Sernhard Langer Verdedigt golftitel TENNIS CIRCUIT SÉ Leidse regio loopt niet warm voor rolstoeltennis Ruud Bröring en Yvan Hermans lopen winst mis in dubbelspel Voorzitter Verloop: „De golffederatie betaalt geen startgeld" ''reek Tanis op weg naar Masters internationaal jeugdcircuit bij )e Munnik weer erg nationaal nieuwe sport nog onbekend «TORT LEIDEN CeidaeSowrmt WOENSDAG 24 JULI 1985 PAGINA 11 IRDWIJK Het zal jchien niet lang duren West-Duitsland speelt in de cricketsport de ifdrol. Het lijkt onmo- ïjk, maar als bij onze jtprhnrpn de prestatie- *ve in de sector „nette tse sporten" zo blijft an<^en als de laatste tijd, 5 je alles verwachten. zege op Wimbledon latj* tennistiener Boris jiker bracht het opge- jn ïiden thuisfront bijna de monitor. En eerder' hadden de stom- emejbaasde Duitsers al ont- dat „zij" ook in de a£sPort t0P hebben NojJeikt. De meesten slie- ijk t nog toen hun landge- eeftjt Bernhard Langer het golftoernooi 'e, het Amerikaanse con- n e?nt op zijn naam ïef. In Augusta (Geor- won de 27-jarige Lan de 49e editie van het pp%ters-toernooi. 'en, j Westduitser was de derde die na de het befaamde jack mocht aantrekken, ibbeiy piayer en Severiano Bal- eaff^ros gingen Langer voor r. j6er won met een totaal 282 de hoofdprijs van Golf op tv De internationale golf- strijd in Noordwijk wordt zowel zaterdag 27 juli als zondag 28 juli uitgezonden dank zij een samenwerkingsverband tussen AVRO en TROS. Op beide dagen zijn rechtstreekse beelden te zien van 14.00 tot 17.00 uur. Via een gesloten tv- circuit zijn alle holes ook voor de niet-meelo- pende toeschouwers op de golfbaan goed te vol gen. wil 126.000 dollar (450.000 gulden). Langer mag dan een topper zijn, hij is een vertegenwoordi ger van een golfnatie, die vol gens de Amerikaanse en Britse begrippen nog veel ontwikke lingshulp kan gebruiken. In de Bondsrepubliek golfen nu 200.000 mensen. Het land telt 200 banen. Op die van Augs burg kwam Langer op zijn ne gende in contact met de sport. Op zijn vijftiende liet hij de school voor wat ze was. Lan ger werd een beroepsspeler die twaalf jaar later de beste van de wereld bleek. ..Ik heb" vertelde Bernhard Langer na die triomf, „altijd een overwinning in één van de grote kampioenschappen als doel gesteld, de Masters of de open Britse, het was mij om het even. Ik ben blij, dat ik op zo jonge leeftijd een dergelijk toernooi heb gewonnen. Van nu af aan kan ik meer ont spannen spelen. Ik ga ervan uit, dat dit succes nog wel een aantal keren wordt herhaald". De profgolfer, die in 1984 on der meer internationaal kam pioen van Nederland werd, hoopt die titel deze week in Noordwijk te prolongeren. Met de Amerikaan Curtis Strange, de Australiër Graham Marsh en de Engelsman Paul Way behoort Langer tot het groepje favorieten voor de eindzege van het proftoernooi. Die eindzege levert de winaar van het toernooi, dat met een prijzengeld van een half mil joen gulden als één van de hoogst gedoteerde golf-evene- menten van Europa te boek staat, bijna 100.000 gulden op. De nummer 65 mag nog altijd 1500 gulden in zijn zak steken. De totale kosten van de organ- siatie belopen ongeveer één miljoen gulden. Behalve het prijzengeld zijn er voor de spelers bonussen te verdienen. Zo krijgt de prof speler die in Noordwijk als eerste een hole-in-one maakt op de 3e of 17e korte hole, een BMW cadeau. Bols beloont élke hole-in-one met 5.000 gulden. Deelnemersveld Het deelnemersveld telt 144 Bernhard Langer. golfers, onder wie zestien Ne derlanders. Met de