„Ik kan mij moeilijk verdedigen tegen alle schijn en suggestie" s LEIDEN OMGEVING PC lve 5] Arts nam opvallend snelle beslissingen WONINGBOUW LEGIOEri DREEF KAN DOORGAANL Ccidoe Sotnant WOENSDAG 24 JULI 198S PAGII Wassenaar verwerkt tuinafval WASSENAAR De gemeente Wassenaar gaat de aanleg van een composteringsterrein groot aanpakken. Volgend jaar januari moet de verwerking van tuin- en plantsoenafval door de ge meente van start gaan. De gemeenteraad zal ruim twee ton uit moeten trekken voor de aanschaf van apparatuur die gebruikt kan worden voor de verwerking van het afval van de Wasse- naarders. De composteringsplaats komt aan de Hogeboomseweg. Voor de verwerking moet de gemeente een houtversnipperaar en een kraan aanschaffen. Verder gaat Wassenaar een onderko men bouwen voor het gemeentelijk personeel. De stortplaats zal alleen 's middags van 12.30 tot 16.30 uur geo pend zijn en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. De ambtenaren ter plaatse zullen er op toe moeten zien dat er geen vervuild afval op de composteringshopen verdwijnt. Wassenaar kiest voor deze manier van verwerken omdat dit het goedkoopst is. Verbranding kost bijvoorbeeld ruim honderd gulden per dui zend kilo afval, tegen nog geen veertig gulden voor composte- ring van dezelfde hoeveelheid. Installatie burgemeester C. Sinke VALKENBURG De heer C. Sinke wordt woensdag 21 augustus als burgemeester van Valkenburg geïnstalleerd. Een en ander ge schiedt tijdens een bijzondere raadsvergadering in De Terp. De heer Sinke werd benoemd als burgemeester van Valkenburg met ingang van 16 augustus 1985, maar stelde er prijs op om op zijn 38ste verjaardag officieel met Valkenburg verbonden te worden, 's Avonds is er een défilé door de plaatselijke verenigingen, die om acht uur op de Mar. Poststraat begint. Na een rijtoer door het dorp houdt burgemees ter Sinke een toespraak op het dorpsplein waarna iedereen in De Terp gelegenheid krijgt om met de burgemeester en zijn echtgenote kennis te maken. Inbraak bedrijf LEIDERDORP Een be drijf aan de Zijldijk in Lei derdorp is gisteravond het slachtoffer geweest van inbrekers. De daders had den het vooral voorzien op het in het pand aanwezige gereedschap. Zij namen onder meer een boorma chine mee. De inbrekers wisten zich een toegang tot het pand te verschaffen door een deur aan de ach terzijde te forceren. De to tale waarde van de gesto len goederen is nog niet bekend. Fietser lichtgewond WOUBRUGGE Een 36-jari- ge fietser uit Leiderdorp is gis termiddag gewond geraakt na een botsing met een 45-jarige automobilist uit Woubrugge. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de provinciale weg T20 en de Bateweg. De bestuurder van de auto wilde rechtsaf Woubrugge in en liet een rechtdoor rijdende fietser voor gaan. Vervolgens trok hij op en zag een tweede fietser over het hoofd. Het slachtoffer kwam ten val, liep een hoofd wond op en moest door een arts worden behandeld. Geen villa naast Noordwijks politiebufj DEN HAAG/NOORDWIJK Gede- was er al een hoorzitting over h J puteerde Staten van Zuid-Holland heb- geweest. Toen was duidelijk ger^ ben de bezwaarschriften van Noord wij- dat zowel de Vereniging als V, ker P.W. van der Holst en de Vereni- Holst weinig resultaat van hun ging van Eigenaars Flat Westerbaan in ren konden verwachten. GS vin Noordwijk ongegrond verklaard. Dit bestemmingen die de gemeenU houdt in dat Van der Holst geen villa gegeven aan de stukken grondi Tl mag bouwen op de strook