Hittegolf overvalt inwoners van Rome NAVO test kruisraket boven atoom-vrij Canada Bos in brand om nucleaire winterna te bootsen pdrukte Italië |ode Indiase kinderen als lucratief exportprodukt Ethiopië verhindert inzet Kenyaanse vrachtwagens voor hongerbestrijding Gouden vingerhoed voorLaroche 'AGitjITENLAND Qeidó&Qowuvnt VRIJDAG 26 JUU 1985 PAGINA 5 WA fljTK NSE STRUIKROVERS KEN VERDWENEN ""^"YTPELLIER Het lijkt erop dat de omvang- veiligheidsmaatregelen van de Franse politie J vvegpiraten en struikrovers op en langs de voof. "^gen in. Zuid-Frankrijk succes hebben ge- iur«26-7 Sinds 1 juni zijn er bij de Franse politie nog me^n*®en van overvallen binnengekomen. 7?!io biJ het ANWB"Steunpunt in Lyon zijn nog 212.00 overvallen gemeld. Vorig jaar waren in de- 349 oo e Pe!"iode al ongeveer 20 caravans en campers 28i80 Duitsland, Zwitserland, Nederland en Frank- 4B?n bet s,achtoffer geworden van de bandieten. 7e;406iniêe toeristen waren zo beducht voor de pira- tiat ze zich alleen nog maar verplaatsten in f!:60 groepen, die op ware konvooien begonnen te 353.80 i>- Bij de veiligheidsoperatie worden iedere 233 80 vele tienta,len gendarmes ingezet, die onder gojso parkeerplaatsen bewaken waar automobilis- ip doortocht de nacht doorbrengen. Rampgebied Italië opnieuw bedreigd TESERO Met het oog op de weers vooruitzichten hebben leiders van de civiele verdediging in Italië geëist dat een gevaarlijke modderberg, die is ach tergebleven na de damramp van afge lopen vrijdag bij het plaatsje Tesero in de Dolemieten, onmiddellijk wordt op geruimd. Indien bulldozers de giganti sche berg niet snel egaliseren, kan de modderstroom door stormen en regen in beweging worden gebracht. Red dingswerkers zijn overigens nog steeds bezig met het opgraven van onder de modder bedolven lijken. Momenteel zijn 208 stoffelijke overschotten gebor gen. Doodstraf bepleit voor daders bomaanslag Amerikaanse ambassade BEIROET Een Libanese militaire aanklager heeft de zaak van de bom aanslag op de Amerikaanse ambassa de in 1983 doorverwezen naar de mili taire rechtbank en heeft de doodstraf voor de daders geadviseerd. De vier mannen die vast worden gehouden in verband met de aanslag, waarbij 63 mensen om het leven kwamen, zijn de Libanezen Hoessein Saleh Harb (40) en Mahmoed Moessa Dairaki (42), de Palestijn Mohammed Nayef Jadaa (54) en de Egyptenaar Sami Mahmoed Al- -Hoejji (47). TORONTO In het uiterste noorden van Canada zal een aangestoken bosbrand ant woord moeten geven op de vraag of de hypothese van de nucleaire winter een reële dreiging is, of niet. Aan de beant woording van die vraag zal 650 hectare bos worden opgeofferd. Wanneer het, overigens in slechte staat verkerende, bos zal worden aangestoken is nog niet be kend. Zo zal eerst een paar dagen de zon moeten schijnen om het bos droog genoeg te krijgen, en moet vervolgens precies de juiste wind waaien. De superbrand wordt een gezamenlijke onderneming van de Canadese regering, het Amerikaanse Nu cleair Defensiebureau DNA en een aantal universiteiten. De hypothese van de nu cleaire winter wil dat een kernoorlog let terlijk zoveel stof doet opwaaien, dat de atmosfeer geen zonlicht meer doorlaat, waardoor de temperaturen op het aardop pervlak dramatisch dalen en het leven vrijwel onmogelijk wordt. De nasleep van een kernoorlog zou daardoor zo mogelijk nog vernietigender zijn dan die oorlog zelf. Auteur van islamitisch voorlichtingsboek voor de rechter ISTANBOEL De islamitische pries ter Ali Riza Demircan, die een voor lichtingsboek over islamitische sex heeft geschreven, is gisteren voor de rechter in Istanboel verschenen. Hij wordt beschuldigd van het aansporen tot polygamie. Volgens de islam is dit toegestaan, maar het Turkse straf recht, stelt hiervoor een pittige straf in het vooruitzicht. In het 700 bladzij den dikke boek beschrijft Demircan hoe