nummers 1 en 2 van de US Masters 1985 en 15 spelers uit de Europese top-20 is het open kampioen schap in Noordwijk erg sterk Het toernooi wordt gespeeld over 72 holes (18 holes/1 ronde per dag), en de wedstrijd vorm is „stroke-play". Dat houdt in dat elke slag telt voor de to taal-score. De winnaar is die speler die de minste slagen no dig heeft over de vier ronden van 18 holes. Er wordt elke dag één ronde gespeeld. De starts liggen tussen 08.00 en 13.00 uur. Op vrijdagmiddag vindt, na 36 van de 72 holes, de zogenaam de „cut" plaats en de beste 65 spelers, plus degenen die gelijk eindigen met nummer 65, gaan door naar de derde ronde (za terdag) en de vierde ronde (zondag). Het huidige parcours van de Noordwijkse Golfclub ligt er sinds 1972 en voor de 18 holes is de gemiddelde „rondgang vastgesteld op 72 slagen. Het baanrecord is 66, zes onder par derhalve. Voor de vier ronden van de KLM Open 1985 ver wachten de optimisten van de winnaar de sterke score van ongeveer 280 slagen, acht on der par (8 minder dan 4 x 72). De kampioen van 1979 op Noordwijk, Graham Marsh, had destijds 285 slagen nodig: 71-70-74-70 NOORDWIJK De British Open, dat afgelopen week in het Engelse Sandwich werd gespeeld, geldt als één van de beroemdste golf toernooien ter wereld, maar profspeler Cur-_ tis Strange, de leider van het Amerikaanse golfklassement, schreef niet in bij de Britten, maar wel bij de Nederlanders- met hun open kampioenschap in Noordwijk. Er mogen nooit twee toernooien in dezelfde week vallen, dus dat was voor Strange het probleem niet bij het maken van een keuze. De Amerikaan wilde ze domweg niet allebei bezoeken en liet Engeland vallen. Verbazing en boosheid daar, vreugde hier. Het prijzengeld in Nederland is bepaald niet slecht, maar de komst van Strange is naast zijn voorkeur voor de fraaie, in-, teressarite, zeewindgevoelige baan van Noordwijk wel te verklaren uit het feit dat hem iets meer dan alleen prijzen geld in het vooruitzicht is gesteld. Voorzitter Jan Willem Verloop van de Nederlandse Golf Federatie zegt hierover: „De golffederatie betaalt geen startgeld. Maar we zijn niet zo huichelachtig dat we niet zoudert weten dat sponsors wel geld over hebben voor de komst van bepaalde spelers". Zwart op wit staat ook nergens iets over startgeld te lezen, maar de toernooi-stukken vermelden heel fraai: „Als gast van Burginvest BV zal de Amerikaan Curtis Strange in Noordwijk aanwezig zijn". Een schatrijke gast overigens, want Strange heeft halverwege dit seizoen reeds het wereld record van zijn landgenoot Tom Watson verbeterd. Watson verdiende in 1980 de somma van 530.808 dollar. 1,7 miljoen gulden. Behalve Strange staan ook andere topspelers onder druk van een aantrekkelijke „invitatie" op de Nederlandse deelnemerslijst. Campari bijvoorbeeld meldt ook trots, dat dank zij dat bedrijf Graham Marsh in 1985 ook in Nederland is. Verheugd Voorzitter Verloop is verheugd over de groeiende belang stelling voor de golfsport in Nederland. „Ik verwacht dat er hier rond het jaar 2000 zo'n 60 a 70.000 geregistreerde spe lers zullen zijn. Ook de interesse van de pers is de laatste tien jaar enorm gegroeid. Belangrijk blijft hoe er over golf wordt geschreven. Wordt een golfer voorgesteld als iemand met een hete aardappel in zijn mond en een geruiten broek aan. dan werkt dat vooroordeel-bevestigend", geeft Verloop ruiterlijk toe. „Wordt er positief over golf geschreven, dan werkt dat ook positief". ien finaleplaats bij het tennistoernooi van Alkemade deed