I /I „Nieuw Minerva99 kan weer tientallen Omwegen Langs jaren vooruit H l der wet Bosmans Hond volgt Wesselingh op LEIDEN OMGEVING I «el. rlang I 15. tel. 14. NDER i I -ID0 .30. OORD - 719-B1 111 I. '9.1 rafdel Heilig vuur IN LEIDENS HARTJE STAD WERD HOTELLERIE NIEUW LEVEN INGEBLAZEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag i'n deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. Euvel In Valkenburg zetten ze verbodsborden voor de au tomobilisten ergens in de berm van het fietspad, zo mogelijk verscholen ach ter wat bossages zodat het niet opvalt. Maar liefst drie verdachten schaarden zich voor de balie om de kantonrechter op dit euvel opmerkzaam te maken. Het was gebeurd op de (opengebroken) Hoofd straat waar men, volgens het onzichtbare bord, van één kant niet in mocht rij den. Het drietal had dit toch gedaan, zij hadden immers geen bord gezien. Daags nadat hen een bon was toegestuurd, hadden zij de politie van hun on tevredenheid op de hoogte gesteld. Die fluks het bord op een beter zichtbare plaats had neergezet. Een verdediging die het normaal altijd zou hebben afgelegd tegen de 'ambtse- dige' verklaring van de )olitieagenten die de bon ladden uitgeschreven. De verdachten hadden echter een getuige en een foto bij zich en dat overtuigde de rechter. Voorlopig althans, de politie uit Valkenburg zal om tekst en uitleg ge vraagd worden. En de dame uit .de eerste regels, die liever dood »ing dan de boete te beta- en? Ze verloor haar zaak. door Ton Piel DINSDAG 16 JULI 1985PA(£[£ ,,Ik sterf nog liever dan dat ik de boete betaal". Gedreven door het hei lig vuur smeet de vrou welijke verdachte deze waarschuwing gister ochtend over de balie van het kantonrechter. Ze sprak voor die grote groep overtreders die zich wekelijks bij de rechter meldt om een naderende veroordeling tot het uitersteaan te vechten, enkelen met succes, velen echter zonder het gewenste re sultaat te bereiken. De argumenten die bij dit soort discussies boven de balie getoverd worden, zijn veelal absurd en lei den vaak tot wat mees muilend gegrinnik en ge- ginnegap in de zaal. De rechter daarentegen weet zijn gezicht zoals het een rechter betaamt steeds in een strakke plooi te houden. Het geeft de verdachten de illusie dat wat zij betogen niet direct kant noch wal raakt. De officier van justitie kan zich wel een gemuseerd lachje permitteren. Hij be luistert de verdachten on deruitgezakt in zijn stoel met een blik in zijn ogen als beschouwt hij de ver dediging bij voorbaat vol strekt kansloos, maar daar wordt de man uiteindelijk ook voor betaald. Zijn spaarzame verlies aan vaardt hij als een heer. Zij die vrijgesproken worden vergeten de officier een gepaste triomfantelijke blik te gunnen maar ver laten, overmand door blijdschap, de rechtzaal met een snelheid als zijn zij bang, dat de rechter zijn vrijspraak op het laat ste moment zal herroepen. De man was betrapt op het rijden door rood licht maar liet de rechter weten dat hij de overtreding on mogelijk gepleegd kon hebben. Waarom niet, wil de de rechter weten. De man liet weten het ver keerslicht dan wel niet ge zien te hebben, maar toch overtuigd te zijn van zijn eigen gelijk. Het was over duidelijk, de man hield iets achter maar bewaarde zijn geheimpje tot na het betoog van de officier. Om hem op de rand van zijn overwinning genadeloos af te straffen. Foutje in de dagvaarding misschien, suggereerde de officier terwijl de rechter de offi cier vast waarschuwde voor de naderende neder laag. Inderdaad, een foutje in de dagvaarding, de straat naam was fout. Vrijspraak dus. De rug gerecht verliet de man de zaal. Boven: De hotelliers van „Nieuw Minerva", Herman en Ton Bos, in de nieuwe setting van een kostelijk „zolder kamertje". Links: Achter twee eeuwenoude gevels werd een nieuw hotel gebouwd. Tot opvolger en tweede pas toor van de statie van de H. Bernardus te Groenendijk werd benoemd Pater Francis- cus Hubertus Ludovicus Bos nians. Pater Bosmans was een Ongeschoeide Karmeliet van de Belgische