1 Üijna alle wijn- exporteurs ietrokken bij schandaal dagjes mens rtortere wachttijd maakt hartluchtbrug overbodig Commissie-AIbeda wil hoger loon verkeersleiders FNV boekt ledenwinst Premie ziektekosten mag omhoog Pleidooi voor advies orgaan rechterlijke macht OOSTENRIJK GEEFT TOE: oord-Holland wil directe ulp aan Derde Wereld Dagboek van een DINSDAG 16IUU 1985 PAGINA 3 Valse passen Plaatsvervangend commandant van de brigade-Schiphol. P. Verdonk. toont een stapeltje van de 245 vervalste paspoorten die in de eerste helft van dit jaar in beslag zijn genomen. Acht en veertig daar van waren van ge vluchte Tamils. De ma rechaussee weigerde in het eerste halfjaar 874 mensen de toe gang tot ons land. Ook daar waren veel Tamils bij. KEMELS UTRECHT De ziekte kostenverzekeraars mo gen per 1 januari 1986 hun premies verhogen. Volgens het KLOZ, de organisatie van de ver zekeraars, heeft staatsse cretaris Van Zeil (Eco- nomisché Zaken) daar voor toestemming gege ven. Hoe groot de ver hoging wordt, is nog niet bekend. De verzekeringsmaat schappijen mogen de kos ten van hun bijdragen aan de vrijwilige ziekenfonds verzekering doorbereke nen. Het gaat daarbij in 1986 om een bedrag van 180 miljoen per jaar. Die bijdrage wordt sinds 1984 gegeven ter compensatie van verschillen in het ver zekerdenbestand. Het vrijwillig ziekenfonds telt relatief veel meer „slechte risico's" dan de particuliere maatschappij en, omdat het niemand mag weigeren en bijvoor beeld ook geen leeftijd stoeslagen en kortingen voor jongeren kent. NENLAND £cidóe0owtant rootscheepse sunfraude ontdekt PHEN De politiekorpsen van Apel- Kn, Zutphen en de rijkspolitie in Vorden farnsveld hebben in samenwerking met Fiscale Fraude Team Gelderland een kcheepse belasting- en steunfraude ont- j In totaal 15 mensen uit Zutphen en isveld zijn aangehouden die naar schat- •en onrechte zeshonderdduizend gulden id ontvingen. Ondertussen handelden verschillende soorten goederen die lamelijk aan landbouwers werden ver- Tijdens het drie maanden durend on- k kwam tevens vast te staan dat onder geen omzetbelasting over de verkochte iootn 's af8edra8en- De schade daardoor ^bracht aan de schatkist beloopt even- :wer|enkele tonnen, jnen Man besmet bijna 100 dorpsgenoten met tbc BEEKBERGEN Een onderzoek naar longtuberculose in het Gelderse Beek bergen heeft als voorlopig resultaat op geleverd dat iets minder dan honderd mensen met de tuberculose-bacil be smet zijn geraakt. Dat is gisteren mee gedeeld door dr. W. Wijk, arts van het consultatiebureau voor tbc in Apel doorn. Volgens de arts zijn deze perso nen niet ziek en leveren geen besmet tingsgevaar voor anderen op. Zij kwa men in aanraking met een 37-jarige in woner van Beekbergen, bij wie op 6 mei van dit jaar open tb werd ontdekt. De man had intensieve sociale contac ten, waardoor het nodig bleek op vrij grote schaal een bevolkingsonderzoek uit te voeren. DEN HAAG De Staatscommissie Herziening Rechterlijke Organisatie wil dat er een Raad voor de Rechter lijke Macht komt. De Raad zou be last moeten worden met werving, se lectie en opleiding en zou adviseren de bevoegdheden moeten krijgen op het gebied van de benoemingen bin nen de rechterlijke macht. Dat staat in het tweede deel van het eindrapport van de staatscommissie aan minister van justitie Korthals Altes. Met dit rapport heeft de com missie, die in 1976 met haar werk begon, haar werkzaamheden beëin digd. De Raad voor de Rechterlijke Macht zou volgens de staatscommissie moe ten bestaan uit twaalf leden. Zes zouden afkomstig moeten zijn uit de rechterlijke macht, onder wie de voorzitter; twee personen moeten aangewezen worden door de Tweede Kamer; twee moeten afkomstig zijn uit de advocatuur en twee uit de we tenschap of maatschappelijke organi saties die betrokken zijn bij de rechtspleging. Alleen de voorzitter moet een volledige dagtaak hebben en de Nederlandse Vereniging voor Rechtspraak en de Nederlandse orde van Advocaten moeten een aanbeve- lingsrecht krijgen. 