Raas tevreden, Post nauwelijks „Parijs, wat een schitterend dorp CeidócSomcmt GRAANTJE VOOR NEDERLANDSE PLOEGEN WINNAARS TOURPRIJSVRAAG ZIEN HINAULT ZEGEVIEREN i PARIJS Knappe kop pen, gave gokkers, dap pere dichters en slimme limerick-makers deden de afgelopen weken weer enthousiast mee aan de Tourprijsvraag van deze krant, mikkend op een aantal tweedaagse reizen voor twee perso nen naar Parijs met de Tour-finish als afsluitend hoogtepunt. Mare Madiot en Henri Manders had den gisteren de meeste moeite gedaan zich als eerste te presenteren aan de prijswinnaars, die zich bijtijds op en rond de Champs Elysées hadden opgesteld. De drukte viel enorm mee, waardoor het zicht op de rondjes rijdende coureurs alleen maar werd beperkt door de hoge snelheid van de heren en het spandoek „Voulez-vous leuk de Tour de France?". ..Eind goed al goed" ging voor Bernard Hinault op. maar leek bij aanvang van de terugreis van de bus van Speedwell/Alexanderstad even mis te gaan voor vader en zoon Smit. Een half uur werd op hen gewacht en toen de reisleiding reeds een goe de regeling had getroffen met een later vertrekkende bus om het ontbrekende tweetal op te vangen, bleek 1 zowel vader Koos als zoon Patrick zich reeds lange tijd in de bus te bevinden. Zij wa- I ren na de telling bin- y nen gekomen toen twee an- ■1 deren even een frisse neus !;4 waren gaan halen en enkele I mede-passagiers onder de Eiffeltoren naar hen liepen te zoeken. Het kleine oponthoud liet zich gemakkelijk inpassen in het verder vlekkeloze tripje. Tevreden jongelui achter in de bus riepen, toen chauffeur Chris Hoogeveen zijn bus - vlotjes langs de huldiging van Hinault reed: ..Parijs. t wat een schitterend dorp". 5 Een ander vertelde: „Parijs, t1 het is niet erg om er te zijn, ;i maar je zou er moeten kun nen blijven". Zooitje Hagenaar Edwin Hagebeek. die handbalt bij Wings, was I niet zo verrukt van de Licht- stad. „Het is een beetje een zooitje", vond hij. Broer Ro land. die net in z'n eentje het graf van Napoleon had be zichtigd. meende dat er toch wel veel leven in zat, in Pa rijs. Als beginnend militair had hij eigenlijk geen recht op vakantie gehad, maar de Pa rijs-prijs had zijn superieu ren mild gestemd. De heer en mevrouw Dubois vonden twee dagen eigenlijk te kort om alles te zien wat ze hadden willen zien in Pa rijs. Dat bewijst wel hoeveel ,i er te zien is, want het echt paar uit Den Haag had twee maanden geleden al een vijf daagse reis naar Parijs ge- wonnen en heeft die intussen ook al gemaakt Dikke tranen huilden Voor- i' burgers Patrick Borsboom en Leo van Dorp toen ze heuse MAANDAG 22 JULI 1985 PAGINA 14 PARIJS Vier etappeo verwinningen (Solleveld, Manders, Ducrot en Lam- merts) en een twaalfde plaats in het eindklasse ment voor Joop Zoete melk in de Tour de Fran ce 1985. De ploegleiders van de Nederlandse ploe gen reageerden verschil lend. Jan Raas was tevre den; zijn collega en rivaal Peter Post eigenlijk am per. Met name omdat Vanderaerden in de eerste week té vaak was versla gen tijdens de massa-: sprints eii voorts omdat kopman Anderson ver keerd had „gepiekt". Jan Raas kende die zorgen niet. Hij constateerde met blijdschap, dat zijn jonge cou reurs zich prima hadden ge weerd. „Ik wist, dat ik een goede ploeg had", vertelde hij. „Maar die ritzeges had ik niet verwacht. Ik was al blij ge weest als ik één keer een man netje op het erepodium had gekregen. En die twaalfde plaats van Zoetemelk is na tuurlijk helemaal meegeno men. Zeker, omdat hij lange tijd nog kansen heeft gehad bij de eerste tien te eindigen". Raas vond dan ook dat er een goede Tour was verreden. Hij had nog meer positieve punten ontdekt. Het feit dat Jeile Nij- dam Parijs had gehaald, achtte hij opzienbarend. ..Nijdam is geen klimmer. Dat heb ik al lang gezien. Maar hij is licha melijk oersterk. Kan veel aan. En ook over het doorgaan van Wijnands en Ludo Peeters ben ik te spreken. Vooral Adje Wijnands heeft veel karakter en instelling getoond. Om zó geblesseerd toch door te gaan; daarvoor neem ik mijn hoed af". De grootste meevaller in zijn ploeg was volgens hem Maar ten Ducrot, die niet alleen middels een indrukwekkende solo, maar ook door het pak ken van een etappezege, de aandacht trok. Raas over hem: „Ducrot is doorgebroken Hij heeft