Tiny van Velzen weer stijgen op de ranglijst van het Leidse Courant Tenniscircuit. ,eurh hebben Freek Tanis rian- op een plaats de laatste acht van het idse Courant Tenniscircuit et rforgd. In tegenstelling tot dJ'6 jaar- toen met moeite i schare van acht B-spelers fcen gesprokkeld kon wor- 3r i, lijkt nu een echte strijd te t^staan voor een finaleplaats, rich gebroeders Van der Capel- 1 q Joost van Leeuwen, Frans ter mbergen en Jan Siemerink dati kanshebbers voor de ver edelijk nog drie te verge- sbei1 plaatsen. waa B-dames heeft iedere datn in de toernooi-arena bege- een lt*e speelster een kans op ,\j plaats bij de laatste acht. Ie h spanning en weinig 2e jd dus. Die strijd is er weer c0|l bij de C-heren. Hier weet t0P zes zich zeker van een t0 rtbewijs voor de finalewed- verj jden bij Dekker-tennis. gerelor de twee overige plaatsen twen nog zeer veel kandidaten. DE ïy van Velzen sprokkelt bij vHamPs geregeld wat puntjes ien. Dit keer leverde een fi- D"Aeplaats in Alkemade drie iten op.De Zoeterwoudse zeker met het eigen ie-klaver-drie-toernooi" l in het vooruitzicht, daar- j het slotweekeinde weer bij Qe L -■ Maaeiiin uamen (mouw .ennep, Vjnk (Bolesa) 6. jej inPRHORP Dp derde tpnlandcp moicioc Hia ifitn Kat Aipnnit T~\11 7p Ben Dekker van Hillegom heeft maar twee toernooien nodig gehad om zich in de hoogste regionen van de D- klasse te spelen. De strijd bij de D-dames is nog lang niet gestreden. De top drie in het klassement heeft een ruime afstand van de ove rigen genomen. Standen Stephan Faas (Dekker) 19 en Hans Tönjann (Unicum) 19; 5. Freek Tanis (Dekker-tennis; 12; 6. Joost van Leeuwen (Roomburg) 9; 7. Herman van der Capellen (De Merenwijk) 8 en Jan Siemerink (Rljnkanters) 8; 9. Waldo Jansen (Leidse Hout) 7 en Bob van Over- beeke (Unicum) 7; 11. Olivier Bonk (Duits land) 6 en Freek van der Capellen (Unicum) 6. OEB: 1. Tine Langeveld (TEAN) 14; 2. Mar- got van Overloop (Unicum) 13; 3. Henny Fehling (Dekker) 12; 4. Brigitte van der Maarel (Dekker) 9 en Christel Verwoert (De Munnik) 9; 6. Sandy Wenderhold (Zaandam! 6 en Jacqueline van Wijk (Unicum) 6; 8. He- leen van den Berg (De 8oekhorst) 4 en Irma van Seeters (De Munnik) 4; 10. Xandra Wei- Ier (Jaagpad) 3; HEC: 1. Erik Snellenberg (Dekker-tennis) 32: 2 Robert van Splunter (De Munnik) 27; 3. Marti|n Krans (Unicum) 26; 4. Marco Visser (OLTC) 25; 5. Richard Oskam (TEAN) 19; 6 Eric de Graaf (Huis ter Duin) 17; 7. André Weening (Unicum) 12; 8. Karl van Uden (Nieuwkoop) 11; 9. Marius Pleters (OLTC; 10; 10. Rob Ubink (De Munnik) 8; 11. Rien Booy (TEAN) 7; 12. Hans van Bijsterveld (De Munnik) 7 en Onno van Paridon (De Boek- CcidócSouoont orst) 7; Irma van den Oudenrijn (TEAN) 15; 6 ny van Velzen (Zoeterwoudse TC) 8; 7 arquerite Patiwael (De Munnik) 7 en Colin- a Voskuil (Sassenheim) 7; 9. Suzanne Vis- s (OLTC) 6; 10. Monique Frans (GLTB) 5, HED: 1. Marlijn Roijen (Unicum) 27; 2. Ro nald Lammens (TEAN) 25; 3. Jacco Schoon- enwolf (Zevenhoven) 21; 4. Erik Schuilen- burg (De Munnik) 16; 5. Ben Dekker (Hille gom) 15; 6. Erik Bolten (Unicum) 11, Onno Guineau (TEAN) 11. Marcel Verhoef (TEAN) 11 en Erik Langeree (Nieuwkoop) 11; 10. Maarten Kip (TEAN) 10; 11. Marco Smit (TEAN) 9; 12. Michiel van Buuren (Lange- raar) 8 en Mark Fleischeuer (Forescate) 8; DED: 1. Bionda Zonderop (De Munnik) 21; 2. Marie-Louise Goedhart (TEAN) 18; 3. Mar leen Vink (Botesa) 15; 4. Annemarie Lange veld (De Munnik) 10 en Astrid Leyten (Lisse) 10; 6. Esther de Boer (Nieuwkoop) 9; 7. Ni cole Bader (Sassenheim) 7; 