Advocate: „onthullingen" over De Jonge zijn vals mens dagjes E^inenland QeidóaQowumt Joftware-piraterij veroorzaakt per jaar vijftig min schade "Jamboree Scouting Texelse duikclub wil wrak bergen Het geheim van Warmelo Dagboek van een MAANDAG 29 JULI 1985 PAGINA 3 y|jiperheffing verzacht m HAAG Als gevolg van de in Europees ver- id ingevoerde superheffing op melk zullen vele zenden boeren komende weken worden aange- p ?en voor een boete voor te veel geproduceerde Ik. Aanvankelijk zouden de melkveehoudende >ren gezamenlijk 155 miljoen moeten opbrengen, ar als gevolg van een verzachting van die maat- ,(el is dat bedrag onlangs door landbouwminister teruggeschroefd tot 121 miljoen gulden. an ^es'00t tot een dergelijke verzachting, nadat gieken was dat de superheffing waarschijnlijk I leiden tot het faillissement van zo'n vijfdui- ?aan|d. met name kleinere boerenbedrijven. De ver- maatregel gaat pas in als de overpro- en tstie meer dan tien procent bedraagt. Over die <Plt' l'en Procent moeten de boeren dus de volle Iftng van 56 cent per liter betalen. Daarboven irdt de heffing tot een maximum van 30.000 liter f boer kwijtgescholden. Arrestantencel uitgebrand ASSEN In het districtsbureau van de rijkspolitie in Assen is zater dagavond een arrestantencel uitge brand. Dat gebeurde nadat een As senaar. die al enkele dagen ingeslo ten zit op verdenking van diefstal, zijn matras in brand had gestoken. Volgens de politie heeft de man op nog onverklaarbare wijze een aan steker in zijn cel weten binnen te krijgen. De dader en zeven andere arrestanten moesten in veiligheid worden gebracht vanwege de hevi ge rookontwikkeling. Twee van de drie cellenunits in het bureau zijn door vuur-, rook- en waterschade voorlopig onbruikjbaar. De politie weet nog niet waarom de ingesloten man de brand heeft gesticht. Twee doden door ongeval met motor HEDEL De 25-iarige H. van He- mert uit Kerkdriel en zijn twaalfja rig broertje J. van Hemert zijn zater dagavond dodelijk verongelukt toen zij op hun motor op de provinciale weg in Hedel onder een truck met oplegger terecht kwamen. De motor rijder kwam uit een flauwe bocht te voorschijn waar de vrachtcombinatie de weg opreed. De motor kon de wa gen niet meer ontwijken en onder de vrachtwagencombinatie. De duopas sagier was o'p slag dood. de motorrij der overleed enige tijd later in een ziekenhuis in Den Bosch. De politie onderzoekt nog of hij met te hoge snelheid heeft gereden. De totaal vernielde motor. Rotterdam veegt extra in zomerweekeinden ROTTERDAM Om de Rotter damse binnenstad in de weekein den in de zomermaanden een wat schoner aanzien te geven, heeft het Rotterdamse bestuurs college besloten op zaterdagmor gen en -avond extra veegploegen in te zetten. Voor het permanent terugdringen van de vervuiling van de binnenstad in de week einden, is echter geen geld. Voor de zomermaanden juli en augus tus is een oplossing gezocht in het organiseren van een extra veeg- dienst met uitzendkrachten, drie maal per dag op zaterdagmorgen en -avond. lubbeldekkers oor Nederland :etroije hooe Oplj «sein n de]MSTERDAM De ndelijkspolitie in het district lijk^msterdam heeft zondag- regpiddag een dubbeldeksbus de Engelse reisorgani- r atie Top Deck Travel in •n-fclag genomen. Voor drie 5 Mindere dubbeldekkers hoest 200 gulden boete per us contant worden be- Bald. De chauffeurs van n sn^eze bussen kregen tot Middernacht de tijd hun n opioertuigen van Neder- gebifndse bodem te verwijde- vallf" )lkin|ustitje ^a(j deze onge- ruikelijke maatregelen esloten omdat de reisor- ondanks herhaal- e waarschuwingen bus- in blijft gebruiken die oger zijn dan de vier me- ïiet itr die de Nederlandse Jorderkeerswetgeving toe- urdeMat Bovendien voldoen r her bussen volgens de poli- je woord voerder nauwe- ijks aan de minimum ei- en die hier aan een voer- le So^'S worden gesteld. De lie cxf0''1'6 begeleidde de „uit- jewezen" bussen langs een n evoren uitgestippeld tra- nêen!