~och gif in Duitse wiinen i Ramp in Tesero houdt Italië spiegel voor erenigde Staten en China idertekenen kernverdrag MEER DAN 630 ARRESTATIES IN ZUID-AFRIKA Romeinse restaurants schrappen brood en couvertvan menu -TENLAND Ceidóc Souuint WOENSDAG 24IULI1985 PAGINA 7 rikaanse justitie lie opnames uigkaping zien [NGTON Het Amerikaanse ^•ie van justitie heeft van de )te televisiemaatschappijen alle en geluidsopnamen opgeëist, naakt zijn tijdens de kaping ït TWA-vliegtuig in Beiroet, lordvoerder van het ministerie jrde dat sommige opnames van ■urtenissen nog eens nauwkeu- eken moeten worden. Om juri- redenen was besloten de ban der strafbedreiging op te eisen, de niet zeggen waarom de re- het materiaal in beslag neemt, de hele affaire duidelijk zeer B liR>- Meer dan helft Chinezen ontduikt de belasting PEKING Meer dan 50 procent van de belastingplichtige werkeenheden in China geeft onjuiste gegevens op. Dat heeft een functionaris van het ministerie van finan ciën verklaard volgens een bericht van Radio Peking. Jin Xin, hoofd van het be lastingbureau van het ministerie, ver klaarde dat in China net als in de kapita listische landen allerlei methoden worden gebruikt om de belasting te ontduiken: onjuiste gegevens over de inkomsten uit verkoop, opvoering van de onkosten en een dubbele boekhouding. De Chinese re gering heeft besloten dit jaar een groot scheeps onderzoek in te stellen naar belas tingfraude en -ontduiking, aldus de func tionaris. Veel arrestaties bij politieactie tegen drugshandel in VS CHICAGO In de Verenigde Staten zijn gisteren meer dan 120 mensen ge arresteerd en zijn complete gebouwen als flats en restaurants geconfisceerd. Volgens de FBI was het een van de grootste politieacties tegen de handel in drugs in de VS. Meer dan 400 politie mannen voerden 's ochtends vroeg in vallen uit in de staten Illinois, Texas, Californië, Colorado en Indiana. Minis ter van justitie Edwin Meese III zei dat tot de actie was besloten, na een onder zoek van twee jaar door het Ameri kaanse bureau voor de bestrijding van de drugshandel DEA en de FBI. Libanese leiders betichten Israël van piraterij Libanese leiders hebben de be schieting gisteren door Israëlische kanonneerboten van een schip in de haven van de Zuidlibanese stad Sidon piraterij genoemd. Zij dringen aan op internationale strafmaatre gelen tegen Israël. Minister van jus titie Nabih Berri, die tevens minister is voor Zuid-Libanon, zei tegen de actie te hebben geprotesteerd bij de VN. Bovendien diende Berri een klacht in over Israëlische militaire acties in Zuidlibanese dorpen. Vol gens het Israëlische militaire opper bevel had het onder Cypriotische vlag varende vrachtschip Roule zich verdacht gedragen. M.23-7 t, y 42 701 rard Kessels) 12.00 lii.'oo Het schandaal de Oostenrijkse wij- 127 00 ZiCh met 72.50 'erder uit. Voor het 16I?is nu ook in twee 1eo'oo wUnen diëthyleen- 145,'oobl gevonden, een stof ^f;J$aauw verwant is met niddel dat voor het 4iö.'öö n van anti-vries ge- t wordt. 965.00 117,80 113.80 jjnen zijn afkomstig uit 242'oof fhied Rhein-Hessen. Het 43^00 t een Framersheimer 25950 re® Huxelrebe Auslese i6o]oo 13 en een Albiger Peters- berg Optima Beerenauslese uit hetzelfde jaar. In beide wijnen werd een hoeveelheid diëthy- leenglycol aangetroffen van 0.2 gram per liter. Dat is min der dan in de' meeste Oosten rijkse wijnen is gevonden, maar eveneens schadelijk. Vorige week nog moesten Ne derlandse keuringsdiensten hun melding intrekken dat ze het verboden spul in Duitse wijn hadden aangetroffen. Nu is er volgens minister Topfer van milieu en volksgezond heid van Rheinland-Pfalz ech ter geen twijfel mogelijk. Top fer: „Nadat het diëthyleengly- col was gevonden, hebben we een tweede onderzoek uit la ten voeren om de