Langs Omwegen Ingo Wewer sleepte trie vrienden op de fiets jnee voor Rondje Praag" TOT TWAALF JAAR GEEIST IKOOR HEROÏNESMOKKEL „Sociale dienst steeds meer uitkeringsfabriek" liet nieuwe ziekenhuizen in Zuid-Holland ONDERZOEKSBUREAU CONCLUDEERT: AAIDEN OMGEVING CeidaeSoiruKit VRIJDAG 19 JUU 1985 PAGINA 15. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. VOGELPARK AVIFAUNA: TIEN MILJOEN BEZOEKERS ALPHEN AAN DEN RIJN Het vogelpark Avifauna in Alphen aan den Rijn heeft gisteren zijn tienmiljoenste bezoe ker ontvangen. Het gezin Bielderman was de gelukkige. Het kreeg van de directie van het vogelpark een vakantie in Zuid-Frankrijk aangebo den. Avifauna bestaat vijf endertig jaar. vriendenhuizen langs de rou te voorkomen, dan slapen de racende vrienden in een nor maal hotel, „met name in Tsjecho-Slowakije", zei Ingo. Blijkbaar zijn daar toch geen natuurvriendenhuizen en is dat verschijnsel toch een beetje decadent. Gewoon normaal in een hotel, lijkt me ook wel leuk en comfor tabel. Het is, zoals we al zagen, de tweede keer dat dit olijke groepje tezamen op pad ging. Misschien dat we ons konden afvragen: wilde er nooit ie mand anders mee, op race- tocht? Ingo (die ongetwijfeld in Praag „bingo" zal zeggen, en de Moldau van kleur zien veranderen): „Dat kan niet zo maar, toe nou; je moet er flink voor trainen en over een redelijk uithoudingsver mogen beschikken. Dacht u misschien, dat we onze con ditie de das om zouden doen door overmatig pilsjes te drinken? Kom nou; dan bent u niet goed bij zinnen. We zijn matige jongens. De ge middelde snelheid waarmee we rijden is, overigens. 30 k.m. per uur. Gaat u daar maar 'ns aanstaan, als modale fietser. Wij noemen dat een rustig tempo". Deze jongens zouden zó aan de Tour de France kunnen meedoen. Zouden zich aan Peter Win nen kunnen optrekken, een zekere Van der Poel in het ootje nemen of desnoods ado reren. Och, de Praagse vier konden ook vertederd raken bij „Zoete melk met brok ken". Maar dat is weer een heel ander verhaal. Wat zeker is: per dag maken ze, op weg naar Praag één van Europa's mooiste steden genoeg kilometers, zonder zich in het zweet te hoeven trappen. Ingo en de zijnen kunnen daarbij onderweg nog voldoende van het door te racen landschap genieten. Ze kwamen, bij de start, ook niet onbeslagen ten ijs: net team trainde eensgezind en kele maanden vooraf drie tot vier keer per week op forse randstedelijke trajecten en dan konden ze nog steeds pap zeggen. „Het zijn de benen die het doen. die het doen: ja het zijn de benen die het doen", mogen we best zingen, met z'n allen. Sponsors Als een professionele wieler ploeg hebben Ingo Wewer en z'n maten, volgens de regelen der moderne onsportieve kunst, de geldelijke steun van vijf sponsors. „Sponsors" zijn mensen die veel geld ste ken in ondernemingen die kans hebben op succes, maar dat vooruitzicht nog niet he lemaal waar gemaakt heb ben. Het is bij de wilde spin nen af. Er is zelfs een merk bij dat de befaamde Schots en scheefse renner Sean Kelly in de Tour de France verte genwoordigt en de vier Praagse rijders van top tot teen in de race-kleding gesto ken heeft: petjes, regenjacks, truien en pullovers. Een an dere sponsor het wordt steeds ondemocratischer stelde fietscomputers ter be schikking die al het reken en cijferwerk van de gereden kilometers (gemiddelde snel heid en topsnelheid) gratis en met een effen gezicht bijhou den. Dat wordt een opzienba rend „Rondje Praag". Van Den