de hei van Drente of de Veluwe. De die ren grazen in het wild, aldus de bedreigde heidevegetatie stofzuigerend van pijpestro en wollegras. Vandaag echter hebben ze trek in een hap uit de banden van de toerfiets, waarop deze dagjesmens voortzeult, uit het zadel, uit de fietstassen. Paniek. De sterke, gele tanden proberen zich zelfs in het bidonnetje te zetten. Dekselse rakkers zijn het, die zich bij hun voorge nomen loopwerk door geen misbaar van de wijs laten brengen. Vennen. Ook verderop, meer zuidelijk, pal tegen de Belgi sche grens aan, vindt men ze. Naar Esbeek gaat het, de poort tot het landgoed De Utrecht. Hier is de toegang weer vrij, maar er wordt vandaag slechts spaarzaam gebruik van gemaakt. De dagjesmensen zijn halverwe- fe het recreatiepark Beekse 'ergen gekomen en daar vermoedelijk blijven hangen. Dus heeft de boswachter, die natuurslijpers uit het vogel reservaat De Flaas moet ive- ren, alle tijd voor een praatje. Breed probeert hij uit te wei den over de talingen en kui- feenden, de futen en dodaar- zen, de zeldzame zwarte stern zelfs en de ijsvogel, die hier fourageren, maar meer dan eens wordt hij over schreeuwd door zwermen kokmeeuwen, die krijsend opwieken of neerstrijken. De kokmeeuwen zijn een pro bleem, zucht de boswachter. De rappen van de lucht noemt hij ze, want ze hebben ontdekt dat ze op de vuilnis belten van de omliggende dorpjes gemakkelijk aan de kost kunnen komen, en bij gevolg gigantische kolonies gevormd. Van nature zijn de vennen, hoofdzakelijk gevuld met regenwater, zo voedse- larm, dat er slechts een zeer aangepaste, dus karakteristie ke vegetatie kan gedijen. Denk aan de rode zonne dauw, die zijn voedsel niet eens uit het water betrekt, maar uit de lucht, in de vorm van insecten. Het is een vlee setend plantje. Maar de gi gantische hoeveelheden mest, die de meeuwenkolonies af scheiden, maken de vennen steeds voedselrijker. Er be ginnen biezen in te groeien, lisdodden, riet en zelfs strui ken als die van de gagel. De zeldzame, oorspronkelijke plantegroei waarvan vooral de sieralg vermelding ver dient, wordt verdrongen. De vennen woekeren dicht. Tot zover een bezorgde boswach ter. Meeuwen in de porse leinkast van moeder natuur, het is weer eens wat anders.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3