consument zekerheid te geven. Dat beves tigde de uitkomsten van het eerste onderzoek." De vondst is voor de Duitse autoriteiten reden in hoog tempo door te gaan met het onder de loep nemen van alle Duitse wijnen. De officier van justitie is inmiddels begonnen met een onderzoek naar de beide gevallen die nu aan het licht zijn gekomen. Het minis terie van volksgezondheid in Bonn publiceerde gisteren een overzicht van 633 proeven, waarbij in Oostenrijkse wijn het verboden goedje werd aan getroffen. Volgens de stand van zaken op dit moment gel den 250 Oostenrijkse wijnen als „besmet". De Duitse wijn drinkers kunnen de lijst kos- tenloos aanvragen. Inmiddels is in Bielefeld een Oostenrijkse wijn gevonden waarin 19 gram van de giftige stof zat. Een do sis van 14 gram wordt dodelijk geacht voor mensen met een zwakke afweer. In Nederland was eerder een wijn uit 1979 aangetrofen met een dosis van 20 gram per liter. De Oostenrijkse Boerenbond heeft gisteren in Bonn heftige verwijten geuit tegen een aan tal politici in Oostenrijk. Vol gens de boeren hadden zij al in 1981 het parlement in Wenen er op gewezen dat er op grote schaal met wijn geknoeid werd. „Maar wij werden dood gezwegen en zelfs bedreigd", zei Robert Durr. Volgens de boeren hebben Oostenrijkse politici de grote wijnhandela ren jarenlang de hand boven het hoofd gehouden. Michael Gruber van de bond: „Ofwel de parlementariërs hebben van niets gewezen, hoewel we hen uitdrukkelijk gewaar schuwd hebben, en in dat ge val zijn ze niet geschikt voor hun taak. Of ze hebben het wel geweten, maar niets wil len doen". De boeren eisten het aftreden van de Oosten rijkse minister van landbouw Gunter Haiden omdat hij niet tijdig in actie is gekomen. De Nederlandse Keuringsdien sten hopen nog deze week het onderzoek naar de vergiftiging van wijnen af te ronden. Naast Oostenrijkse wijnen worden ook wijnen uit andere Europe se landen onderzocht. Daarin is tot nu toe geen gif gevon den. Peres bereid tot gesprek met twee Palestijnen JERUZALEM Van een lijst met namen die zijn voorge steld door de PLO- voor een gezamenlijke Jordaans-Pales- tijnse delegatie voor onder handelingen met Israël zouden twee aanvaardbaar zijn voor Israël. Dit heeft de Israëlische premier Peres gisteren ver klaard, zo meldde de Israëli sche radio. Bij de twee gaat het volgens de radio om Hanna Si- niora van het in Oost-Jeruza- lem veschijnende Palestijnse dagblad Al Fajr en Faez Aboe- -Rahmeh, voorzitter van de advocatenvereniging in de Ga- zastrook. Peres zei volgens de radio dat de PLO 22 namen had voorgesteld aan de Jor daanse koning Hoessein en dat deze er 15 van had verworpen. De lijst van zeven die over bleef werd voorgelegd aan de VS. 58.00 Bn klNGTON Presi- heeft dins- lüi.oo Ie Chinese president iannian begroet op 32^80 jVitte Huis en zijn lüiS teuring gegeven voor g-JJ dertekening van een 27.50 ag voor samenwer- jioiw in kerntechnologie. Het verdrag, dat later op de dag werd getekend, maakt de weg vrij voor de verkoop van Amerikaanse kerncentrales en andere technologie, die China nodig heeft voor de uitvoering van een ambitieus project voor atoomenergie. Het verdrag moet nog worden goedgekeurd door het Amerikaanse Con- ADVERTENTIE MALLORCA, NOG GOEDKOPER DAN U DACHT App PORTO FINO te SANTA PONSA heerlijk gelegen bij de baai. Vliegvakanties: 8 dgn. v.a. 695.-15 dgn. v.a. 825.