Springruiters bewijzen progressie Zomar Windspiel klasse apar Schapers wint Masters-titel Timman moet hard werken £eidóc<3ou/tcmt SOFTBALTEAMHERSTELTZICH :i Sportwer* Kadetten winnen tafeltennistitel Mary Decker neemt revanche op Zola Budd JL 3ve Van der blijft MAANDAG 22IUU 1985 PAO AMERSFOORT Mi- chiel Schapers heeft giste ren het Masters-toernooi op zijn naam gebracht. In de eindstrijd versloeg de Nederlandse kampioen de Argentijn Carlos Castellan met twee keer 6-4. Schapers was door het behalen van de halve eindstrijd in Amersfoort al als eerste geëin digd in het klassement dat na het Satelliet-circuit was opge steld. Door zijn overwinning van gisteren kreeg de Neder lander in totaal 26 ATP-pun- ten voor de wereldranglijst. Menno Oosting, die de laatste acht niet haalde, veroverde in het circuit elf punten, Chris Vermeeren en Johan Veke- mans ieder drie. In het dub belspel was Vekemans succes voller. Door de winst in Amersfoort, samen met de Belg Brichant, veroverde hij elf ATP-punten. Het A-toernooi in Amersfoort werd gewonnen door Huub van Boeckel. Hij versloeg in de eindstrijd de Australiër Russell Barlow in drie sets. Bij de da mes zegevierde verrassend Es ther Witvoet. In de finale gaf tegenstandster Manon Bolle- graf na een verloren eerste set op met een blessure. Wilander Mats Wilander heeft gisteren de open Zweedse tennistitel veroverd. In de eindstrijd in Bastad versloeg Wilander zijn landgenoot Stefan Edberg met ontluisterende cijfers: 6-1, 6-0. Dames Scylla loten Reading DEN HAAG Landskampioen De Veluwe treft in de tweede ronde van de strijd om de Europese tafeltennisbeker het Engelse Ellenborough. De Apeldoornse ploeg speelt uit. Bij de dames heeft het thuis spelen de Scylla voor de tweede ronde ook een Engelse tegenstander geloot: Reading. Voor de eerste ronde heb ben beide Nederlandse ploegen vrijgeloot. Prijsvragen DEN HAAG De resul taten van de verschillende sportprijsvragen van afge lopen weekeinde zijn: Lotto: 9-10-32-34-38-41. Reservegetal. 39. Deelne mers: 464.538. Inleg: 2,2 miljoen. Prijzenpot: 1 miljoen. Cijferspel: 645944. Westduitse lotto: 2-15-16-22-30-35. Reserve- getal: 7. Spel '77: 7590295. Belgische lotto: 1-4-17-21-33-40. Bijkomend nummer: 20. W-5: 7-6-1-12-2. Uitbeta ling: geen. HAARLEM Het Nederlands team heeft op de tweede dag van de derde Haarlemse softbalweek voor sensatie gezorgd. Na twee nederlagen op zaterdag (2-1 in tien innings tegen Japan en 3-0 tegen de Orlando Rebels) trad gis teren herstel in. Het duel met Ita lië werd afgerond met winst: 4-1. Opzienbarend was de overwin ning van 3-1 die daarna op het tot dan nog ongeslagen Japan werd behaald. De openingswedstrijd tegen Japan werd pas in de tiende innings, via de tie-break, beslist. Nederland, dat in de zesde innings de leiding had genomen, zag Japan in de ze vende slagbeurt langszij komen. In de verlenging, achtste en ne gende innings, werd geen beslis sing bereikt, hoewel werpster Els Koks het wel steeds moeilijker kreeg. In de tiende slagbeurt be zweek zij: 2-1. Tegen de Orlando Rebels was de ploeg kansloos, on danks het redelijke werpen van Fredy van Offeren (7-0-6-1). Het werd 3-0 voor de Amerikaanse meisjes. Het prestigeduel op Europees ni veau tussen titelhouder Neder land en Italië bracht gisteren de eerste winst voor Oranje. Els Koks leidde opnieuw de defensie (5-1-2-4) en moest slechts één run toestaan. Oranje scoorde in de tweede innings via twee honksla- gen twee runs en voegdt in de zevende slagbeurt o»g de wijze nog eens twee,ta] Opwindend was daarop Lj^ met Japan. Vier honkslag, ui in de eerste innings levejj m totaal onverwachte vcl'6 v van 2-0 op. Door goed ^on werd het twee beurten he Een inzinking van wer^le rinka Stuvel, die zich in |wei innings aankondigde, bj uu de eerste Japanse run. lfevis mocht Stuvel op de plaa^elc maar in de zesde slagbev^j 0 stand 3-2, greep coach Depe| man in en zond Fredy V sa ren naar de plaat, die de ^in lig stelde. Golf Sandy Lyle open Britse golfki schap gewonnen. D verdiende daarmee ee van bijna drie ton. Dk kaan Payne Stewa^^ tweede. Zeilen In de eerst* de open Nederlands* de Laser-klasse, op h meer bij Hoorn, w« Bos (Nieuwkoop) tw» ter de Brit Charles. Waterpolo De So werd ongeslagen win het zeslandentoernoolw stanz voor Joegoslavië heer West-Duitsland.