é, omdat de voertuigen een aantal viaducten, presjruggen en tunnels te )skoii°°8 bleken. De 21 Engel- at erf loeristen de in be jag genomen dubbeldek- Profter moesten een plaats reg*inden in de drie resteren- rie bussen. L. "r jreki SCHIPHOL De verhalen in de media over de „bekentenis sen" van Klaas de Jonge aan de Zuidafrikaanse politie zijn oneerlijke journalistiek. Dit zei gisteren de advocate van de antropoloog, K. Satchwell bij haar aankomst uit Johannes burg op Schiphol. Of De Jonge betrokken was bij het aanleggen van munitie- -opslagplaatsen om het apart heidsregime omver te werpen, kon zij niet zeggen. „Alles wat tussen hem en mij is bespro ken is geheim". Volgens de advocate gaat het niet aan dat de Zuid-Afrikaan se politie verhalen de wereld instrooit over bekentenissen die De Jonge en zijn ex-vrouw Helene Passtoors tijdens hun detentie zouden hebben ge daan. Hieraan maken zich vol gens de advocate onder meer een agent van de geheime dienst en het hoofd van de veiligheidspolitie schuldig. In interviews, die ook in Ne derlandse kranten verschenen, lieten de politiemensen door schemeren dat De Jonge ge zegd zou hebben zeventien wapendepots te hebben aange legd. Zijn ex-vrouw zou tegen de politiemensen gezegd heb ben in 1983 betrokken te zijn geweest bij een bom-aanslag in Pretoria, waarbij 19 doden en 200 gewonden vielen. De ver antwoordelijkheid voor die De Zuidafrikaanse advocate Kathleen Satchwell werd gistermid dag van Schiphol afgehaald door broer Jan van Klaas de Jonge. Zuidafrikaanse pers: De Jonge is 'n communist JOHANNESBURG/DEN HAAG De onthullingen van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie over de beweerde be trokkenheid van Klaas de Jonge en Helene Passtoors bij de bomexplosie van 1983 in Pretoria zijn zondag onder vette koppen op de voorpagina's van drie Zuidafrikaanse zon dagsbladen verschenen. Onder de kop "De Jonge het dit zo reggekry" (zo heeft De Jonge het klaar gekregen) beschrijft het Afrikaner zon dagsblad Klaas de Jonge als een communistische activist, die de ambassadestaf zou hebben verteld dat hij gelooft in de revolutie en dat hij alles opnieuw zou doen, als hij de kans kreeg. Communisme is in Zuid-Afrika illegaal. Er staat maximaal de doodstraf op. De kranten en ook de Zuidafrikaanse staatsomroep gaan uitvoerig in op de bewe ring dat De Jonge als koerier van explosieven een auto met een Nederlands diplomatiek kenteken zou hebben ge bruikt. De indruk wordt gewekt dat Nederlandse ambassa des in buurlanden als Zimbabwe en Mocambique betrok ken zijn bij eventuele misdrijven van het paar. Twee kran ten halen een politiewoordvoerder aan, die zegt dat De Jonge zeker opnieuw gearresteerd zal worden als de Ne derlandse ambassade in augustus naar een nieuw gebouw gaat verhuizen. Zodra hij de ambassade verlaat, zou hij op nieuw aangehouden worden. bomaanslag werd indertijd op geëist door het ANC (African National Congres). Al deze publiciteit rond het tweetal heeft volgens vrienden van De Jonge tot doel de Ne derlandse regering te verplich ten De Jonge alsnog over te dragen aan Zuid-Afrika. Satc hwell wilde hier gisteren niet verder op ingaan. Wel zei zij dat ook de mogelijkheden om De Jonge naar Nederland te halen (al dan niet om hier te berechten) deze week bespro ken zullen worden. Satchwell is ook advocate van Helene Passtoors. Passtoors wordt nog steeds vastgehou den op grond van artikel 29 van de wet op de binnenlandse veiligheid. Volgens dit artikel is geen contact tussen advocate en verdachte toegestaan. Hele ne wordt al bijna een maand vastgehouden zonder dat er een aanklacht is ingediend. Satchwell is in Zuid-Afrika bekend om de politieke pro cessen die zij als raadsvrouwe heeft gevoerd. Voor een groot deel boekte zij daarbij succes. oordi Be, uien£N HAAG De schade in i per%,jerjand door piraterij met van i illegaal kopiëren van com- Jter-programmatuur (softwa- bedraagt zo'n vijftig mil- gulden per jaar. Dat blijkt t zaterdag bekend gemaakte 25sultaten van een enquête on- ddelUr leveranciers van software, den. ie enquête toont aan dat de Weranciers geen vertrouwen ^bben in de doelmatigheid het huidige auteursrecht 22 tfe om de bescherming