Revanche honkbalteam met maximale ci ifers Reclame karavaan bonte show van het zakenleven fieidaeSou/tcmt Kassucces JS Nieuwe opzet EK honkbal in cijfers Judsel Baranco beste slagman HAARLEM Piet Tromp, de voorzitter van het comité dat het toernooi om het Europees honkbalkampioenschap 1985 in Haarlem heeft georganiseerd, toonde zich bijzonder tevreden over de gang van zaken. „De begroting was rond ge maakt op 30.000 toeschouwers. In totaal, zijn ruim 50.000 mensen de hekken ge passeerd. Hiervan kwamen 1000 man in Eindhoven naar het toernooi kijken en enkele honderden bij wedstrijden op het Badmintonpad in Haarlem". „In het Pim Mulierstadion zijn dus ruim 48.000 liefhebbers geweest. Het hoogte punt was de tweede wedstrijd tegen Italië op woensdagavond. Toen waren er meer dan 7500 man, een getal dat wij nog nimmer hebben bereikt tijden een Europees kampioenschap", aldus Tromp. Het toernooi was een test geweest voor bet volgend jaar te houden wereldkampi oenschap. Daarvoor is een begroting gemaakt van twee miljoen gulden. In Haar lem zullen 24 wedstrijden worden gespeeld, hetgeen impliceert dat er iedere dag twee wedstrijden zullen worden gehouden. De andere drie steden, Rotterdam, Utrecht en Èindhoven krijgen elk 16 wedstrijden. In Rotterdam zal gezien de handelsrelaties tussen Rotterdam en Cuba een aantal wedstrijden van Cuba wor den gehouden Er wordt een halve competitie gespeeld, hetgeen inhoudt dat ie dere ploeg elf wedstrijden moet spelen. HAARLEM Het voert wellicht iets te ver om te zeggen dat in de vorige week uitgebreide „Hall of Fame" een plaatsje moet worden ingeruimd voor Jan Hijzelendoorn. Maar in de Nederlandse erega lerij der honkbalpromi nenten, waartoe onder meer Ron Fraser, Henk Keulemans en Herman Beidschat waardig werden bevonden, zou een klein plekje voor de werper van Haarlem Nicols misschien niet eens misstaan. Jan Hijzelendoorn was name lijk afgelopen zaterdag degene, die het Neder landse honkbalteam voor ging naar herovering van de Europese titel. En zijn prestatie was opvallend, want hij bleef de hele wedstrijd op de heuvel. En dat is een verrichting, die een Nederlandse wer per niet al te vaak heeft geleverd in een duel met een top-tegenstander. En dat mocht Italië ondanks de onttroning als Euro pees kampioen toch zeker worden genoemd. Het oranjeteam zette het op nieuw binnenhalen van de Eu ropese titel extra luister bij .door ook de twee laatste duels uit de serie van vijf tegen de Azzurri in winst om te zetten. Zodat met een niets aan over tuiging te wensen overlatende score van 5-0 de onderlinge reeks krachtmetingen kon worden afgerond. Het Nederlandse honkbalteam heeft zich een jaar voor er in eigen omgeving op wereldni veau dient te worden geac teerd knap gerevancheerd voor de misstap van 1983. Toen moest in Grosetto onder overigens allesbehalve optima le omstandigheden (rumoerig hotel, koude oorlog rond de AURILAC Zestienduizend vellen uitslagen worden elke dag geproduceerd door men sen van een fabriek van tekstverwerkingsapparatuur uit Venlo. Dertienduizend blikjes frisdrank worden da gelijks uitgedeeld door een Amerikaanse multinational op dat gebied. Drieduizend kopjes koffie worden dag na dag gratis geschonken door meisjes van de nationale kof- fie-industrie uit Colombia. In de reclame-karavaanvan de Tour de France weerspiegelt zich de belangstelling van het internationale zakenle ven. Grote bussen en show wagens van een Italiaanse meubelfabrikant