Werken met behoud uitkering is niet meer dan een zijweg Loon zwarten in Zuid-Afrika hoger CDA'ER STEEF WEUERS: VOLLEDIGE WERKGELEGENHEID HOOFDDOEL Verdeling F® van Europa «s kreeg fe haar beslag 11 op mislukte uur Conferentie^ van Potsdart," Dit weekeinde weinig problemen op de weg BINNENLAND/BUITENLAND CcidAcOomcmt DONDERDAG 18IULI1985 PAGIN(pyj; Miljoen dollar beloning voor Russische helikopter BOULDER Een Amerikaans tijdschrift heeft de beloning voor het afleveren van een in Nicaragua in gezette Russische helikopter van het type MI-24 ver hoogd tot 1 miljoen dollar. Voorwaarde is wel dat een Oosteuropese of Nicaraguaanse piloot het toestel overvliegt. Als het blad, „Soldier of Fortune", op bo vengemelde wijze aan zijn Russische helikopter komt, laat het het toestel door deskundigen op aller lei gebied demonteren en onderzoeken en publiceert hun bevindingen, aldus Robert K. Brown, uitgever van „Soldier of Fortune". De helikopter, die wordt beschouwd als ,,'s werelds dodelijkse aanvalsheli kopter", wordt vervolgens verkocht, waarschijnlijk aan de Amerikaanse regering. Overigens bevinden zich momenteel in Pakistan twee van deze helikop ters, waarmee Afghaanse militairen eind vorig week zijn gedeserteerd. Grote Russische marine oefening op Noordzee LONDEN De Russische marine is bezig aan een marine-oefeningen van onge woon grote omvang op de Noordzee en in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan. Bij de manoeuvres zijn volgens functionarissen van de NAVO ruim 40 op pervlakteschepen, onderzeeërs en onder steuningsvaartuigen betrokken. De ma noeuvres lijken vooral bedoeld om de Russische onderzeeërs in een gesimuleer de oorlogssituatie te testen. Aan de oefe ningen wordt ook deelgenomen door het grootste Russische vliegdeksehip, de Kiev, dat een maand geleden weer in de vaart kwam na een grondige opknapbeurt. Schepen en vliegtuigen van de NAVO volgen de bewegingen van de Russische schepen. Duitsers tekenen hun ideale vrouw MUNCHEN De ideale vrouw voor de Duitser van 1985 is blond en slank, heeft blauwe ogen, is 1.70 meter lang en wanneer zij politiek niet geëngageerd is, is dat mooi meegenomen. De ideale vrouw moet ook van kinderen houden. Verder moet zij trouw zijn. De Westduitse man houdt er niet van dat zijn partner jaloers is of dat zij flirt. De Duitse ideale vrouw moet voorts goedhartig zijn en vooral met geld kunnen omgaan en geen gat in de hand hebben. Tweeënnegentig procent van de 2.000 ondervraagde man nen in de Bondsrepubliek schil derde bovenstaand beeld. Nieuw schip Greenpeace op weg naar Zuidpool LONDEN Een nieuw schip van Greenpeace zal nog deze maand naar het Zuidpoolgebied vertrekken. Dit heeft een woordvoerder van de organi satie gisteren in Londen bekendge maakt. Vorige week verloor Greenpea ce haar vlaggeschip, de Rainbow War rior, als gevolg van een aanslag in de Nieuwzeelandse haven Auckland. Het nieuwe schip is een duizend ton meten de zeesleepboot, die eenvoudig „Green peace" is gedoopt. De organisatie heeft het schip- gekregen van een anoniem gebleven Amerikaan. De „Greenpeace" vertrekt over 10 dagen uit Londen en zal als alles volgens plan verloopt eind december in het Zuidpoolgebied aanko- Man graaft kuil: dorp zonder gas GARNWERD Een inwoner van het Groningse Garnwerd heeft er dinsdagavond voor ge zorgd dat zijn hele dorp twee uur zonder gas kwam te zitten. De man wilde een gezellige zitkuil in zijn tuin maken en had daarbij de buurman en dienst graafmachine ingeschakeld. Op één meter diep te stuitte het tweetal echter op de hoofdleiding, die flink werd be schadigd. Om het gaslek te kun nen repareren moesten w§rkne- mers van het gasbedrijf Hunsingo vervolgens het hele