van imputer-programmatuur lat. „Meer dan tachtig pro- ia i nnig. cent van de ondervraagden doet dan ook geen aangifte bij de politie bij het ontdekken van piraterij. Door gebrek aan kennis en inzicht bij de politie en het openbaar ministerie acht men de kans op een doel treffende vervolging zeer ge ring", aldus de VIFKA, de Vereniging van importeurs en fabrikanten van kantoorma chines. Dit gebrek aan ver trouwen leidt er volgens de vereniging toe dat kostbare in vesteringen worden gedaan om de programmatuur te be schermen, investeringkosten leurig in het nette pak maakte minister Brinkman van wvc giste- pn een tochtje met de Scouts op de Vinkeveense plassen. Naast em zijn echtgenote die enthousiast naar het publiek zwaaide. te avond tevoren had de minister in Park Berg en Bos in Apel- loorn de één week durende jamboree van Scouting Nederland leopend, dat haar 75-jarig bestaan viert. Zo'n achtduizend pad- inders, onder wie 1200 buitenlanders, doen mee aan het groots opgezette kamp in de bossen ten westen van Apeldoorn. die uiteindelijk door de eind gebruiker worden betaald. Op grond van de uitkomsten van de enquête dringt de VIF KA met klem aan op het spoe dig opnemen van een duidelijk artikel in de auteurswet, waar uit moet blijken dat computer- -programmatuur ook juridisch beschermd wordt. De vereni ging heeft de resultaten van het onderzoek aangeboden aan de ambtelijke werkgroep van het ministerie van justitie die zich bezighoudt met wijzigin gen in de Auteurswet. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Stuntman zwaar gewond na act in vlammenzee LELYSTAD - De 32-jarige stuntman John Delsemme is gistermiddag op het auto- en motorsportcircuit van Lelystad ernstig gewond geraakt. De van oorsprong Belgische stun- ter probeerde met een perso nenauto over een brandende springschans te springen om vervolgens over een 25 meter lang brandend parcours te rij den. Tijdens de sprong zakte de voorkant van de auto te veel voorover, zodat de rit midden in de vuurzee eindig de. De brandbestrijdingsgroep op het circuit slaagde er in het vuur binnen de kortste keren te blussen. Desondanks moest Delsemme met ernstige ver wondingen, waaronder een derde graads brandwond aan een pols, overgebracht worden naar het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam. Het voor de kust van Texel geborgen bronzen kanon werd afgelopen zaterdag onder grote publie ke belangstelling binnengehaald in de haven van het Texelse plaatsje Oudeschild. De amateur- onderwaterarcheologen die het kanon hebben geborgen, willen nu initiatieven ontplooien die leiden tot berging van het schip. Het wrak zou in uitstekende conditie verkeren omdat het 300 jaar door het zand is geconserveerd. „NA 300JAAR GAAF ONDER HET ZAND" TEXEL Het Nederlandse Admiraliteitsschip van onge veer veertig meter lengte dat onlangs enkele kilometers voor de zuid-oostkust van Texel werd ontdekt, is zó goed door het zand geconserveerd, dat het een volledige berging prima zou kunnen doorstaan. Dit zegt H. Eelman woord voerder van de Texelse duik club Phileas Fogg, die afgelo pen zaterdagmiddag onder toe zicht van het ministerie van wvc, een bronzen kanon uit het wrak heeft geborgen. Dat kanon draagt het jaartal 1638. De Texelse duikclub is van plan initiatieven te ontplooien om het wrak te bergen. „Wan neer men bedenkt dat de „Amsterdam", die nu bij Has tings wordt geborgen, zo'n honderd jaar jónger is dan dit schip, geeft dat een idee van de geweldige historische waar de van deze vondst. Ik heb de indruk dat ook de ambtenaren van wvc warm lopen voor een grootscheepse berging", aldus Eelman. „Op zich een zeer enthousiast plan", meende Th.J. Maarle- veld van wvc gisteren desge vraagd. Maarleveld is coördi nerend beleidsambtenaar voor onderwaterarcheologie. Hij voorzag dat WVC voorlopig geen geld en mankracht zal hebben voor een uitgebreid onderzoek van het schip. „Als Texel het geld hiervoor op brengt, kunnen we daarna praten over de vorm van het plan van Eelman", aldus Maarleveld. Gaaf Het zaterdag geborgen kanon bleek bij weging 