^ Zeilen Aad en Vliet (Leiderdorp) he teren de eerste wedsl het WK in de Flyinj -klasse, bij het Belgist kenberge, gewonnen. Wielrennen Hen^ vers won in Ouden I zevende van een s J| veertien stayers-we Peter van der Knoop vijfde, voert de rangschikking aan. Wielrennen Didi zaterdag tijdens een i in Stuttgart geblessjns raakt. Bij een valpar Hi zijn arm uit de kom. gte duitser moet veerti^ve rust houden. Go Ronald %k (Voorhout) is het EKjw Terschelling begoni 5 een overwinning opu genoot Gooskens. ile Paardesport Woui E der Schans heeft v paard Mistral het inta le military-kampf1} van West-Duitsland*str nen. Ik ren De ex-Roemeense Olga Nemes werd ion sporthal Overbosch Europees jeugdkampioene. DEN HAAG Bart van Ha ren en Geert Verhaegh, veer tien jaar oud en een paar tur ven hoog, hebben zaterdag voor een feestelijk slot van de in de Haagse sporthal Over bosch gehouden Europese jeugdtitelstrijd tafeltennis ge zorgd. Het duo veroverde het kampioenschap dubbelspel bij de kadetten. In de finale wer den de Russen Mazoenov en Goesev met 17-21, 21-18, 21-15 verslagen. Het massale toer nooi in Den Haag, dat op een begroting van 450.000 gulden een verlies van slechts tien duizend gulden leed, gaf bij de junioren de verwachte win naars op het erepodium. De tot Westduitse genaturaliseerde Roemeense Olga Nemes toon de met haar winst in het en kelspel weer eens aan de ko mende jaren in Europa de voornaamste bedreiging voor de hegemonie van Vriesekoop te zijn. De Brit Prean won bij de jongens na opmerkelijk fel tegenstribbelen van de Roe meen Torna, die daarmee de kwalitatief sterke inbreng van zijn land onderstreepte. LONDEN Mary Decker-S- laney heeft haar eerste revan che op Zola Budd. De Ameri kaanse wereldkampioene op de 1500 en 3000 meter versloeg zaterdagavond tijdens de Grand-Prixwedstrijden in Londen de in Zuid-Afrika ge boren Britse op de 3000 meter. Decker kwam tot de beste sei- zoentijd (8.32,91); Budd werd slechts vierde. Het duel stond geheel in het teken van de valpartij tijdens de olympische finale van bijna een jaar gele den in Los Angeles. Mary Decker troost Zola Budd GEESTEREN De natio nale ruitertop reist opti mistisch af naar de Euro pese kampioenschappen in Dinard. Voorzover de suc cessen in Hickstead en Aken nog als incidenten zouden kunnen worden uitgelegd, bewezen de Ne derlandse topruiters tij dens het elfde CSI van Geesteren andermaal hun progressie. Henk Nooren en zijn tot voor kort zeer wispelturige Glenn eisten de Grote Prijs van Twente op, terwijl Rob Ehrens en Oscar Drum de tweede plaats veroverden. Met de Belg Mike van Belle (op Titi's Friend) en de Brit Paul Grego (op Autumn Val ley), die respectievelijk derde en vierde werden, bleef het Nederlandse duo foutloos in zowel de beide manches als de er op volgende barrage, die geen spannender verloop had kunnen krijgen. Door sneller rond te gaan dan Van Belle en Grego, stelde Ehrens de eerste Nederlandse zege sinds 1981, toen de sinds kort als bonds coach benoemde Johan Heins met Larramy zegevierde, vei lig. Maar Nooren was baas-bo- ven-baas. Met de de laatste weken con stante Glenn, knabbelde Noor en nog bijna zeventiende se conde van de tijd van Ehrens af. Met korte wendingen stel de Nooren daarmee tevens - ten koste van Erik van der Vleuten - zijn plaats in de lan- denéquipe voor Dinard veilig. Nooren: „Ik heb nu eenmaal geen paard, waarvan je zeker weet dat het vooraan mee loopt. Dus ging ik er van uit dat het prachtig zou zijn als ik naar Dinard meemocht, maar als voor