8. M. Holland (Botesa) 6. Debora Hombroek (Hillegom) 6, Marijke Kramer (Forescate) 6, Laura Paling (Roomburg) 6. Ingrid Tjho (TEAN) 6 en Aleid Vink (Botesa) 6. IDERDORP De derde van het internationaal ugdcircuit voor meisjes gaat j rgen op tennispark De nnik van start. Mocht de lerdorpse vereniging zich jaar al nauwelijks over buitenlandse belangstel- verheugen, dit jaar laat de ime van de andere lan- voor dit meisjescircuit te 'jinsen over. Circa tien bui- tenlandse meisjes, die zeker niet tot de sterksten behoren, geven in Leiderdorp acte de présence. De organisatie van De Munnik is niet erg te spreken over het gebrek aan internationale be langstelling. De heer P. de Groot: „Vorig jaar hebben wij al onze afkeuring uitgesproken over het nationale karakter IJeiltitel joost bos )ORN Joost Bos (Voorhout) is gisteren, zonder zelf in de orhoede te eindigen, internationaal Nederlands zeilkampioen de Laser-klasse geworden. De vijfde en voorlaatste wedstrijd rd gewonnen door de Groninger Harrie Hensen. Diens ach- tand op Bos is echter zo groot, dat hij in het gunstigste geval punten nog wel op gelijke hoogte kan komen, maar door chtere plaatsingscijfers toch tweede blijft. van het circuit. Dat zou dit jaar beter zijn, is ons door de KNLTB toegezegd. Nu blijkt de buitenlandse deelname weer minimaal. We overwe gen dan ook met de organsia- tie van het meisjescircuit te stoppen en volgend jaar deel uit te maken van de toernooi- enserie voor jongens". De belangstelling van de ande re landen voor het jongen- stoernooi is vele malen groter. Vooral de Zweden hebben dit jaar een zeer sterke afvaardi ging gezonden. De toernooien voor de jongens zijn dan ook overboekt. De Munnik hoopt met het jongenstoernooi vol gend jaar dan ook een echt in ternationaal toernooi te kun nen bieden. NOORDWIJK Tennis is een sport, waarvan be oefening door gehandi capten niet direct voor de hand ligt. Toch is deze sportvorm voor minder validen in opkomst; in de Verenigde Staten beoefe nen duizenden mensen het rolstoeltennis, in Frankrijk had onlangs een groot internationaal toer nooi plaats en in Neder land is de belangstelling groeiende, al beloopt het aantal beoefenaren hier ten lande niet meer dan enige tientallen. In de Leidse regio loopt men tot nu toe nog niet warm voor het rolstoeltennis. Peter Wer ner, bekend van lange-af- standtochten op zijn rolstoel en de enige boefenaar van de sport in de regio, wil daar graag iets aan veranderen: „Het zou mooi zijn als we in deze regio iets konden opzet ten. Het probleem is dat wei nig mensen de sport kennen. De mensen thuis weten van niets, terwijl het mijns inziens heel goed met bijvoorbeeld rolstoelbasketbal te combine ren is. Omdat hier in de buurt nog niets wordt georganiseerd, heb ik me tot de Haagse ge handicapten-sportvereniging Kameleon gewend. Daar be stonden wel mogelijkheden om te spelen". De Haagse vereniging nam het tennis voor gehandicapten in het door haar geboden pakket sporten op op initiatief van de Haagse districtstennislerares Monique Nota. Haar aandacht op het rolstoeltennis werd ge trokken door een stukje in een krant. In een gymnastiekzaal- tje in Rijswijk is zij toen met een paar spelers gestart en te genwoordig huurt Kameleon wekelijk een baan in een ten- nishal in Wateringen, waar de Haagse tennislerares op vrij willige basis les geeft. Nota verdiepte zich in deze sport vorm onder meer door bestu dering van de boekjes van Bradley Parks, een Amerikaan die zich gespecialiseerd heeft in het