ive Aid swingt de pan uit fZIEK ALS VOEDSEL VOOR LEVEN Verzamelen van giften nog probleem Genland [1 joenen Live Aid hard nodig voor voortzetting hulpverlening NEDERLAND^ ïnENLM® VROUWEN VAN DE WERELD" NEMEN UNIVERSITEIT VAN NAIROBI OVER te li Nederlandse toeristen zeldzaamheid in de VS CcidócSouxfmt MAANDAG 15 JULI 1985 PAGINA 5 ;N De miljoenen die het af- weekeinde door Live Aid ingezameld, zijn hard nodig ïulpverlening voort te zetten. Live Aid-organisatie al in heeft lopen. De ongeveer 35 gulden die Geldof en de zij- in dit jaar met het Band Aid- iroject binnenhaalden zijn na- feagg»! il bijna helemaal uitgegeven. Kevin Jenden, de coordina- het hulpprogramma van ve Aid, zullen er van het allereerst meer vracht- r moeten worden gekocht. Er Hiiopië en Sudan, de twee lan- r de meeste hulp is gecon- j, nog steeds een groot ge- Pjan vervoermiddelen om de deren in de door honger ge troffen gebieden te krijgen. Als voorbeeld van de transportpro blemen noemde Jenden de situatie in Port Sudan, waar vorige week onge veer 250.000 ton voedsel in de haven op verder transport lag te wachten. De enige spoorlijn naar de hongerge- bieden in het westen en midden van Sudan werd een week geleden uitge schakeld, omdat een spoorbrug door overvloedige regenval werd wegge spoeld. Ook wegen in het gebied zijn door het water praktisch onbegaan baar geworden. Als de wateroverlast voorbij is zullen er daarom eerst extra vrachtwagens moeten komen om de hulpverlening over land weer behoorlijk op gang te krijgen. De hulpverleners in het ge bied hebben nu slechts de beschik king over stokoude en versleten trucks, aldus Jenden. De Live Aid-organisatie hteft vorige week al beslag weten te lejgen op 40 vrachtwagens en 60 aanhmgwagens van een oliemaatschappij caar. Hier mee is een bedrag van ruin drie mil joen gulden gemoeid. Jenden, die hiervoor vorige week in Sudan was, verwacht dat er in Etiopië en Sudan in totaal nog ongeveer 600 vrachtwa gens bij moeten komen om de eerste hulp ter bestemder plaatst te krijgen. Naast de aanschaf van vrachtwagens en nieuwe voorraden voedsel en me dicamenten zal het geld var Live Aid zoveel mogelijk aan opbouvprojecten worden besteed, omdat structurele ontwikkelingsprojecten de enige ma nier zijn om te voorkorntn dat de hongersnood over enige tijd weer toeslaat. Het géld zal worden geïn vesteerd in landbouw- en irrigatie-- projecten en het opzetten van een be tere volksgezondheidsorganisatie. De 34-jarige Jenden, die zelf van be roep oorspronkelijk architect is, meldde zich eind vorig jaar als vrij williger bij de Band Aid-organisatie. Ervaring in het hulpwerk deed hij enkele jaren geleden op in Etiopië, in dienst van het Rode Kruis. In januari begon hij samen met acht andere vrijwilligers met het opzetten van hulpprojecten met het geld van Band Aid. Op de korte termijn heeft Jenden nog een ander probleem aan zijn hoofd. De gelden die tijdens het Live Aid-concert zijn toegezegd zullen al lemaal verzameld moeten worden. En dat wordt een hele klus, omdat in ongeveer 20 landen inzamelingsacties zijn gehouden. Het geld van de kaart- opbrengst van de concerten in Lon den en Philadelphia is in ieder geval al binnen, evenals de sponsorgelden van vier grote bedrijven, en andere reclameopbrengsten. Het gaat hier om een bedrag van een kleine 40 mil joen gulden. Daar komen de bijdra gen van de omroepmaatschappijen die Live Aid hebben uitgezonden nog bovenop. De aanvankelijke schatting van de organisatoren dat Live Aid vijftig miljoen gulden zou opbrengen was dus zeer aan de voorzichtige kant, want dit bedrag hadden zij ei genlijk voor de uitzending al binnen. er rbet^EN Als de slo- :ht brden van „Do they chon *t's Christmas" zijn ,n a]}storven en de eerste ?re vleide, maar gelukki- Eiet toekers het bomvolle iinbbiey Stadion in