- Vertrek elke woensdag en zondag wa. 11 augustus. Toeslag vertrek zondag f 25,- Vraag uw ANVR-reisbureau of bel 070-654800 of 521551 gres, maar dat zal waarschijn lijk geen bezwaren hebben. De woordvoerder van het Witte Huis, Speakes, verklaarde dat de VS afdoende garanties heeft gekregen van China dat de Amerikaanse kerntechnolo gie alleen gebruikt zal worden voor vreedzame doeleinden. Verder werden ook verdragen ondertekend voor onderwijs en cultuur, en een visserijak koord dat China in staat stelt in Amerikaanse wateren te President Reagan ontvangt de Chinese president. Li Xiannian op het Witte Huis. Deze zei even later verheugdheid te zijn over het spoedige herstel van de Amerikaanse president, die anderhalve week een zware operatie had ondergaan. (Van onze corrspondent Cees Manders) ROME Afrekenen in Italiaanse restaurants levert vooral voor buitenlanders nogal eens problemen op vanwege de ..pane e coperto". Dat hebben we toch helemaal niet gehad, reageren de meeste buitenlanders als ze op de rekening het onderdeel pane e coperto" lezen. De ober (meestal nors. althans in Rome) wijst dan op de broodmand. of die nu aangeraakt is of niet. en op het servet, het bevuilde tafel kleed, de stoel en de tafel. Begrijpelijk dat deze uitleg voor de meeste toeristen niet voldoende is. „Pane e coperto" (brood en couvertkost per persoon 1.500 tot 4.000 lire (tussen de tweeënhalve en drieënhalve gulden) en veroorzaakt in de Italiaanse pizze ria's misverstanden en ruzies bij de (meestal zuinige) toe risten. Om vooral deze toeristen te gerieven, hebben de Romeinse restaurateurs besloten ..pane e coperto" af te schaffen en de prijs daarvan toe te voegen aan die van de gerechten. Dit is een revolutionaire verandering in de Ita liaanse pizzeria-conventies, die dan ook haar tijd moet heb ben. De afschaffing van deze „pane e coperto"gebeurt zo doende geleidelijk: eerst in Rome en vervolgens elders in het land. De pizza-verkopers in de omgeving van het centraal sta tion Termini in Rome zijn tegen de afschaffing van „pane e coperto". Hun restaurants zijn de goedkoopste van de stad. en worden dus druk bezocht door toeristen die niet zoveel geld hebben. „Die toeristen bestellen het goedkoop ste op het menu en eten dan de hele broodmand leeg. Al dat brood kunnen we natuurlijk nooit verwerken in de prijs van bijvoorbeeldde sla, die maar 2.000 lire kost", al dus een van de restauranthouders, die de maatregel overi gens wel zal moeten volgen. (Vervolg van voorpagina) PRETORIA Sinds de af kondiging van de noodtoe stand in 36 van de ruim 300 zwarte woongebieden in Zuid- Afrika, zijn tien mensen bij onlusten gedood. Meer dan 630personen zijn sindsdien ge arresteerd. Daarbij zijn niet de mensen gerekend die tijdens onlusten zijn aangehouden. Onder de arrestanten bevin den zich talrijke kerkelijke lei ders, studenten, vakbondsle den en leiders, van het UDF, het multi-raciale Verenigd De mocratisch Front, de belang rijkste niet-blanke oppositie partij. Op de lijst van arrestanten die de politie bekend heeft ge maakt staan ook vier blanken, die bekend staan vanwege hun activiteiten tegen de apartheid. Verder zijn er zestien Aziaten aangehouden die lid zijn van het Transvaal Indian Con gress, een aan het UDF, het Verenigd Democratisch Front gelieerde organisatie. Ook een aantal dominees is aangehou den, onder wie dominee De Villiers Soga, het hoofd van de Associatie voor de benoeming van Afrikaanse dominees in Zuid-Afrika. Op grond van de noodtoestand kunnen zij voor onbepaalde tijd voor verhoor worden vastgehouden, zonder dat zij met advocaten mogen overleggen. Bij rellen in zwarte woonwij ken waar de noodtoestand niet van kracht is, kwamen giste ren twee zwarten óm het le ven toen de politie met hagel op demonstranten schoot. Over de preciese omstandighe den waaronder de nieuwe do den vielen is echter niet veel bekend. Als uitvloeisel van de noodtoestand is de berichtge ving over incidenten sterk be perkt. it se enman biedt 90 mark 'wortepremie i uBACH Een welge- Duitse zakenman in rus- |rontrust door het steeds 1 de geboortecijfer in zijn heeft ruim 1.100 gulden :d aan de ouders van lieuwe baby in