ie ziet in naamplaatjes STAD OMGEVING jJAARDE VEROORZAAKT TTINGBOTSING ÏKANS OP REPRESAILLES TE GROOT' Toeristenmarkt komt op gang Reggae in L VC Aanrijding op Haagweg NA VIJFTIG JAAR HEEFT M'N TROUWE SPIJKER HETDAN EINDELIJK OPGEGEVEN. MORGEN MAAR 'NS IN DEKRANT KIJKEN. erbouwing Antoniusschool egint in september Gemeenten doen niets met nieuwe wet stadsvernieuwing WINKELIERS SLAAN VAKANTIE OVER VRIJDAG 19IUL11985 PAGINA 13 IN Een 72-jarige Hage- :eft gistermiddag even na ir een flinke kettingbot- de A4 (de snelweg Am- - Den Haag) veroor- Totaal waren zeven auto's botsing betrokken, waarbij zwaar beschadigd werden, len zich geen persoonlijke illen voor. igenaar reed in de richting laag op de afslag naar de 2 aweg. Een passerende twagen zorgde voor zoveel luchtverplaatsing dat de rechter portier van de auto van de Hage naar openvloog, waarschijnlijk omdat hij niet goed was gesloten. De Hagenaar schrok daar zo van dat hij plotseling hard remde. Bestuurders van auto's achter hem rekenden daar niet op, pro beerden uit te wijken en remden ook hard. Uiteindelijk waren alle rijstroken in de richting Den Haag door autowrakken geblok keerd. De file die ontstond, was volgens de politie vrij snel opge lost. Tasjesroof op Stationsplein LEIDEN Een 59-jarige Haagse is gisteravond tegen twaalf uur op het Stations plein van haar tasje beroofd door een ongeveer 25-jarige man. De man trok plotseling de tas uit haar handen en ging er, terwijl de vrouw het op een schreeuwen zette, vandoor. De tas werd even later in struiken in de buurt terugge vonden. Zeventig gulden bleek verdwenen. Rustige week voor Leidse politie LEIDEN De Leidse politie beleefd deze week een ui terst rustige zomer. De acht cellen in het politiebureau aan de Zonneveldstraat staan voor het eerst sinds zeker een jaar allemaal leeg. Gis termorgen om tien voor half elf werden de laatste twee •arrestanten heengezonden ze bleken ten onrechte te worden verdacht van een diefstal en vanmorgen waren de cellen nog steeds leeg. Eend steekt over: auto in de sloot NIEUWKOOP Doordat hij uit week voor een overstekende eend, is een 43-jarige automobilist uit Woer den gisteravond in een sloot langs de Milandweg beland. De bestuurder van de auto kwam bij zijn uitwijkpo- ging in de berm van de weg terecht en reed daarbij een paaltje omver. Door de schrik gaf hij vermoedelijk een flinke ruk aan het stuur waar door hij aan de linkerkant van de weg in de sloot terecht kwam. Hij wist zijn voertuig echter snel te ver laten en kwam met de schrik vrij. Veegauto in brand KATWIJK Een veegwagen van de gemeente Katwijk is gistermorgen om streeks tien uur op de hoek Parklaan/Roest van Limburgstraat in brand gevlogen. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. De veeg auto rijdt op accu's. De brandweer heeft het vuur geblust. Niemand raakte ge wond. Brandje op woonboot RIJPWETERING Bij het afbranden van een verflaag is er gistermiddag brand ont staan op een woonboot die aan de Achterweg ligt. Een 25-j3ri- ge man uit Den Haag, die de boot als weekendverblijf ge bruikt, was aan de buitenwand van de boot bezig toen het af- brandapparaat oververhit raakte en de isolatie van het vaartuig vlam vatte. De inder haast toegesnelde brandweer wist het vuur echter snel te blussen. Hoeveel schade er is aangericht is nog niet bekend. Inbraak in koffiehuis LEIDERDORP Uit een koffiehuis aan de Zijldijk in Leiderdorp is woens dagnacht geluidsap paratuur, een aantal pakken koffie én sterke drank gesto len. De daders zijn vermoedelijk via een zijdeur het pand bin nengekomen. De ge stolen waar heeft een waarde van ongeveer 1500 gulden. De da ders zijn nog onbe kend. jEIDEN/AMSTERDAM De Leidse politie ziet in tegenstelling tot de rtlega's in Amsterdam niets in het dragen in naamplaatjes. Vol- woordvoerder D. raveland van de Leidse ilitie zou het dragen in naamplaatjes de ans op represailles ver roten en ook nadelige evolgen kunnen heb- en'voor de familie van ;n politie-agent. Hij igt een en ander in een eactie op uitlatingen an de Amsterdamse po- tie. Daar zegt men er list zeer