foicUc (Sowuvnt Tuinders vrezen nadeel van nieuw milieubeleid president Peru zet IMF buiten de deur Militair bewind stelt grondwet buiten werking PREI EN BRAADWORST BON: Gevangene ontsnapt „KOLENSTOOK IN WESTLAND MAG NIET BEPERKT WORDEN" JVACUATIE BIJ CAFÉBRAND »ui PLUNDERINGEN NA COUP IN OEGANDA FBETALING SCHULDEN WORDT BEPERKT fog geen duidelijkheid >r lver raffinaderij Curacao Duizenden staatsloten gestolen Dollar ongeveer stuiver lager «S'CcidócSouacmt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijlhof! Pers. Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacleur: IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar 1 250,86. Klachten bezorging: maandag l/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTWjl 0.61 per mm. kleintjes f 0,43 per mm. Lo Maandag 29 juli 1985, 76e jaargang no. 23256 „Murder éhe wrote", over- moord op miljonair. Ned. II, 21.35 uur. Ned. I. 18.15 uur „Sportpanorama" met samen vatting tennisfinale. 19.20 uur „Televizier magazine" over omgekomen Greenpeace-foto- graaf. Om 22.45 uur „Jazzpodi- um" met Miles Davis. Duits land 1, 23.00 uur tv-spel „Bitte nicht storen". HET WEER Half- tot zwaar bewolkt en buien, mogelijk met onweer. Min. temperatuur ongeveer 15 graden, in de middag rond 19 graden. Matige zuidenwind draaiend naar westelijke rich ting. Morgen zon op: 5.58 uur; onder: 21.34 uur. Schev. hoogw.: 2.23 en 15.03 uur. Laag: 10.31 en 23.08 uur. ndhoos vernielt n grderij r" windhoos die gisteravond 1 jen deel van Noord-Drenthe en er (trokken, heeft nogal wat |e aangericht. Hier en daar »n bomen vernield, in Gast- Bloeg de bliksem in in een ig en in Hijken (gemeente i), ging zelfs een gehele /V) lerij tegen de vlakte (foto), de complete inboedel ging •en. echter de bewoners n ongedeerd. Bovendien er geen vee aanwezig. Een c Jebedrag is niet bekend. In |he deden zich, voorzover nd, geen persoonlijke onge in voor. DEN HAAG Met behulp van een vuurwapen is een 26-jarige man er vanmorgen in geslaagd te ontsnappen uit het Scheveningse Huis van Bewa ring. De ontsnapte zat een straf uit van twee en een half jaar in verband met overtreding van de Vuurwapenwet en bedreiging van mensen. Hij had nog twee jaar tegoed. Na het bezoekuur haalde de gevangene het wapen tevoorschijn en beval de be waarder hem naar buiten te loodsen. Daar zette hij het op een lopen. De geslaagde ontsnapping werd vanmorgen rond kwart voor tien gemeld. Direct hierop is de Haagse politie in de omgeving van het gevangeniscomplex begonnen met een grondige zoekactie naar de ontsnapte gevangene, tot nu toe zonder resultaat. Een woordvoerster van Justitie heeft verklaard dat het onwaarschijnlijk is dat het bezoek van de ontsnapte het wapen het gevange niscomplex zou hebben binnengesmokkeld. Een detectiepoort maakt dit onmogelijk, zo verklaarde zij. Politie Lisse arresteert 23 plunderende jongeren LISSE De politie van Lisse heeft 23 jongeren variërend van zestien tot twintig jaar uit het bollendorp aange houden. De verdachten hebben ongeveer veertig zaken bekend waaronder veel inbraken en diefstallen in scholen, clubhuizen en verenigingsgebouwen. De aanhoudingen volgden nadat een inbraak in een plaat selijke discotheek werd opgelost en ver der onderzoek de namen van de inmid dels aangehouden daders opleverden, al dus een politiewoordvoerder. Volgens hem is de schade die door de jeugd werd aangericht op dit moment nauwelijks te schatten. In afwachting van hun voorge leiding zijn de jongeren op vrije voeten gesteld. •EN HAAG Het