Tutu dreigt Zuid-Afrika te verlaten Zeelandbrug wordt waterdicht gemaakt Winsemius zet mes in bouwvoorschriften ~cht jaar fcëist "Ngen arts Ee Terp fraël laat iipnieuw Ibanezen jpj FISCUS ZOU HASJDEALER HEBBEN WILLEN OMKOPEN Nederlandse oma smokkelde drugs „GEWELD VAN ZWARTEN ONDERLING MOET STOPPEN' Ontsnapte olifant eet bakkerij leeg Overheid werkt in 1995 „papiervrij" Invalide Belg door ratten doodgebeten 1985, 76e jaargang no, 23252 HET WEER Zonnig en vrij warjn. Van nacht omstreeks 12 morgen ongeveer 27 graden. Zwakke zuidoostenwind. Zon op: 05.51; onder: 21.41. Schev. Hoog water: 8.58 en 21.38; laag water 4.49 en 17.03 woensdag 24 juli TV-TIPS „The Hindenburg", film over ramp met deze luxueuze lucht- boot. Ned. I, 20.33 uur. Ned. II, '21.30 uur slot „Danser!". BRT 1, 20.15 uur „Met Mike in zee", gasten: o.a. Steve Harley en Marleen Gordts. Duitsland 3, 22.30 uur film: „Inside the Ma fia". Uitgave Westerpers, behorende tot SijthofJ Pers. Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5%BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,< ,43 per mm. ven C weg 1985 nn rjn2J HAAG Officier elijk I justitie, mr, J. de inrdt, heeft gisteren bij iaagse rechtbank acht al ir^evangenisstraf geëist de 32-jarige huisarts bejaarde bewo gen van het verzorgings- ap is De Terp in Den ,e ro* door middel van een n jrrine-injectie om het ns <fi heeft gebracht, ïoerr »te <jn gedragingen heeft de te difts zich volgens mr. De el- Oldt schuldig gemaakt aan ngereidheid" en een vol- wa^ gebrek aan normbesef van leven en tuee Van euthanasie is in de sclvan de officier geen spra- öngezien bij geen van de nd. omgekomen bejaarden ie is geweest van een ïaam verlangen tot le- oudaeëindiging. „Hij heeft eigen goeddunken een gemaakt aan het leven afhankelijke mensen. Dat en laakbaar als moord om ander motief dan ook", e de officier in zijn requi- Spong, die als verdedi- van de huisarts optrad, —bijzonder veel moeite met ergelijking. Hij is van me- dat zijn cliënt hooguit on- -uldigheid kan worden iten. „Hij is een zonde- 0 worden, terwijl er van zonde geen sprake is", 1 mr. Spong tijdens zijn Ivoerige pleidooi. Hij acht ts op alle punten die ten zijn gelegd onschuldig en Jcht de president van de ■eXtbank dan ook zijn cliënt Middellijk in vrijheid te Men. Dat verzoek werd niet Minoreerd. Over veertien \'Jï doet de rechtbank uit- Mak. X 10: Arts nam opvallend X;le beslissingen. AVIV Israël heeft •.'ochtend honderd Libane se vangenen, overwegend ;'jen, vrijgelaten uit de ttdisraëlische gevangenis Mj Atlit. Zij zijn per bus Mjr Libanon gebracht. De ;Serd vrijgelaten Libane- X is de tweede groep die vrijgelaten na de afloop de gijzeling van veertig ;èrikanen in Beiroet. Is- houdt nu nog 335 Liba- n en Palestijnen vast, loor het Israëlische leger razzia's in Zuid-Libanon Mg opgepakt. Het Israëlische •:Xplad Davar meldde dat de Pftj trende 335 Libanese ge- '•'vgenen zullen worden elaten in drie groepen tussenpozen van twee John en Yoko Het lijken John Lennon en Yoko Ono zelf, maar het zijn de ac teurs Mare McGann en Kim Miy- ori, die samen de hoofdrol zullen spelen in de Amerikaanse tv-film ,,John and Yoko - A Love Sto ry". McGann speelde al eerder de rol van Lennon in een musi cal in Liverpool, Miyori was on der meer te zien in de Beatles film „Sgt. Peppers Lonely He- arts Club Band". De film over het leven van Lennon kwam eer der in