provincie en droeg als kloosternaam Pater Anastatius van de H. Jozeph. Vanaf zijn tijd kwam de paro chie voor wat de geestelijke verzorging betreft in handen van de Karmelieten. Bosmans kwam in Groenendijk terecht nadat de Karmelieten-statie uit Leiden in 1856 ophield te bestaan. De nieuwe Groenendijkse pastoor werd in 1828 geboren te Beeringen in Belgie en in 1851 tot priester gewijd te Gent. Na kapelaan geweest te zijn in Leiden (1851-1856) werd hij op 20 november 1856 tot pastoor benoemd aan de Groenendijk. Net voor hij een halve eeuw pastoor zou zijn in Hazerswoude, overleed hij op 9 augustus 1906. Hij werd be graven op de RK-begraaf- plaats. Tijdens het pastoraat van Bos mans telde de parochie 16 ka pelaans, van het bisdom Haar lem, die als neomisten (pasge- wijde priesters) hier kwamen, om hun opleiding te krijgen tot aankomend pastoor. In 1857 werden de 14 staties van de H. Kruisweg geschon ken door Arnoldus van der Burg en diens echtgenote Adriana Klaverwijde, in 1858 werd het Veertigurengebed ingesteld. Ook in dat jaar werd het Broederschap van het Allerheiligste Sacrament van de gedurige aanbidding opgericht. Drie jaren later ontstond de Broederschap van de Sint Pieterspenning, in 1862 kwam daar het Broeder schap van de Levende Rozen krans bij. Het gonsde in die jaren van deze typisch Room se praktijken, die overal op gang maakten. Onder het herderschap van Bosmans werd in 1869 de pa rochiële begraafplaats goedge keurd en ingewijd door de de ken van Zoeterwoude. In ok tober van het jaar 1871 wer den ter gelegenheid van de viering van het 25-jarig Paus schap van Pius IX twee ge brandschilderde ramen ge plaatst, voorstellend het dog ma van de Onbevlekte Ont vangenis van Maria en van 's Pausen Onfeilbaarheid, beiden door Pius IX afgekon digd. Wat pastoor Bosmans nó de bouw van de kerk voor de Groenendijk heeft gedaan, wordt ook verwoord in de Bij dragen van het Bisdom Haar lem: „Weliswaar had zijn voorganger gezorgd voor een hecht en sterk kerkgebouw, maar de liefde-penningen wa ren allen verbruikt, zonder dat aan het voorzien in de be hoeften aan plechtgewaden, altaar- en kerksieraden in het minst de aandacht geschon ken was. Ouden van dagen zeggen ons, dat pastoor Bos mans is opgetreden in alle be scheidenheid, maar niettemin op vrijmoedige wijze, de noodzakelijkheid van het ver schaffen van kerkelijke beno digdheden bepleiten durfde. En de parochiarfen hebben aan zijn vermanend en op wekkend woord, dank zij hun vromengeest en liefdadig heidszin en welwillend oor geleend". Tenslotte staat over hem in het boekje 150 jaar Bernar- duskoor: „Pastoor Bosmans was een heel klein, wat laks mannetje. Begon de Hoogmis zondags zelden op tijd, kwam dan van achter de kerk in. Ik zie hem nog in mijn herinne ring Qpkomen. In de winter met een zware jas met grote zakken los over de schouder met in zijn jaszak een heel klein rashondje, dat er met zijn kopje bovenuit kwam. Zijn baasje links en rechts kij kend of ieder van zijn bemin de gelovigen er wel zou zijn. Onder zijn collega's stond hij bekend als Klein Davidje en in zijn parochie als „Honden kopje". EeidóeSou/m/ttt De heer A.J. Vos uit Hazers woude stelde voor deze krant een serie samen die handelt over de kerkgeschiedenis van Hazerswoude-Rijndijk, Groe nendijk, Koudekerk, Leider dorp, Zoeterwoude-Rijndijk en een stuk Alphen. Dit gebied werdarroeger de Rijnstreek ge noemd. In tien delen beschrijft hij het wel en wee van de pa rochies in deze plaatsen. heer Vos maakte voor het pa rochieblad al eerder de serie „Het verre en nabije verleden van onze parochie". De verha len die hierin staan, zijn aanvulling en uitbr daarop. Dit deel gaat over toor Bosmans die Wessel in 1856 opvolgde. De Investeren en dan maar af- wachten „of het \yerkt", zon der met je armen over elkaar te gaan zitten. Deze attitude zal menig ondernemer ken merken. ,,'s Kijken of we een gaatje kunnen vinden en dan meteen toehappen". Aldus moet het Herman Bos zijn vergaan, toen hij met zijn vrouw Ton Bos-Toussaint als