leidingnet „droog" zetten. De bewoner moet nu voor de gemaakte kosten op draaien. Industriebond FNV hekelt kritiek op Pon UTHCCHT De Industriebond FNV ht verontwaardigd gereageerd op de kritiek) de \oedingsbond FNV heeft op de aanstc de tieuwe FNV-voorzitter Pont. „Mcterd na de maaltijd, een windei, nati| pen', zijn de kwalificaties die de indust bord in het blad „Zin" hanteert voor de steling van de collega-bond. De kritiek de /oedingsbond dat Pont te weinig st baa* zou zijn en te weinig doet voor! laa;stbetaalden verwijst de Industrie! nax de prullenmand: „Zijn strijdbaar! herft Pont in zijn vorige betrekking airotenarenbond Abvakabo) als actielei vodoende aangetoond, ook ten gunste lijk n. mor iet e DEN HAAG De Wet Onbetaalde Arbeid Uitke ringsgerechtigden, (WOAU) die begin dit jaar al in werking had moeten treden, ligt nog steeds te wachten op parlementaire behandeling. De wet moet, volgens indiener minister De Koning (Soci ale Zaken) een einde ma ken aan de ongestructu reerde wildgroei die rond het werken met behoud van uitkering is ontstaan. Hoewel honderdduizenden mensen nu in wat genoemd wordt de „schemerzone", een „bestaan" hebben en volgens eigen zeggen zinvol bezig zijn, ziet de politiek het werken met behoud van uitkering nog steeds als een tijdelijke noodo plossing. Herstel van de econo mie en de herverdeling van arbeid zullen op den duur weer moeten leiden tot volle dige werkgelegenheid. De vakbeweging steunt deze opvatting. Bovendien ver werpt zij onbetaald werk om dat arbeid in principe beloond moet worden. Ook de werkge vers verzetten zich tegen het werken met behoud van uit kering. zij het uit andere over wegingen. Volgens de onder nemers is alternatief werk is de meeste gevallen concurren tievervalsend. Zowel de overheid als de soci ale partners en de overgrote politieke meerderheid gaat uit van het principe van betaalde arbeid voor iedereen die wil en kan werken. Maar zij lijken iets te beloven wat vooralsnog niet waar kan worden ge maakt: volledige werkgelegen heid. De praktijk van alle dag wijst namelijk uit dat in tegen stelling tot al deze fraaie belof ten werkloosheid nog zeker tot het eind van deze eeuw, deels blijvend zal zijn. Sporen Economisch herstel en terug dringen van de werkloosheid langs drie sporen luidt het de vies van het kabinet. De eerste twee sporen zijn gericht op het verminderen van het financie ringstekort van de overheid, daling van de collectieve las tendruk en rendementsherstel. Het derde spoor betreft her verdeling van arbeid en een beter functioneren van de ar beidsmarkt. De herverdeling van werk wordt grotendeels overgelaten aan de sociale partners. Zo ook de bestrijding van de jeugdwerkloosheid: grote groepen schoolverlaters worden in leer/arbeidsplaat sen in het bedrijfsleven, veelal per cao geregeld, opgenomen. Die jongeren die desondanks niet aan de bak komen, de langdurig werkloze jongeren, worden via het uitzendbureau „Start" van de overheid in het bedrijfsleven geplaatst. De overige maatregelen van de overheid betreffen met name scholing en cursussen. Daar naast zijn er de „terugploeg- projecten" waarin langdurig werklozen met behulp van uit kering in „gewone" arbeids plaatsen aan de slag kunnen. Werklozen die een eigen be drijfje willen opzetten kunnen 18 maanden lang onder voor waarden (via de rijksgroepsre geling zelfstandigen) een aan vulling krijgen op hun onder nemersinkomen tot het niveau van de bijstand. Ondanks deze maatregelen blijven grote groepen werklozen onbereik baar en zoeken zij hun heil in de alternatieve circuits. Hoewel het kabinet erkent dat veel mensen in het traditione le vrijwilligerswerk maat schappelijk zinvol bezig zijn, is het