zijn 2.500 lers tellende woonplaats. leren zijn de toekomst ien volk, de stichters van [ïen en de belastingbeta- yan de toekomst", ver- de Wilhelm Rademacher »t toelichten van zijn on- likelijke aanbod, dat geldt ind 1986. De Westduitse king daalt sinds 1972. •n er toen 58,31 miljoen i, in 1983 telde Duitsland jnaar 56,87 miljoen inwo- DAM IN STA VA WAS WARE „WATERBOM' ROME De modderramp van Tesero is in Italië har der aangekomen dan vele voorafgaande natuurram pen. Vaststaat dat deze ramp niet het resultaat was van natuurverschijn selen, maar een gevolg van menselijke nalatig heid. De kunstmatige meertjes waarvan de wanden het bega ven, waren voor het laatst ne gen maanden geleden geïn specteerd, terwijl dat toch elke drie maanden moet gebeuren. Een deskundige zegt dat de bassins twee keer meer vloei stof bevatten dan mocht en verantwoord was. „Het zijn pure waterbommen". Volgens andere berichten was de dam in Stava een van de talloze niet officieel geregistreerde stuwwerken van deze aard in Italië. De verantwoordelijken voor de gang van zaken moeten niet alleen gezocht worden in de directie van de mijnbouw- maatschappij, maar ook in kringen van de lokale, provin ciale en regionale bestuurders. De overheden hadden in het belang van de burgers moeten controleren of de particuliere mijnbouwmaatschappij de voorwaarden waaronder een exploitatievergunning was verleend wel naleefde. Of die verantwoordelijken ook schul digen zijn in de zin van het strafrecht zal de justitie uitma ken. Om te beginnen zijn te gen 30 personen dagvaardin gen uitgebracht. De onder zoeksrechter heeft al zijn ver bazing geuit over de „rotzooi" die hij in de officiële stukken met betrekking tot de mijn heeft aangetroffen. Van alle kanten wordt erop gewezen dat het zo in dit land niet langer door kan gaan. Er is teveel „incuria" (zorgeloos heid, in de zin van „laat maar waaien") waarschuwt ook het Vaticaan, dat vaak als het ge weten van Italië optreedt. Met een beetje minder „incuria" had de ramp in Tesero kunnen worden voorkomen. Ook in het parlement is giste ren in deze zin gesproken. De communistische kamervoorzit ter Jotti twijfelde zelfs aan de beschaving van het land, als het zijn burgers niet beter kan beschermen. De regering heeft verklaard machteloos te zijn, als het erom gaat bassins als die van Tesero op hun deugde lijkheid te controleren. Dat is de bevoegdheid van de lokale overheden. Er ligt wel een wetsontwerp om hierin veran dering te brengen. Maar zo lang dat geen wet is, kan Rome alleen ingrijpen als een ramp zich eenmaal heeft vol trokken, maar niet om die te voorkomen. De modderramp van Tesero heeft voorlopig als enig posi tief gevolg dat alle kunstmati ge meertjes, dammen en dij ken in het hele gebied van Noord-Italië dezer dagen op hun deugdelijkheid worden gecontroleerd. In Tesero gaat het zoeken naar menselijke resten de komende dagen gewoon door. Gister morgen is nog een stoffelijk overschot gevonden, dat overi gens niet was te identificeren. De officiële schatting van het aantal doden is gisteren plotse ling fors verhoogd tot 250 a 280 vergeleken met het eerde re cijfer van iets meer dan 200. Waarom de officiële schatting plotseling omhoog is j niet bekend. Een bulldo zer stort even buiten Tesero een massagraf dicht, waarin 37 slachtof fers van de dambreuk liggen begra ven. lllDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Ook kapitein Tjerk Hinze Bonkema trad hut binnen. „Ahoy, Verholen," lachte hij. ir een beetje bekomen van de schrik? Ik jgen, laten we samen een gezellige oor- 91/4 drinken. Wat dacht u daarvan?" Bedrijvig o 7/a hij een fles „Ouwe Friese" open en even 3/8 klokte het geestrijke zeemansvocht al in de 6 5/asn. „Dat hebben we handig gespeeld, kolo- ®3/8' vervolgde