1300 kilo zwaar en meet bijna drie me ter. Zowel de amateur-archeo logen als de deskundigen van wvc waren zeer enthousiast over de „super gaafheid van het fraai bewerkte geschut dat waarschijnlijk meer dan drie honderd jaar door het zand te gen corrosie is beschermd". Het kanon was gedeeltelijk bloot komen te liggen door zandverplaatsingen ten behoe ve van het ophogen van de kust van Texel. Het geschut draagt het wapen van de ge meente Amsterdam en dat van de Amsterdamse admiraliteit alsmede in een Latijnse tekst de naam van de maker en de plaats (Enkhuizen) waar het werd gegoten. Dat maakt het volgens Eeman „vrijwel ze ker" dat het circa veertig me ter lange voor die tijd zeer grote oorlogsschip tot de Nederlandse vloot behoorde. Archiefonderzoek zal de naam van het schip, dat circa drie honderd opvarenden moet hebben geteld, aan het licht moeten brengen. In overleg tussen de vinders en WVC zal de bestemming van het kanon nader worden bepaald. Eelman zegt goede hoop te hebben dat het geschut de trekpleister wordt van het Maritiem Museum van Oude schild op Texel dat een arche ologische afdeling heeft. Vol gens de Monumentenwet zijn de staat en de vinders ieder voor de helft eigenaar van de vondst. Vergeefs zoeken naar „verongelukt" vliegtuig TEXEL De rijkspolitie van Texel heeft zaterdagavond in ge zocht naar wrakstukken van een sportvliegtuigje dat volgens twee jeugige ooggetuigen die avond in de Waddenzee zou zijn gestort. Hoewel er geen vliegtuig vermist werd, startte de politie toch een zoekactie waarbij onder meer een vliegtuig en de red dingsboot Ida Mary werden ingezet. Na anderhalf uur werd de actie gestaakt. De politie vond geen spoor van een vliegtuig en houdt ernstig rekening met een valse melding. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag gevers er de komende we ken in eigen land op uit. Van noord naar zuid en van west naar oost door kruisen zij onze lage lan den om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomers vakan tiegenot. Ditmaal zoekt dagjesmens Piet Snoeren het in het oosten waar hij zijn fantasie de vrije loop laat. Waarom naar WarmeloOm dat daar met enige kracht van verbeelding een geheim te doorgronden valt. Niet het geheim van Soestdijk, maar wel degelijk een raadsel dat ook de Koninklijke familie betreft. Alles zit mee deze dag. In de oprijlaan geen toe- ringcar te bekennen. De twee jochies die onder de poort van het vroegere koetshuis een nering in toegangs- en prentbriefkaarten drijven, komen spoorslags naar het hek om de eènzame bezoeker over de dam te trekken. Zo werden passanten in het ver leden op de Amsterdamse Nieuwedijk textielwinkels met ramsjpartijen binnenge- smoesd. De paradijselijke rust waarin de tuinen van Warmelo doe zelen, blijkt precies het zetje te geven dat het inlevings vermogen nodig heeft. Voor al het woud van huizenhoge rododendrons helemaal aan het eind donker, vochtig, bemost als een middeleeuws gewelf; zelfs de stem klinkt er hol spreekt danig tot de verbeelding. Een schat aan kinderfantasieën moet hier liggen en menige jonge meis jesdroom zal er vlinderlicht onder het koepelende lover gevangen hangen. Het raadsel luidt: Hoe heb ben de prinsessen van Oran je, vooral Irene en Christine, het klaargespeeld zich te ont wikkelen tot de vrije, in de goede Zin des woords eigen zinnige vrouwen die ze ge worden zijn tegenbeelden bijna van hun verlegen, altijd tobberige moeder Juliana Wanneer de kinderpsycholo gen gelijk hebben die zeggen dat de speelomgeving zeer medebepalend is voor de la tere persoonlijkheidsvorming van het kind, dan ligt in de tuinen van Warmelo een sleutel tot antwoord. Want de prinsessen kwamen er veel en graag, op het kasteeltje dat prins Bernhard voor zijn moeder Armgard had uitge zocht. Of liever: dat de oude koningin Wilhelmina haar had toegewezen. Want de voorkeur van Armgard had gelegen bij iets in het Gooi, maar Wilhelmina, beducht voor de uitgesproken per soonlijkheid van de Duitse prinses, vond dat te dicht bij Soestdijk. Aangezien de mil joenenaankoop van een pas sende