groen tussen gisch aanvaardbaar. Van der Hey de flat Westerbaan en het politiebu- tenminste nog een schadeloof reau. De Vereniging van Eigenaars verwachten. GS vinden het rede. Flat Westerbaan wilde voorkomen dat Van der Holst een vergoeding een plantsoentje aan de andere zijde kosten krijgt, omdat de gemeenl_„ van de flat tussen de Oude Zeeweg en eerder foutieve informatie versl^ ssch We het Dompad bebouwd wordt. De ge meente wil daar woningen neerzetten. Deze vertelde hem aanvankelijk! De twee betrokkenen hadden bezwa- twee villa's neer mocht zetten F."1 ren ingediend tegen het bestemmings- stukje groen. Dat bleek naderha|>fdr plan Middengebied-Zuid. Op 30 mei juist. ijk, «ter! VOORHOUTS BURGEMEESTER M.TH. VAN DE WOUW OVER COMMISSARIAAT: V j.Ci s llll! -mm. wm. fMMM hü m m V" VOORHOUT Hij oogt rustig en onaangedaan, maar toch moet hij in de afgelopen weken de nodi ge spanningen hebben on dergaan. Burgemeester M.Th. van de Wouw (45) van Voorhout kwam eerst zelf in opspraak, toen er publicaties verschenen over zijn commissariaat bij Huis ter Duin B.V., een vennootschap die het Grand-Hotel in Noord- wijk beheert, eigendom van de gebroeders G. en S. Noorlander. Zij zijn ook de directeuren van de ge lijknamige aannemersfir ma die de woningen in de Voorhoutse wijk Oosthout bouwt. De kwalificaties over het commissariaat variëren van „onverstan dig" tot „ontoelaatbaar". Die laatste bewoordingen waren met name afkom stig van de oppositie in de gemeenteraad, PPR en Gemeentebelangen. Zij zijn bang voor vermen ging van belangen. Kort na het rumoer rond het commissariaat was de wijk Oosthout landelijk nieuws, toen er door de firma Noorlan der een aantal woningen werd opgeleverd die nauwelijks klaar bleken te zijn. De wo ningen waren nog niet afge bouwd en gas, electriciteit, wa ter en riolering ontbraken nog. De vereniging „Eigen Huis", die de belangen van woningei genaren behartigt, sprak van een „onvoorstelbare puin hoop". Nu was de firma Noor lander in opspraak. Terloops kwam daarbij ook het commis sariaat van Van de Wouw weer ter sprake. V erdachtmaki ngen Bovendien wordt er over zijn hoofd een politieke strijd ge voerd door de fractievoorzit ters van CDA enerzijds en PPR en Gemeentebelangen anderzijds. CDA-aanvoerder P. Verdegaal verwijt T. de Groot (PPR) en de fractie Ge meentebelangen onder meer verdachtmakingen in de kwestie rond het commissari aat. De Groot wil nu dat de CDA-er met bewijzen komt, anders zou hij zijn raadslid maatschap moeten neerleggen. Kortom, het zijn geen gemak kelijke tijden voor Voorhouts eerste burger. Hij beseft dat ook. „Maar tegen suggestie en schijn is het moeilijk verdedi gen. Als er harde feiten op ta fel komen die niet door de beugel kunnen, kan ik ten minste wat doen. Maar de fracties hebben mij allemaal verzekerd, dat ze mij niet op iets ontoelaatbaars hebben kunnen betrappen", aldus Van de Wouw. „Ik heb, nadat er publicaties waren verschenen over het commissariaat, gesprekken ge had met alle fractieleiders. PPR en Gemeentebelangen hebben ontkend dat ze het vertrouwen in mij hadden op gezegd. Ze hadden wel kriti sche kanttekeningen. Van mijn wethouders heb ik ook begrepen, dat tijdens de voor afgaande raadsvergadering dat commissariaat niet aan de orde is geweest. Zelf was ik toen op vakantie in Griekenland", blikt Van de Wouw terug op de raadsvergadering van 20 juni, waarin het tweede en derde deel van de bouwove- reenkomst met Noorlander in de wijk Oosthout werden goedgekeurd. PPR