Lon ger laten, zegt David achter het podium: sctfouden elk jaar zo'n nen rt moeten houden coli; de honger uit de °Pd is verbannen". il gjk als voedsel voor 3n Live Aid heeft be- dat het kan. De at „al-jukebox" van ini- anfnemer Bob Geldof o. S; een overdonderend Der fc, zowel in muzikale 2,-nanciële zin. Drt ii 1 }Aid is in vele opzichten estorische gebeurtenis ge- hoewel het publiek j11® jn aantal teleurstellingen te le! te verwerken. Zo be- nassj behalve Paul McCart- a keen enkele andere ex- swai het Londense podium ?erJpenbaarde kroonprins zich niet als popzan- d,50I k pekomstige koning van vie!and en zijn lieftallige s Diana brachten wel de 1 ^JJiheidsagenten in verle- 1 "fed toen ze een half uur in/p opening door Status Fe kennen gaven nog niet rillen vertrekken. Het «£1 verliet de koninklijke as nadat Bob Geldof met loomtown Rats zijn num- had gezongen. Tijdens |>treden deden zich overi- de eerste technische pro- !n voor. Later zouden T"|le concerten van onder iJen The Who, Elton John aul McCartney worden >ord door niet werkende lenlfoons of andere techni- idafi mankementen. Achter pjpodium stonden twee jen: de artiesten die nog ien optreden en bij wie via,huwen door de keel gier- ideifcn de artiesten die net cantongs hadden gedaan en ze koorden te kort kwamen it geweldige sfeer in het le tbley Stadion te omschrij- 'sEen emotionele Bob Gel- i rdiet het publiek weten: svafs de beste dag van mijn Om elf uur 's avonds nij geen stem meer over ~")g hij er volledig uitge buit. nummers zong als „Roxanne" en het emotionele „Driven to tears". Hij deed ook een twee tal duetten met Phil Collins, waarbij beiden spiekbriefjes gebruikten om de tekst niet kwijt te raken. Het tweetal was overigens heel prominent aanwezig op Live Aid, want later zou Phil per Concorde naar Amerika vliegen waar hij (helaas) nog eens een nummer zoals „Against All Odds" zong. Later was hij te vinden achter het drumstel tijdens het optre den van Robert Plant, een slecht uitziende Jimmy Page en Paul Martinez, waarbij „Stairway to heaven" niet zo sterk uit de verf kwam als bij andere gelegenheden. Sting beklom later het podium om Dire Straits vocaal bij te staan in „I want my MTV". Telefoon Phil liet na zijn concert weten de duetten met Sting over de telefoon te hebben geoefend. Iemand die geen telefoon meer kon horen was Paula Yates, de vriendin van Bob Geldof. Zij vertelde dat een concert als Live Aid heel slecht is voor het huiselijk le ven. Paula: „Bob was nooit thuis en als hij er wel was, ging om de dertig seconden de telefoon". Andere groepen, die niet onge oefend het podium betraden waren Queen en The Who. Gi tarist Brian May vertelde in een drie uur durende sessie bezig te zijn geweest 9e num mers die in levenden lijve no- gals fors worden uitgebouwd, wat in te korten, terwijl Roger Daltrey van The Who liet we ten de songs voor Live Aid twee keer met de groep te hebben gespeeld. Er was een goede sfeer onder de artiesten. Het was alsof ze voor die ene dag hun ego's hadden thuis gelaten. Van de zon genietend en ontspannen keuvelend brachten ze de dag door, wachtend op de finale, die om elf uur zou plaatsvin den. Voor het podium was dat even anders. Het bomvolle sta dion sidderde onder de zon en de waterspuiten moesten fre quenter worden gebruikt, dan in eerste instantie was ver wacht. Tijdens het optreden van U2 wist Bono een meisje te redden dat anders zou zijn doodgedrukt tussen de hekken en de wild enthousiaste fans. De vlaggen met „U2" erop wa ren al vroeg in het stadion ge arriveerd. jousiast il Gilmour van Pink 1, die Bryan Ferry op gi- begeleidde, wist later en- jiast uit te brengen: „Dit n briljante gebeurtenis", jl Midge Ure van Ultra- tiie de maraton mede van jond hielp, zei: „Dit is een irtenis die ik mijn hele niet meer zal vergeten", aantal