Haag naar Keulen reed het Wewer-team per trein „Nederland habben we intussen al echt wel ge zien" „aber dann geht's los", op eigen spierkracht Met Praag in het vooruit zicht. En het volgend jaar wenken toch weer enkele Franse afschrikwekkende Tour-cols, zoals de Mont Ventoux en de Alpe d'Huez. Maar eerst moet het IJzeren Gordijn genomen worden... uwé Verzekerd van een plek... IA CERS DIE VERTEDERD RAAKTEN BIJ ZOETE MELK MET BROKKEN ram dast eig« te X ;noo, Op weg naar Praag, v.l.n.r, Guido Debeus, Frank van Eijk, Robert Oosterveen en Ingo Wever. kans dat er wat aan je fiets stuk gaat". Natuurvrienden Onderweg, van west naar oost, brengt het race-team Wewer c.s. de nachten door in zogeheten „natuurvrien denhuizen". Dat is niet exact wat u eventueel zou kunnen denken, want onze socialisti sche vrienden en maatschap pelijke tegenpolen hebben een grondige aversie tegen elk décadent „naturisme", maar er bestaat nu eenmaal een stichting die zo heet. Mochten er geen natuur ton tegt ire 1 kor HAAG Vier Chi- ien, die volgens de _agse officier van justitie F.W. van Straelen uufjr 40 miljoen aan heroï- ,24^hebben gesmokkeld en handeld, hoorden gis- ïn gevangenisstraffen -4 4 tot 12 jaar tegen a eisen. In de periode i '83 tot januari van dit r wist de organisatie fata 70 kilo pure heroïne 'i/fnen Nederlands grond- O^ied te brengen. Deze T "veelheid werd ver- rkt tot 200 kilo voor isumptie geschikte he- oorne- vo_i de vangst ging een diep- vend onderzoek vooraf. De tie heeft zich ruim ander- I jaar bezig gehouden met afluisteren van de tele- as van verdachte personen, betrokkenen spraken in code-taal. Met de woorden j bushalte, provincie en "destoel werd telefonisch delijk gemaakt waar en ineer de heroïne afgele- d zou worden. De medede- (- dat iemand „koorts had regen", betekende dat de ruste persoon in handen I gevallen van de politie. zo gebeurde het, dat een de heroïne-koeriers in ja- Iri overvallen werd door een afgrijselijke verhoging van de lichaamstemperatuur. De uit Hong Kong afkomstige man was op Schiphol geland. De marechaussee stuurde de reiziger echter terug, omdat hij niet genoeg geld bij zich had. Hij zou zich niet in leven kun nen houden. Maar niets was minder waar- In de koffer van de koerier was voor ruim hon derdduizend gulden aan heroï ne verborgen. Wijselijk liet de man zijn koffer op de luchtha ven achter en koos het lucht ruim. Hij maakte echter een grote fout door enige tijd later met voldoende geld naar Ne derland terug te keren. Na de landing eiste hij zijn achterge laten bagage op. De politie had intussen lucht gekregen van de dubbele bodem van de kof fer. De man werd gearres teerd. Na hun aanhouding legden koeriers verklaringen af, waarna meer arrestaties volg den. Behalve in Nederland zijn ook in België en Azie Verdach ten opgepakt. Ontkennen De vier verdachten die giste ren voor de Haagse rechtbank verschenen, ontkenden gro tendeels bij de zaak betrokken te zijn geweest. Wel schoven zij elkaar de nodige verdacht makingen in de schoenen. In de ogen van de politie had een 37-jarige in Den Haag woonachtige man alle macht in handen. Hij was degene, die regelmatig naar Bangkok en Hongkong reisde teneinde nieuwe operaties voor te berei den. Evenals de overige ver dachten was hij in het bezit van een vervalst paspoort. Een aantal verdachten heeft ver klaard, dat de man bovenaan de hiërarchische ladder stond. De verdachte zelf zegt, dat hij slechts hand- en spandiensten