zorgzame secundante, de tweede „engel" die het eta blissement heeft gekend, na Engelbertha Favier die nu op haar Morse hoeve troont besloot tot een rigoureuze ingreep in zijn kapitale hotel domein aan de Vrouwesteeg- Boommarkt in kloppend har tje Leiden. Achter de gevels van twee esthetisch ogende panden, van de in het geheel vijf van „Nieuw Minerva", ging de zaak nagenoeg tegen de grond. Achter die bijkans 18e eeuwse coulissen deden slopende vaklui, met weinig eerbied voor de ouderdom, een sfeervolle doolhof sneu velen. Een labyrinth ging te- nonder; met negen uitgeleef de, aan aderverkalking lij dende kamers, die met hals brekende traptreedjes op al lerlei niveaus tot een inge wikkelde maar romantische samenhang verbonden wa ren. Maar er kwamen acht tien nieuwe eenheden, dotten van logeeraccommodatie, voor in de plaats. Het epos van een rusteloze horecaman en z'n business. Precies twee jaar geleden stak Herman Bos zijn vurige handen uit naar nieuw avon tuur. De echtelieden Bram en Engel Favier stootten hun trots „Nieuw Minerva" af en Bos een authentieke Ha- zerswoudse jongen die nooit dik zal worden, omdat bij hem de calorieën altijd in no time weer verbruikt zijn deed zijn intrede. Hij had er al een tijdje opzitten in de Donkersteeg, waar op zijn in stigatie de zoetste broodjes werden gebakken en de da mes van „toute la région" op de koffie kwamen en er soe zen en saucijzen verorberden, nog afgezien van de sorbets en de appelpunten met kwakken slagroom als afge koelde ijsbergjes. Herman Bos, lang, dun en lekker, mocht zich onder de schut- naam Hendriks dan wel bak ker noemen, zonder dat hij de witte muts opzette en daadwerkelijk aan het oven vaste proces meewerkte, maar zijn interesse ging ver der. Een hotel kwam onder zijn bereik. Hij durfde het aan en bleef verder gewoon „Pipo". Hotel „Nieuw Minerva", een soort horeca-gemenebest waartoe ook het aan de over kant van de Vrouwesteeg ge legen „Het Vergulden Haan tje" en een heel stuk verder de dépendance (ook wel An nex geheten) „Au Bord du veerd moeten worden. Maar de bussen willen in het ge bouw zelf zitten, als je be grijpt wat ik bedoel. Mensen komen aan met een bus, en die willen altijd bij elkaar blijven. Dat een paar hon derd meter sjouwen met kof fers is toch niets; dat wil men terecht niet. Dat kan niet Janger". Onder de 17e-eeuwse pannen het is maar een verwijzing naar de historische leeftijd van de Boommarktse panden vindt men weer gezellig heid in een vernieuwd dak. Dat krijg je met restauraties: het lijkt wel echt, maar het materiaal is, met permissie, van 1985. Maakt niets uit. In Williamsburg, een geconser veerd stadje in de Ameri kaanse staat Virginia, hebben ze op een voortreffelijke ma nier de 18e eeuw in plastic en andere duurzame kunststof fen hersteld. Dat gaat nooit meer stuk. Daarom is er al leen maar waardering voor de metamorfose die „Nieuw Minerva" ondergaan heeft. Woekeren met de ruimte, maar met steeds een „natte groep" van toilet en douche op elke kamer. Niet meer die inconveniëntie van 's nachts plassen op de gangf nou ja, in de gemeenschappelijke w.c., of achtereenvolgens in de rij voor een „shower". En tele foonaansluiting, met een stekkertje voor teevee, en ra dio naast je hoofdkussen. „Machinekamer" op het pla tje. „En dat allemaal opge bouwd in hout. Een paar ste nen om de gaatjes op te vul len". Herman Bos is er zelf van onder de indruk; „onge- duiven van een ander ten. Ik heb eraan gedaekzOEl van „Au bord du Rhin low budget hotel te m maar dan een echt lowf get, van 25 gulden per Ik weet het nog niet. Mjzoeke moeten niet vervelend den". Van de weeromstuit man Bos ook zijn luncl aan de Donkersteeg verbouwen. Een betrek kleine ingreep die nu achter de rug moet zijn. ander gezichtje, weer fris naar voren. Zevei een zaak hebben met hl de gezicht, dat is eigen—gèki te lang. Dan moet je »t St. weer vernieuwen. Ve»deg« wen is een soort ziekte," nu ben ik het wel e' zat. Deze manier van geeft spanningen. MaEvek moet blijven proberen, »n als en te blijven lachen. E?