u TAFEL „Iedereen in Stava wist dat dam gevaarlijk was' Onjuiste religieuze visies op jodendom mede oorzaak van vervolgingen CëidóeSouAtW BTTïïTi p kerk wereld weer MAANDAG 22 JULI 1985 PAGINf— els ifi< ACHTERGROND !£eidóe6ou/ictfit Fransen niet aan één Avondmaalstafel Ter gelegenheid van de herdenking van de opheffing van het Edict van Nantes nu 300 jaar geleden, waardoor de Franse pro testanten vogelvrij werden, zal op 12 en 13 oktober een groot scheepse herdenking worden gehouden te Parijs. Voorts staat een oecumenische kerkdienst op het programma, georgani seerd door de in 1913 opgerichte Féderation Protestante de France FPF. Het heeft opzien gebaard dat daarbij is afgezien' van één Avondmaalsviering. Een deel van de aangesloten acht Kerken van Hervormden, Lutheranen en Baptisten vindt de Avondmaalsopvatting van de andere te licht en meent voorts, dat het Avondmaal alleen door de plaatselijke gemeente kan worden gevierd. Infocentrum Franciscanen in Assisi De Nederlandse Franciscaanse Samenwerking heeft een infor matiecentrum geopend in de Italiaanse stad Assisi. De Neder landse Franciscanen werken hierbij samen met hun collega's in het Duitse taalgebied. Zij komen met het centrum tegemoet aan de grote belangstelling voor de geboorteplaats van de H. Franciscus en de H. Clara bij toeristen en pelgrims uit Neder land. Het infocentrum in Assisi staat onder leiding van drie Franciscanessen, onder wie de Nederlandse Dymphna Preijde. Zij bieden onder meer rondleidingen met behulp van teksten uit Franciscaanse bronnen. Tenminste eenmaal per dag is er sen gebedsdienst in de Duitse en/of Nederlandse taal. Geef ieder u w oor maar weinigen uw stem. William Shakespeare Mag men, zoals de Haagse predikant dr. B. Wentsel doet, openlijk en bij her haling verklaren dat de holocaust Gods straf was voor joodse zonden? Of is hier sprake van beledi ging en aanzetting tot haat wegens ras, gods dienst of levensovertui ging zoals bedoeld in 137 c/e van het Wet boek van Strafrecht? Een vraag die door het gezond verstand makkelijk te be antwoorden lijkt. Stel je, als niet-jood, even voor dat heel je familie in de oorlog is uitgemoord. Daar komt dr. B. Wentsel en poneert: hoe erg het allemaal ook was, het drama was wel jullie ei gen schuld. Een grovere belediging schijnt nauwe lijks denkbaar. Toch ligt het minder eenvou dig. Op de eerste plaats, zo bleek uit het vraaggesprek dat onze krant begin deze maand met de' predikant had, verpakt dr. Wentsel zijn bele digingen in een deken van liefdesbetuigingen aan het adres van de joden. Zijn aan vallen, zo stelt hij zelf, wor den gevoed door zijn „liefde" voor het joodse volk. Ten tweede komt Wentsels visie op de joden voort uit een the ologie die tot de Tweede We reldoorlog gemeengoed was in heel de christenheid, Is het uitdragen van een theologie die de ouderen onder ons nog met de paplepel ingegoten hebben gekregen nu ineens strafbaar? Overwegingen waar de rechter zich over mag buigen als de Haagse of ficier van justitie mr. R. A. Schimmel inderdaad besluit de affaire Wentsel aan hem voor te leggen. Zoals gemeld hebben de Stichting Bestrij ding Antisemitisme en de Anne Frank Stichting hierop bij mr. Schimmel aangedron gen. Tot het materiaal dat de offi cier van justitie zou kunnen raadplegen om zich een oor deel over de strafklacht te vormen, hoort een uitgave van het R.K. Kerkgenoot schap in Nederland onder de titel „Vaticaan en jodendom in de periode 1965 1985". De brochure is dezer dagen uitgegeven en behelst een bundeling van de belangrijk ste r.