de publiciteit toen de ac teur die oorpronkelijk John Len non zou spelen werd ontslagen, omdat hij was geboren als Mark Chapman, zoals bekend ook de naam van de moordenaar van de voormalige Beatle. AMSTERDAM Een hasjleverancier van het Amsterdamse jongerencentrum Happy Family zou door de fiscus zijn benaderd om in ruil voor belastende verklaringen over de organisatie een belastingvermindering van 30.000 gulden te krijgen. De hasjleve rancier, J. van E., ging niet op het aanbod in maar meldde 'het voorstel aan Happy Family. Dit heeft de raadsman van Happy Family, mr. Pen, bevestigd. Volgens Pen is E. bereid zijn verklaring onder ede af te leggen tijdens een behandeling in hoger be roep tegen >de uitspraak van een kort geding dat de Happy Family tegen de belasting dienst had aangespannen over beslaglegging van subsidiegelden. Daarin werd de fiscus in het ongelijk gesteld, waarna appel werd aangetekend. Het ministerie van financiën gaat niet inhoudelijk op de beschuldigingen van Van E. over omkoping in, omdat „de zaak onder de rechter" is. Wel is het volgens het ministerie zo dat de belastingdienst betalingen kan verrichten aan mensen die tips hebben verstrekt. „De procedures inza ke het opleggen van aanslagen staat volstrekt los van regelingen voor tipgeld en mo gen niet worden vermengd". BREMEN De Westduitse politie heeft in Bremen een 83-jarige Nederlandse vrouw gearresteerd wegens smokkel van verdo vende middelen. De vrouw was in het bezit van 30 gram heroïne en 15 gram hasjiesj. De politie maakte gisteren bekend dat zij samen met haar 29-jarige kleinzoon regel matig drugs naar West-Duitsland smokkel de. Op grond van haar leeftijd is zij naar Nederland uitgewezen. Tegen haar klein zoon is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Volgens mededelingen van de politie van Bremen heeft de 83-jarige vrouw ten min ste acht maal heroïne naar West-Duitsland gebracht. JOHANNESBURG De Angli caanse bisschop en Nobelprijswin naar voor de vrede Desmond Tutu, heeft gedreigd dat hij en zijn gezin Zuid-Afrika zullen verlaten, als er geen einde komt aan de moorden door zwarten op zwarten, die als po- litie-informanten en verraders wor- déh beschouwd. De zwarte bisschop sprak tot een menigte van meer dan 30.000 mensen tijdens de begrafenis van 15 zwarten in de zwarte woon wijk Kwa-Thema bij Johannesburg. Tutu reageerde op de gruwelijke dood van een zwarte vrouw, die zaterdag tijdens een begrafenis werd gestenigd, geslagen en levend in brand gestoken. Televisie beelden hiervan zijn de hele wereld over gegaan. Tutu verklaarde: „Miljoenen mensen over de hele wereld steunen onze strijd. Maar toen zij die beelden op tv za gen, zeiden zij: nee, als deze mensen tot zoiets in staat zijn, zijn zij nog niet rijp voor de vrijheid. Daarom, als het weer ge beurt, vertrek ik met mijn familie uit dit land, dat ik liefheb". De voorzitter van het African National Congress (ANC), Oliver Tambo, heeft gis teren opgeroepen het oproer uit te breiden tot de blanke gebieden in Zuid-Afrika in een algemeen offensief tegen de apart heid. Blanke gebieden zijn tot nu groten deels gevrijwaard gebleven van het ge weld, dat in zwarte woonsteden de afgelo pen anderhalf jaar aan ongeveer 500 men sen het leven heeft gekost. Dat geweld bracht het blanke bewind tot het uitroe pen tot de noodtoestand, het afgelopen weekeinde. Pagina 5: Meer dan 440 arrestaties in Zuid-Afrika De kisten van de vijftien zwarten, die gisteren in de zwarte woonwijk Kwa-Thema bij Johannesburg werden begraven. De begrafenis werd bijgewoond door meer dan 30.000 'ÜAMBURG In Hamburg de bakker bij zijn zaak aan- wekte op haar beurt de cir- gisterochtend een drie kwam trof hij daar de oli- cusdirecteur uit zijn slaap, Vjtn zware circus-olifant fant aan. Het duurde even die zijn medewerkers de •Iptsnapt en een bakkerij voor de nijvere midden- olifant terug liet halen. 