50: CF ,i "%olg van de voorpagina) 8 1 HAAG De Oos- ve|jkse minister van ctuilbouw, Günther Hai- arde) heeft gisteren toege- d dat bijna alle dertig Wenrijkse wijnexpor- lezeijs betrokken zijn bij de henging van Oosten- Vlacée wijn met diëthy- elijlqglycol. Aanvankelijk st-fen de autoriteiten dat jom het werk van en- wofeen zou gaan. Volgens een grote wijn-produ cent, Dieter Habenauer, is ook een aantal boeren bij het schandaal betrokken, omdat ze certificaten die de kwaliteit van de wijn garanderen, heb ben verkocht aan exporteurs. Die gebruikten de certificaten om versneden wijn op de markt te brengen in de hoe veelheden die op de certifca- ten stonden vermeld. De certi ficaten werden verkocht na de controle door de rijksinspec teurs. Volgens Habeauer heeft deze praktijk jaren bestaan. Bij de keuringsdiensten in ons land werden de afgelopen da gen af en toe flessen aange troffen waarop verschillende etiketten waren geplakt ter wijl er dezelfde wijn inzit. Het wijnschandaal heeft in West-Duitsland een politiek vervolg gekregen. De opposi tionele SPD beschuldigde de regering ervan het publiek te laat te hebben ingelicht over de gevaren. De partij heeft een debat aangevraagd in het par lement en eist volledige open baarmaking door het ministe rie van gezondheid van alle gegevens die betrekking heb ben op het schandaal. Onder tussen ruziën de Bondsrepu bliek en Oostenrijk over de datum waarop Bonn door We nen op de hoogte is gebracht van het bestaan van vergiftig de Oostenrijkse wijnen. Oos tenrijk zegt dat het de Bonds republiek al begin april op de hoogte heeft gesteld. De West- duitse regering daarentegen houdt vol, dat dit pas eind mei is gebeurd. Die beslissing is voor een be langrijk deel ingegeven door het succes van de zogenoem de Dotter-methode bij ver stopte kransslagaders, zestig procent van alle hart-opera- ties. Daarbij wordt via de lies een catheder naar de ver stopte kransvaten geleid. Aan het eind daarvan zit een ballonnetje dat bij elke ver nauwing kan worden opge blazen, waardoor de vaten verruimd worden. Twee van de drie patiënten kan met deze techniek worden gehol pen. De voordelen zijn dat de patiënt maar drie dagen in het ziekenhuis hoeft te lig gen en dat de kosten slechts 5000 gulden bedragen. Een „normale" ingreep aan de kransslagader kost nog altijd zo'n 16.000 gulden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De lucht verkeersleiders op Schip hol moeten een loonsver hoging krijgen van tien tot 12,5 procent netto. Een dergelijke loonsverhoging is gerechtvaardigd totdat de taken van de verkeers leiders naar Eurocontrol in Beek gaan. Bovendien valt de loonsverhoging op basis van het nijpende personeelstekort op Schip hol te verdedigen. De commissie-Albeda heeft dit de vakbonden en de Rijks luchtvaartdienst (RLD) laten weten. Het voorstel Albeda is een compromisvoorstel. Op 24 mei zetten de luchtverkeerlei- ders hun looneisen kracht bij door het vliegverkeer op Schiphol lam te leggen. Daar na werd overeengekomen het geschil aan de commissie Al beda voor te leggen. Het voorstel van Albeda komt in de richting van de vakbon den. De bonden eisten salari saanpassingen vanaf 12,5 pro cent omhoog. De RLD was in laatste instantie niet bereid verder te gaan dan een bruto loonsverhoging van 7,5 pro cent, omgerekend vier procent netto. De loonsverhoging zou vooruitlopen op de overheve ling van taken naar Eurocon trol of het afstoten van de ver keersleiders naar een particu lier Aanstaande donderdag komen alle partijen weer bijeen om over de zaak te praten. De RLD is vooralsnog niet bereid met de voorstellen in te stem men. UTRECHT Het afkalvende ledenbestand van de vakbewe ging lijkt tot staan te zijn gebracht. De FNV heeft zelfs het twee de kwartaal afgesloten met een bescheiden ledenwinst van netto 1800. De grote hausse van nieuwe leden kwam tot stand bij de Bouw- en Houtbond FNV en de Voedingsbond FNV. Vooral door de afgelopen CAO-acties in de bouw konden 1200 nieuwe leden worden ingeschreven, waardoor het ledenbestand van de bouwbond op 145.600 kwam. Het CNV kende minder ledenver lies: 245 tegen 1200 in het eerste kwartaal. Ook hier steeg het ledenaantal van de Hout- en Bouwbond CNV (plus 500) dank zij de CAO-acties. 