een goede moslim een partner moet vinden, zijn plicht in bed moet verrichten en sexuele zonden moet vermijden. Demircan kan veroordeeld worden tot 15 jaar gevangenisstraf. b«ur»25-7lE Vandaag is de va- ie van het overgrote deel 78;<x|de Italianen begonnen, 49[oodoor de wegen dit week- 1 ^-3 overvol zullen zijn. Om HMukte op de Italiaanse we- iM»at te ver"hchten is er een 79oaafbod voor vrachtwagens i760.oovaardigd. dat zal duren i27.5fgin september. Uitzonde- 7i!o®n zullen echter ook nu 17f-^ worden gemaakt voor 125,'ahtwagens die bederfelijke 150ÖSn vervoeren- De ver' Jjting is dat de meeste files ses.'oozullen voordoen bij in- en JJten van tolwegen. De Ita- 4i2.ote regering heeft het ad- ;egeven om in deze druk- eriode op woensdag of ii7.6derdag te gaan reizen, om- gjsjjjat de twee rustigste dagen 242.ocde week zijn. gippeyne de Copello ptwijfelt nut SN-vrouwen- 180.50 |«nferentie ■■"■(ROBI „Niet iedere vijf Sen een vrouwenconferentie, ^^lenk dat dat niet zinvol is", neeft staatssecretaris Kap- i9i,'oone van de Coppello van i48.4oncipatiezaken, hoofd van 2j^fflederlandse delegatie op de i33.2oyrouwenconferentie in «jjkbi. gisteren verklaard. 34'goer, zo meent zij, een docu- 27.70't voor toekomststrategiëen i280.oöamt met aherlei uitspra- 51.30op het terrein van buiten- ^•^se politiek die eigenlijk 182.00 emancipatie weinig van 135000' bebben en d*e bovendien 158;ooeiding voor ons zullen zijn 103!50 te onthouden van stem- 1146!»? °f zelfs tegen te stem- 104.20, dan is dat natuurlijk een 2|^® zure zaak. Dan moet je je 37.2oagen of dit soort conferen- 120,00wel zin hebben. „«Stremistische sikhs werpen akkoord t Indiase regering DELHI De radicale Siqjlan de Akali Dal en de In- »w25-7» Federatie van Sikh-stu- loig^n hebben het akkoord i02i8(J7orpen dat woensdag was Jttj-jïjJeengekomen tussen pre- 33 Gandhi en de leider van ioo.90ematigde Akali Dal, Lon- 10190M- Dit akkoord zou een ioi!eoe moeten maken aan de ™JJJ|sten in de Indiase deel- i03!2ot Punjab, waar voorname- ioi.80sikhs wonen. De radicale i02.'oos hebben het akkoord tus- ioo.afcandhi en longowal afge- als een „uitverkoop". De ioo!20jnisatie van Sikh-studen- ^•3®noemden de sikh-onderte- 98 «aars van het akkoord „ver- 9®'20>rs". ROME De laatste vier weken is het in Rome overdag niet „kouder" geweest dan 32 graden celsius. De afgelopen da gen is de temperatuur zelfs naar de 37 graden gestegen, en daarmee is deze stad de heetste van heel Italië. Heter ook dan Florence, doorgaans de warmste (en de koudste) stad van dit land. En wat doen de Romeinen (en toeristen) bij deze hitte? Niets, helemaal niets. Het is juist de kunst om niets te doen. De buschauffeurs, die volgens de voorschriften altijd keurig in lange (blauwe) broek moe ten, rollen de pijpen op tot te gen de knie. En dat is geen gezicht in deze stad die toch zo gesteld is op elegantie. Maar stuur maar eens een bus door het Romeinse verkeer in deze verstikkende temperatu ren. Nog iets wat dezer dagen is waar te nemen in die stads bussen, waarin (niet alleen vanwege het gedrang.) het Romeinse leven altijd zo heer lijk voelbaar is. Normaal ma ken de Romeinen ruzie om een zitpllaats. Maar niet bo ven de 30 graden celsius. Dan zie je hoe ze voor elkaar op staan met de snelheid en voorkomendheid van het Noordeuropese etiquette- -boekje. Want als je zit op zo'n formica-zetel tast de transpi ratie de structuur (plooien en dergelijke) van je pantalon, van je rok aan. En dat doet afbreuk aan de representatie. „Si accomodi", zeggen de Ro meinen dan. Als er toch nog gewerkt moet worden in het hete Rome, doe je dat in de eerste en koelste uren van de ochtend. Sommi ge ambtenaren beginnen om zeven uur, de joggers in het park al om zes uur en de eer ste missen worden voor dag en dauw gelezen. Op de Sala- ria, een van Rome's belangrij ke aanvoerwegen, staat om zes uur al een file. Anders pas om acht uur. De Nederlandse ambassade werkt nu ook al leen maar 's ochtends, uiter aard met schriftelijke toe stemming van Den Haag. Vervroegde werkdagen 's Middags slapen de Romei nen. Om twee uur gaan de rolluiken omlaag en is nie- ledereen in Rome probeert zie;h aan te passen aan de enorme hitte, hoewel dat in de kleding van de nonnen niet tot uiting komt. mand bereikbaar tot tegen half zes. 