wel van mening dat dit werk, met het oog op budget- en concurrentievervalsing en verdringing van gewone ar beid, aan strikte voorwaarden moeten worden gebonden. Deze voorwaarden zijn neer gelegd in de Wetvoorstel On betaalde Arbeid Uitkeringsge rechtigden (WOAU). TI Dat cfe wet er nog steeds niet is onder andere te wijten aan tijdgebrek van de kant van het kabinet. Zaken als het nieuwe stelsel van sociale zekerheid hebben voorrang. Daarnaast hebben nogal wat gemeenten en provincies protest aangete kend tegen de kabinetsplan nen. Het zijn namelijk deze be stuurders die vaak geconfron teerd worden met de wensen van uitkeringsgerechtigden om toch iets om handen te hebben. Aangezien deze gemeenten de werkloze inwoners veelal geen vaste banen te bieden hebben steunen zij de initiatieven die van de kant van de werklozen en hun organisaties komen. Juist om die reden wordt, in tegenstelling tot de landelijke politiek, op gemeentelijk ni veau het werken met behoud van uitkering juist toegejuichd en gestimuleerd. Veel gemeenten hebben dan ook voor de financiering van deze vorm van werklozen- werk een post op de begroting ingeruimd. Daarnaast worden werklozenprojecten nogal eens financieel gesteund door parti culiere organisaties. Het Ko ningin Juliana Fonds trok bij voorbeeld vorig jaar voor dit doel in totaal 4,4 miljoen gul den uit. De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt echter, evenals minister De Koning, dat wer ken met behoud van uitkering aan strenge regels moet gebon den. De fractie steunt het wetsontwerp in grote lijnen en is het dan ook niet eens met de kritiek van CDA-bestuurders in gemeenten en provincies die juist vinden dat de wet on werkbaar is. „Het ontwerp is in strijd met politieke en maatschappelijke ontwikkelingen, bijna hele maal geschreven vanuit de op tiek van de formele economie en de gewone arbeidsmarkt", aldus deze bestuurders. De kern van het wetsontwerp, waar de kritiek ook met name op is gericht, is de instelling van regionale toetsingscom missies. Daarin moeten alle belangheb bende groeperingen in zijn vertegenwoordigd. Die com missie bepaalt welke activitei ten wel en welke niet in een plaats of streek mogen worden verricht. Iedere vertegenwoor diger beschikt over een veto recht. Wordt een veto door één of meerdere commissiele den uitgesproken, dan is het project van de baan. De CDA-bestuurders vrezen dat hierdoor geen project nog van de grond zal kunnen ko men omdat notoire tegenstan ders van onbetaald werk als vakbeweging en werkgevers, die eveneens zitting in de commissie hebben, ten alle tij den zullen tegenstemmen. De fractie van het CDA in de Tweede Kamer is weinig, on der de indruk van de kritiek van de mede-partijgenoten. CDA'er Steef Weijers deelt de angst van zijn partijgenoten dat bepaalde vertegenwoordi gers in de commissies „veto- ig" bezig zullen zijn niet. Maar er kan natuurlijk altijd sprake zijn van een vakbonds man die nogal principieel doet, of een middenstander die niet over de schutting heen kan kijken, dat gevaar erken ik", aldus Weijers. Wijze mannen Om dit tegen te gaan wil Weij ers het aan wetsontwerp nóg een toetsingscommissie toevoe gen. Een commissie van wijze mannen. Weijers: „Een vlotte, korte procedure om in bèroep te gaan. Bijvoorbeeld als ie mand vindt dat de commissie ten onrechte haar fiat heeft onthouden. Beslissen „de wijze mannen" anders dan moet het project worden heroverwogen door de toetsingscommissie. Op die manier kan dan een zinnig project niet door de kneuterigheid van bepaalde personen geblokkeerd worden. Je moet het zien als een soort redelijkheidstoetsing", aldus Weijers. De tegenstanders van de WOAU zijn niet erg gechar meerd