-k. documenten die er de afgelopen twintig jaar over de relatie met het jodendom zijn verschenen. Wie deze taaie kost doorwor stelt, ontkomt niet aan de pijnlijke gewaarwording dat het nog maar zeer kort gele den is dat de R.K. Kerk zich officieel distantieerde van anti-semitische pseudotheolo- gie. Theologie dus zoals die door dr. Wentsel wordt uitge dragen en die behelst dat God de joden door de eeuwen heen blijft straffen omdat zij zelf de vervloeking over zich hebben afgeroepen door zich van Hem af te wenden en Jezus te vermoorden. (Dr. Wentsel: „Voorop staat dat dat de joden zich van de Here hebben af gekeerd. Daarmee hebben ze het onheil van de holocaust over zich afgeroepen".) Nostra Aetate Pas in 1965, tijdens het Twee de Vaticaans Concilie, werd deze opvatting in voor zichtige bewoordingen, maar definitief naar de stort plaats van de gevaarlijke on zin verwezen. In de conciliai re verklaring "Nostra Aeta te", over de houding van de Kerk ten opzichte van niet- christelijke godsdiensten, kwam toen'te staan: „Hoewel de gezagsdragers van de joden met hun aanhangers de dood van Christus hebben doorge dreven, kan toch datgene wat tijdens zijn leven werd bedre ven noch alle toen levende jo den zonder onderscheid noch de joden van onze tijd worden aangerekend. Alhoewel de Kerk het nieuwe volk van God is, mogen de joden toch niet als door God verworpen noch als vervloekt worden voorgesteld, alsof dit uit de H. Schrift zou volgen". In latere verklaringen is de officiële afwijzing van anti-se mitische theologie herhaald en verduidelijkt. Daarbij is ook meerdere keren, in elk geval impliciet, erkend dat deze eeuwenlang beleden the ologie het anti-semitisch kli maat in de hand heeft ge werkt waarin de talloze jo denvervolgingen en uiteinde lijk de holocaust mogelijk zijn gebleken. Zo formuleerden de Franse bisschoppen in een do cument gedateerd 16 april 1973 dat „de voorstelling van de jood als godsmoordenaar nog veel gevaarlijker is" dan die van de jood als woekeraar of samenzweerder. „Hét anti semitisme is een erfenis van het heidendom, maar pseudot- heologische argumenten heb ben het binnen de christelijke leefwereld nog versterkt", al dus deze verklaring. In een toespraak tot de verte genwoordigers van de joden te Mainz op 17 november 1980 legde ook paus Johannes Pau- lus II een duidelijk verband tussen religieus anti-semitis- me enerzijds en jodenvervol gingen anderzijds. Hij sprak toen onomwonden over de noodzaak tot correctie van onjuiste religieuze visies op het joodse volk, die de mis kenningen en vervolgingen in de loop der geschiedenis ten dele mede hebben veroor zaakt. Vindt de R.K. Kerk dat de theologische opvattingen van ds. Wentsel opwekken tot jo denhaat? De verhouding tot het jodendom ressorteert in het Vaticaan onder Johannes kardinaal Willebrands, presi dent van het Secretariaat voor de Eenheid der Christe nen. Als de affaire Wentsel De openbare twistgesprekken tussen joodse geleerden en christelijke geestelijken schommelden eeuwenlang tussen beschimping en ogen schijnlijk vriendschap. Op deze 16de-eeuwse houtsnede zien we een debat tussen jo den en christelijke humanis ten. voor de rechter komt, lijkt het interessant om ook kardinaal Willebrands als getuige-des- kundigete horen. WILLEM SCHEER N.a.v. „Vaticaan en joden dom in de periode 1965 1985". Verkrijbaar bij het secretariaat van het R.K. Kerkgenootschap, Bilt- straat 121, 3572 AP Utrecht. Tel. 030—334244. Prijs ƒ3,50 exclusief portokosten. Beroepen door de provinciale kerkvergadering Utrecht tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (secretaris provinciale kerkvergadering 'Utrecht) G.J. Wisgerhof te Amersfoort die dit beroep heeft aaangenomen. Beroepen te Mijdrecht, M.van Manen te Breskens en Hoofd plaat. Aangenomen naar Achter berg (part-time) en de benoe ming tot bijstand in het pasto raat te Rhenen (part-time; t.b.v.'de gereformeerde bond) H. Vermeer kandidaat te Ede. Herschikking onvoldoende'^ !el VOOR vakantiegangers in Italië was het vandaag extra hun gulden. Dat is het gevolg van de herschikking vai^ Tsje Europese munten waartoe de ministers van Financiën he^aar gelopen weekend halsoverkop moesten besluiten. De I(verd< aanse munt was vrijdag volkomen in elkaar gezakt toeii tot si Italiaanse staatsoliemaatschappij een poging deed 125 miljjnd- dollar te lenen. ■ge DAT een poging tot zo'n relatief kleine lening een munt|C vrije val kan laten maken van 20 procent toont aan hoe z\ de lire is. Zij werd in feite kunstmatig hoog gehouden <f de afspraken binnen het Europees Monetair Stelsel, die vc zien in het onderling steunen van eikaars munten. De tuif ling van vorige week vrijdag, veroorzaakt door een rei daanbod van lires op