'nnenwandeld, waar hij stander besefte dat hij echt Overigens pas nadat het ij! ch te goed heeft gedaan wakker was en hij de poli- dier was uitgegeten. Xpn het verse brood. Toen tie waarschuwde. De politie PAALZITTEN WEER VAN START Met een aarzelend startschot veroorzaakt door nattigheid in den. Geen van de aangemelde deelnemers liet het vanmorgen de loop van het enkelloops jachtgeweer uit 1854 heeft wet- afweten, alle achttien beklommen zij in een vrolijke stemming de houder P.C. Heemskerk van Noordwijkerhout vanmorgen om ne- onder een stralende zon opgestelde palen. De heren moeten het gen uur de vijfde editie van het Wereldkampioenschap Paalzitten tot zondagmiddag vijf uur volhouden om het record van Piet boven het Oosterduinsemeer in Noordwijkerhout ingeluid. Dit Hoogeboom uit Leiderdorp nu weer aanwezig op paal 1 te jaar staan de 18 palen anders opgesteld, negen aan weerszijden breken. Het staat op 103 uur. Het damesrecord staat op 92 uur van het podium waarop veel evenementen zullen worden gehou- en 14 minuten. MIDDELBURG De ruim vijf kilometer lange Zeelandbrug, de verbin ding tussen Schouwen- Duiveland en Noord-Be veland, wordt dë komen de jaren waterdicht ge maakt. Alle 54 pijlers en leggers krijgen een be handeling met waterafsto tende verf, opdat verdere aantasting van het beton door het zeewater voorko men kan worden. Met de operatie is ruim vijf mil joen gulden gemoeid, zo heeft een woordvoerder van de provinciale Rijks waterstaat in Zeeland vanmorgen bekendge maakt. Vier jaar geleden werd voor het eerst aantasting van het beton van de brug geconsta teerd. „Een normaal verschijn sel bij een bouwwerk in het water", aldus de woordvoer der. De betonschade, veroor zaakt door het roesten van metalen bewapeningsdelen, kon tot dusver nog vrij een voudig gerepareerd worden door de aangetaste plekken uit te hakken en met nieuw beton te injecteren. De Zeelandbrug wordt het eerste grote waterstaatkundige bouwwerk dat geheel in de verf gaat. Volgens Rijkswater staat betreft het een nieuw procédé dat het beton zo goed als waterdicht maakt. Op het moment wordt een aantal verfsoorten op proefvlakken uitgetest. De behandeling van de complete brug zal zo'n vijf jaar vergen. Het onderhoud van de twintig jaar oude brug vergt jaarlijks zo'n twee miljoen gulden. Eer der moest al het wegdek op de brug vernieuwd worden en werden de railingen van een nieuwe laklaag voorzien. De exploitatie van de brug, waar over tol geheven wordt, is evenwel nog steeds rendabel. DEN HAAG De rijksoverheid wil in 1995 zonder papier wer ken. Er zal daartoe een plan worden opgezet om de papierwin kel te vervangen door kantoorautomatisering en datacommuni catie. De uitwisseling van gegevens tussen rijksoverheid, provin cies, gemeenten en waterschappen en met andere overheidsin stanties moet ook via datacommunicatie gaan verlopen. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft dit de Kamer laten weten. De plannen zijn een onderdeel van een project dat erop gericht is de informatietechnologie te stimuleren. De overheid besteedt nu jaarlijks drie miljard gulden aan informatietechnolo gie. Door de opzet van het papierloze kantoor verwacht het ka binet een sterke impuls voor de informatietechnologie in ons land. :-$N HAAG Er komen jiïider regels in de wo- •jijigbouw en de regels Mjjrden simpeler. Het •j-jital bouwwerken waar- >:|>r een vergunning is Mjreist zal fors worden xperkt. Gemeenten krij- #i in de nieuwe Woning- jjt bovendien minder ::hs om extra voorschrif ten op te leggen en eisen aan bouwwerken te stel len. Dat betekent dat par ticulieren niet meer voor elk bouwwerkje naar de gemeente moeten om toe stemming te vragen. Minister winsemius (Volks huisvesting) is echter wel te ruggekomen op zijn eerdere voorstel, om plannen voor kleinere bouwwerken (zoals het aanbrengen van een dak kapel) niet meer te laten be oordelen door „welstandscom missies", ook wel schoonheids commissies genoemd. In „ge voelige gebieden" zoals stads vernieuwingsgebieden mogen de bouwwerken niet in strijd Zijn met „redelijke eisen van welstand". Eerst wilde Winsemius de ver plichting tot het geven van welstandsvoorschriften in de bouwverordening niet meer opleggen. Gemeenten zouden ook niet meer verplicht zijn tot het instellen van wel standscommissies. Tijdens het debat in de Kamer bleek een meerderheid daar anders over te denken. Het wetsvoorstel tot herzie ning van de woningwet, dat naar de Tweede Kamer is ge zonden, bepaalt nu dat B W verplicht zijn om bouwplan nen in gevoelige gebieden, waarvoor een vergunning is vereist, voor te leggen aan welstandsdeskundigen. Wel mogen de gemeenten voor elk gebied afzonderlijk de wel-' standscriteria vaststellen. Zo kunnen voor beschermde stads- en dorpsgezichten stren gere voorschriften worden ge geven dan voor gebieden die minder bescherming nodig hebben. De wettelijke bepalingen gel den overigens niet voor de „vrije" bouwwerken, waar voor geen vergunning is ver eist. Zo kan een stenen tuinka bouter of windmolen nu onge straft in de tuin worden ge plaatst. Er komt een nieuwe groep meldingsplichtige bouw werken, die niet langer tot in detail aan een bestemmings plan hoeven te worden ge toetst. STEKENE In het Belgische plaatsje Stekene, net over de Zeeuwsvlaamse grens is een 50-jarige invalide man door ratten doodgebeten. Het leven loze lichaam van het slachtof fer, Edgard Desmet, werd maandag zwaar verminkt in zijn woning aangetroffen. Vol gens een woordvoerder van de politie dacht deze eerst aan een misdrijf. Er waren aanwij zingen dat de schedel van de man met een ijzeren staaf zou zijn ingeslagen. Lijkschouwing toonde echter aan dat het ern stig zieke slachtoffer in zijn in validewagentje door ratten was aangevallen en omge bracht. „Zonder dauw geen regen, heet het in juli allerwegen". Wellicht is er in het natte zomerjaar 1977 tussen 21 juni en 28 juli nogal wat dauw geweest, want er was toen in vijl weken geen enkele zomerse dag, en dat in het hartje van de zomer. Op zo'n moment mis je als met-abonnee zeker de Leidse Courant. Want bij mooi weer maar ook bij regen, een (proef-)abonnement is steeds een zegen. De Leidae Courant wil ik beat 14 dagen proberen. Graba en geheel vrijblijvend

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1