Erik van der Vleuten zou zijn gekozen, had ik daar ook best vrede mee gehad. Tenslotte weet ik inmiddels wel wat een Europees kampi oenschap is en heb ik normaal gesproken toch geen kans om individueel bij de eerste vijf te eindigen". Uiteraard toonde Erik van der Vleuten, met Expo Graphic wat over zijn hoogtepunt heen, zich teleurgesteld, maar hij had wel vrede met de beslis sing van Arts en Heins. „Henk rijdt op dit moment gewoon beter dan ik, dan is het alleen maar jammer, niet meer". Rob Ehrens was al evenzeer realist. Een tweede plaats is niet de mooiste in de sport, maar de Limburger was er content mee. „Ik heb alles ge probeerd en als een ander dan toch sneller en beter is, moet je dat maar aanvaarden. Als ik daarom zou moeten balen, is er met mij iets niet in orde". Naast Nooren en Ehrens pres teerden in Geesteren, waar de Nederlanders alleen de be langrijkste rubriek op hun naam schreven, vooral Jan Tops en in wat mindere mate ook Emiel Hendrix zeer naar behoren. Tops maakte met Fu- rist zeven starts en beging pas tijdens zijn laatste optreden zijn enige fout. Het was met een een dure, maar aan de te rechte uitzending van Tops naar Dinard deed het uiter aard niets af. Op de eerste hin dernis van de tweede manche ging de combinatie wat dro merig de mist in. „Eigen schuld", vond bondscoach Jo han Heins. „Gewoon te laks". En Tops zelf: „Stom, hij sprong zo goed dat hij had kunnen Voor Emiel Hendrix kwam het einde van de Grote Prijs van Twente op hindernis drie van de tweede omloop. Daarbij viel de Limburger van Spar- go's rug. „De hindernis lag te vast", vond Hendrix, die over pijnlijke ribben klaagde en zich in Venlo zal laten onder zoeken. Uitzending naar Di nard komt evenwel vrijwel ze ker niet in gevaar. Nooren boekte in Geesteren trouwens zijn tweede triomf in de Grote Prijs van Twente. In 1975 schreef hij ook de eerste editie op zijn naam met Fu nest. Tien jaar na dato liet hij Johan Heins delen in zijn suc ces. „Met zijn komst is er een stuk vechtlust bijgekomen in de équipe, waardoor we mis schien wat boven onszelf uit groeien". Heins daarop: „Met deze paarden, met uitzonde ring van Oscar Drum, mogen de jongens zelf geen fout ma ken, is optimale concentratie een eerste vereiste". Emiel Hendrix waarschuwde, met het oog op Dinard, voor een te groot optimisme. „We moeten met dezelfde instelling gaan, als we momenteel bezig zijn, niet teveel verwachten. Dan hebben we misschien kans op een hoge klassering". AMSTERDAM Jan Timman heeft in het schaakfestival van Am sterdam revanche geno men op Anthony Miles voor de smadelijke neder laag in de eerste ronde. Timman moest er wel hard voor werken, want de zwaarlijvige Brit capi tuleerde pas diep in de tweede zitting van de zes de ronde na de 52e zet, die tamelijk curieus Timman's witte koning naar de ze vende lijn bracht Het was een slechte dag voor de Britten, want ook John Nunn leed opnieuw een neder laag tegen Karpov. De wereld kampioen heeft een langza merhand onaantastbare positie opgebouwd. Met vijf punten heeft hij anderhalf punt voor sprong op Timman. Het twee de onderlinge duel tussen de nummer één en drie van de wereld staat voor vrijdag (slot- ronde) op het programma. De eerste partij werd remise. De bewondering van het tel kens in groten getale opko mende schaakpubliek in hotel Krasnapolsky voor wereld kampioen Karpov stijgt met de dag. Ook dit weekeinde ging de Rus onverdroten voort met punten verzamelen. Net als in de eerste ronde versloeg Kar pov de toch lang niet malse Britse grootmeester John Nunn, ditmaal met zwart. En weer hanteerde de kleine Mos- koviet, die het in dit toernooi zichtbaar naar zijn zin heeft, het hem zo typerende geduld- schaak. Zaterdag eindigden zijn afgebroken partijen tegen Martinovic en Timman (zon der verder spelen) in remise zodat Karpov in zes partijen slechts één verliespunt had te noteren. Piket In de grootmeestergroep ging