verrichtte voor een 26-jarige landgenoot, die eveneens in Den Haag was neergestreken. Van de betekenis van de co des, die hij telefonisch had doorgegeven, zou hij niet op de hoogte zijn geweest. De offi cier van justitie achtte de be schuldigingen bewezen. „U hebt grof geld verdiend aan de ellende van anderen. U bent mede schuldig aan de crimina liteit ten gevolge van drugsge bruik", aldus de officier. Hij eiste twaalf jaar gevangenis straf. „Het is niet waar. Als ik echt de grote leider zou zijn, had niemand ook maar iets in mijn nadeel durven verkla ren", sprak de verdachte in zijn laatste woord. De 26-jarige man hoorde tien jaar tegen zich eisen. Hij werk aangemerkt als de man die ko pers voor de heroïne moest zoeken. Ook zou hij zich bezig gehouden hebben met trans porten en verwerken van de heroïne. De derde verdachte, de 36-jaar oude broer van de vermeende leider, werd gearresteerd na dat hij pas kort daarvoor 5 maanden had uitgezeten in een Belgische gevangenis. In '83 heeft hij wegens een heroï- ne-affaire in Italië zes jaar cel straf ondergaan. Gisteren hoorde de in Den Haag woon achtige man eenzelfde straf te gen zich eisen. Dit wegens vervoer en bewerking van he roïne. Tegen een 21-jarige ver dachte tenslotte werd vier jaar gevangenisstraf geëist. Hij had zich éénmaal schuldig ge maakt aan het veevoeren van heroïne. De man verklaarde dat hij de inhoud van de kof fer nimmer heeft gekend. Onvrede De raadsmannen hadden kri tiek op het feit dat er zo wei nig bekend is over de persoon lijke omstandigheden van hun cliënten. De advocaat van de hoofdverdachte liet weten dat de rechter-commissaris gewei gerd heeft een brief te laten vertalen, waarin zijn cliënt duidelijkheid verschaft. De raadsman wil dat er alsnog een rapport opgesteld wordt. „Hoe hoger ernstiger het de lict, hoe minder aandacht er is voor de persoon van de ver dachte. Bovendien is het wat laat om er alsnog iets aan te doen", aldus de officier. Raadsman mr. Smits: „We praten over een eis van twaalf jaar. We hebben tijd zat, lijkt mij". De Haagse rechtbank doet uit spraak op 1 augustus. IDSCHENDAM fltssecretaris Van der jjden (Volksgezond - jd) heeft het groene it gegeven voor de Jw van vier nieuwe zie- huis in Zuid-Holland, fc gaat om Zoetermeer, "j/drecht, Capelle en Jlrjjkenisse. In Zoetermeer gaat het om een nieuw ziekenhuis met maximaal 180 bedden, inclu sief tien plaatsen voor dag- verpleging. De centrale voor zieningen kunnen worden gebaseerd op die voor een' ziekenhuis met 225 bedden. Het investeringsbedrag is 63,2 miljoen gulden. De regio Den Haag moet in het kader van de -landelijke- vermindering van het aantal ziekenhuisbedden ongeveer 450 bedden inleveren. Om de nieuwbouw in Zoetermeer mogelijk te maken, moet het Betlehem Ziekenhuis in Den Haag (189 bedden) sluiten. Het Gemeenteziekenhuis in Dordrecht wordt op de nieuwbouwlijst geplaatst op voorwaarde dat het terug gaat van 500 bedden nu tot 390 in het nieuwe ziekenhuis (inclusief eventuele dagver plegingsplaatsen) en dat de nieuwbouw niet meer dan 118,7 miljoen gulden kost. In Spijkenisse mag een nieüw ziekenhuis met 275 bedden worden gebouwd ter vervanging van het Van Dam-Bethesda Ziekenhuis (297 bedden) in Rotterdam. In de bouw mag maximaal 84,8 miljoen gulden worden geïnvesteerd. Capelle aan den IJssel krijgt een nieuw ziekenhuis met 380 bedden dat het ziekenhuis Eudokia en het Bergweg Ziekenhuis in Rotterdam (samen bijna 700 bedden) gaat