van de opvattingen van Weijers. Een toetsingscommis sie op de toetsingscommissie zou de zaak nodeloos gecom pliceerd maken en verder gaande bureaucratisering in de hand werken, omdat men op die manier in principe einde loos heen en weer kan gaan, net zo lang er wat redelijks uit de bus komt. Weijers denkt dat dit uiteinde lijk in de praktijk wel mee zal vallen. Bovendien wijst hij er op dat er in een aantal ge meenten al toetsingscommis sies werken die naar ieders te vredenheid werken. „Bovendien", zo vervolgt hij, „komen we niet onder een wettelijke regeling uit. Het wetsontwerp dat nu op tafel ligt is een compromis tussen de sociale partners die eigen lijk alleen maar een verbod willen van onbetaalde arbeid en minister De Koning. Ik voorzie problemen als we het wetsontwerp onder tafel zou den werken". Volgens het CDA-kamerlid is feitelijk werken met behoud van uitkering hoe je het ook wendt of keert, een vorm van concurrentievervalsing. De be staande startersfaciliteiten voor beginnende ondernemers zijn in de ogen van bestaande ondernemers eveneens een vorm van concurrentieverval sing. Een ander voorbeeld zijn de Experimentele Arbeidsprojec ten voor Jongeren (EAJ) die vijf jaar lang met behulp van overheidsgelden draaiden en een doorn in de ogen van de werkgeversorganisaties waren. Het ging hierbij om projecten (kleine bedrijfjes) die na een aantal jaren van overheidssub sidie, op eigen benen zouden moeten kunnen staan. Een doelstelling die, zo bleek later, in het meeste gevallen onhaal baar was. De WJW-regeling (werkgele genheidsprojecten voor jeugdi ge werklozen) die in de plaats van de EAJ is gekomen, moet vroegtijdig mislukken tegen gaan. Om voor overheidsgel den in aanmerking te komen zal vooraf al moeten vaststaan dat de projecten levensvatbaar zijn. Zijweg Weijers zegt in te stemmen met de beleidszwenking die Steef Weijers (CDA): „Als we ervan doordrongen jjn moet volle dige werkgelegenheid toch te verwezenlijken zijn,dacht ik zo". het kabinet op het gebied van het werklozenwerk heeft ge maakt. „Het beleid is nu ge richt op volledige werkgele genheid. Tot voor enkele jaren werden uitkeringsgerechtig den beziggehouden met pitrie- ten en yoga. Dat is allemaal best aardig, maar het vergoot de kansen op de arbeidsmarkt niet. Wat minder gogen en -lo gen en meer praktisch inge stelde mensen. Het in een be paalde periode arbeid verrich ten met behoud van een uitke ring is een zijweg langs de hoofdweg. Die hoofdweg, vol ledige werkgelegenheid, blijft het belangrijkste". Volgens het CDA-kamerlid moet iedereen die wil en kan werken binnen de bestaande mogelijkheden een kans krij gen. „We ziten met een gewel dige uitdaging om de werk loosheid naar beneden te drukken, terwijl tegelijkertijd de aanwas op de arbeidsmarkt jaarlijks met netto 50.000 men sen toeneemt. Dat is een uniek Nederlands probleem, alle an dere ons omringende landen zitten juist met een afnemende beroepsbevolking, wat op een unieke wijze zal moeten wor den aangepakt". Het beleid in Nederland, daar waar het gaat om mensen meer bekwaam te maken voor die race op de arbeidsmarkt is zwak en verkokerd, meent Weijers. „In vergelijking met andere landen kun je rustig stellen dat we o het punt van vakopleidingen »n de cultuur van de vakmanchap, een be hoorlijke achterland hebben". Weijers zegt zwiar te hangen aan het derde poor van het kabinetsbeleid: de herverde ling van arbeid.,Dat is de eni ge weg, naast eonomisch her stel en wckgelegenheid scheppen en b&ouden, waar langs je dat probeem kunt tac kelen". En daaijis volgens de CDA'er ook eengrote rol weg gelegd voor prcrincies en ge meenten. „In plaats va tegen het WÖAU-wetsontrerp aan te schoppen zoudei