op het goede moment de topvorm gevonden en veel zelfvertrouwen gekregen. Toen we naar de Tour gingen, fietste hij nog rond zonder kop. Zonder na te denken.olk verwacht dat hij in de toe komst nog veel zal verbeteren. Wij hadden geen ploeg met echte toppers, maar de jongens hadden veel voor elkaar over. En dan zie je meteen dat er veel kan worden gewonnen". Meevaller Over zijn eigen functioneren als ploegleider was hij kort. Het was hem allemaal behoor lijk meegevallen. Hij weet dat met name aan de geweldige medewerking van zijn assis tent Hilaire Vanderschuere. „Hij had al eens een Tour meegemaakt en dat scheelde natuurlijk. Ik wist bij voorbaat Hat hot nodipp pedaan mopet renners. Voor Winnen had hij lovende woorden. „Hij is op zijn oude niveau terug, maar hij heeft de pech dat er betere renners zijn gekomen. Hij is geen tijdrijder en zal daardoor niet meer echt voorin kunnen eindigen". Met name over Veldscholten wilde Post nog wat meer kwijt. „Het is jammer dat hij zo gauw is aangeslagen. Het is een goede jongen. Een uitste kende kerel, maar ik kan wel janken als ik hem hoor praten. Het is triest. Er zijn betere renners in het peloton, die in mijn ploeg graag voor knecht willèn spelen. Renners met veel grotere ervaring". De Panasonic-ploegleider hield er rekening mee dat Veldscholten zijn ploeg zal verlaten. Hij liet merken zich over dit soort zaken niet meer op te winden. „We gaan ons oriënteren op buitenlandse renners. Anderson blijft. Daar van ben ik overtuigd. Renners die hun woord geven maar dat later wreken, zijn met mij trouwens nog niet klaar. Phil heeft alleen wat tijd nodig. Er moet een bepaalde constructie worden bedacht, maar dat zal wel lukken". De Australiër werd direct door Post beschouwd als een goede kopman. Voor het winnen van de Tour was hij echter niet goed genoeg. Een renner met een andere dan de Franse na tionaliteit die dat wel zou kun nen was Greg Lemond. Nog niet zo lang geleden riep Post uit dat hii te duur was. Thans klonk in Frankrijk: „Gre33 het geld waard. Hij is inte sant voor de AmerikafJ J markt; kan goed tijdrijden is pas 24 jaar. Ik denk iiyoi daad dat hij voor ons bel**' Nederlander ionc Ook Jan Raas bleek al voif te kijken. Hij besefte meerlida eens dat er voor Joop Zdfsse, melk geen opvolger kl stond. „De beste die we irbee land nog voor het Ronde\èek over hebben, is Van der iter de", bromde hij. Na de én, ring van vorig jaar (VanPf Velde haalde later na eem h sprek in een interview fefs-s in de richting van Kwantpc/ei zal de nu in Italiaanse dirsffc rijdende Nederlander ilde meer worden benaderd, hs probeerde Stephen RochCan interesseren. Ook daarvainer niets terechtkomen, al is'nde alleen al omdat de dire<Pgd Steenbergen luidkeels \get verkondigd, geen geld teiai. len vrijmaken voor een In d tenlandse kopman. tnpe Raas: „We zijn budgettair iter wens toch in naam geborPed Ik zal jonge renners md ui opleiden en hopen met f ko successen te boeken. Eri1 genoeg jonge talenten. APha zie ik nergens een klKM" 1 mentsrijder". Nederlandse inderdaad in de top van! vo Tourklassement voorlopig! ge* meer meespelen. Daaraarf11 k het legioen moeten wenn^H PETER VAN PUT worden. Ik had echter geluk eerst even een aanloopje te kunnen nemen met de Ronde van de Aude en Luxemburg". De rel met de motards en het verloop van de etappe waarin Teun van Vliet en Henri Man ders elkaar dwarszaten, had den Raas niet doen verbleken. „Ik vond het niet zo leuk, maar ik lig er toch ook niet waWor van". TovreHenhpiH dus alom, ook al omdat met name Leo van Vliet en Adrie van der Poel zich regelmatig manifesteerden. Kritisch Peter Post benaderde de Tour 1985 heel wat kritischer. Hij vond het maar een eenvoudige wedstrijd. De Amstelvener sprak er tevens zijn verbazing nvpr uit Hat er 7.0 passief was gereden. „Je vraagt je soms af waarom sommige ploegen een echte sprinter meenemen. Er werd ongelooflijk passief gere den. Als zoiets gebeurt in de Ronde van Nederland, wordt het prijzengeld ingehouden. Hier kan echter alles". Hoewel het Anderson niet was .gelukt bij de eerste drie te ko men, bleef Post toch achter zijn kopman staan. „Hij is ge woon gopH. maar de topvorm was er niet meer. Phil is beter dan vele andere kopmannen. Die doen rustig nog een plasje als Hinault met