hoogtepunten en jssingen in het zestien uur jide rockfestijn valt bijna te tellen. Sting schreef rie toen hij, zichzelf bege- nd op elektrisch gitaar, Promotie Op een groep als Duran Duran na, die de single „View To A- Kill" bracht, waren de arties ten er niet op uit wat goedko pe succesjes binnen te halen. Ze kozen bijna allemaal voor oud materiaal waardoor hel promotie-aspect tot een mini mum beperkt bleef. Het goede doel stond voorop al zal dat niet bij iedereen zo zijn ge weest. Het optreden op Live Aid mist natuurlijk zijn uit werking niet bij het uitkomen van een volgende single of el pee. Tenslotte is het niet niks om deel uit te maken van een historische gebeurtenis, die straks ongetwijfeld te vinden zal zijn in het Quinness Book of Records. Al was het alleen maar vanwege de duur van de show en het aantal televisie kijkers. De aan de buis gekluisterde popliefhebbers zagen Elvis Costello (met baardje) „All You Need Is Love" zingen en kregen indrukwekkende con certen voorgeschoteld van Sade, BB. King vanuit Den Haag, Nik Kershaw, Paul Young en Alison Moyet en David Bowie. Laatstgenoemde manifesteerde zich ook op vi deo, samen met Mick Jagger in een indrukwekkende „Dan cing in the street", die hopelijk 1 binnenkort op single is te krij gen. Terwijl Roger Daltrey even zijn ruzie met de rest van The Who vergat en ondanks de technische problemen spat tend te voorschijn kwam, liet acteur John Hurt weten dat een dergelijk - festival, maar dan met mensen uit de film wereld in de hoofdrol, nooit zo'n groot publiek zou trekken als Live Aid. Hij opperde wel het idee een film te maken en de opbrengsten daarvan af te staan aan hongerend Afrika. Eenzelfde plan, maar dan met mensin uit de sportwereld on der cfc titel Sports Aid, werd zatercag gelanceerd door Mid ge Ure. De bedoeling is deze gebeurtenis later dit jaar te la ten plaatsvinden. Emotie Nad2t om elf uur in Wembley de lighten doofden na een emotimele samenzang in „Do they know it's Christmas" werd net concert voortgezet in Amerka. Daar waren de za ken net wat meer glitter om geven dan in Engeland. Holly wood was uitgelopen en een van d« presentatoren was Jack Nichoson. Maar ook Bette Midlei betrad het podium. Hoewd ook daar het crème de la crène van de popmuziek op het pcdium was te vinden, lie pen d; zaken minder geolied als in Engeland. Zo zaten er lange wachttijden tussen de optrecende groepen. Hoogte- puntei waren het concert van Mick Jagger en Tina Turner, Patty Labelle en natuurlijk Bob Dylan, die met The Band zou optreden. De verrassing, was echter groter want het wercen Ron Wood en Keith Richards van The Rolling Sto nes. The Thompson Twins brackten een uitvoering van het Beatles-nummer „Revolu tion", waarbij een deel van de tekst was veranderd in „You know we want to feed the world". En zo werd, ondanks het feit dat The Beatles er zelf niet waren, toch een hoop mu ziek van het kwartet gespeeld. Behelpen De Nederlandse kijker, die zich heeft moeten behelpen met de VARA-tv, heeft kun nen zien wat het betekent als een omroep een maraton als Live Aid zo nodig zijn eigen kleur moet geven. De presen tatie van Boudewijn Büch, Hanneke Kappen en Hans Emmans was zó slecht, dat het zonde is er woorden aan vuil te maken. Nederland was ook het enige land waar het met het inprikken van de eigen re portage fout ging, zodat ook de wereld heeft gezien hoe klun gelig het in Nederland kan toegaan. Tot overmaat van ramp voor alle eigenaren van videorecorders, die een uniek gebeuren voor de eeuwigheid wilden vastleggen, viel de zen der Lopik ook nog uit. Wie de lange zit niet kon volmaken en een beroep moest doen op zijn tijdklok zal hierdoor on der anderen Mick Jagger en Bob Dylan niet op zijn band aantreffen. HANS PIËT (Vervolg voorpagina) LONDEN De opbrengst van het