landbouwschap is bang lat de tuinbouw in het IVestland veel nadeel tal ondervinden van iet plan van de over- ïeid om de komende ien jaar voor olieraffi- ïaderijen in Rijnmond ?en betrekkelijk in- ;chikkelijk milieubeleid te voeren. Vooral de nogelijkheden van de Westlandse tuinders om goedkoop) kolen te sto ken zullen daardoor sterk worden beperkt, zo vreest het Land bouwschap in een zater dag uitgegeven verkla ring. Het schap wijst er op dat minister Winsemius in zijn vorige maand gepubliceerde ontwerpbesluit omtrent de eisen van de uitstoot van (rook)gassen heeft aange kondigd dat hij de olieraffi naderijen wil ontzien omdat de produkten daarvan voor een belangrijk deel op de internationale markt wor den afgezet. De ruimte die de raffinade rijen daarmee krijgen gaat direct ten koste van andere exploitanten van stookin- stallaties in hetzelfde ge bied, aldus het Landbouw schap. Het schap vindt ech ter dat er geen reden is om een energie-intensieve sec tor als de glastuinbouw in een nadeliger positie te plaatsen dan de olieraffina- ge. „Te meer omdat ook de export voor de glastuinders bijzonder belangrijk is: drie kwart van de produktie- waarde (5,5 miljard gulden) wordt uitgevoerd, buiten landse glastuinbouwbedrij ven gaan wèl massaal over op de goedkopere kolen". Het milieubeleid van de overheid werkt volgens het Landbouwschap niet alleen via de bevoorrechting van de raffinaderijen nadelig uit voor de glastuinbouwers, maar ook via de aardga- sprijzen. De gasprijs voor de tuinbouw is namelijk ge koppeld aan de prijs van zware stookolie en de mi lieu-eisen voor die stookolie werken ook door naar de installaties die met gas wor den gestookt, zo meent het schap. jens de politie is er sprake van brandstichting. N HAAG Bij een fel uit- ten door de politie en brand- Vinde brand aan het Bleyen- weer tijdig worden geëva- g in Den Haag zijn van- cueerd. Een 42-jarige brand- ht rond drie uur een aantal weerman liep tijdens het blus- iden geheel verwoest. sen eerste- en tweedegraads Vij- brandwonden aan de voet op twintig omwonenden moes- en is daaraan behandeld in het Westeinde Ziekenhuis. Er is een schade van zeker een half miljoen gulden ontstaan. De politie vermoedt dat de oor zaak gezocht moet worden in brandstichting en stelt daarom ook een onderzoek in. Naar Sail '85 In de Amsterdamse haven is vandaag een van de fraaiste sche pen gearriveerd die deze week de manifestatie Sail '85 luister zal bijzetten: de driemast windjammer Amerigo Ves pucci, die hier de sluis van IJmuiden passeert. Vanaf donderdag is Sail '85 in de Amsterdamse haven te bezichtigen. KAMPALA Oeganda is zaterdag door een staats greep opnieuw in de macht van militairen ge komen. De in 1980 geko zen burgerpresident Obo- te is uitgeweken naar het buurland Kenya. Het nieuwe militaire bewind, dat geleid wordt door bri gade-generaal Okello, heeft als eerste beleids- daad de grondwet buiten werking gesteld en de grenzen gesloten. Ook heeft Okello in zijn door de staatsradio uitgezonden verklaring gezegd geen tegenstander te zijn van vrije verkiezingen. Hij repte echter met geen De nieuwe militaire machtheb ber in Oeganda, generaal Basi- lio Olara Okello. woord over een datum voor zulke verkiezingen. Na de staatsgreep zijn soldaten op grote schaal aan het plun deren geslagen. De Oegandese radio adviseerde de bevolking voorlopig niet de straat op te gaan. Volgens onbestigde be richten uit Kampala zouden de plunderende soldaten gister avond door Okello tot de orde zijn