4 Moddergolf verzwelgt Italiaans bergdorp Juid-Afrika vraagt De Jonge weer terug finall -0m jr Jt weekeinde topdrukte "ior toeristische bedrijven LERARES MAG MEE MET RUIMTEVEER mi \amer moet regeling Euthanasie ontwerpen d Levensgevaarlijke „Eiswein" ontdekt Wijn-maffia deinst nergens voor terug Heilige koeien Calcutta enorm milieuprobleem BON: «5* £ckL>c Soumrit Zaterdag 20 juli 1985, 76e jaargang no. Z3Z49 Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden. Postbus 11,2300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. I. Hallewas, Chef-redacteur: WimBuijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betahng).kwartaal f 65,68, jaarf 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag: „The last Roman" film over wederopbouw Rome. Ned. II. 22.40 uur. Ned. I. 21.20 uur Achter het nieuws" met Oostenrijks wijnschandaal. Zondag: Leerlingen toneel school centraal in „Tussen droom en werkelijkheid". Ned. I. 19.20 uur. BRT 1. 20.35 uur „Een volmaakt paar". HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Maximumtemperatuur ongeveer 19 graden. Vrij krachtige zuidwesten wind, kracht 5. Morgen zon op: 5.45 uur. Onder: 21.46 uur. Schev. hoogw5.57 en 18.42 uur. Laag: 2.06 en 14.15 uur. 97; pgl HAAG Hoewel het blijft sukkelen met het weer [achten de Nederlandse toeristische bedrijven in dit fceinde een topdrukte. Het Nederlands Bureau voor Toe- mverwacht de grootste drukte aan de kust. Daar en op jfaddeneilanden hebben driekwart van de kampeerbe- !"ejen hun capaciteit nagenoeg volledig benut. In enkele worden overloopterreinen ingericht om over- ïte gasten niet teleur te stellen. Ook de ondernemers 0e kampeerbedrijven aan de Friese en Zeeuwse binnen- ^ren, het IJsselmeer en de randmeren maken melding grote drukte. De meeste ruimte in de kampeersector is 1 hikbaar in Drenthe, Overijssel, de Achterhoek, Lim- Brabant en op de Veluwe. De bungalowbedrijven zijn algemeen goed bezet, maar er zijn nog steeds reser- ligsmogelijkheden, ook op korte termijn, aldus het NBT. WASHINGTON De 36-jarige lerares Christa McAuliffe zal in januari als eerste particuliere passagier een vlucht van het Ameri kaanse ruimteveer Challenger meemaken. Vice-president George Bush maakte gisteren bekend dat de lerares aardrijkskunde en geschiedenis uit Concord, in New Hampshire, is gekozen uit de laatste tien finalisten van meer dan 11.000 belangstellenden voor deze historische vlucht. President Reagan maakte vorig jaar be kend dat hij iemand uit het onderwijs als eerste niet-astronaut met een van de ruimteveren wilde laten meegaan. Mevrouw McAuliffe gaat op 22 januari met vijf astronauten aan boord van de Challenger. Het ruimteveer zal tijdens een zesdaagse vlucht onder andere twee kunstmanen lanceren. De toekomstige ruimte passagier gaat in september samen met een vervangster, de 33-ja- rige lerares Barbara Morgan, een trainingscursus van enkele we ken volgen in het ruimtevaartcentrum in Houston. Reagan terug in Witte Huis WASHINGTON Presi- dent Reagan is vandaag, precies een week na de operatie waarbij uit zijn darmen een kwaadaardig gezwel werd weggenomen, uit het Bethesda-marine- hospitaal naar het Witte Huis teruggekeerd. Vol gens woordvoerder Larry Speakes zal Reagan dins dag optreden als gastheer op een staatsbanket ter ere van het bezoek aan de Verenigde Staten van de Chinese president, Li Xi- annian. Gedode ratten in ruil voor trouwvergunning JAKARTA Dorpsbewoners op West-Java moeten tien ratten inle veren willen ze een trouwvergun ning krijgen en twintig als ze van el kaar af willen, berichtte gisteren de Jakara Post. Het dorpshoofd van In- dramayu nam dit besluit om de groeiende plaatselijke rattenbevol- king en haar bedreiging voor de ge wassen te bestrijden. Als er niets ge beurt huizen er op de 500 plaatselij ke hectare padi volgend jaar vier miljard ratten, aldus het dorpshoofd. In Lumajang zijn vrouwen en kinde ren ingezet om 600 ratten per dag te doden. Ze moeten als bewijs de staarten inleveren. ZEKER 200 DODEN, GEEN NEDERLANDSE SLACHTOFFERS STA VA Reddingsploe gen zoeken nóg steeds naar slachtoffers van de ramp die het Noorditali- aanse plaatsje Stava gister middag heeft getroffen. Als gevolg van een dam breuk stortte een vele me ters hoge muur van water en modder zich op dit af gelegen bergdorpje in de Dolemieten. Daarbij wer den vier hotels en talrijke huizen onder een dikke laag modder bedolven, j Vanmorgen vroeg waren i ruim honderd doden ge borgen. De