tevreden over zijn. S/?ds een half jaar dragen nkele tientallen hoofdstede- jke politiemensen naam- laatjes en de eerste reacties jn erg positief. De surveille- ende politieman moet meer anspreekbaar worden, vind ok de politie in Amsterdam, e afstand tussen hem en de urger moet verminderen. De mensen zien ons niet ïeer als nummers of als uni- armen. Ze weten nu dat er ne Pietersen of Jansen on er die pet zit en dat neemt aak de drempel van het niform weg", zegt voorlich- ?r L. Detering van het Am- erdamse korps. Iet idee van het politie- aamplaatje is niet nieuw, et is al eerder in kleinere orpsen toegepast, maar ver- dikwijls na enige laanden. In Amsterdam ligt it anders. Het is voor het ïrst dat er op zo'n grote AA De politie in Amsterdam is zeer tevreden over het dragen van naamplaatjes. schaal met de naamplaatjes gewerkt wordt en bovendien lijkt het, daarvoor zijn nu al aanwijzingen terwijl het ex periment nog maar enkele maanden aan de gang is, in Amsterdam wèl een blijvend succes. Het dragen van de naam gebeurt daar namelijk op vrijwillige basis en toch stromen de aanvragen voor de bordjes bij het hoofdbu reau binnen. Voorlichter Detering: „Mo menteel lopen er bij ons zo'n 35 agenten met die dingen rond. Opmerkelijk veel. om dat het nog om een proef gaat die maar in één district geldt. En nog steeds krijgen we verzoeken van agenten uit dat district om naam plaatjes. Verreweg de mees ten hebben er nu een". Nummer In politiekringen bestaat wel veel verzet tegen het geven van een nummer aan agen ten. Men geeft de voorkeur aan het naambordje, of zoals voorzitter L. van der Linden van de Nederlandse Politie bond (NPB) zich uitdrukt: „Wij zijn* tóch ook mensen, geen nummers. Ik heb geen enkele bezwaar tegen die naamplaatjes. Integendeel, ik zie alleen maar voordelen. Maar het moet wel op vrij willige basis gebeuren' Van der Linden doelt hier mee op de groep agenten die wèl bezwaar heeft tegen het op het uniform dragen van de naam, degenen die dit als bedreigend ervaren en uit privacy-argumenten liever „anoniem" blijven. Toch is dit een heel kleine groep, een minder-heid. De woordvoerder van het Amstertdamse korps: „In deze tijd van groeiende agressie en criminaliteit zou je verwachten dat veel agen ten bang zijn dat door hen gearresteerden wraak nemen op het thuisfrond, op vrouw en kinderen. Maar de prak tijk wijst anders uit. De voor delen zijn blijkbaar veel gro ter dan de nadelen en het feit dat agenten met de naam worden aagesproken weegt zwaarder dan dit soort risi co's die je trouwens ook niet moet overschatten. Bij verho ren bijvoorbeeld weet een verdachte de naam van zijn ondervrager tóch wel. Zelfs tussen-de agent en de gevaar lijke crimineel, de „zware jongen" is sprake van een be paalde vertrouwenssector". Het gegeven dat de proef in Amsterdam een groot succes lijkt te worden (voorlichter Detering: „Zoals het er nu naar uitziet verwacht ik dat binnen één a twee jaar vrij wel elke agent hier een naamplaatje draagt") ligt er voornamelijk in dat het in de hoofdstad om een erg groot politiekorps gaat. In kleinere steden kent het publiek oom agent al gauw en daar heeft het veel minder nut. De Leidse politie bevestigt dat en juist de kans op repressai- les wordt als belangrijkste ar gument tegen het dragen van naamplaatjes gebruikt. „De politie moet ook veel onaan gename dingen doen. Voort durend rondlopen met je naam op je borst kan dan vervelende consequenties hebben. Met het telefoonboek in de hand is het adres van een agent immers al gauw gevonden. Op die manier kan ook de familie gevaar lo pen", aldus voorlichter Gra- veland. Anoniem De Leidse politie benadrukt dat naamplaatjes niet worden afgewezen om anoniem te blijven. „Integendeel", zo wordt gezegd. „In veel geval len maakt een agent zich on middellijk bekend bij aan rijdingen, bij een huisbezoek, je kan het zo gek niet beden ken en bovendien rappor teert een agent alles. Wan neer iemand een klacht in dient, heeft dat ook nooit problemen opgeleverd omdat er geen naam bekend was. Ook dat is voor ons geen re den om naamplaatjes