Anglo-A- merikaanse pop- en rockfestijn Live Aid mag dan alvast wat de mogelijke finaficiële op brengst betreft de stoutste verwachtingen van zijn organisatoren hebben overtroffen, Bob Geldof en Co zitten nu met een lastig probleem. Zij moeten ervoor zorgen, dat de wereldwijd voor hongerend Afrika beloofde geldelijke steun volledig ingezameld wordt. De giften zullen uit minstens 20 verschillende landen komen. Hoe dat geld bij elkaar ge bracht kan worden, is momenteel nog niet duidelijk. De enige bedragen die de organisatoren met absolute zekerheid in ontvangst zullen ne men, vertegenwoordigen de opbrengst van de kaartverkoop in Londen en Philadelphia en de televisie-rechten. De organisatoren maken zich trouwens ook zorgen, dat het grote publiek vrij snel zal ver geten waar het om gaat. „Met reclamecam pagnes die al te vernuftig zijn, gebeurt dat ook. Zij zijn zo spectaculair, dat zij zelf meer de aandacht trekken dan het product dat ge adverteerd wordt. Ons product is de bestrij ding van hongersnood en het redden van mensenlevens". Geldof maakte zich overigens gisteren praktisch doorlopend boos op de Sovjets, die hem om de tuin hadden geleid en de Live-Aidmarathon niet recht streeks op het scherm brach ten, en op de Britse premier Thatcher, die hem in de plaats van een belofte van financiële steun gewoon een klassieke boodschap van waardering voor zijn inspanningen had ge stuurd. De Britse autoriteiten zijn ove rigens wel blij, dat het festijn in Wembley praktisch pro bleemloos is verlopen. Het was daar zaterdagmiddag snikheet, met in de volle zon temperatu ren van om en bij de 38 gra den. Mede dank zij het feit, dat geregeld fris water over de hoofden werd gespoten, voel den maar 340 mensen zich niet lekker. Zij konden ter plekke worden geholpen. Acht perso nen werden voor verdere be handelingen naar een zieken huis gebracht. De politie arresteerde een do zijn illegale verkopers van di verse prullen. Kerels die „zwarte" toegangskaarten aan de man probeerden te brengen voor bedragen van 80 tot 100 pond (de officiële prijs was 25 pond) werden bekeurd. Britse rockfans met meer no ten op hun zang hadden 250 pond per toegangskaart be taald. Voor die prijs mochten zij ook aan cocktails nippen in Ducky Slattery's Gas Station. Zij konden bovendien een lek ker diner doorspoelen met champagne en andere voor treffelijke wijntjes in de ban ketzaal van het stadion, waar uiteraard bitter weinig gespro ken werd over de hongers nood in Ethiopië en de Soedan. ROGER SIMONS Geheel in beslag genomen als de vakantieganger nu eenmaal is door zijn nieuwe omgeving heeft hij meest al weinig oog voor de reacties van de mensen in wier midden hij verkeert. Wie daar naar luistert, kan over zichzelf heel wat wijzer worden. In de Verenigde Staten kom die Nederlandse toerist echter nauwelijks tegen, zeker niet nu de dollar nog zo duur is. Vijfde aflevering in de serie over Nederlandse vakantiegangers in het buitenland. WASHINGTON Ameri kanen komen in hun eigen land nog maar zelden bui tenlandse toeristen tegen. De dollar is sedert twee jaar zo onbetaalbaar geworden voor onder meer ook Europea nen, dat uit de rest van de wereld relatief nog maar heel weinig mensen zich een reis naar, laat staan door, de VS kunnen veroorloven. Wat de Nederlanders be treft, daarvan kwamen er in 1984 nog maar 134.000 naar Amerika, acht procent min der dan een jaar tevoren. Naar schatting ging het voor ruim een derde deel om za kenreizen, zodat maar hoog stens 90.000 Nederlanders voor vakantie de VS bezoch ten. Die vindt men in het reusachtige Amerika met zijn 240 miljoen inwoners niet terug. Dit jaar zal het aantal Ne derlandse toeristen in de VS naar verwachting nog ster ker teruglopen, omdat ieder een er in Europa thans pas goed van doordrongen is dat het leven in het land van