's Avonds komt Rome pas echt tot leven. De straten vullen zich met wan delaars en op de balkons wor den de voorbereidingen ge troffen voor een avondmaal onder de sterren. Het moeilijkst te verwerken is de hitte voor de toeristen en pelgrims. Ook de paus heeft zijn werktijden vervroegd, en spreekt op de woensdagse ge nerale audiëntie de „menigte" al om 10 uur toe. En alsof hij weer snel terug wil naar zijn zwembad in het lommerijke Castelgandolfo, werkt hij de audiëntie met ongebruikelijke voortvarendheid af. Een ge bed meer, of een zegen min der: onder de brandende Ro meinse zon maakt niemand daar een halszaak van. Trou wens de hitte maakt van het St.Pietersplein een kleine hel of althans een vagevuurtje, waar het zowel geestelijk als lichamelijk dus ongezond toe ven is. Nooit toont dit be roemde plein dan ook zoveel lege plekken tijdens de pu blieke verschijningen van Pe trus' Poolse opvolger als nu in het heetst zomer. Wat de toeristen betreft, zij kijken eerst of er geen politie in de buurt is en nemen ver volgens een duik in een van Rome's fonteinen. Geregeld moet de Barcaccia-fontein op het Spaanse Plein of de Tre- vi-fontein, de beroemdste van Rome. ontruimd worden wan neer de buitenlanders er een zwembad van maken. „Heer lijk" met vrouw en kinderen in de Fontana di Trevi: voor zoiets oneerbiedigs moet je wel van verre komen, uit Duitsland of zo, vinden de Romeinen Zij kunnen zich een dergelijk gebrek aan be schaving maar moeilijk voor stellen. Maar in deze uitzonderlijke hitte springt iedereen wel eens uit de band, zeker als je ver van buren, vrienden en familie bent. Laat overigens niemand zich in Rome enige illusie maken over een frisse regenbui als intermezzo van zoveel warmte. De weerbe richten voorspellen die pas voor eind september, begin oktober. Rome is nu bloed heet, en begint weldra te ko ken. jjaTNA De handel in 95i3onselijke skeletten en funderen is een lucratie- 93 m zaak in India. Volgens 99:001 Indiase krant is deze IJ^del zo lucratief dat 94!ooideren daarvoor wor- 99:301 vermoord. De afge- Irdigde in het Indiase 9 rlement Kailash Pati Misha heeft deze week be kendgemaakt dat in de staat Bihar, in het noord oosten van het land, kin deren worden onthoofd en geprepareerd. De ske letten worden volgens zijn informatie vervolgens naar Calcutta vervoerd om te worden geëxpor teerd. De regering van In dia zei de zaak „niet zo ernstig" op te vatten, maar heeft toch toegezegd een onderzoek te zullen openen. De mogelijke kindermoorden werden vorige maand aan het licht gebracht door de krant „Pathalipoetra Times". Deze krant meldde dat van de 1500 skeletten die per maand van uit India worden geëxporteerd een groot deel afkomstig is van vermoorde kinderen. Vol gens de krant worden de kin deren gedood in een „centrum voor de preparatie van skelet ten" dichtbij twee ziekenhui zen in de stad Patna. Volgens de commissaris van politie van Patna verklaarde dat er niet bijzonders in het centrum gebeurd. Het centrum krijgt een behoorlijk aantal lij ken van de ziekenhuizen, maar het krijgt ook wel eens skeletten van anderen, aldus de commissaris. „Ouders gooi en, geheel volgens de traditie, de lijken van overleden kinde ren in de Ganges, waarna an deren deze opvissen, onthoof den en verkopen", zo ver klaarde de politie-officier. AIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Argeloos wandelde Eelco Eelkema de Ise van Verholen binnen, want dat was een gewoonte in Rijkhuyzen. Daar kennen de n elkaar en staan de deuren altijd gastvrij Eilaas, de arme Eelco werd niet zo ont- 1 als hij gewoon was. Nauwelijks had hij voet binnen de deur gezet, of smidje ^|jjotr" Verholen vloog opgewonden overeind. 