rijden mee, maar ook de rijdende salons van een Spaanse fabriek die batterijen produceert, van een Frans concern dat insec tenverdelgers op de markt brengt en van de fabriek die chocoladepasta aanmaakt en dit met meters hoge potten pasta langs de route kenbaar maakt. In deze dagen glijdt een kilo meters lange colonne van de meest vreemdsoortige voer tuigen, echt uniek in de we reld, ruim een uur voor het Tourpeloton over de Franse wegen. Toeterend, tetterend, claxonerend en schallend, in elk geval zoveel decibels pro ducerend, dat de colonne op zeer grote afstand al te horen is. De leiding over dit bonte cir cus heeft de Parijzenaar Jac ques Duchaussoy, de schoon vader van Joop Zoetemelk, die met zijn assistent Daniel Imbault onderweg probeert enige orde in zijn publiciteits- karavaan te houden, hetgeen slechts moeizaam lukt. „Want", zegt Jacques Du chaussoy, „mijn karavaan is dit jaar enorm gegroeid en de chauffeurs zijn erg jong, weerspannig en belust op avontuur" Groei Dwars tegen de nog altijd in Europa heersende conjunctu rele depressie in, storten zich steeds meer bedrijven publi citair op de Tour de France. Vijf jaar geleden was de re clame-karavaan op een abso luut dieptepunt aanbeland en dacht men met weemoed te rug aan de gouden jaren vijf tig en zestig toen de beroem de accordeoniste Yvette Hor- ne het publiek langs de weg in vervoering bracht. De beheerders van de recla mebudgetten zagen met het naderen van de jaren tachtig kennelijk geen brood meer in een tourtocht door Frankrijk. Jacques Duchaussoy: „Ik had nog maar zestig auto's achter mij en in die tijd hield ik er ernstig rekening mee dat de Voor het pak wielrenners het traject van een etappe gaat rijden is de reclamekaravaan al lang en breed langs de toeschouwers getrokken. ten zich voertuigen van be drijven voor een of meer da gen of voor een week aan. reclame-karavaan op een dag gewoon zou ophouden te be staan. Maar twee jaar geleden is de ommekeer gekomen en dit jaar is mijn karavaan uit gegroeid tot 330 auto 's waarin 800 personen meerijden. Er IhrgCrljjk komen er dagelijks meer bij, want van regio tot regio slui- He publiciteits-karavaan is een echt circus van bonte verscheidenheid met een ei- fen bank, een eigen politie- egeleiding en een eigen code. Tijdens de Tour wor den door de karavaan tonnen reclamefolders, bedrukte plastic zakken, petjes, doosjes, snoep, haarbanden, blikjes drank, chocoladerepen en lectuur uitgezet. Zodra de ka ravaan nadert gaan de armen van de honderdduizenden mensen langs de weg omhoog in een poging de uit de auto's gegooide spullen als eerste te bemachtigen. Het is soms geen verheffend schouwspel, want in de massa aan de kant van de weg spelen zich er gerlijke taferelen af. Volwas sen 'kerels die een jongetje het petje dat hij juist heeft veroverd uit de handen gris- 16.000 vellen Peter van Holten uit Grub- benvorst en zijn collega Paul Bos uit Venlo hebben een be langrijke functie in de Tour de France. Met vier grote ko pieermachines aangevoerd uit Venlo vervaardigen zij elke dag de 16.000 vel uitsla gen die door de Tourdirectie verspreid worden. Groene, blauwe, gele en rode vellen schieten op topsnelheid door de machines, want de ruim 350 journalisten in de pers zaal en de ploegleiders in hun hotels wachten met smart op de klassementen. Voor de auto's van de Lim burgers staan vijf moterrij ders klaar om de 260 gebun delde klassementen voor de ploegleiders en de commissa