Uncle Sam waarachtig twee honderd tot driehonderd procent duurder is dan op het oude continent. De percentuele daling van buitenlandse bezoeken aan Amerika is eigenlijk verras send, maar op een mislei dende manier, bescheiden. In 1984 kwamen er nog 2,9 miljoen Europeanen en dat was 3 procent minder dan een jaar ervoor. Dit jaar zou de terugloop volgens schat tingen van het ministerie van econonmische zaken in Washington opnieuw tot tus sen de drie en vijf procent beperkt kunnen blijven, on danks een veel grotere stij ging van de dollarkoers. De verklaring is dat diezelfde dollarkoers van Amerika voor buitenlandse onderne mers een uiterst aantrekke lijk investeringsland maakt, waardoor het aantal zaken reizen daarheen belangrijk toeneemt. In de Amerikaan se statistieken, die steunen op de aantallen verstrekte inreisvisa, wordt de terug loop van het toerisme dus verregaand verzacht door het toegenomen zakenver keer. Behalve dat het aantal va kantiegangers naar de VS is afgenomen, doet zich ook het veschijnsel voor dat de genen die nog wel komen, korter blijven en vooral minder door het land re:zen. De meeste Nederlandse be zoekers beperken zich tot een retour New York. In die stad ziet men nog flink wat Hollanders rondlopen, maar in de rest van de VS is de „Dutch tourist" praktisch uitgestorven. Een favoriete reismethode voor buitenlan ders, te weten met een kam peerauto naar Nieuw Enge land, Florida, de Rocky Mountains of Californie trekken, zit er voor tallozen niet meer aan. De droom van veel Nederlanders om zo'n tocht te ondernemen, moet wachten op een daling van de dollarkoers. En ook voor degenen die zoiets al eens gedaan hebben is de huidige onbetaalbaarheid een zure aangelegenheid, want bij de meesten kruipt het Amerikaanse avontuur in het bloed en leeft het ver langen om terug te gaan. De altijd vooral buiten New York vriendelijke en be langstellende Amerikanen, de overal voortreffelijke ser vice en „gemakken' als de alom aanwezige telefoon, de uniforme munt, taal etc. over een onvoorstelbaar gro te en landschappelijk enorm afwisselende oppervlakte van 5000 bii 3000 kilometer, maken de VS tot een ideaal vakantieland. Een voorlopig helaas voor velen onbereik baar ideaal. MARC DE KONINCK De meeste Nederlandse toeristen trekken naar New York. IIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR toen smidje Verholen tot de aan- overgaan, klonk er een kille stem bij r. die snijdend zei: „Ik zou dat niet doen, ir Verholen. Steek ze maar omhoog, die ss!" Achter deze vriendelijke woorden ["Teen dodelijke dreiging verborgen en de Jj begreep meteen, dat het bittere ernst was. door de bliksem getroffen bleef hij staan, en ton ook al weinig anders doen. want Kille i disky porde hem met de loop van een zware letjver in de rug. En vlak voor zijn neus had ogftians met een pijlsnelle beweging een piirp hakmes van het aanrecht gegrist. „Het ititf wel duidelijk zijn, meneer Verholen," grin- iveP Kille Klansky. „Slechts één verkeerde be- anfng en uw mooie mannelijke kop vliegt er af. befan js héél handig met zijn hakmes, begrijpt en[— Berustend haalde smidje Verholen zijn i Ouders op. „Ik begrijp het," zei hij. „Maar u fijpt zeker ook, dat ik er bijzonder graag vandoor was gegaan. Een andere keer zal het me beter lukken, daar kunt u van op aan." „Ik weet niet of er nog een andere keer kómt," zei Kille Klansky peinzend. „U bent een beetje lastig, en daar houdt doctor Polnyck niet van." „Wie is doctor Polnyck?" gromde de smid. „Een héél beminnelijk man," antwoordde Klansky. „Maar toch sidderen er miljoenen al leen al bij het horen van zijn naam. En wie een maal in zijn handen valt, mocht willen, dat hij nooit geboren ware." „Een echte, beminnelij ke man dus," zei smidje Verholen smalend. Kille Klansky lachte even zachtjes en dreigend. „Komt u maar mee, heer Verholen," zei hij. „Dan zal ik u aan de doctor voorstellen. Hij is toevallig hier. En ook ditmaal had de arme smid weinig keus. Even later stonden ze al in een grote vestibule.voor een zware, gebeeld houwde deur. Kille Klansky klopte, en een kou de, wrede stem riep: „Binnen. 