3« i/l hoeft niet zo te schrikk'n, Verhool'n," zei 32 7/to sussend. „Ik kom om...." - „Kan me geen 473/jek schelen waar je voor komt!" raasde de 37 i/4d. „ik heb geen pottekijkers in de smidse 213/pig! Maak dat je wegkomt, koddebeier-van- 19 s/is! Ik kan je missen als kiespijn!" - De smid Jjj door het dolle heen. Dat kon je wel zien. Hij 35 MP zich op de technische tekeningen aan de «3/tur met de duidelijke bedoeling de voorstel- 3 aan Eelco's aandacht te onttrekken. Maar i^Jdat Eelco een geoefend speurder was ont ging dat kunstje hem niet. „Kom kom...," zei hij en in zijn stem klonk een licht verwijt. „Mag je vrind Eelco niet zien wat er op de blauwdrukk'n staat? Dat geeft te denk'n, Verhool'n. Zeker be zig met een geheime uitvinding, niet?" - En hier mee trof Eelco de spijker blijkbaar precies op de kop, want de razende smid raakte nu hele maal buiten zijn zinnen. Hij greep een hamer en begon daar zó onbeheerst mee in het rond te zwaaien, dat wij het ergste moeten vrezen. Ge lukkig was daar Jopie (009) de Bietel, die tac tisch kon ingrijpen. Met een zacht lijntje werkte bij de verbijsterde Eelco Eelkema de deur uit, zachtjes fluisterend: „Ziet u nu wel, meneer Eel kema? Baas Verholen is vreselijk overspannen. Dementia albabegrijpt u wel?" - „Ik heb met dat mens van Alva niks te maak'n," gromde Eelco bars. WASHINGTON Ethiopië heeft het gebruik van 100 Kenyaanse vrachtwagens verhinderd voor het over brengen van voedsel van de havens naar de droogtege- bieden. Dit verklaarde gisteren de directeur van het Amerikaanse Agency for International Development (AID), J. Peter McPherson. McPherson zei tegen een commissie van het Huis van Afgevaar digden in Washington dat Ethiopische autoriteiten hem hadden laten weten dat zij niet zouden toestaan dat Kenyaanse chauf feurs het land binnenkwamen om de vrachtwagens te besturen die AID in Kenya heeft gehuurd. Hij zei verder dat in de drie grote havens van Ethiopië meer dan 100.000 ton voedsel lag opgeslagen, maar dat er niet voldoende transportmiddelen waren om het over te brengen naar de gebie den in het noorden, waar de nood het hoogst is. Overleg met de Ethiopische regering heeft ook niet geleid tot het beschikbaar komen Van Ethiopische vrachtwagens. „De Etiopische regering heeft duizenden vrachtwagens. Hiervan zouden er meer ge bruikt moeten worden voor het vervoer van dit voedsel", zei ^IcPherson. j Een kruisraket in de takels voor de lancering. OTTAWA Uitgerekend in het land dat al in 1969 besloot dat het nimmer atoomwapens zou bezitten, Canada, worden proeven genomen met de Ameri kaanse kruisraket, die met atoomkop onder meer bestemd is voor plaatsing in Nederland. De afgelopen winter heb ben drie kruisraketten een proefvlucht gemaakt. Tot en met 1988 zullen jaarlijks nog zes proeven worden genomen. De Verenigde Staten beproe ven de raket in Noord-Canada omdat de natuurlijke omstan digheden veel sneeuw en ijs grote overeenkomsten vertonen met het gebied waar de kruisraket in oorlogstijd voor is bestemd: de Sovjet-U- nie. De Canadese regering ging akkoord met de proeven onder de voorwaarde, dat de kruisraket geen nucleaire, chemische of biologische la ding mee zou dragen. De kruisraket wordt in Noord west-Canada gelanceerd van onder een B-52-bommenwer- per. In een corridor van 150 kilometer breed vliegt hij met een gemiddelde snelheid van 700 kilometer per uur naar zijn doel, 2.600 kilometer ver der, om daar aan parachutes bungelend te landen. De kruisraket vliegt nooit dichter dan vijf kilometer langs be woonde gebieden. Op het mo ment dat zich iets onverwachts voordoet, kan de