autoriteiten verwachten echter dat het aantal slachtoffers tot ze- Reddingsploegen doorzoeken de modder, op zoek naar slachtoffers van de natuurramp ker tweehonderd zal stij- die gisteren het plaatsje Stava trof. gen. Het is vrijwel uitgesloten, dat zich Nederlanders onder de slachtoffers van de ramp be vinden. De gisteravond over bezette ANWB-Alarmcentrale is niet gebeld door Nederlan ders in het betrokken gebied, die daar op zoek waren naar familie, vrienden of kennis sen. Bovendien verbleven er geen Nederlanders in de hotels in het rampgebied, zo melden twee ANWB-medewerkers, die vanuit het Zwitserse steun punt Mendrisio gistermiddag naar het getroffen gebied zijn afgereisd. De ramp is veroorzaakt door een breuk in de dam van een kunstmatig meer in de bergen boven Stava. Naar wordt aan genomen, was de damwand aangetast door de overmatige regenval van de laatste dagen. Nadat de wand het begaf, baande een massa van 150.000 kubieke meter water en mod der zich een weg richting Sta va onderwijl aarde, bomen, struiken en omheiningen en dergelijke meesleurend. De vloedgolf was, eenmaal gearri veerd bij de buitenste huizen van Stava, veranderd in een geweldige moddergolf. De hulpverlening werd direct grootscheeps aangepakt. Dui zenden militairen van alle strijdmachtonderdelen met bulldozers en spades zijn inge zet bij het zoeken naar slacht offers. Veel materiaal moet per helikopter worden aange voerd. Het reddingswerk, dat vannacht is doorgegaan, zal waarschijnlijk nog het hele weekeinde voortduren. Pagina 4: „Huizen binnen se conden onder modder begra- rtvr» "«HANNESBURG De regering ft Nederland gister- Idag verzocht Klaas de ige over te dragen aan 5Ö~? „bevoegde autoritei- i. Dit verzoek werd Vhandigd aan ambassa deraad baron Bentinck op hetzelfde tijdstip dat De Jonge rond vier uur gis termiddag werd overge dragen aan de Nederland se ambassade in Pretoria. Daarmee Werd de eis ingewil ligd die minister van den Broek had gesteld nadat De Jonge vorige week dinsdag door Zuidafrikaanse politie-a- genten uit de ambassade werd gehaald. Donderdag erkende de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha dat de politie-agenten inderdaad "technisch" inbreuk hadden gemaakt op de on schendbaarheid van de ambas sade, al gebeurde dat onbe doeld. „Wij vertrouwen erop dat de Nederlandse regering zich aan het internationale recht zal houden, net zoals de Zuidafri kaanse regering zich in deze zaak aan de principes van het internationale recht heeft ge houden. Dat betekent dat de heer De Jonge moet worden overgedragen aan de bevoegde Zuidafrikaanse autoriteiten, zo dat de wet zijn loop kan vin den", aldus de verklaring. Een woordvoerder van de ambas sade zei dat Nederland het Zuidafrikaanse verzoek in overweging had genomen. Baron Hendrik Bentinck van de Nederlandse ambassade in Zuid-Afrika is gistermiddag ontboden op het ministerie van buitenlandse zaken in Pretoria om te overleggen over de affaire De Jonge. Pagina 3: De Jonge Slaat bi vak op in ambassade. i. 16J— IRGMAN (CDA): 500 ".VERSUM Niet de pring, maar de Tweede (ner moet in een vol- |de regeerperiode ko- (i met een wetsontwerp J£jo0ir de regeling van ac- oita >e euthanasie. Dat moet worden vastgelegd in leek i regeerakkoord. Die koning heeft het CDA- merlid Borgman van- rgen uitgesproken voor VARA-radio. Dl I gman, woordvoerder voor CDA over het onderwerp iito*a,ianasie, zei dat zijn partij 717-4|t zal meewerken aan een terakkoord dat wetgeving kondigt waarin euthanasie r---r-fiatbaar wordt. Maar vol- 0-98? bem kan het onderwerp maat niet op de lange baan wor- I geschoven zoals bij de ftuswetgeving is gebeurd, die reden wil hij dan ook dat in een regeerakkoord wordt vastgelegd dat de kwes tie van de euthanasie moet worden geregeld door de par tijen in de Tweede Kamer. „Wij hopen daarbij natuurlijk dat we de andere grote partij en ervan kunnen overtuigen dat de wet niet moet worden gewijzigd, waardoor euthana sie strafbaar blijft", aldus Borgman. Het initiatiefwetsontwerp dat D'66 heeft ingediend is naar de mening van Borgman te vroeg gekomen. Daarin is het oordeel van de staatscommis sie over een wettelijke rege ling van de euthanasie niet verwerkt. Het rapport van die commissie wordt eind augustus verwacht. Ook minister Brinkman van welzijn, volks gezondheid en cultuur wil geen wetsontwerp vóór de vol gende verkiezingen. Hij vindt dat zo'n ontwerp geen rol mag spelen in de verkiezingsstrijd. Vriendschap De 39-jarige