rolstoeltennis. Indraaien Op de hardcourt-banen van Huis ter Duin geeft Monique Nota aan de pas met tennis be gonnen Noordwijker Peter Werner niet alleen instructies over het hanteren van het ten nisracket, maar ook over de besturing van de rolstoel. Wil een tennisleraar een valide speler nogal eens bestoken met de aanwijzing „indraaien", daarmee bedoelend dat de schouder naar de bal gebracht moet worden, de invalide ten nisser dient dit technisch prin cipe in de meest letterlijke zin op te vatten. Monique Nota: „Vooral wanneer de ballen recht op een speler afkomen, is het lastig om op tijd opzij te gaan en ook nog de stoel te draaien. Je ziet dat de topspe lers zo ver mogelijk naar ach ter op de baan gaan staan, te gen het hek aan. Dan hebben ze alle tijd om met de stoel te manoevreren". De opstelling achter op de baan is mogelijk dankzij de enige afwijkende spelregel bij het rolstoeltennis, namelijk dat de bal twee keer mag stuiten. De Haagse tennislerares: „In de top zie je heel weinig dat men de bal twee keer laat stui teren. Tijdens het internatio nale toernooi van Parijs zag je wel dat de spelers de tweede stuit gebruikten als taktiek. Ze lieten dan eigenlijk onnodig de bal een tweede keer vallen, keken welke kant de tegen- Monique Nota instrueert Peter Werner. stander opging en sloegen dan mensen die al speelden voor ze in de andere hoek jn de stoel belandden. Nota: „Topspelers, zoals de Neder- Vierde-klasser lander Bob van der Broek, hebben het niveau van een De toppers in het rolstoel ten- vierde-klasser. Die beheersen nis zijn over het algemeen alle slagen en gaan soms ook naar het net als ze een goede diepe bal hebben geslagen". Eert probleem, ook voor de be tere spelers is het slaan van een goede service. Nota: „Wanneer de baan van de bal na de opgooi door de wind iets verandert, is het zeer moeilijk om de slag nog te corrigeren. Een niet gehandicapte speler kan altijd nog een stapje naar voren of achter doen". Nederlandse en buitenlandse spelers komen deze week in Pijnacker in actie, waar tege lijk met een toernooi voor va liden wedstrijden voor rolstoe lers gehouden worden. Vol gens Noordwijker Werner i§ het ook mogelijk dat de gehan dicapten en niet gehandicap ten samen spelen: „De meeste parkeigenaren en clubs staan niet te springen om rolstoel- tennissers binnen te halen. Men is bang voor beschadigin gen aan de banen". Volgens Monique Nota is het risico voor beschadiging van de ba nen gering: „Wanneer je som mige spelers de banen werke lijk om ziet ploegen, dan val len de beschadigingen bij het gebruik van een rolstoel daar bij in het niet". De Haagse voorvechtser van het rolstoel tennis is graag bereid met eni ge spelers demonstraties te ge ven om de tennisverenigingen te wijzen op de mogelijkheden om de rolstoelers in hun club te integreren: „Laat de clubs maar bellen. Wij geven graag demonstraties. Misschien kun nen we zo de huiver die bij de verenigingen bestaat, wegne men". WILLEM SPIERDIJK LEIDEN C. Mertens meld de zich gisteren als eerste spe ler in de derde ronde van het herenenkelspel B van het Noordwijkse badgastentoer- nooi. Mertens bleef ex-Noord- wijker Alfred Geleverd met 6- 2, 6-4 de baas. In zijn volgende partijen zal Mertens in ieder geval niet met Wouter Fok worden geconfronteerd. De met zijn team Leimonias naar de eredivisie gepromoveerde Oegstgeestenaar mag zich offi cieel al weer enige tijd B-spe ler noemen, maar komt tijdens het toernooi van TC Casino slechts in de dubbel uit. Met Haakanson sloeg