en Ge meentebelangen staakten toen demonstratief de discussie. Publiek geheim Van de Wouw ziet geen enkel probleem in het veel bespro ken commissariaat. „Ik heb dat commissariaat al zo'n drie jaar. Het is een publiek ge heim. Vorig jaar werd Huis ter Duin na een verbouwing hero pend door prinses Margriet. Ik. stond stond toen al op de VIP- lijst vermeld als commissaris van Huis ter Duin B.V. Ik heb het nooit onder stoelen of ban ken gestoken, maar ook nooit op het prikbord gehangen. Ie- Burgemeester Van de Wouw over de reacties uit de raad: „Alle fractieleiders hebben me verzekerd dat ze me nooit op iets ontoelaatbaars betrapt hebben". dereen kan het zo nazoeken in de stukken bij de Kamer van Koophandel, het heeft in de Staatscourant gestaan. Het is echter pas in februari in de statuten opgenomen, omdat die tóen toch gewijzigd moes ten worden". „Ik ben destijds gevraagd om adviseur van Huis ter Duin te worden. Dat was vanwege het feit dat er bij de verbouwing nogal wat sportaccommodatie kwam: een zwembad, een fit nessruimte. Ik ben wel thuis in het sportgebeuren. Ik zit in het Nationaal Sportoverleg, in de commissie sport en recrea tie van de Nederlandse ge meenten, ik had als wethouder in Zoetermeer sport in mijn portefeuille zitten. Huis ter Duin wilde gebruik maken van mijn kennis op dat vlak", verklaart Van de Wouw zijn betrokkenheid bij Noordwijkse hotel. „Dat adviseurschap heb ik geweigerd, dat was mij te stiekem. Een adviseurschap is niet openbaar, een commissa riaat wel. Ik heb het ook ge meld aan het college. Bij iede re herbenoeming moet je ook aan de commissaris van de ko ningin je nevenactiviteiten op geven. Ik heb daar nooit enige reactie op gekregen". Er is echter nogal wat kritiek geweest op het feit, dat hij het commissariaat nooit aan.de ge meenteraad gemeld heeft. Waarom heeft hij dat nooit ge daan? Van de Wouw daarover: „Nevenactiviteiten hoef je nooit te melden aan de raad, alleen bij je benoeming en toen was er nog geen sprake van een commissariaat. Al mijn bezigheden die er bij ko men, geef ik niet door aan de raad. Als mijn werk schade lijdt door nevenactiviteiten dan zijn er genoeg mensen die mij terugfluiten". Vraagtekens Van de Wouw is verbolgen over de opmerking van de vereniging „Eigen Huis" over zijn commissa riaat. „Ze doen alsof ik in de affaire rond de opgeleverde huizen de hand gehad zou hebben. Kijk, suggereren is één, waarmaken is twee". De betrokkenheid van de ge broeders Noorlander èn Van de Wouw bij zowel de uitvoe ring van het plan Oosthout als Huis ter Duin roepen toch vraagtekens op. De eerste bur ger ziet echter geen problemen in de relatie met de gebroeders Noorlander. „Ik denk dat het positief is de mensen waar je mee onderhandelt eens van een andere kant mee te ma ken. Als je een kijkje in hun keuken kunt nemen, krijg je kennis van van hun manier van onderhandelen. Daar kun je alleen je voordeel maar mee doen". ,Of de gebroeders Noorlander vrienden van mij zijn? Ach, wat zijn vrienden. Ik ken ze srg goed, maar dat is ook niet io gek als je zo vaak met ie mand rond de tafel zit. Het aannemersbedrijf Noorlander is een belangrijke contract partner. En buiten de zakelij ke sfeer om drink ik je na tuurlijk wel eens een pilsje met iemand, dat doe ik met raadsleden net zo goed. Je za kelijke relatie kan je ook dan prima overeind houden. Kijk, er is wel gesuggereerd dat ik en de Noorlanders wat bekok stoofd zouden hebben. Maar dat kan toch nooit? Dan zou je in staat moeten