3 te# HAAG Hartpa- iiten die op korte ter- ^aa4 moeten worden geo fferd, hoeven niet lan- idinPt te wijken naar het 'doojenland. De capaciteit ;n i^ederland is de laatste n. lil zodanig toegenomen, weei de wachttijden dras- es zijn teruggebracht, middeld moet een pa- »de tiënt die niet voor een spoedingreep in aanmer king komt, maximaal drie maanden wachten. Voor de Nederlandse Hartpa tiënten Vereniging (NHV) is die ontwikkeling aan leiding de hartluchtbrug naar Londen per 1 augus tus op te heffen. Het geld zal nu worden gebruikt voor een eigen vakantie- centrum in een nog nader te bepalen plaats. De hartluchtbruggen werden in het leven geroepen omdat veel patiënten niet lang wil den of konden wachten op een ingreep. In de afgelopen jaren weken er door bemid deling van de NHV 686 pa tiënten uit naar Houston en 920 naar Londen. Dit jaar meldden zich 24 mensen voor een operatie in Londen, een aantal dat volgens de vereniging gemakkelijk in Nederland kan worden ge holpen. Staatssecretaris Van der Reijden heeft onlangs toe stemming gegeven voor uit breiding van het aantal har toperaties, dat in 1990 onge veer 12.500 moet bedragen. ku; arts. iRLEM Gedeputeerde and*n van Noord-Holland d fn jaarlijks 100.000 gulden Miikbaar stellen voor ont- der#elingsprojecten in de 21 Wereld. Het college wil :in 1986 mee beginnen. De jinciale bijdrage volgend ïlaagaat rechtstreeks naar een vrijict in het Afrikaanse land ïidfif. zo is het voorstel aan. ?ratjinciale staten. Het project oorfeïre omvat het aanleggen mi drinkwatervoorziening Dra» voor een ziekenhuis in het dis trict Tshela. Het is volgens een provinciale woordvoerder voor het eerst dat Noord-Holland direct ont wikkelingshulp biedt. Het pro ject in Zaïre kost overigens in totaal 125.000 gulden. De extra 25.000 gulden worden geput uit de post „onvoorzien" op de begroting, aldus de provincie. Het provinciebestuur vroeg enige tijd geleden aan de pro vinciale diensten om sugge sties te leveren voor de beste ding van het geld. Daaruit kwamen twee projec ten naar voren: Zaïre en een subsidieverzoek van SOS We reldhandel voor haar Wereld winkel in Amsterdam. Geko zen werd voor het eerste, hoe wel GS „grote waardering" hebben voor instellingen die mensen in Nederland bewust maken van de ontwikkelings problematiek. Raderboot De Mark Twain, één van de vier nog bestaande raderboten, is gisteren in een speciaal dokschip aangekomen in de haven van Amsterdam. Deze oude boot die op de Mis sissippi heeft gevaren, gaat op Het IJ dienst doen als drijvend restau rant. De Mark Twain werd in 1896 gebouwd in Pennsylvania en is zestig meter lang, elf meter breed en achttien meter hoog. In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekken onze verslag- gevers er de komende we ken in eigen land op uit Van noord naar zuid en van west naar oost door kruisen zij onze lage lan den om dagelijks een zeer persoonlijke impressie te geven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. In sommige gevallen kan het zelfs een waarde volle tip zijn voor een dag je uit Dat geldt bijvoor beeld voor de onderstaan de passages uit het dag boek van dagjesmens Ar jen van der Sar. Hij be zocht namelijk gisteren de Lakenfeesten in Leiden die nog duren tot en met 3 augustus. De VVV van deze plaats (telefoon 071- 14.68.46) geeft informatie over de evenementen tij dens de Lakenfeesten, zo als de wekelijkse laken- markt de opvoeringen van het moraliteitsstuk Elckerlyc, de Rembrandt Schilderwedstrijd, bet Nachtwachtfestijn, de or gel- en carillonconcerten, het straattheater en de La ken tocht. Rembrandt en de Leidse lakens herleven Schrik! Da 's waar ook, dach ten een paar nijvere landge noten enkele maanden gele den. Hebben we niet in het verleden tot ver over de landsgrenzen beroemde schilders voortgebracht? Een Rubens, een Vermeer, een Van Gogh? Het zijn namen die onherroepelijk bedragen met heel veel nullen in de ogen van menige veiling meester doen verschijnen en die in prestatie alleen over troffen worden door Rem brandt. De eerder opgevoer de geschrokken landgenoten zijn niet toevallig inwoners van Leiden. Rembrandt, de schilder in kwestie, werd namelijk op 15 juli 1606 in de Weddesteeg in Leiden ge boren. Al gauw bleek dat hij heel aardig kon schilderen en zoals zoveel genieën werd hij pas na zijn leven ten vol le gewaardeerd. En dat geldt, of