rissen zo snel mogelijk af te leveren in de hotels, ver spreid over de streek waar de Tour die dag is aangekomen. Het bedrijf heeft ook nog en kele auto's in de reclame-ka ravaan zelf meerijden. Peter van Holten en Paul Bos ont vangen, als ze er even de tijd voor hebben, in hun grote auto's aan de permanence toekomstige klanten en de monstreren hun machines. Zo gaan sport en commercie hand in hand. Marathon Een verhaal apart vormen de ruim 100 verkopers van spe ciale tijdschriften en boeken die in de al urenlang wach tende menigte aan de man of vrouw moeten worden ge bracht. Meestal worden voor de verkoop studenten uit Pa rijs ingehuurd die éénvijfde van de Tour de France te voet afleggen en elke dag meer dan een marathon langs het publiek lopen. De omzet van al deze kranten en tijdschriftenverkopers van l'Equipe, Le Parisien Libéré, Le Matin, Midi Libre, France Soir, La Voix du Nord, La Haute Savoie en tal van an dere kranten is enorm. Met een na afloop van de etappe hollen de verkopers met sta pels bankbiljetten en zakken vol munten naar de meerij dende nationale Franse bank, waar de munten in machines worden gegooid die in een ommezien ratelend het totale bedrag vaststellen. Leger moeten maken met de doe stellingen van het leger e hoe en waarom de belastinL centen worden besteed. E Franse spoorwegen doen h( zetzelfde en zelfs de Japani televisie heeft een auto in reclame-karavaan die bier frisdranken, sigarettevloei jes, zonnebrandolie, apérati ven, spijkerbroeken, telev sies, radio's, cosmetica, bent ne, oliën, schoonmaakmiddê len, auto's, motoren, koelka. ten en vaatmachines aa/f prijst. dgte oper e v yoog vroi Ne Het Franse leger blijft niet achter en plaatst regelmatig tanks en gevechtswagens bij een etappe-aankomst en geeft onderweg folders uit die het publiek vertrouwd Stunt Mannen in Michelin-pakke staan de hele route rechtop op het zadel van hu moter en balanceren zo beri op en bergaf de 4000 kilomi ter door Frankrijk. Jongei in hun go-cars volgen. Ee buikspreker zit op ae mote kap van een auto en laat zij sprekende pop reclameboot schappen aan de menig verkondigen. Daarna pa seert een stuntman die zij auto op twee wielen langs ht publiek manoeuvreert. L prijzen voor deelname aa het spektakel variëren naar gelang het materiaal d, wordt ingezet en de acties d worden gevoerd. In de publ citeits-karavaan mag vrijw alles dat niet in strijd is ml de Franse wet. In het begi van de Tour viel een pari chutiste uit de hemel pretij op de finishlijn, een stui met als motto: Wie in c Tour zijn reclame-boodschi verkondigt moet enig risit durven dragen. afl Be rfrPJ H liften MAANDAG 1SIULI198S PAGINA 18 HAARLEM - Het bestuur van Europese Honkbal Federatie (CEBA) gaat onderzoeken of een nieuwe formule voor het Europees kampioenschap mogelijk is. Te veel wedstrijden zijn bij de hufdige gang van zaken oninteressant omdat de krachtsverschillen te groot zijn. Na overleg tussen de voor zitter van de KNBSB, Guus van der Heyden, en de voorzit ter van de Italiaanse Bond, Aldo Notari, is de technische commissie van de CEBA opgedragen een andere opzet te vinden. Het ligt in de bedoeling het normale toernooi te handhaven, maar daarnaast zal - liefst elk jaar - een serie van ten hoog ste zeven wedstrijden worden gespeeld tussen Nederland en Italië. Beide landen zullen om beurten als gastheer funge ren. Indien dit voorstel wordt aangenomen ligt het in de be doeling met deze serie in 1987 te