ze beter con structief met on mee kunnen denken". Hetzelde geldt vol gens Weijers voc de regionale Raden voor de Vrbeidsmarkt. Fel haalt Weijes uit: „In die raden zitten meisen te brain stormen over dewerkloosheid, maar verder da veelkl ach terhaalde statisteken maken komen niet, tewijl je juist vanuit die hoekconstructieve voorstellen zou vrwachten". „Maar nee, de heen en dames in de raden zitte alleen maar te cijferen, terwl ze juist op het punt van ie werkloos heidsbestrijding en voortrek kersrol zouden meten vervul len. Als we daarvin doordron gen zijn moet fullemployment toch te verwezcilijken zijn, dacht ik zo". MAR(A RIJERSE o inde 16 WEST-BERLIJN Op 171 uur: 1945, direct na de beëindig van de Tweede Wereldoorl kwamen de drie grote o\j winnaars, de Verenigde 3 ten, Groot-Brittannië en L Sovjet-Unie, in Potsdam j Berlijn bijeen om het probe eens te worden over het I komstige lot van Europa. I conferentie mislukte. 1 name de verschillen tussen] VS en de Sovjet-Unie blei algauw veel te groot om ovj eenstemming te bereiken. Koude Oorlog en de bewas ningswedloop tussen machten was begonnen. Een belangrijk agendapunt! de Conferentie van Potsa was de kwestie vin de Po< westgrens. De Sovjet-Unie f direct na het terugdringen het Duitse leger uit verse» lende Oosteuropese lanfflpïH daar „bevriende" regerini geïnstalleerd en zo haar vloedssfeer zelfs tot het i van Europa uitgebreid, was onder meer het geval i Polen. In grote lijnen wasl tussen de grote Drie overer gekomen tijdens dc ConfeJ tic van Jalta in februari Maar Stalin was echter veil gegaan. Hij ging er van uitl dc westelijke grenzen van len in oude Duitse gebiedetJ gen en creëerde daarmee voldongen feit. De Airfplj kaanse president Truif:' meende dat dit in strijd fe met het Verdrag van J^ omdat daarin niet was zien in de bezetting door P<| van Duitse gebieden. De kwestie van de westgrens deed het Ai kaanse standpunt verhad Tegelijkertijd voerde. Trui voerde het atoomwapen ii machtsmiddel op het polii toneel. De Amerikanen, vlak voor het begin vai Conferentie van Potsdam eerste atoombom tot ontj fing hadden gebracht, besej maar al te goed dat zij hiei een voorpsrong hadden op Sovjet-Unie en schroef hun eisen ten aanzien van len en en de toekomstige tus van Duitsland op. De deling van Europa zou lang meer óp zich laten wi ten. DEN HAAG/DRIEBERGEN De ANWB en de Politiever- keerscentrale verwachten voor het komende weekeinde weinig problemen op de Ne derlandse wegen. Op de Fran se en Westduitse snelwegen wordt het echter wel druk. Er moet in ons land wel rekening worden gehouden met vertra gingen op de snelwegen rond Breda en Eindhoven. Verder op de A-12 (Den Haag-Duitse grens), vooral tussen Bodegra ven en Maarsbergen. De A-50, Zwolle richting Arnhem, voor de aansluiting met de N-50, zal eveneens een druk verkeers beeld tonen en tenslotte de N-50, Apeldoorn-Arnhem, in beide richtingen over het hele traject. Ook zullen automobi listen met bestemming Texel in Den Helder met wachttij den rekening moeten houden. In België wordt, afhankelijk van het weer, het verkeers beeld op vrijdagavond en za terdagochtend voornamelijk bepaald door weekendgangers richting kust en Ardennen. Zondagavond kunnen de te rugkerende vakantie- en weekendgangers drukte ver oorzaken. De knelpunten zijn dan de E-39, Hasselt-Antwer- pen en de E-40/E-41 ter hoog te van Namen. SUSKE EN WISKE ANGST OP DE „AMSTERDAM" Weggesteept Drie ME'ers hebbei hun han den vol om deze nan weg te slepen, nadat hij lad meege holpen aan het opwerpen van een barricade in d< Utrechtse Rembrandtkade. ten kleine zestig krakers en synpathisan- ten protesteerden laar tegen de ontruiming vai vijftien kraakpanden. Dezt