te gaan gebruiken". De Toeristenmarkt op de Nieuwe Rijn komt op gang, hoewel de weergoden niet bijster meewerken. Afgelopen maandag zou de markt in het kader van de Leidse Lakenleesten voor het eerst worden gehouden. Tientallen toeristen hadden dan ook een uitstapje naar Leiden gemaakt. Maar van een vrolijke markt was niets te bekennen. Integendeel: drie kraampjes op de Koornbrug was het be droevende geheel. De organisatoren van de Leidse Lakenfeesten hebben inmiddels met man en macht getracht om ook dit onderdeel van de festiviteiten leven in te blazen. Het was hen gisteren aardig gelukt. De drie kraampjes op de overdekte Koornbrug staan er nog steeds en hebben ge zelschap gekregen van stalletjes met mensen die oude ambachten uitoefenen en enkele markthan- delaren, die na de gebruikelijke warenmarkt van woensdag wat tijd over hadden. De winkeliers van de Nieuwe Rijn komen thans ook schoorvoetend uit hun bedrijfspanden om een kraampje voor de deur te bemannen. LEIDEN Het LVC aan de Breestraat 66 houdt van avond een swingavond, die in het teken staat van de reg gae. „Dr. Ajoepie" verzorgt een optreden. De zaal gaat om tien uur opèfi en de toegang bedraagt twee gulden vijftig. LEIDEN Vier auto's werden gisteravond in min of meerdere mate beschadigd bij een kettingbotsing op de Haagweg. Een 57-jarige Leidenaar stopte voor de voet gangersoversteekplaats bij de Staatsspoorbrug. De be stuurder van de auto die achter hem reed, had dat tij dig in de gaten maar de bestuurder van de twee vol gende auto's niet. Mede als gevolg van het gladde weg dek gleden hun auto's door. Niemand raakte gewond. 'OOL GEEFT ONDERDAK AAN BUURT- EN CLUBHUISWERK DEN Met de ver ding van de Antonius- ol aan de Boshuizer- wordt in september begin gemaakt. In voormalige school drie buurt- en huizen onderdak vin- De plannen zijn in afrondende fase. Het Ie bedoeling dat de >ouwingswerkzaamhe- voor een deel ook als kgelegenheidsproject den aangemerkt, door kunnen werklo- via de zogenaamde 'k Verruimende Maat- tijdelijk aan een geholpen worden, veel mensen er in het er van deze maatregel de Antoniusschool aan het werk geholpen kun nen worden, is nog niet Zeker. Daar zijn nog on derhandelingen over gaande. Met de verbouwing van de Antoniusschool lijkt de fusie tussen de stichtingen For- tuinwijk, Zuid-West en Vijf- hovenhuis in een afrondende fase te komen. Al enkele ja ren geleden werd vanuit be- zuinigings-oogpunt deze fusie door de gemeente voorge steld. Vanuit het buurt- en clubhuis werk ontstond toen erg veel weerstand, omdat er bij deze fusie ook mensen zouden moeten verdwijnen. Door de gemeente werd een afvloeiingsplan opgesteld, waarbij mensen konden wor den overgeplaatst of her plaatst. In de gehele reorga nisatie zouden geen gedwon gen ontslagen zijn gevallen. Inmiddels is de fusie in Zuid- West op papier al rond en ook de gemoederen zijn ge sust. In de nieuw gevormde stichting Zuid-West zullen vier leiders komen te wer ken. Drie zijn er overge plaatst. De leiders en leid sters worden geassisteerd door een groot aantal vrijwil ligers. De drie gefuseerde clubhuizen De Klinker, De Tamboerijn en het Vijfho- venhuis zullen hun aktivitei- ten straks gezamelijk in het nieuwe gebouw houden. De oude gebouwtjes van de club huizen worden straks bij de bestaande speeltuin getrok ken. Aan de bestaande indeling in de Antoniusschool wordt niet veel veranderd. Wel wordt er een grote zaal bijgebouwd en zal veel aandacht worden Buurtbewoners zijn vol verwachting over hun nieuwe clubhuis, dat in de Antoniusschool moet ko- besteed aan isolatie van de kelijk was in de wijk Zuid- teraard komen ook de kleu- school. De herindeling in het West, zal in het nieuwe on- ters, tieners en volwassenen gebouw wordt zoveel moge- derkomen weer veel aan- aan bod. Met de verbouwing lijk gedaan in overleg met de dacht worden besteed aan van de school is een bedrag clubhuizen. Zoals al gebrui- het bejaardenwerk. Maar ui- van ruim vijf ton gemoeid. LEIDEN Gemeenten blijken vrijwel niet in staat met de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing plannen te maken, laat staan uit te voeren die zijn gericht op ver betering van de plaatselijke leefomstandigheden. Dat zei donderdag het Landelijk Ombudsteam Stadsvernieuwing (LOS). Deze organisatie, die ijvert voor de belangen van bewo ners in verouderde buurten, heeft ontdekt dat stadsbestu ren de vrijheid die ze sinds 1 januari bezitten in het naar eigen inzichten besteden van geld voor stadsvernieuwing niet of nauwelijks benutten. Naspeuringen in de 35 grootste gemeenten, die samen 68 procent van al het geld (829 miljoen gulden) voor de stads vernieuwing kregen, tonen volgens het LOS aan dat de bewoners van verpauperende wijken er bekaaid af komen met betrekking tot hun inspraak in hetgeen er in hun buurt moet worden verbeterd. Een ware ramp, vindt het LOS. Van de 35 steden trekken er negentien geen cent uit voor deskundige begeleiding van bewoners. Gemiddeld, aldus het LOS, is 0,47 procent van het beschikbare geld per stad gereserveerd voor deze inspraak. DEN Winkeliers zijn steeds er geneigd de winkel tijdens de lervakantie open te houden, •ral kleine winkeliers zeggen het tetverlies, dat het gevolg is van sluiting van twee of drie weken te kunnen dragen. „De kosten gewoon door. Een paar weken it kan er gewoon niet vanaf", 'kt een winkelier in de Leidse instad op. De middenstand est niet alleen de omzetderving het gevolg is van vakantieslui- ting, maar men is ook bang klanten te verliezen. Volgens een woordvoerder van het KNOV (Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond) in Rijswijk doet deze ontwikkeling zich in het hele land voor. Het verschijnsel van winkeliers die hun winkel tijdens de zomermaanden ge woon openhouden, is mede een gevolg van een soepeler overheidsbeleid op dit punt. Tot 1976 bestond er een verplichte vakantiesluiting, maar die regeling is afgeschaft. Een woordvoerster van cfe Kamer van Koophandel voor Rijnland zegt dat geen cijfers beschikbaar zijn over de vakan tiesluiting door winkeliers. „Vroeger was de gewoonte dat winkeliers na on derling overleg bepaalden wie wanneer op vakantie ging. De melkhandelaren verdeelden hun wijken en de bakkers sloten ook om de beurt. Nu gebeurt dat nog maar nauwelijks". Zij wijst erop dat het openhouden van de winkel door de middenstand tijdens de zomermaanden mede een gevolg is van het grootwin- I ilbedrijf. „Die hebben geen enkele moeite om de hele jaar open te blijven en een kleine winkelier voelt zich dan vaak gedwongen daar niet bij achter te blijven". Als een andere belangrijke reden om de winkel open te houden, wordt de servi ceverlening aan de klant genoemd. „Het komt de verhouding met een klant niet ten goede als hij plotseling voor een gesloten deur staat. Een winkelier moet ook dienstbaar zijn", meent een winke lier. 1 Ook het sluiten van de winkel rond het middaguur behoort steeds meer tot het verleden. „Daarbij zullen dezelfde over wegingen een rol spelen. Je ziet dat nog maar hier en daar", wordt bij de Kamer van Koophanden gezegd. Volgens voorzitter L. Palm van de win keliersvereniging Haarlemmerstraat blijven ook in de Haarlemmerstraat bij na alle winkels het hele jaar open: „Sla gers en groenteboeren willen de deur nog wel eens een weekje sluiten, maar daar houdt het dan ook wel mee op. Men zorgt dat er vervangend personeel is. De omzetdaling zou voor velen echt te groot zijn bij een sluiting van twee of drie weken". Hij wijst erop dat het openhouden van de winkel in de zomermaanden mede een gevolg is van het feit dat veel klei ne zaken, zoals boetieks, in handen zijn van het grootwinkelbedrijf. „Als zelf standig winkelier moet je dan bijna wel mee". De winkeliersvereniging Haarlemmer straat probeert overigens ook alle win keliers in de Haarlemmerstraat zover te krijgen dat de zaak ook op maandag middag open is. „Nu is dat nog al ver schillend. Het is natuurlijk het goed recht van een ondernemer als hij op maandagmiddag wil sluiten, maar het zou de Haarlemmerstraat aantrekkelij ker maken als iedereen dezelfde slui tingstijden zo* hanteren".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13