de valutamarkt, was natuurlijk vee)» gortig: de munt moest er aan geloven en is sinds vandaag! procent minder waard. Met een opwaardering van de and Europese munten met twee procent maakt dat met vrij; een totaal-verschil van acht procent. IPH( hc De vraag is of deze herschikking voldoende is. Het versetali in economische ontwikkeling van de verschillende EG-|aan staten geeft aanleiding voor twijfel. Met name de inflatiqwor fers, sterk bepalend voor de waarde van een munt, lopeijg v< de gemeenschap ver uiteen. Italië zat nog sinds de laai het herschikking van maart 1983 vrijwel permanent in de deen bele inflatiecijfers, terwijl landen als Nederland en Duitslanen hun geldontwaarding structureel hebben teruggedrongen een niveau van 2 a 3 procent. peft j die ry E reg ZjOU dit inflatieverschil als richtsnoer zijn gehanteerd ëen 1 had een devaluatie van de lire in de dubbele cijfers nfwes voor de hand gelegen. De vrije val van vrijdag met 20 p— cent duidt daar ook op. Nu zal de Italiaanse munt een zwrjVT ke broeder blijven en wellicht over niet al te lange tijd w zo'n noodgreep onvermijdelijk maken. 'li OPMERKELIJK is voorts dat de Europese ministers j Financiën niet hebben besloten tot een grotere opwaardeer van de Nederlandse gulden en de Duitse mark. Gezieir-'c kracht van de economieën van deze landen was daar zei aanleiding toe geweest. Niemand minder dan de presitj van De Nederlandsche Bank, dr. Wim Duisenberg, dit 1 daar in april van dit jaar al zeer openlijk op aan. Hij vl.JX zelfs een grotere opwaardering van de gulden dan van de mark voor de hand liggen, omdat de Nederlandse econoi het verhoudingsgewijs nog beter doet dan de Duitse. 1 De ministers van Financiën beslisten anders. Met de gul| en de D-mark gingen ook de andere Europese valuta tj .procent omhoog. Waar Nederland volgens alle voorspela gen volgend jaar de laagste inflatie zal kennen van de ECK relatief veruit het grootste overschot op de betalingsbal (meer dan 25 miljard gulden) geeft deze herschikking dl mee toch een vertekend beeld van de feiten. [rJen HA/ Gebakken ham met postelein en gestoofde aardappelen - vla met rumbiscuits Voor twee personen heeft u nodig: 2 plakken schouder ham a 100 g, ei, paneer meel, 15 g margarine; 0.5 kg postelein, zout, 1 flinke ui, 10 g margarine, 2 tomaten, peper, paprika poeder, selderij; 0.5 - 1 kg aardappelen, zout, 25 g margarine; 0.5 liter gele vla (0.5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), 4 lange vingers, paar lepels rum of water met rumessence. Haal de plakken ham door het met één lepel water los geklopte ei en door paneer meel en bak ze in warme margarine bruin. Keer de ham voorzichtig, want het korstje stoot er vrij gemak kelijk af. Maak de postelein klaar op de dag van aankoop. Kijk de groente na op onkruid, snijd er zonodig de worteltjes af, was haar en laat haar uitlek ken. Zet de postelein op met aanhangend water, laat hem slinken en nog een paar mi nuten doorkoken. Schenk de pan leeg in een vergiet dat in de gootsteen staat en snijd de uitgelekte groente met twee messen wat kleiner. Fruit, als de postelein net opstaat, dunne ui-ringen lichtbruin in de margarine. Warm ver volgens een paar minuten de ontvelde en in achten gesne den tomaten met zout, peper, paprikapoeder en fijngeknip te slederij mee en schep er dan de postelein door. Kook de aardappelen net. gaar in weinig water met zout, giet ze af, voeg de mar garine toe en laat ze nog vijf minuten met het deksel op de pan op een zeer kleine pit staan. Schud de aardappelen in die tijd een paar keer om. Sprenkel de rum of met wa ter verdunde rumessence over de in stukjes gebroken lange vingers en leg er na een kwartiertje de vla op. JEANNE (Van onze correspondent Cees Manders) TESERO Tesero, het dorp in de Dolemieten waartoe het afgelopen vrijdag door een modder- golf verwoeste gehucht Stava behoort, telt vijf duizend inwoners en ie der van hen heeft wel een vriend, kennis of fa milielid onder de slacht offers. Het gebied rond Tesero is een stuk onver valst Zuid-Tirol: een fris- -groene Alpenwei, het zuivere geluid van een kabbelend bergstroompje, slome koeien met