-00.. lukt me meestal wel. Cefe,. Pipo hè!" lature «.30-1 Familiehotel ik. Be; Herman Bos komt weert": w helemaal bij, als hij een Fn'en dig soepje omtrent lun£rr |ee tot zich neemt. De zfoie t van een hotelman in Lezoek worden een ogenblik^ zij dempt. Achteruit gezetf 18i een fauteuil weet HeK dat hij in Leiden het gefcn er ste familiehotel bezit, daproke habitué's blijft dienen erP'®* het verblijf van nieufe"^ mers best kan veraan£gejjj men. In dat vreemde, n».30- zo attractieve hartje vaijrtbei den, dat nu met de nietf,ra^ wetse Laken feesten oijjjj gunst van inwoner en adders per dingt. looflijk wat een hout er is in gegaan. En brandveilige deu ren met gewapend glas. Ik ken m'n eigen „huis" niet meer terug. Gek hè, zo gauw als je dat vergeet". Dan volgt de litanie die iede re bouw- en verbouwlustige belanghebbende na een hele procedure bidt: „We hebben ook erg veel medewerking gehad van de gemeente, van bouw- en woningtoezicht, van Monumentenzorg en van de brandweer. Laten we dat niet vergeten. Zo mooi, zo mooi. En de inspanning van aannemer Du Prie. Hulde aan het „werklozenproject". Net zoals bij het nieuwe Leidse politiebureau aan de Langegracht. Want zo is het toch? Aanvullende werkgele genheid is een constructief kader voor lieden die graag de handen uit de mouwen willen steken, maar niet al tijd de kans krijgen. Het kost me toch nog bijna een mil-i joen gulden. Mooi rond be drag, overigens". Uitkijken Het blijft uitkijken, voor een hotellier in Leiden. Herman Bos: „Er is best wel plaats voor een luxe hotel en een low budget hotel. Dat kan ge makkelijk. Maar als ze dan aan de Vliet, bij de Voorscho- terweg, een „stofzuiger" van ons prijsniveau willen opzet ten, dan zeg ik nee. Dat heb ben we ook aan de gemeente raad geschreven. Dat is één teveel, voorlopig, en dat vind ik niet leuk meer. Een bed voor 25 gulden, allright. Dat is low budget. Maar niet 65, 75- gulden. Dat is onder de Rhin" behoren, draaide ver der onder het Bos imperium. De bloemschikkingen, die de tafels der barokke Faviers in steeds weer verse edities had den getooid, waren wel mooi en karakteristiek, maar ook duur. Herman Bos, althans, verloor ze uit het oog en het hart, en nu doet hij het met kleine struisjes van het sei zoen die het toch goed doen. Al zijn ze nauwelijks besteed aan de Spaanse toeloop (waaraan het hotel een aan merkelijk deel van zijn in komsten te danken heeft, in verband met de binnen loop afstand gelegen „Clinica" waar daadwerkelijk aan ge boortebeperking gedaan wordt). Dat zijn van die „items" waarmee een zaken man in hotellerieen toch te maken heeft. De inwerkpe- Troetelschijf En Ton Bos-Toussaint stond achter dat idee. Inmiddels was zij gaan fungeren als de „no nonsense-troetelschijf" die de dagelijkse bedrijfs- touwtjes in handen heeft en waarop „Nieuw Minerva" drijft en dan moet haar Ton z'n hoofd buigen. Daar zit niets anders op. 's Mor gens om zeven uur zit ze al facturen na te zien, maakt optellingen, scheidt debiteu ren van crediteuren (Soil und Haben), verwijst onderhouds diensten naar c.v. of andere vitale plekken binnen het be drijf. of zendt haar directie ven naar de sectoren die eni ge opvang van node hebben. Familiebedrijf in optima,.for ma. Maar nu is er dan de zonnige afsluiting van een ingrij- f>ende verbouwing in wit. Al- es is wit, achter de schermen van „Nieuw Minerva", met een nieuw bestand van veer tig kamers; ,,'t Haantje" telt er elf en „de Annex" (met de klemtoon op An) heeft op de Rijnoever nog eens twintig onderkomens. Herman Bos: „Die Annex staat nu te koop. Dat is te ver van het centrale hotel en ze zou ook gereno- riode zette Herman Bos inmiddels een werkzame ex ponent van „Leiden Leeft" aan het rekenen en tellen. „Die tent moet opgeknapt worden", vond hij. „Maar dan bleef de boel toch oud. Dan maar helemaal nieuw. Geen gedonder!" Pastoor Bosmans stond onder zijn collega's bekend als Davidje" en in zijn parochie als „Hondenkopje".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10