geroepen. Hoogopgelopen stammente genstelling binnen het leger vormden de aanleiding voor de coup. Coupleider Okello be hoort tot de Acholi-stam, Obo- te tot de rivaliserende Langi's. Bij de staatsgreep zouden al leen al in de hoofdstad Kam pala zeker 10 doden zijn geval len. Over de toestand in ande re delen van het land is vrij wel niets bekend. Libië was het eerste land dat het nieuwe bewind in Oeganda heeft er kend. Pagina 5: Stammenoorlog brengt Oeganda op de rand van de afgrond MA Peru zal de afbe- nationale Monetaire schuld, iing van zijn buitenland- Fonds zal worden buiten- schuld de komende gesloten van onderhande- "-aalf maanden beperken lingen over een betere be- tien procent van de ex- talingsregeling voor de 14 irtinkomsten. Het Inter- miljard dollar grote dent in Zuid-Amerika, heeft de links-extremistische guer- Dat zijn twee van de beloftes rillabeweging in zijn land on- van de 36-jarige Alan Garcia, derhandelingen én amnestie die vannacht is geïnstalleerd aangeboden. In Peru voert de als de nieuwe Peruaanse presi- maoïstische beweging Sendero dent. Garcia, de jongste presi- Luminoso sinds vijf jaar een verbeten guerrillastrijd. Zowel de guerrilla als het leger wor den beschuldigd van wreedhe den jegens burgers. Garcia be loofde daarom dat zal worden opgetreden tegen alle exces sen, ook tegen die van de vei ligheidsdienst. Bovendien heeft hij corrupte ambtenaren de wacht aangezegd. Misdrij ven van ambtenaren zullen in Peru twee keer zo streng wor den bestraft als misdrijven van gewone burgers. SN HAAG Shell heeft nog geen uitsluitsel gegeven over de VolfClnaderij op Curasao. Een woordvoerder van Shell in Rotter- in verklaarde vanochtend dat de delegatie van Shell, die in acas heeft onderhandeld met de Venezolaanse staatsolie- itschappij PDVESA, gisteravond is teruggekeerd en dat eerst worden gerapporteerd aan de top van het Shell-bedrijf. niet zeggen wanneer dan wel mededelingen te verwach- Dit weekeinde liep de termijn af waarbinnen Shell en IA overeenstemming moesten bereiken over de prijs van aan Shell-Curagao. Het al dan niet openblijven GliCn de raffinaderij, die voor Curacao van levensbelang is, hang >edifrvan af- ^Jra< ...fatsvu. JJJfeet wo l i kon i i zijn. GASTRO SCHRIJFT VOOR adiMERIKAANSE UITGEVER EW YORK De Cubaanse president Fidel Castro heeft een H mtract getekend bij de Amerikaanse uitgeversfirma Simon and j:huster. Hij gaat voor deze uitgever drie boeken schrijven. Zijn irste boek zal handelen over het falen van godsdiensten. Het Veede boek heeft de Derde Wereld en de falende economie tot jiderwerp. Over het derde en laatste boek is nog niets bekend. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Braadworst, 500 gram 548 4.48 yTQg kilo 938 's Lands grootste kruidenier blijft óp de kleintjes letten. DEN HAAG Bij een over val op een sigarenhandelaar aan de Laan van Nieuw Oost einde in Den Haag, zijn afgelo pen vrijdagmiddag bijna ne genduizend staatsloten buitge maakt. Rond het middaguur kwamen twee mannen de zaak binnen. Eén van hen griste on gemerkt de loten weg, omdat de ander de verkoopster aan de praat hield. De verwach ting is, dat de dieven zullen proberen de gestolen loten waarvan de nummers bekend zijn via de zwarte markt te verhandelen. AMSTERDAM De dollar is vanochtend op de Amsterdam se wisselmarkt ongeveer een stuiver in koers gedaald tot ongeveer 3,1840. Vrijdaga vond na de sluiting van de va lutamarkten in Europa zakte de dollar in Amerika al flink. Handelaren wijten dat aan speculanten, die hun