11 NAIROBI Een kleurrijke verzameling vrouwen bevolkt tien dagen lang de Universiteit van Nairobi. De grote binnen tuin is veranderd in een markt waar vrouwen achter kraamp jes in een tent of gewoon zit tend in het gras elkaar infor matie verstrekken en contac ten leggen. Op affiches in vele talen wordt aandacht gevraagd voor ce werkgroepen die er worden gehouden. En via luid sprekers worden voortdurend vrouwen omgeroepen die door andere vrouwen worden ge zocht. Afrikaanse vrouwen in tradi tionele kledij, Iraakse vrou wen in hun lange, bijna tot de grond reikende donkere slui ers, Japanse vrouwen in kleu rige kimono's en vrouwen in westerse kleding, allemaal zijn ze naar Nairobi gekomen om deel te nemen aan het Forum, de vrouwenconferentie van niet-gouvernementele organi saties die woensdag is begon nen en tot aanstaande vrijdag duurt. Alle nationaliteiten zijn verte genwoordigd. Onder de meer dan tienduizend vrouwen zijn de naar schatting drieduizend Amerikaanse de grootste groep. Uit Japan zijn ongeveer 750 vrouwen aanwezig. Ook Nederland is goed vertegen woordigd met meer dan hon derd deelneemsters. Informeel Het Forum is een informeel treffen. Er worden geen offi ciële verklaringen afgelegd en er komt geen slotverklaring, zo zei een van de voornaamste organisatrices, Nita Barrow, op de dag voor de opening. Vrou wen moeten naar elkaar kun nen luisteren met respect voor eikaars standpunt, zo zei me vrouw Barrow. Maar ook op het Forum kun nen internationale politieke kwesties geruzie veroorzaken. In een werkgroep over geweld tegen vrouwen kregen een vrouw van de Palestijnse Be vrijdingsbeweging PLO en een Israëlische vrouw het met el kaar aan de stok, toen de Pale stijnse begon over het geweld van Israëliërs tegen Palestijnse vrouwen en kinderen. Lebisch Bij een ander incident op het Forum speelde mevrouw Bar row zelf een rol. Op de dag voor de opening, toen de in schrijving van deelneemsters al in volle gang was, gelastte zij een groep lesbische vrou wen uit Nederland op te hou den met het uitdelen van pamfletten. Al weken voor de Conferentie bestond de indruk dat lesbische vrouwen niet welkom zouden zijn in Kenia. Later verklaarde Barrow evenwel dat alle vrouwen, ook lesbische, welkom zijn. Ricky Bartels, die voor het COC en het ILIS (Internatio nale Lesbische Informatie dienst) naar Nairobi is geko men, zei dat de groep verder geen problemen meer heeft gehad Op het grasveld hebben zij een vaste plaats gekregen en zij zijn tevreden over de be langstellende vragen van on der anderen Afrikaanse vrou wen. zijn de hoofdtema's van het Forum, in totaal worden zo'n 1000 gespreksrondes over deze drie onderwerpen geor ganiseerd. Er zijn ook werk groepen over subthema's, zoals gezondheid, arbeid en onder wijs. Circa 25 werkgroepen zijn door Nederlandse vrou wen georganiseerd. President Moi opent Vrouwen conferentie NAIROBI President Daniël Arap Moi van Ke nia heeft vanmorgen de internationale VN-vrou- wenconferentie geopend, die de afsluiting vormt van het Decennium van de Vrouw dat in 1975 werd uitgeroepen. De con ferentie wordt bijgewoond door ongeveer 3 000 afge vaardigden uit 120 landen, maar zal ook belangstel ling trekken van de deel nemers aan het Vrouwen congres Forum '85. Alles wijst erop dat politieke kwesties zoals de apart heid in Zuid-Afrika, r.oord-zuid en oost-west tegenstellingen de confe rentie zullen beheersen. Over de agenda bestaat nog geen overstemmiiig.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5