bellen om de nek, zo ver als het oog reikt piepkleine dorpjes weggedrukt tegen de hellingen van een enorm bergmassief en overal van die kleine kerktorentjes, die par mantig en spits de blauwe hemel in prikken. Tesero ligt op de plaats waar het riviertje de Stava uit mondt in de iets grotere Avi- sio. Naar de Stava is ook het gehucht genoemd dat vier ki lometer stroomopwaarts ligt. Het dorpje Stava bestond uit vijftien huizen, buitenhuizen, boerderijen en houtzagerijen, en uit drie hotels. Van dit huizenbestand zijn er na het passeren van de moddergolf nog zeven over. Twee kilome ter boven het buurtschap Sta va bevinden zich de mijn en de twee waterbassins, die de oorzaak zijn van de ramp. De bassins, die als terrassen boven elkaar tegen de berg helling zijn gebouwd, behoren bij een fluroridmijn. 'In de bassins, waar weinig van over is, werd de fluorid schoonge wassen. De bassins waren niet erg groot: veertig bij honderd meter en de diepte kan nooit meer zijn geweest dan een meter of vier. Maar volgens de officiële cijfers waren bei de bassins toch nog goed voor honderdvijftigduizend kubie ke meter water, ongeveer de inhoud van eenentwintig Olympische zwembaden. Hoop los zand Als je bovenop de resten staat van de dam, zie je dat deze niet meer was dan hoop los zand met een laagje moeilijk groeiend gras, dat het hele' zaakje bij elkaar moest hou den. Waarom het die zand- muur vrijdagmiddag ineens niet meer lukte om het water tegen te houden, is nog niet bekend. Vermoed wordt dat de mijnbouwmaatschappij BULLDOZERS GRAVEN NAAR SLACHTOFFERS MODDERGOLF meer water in de bassins heeft gedaan dan was toege staan. In Tesero spreekt men ook over slecht onderhoud. Al enige tijd zou op een aantal plaatsen water door de dam sijpelen. Het slechte weer varf de afgelopen weken, met vaak hevige regenval, zou de situatie nog eens hebben ver slechterd. Op het moment dat de dam- wand het begaf, stortte het water over een breedte van wel honderdvijftig meter naar beneden. De grootste kracht kreeg de watermassa echter toen het driehonderd meter lager terechtkwam in de bed ding van het riviertje de Sta va en werd samengeperst tot een breedte van ruim twintig meter. Aan de bomen die nog zijn blijven staan kun je zien, dat de samengebalde modder stroom een hoogte van wel dertig meter moet hebben ge had. Daar waar de modder in de geul van de Stava werd ge dwongen, was haar vernieti Een kerk in Tesero is ingericht als rouwcentrum. Overigens is nog maar de helft van alle slachtoffers geïdentificeerd. Door de kracht van de modderstroom zijn talrijke lijken onherkenbaar verminkt. gende kracht het grootst. Van de hotels Erica, Miramonte en Stava is niets overeind geble ven. Hoeveel gasten zich in de hotels bevonden toen de zondvloed passeerde, is nog steeds niet bekend. Op het moment van de ramp hadden de hotels de gastenlijsten nog niet bij het toeristenkantoor ingeleverd. Hotel Miramonte was geheel gehuurd door de Italiaanse jongerenorganisatie „Acli". Daar zijn meer dan ze ventig slachtoffers gevallen. Zwaar gebrom Verderop is de modderstroom een huis van twee verdiepin gen op een afstand van nau welijks twintig meter gepas seerd. De bewoonster staat op het terras van haar woning de reddingswerkzaamheden te bekijken. Ze vertelt nog dui delijk geschrokken haar ver haal. „Ik stond in de keuken, toen ik ineens een zwaar ge brom hoorde. Net alsof er een helikopter landde. Ik ging naar het raam om te kijken wat er aan de hand was en toen zag ik een enorme hoop modder voorbijrazen, in de richting van het dorp. Ik riep mijn man en ben gillend de straat opgerend". Het huis staat nu op een fraaie, licht- glooiende Alpenwei, op de rand van een soort modder- krater. „We zijn bang dat ons huis zal instorten. We denken aan niets anders. Maar waar moet je heen. Ik kan hier toch niet zomaar weg?" Guiseppe Longo (60) was tot vrijdagmiddag eigenaar van een houtzagerij. Nu is hij zijn hele hebben en houwen kwijt. Nadat hij is geïnterviewd door de Japanse, Duitse en de Zwitserse televisie, is hij niet te beroerd om zijn verhaal ook nog voor de Nederlandse krant af te draaien. „Nederland? Maar