Manuel Gargia (midden) raakte zijn als gevolg van behandelingen tegen kanker. Om te tonen schoren vrienden van Manuel hun hoofd schap poseerde vervolgens op de trap voor zijn hoofdhaar kwijt hun medeleven kaal. Het gezel huis. WENEN In Oostenrijk heeft men nu ook wijn ont dekt, waarin een dodelijke dosis di-ethyleenglycol zit, het chemisch middel dat bij de bereiding van antivries voor motoren wordt gebruikt. Het gaat hierbij om fles sen „Eiswein". In flessen Stifterl Eiswein uit de Oostenrijkse provincie Burgen- land is een gehalte van zestien gram diethyleen-glycol aan het licht gekomen. Voor mensen die voor deze giftige stof extra ge voelig zijn, is veertien gram al dodelijk. Het is niet bekend of deze wijn ook is geëxporteerd. De kleine flesjes Eiswein met een inhoud van 0,35 liter zijn waarschijnlijk al sinds het begin van dit jaar in de handel. In totaal moet in de omgeving van Graz zeker dertig liter van deze wijn in omloop zijn, waarvan tot nu toe 4,5 liter is teruggevonden. De Duitse keuringsdienst van wa ren heeft de bevolking opgeroepen wijnvoorraden na te kijken op flessen met een wit etiket en de tekst „Stifterl Eiswein aus Osterreich". Het etiket is voorzien van een gouden ring. Intussen treft het wijnschandaal niet alleen de wijnboeren in de Alpenrepubliek. Ook het toerisme, één van de belangrijkste bronnen van inkomsten van het land, dreigt klappen op te lo pen. Tal van toeristen, die bij voorkeur met een goed glas wijn in de hand van het landschap wensen te genieten, kijken uit naar een andere vakantie-bestemming. Zie ook voorpagina Finale. Een kleine groep genadeloze centenvangers heeft de met miljoenen opgebouwde reputatie van de Oostenrijkse wijn in een klap naar de knoppen geholpen. Als er niet snel wat wordt gedaan, dreigt het schandaal de broodwinning van een kwart miljoen Oostenrijkers aan te tasten. Met name in het 1.700 zielen tellende Rust, het Mekka van de Oosten rijkse wijnbouw, is men des duivels. Familiebedrijven die zich daar al meer dan 300 jaar met de wijnbouw bezig hou den, zien het schrikbeeld van een faillissement opdagen. Redacteur Gerard Kessels ging naar het idyllische Rust, op zoek naar de achtergronden van het wijnschandaal en be richt daarover op de voorpagina van onze wekelijkse bijla ge Finale. VERDER IN FINALE: De Colombiaanse wieler kampioen uit de jaren vijftig, Ramon Hoyos. (Uit een verhaal van de be kende Colombiaanse schrijver Gabriel Garcia Marquez). Dagelijks acht miljoen reizigers in Moskouse metro. Hans van Mierlo: „D'66 zal geen genadebrood eten om te mogen regeren". Tien jaar emancipatie: de juiste weg nog niet gevonden. Drugsprobleem in Amerika: machtig verbond tussen ar moedige keuterboer en criminele rijkaards. Missionais in Malawi geeft meer uit aan vervoer dan aan eten. Kongo, het onbegrip van de Belgen. Tscheu la Ling: „Ik ben wél ambitieus en serieus". Normaal-gek is het hele gezin van Tinus Tussengas. CALCUTTA Het groeiende aantal heilige koeien in de India se havenstad Calcutta dreigt een gevaar te worden voor de volksgezondheid. Koeienstallen ontsieren niet alleen de achter buurten aan de buitenkant van de stad, maar zijn zelfs geplaatst op trottoirs in de binnenstad. Het gemeentebestuur en de ge meentereiniging van het toch al straatarme en smerige Calcutta klagen steen en been. Met name over het gevaar dat de koeien voor het verkeer vormen en over de koemest die de dieren on danks ondervoeding produceren en die allerlei ongedierte aan trekt en de riolen verstopt. Hoewel een wet uit 1968 het centrum van Calcutta voor koeien tot verboden gebied heeft gemaakt, staat het gemeentebestuur machteloos tegenover overtredingen. De eigenaars stappen bij optreden van de politie naar de rechter en worden in het gelijk gesteld. Pogingen om de vee-eigenaars over te halen tot het vrijwillig verlaten van het centrum misluk ken, hoewel het gemeentebestuur ten koste van veel geld buiten de stad „rundveekolonies" heeft ingericht. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. zo'n voorspelling op lange termijn. „Wie onderstaande bon invult, maar dan wel gezwind, mag er zeker van zijn dat hij weer of geen weer twee weken de „Leidse Courant" in zijn brievenbus vindt". i De Leid» Courant wil ik besl 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar Letdse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. om een poxtebcfir&menl wonJen get*evenj H*

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1