behuizing met haar ka pitaal moest worden bekos tigd, viel de keus op het stad je Diepenheim in veilig ver Twente. Desondanks gingen de prin sesjes veel liever naar groot moeder Armgard op Warme lo, dat ze veelbetekenend „het warme Loo" noemden, dan naar grootmoeder Wil helmina op „het koude Loo" bij Apeldoorn. Op dit bankje hier in de intieme put-tuin moeten ze vaak onder elkaar gegiecheld hebben, zoals bak vissen dat kunnen. De hoge taxushagen maken er een groen boudoir van, ondoor dringbaar voor de borende blikken van hofdames en pa leisrechercheurs. Of ginds, in de verborgen vijver die in derdaad bijna onvindbaar is onder de dichte wirwar van geboomte, moeten ze zich kritisch gespiegeld hebben in de zekerheid door niemand bespied te worden dan door zichzelf. En zie de Victoriaanse tuin waar het gazon, groot en ge schoren als een cricketveld, wordt afgesloten door exoti sche naaldbomen. „Ze geven de impressie van een kathe draal", zegt de gedrukte gids van Warmelo devoot. Zou prinses Irene in deze schier gewijde sfeer het besluit heb ben voelen rijpen om de kerk van Rome te omhelzen, zoals grootmoeder Armgard 13 jaar voor haar had gedaan? Wanneer de Sequoia Gigan- tea eens kon spreken, de mammoetboom uit Californië die een van de pronkstukken is uit de tien tuinen van Warmelo? Hij zou vertellen hoe de ambitieuze Armgard aan zijn reuzen voet de inval kreeg om de verliefdheid van Irene op een Mexicaanse jon ker (te min immers voor een koninginnekind) af te buigen naar Carel Hugo de Bourbon Parma, telg van een huis met nog veel meer kwartieren dan het Huis van Oranje. Het resulterende huwelijk, dat de monarchie schokte als een bom, werd bekokstoofd aan de serene boorden van die rococo-vijver daar, onder het toepasselijke oog van een ste nen Venus. Het geheim van Warmelo. Theekransjespraat geworden in een tijd waarin kroonprinsen openlijk op biechten tegen muren te heb ben gewaterd en binnen het kringetje van de Europese adel, behalve de wulpse Ste- fanie van Monaco, niemand te kunnen verzinnen die de moeite van het trouwen waard is. Maar voor een dag jesmens met niets beter om handen pikant speculatie- voer. Toen prinses Armgard nog leefde, gingen de tuinen van Warmelo slechts enkele da gen open en mocht Jan Pu bliek zich mondjesmaat aan de bijna verpletterende pracht van duizenden bloei ende rododendrons in meer dan honderd soorten verga pen. De huidige eigenaar, een chirurg met de naam Avena- rius, is guller. In het seizoen (half mei tot half oktober) zet hij het hek van maandag tot en met vrijdag open en zijn, eindelijk, ook deze vier eeu wen tuinarchitectuur gede mocratiseerd. Maar honden mogen er, vanwege de kwets- en kostbaarheid der gewassen, nog steeds niet binnen. Voor honden zou Warmelo trouwens een wan hoop zijn. Tweehonderden- twintig variëteiten van de fuchsia in struikvorm en op stam gekweekt waar moet het arme dier beginnen zijn poot te lichten? De tuinen van Warmelo. Ook kasteel Weldam vlak in de buurt bezit zijn tuin. Graaf Adolf Solms is de eigenaar en iets dat meer werd gesnoeid, geschoffeld en aangeharkt, laat zich in de bangste kin derdromen niet denken. Met een doolhof voor kinderen pronkt de tuin van Weldam, opgebouwd uit taxushagen die wiskundig precies haaks op elkaar staan en door fana tieke volwassenen op knie hoogte worden afgeknipt bij de minste nijging tot groei in spontane richtingen. Verge lijk hiermee de taxus op Warmelo, ook geknipt, maar dan in gedraaide vormen die doen denken aan de bolussen van voorwereldlijke mon sters. Vergelijk het Middel eeuws gewelfde labyrint van rododendrons boven de spie gel van zelfbeschouwing die de verborgen vijver is. War melo wint in de ogen van deze dagjesmens. Hier al thans, luidt zijn slotsom, loopt de kinderziel aanzienlijk minder kans om verknipt te raken. PIET SNOEREN Het landgoed Warmelo. Hebben de prinsessen van Oran je vooral Irene en Christine zich hier ontwikkeld tot de vrije, in de goede zin des woords eigenzinnige vrou wen die ze geworden zijn?

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3