ik heb toch zoveel vrienden in Nederland, mensen die hier jaren geleden vaak op vakantie kwamen". De namen en woonplaatsen kan hij zich niet herinneren. „Die staan in mijn opschrijf boekje en dat had ik thuis". De plaats waar zijn huis en zijn houtzagerij stonden is nu een maanlandschap van mod der, waaruit de wortels van een vernielde boom omhoog steken. Verderop ligt wat huisraad, stukken matras, wat elektrische bedrading, een ge broken ski en warempel twee knotten blauwe wol. „Die zijn niet van mij", zegt Longo la chend. „Ik ben maar alleen en breien heb ik nooit ge leerd". Verwacht wordt dat de hele komende week nog zal wor den gezocht naar de slachtof fers van de ramp. Niet meer met de hand of met de spade, maar met bulldozers. Want de kans dat er nog levenden on der de modder zitten is nu ni hil. De hulpverlening na de ramp is dit keer uitstekend georga niseerd, misschien wel te goed. De wegen raakten vrij dag verstopt met brandweer auto's, hijskranen en bulldo zers, die onmogelijk allemaal in Tesero emplooi kunnen vinden. „Maar het zou natuurlijk be ter zijn als we dergelijke ram-, pen zouden kunnen voorko men", zegt een boze dorpsbe woner. „Die bassins daarbo ven, iedereen kon toch zien dat die dingen gevaarlijk wa ren. Nou, waarom hebben ze de damwanden niet beter ge controleerd. Beter nog: Tesero had moeten kiezen tussen het toerisme en die mijn. Je kunt die bassins niet vlak boven hotels aanleggen. Het ergste vind ik het voor de toeristen in die hotels. Die wisten niet eens dat die waterbassins daar waren. In het dorp wisten ze ervan, maar daar heeft ook nooit iemand openlijk gezegd dat de situatie gevaarlijk was". Tijdens een heilige mis in de kerk van Tesero, waar giste ren ook de Italiaanse presi dent Cossiga aanwezig was, heeft de plaatselijke bisschop aangedrongen op berechting van de schuldigen. Onder de slachtoffers bevinden zich vijf neven van bisschop Gottardi. Ook de mensen in het dorp hebben de mond vol over de verantwoordelijken of „schul digen". Het is een natuurramp die door de mens is veroor zaakt, zo is de algemene con clusie. Functionarissen van de Itali aanse nationale geologische inspectiedienst zeiden dat de ramp de regering zal dwingen de duizenden kunstmatige bassins in Italië te inspecte ren. Gianluca del Bono, een functionaris van de inspectie dienst, zei dat de faciliteiten van zijn dienst hopeloos te kortschieten voor het inspec teren, van het vaak instabiele terrein rond de bassins. „Italië is geologisch gezien een van de wildste landen ter wereld en toch hebben wij een natio nale inspectiedienst die met 30 vaste medewerkers kleiner is dan die van het Afrikaanse Ghana", aldus Del Bono. Veel lokale instanties hebben hun eigen inspectiediensten opge richt, maar die beschikken vaak niet over voldoende middelen en kennis om uitge breide geologische onderzoe ken te verrichten. Eindhoven Den Helder Rotterdam Klagenfurt Kopenhagen 1 ïtori tie i lanst 29 12 ssor Zonnige periode DE BILT (KNMI) EenPs. aandepreSsie bepaalde f 11 daag ons weer in ongunJnS( zin. Deze depressie kfoss voort uit de tropische cycP°r. Ana, die enkele dagen gele1*"1 in het zeegebied ten oonk van Florida ontstond. De L 6£ aandepressie wordt gev{e£l door een rug van hoged?at Deze nadert ons met opkl« gen vanuit het westen. Zif11 ons weer morgen in gunr zin gaan beïnvloeden. Er f den dan zonnige perioden r wacht. Het blijft op de m4£ plaatsen droog. De temjf tuur loopt op tot een graa' 21. Aan zee en in het wadi6!1' gebied blijft de tempera^" bij 18 graden steken. Ook voor woensdag en f13* derdag zijn de vooruitzie)1 gunstig: dan kan v# Frankrijk warmere lucht h ons land stromen. Tempei£| ren tot rond 25 graden wol dan weer mogelijk. De kaïjf onweer neemt echter donderdag weer toe. Weersvooruitzichten voor Europese landen, geldig voor v dag en donderdag: Benelux en noord-Duitsland:jo zonnig. Vanaf donderdagmidda het zuidwesten onweerskansen I dagtemperatuur 23 tot 28 graden Zuid-Duitsland en Alpengebiedif nig. Op laaglandniveau 26 tot 3^| den. Nul-graden-grens op rondi meter hoogte. '1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2