de meeste aandacht uit naar de partij tussen de talenten Je roen Piket en Jan de Wit. Zo op het eerste gezicht lijken de 16-jarige Piket en de vier jaar oudere De Wit, blond, ge bruind en sportief gekleed, eerder in de wereld van de windsurfers dan in de schaak zalen thuis te horen. Inmiddels heeft het duo, geschoold door bondscoach Cor van Wijger- den, bij diverse gelegenheden bewezen een gooi te kunnen doen naar het elitecorps van de schakers. In het onderlinge duel stond dan ook de eerste plaats op het spel. Het werd geen fraai, WASSENAAR De der by-proef, die gisteren op Duindigt werd gewonnen door Leo Schoonhoven met Zomar Windspiel, gold voor de dertien deel nemende dravers als voorbereiding op de derby van zondag 4 augustus. De merrie was in deze koers niet meer dan een verre outsider en was voor vele spelers van het W5 een struikelblok. Zantana nam in de koers over 2100 meter met Jos van Kool- wijck de leiding, maar bij het begin van de laatste volle ron de kwam Zomar Windspiel langszij. De merrie moest daardoor meer meters afleg gen, maar dat was geen pro bleem om voor de eindstrijd nog genoeg over te hebben en de overwinning in de zeer snelle tijd van 1.18.8 te pak ken. Leo Schoonhoven: „Voor ve len mag dit een verrassing zijn, voor mij echter niet. In de sweepstakes liet de merrie het afweten. Dat was geen won der, volkomen begrijpelijk. Zo mar Windspiel is nogal een nerveus paard. Als het tegen zit, laat ze het gewoon afwe ten. Dan kun je het echt ver geten. Er zijn paarden die voor tegenslagen nieAuit de weg gaan. Neem nu bijvoorbeeld mijn Wellborn Dean, die kan heel wat tegenslag onderweg oveiwinnen en is niet snel uit het veld te slaan". „In die sweepstakes gebeurde alles inclusief twee keer een valse start. Na zeven a acht honderd meter hield Zomar Windspiel het voor gezien. Maar let op mijn worden, als het straks in de derby een beetje voor de merrie na wens verloopt, is Zomar Windspiel echt nog niet geklopt. Tegen de afstand ziet ze echt niet op. Ze heeft nu een ongunstig par koers gehad, maar dat was geen probleem. Graag had in de kop van Zatana willen overnemen, maar dat stond deze niet toe. Ik zie met veel vertrouwen de derby tege moet. Sterker nog, ze kan de derby net als enkele anderen gewoon winnen". Leo Schoonhoven gaat het de laatste tijd weer goed voor de wind. De trainer-pikeur heeft op het ogenblik veertien paar den in training, waarvan de meeste een aardige boterham kunnen verdienen. Zantana werd achter Zomar Windspiel tweede. Jos van Koolwijk: „Het kopwerk heeft natuurlijk kracht gekost, maar ik ben hier tevreden mee". Ook Zorg van Boko moest veel buitenom' doen en werd in handen van Tom Kooyman derde voor de winnaar van de sweepstakes hengsten, Zilver Prince waar men duidelijk meer van had verwacht. Zon Hazelaar, die vlak na de start een fout maakte, kwam nog verrassend in aanmerking voor de vijfde plaats. De serie van W5 koersen be- maar wel een bijzonder span nend duel dat Piket in de tijd noodfase in zijn voordeel be sliste. Daardoor kwam de Lei derdorper op vier punten uit vijf partijen. BIEL John van blijft volop strijd om de plaatsen van het schaaktoernooi in se Biel. Zaterdag Leidenaar met tiende ronde over Gutman. In de de brak Van der tij tegen de Zwit De Nederlander zwart. De biedt hem rassend was de koploper Torre Nigel Short. Seirawan Vaganjan aan de Leo Schoonhoven (voorgrond) stuurt Zomar Windspiel naar de overwinning. gon met een verrassende zege van Wendel A met Carel Roodenrijs. Het tweede onder deel werd gewonnen dooy Y- delheid Fortuna met Ron Hau- ber die de dag tevoren reeds op Alkmaar had gewonnen, voor het geld in Master Royal (Tony Manuel) kwam. Het laatste won het derde onderdeel de werd gewonnc ren en nadat Zomar Windspiel riet Vorden's de W5-4 had gewonnen was er gende week dus al geen enkel formulier dat W5.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 12