vlucht elk moment worden afgebroken. De proeven met de kruisraket ten hebben in Canada tot pro testacties geleid. De meest in het oog springende demonstra tie kwam van Greenpeace, die de vlucht van de raket wilde versperren met balonnen in een visnet. „De kruisraket vloog net over onze met heli um gevulde balonnen heen", aldus de woordvoerder van Greenpeace, George Callies. Jim Bohlen, een ander lid van Greenpeace, kondigde aan dat zijn organisatie in 1986 in staat zal zijn met elektronische ap paratuur de vlucht van de kruisraket te beïnvloeden. De Amerikaanse luchtmacht ont kent echter dat dit mogelijk is. „Er is geen mogelijkheid om van buitenaf in te grijpen in de navigatie van de raket". Blijft de vraag waarom Cana da, dat zo fel gekant is tegen het gebruik van nucleaire wa pens, volop meewerkt aan het testen van de kruisraket, die voorbestemd is een nucleaire lading op de vijand af te vu ren. „Daar zijn", zegt de hoog ste ambtenaar van het Cana dese ministerie van defensie Beverley Dewar, „twee rede nen voor. Ten eerste staat Ca nada achter het principe van de NAVO dat afschrikking kan leiden tot wereldwijde veiligheid en een stap is op weg naar ontwapening. Ten tweede wil Canada tonen dat het een volledige plaats in neemt in het bondgenootschap zonder dat het daarvoor nucle aire wapens binnen de strijd macht heeft". AAD JONGBLOED PARIJS Het gezond ver stand heeft overwonnen: Guy Laroche kreeg de Gouden Vingerhoed voor de beste winterkollektie. Zij was rela tief eenvoudig en vooral: draagbaar, tenminste in ver gelijking met sommige waan zinnige kreaties, zoals die van Paco Rabanne: interplanetaire wezens met één voet op Mars ven één in Europa, schuilkel ders van jurken van ijzer- draad met hier en daar een vinyl paneel. Op de laatste dag van de Hau te Couture modeweek in Pa rijs liet ontwerpers Givenchy zien dat de sexy femme fatale weer helemaal terug is in het modebeeld. Zijn nieuwste ere- Cecilia Peck, dochter van de Amerikaanse filmster Gregory Peck, showt voor Guy Laroche een knielange zwart fluwelen ja pon, met daarop een asymmetrisch lijfje van blauw satijn. a ties zijn geschikt voor lun chafspraken of een flirterig rendez-vous op een terrasje of in de Ritz. Strakke jasjes met zig-zag sluiting en grote kno pen op een zeer strak om de derrière spannende rok zor gen voor een uitnodigend ef fect De cocktailjurken zijn duur en sentationeel, zoals de lavendelblauwe ,geisha"-jurk met donkerpaarse accessoires Fluwelen kragen, opvallende knopen en strakke mouwen moeten de „sophisticated look" van de Givenchy- vrouw benadrukken. Daar horen ook gedrapeerde tur bans of kleine ronde „pillen doos" hoedjes bij. Per Spook ziet overal sterren: in de zaal (Jeanne Moreau, Marie Christine Bar ra uit) en op zijn jurken, maar dan van strass. Voor overdag voorziet hij een ijselijk-koude winter: in de pantalons van teddybeer ziet^elfs de meest graatmage re mannequin er plomp uit Maar nu trekt ze twee ritsen open, waar normaal de zijna den zitten en daar verschijnen twee superslanke benen in dikke, wollen panties. Deze ontwerper is op zijn best met sluike, zijden modellen: een J win set met zeer lange, gebor duurde cardigan en oversla-' glijfre op een lange rok van geplisseerde zijde bijvoor beeld. Veel nieuwe ideeën: een plooirok met overslagef- fekt, een nieuwe stof (ge vlochten vlaslinnenen een avondjurk waarvan het schouderloze lijfje geheel in banen van een paar centime ters is verdeeld, die zich dan vanaf de heupen verbreden tot een zeer wiide rok met rond paraplu-plooien. IVeer rood, rood met donkerblauw, üsblauw en roomwit, een beetje een mineur-kollektie Zelfs de bruid in een wit-satij- nen waaierjurk lijkt een beet je mat, onderkoeld met haar goedkope namaakbloemen kon daar nu echt geen na tuurlijk bloemetje meer aP

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5