zijn om alles en iedereen te misleiden. Het bedrijf Noorlander, ambtena ren, gemeenteraad, pers. Dat zou wel erg sterk zijn. Als ik zo slim was, dan zou ik wel een ander beroep hebben. Zo iets kun je niet doen, dat komt uit. Je zou je naam te grabbel gooien". Manipulaties Van een vermenging van be langen wil Van de Wouw niet weten. „Ik heb altijd de rots vaste overtuiging gehad en die heb ik nog steeds, dat de zaken te scheiden zijn. Er is ook nooit iets gebleken van mani pulaties of onjuist handelen van mijn kant. Als ik in een vergadering met de directie van Huis ter Duin zit, dan hebben we het over bier, bed den en touroperators. Oosthout komt daar nooit ter sprake. Kijk, als het goed gaat met Huis ter Duin, dan betekent dat nog niet dat het ook met aannemersbedrijf Noorlander goed gaat". „Ik ben ook niet afhankelijk van dat commissariaat. Het geld dat ik daarvoor krijg, heb ik echt niet nodig. Ik heb ook de bevestiging van alle fractie voorzitters gehad, dat men mij nooit op vermenging van be langen betrapt heeft. Ieder raadslid heeft de plicht, zodra hij sporen van ontoelaatbare verwantschap merkt tussen mijn functies, daar wat van te zeggen. Dat is niet gebeurd. Men. heeft het over schijn en suggesties, maar daadwerke lijk is er nooit enige beschuldi ging geweest. Tegen schijn en suggestie kun je je niét verder digen. Als ik zeg dat het niet zo is, zeggen ze altijd „ja, maar". Ik heb liever dat er exact aangegeven wordt wat ik fout heb gedaan. De Groot van de PPR zit in feite, in de zelfde situatie. Die wil ook dat Verdegaal zijn beweringen Hard maakt. Dat wil ik ook. Als iemand beweert dat dat commissariaat niet kan, dan wil ik dat hij de redenen van die bewering hard maakt". Niettemin blijft de vraag of Van de Wouw alle gerezen twijfel niet beter gewoon uit de weg had kunnen gaan door dat commissariaat niet te aan vaarden. De Voorhoutse frac ties zijn dan ook allemaal van mening, dat de burgemeester „onverstandig" is geweest bij de aanvaarding van zijn bij baantje. „Tsja, of het verstan dig of onverstandig is, wil ik zelf uit maken. Dat is mijn ei gen beslissing. Daarbij speelt mijn eigen geweten een heel belangrijke rol. Dat kan ik ie dereen wel verzekeren". Zorgen Afgelopen week stond Voor hout landelijk in de publiciteit door de oplevering van niet voltooide huizen in de nieuw bouwwijk Oosthout. „Die af faire rond de oplevering van die huizen in Oosthout baart me eigenlijk meer zorgen dan die kwestie rond het commis sariaat", aldus Van de Wouw. „Dat is geen goede "zaak ge weest voor Voorhout. Begrijp me goed, die kritiek van de vereniging Eigen Huis was he lemaal térecht. We hebben ook ingegrepen, toen we hier doodnerveuze mensen op be zoek kregen, die vroegen of al les nog wel op tijd in orde kwam. We hebben toen tegen Noorlander gezegd dat er geen enkele voltooiingsverklaring Ise Gemeentebelang8" geen moeite me H „commissariaatji VOORHOUT lik.e' politieke strijd in v°e hout rond het plan I "e hout en het commiyaa aat van burgemebaci M.Th. van de Woutt Huis ter Duin B.V.f bedrijf van de af .V mers G. en S. Noo'elk der die in de wijk I n( hout bouwen, heeft)t B nu ook Gemeentebgng gen gemengd. De reageert bij monde raadsleden B. Venir J. Beelen op een fee brief van CDA-vooi} w> P. Verdegaal. de Deze betichtte PP|tei Gemeentebelangen, men de oppositie We: mend, van verdach^n kingen. Ook zoudejkias op een weinig sufcne' wijze de pers hebbeL p gelicht. Eerder reagtros PPR-fractieleider TLer Groot al