slag sloe gen in een uiterst dunne markt. In Europa was de han del op een zeer laag pitje geko men na aanhoudende geruch ten over aanpassingen van de Franse en Belgische francs binnen het Europees Monetair Stelsel. In zo een markt wordt het voor speculanten heel ge makkelijk om de markt in een bepaalde richting te manipule ren, aldus een handelaar. Van de Meent jeugdtrainer FC Den Haag DEN HAAG Pim van de Meent zal dit seizoen bij FC Den Haag de jeugdtraining op zich nemen. De werkloze oefenmeester, vorig seizoen nog succesvol met NEC in de nacompetitie, zal bij de eerste-divisieclub werkzaam zijn, zolang hij elders geen emplooi heeft gevonden. Van de Meent is de opvolger van Piet de Zoete, die vol gens voorzitter Stoop wegens verschil van inzichten is vertrokken. Rob Baan blijft bij de Haagse eerste-divisie club de trainer van het eer ste elftal; Lex Schoenmaker heeft het tweede onder zijn hoede. Van de Meent heeft bemoeienis met het junio renteam, dat in de nieuwe landelijke competitie gaat uitkomen. Melkhuisje Voor het eerst in de 28-jari- ge historie van de strijd om de Open Ned rlandse ten niskampioenschap, is er als gevolg van regen op zondag geen einde gekomen aan het evenement op het Melkhuisje. In samenspraak met de twee finalisten, de Zweed Kent Carlsson en de Westduitser Ricki Ostert- hun, werd besloten het duel vanmiddag (in een plaatselij ke sporthal) voort te zetten bij de stand 6-4, 6-4, 4-6, 1-4 in het voordeel van de Zweed. Verkeerde val Voor aanvang van de tennis finale gisteren zouden vijf parachute-springers, onder wie Hans Back, de penning meester van 't Melkhuisje, een landing maken op het centre-court. Al bij de eerste neerkomende, een beroeps- -springer van het para-cen trum op Texel, ging het fi naal fout. Frank Drieling, een zeer ervaren springer die als eerste neerkwam, brak bij het ongeval zijn rechter-enkel en scheurde zijn enkelbanden. Nog erger zijn de verwondingen van Ada Groot. Bij het onder zoek bleek dat beide hielbe- nen niet slechts gebroken zijn maar vrijwel verbrij zeld. Onzeker is of dat door een operatie te verhelpen is. Zeventig gewonden Bij rellen tijdens een voet balwedstrijd tussen twee amateurclubs zijn zaterdaga vond in Calcutta ongeveer 70 gewonden gevallen. De politie opende het vuur op een oproerige menigte die vechtend door het stadion en het omliggende terrein trok. Het was niet meteen bekend of iemand door de schoten is gedood. Veel van de gewon den hadden messteken opge-» lopen, aldus UNI. De wedstrijd werd na de rel len afgebroken. Calcutta is met 10 miljoen inwoners de grootste stad van India en ligt aan de Golf van Benga len, 1.300 kilometer ten zuidoosten van New Delhi Parachute-springster Ada Groot is verkeerd geland op het centre-court van het Melkhuisje in Hilversum en heeft daar bij haar beide hielbenen verbrijzeld. Verder onder meer in Sporttribune: Graham Marsh volgt Langer op Prijzengeld Gold Cup veel te hoog Strijbos verbetert mentaliteit Los Angeles is olympische succes bijna vergeten Toernooi Noor wijk prooi voor badgast Philipek Carlsson en Osterthun: wereld van verschil onweer, veel regen en een windhoos. De 29e juli is ook bekend om zijn heetste nacht en wel in het jaai 1947, toen als laagste temperatuur 26 graden in Maastricht werd gemeten. Veertien dagen de Leidse Courant gekeurd en u weet alles wat er is gebeurd. i De Leidse Courant wil ik besi 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop ronder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1