beginnen. Het Europees kampioenschap 1987 is toegewezen aan Barce lona, in 1989 aan Parijs en in 1991 aan Italië. HAARLEM De cijfers van de laatste wedstrijden van net Nederlands! in het toernooi om de Europese titel zijn: Zaterdag: Nederland 2-l-<H>-7-<H>-2-x 12 Italië 1-0-1-0-0-0-0-1-1 4 Werpers Nederland: Jan Hijzelendoorn 3-3-1-1, Italië: Paolo Ceccaroli innings) 1-4-8-0, Fulvio Valle (1/3 innings) 0-1-4-0, Roberto Mari (3 1 nings) 2-1-5-1. Homeruns Nederland: Marcel Joost (5e innings 2 man), Italië: Robert chi (9e innings, solo). 1 Toeschouwers: 8000. Nederland 0-1-5-1-0-0-3-0-1 11 Italië 4-0-0-3-00-1-0-0 8 Werpers Nederland: Tony Cohen (3 1/3): 3-2-8-2, Hans van Renselaar 4-0-4-1, Italië: Mauro Melassi (6 2/3): 2-4-12-0, Claudio Tagliente (1 2/3): 1, Roberto Radaelh (2/3): 0-0-2-0. Homerun Nederland: Robert Knol (3e innings 2 man) Toeschouwers: 6.000. Zondag Nederland 2-1-0-0-1-2-2-0-x 8 Italië 1-0-0-0-3-1-1-0-0 6 Werpers Nederland: Jan Venema (4 1/3): 1-4-8-1, Judsel Baranco 2-3-7-0, Italië: Luca Spadoni (1 1/3) 0-5-1-0, Massimo Fochi (4 2/3) 2-)cti^L Claudio Taghenti (1/3) 1-1-2-0, Roberto Radaelli (1 2/3) 1-0-3-1. 5I£" Eindstand: 1. Nederland, 2. Italië, 3. België, 4. Zweden, 5. Spanje, 6. Sanr I nam, maar uiteindelijk de Eu ropese titel nog moest afstaan. Niemand Dat het ditmaal zo ver zou ko men had niemand waarschijn lijk geacht, net zo min overi gens als het gemak waarmee de derde triomf uiteindelijk werd binnengehaald. Tot aan de vijfde slagbeurt wees niets een eventuele monsterscore. Beide ploegen hielden elkaar goed in evenwicht, hetgeen uit de tussenstand van 3-2 bleek. De beste Italiaanse werper, Paolo Ceccaroli, had de zaken goed onder controle, gesteund door zijn attent spelende veld. Dat laatste bleek in de eerste innings toen Robert Knol, die twee fouten op zijn conto kreeg, werd uitgevangen door Catanzani. Deze kon daarna doorlopen naar het tweede honk om vervolgens met een aangooi op het eerste kussen Marcel Joost „uit" te maken. Deze communicatiestoornis tussen Joost en coach Henny Jenken, die een Italiaans „dubbelspel" opleverde, stond echter niet model voor het verdere optreden van het oranjeteam. Dat onder leiding van Hijzelendoorn, diè later zou worden uitgeroepen tot beste werper van het toernooi, in de vijfde slagbeurt toesloeg. Ceccaroli verloor de controle en dank zij een door de zon veroorzaakte „misser" Mazzieri voorafgegaan een home-run van Joost met twee man honken liep Nederland iiij uit naar 10-2. Daarmee wa spanning weg en het resul vrijwel vaststaand. Statistiek Dat de score nog uitliep j' 12-4 was slechts van voor de statistiek, w catcher Bianchi (homeruil ning van het toernooi) hel de bijdroeg door een klap) de hekken. Nederland koif de champagne, maar dee<£N met de nodige terughouder\ heid, waardoor ook het vL V( en vijfde duel in winst koi worden omgezet. P n Dat er een gat gaapt tii*1161- beide grootmachten op ditB7 n tinent en de rest van het (r zi nemersveld was een probl dat de spelers gaarne naa'keu bestuurstafel van de Eur^t bel honkbalbond doorsch^ gro -Want hoe er ook wordt ge^ aul teld aan de formule vandaar Europees titeltoernooi, hf 0p bal in Europa vertoeft nogautc mer in de luiers. Dat]gsst< twintig jaar geleden al woji de vastgesteld, maar helaas td oj sindsdien niet zo gek veel|t aa: beterd. En daar veranderende twaalfde Europese titel F Nederland voorlopig niets FRANK WERKJlZ" wedstrijden) het hoofd worden gebogen