hij. „Ik deed net of ik dacht dat e eer hier eigenlijk de spion Pjotr Nogrottr ii/4 Zo wist ik de argwaan van dikke Bulbac in 4 3/aP te sussen. Ook gaf ik bevel beide spion- 6 7/8 apart op te sluiten. Zo komt het dus ook in 3 3^ (rant." - „Het was een ideetje van mij," 11/2 Ie kolonel Plimmp bescheiden. „Maar dat 13/4Ijt niet we9, dat 'e het Prima hebt uitge- 13/8 Bedankt, Bonkema! Proost!" - „Mag ik 3 5/8 pok even wat vragen?" zei smidje Verholen, j 3/4 h dubbelganger zit nu in de smidse te Rijk- :en, maar wat gebeurt er intussen met mij?" ja, dat is een vervelende zaak," antwoordde kolonel Plimmp. „De veiligheid van de staat en het landsbelang eisen, dat we u even uit de buurt houden. Eventjes maar, tot agent 009 de zaak heeft afgewikkeld. Intussen gaat u fijn lo geren in een mooi hotel, alles op kosten van de B.G.D. natuurlijk." - En omdat agent 009 nu tóch weer ter sprake is gekomen, gaan we maar weer 'es terug naar Rijkhuyzen om te kijken of deze werkelijk zo'n goede afwikkelaar is. We treffen hem aan in de smidse, waar hij bezig is „Pjotr" Verholen te assisteren bij een zeer moeilijk werkje. Tegen de muur hingen grote, technische tekeningen en Pjotr was bezig een kathodelekstraaltransistor vast te lassen aan de kosmische pluspool van de veldmagnetisch wis- selstroomkeerweeranker. Kenners weten nu meteen hoe dat gaat.. Agent Jopie 009 hield de spitsdraden goed vast en zorgde ervoor, dat ze niet kruislings verkeerd tegen de contactpun tjes kwamen te zitten Zandloperfiguur beheerst Parijs modebeeld PARIJS Sluikvallend en Se modehuis Chanel, dat giste- kort: dat zijn op dit moment ren aan de beurt was voor de de trefwoorden van het Fran- Haute Couture wintershows in Parijs. Ook hier weer de smalle taille en het zandloper- figuur, dat deze week het Pa- rijse modebeeld lijkt te be heersen. Details zoals knopen en strik jes zijn eigenlijk het enige dat nog aan Chanel doet denken in de uitdagende, strakke en korte ontwerpen van Karl Lagerfeld. Hij gebruikt daar bij adembenemend mooie stoffen van ruwe tweed tot weelderige tafzijde. En na tuurlijk veel vrolijke accessoi- Topmodel Ines de la Fressan- ge van het modehuis Chanel showt een uitdagend korte bruidsjurk van ontwerper Karl Lagerfeld. res, zoals beeldschone satijnen baretten en brede, gewatteer de ceintuurs met goudkleuri ge gespen, waarmee de taille ingesnoerd wordt voor het zandlopereffect De met felle kleuren afgezette mantelpak jes hebben vaak vleermuis- mouwen, de zeer strakke rok ken blijven een flink stuk bo ven de knie. Lagerfelds avondmode oogstte veel be wondering: letterlijk en fi guurlijk oogverblindende jas jes, versierd met glinsterende abstracte of Egyptische motie ven. Enorme veelkleurige taf- zijden capes, die gedragen worden over nauwe, rechte jurken. De grote held van de dag is Ungaro, die vandaag de twin tigste verjaardag van het huis viert. Ook dit jaar brengt Un garo weer zeer korte rokken en felle kleuren. Veel creaties worden bekroond met een tulband, van de klassieke tot het ingedeukte theemutsmo- del. Tailleurs met klokkend schootje en vaak klokkende, maar toch smalle rok. Nieuw voor de winter zijn gebloemde zwart-wit rokken, kort en smal of lang en vaag klok kend. Soms vergeet je de lijn omwille van de schreeuweri ge kleuren: een jasje met rood-zwarte bloemen bedrukt op een rok met geel-zwarte bloemen met een blousje met rood-zwart en een hoed met blauwsel-blauwe en zwarte bloemen, zeg nu zelf... Als finale een rose bruid, de armen zo zwaar met rozen be laden, dat er geen plaats meer is voor een bruidegom. De held van ons verhaal is een kleine grijze muis tussen al die paradijsvogels. Zijn muze Anouk Aimée straalt hem op de eerste rij tegemoet

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7