zeer ve) 2f waardigd. Hij wil raadslidmaatschap f"— het spel zetten. Inj open brief stelt Gei tebelangen dat de tiek niet Van de betreft, maar procej le fouten, besloten missievergaderingei het feit dat „het niet naar ons luistej In uiterst cynisch) woordingen zegt meentebelangen moeite te hebben m{ nevenfunctie van V; Wouw. „Wie zijn we die man het gem van dat commissarij zouden willen onl den?", aldus Gemi belangen in de brief. „Moeten we druk maken om schijn van specifiel langenbehartiging? wij zullen ons bezij ven houden met en schijngestalten laten aan hei CDA" meer werd afgegeven J niet iets aan die situatj gedaan". „We hebt viseerd om niet voor de oplevering. Ik I, Gé Noorlander nog de geweest en die zat ooi met de hele zaak in zij Hij heeft toegezegd d»erL niet meer zou gebeurt0 0 wil ik ook niet heblK00 mag niet meer onder dt 5° de bouwvakvakantie jds{ verd worden als het kan", verklaart Van defl6 beslist. I s( een De affaire werd voor hj1' soonlijk wat pijnlijk, tffsta in de landelijke bericlf®® over de huizen in ö-J' zijn commissariaat terf"}1 kwam. „Ik vind dat1 Huis wel dubieus is beed< weest door een persbeif1 P de telex te zetten, waal loops gemeld werd datr 11 commissariaat bij eenP"6 van Noorlander heb. A P in de hele affaire de h£!°' had zou hebben. Ze öd zich onthouden van ccr" taar op het plaatselijk r9] ren. Ik bemoei me toPj3 niet met hun oplever®™ porten. Kijk, suggereTr één, waarmaken is twef) r PAUL VAN DEfy OFFICIER: VAN EUTHANASIE GEEN SPRAKE (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Hoewel de be handeling van de strafzaak te gen de 32-jarige Haagse arts bijna elf uur in beslag nam, bleven veel vragen onbeant woord. Waarom heeft de ver dachte huisarts bij noodsitua ties in De Terp nooit contact gezocht met specialisten? Waarom werden de patiënten kaarten zo onvolledig ingevuld en waarom moest het gebruik van insuline worden verzwe gen? Uit verschillende verklaringen blijkt, dat de verdachte medi cus niet gauw bereid was, zelfs niet in medische noodsituaties, om patiënten door te verwij zen of andere deskundigen te raadplegen. Rechtbank-presi dent mr. S.F. Kootte: „Verster king van de eerstelijns-ge zondheidszorg is heel mooi, maar je kunt het ook te ver doordrijven". „Hij ging het liefst zelf door met de behan deling; tot het einde erop volg de", aldus mr. de Waardt, de officier van justitie. Mr. Kootte toonde zich met name geïnteresseerd voor de „onverklaarbare overstap" van de huisarts op een pijnbe- strijdend middel dat in de me dische wandelgangen Pethidi ne heet. Een medicijn dat juist bij toepassing op bejaarden ui terste terughoudendheid ver eist. „Er zijn veel betere pijn- bestrijders", stelde mr. S.F. Kootte, nadat hij zich hierover door deskundigen op de hoog te had laten stellen. In het dossier van het open baar ministerie verbazen di verse deskundigen zich over de snelheid waarmee de ver dachte tot euthanasie besloot. Volgens de verklaring van de arts waren de vier patiënten, wiens dood hem wordt verwe- Inbraak in pastorie WARMOND Uit een pasto rie aan de Herenweg in War mond is een radio-cassettere corder en ongeveer honderd gulden ontvreemd. De bewo ner ontdekte de diefstal bij thuiskomst van zijn vakantie. De ruit van de tuindeuren was met stenen ingegooid. Van de daders ontbreekt elk spoor. ten, ernstig ziek, in coma ge raakt en op het moment van ingrijpen in een terminaal sta dium. Bovendien zouden deze patiënten, toen zij nog bij ken nis waren, stuk