Herrera op weg is voor het uitdelen van wat later zal blijken een ver nietigende tik. Phil zie je nooit bij de wagen. Die rijdt altijd". Hoewel het met het weggris sen van een dagzege aanvan kelijk wat moeizaam ging, toonde Post respect voor zijn Franse mostèrd via hun hot- dogs binnen kregen. Zelfs zo'n klein ongemak bleef va der en zoon Zandvliet, niet onbekend bij voetbalclub Blauw Zwart, bespaard. F ie en Henk Koot kenden alleen voor de reis een probleem. Zij waren wel eens in België geweest, maar nooit verder. Een paspoort hadden ze dan ook niet. Het winnen van de Tourprijsvraag had hen ge dwongen een dergelijk reis document met spoed aan te vragen. Niet-geldig Tien jaar geleden was Gerard Nederpel uit De Lier al eens in Parijs geweest. Zijn toen slechts deels gebruikte ritten - kaart voor de metro kon hij afgelopen weekeinde weer tevoorschijn halen, toen hij wederom in de Franse hoofd stad rondzwierf. De stations automaat spuugde het kar tonnetje weer snel uit met de vertaling van niet-geldig erop gestempeld. Uiteraard kochten Gerard en Ria Ne derpel nieuwe vervoersbe wijzen. Nu geen rittenkaart. Twee losse kaartjes. Jules van Els uit Zoetermeer was niet eens verbaasd ge weest over zijn reis naar Pa rijs. Eerder in de korte ge schiedenis van de Tourprijs vraag van deze krant won hij al een asbak, een T-shirt en een badhanddoek. Peter Wijfje en René Koolmoes bakten het nog bruiner. De Leiderdorpers waren er dit keer al voor de tweede keer bij. Wij stonden wel raar te kijken", vertelde Wijfje. „Vo rig jaar won ik en nu René. Dit keer was het trouwens nóg leuker Hebben we weer 's wat andere dingen ge daan". Zo ging Wijfje drie hoog de Eiffeltoren op. waar hij zijn volle filmrolletje per abuis aan het licht blootstel-' de. Een vergissing op niveau. Fietsvakantie Henk en Marijke van Schie zijn broer en zus, komen uit Warmond, houden van schaatsen en fietsen, maar doen niet aan wielrennen Henk legde in de bus uit hoe hij met vrienden wel leuke fietsvakanties houdt. „Dit jaar gaan we met 25 man naar Portugal. Dat wil zeg gen: met het vliegtuig daar heen en dan van hotel tot ho tel fietsen. En we huren daar een auto voor de bagage". De twee dagen in Parijs ken de los van de eigen initiatie ven bezoeken aan onder meer de Madeleine. Rue La fayette, de Sacre Coeur, de vlooienmarkt. Versailles en de Seine. In Versailles raakte Arnold van Mierlo zaterdag tijdens een wolkbreuk zijn geleende camera kwijt aan een dief De indrukwekken de beelden van alle histori sche gebouwen bleven het Wateringse lid van de wie lervereniging Westland Wil Vooruit De Ruiter Seeds" ook zonder gevoelige plaat moeiteloos bij. Hetzelfde gold voor Van Mierlo's Leidse reispartner Adriënne van de Biggelaar. van Veen uit Roelofarenös- veen (lid van Alkmania) en voetballer Perry van Es uit Rijpwetering (lid van ROAC 79) hadden zich opperbest vermaakt in de Franse we reldstad. Zij vormden achter in de bus een supergezellig groepje met vele leeftijdgeno ten. Uit Roelof arendsveen waren dat nog Ton en Perry van der Wereld. En verder Gerard en Paul Hoogeveen en Pieter van den Berg en D.J. van Vliet uit Hoogmade en Frits Jansen en Like van Beek uit Hazerswoude. De laatste twee zijn behalve wie- lerenthousiast ook gek op voetbal en spelen bij S. V. Bernardus. Duo apart Hans en Ruud van der Vel- in opper-beste stemming voor de Sacre Coeur. Jan Raas: i den vormden een duo apart. De broers ogen bijna even oud, maar schelen niettemin zeven jaar. Maar het was ie dereen onduidelijk of de één er ouder uitziet voor zijn leeftijd of de ander te jong. Maar zo jong als Hans van der Velden met zijn zeven tien jaar nog is, hij is nu al gestopt met fietsen. „Daar had ik geen tijd meer voor", zei hij. „Maar ik ben nog wel donateur van de vereniging". En velen maar denken dat donateurs oudere mensen zijn. De heer De Rooy uit geest dankte zijn reis aan zelf goed invullen van antwoord. Maar zijn reisde vrouw had hem geholpen door, zoals beide1 e glimlachend vertelden, JK* krant uit dé brievenbus Êev> halen. Het is te hopen dit s mevrouw De Rooy dat voird. gend jaar ook nog doet. TA dens de Tour,de France 198óat HERMAN JANSEiroV Foto's: TJERK HERINGhm ibili „Ritzeges niet verwacht".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14