liever gezegd gold, in zijn geboortestad tot op de dag van gisteren. Toen zijn daar de Leidse Lakenfeesten begonnen met de stof waar om de stad lange tijd ver maard is geweest als thema. Een dubbel /eestwant wie Leiden zegt, zegt ook Rem brandt Dus werden de La kenfeesten geopend met het Rembrandtfestival, een fees tje ter ere van de 379e ver jaardag van de schilder. Ja renlang is aan deze geboor tedag stilzwijgend voorbijge gaan, maar door nijvere lie den is daar nu een eind aan gekomen. Zo'n verjaardag, dat geeft toch maar een drukte. Hier vendelzwaaiers, daar onge regeld en spontaan straat- theater, verderop opvoerin gen van een hedendaagse Elckerlyc, compleet met 't Goet en de Vijf Sinnen. De in een land als Nederland onvermijdelijke braderiefes tiviteiten met dito hapje, drankje en terrasje, zijn een uurtje leuk; zeker voor hen die alleen op de leut afko men. Toch begint er na het tweede borrelgarnituurtje en de zoveelste alcoholische versnapering iets te knagen. Er zit iets niet lekker. Zijn dit nu de feesten rond de wereldberoemde Leidse stof en de zeker zo beroemde schilder? Wat is er in het he dendaagse Leiden nog zicht baar van deze twee groothe den? Waar is de heroïek die ik me nog herinner uit de gloedvolle betogen die bo venmeester Veerman ooit hield over de nationale trots, Rembrandt Harmensz. van Rijn? Een wandeling door Leiden, destijds ook het hart van de lakenindustrie, laat zien dat er nog maar weinig over is dat nog herinnert aan deze man. Zijn huis staat er niet eens meer, zelfs niet in ge restaureerde vorm. Op de plek waar hij werd geboren is slechts een gedenksteentje zichtbaar, ingemetseld in een strakmodern gebouw. Geenszins het pittoreske ge- veltje waarachter de wieg van het genie moet hebben gestaan. In de Weddesteeg zijn geen in lompen gehulde kinderen meer die vechten om tol of hoepel. Op straat zitten studenten uit de twin tigste eeuw in de zon en naast de kleine Rembrandt- gedenksteen, keert een pos ter zich tegen de kernwa pens van deze tijd. Verderop in de Lakenhal is met nog een paar etsen slechts één van zijn schilderijen terug te vinden. „Doodzonde dat onze trots, als geboortestad van de schilder, uit zo wei nig dingen blijkt", dacht het organisatiecomité van de La kenfeesten dan ook onlangs. Ziedaar de reden voor de ex tra aandacht die de persoon van de schilder dezer dagen krijgt Een soort inhaalma noeuvre. En hoe staat het met die la kens? Het feestgedruis ach ter me latend, is de rustieke Herengracht in de Laken- stad snel gevonden. „Drie jaar geleden heb ik nog een paar meter aan het konings huis verkocht Het laken is gebruikt om het interieur van twee koetsjes van de ko ningin mee te bekleden zegt een trotse heer C. van Valderen (74), eigenaar van N.V. Engelstein. Hij heeft nog twee magazijnen met la ken en dan is de koek op. De laatste Leidse fabrikant sloot een paar jaar geleden de poorten en beëindigde daar mee een tijdperk. Er is nog wel een soortgelijk laken te koop in Engeland en Duits land, maar natuurlijk niet te vergelijken met de echte Leidse. Ook Van Valderen bouwt af. „Vroeger hebben we echt heel veel verkocht, vooral voor marine- en dou ane-uniformen. Die tijd is voorbij. Ik ben de laatste die het echt originele laken nog verkoopt", zegt hij een beet je droef. De stof is zo schaars geworden dat prijzen van over de honderd gulden per strekkende meter voor be paalde partijen niet onge woon zijn. Nee, bloeien doet de lakenindustrie niet meer. Tijdens de Lakenfeesten is het typisch Leidse produkt nog te bewonderen op de zondagse markt. Ook Van Valderen zal daar staan met zijn fijne stoffen, net als on geveer tachtig andere tex tielhandelaren met meer ei gentijds materiaal. Het pu bliek kan het laken, kant, linnen of gewoon katoen ko men kopen of alleen keuren, zoals de Staalmeesters van Rembrandt dat in hun tijd deden. De schilder is van daag niet meer jarig en dus is het Rem brandtfestival(le- tie) eigenlijk een beetje afge lopen. De Lakenfeesten du ren nog vrolijk voort en de speciale Rem brandt wijn wordt elke dag nog volop geschonken. Rembrandt kan zich in Leiden weer een beetje thuisvoelen. ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3