Fok zich pro bleemloos langs Van Trigt en Zimmermann (6-2, 6-3). Die zelfde Zweedse partner van Fok wordt door Noordwijkse kenners overigens als een we zenlijke concurrent voor de in Noordwijk geplaatste spelers gezien. Ook Canadees Stubbs pellen) en Duitser O. Phillit- pek worden overigens als ge vaarlijke outsiders getipt. In C zag Onno van Paridon het toernooi al snel beëindigd. De als papieren nummer vier aan „Noordwijk" begonnen Van Paridon werd door D. Schmid met 7-6, 6-1 afgeser veerd. Eveneens geplaatste Peter Bauw kende in z'n sing le geen problemen. Kneyber kreeg slechts drie games toe gemeten. In de D-dubbel ver liep de partij voor de, met Maarten Lugthart als eerste geprogrammeerde Bauw, ech ter aanzienlijk problemati scher. De door een twintigtal supporters aangemoedigde Noordwijk-voetballers Ruud Bröring en Ivan Hermans ten nisten zoals voetballende ten nissers dat gaarne doen en verwierven zich ,op die wijze een drietal wedstrijdpunten. De 6-1, 3-6, 7-5 zege van Bauw en Lugthart had dan ook erg veel weg van een Pyrrus overwinning. ki zich zoals verwacht voor de vierde ronde. Peter den Har toog is nog niet verder dan de derde. Daarvoor diende hij echter wel eerst papieren nummer een Th. Schauff te declasseren: 6-1, 6-0. Voorhout In Voorhout kende Marco Vis ser moeilijke momenten tegen Hans Ekker. Visser won wel: de cijfers 7-6, 7-5 geven echter aan dat het allemaal niet al te soepel verliep. Jan Baan be reikte die derde ronde wat eenvoudiger. Leo „Black" Zwart had niet echt veel in te brengen: 6-2, 6-3. Ben Dekker, de papieren favo riet voor het herenenkelspel D, zal dat HED in Voorhout dit jaar dus niet winnen. Dek ker bleek ook voor Noordwijk te hebben ingeschreven; een vergrijp waarop uitsluiting voor beide toernooien staat. John Draulans junior profi teerde in de vorm van een walk-over en treft nu SVVer Marcel de Tombe in de derde ronde. In de D-mixed liet het favorie te koppel Stigter/Stigter het afweten. Van Noort en Van Overschot wonnen met 6-3, 0- 6, 6-3. Tehado Het toernooi van TeHaDo moet het deze week verder doen zonder de als nummer één in het DEC C geplaatste Sandra van de Sman. Anne- mieke Oudshoorn nam haar favorietenrol over dankzij de cijfers 6-4, 1-6, 7-5. Voor Rien Booy was het giste ren een dag van uitersten. Eerst zette hij S. Pieterse met tweemaal 6-0 aan de kant; ver volgens werd Booy met dezelf de cijfers door Philip Nagte- geller geklopt. Duidelijk een kwestie van alles-of-niets... In Hazerswoude weet Els van Tol zich overigens al in de hal ve finale van het DED. Ge plaatste speelster Weerts liet het afweten; Van Tol in haar twee partijen beslist niet. Zomercircuit Heieen van den Berg is als enige „Leidse" nog in de striid tijdens het internationale meisjestoernooi in Nijverdal. Van den Berg plaatste zich probleemloos voor de halve fi nale van het troosttoernooi en kwalificeerde zich eveneens, met Babette Eijsvogel. voor de eindstrijd van het dubbelspel t/m 14 jaar. Madelijn Damen ging op vastheid ten onder te gen Noëlle van Lottum. De TTI-leerlinge won met twee maal 6-1. Bij de jongens (in Raalte) ver loor Jan Siemerink in de hal ve finale van de consolation van Jeffrey Verpaalen van het TTI. De 3-6, 3-6 nederlaag oogt en is geflatteerd. Eerder was Siemerink Mark Bolier de baas gebleven. Ook voor Kees Jan Schuilenburg bleek de halve finale van het troost toernooi het hoogst haalbare. Eddy Bank klopte de jeugdige Leiderdorper met 6-1, 6-4.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11