vervangen. Deze nieuwbouw mag maxi maal 107,4 miljoen gulden kosten „De logiesbezetling in Noordwijk is aanmerkelijk toegenomen. Hotels, pen sions, appartementen, zo merhuisjes. particuliere ka mers met ontbijt en de cam pings zijn over het algemeen zeer goed bezet en in' vele gevallen zelfs geheel vol. De VVV had de afgelopen dagen reeds moeite om de „een nacht er s" in Noordwijk onder te brengen. In diverse geval len moest men uitwijken naar logies-accommodaties in Noordwijkerhout", aldus de VVV in Noordwijk. Deze kam peerder op de foto had ken nelijk al rekening gehouden met grote drukte en gewoon een eigen standplaats mee genomen. Een nog niet eer der ontdekte vorm van „wild" kamperen. De rijden de mini-camping werd aan getroffen op de Nieuwe Zee weg in Noordwijk. LEIDEN De sociale diensten in gemeenten tussen de 20.000 en 50.000 inwoners worden steeds meer een '„uitkeringsfa briek". Dat constateert een onderzoeksbureau dat 41 sociale diensten van middelgrote gemeenten heeft doorgelicht. Het aantal klanten van de diensten neemt enorm in aantal toe. Gemiddeld kreeg men in een paar jaar tijd meer dan honderd procent extra ingeschrevenen. En dat terwijl er niet veel nieuw personeel bijkomt. Een kwart van de ondervraagde sociale diensten vindt dan ook, dat ze nu over te weinig personeel beschikt om het werk behoorlijk uit te voe ren. Volgens hen komt de hulpverlening aan de steeds verder in nood komende klant in de knel. Automatisering Veel GSD'en proberen de groei op te vangen door de administratie te automatise ren met computers. De on derzoekers concluderen dat de installatie van de compu ters echter nauwelijks tot werkbesparingen leidt. Verder constateerde het on derzoeksbureau Klynveld Bosboom en Hegener dat er grote verschillen tussen soci ale diensten zijn. Zo heeft de ene plaats een maatschappe lijk werker in dienst per 71 cliënten, zijn collega in een andere gemeente krijgt 300 klanten toegewezen. De ad ministratieve medewerkers op de sociale dienst krijgen het ook al steeds moeilijker. Haaks daarop staat het ex plosief groeiende aantal vra gen dat bijstandsgerechtig den bij de dienst komt stel len, de mensen worden ten slotte steeds „mondiger". Ook worden de behandelen de ambtenaren steeds vaker geconfronteerd met ingewik kelde fraudes en agressieve klanten. Eigenlijk zouden de maatschappelijk werkers dus meer tijd aan hun cliënten moeten besteden. Verder blijkt uit het rapport „GSD-en vergelijkenderwijs" dat de ene sociale dienst veel zuiniger blijkt te werken dan de ander. Zo. heeft de ene plaats per cliënt 517 gulden op de begroting staan, terwijl de ander de ander 3407 gul den per klant besteedt. Oostland willen j eJ varen", zo klonk het ,jj lis in een zeer oud lied. en k lijkt vrij omslachtig, urdear men nam er het voor. Net zo beemd doet het aan als jarifcr jongelieden, in de aarzenwoordige tijd, naar willen fiet- j ai|i. Ook dat zou je je iensnvoudiger kunnen utcorstellen. Maar ja, het te nu eenmaal vakantie, dan maak je de n «ëemdste dingen mee. j deze zorgeloze weken yalltmoet-je vaderlanders lei^e met de caravan hun op pë zoeken tussen de terhse meren, of de wilde i. eren in Afrika filmen ip safari", die met de ind op hun portemon- \e de bekoringen van in kasba of bazar on- jrgaan, of de Inuit op 'Iroenland een bezoekje 'engen, of de warme lisers op IJsland willen en springen. Met een lein beetje relatie kun tegenwoordig bij het 'ofdstadje Nassau op de aan ^et strand kanggen, gezellig met die aaingzame, donkere inwo- e P"Srs om je heen, of, SulcWtueel, rondkuieren seV<W een exotische, super nw luxe, met overdekte tijdfelerijen bezaaide „su- haJifrmarkt" langs de sub- opische oostkust van >nal^e States, van South lie prolina, doorzakkend ,tal 't en met Florida. Dat is iweldig mooi: geen huis cadq de omgeving, te be kennen, maar alleen on- woc voorstelbaar ingerichte koopcentra, die nog aar dig druk bevolkt zijn ook. Wat we allemaal niet kunnen doen. op vakantie, in deze tij den dat de economie weer wat „aantrekt"; het is onbe schrijflijk. Nu weer die vier jongelieden. Die zich overi gens niets aantrekken van wat kan of niet kan. Ze zei den gewoon: „Wij gaan fiet sen. op de racefiets, naar de volksrepubliek Tsjecho-Slo wakije, pierewaaien langs de Moldau en aan Smetana den ken". Daar rijden ze dan: 23- jarige Ingo Wewer nou ja, dan kun je alles verwachten die in Leiden voor het vijfde jaar grondig geschiede nis studeert, en z'n vrinden Frank van Eijk (22). belas tingambtenaar bij invoer rechten en accijnzen die was helemaal aan vakantie toe diens 17-jarige neef Guido Debeus, en Robert Oosterveen (22), die z'n nor male dagen slijt bij de Neder landse Ski Vereniging als ad ministrateur. Onlangs trapte het viertal (geruggesteund door enkele sponsors) af, richting Praag. Ingo Wewer is de naam Ingo Wewer (een naam die enige ethnologische verwar ring zou kunnen wekken) aan de vooravond van het vertrek in de vroege ochtend: „Dit is de tweede grote trip die we met elkaar maken. Vorig jaar deden we op de racefiets de Ronde van West- Europa. Dat was 1800 kilo meter over de grondgebieden van Nederland, België, Lu xemburg, Frankrijk en de Duitse bondsrepubliek. Nou, we hebben toen een lekker eind weggefietst en dat is ons erg goed bevallen. Trouwens, we kunnen goed met elkaar opschieten; Frank, Rob en ik kennen elkaar eigenlijk al vanaf de kleuterschool". Ingo studeert dus geschiede nis, en zijn specialiteit is Oost-Europa. Het zat er dan ook dik in dat hij een tipje van het sombere IJzeren Gordijn wilde oplichten en hij maakte zijn makkers warm voor z'n idee: „Niet dat we de indruk hebben dat we in een paar weken tijd het le ven daar even zullen door gronden, maar op de fiets kun je gemakkelijker je eigen weg zoeken, je hoeft niet per se door modelwijken heen. Enfin, je ziet meer als je op de fiets zit". Ingo Wewer, de Streber, met zijn democrati sche inslag, leek het „hele maal een gewaarwording als je aan de grens van een soci alistisch land naast je fiets staat en je ziet daar bij de slagboom leeftijdgenoten met een pistoolmitrailleur in de aanslag". Het was gewoon nieuwsgie righeid naar het leven in het Oostblok dat bij het viertal de doorslag gaf om „een rondje Praag" te gaan ma ken. Dat wordt wel mooi bij elkaar een dikke 2100 kilo meter doortrappen. Menig automobilist ik word al moe bij de gedachte aan die afstand zou voor deze prestatie bedanken, maar de vier maten gingen doodleuk op het smalle, ranke zadel en namen zo min mogelijk baga ge mee. Ingo Wewer, als ploeg-p.r.-man en woord voerder rond dit „werkbe zoek" aan de CSR, de Tsje chische Socialistische Repu bliek: „We gaan niet kampe ren, dus willen we van onze fiets geen pakhuis maken. Alleen twee tassen achterop. Dat is mooi genoeg. Als je met volle bepakking rijdt, is het hele race-idee eraf en dan heb je ook al veel eerder

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15