voor de Italianen. Maar voor eigen publiek bleek tijdens dit toernooi dat Oranje weer een forse stap voorligt op de Zuideuropeanen, die zoals bekend een zuiveringsproces doormaken. Zonder spelers met een Amerikaans/Italiaans paspoort is Nederlands enige concurrent in Europa geducht vei zwakt, hetgeen vooral in de werpersstaf werd aangetoond. Agressief Het Nederlandse team had, met uitblinker Jan Hijzelen doorn voorop, meer diepte in leiders van de verdediging en dat heeft gevoegd bij gemid deld solide veldspel en behoor lijk slagwerk de Europese titel opgeleverd. „We hebben agressief en fel gespeeld", reageerde een opge luchte coach Harvey Shapiro zaterdagmiddag direct na het zekerstellen van het Europese kampioenschap. „Italië werd voortdurend onder druk gezet en gehouden. En bovendien hebben we de gevaarlijke Ita liaanse slagploeg aan banden kunnen leggen. Waarbij een compliment uitgaat in de rich ting van Jan Hijzelendoorn. Er is in het verleden nogal eens kritiek op hem geweest. Maar onder mij heeft hij altijd goed gespeeld". Shapiro, die bepaald niet als een onbeschreven blad aan het evenement was begonnen als gevolg van de problemen vo rig jaar tijdens het WK in Cuba, bekende dat de derde wedstrijd tegen Italië hem niet in de koude kleren was gaan zitten. „Ik was vandaag ner veuzer dan ik de hele week was geweest", verklaarde de Amerikaan, die vandaag op vakantie is gegaan zonder te weten of hij volgend jaar te rugkeert als hoofdcoach. „Er zijn nog geen definitieve af spraken gemaakt voor volgend seizoen. Daar moet nog verder over worden gésproken". Papieren Harvey Shapiro heeft in elk Marcel Joost beëindigt zijn rondje over de drie kussens en de thuisplaat, hetgeen drie punten opleverde er. Nederland op fluweel zette. geval goede sollicitatiepapie ren. De Amerikaan, die vorig jaar in Cuba vier spelers dis kwalificeerde vanwege al of niet vermeend gebrek aan in zet en van dat viertal een an dere uitblinker, Marcel Joost, na een gesprek terughaalde in zijn ploeg, kan tenslotte bogen op ae Europese titel. En een goed draaiende ploeg, die bo vendien blijk gaf van een voortreffelijke mentaliteit. Hetgeen werd bewezen door na de beslissende zege van 12- 4 van zaterdagmiddag ook 's avonds met 11-8 en gistermid dag met 8-6 nog eens alles dunnetjes over te doen. De champagne na het veroveren van de titel bleek de concen tratie en de inzet daarna be paald niet te hebben aangetast. Het duel van zaterdagmiddag was evenwel van de meeste betekenis. Zoals Shapiro ach teraf nog eens aanduidde. „De eerste twee wedstrijden (5-4, 6- 4; redj waren zo verlopen, dat de winst bij beide ploegen te recht had kunnen komen. Vandaar dat er in dit derde duel zo veel op het spel stond". Waarbij Shapiro ongetwijfeld terugdacht aan 1977 toen het Nederlandse team onder an dermans leiding weliswaar ook een voorsprong van jl-0 HAARLEM Judsel Baranco werd na af loop van het toernooi om de Europese honk- baltitel in Haarlem uitgeroepen tot de beste slagman van het evenement. Baranco scoorde 0.593. De onderscheidingen werden als volgt ver deeld: Homerun koning: Roberto Bianchi (Ita), Spectaculairste speler: Jacky Jacoba (Ned), Beste slagman: Judsel Baranco (Ned)0.593, Waardevolste speler: Marcel Joost (Ned), Beste werper: Jan Hijzelendoorn (Ned), Meeste dubbelspelen: Italië (11 keer), Beste coachteam: Harvey Shapiro, Leen Vol kerijk, Henny Jenken (Ned).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 18