panden moeten worden gesoopt voor de nieuwbouw van en revali datiecentrum. Bij dt relletjes vielen geen geworden, 55 mensen werden aancahouden. Volgens de politie hibben de krakers voor totaal 5C000 gul den schade aangeritht door bouwmateriaal in brard te ste ken. Radio Kaboel melc zware nederlaag verzetsbeweging ISLAMABAD De Afghai se regering heeft laten we i dat het leger deze weekiï P. guerrillabeweging in de str( In gisch belangrijke Pansjir-vafrenr een zware nederlaag heeft feond' gebracht. In een bericht naar i Radio Kaboel werd gemeldj^" het regeringsleger een g£^e deel van de 160 kilometer F j ge vallei weer onder contitwee< heeft. In de gevechten melj. 3. R moedjahedien werden graam hoeveelheden medicijnen ïQchi voedsel buitgemaakt, al Radio Kaboel. Het bericht ildoor tegenspraak met meldinj i f van islamitische verzetsbef*"10 ging en westerse diplomat die eerder deze week heb|pQ| gezegd dat de guerrillastrijd Ij de laatste tijd grote succesfltf hadden geboekt. BIJ NEDERLANDSE BEDRIJVEN ('er. C DEN HAAG Neder landse bedrijven met ves tigingen in Zuid-Afrika hebben van juli 1983 tot juni 1984 de lonen voor zwarte werknemers be langrijk opgetrokken. Ook het aantal zwarte werkne mers bij de bedrijven dat lid was van een vakbond nam toe. Dit staat in een rapport over de gedragingen van Neder landse bedrijven in Zuid-Afri ka dat minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) aan de Kamer heeft gezonden. Het rapport handelt over de naleving van een EG-gedrags- code voor bedrijven in Zuid- Afrika. Van de 19 Nederlandse bedrij ven in Zuid-Afrika weigerde SHV gegevens over te leggen. Het bedrijf meent dat perso neelsgegevens niet aan de overheid bekend gemaakt hoe ven te worden. Eén Nederlands bedrijf, Dura International, liet weten in Zuidafrikaanse handen te zijn overgegaan. De nieuwe direc tie weigerde de door het mi nisterie gevraagde gegevens te leveren. Shell en Unilever volstonden met gegevens die zij ook de Britse regering over legden. In het rapport zijn nu de gege vens van 17 bedrijven ver werkt. Zij hebben 9302 werk nemers waarvan 4782 zwarten. Van de bedrijven hebben er zeven directe contacten met zwarte vakbonden. Bij twee bedrijven zijn die contacten aanstaande. Verder hebben acht bedrijven contacten met de Zuidafrikaanse vakbewe ging waarin ook zwarte bon den een rol spelen. De in de gedragscode ver woordde eis dat de bdrijven zwarten een loon moeten ge ven dat 50% boven het mini mumloon ligt, wordt algemeen nageleefd. Van de 4782 :warte werknemers hebben er 4555 een loon dat boven de norm ligt. Zwarten komen ooli hoe langer hoe meer in hegere functies. Vooral de grote be drijven hebben voor zwarten eigen opleidings- en trainirgs- faciliteiten opgezet. Op de meeste bedrijven is de rassenscheiding helemaal afge schaft. De Nederlandse bedrij ven in Zuid-Afrika hebben vrijwel geen zwarte werkne mers uit thuislanden in dienst. Er wordt dus ook geen hulp aan hen geboden om vanuit het thuisland naar hun werk te komen en terug te keren naar hun woongebied. MSp I (Vsi Fra, In de nota wordt gewezenf*,av* het kabinetsbeleid om de i portage van Nederlandse j2.i drijven in Zuid-Afrika V) op plicht te stellen en op bepaf»t) i delen van de code sanctie^J9ü leggen als de bedrijven ziel niet aan houden. n, oe (Bel. i Naast SHV en Dura zijn gd(Ne vens van de volgende bedo ven verwerkt: Van BerCJ^ Grasso, Hagemijer, Interrupt) Müller, KLM, Van Leer, tost) c Leeuwen huizenhandel, NJ3®®) den International, Nation 56 Nederlanden, Nedlloyd grfcj 6 NKF-groep, Nijverdal-t 6.2( Cate, Océ-Van der Grinfcp 6 Organon, Philips, Unileveiff VRG-papier. 7

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6