voor stuk de wens hebben geuit om niet on nodig lang te lijden. De huis arts haalde daarbij uitspraken aan als „dokter, laat me niet stikken" en „ik wil niet als een kasplantje verder leven". De officier van justitie stelde in zijn requisitor dat dergelijke bewoordingen voor hem nog geen blijk geven van een uit drukkelijk en voortdurend verlangen tot levensbeëindi ging. Om deze reden meent mr. de Waardt dan ook dat hier van euthanasie geen spra ke kan zijn. In zijn bijna drie uur durende pleidooi gaf mr. Spong toe dat zijn cliënt zich misschien on voldoende geïnteresseerd heeft getoond voor de algemeen gel dende richtlijnen bij euthana sie. Dat maakt hem in zijn ogen nog geenszins een moor denaar. De huisarts heeft vol gens mr. Spong handelingen verricht waarvoor hij van de mensen in het Benoordenhout, waar hij z'n praktijk had, nog bijna dagelijks bloemen en dankbrieven krijgt en waar voor hij voor zover ze in De Terp zijn verricht de gevan genis in moet. Voor de Haagse strafpleiter staat vast dat zijn cliënt niet voor God heeft wil len spelen en alleen maar heeft geprobeerd het leed te verzachten en te voorkomen. „Dat is geen incidentele zaak. Het verlangen naar euthanasie is heel reëel onder mensen aanwezig. De zachte dood is veelgevraagd. Je kunt zeggen dat de blikem toevallig bij deze huisarts is ingeslagen. Hij is zondebok, terwijl er in feite geen zonde is". Diefstal dashboard ALPHEN AAN DEN RIJN De eigenaar van een motor jacht dat lag afgemeerd in het Aarkanaal (bij de Zegerbrug in Alphen aan den Rijn) bemerk te gisteren dat het dashboard van zijn boot was gestolen. De waarde van de buit bedraagt 1200 gulden. VALKENBURG Tijdens een extra vergadering heeft de Valkenburgse gemeenteraad gisteravond besloten dat de woningbouw aan de Legioen- dreef door moet gaan. Tegen het bestemmingsplan heeft een bewoner van een bunga low aan de Frankenburg be zwaar gemaakt. De raad ver klaarde het bezwaarschrift on gegrond en besloot een artikel 19 procedure te Starten om de woningbouw spoedig mogelijk te maken. Voordat de extra- raadsvergadering begon, kreeg de indiener van het bezwaar- oer schrift, de heer De kans zijn bezwaren toe ten. Met name is hij gel gen het plan om aan dj oendreef geen drie ma|y woningen te bouwen. Hl. komen de woningen t| op elkaar. Bovendien rV hij er bezwaar tegen j I twee woningen een bo\^ dieping wordt gebouwd Reeds vorige week staatsraad mr. J. M. Pi) verzoek van de heer de bouwvergunning n twee bungalows aan dc^ lIE boven Katwijks strand Het zwerk boven het strand langs de Boulevard in Katwijk werd gistermid dag gesierd door een bonte verzame ling vliegers. De gemeente Katwijk had in samenwerking met de Haagse stichting Vliegerop een vliegerevene ment georganiseerd. Belangstellen den konden onder deskundige bege leiding zelf een vlieger maken. Van deze gelegenheid maakten twintig personen gebruik. De makers van de fraaiste exemplaren ontvingen een prijsje. Daarnaast verschenen zo'n dertig vliegerenthousiastelingen die hun pronkstuk de lucht instuurden. oendreef geschorst gei 30 dagen nadat de gem< ke beroepscommissie o] zwaarschriften van heeft beslist. Waarom de Raad deze schorsing heeft oj is niet duidelijk. Volgei burgemeester Vos word. Legioendreef volgens d/ï van het bestemmingsp' bouwd. De gemeenteraad ging avond tevens akkoord L reconstructieplannen vf® Middenweg. Vier aan zullen een prijsopgav< waarna een opdracnt den gegeven.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10