Belgen kunnen plaatsing voor WK niet meer ontgaan TENNIS ciRCur Afzet van tuinplanten groeit sterk dit jaar Rien Booy: één keer spelen, drie keer winnen EN OM DE KAS Potnarcissen meer in belangstelling binnen de pérken GEEN PROFTENNIS ONDER VEERTIEN Prijzen bloemen naar verwachting omlaag Zomermaand E SPORT CcidaeSomcwt VRIJDAG 121UL11985 PAGO Baanrecord voor achtervolgingsploeg ALKMAAR Op de wielerbaan van Alk maar heeft de nationale amateur-achtervol- gingsploeg, bestaande uit wielrenners van de selectie voor de wereldkampioenschappen, gis teravond een nieuw baanrecord gereden. Het viertal Rick en Ralf Moorman, Aad van der Kruisweg en Ragner Martens voltooide de vier kilometer in de tijd van vier minuten en 32,33 seconden. Het tweede Nederlandse team, be staande uit Johan Inning, Michel Legrand, Ruud Brouwers en Nico Mehagnoel, noteerde de tijd van vier minuten 40. De sprintwedstrij den leverde een zege op voor Henk van Beuse- kom voor Jerry Venderink. Bij de dames werd de individuele achtervolging gewonnen door Monique Kauffman, lid van de schaats-kern- ploeg. Zij versloeg in de finale Linda van der Berg. Mieke Havik werd derde. Boris Backer geblesseerd WASHINGTON De zeventienjarige West- duitse winnaar van Wimbledon Boris Bec ker heeft zich gisteren terug getrokken uit een tennistoernooi in Washington, waar 200.000 dollar was te verdienen. Becker heeft last van een en kelblessure. Een arts heeft hem vijf tot tien dagen rust voorge schreven. Becker is overigens vorig jaar aan de enkel geope reerd. GOEDE AFSLUITING VAN KAAGWEEK DE KAAG Zon en wind zorgden voor een goed besluit van de Kaagweek. Harry Amsterdam nam in de Regen boogwedstrijd in het eerste rak de lei ding en stond deze ook niet meer af. Hij werd gevolgd door Peter Hoogendam en Luut de Groot. De totale overwinning ging naar de Kaagzeiler Peter Frech (acht punten), gevolgd door Luut de Groot (17,4 pnt) en Harry Amsterdam (23,4 pnt). In de Olympiajollen ging de dag- en eindoverwinning naar Peter Kagchelland. Philip Rijkuiter, initiatief nemer om de Drakenklasse na tien jaar weer op de Kaag terug te brengen, zag dit bekroond door vóór de leidjng heb bende Fred Imhoff te finishen. Deze laatste behaalde wel de eindzege. Grouw regelrecht naar dagzege LANGWEER Schipper Joop Mink van het skütsje van Grouw heeft gistermiddag de wedstrijd bij Langweer gewonnen. Na een schitterende start voer hij al di rect op kop in de positie die hij niet meer af zou staan. Op de tweede plaats eindigde de zevne- tigjarige schipper en nestor van de vloot, Lodewijk Meeter van Huizum. Deze blijft leider in het algemeen klassement. Keimpe van der Meulen van Woudsend bezette een derde plaats. Maar liefst drie schippers, van Eerne- woude, Leeuwarden en Drach ten, werden door protesten uit geschakeld. Dopingaffaire in Belgisch voetbal BRUSSEL/BERINGEN Drie spelers van de Belgische tweede klasser Beringen heb ben positief gereageerd op een dopingcontrole na de competi tiewedstrijd tegen RWDM op 21 april. Dit heeft de officier van justitie in Brussel bekend gemaakt. De betrokken spelers worden gerechterlijk vervolgd en kunnen gevangenisstraffen krijgen van acht dagen tot drie maanden plus boetes vanaf 120 gulden. Het bestuur van Be ringen verklaarde dat de spe lers uitsluitend neusdruppels hebben gebruikt om verkoud heid tegen te gaan. PERSPECTIEVEN VAN DER WIEL UITSTEKEND BIEL John van der Wiel uit Leiden heeft ih het interzónetoernooi in Biel zijn afgebroken partij tegen de Sovjetrus Soko- lov in de tweede zitting in winst omgezet. Het duel, waarin Van der Wiel met zwart de Pirc-verdediging hanteerde, vergde 60 zetten. Door dit resultaat klom de oud-Ne derlandse schaakkampioen naar de tweede plaats achter de Sovjetrus Vaganjan met 5,5 punten en een (nadelig staande) hangpartij uit de zevende ronde tegen Torre. Van der Wiel behoudt zo uitstekende kansen op een plaats bij de eerste vier, die later dit jaar uit mogen kómen in het kandidatentoernooi in Montpellier. Het was de eerste nederlaag van Sokolov. Sparta: op het Kasteel tegen lap ROTTERDAM SparL er nog steeds vanuit, 1 Hamburger SV in het KJ1 het eigen stadion, wor^c| speeld. „We hebben v^.. KNVB noch van de Eu Sefr voetbalunie iets vernc zei tweede voorzitter Bouwer gisteren tijdei presentatie van de s 10 voor het komende „Het wordt nu toch vw?;, kort dag. Wij willen grf-^ ons eigen veld spelen, dj uitwijken naar het Feye^A] -stadion. Het Kasteel isu genoeg" 'oui HAARLEM Op de zes de dag van het toernooi om het Europees kampi oenschap. honkbal in Haarlem, waarop alleen de „dwergen" in de strijd om de plaatsen drie tot en met zes in actie kwamen, kon toch van een klein Nederlands succes worden gesproken. België, met als trainer-coach de Rotterdarhmer Cees de Bruin, ex-coach van Sparta en voormalig assistent-coach van de nationale ploeg, toonde zich meedogenloos ten opzichte van Zweden en won in zeven in nings met liefst 18-0. Hierdoor is het vrijwel zeker dat de Bel gen het ticket voor het toer nooi om het wereldkampioen schap in 1986 in Nederland hebben verdiend. Immers, de derde plaats in het Europees kampioenschap geeft daar recht op. Met de duels te gen Spanje en San Marino voor de boeg. waaruit België twee punten moet halen, kan die ..bronzen" positie de Bel gen bijna niet meer ontgaan. Bijzonder op dreef in dit tref fen was Oswald Boermans, die vijf honkslagen uit evenveel slagbeurten noteerde, waarbij een homerun met één man voor zich. Ook Albert de Lan- Cees de Bruin: succes als coach der Belgen. noy met twee man aan boord en Werner Hameleers met één man bij zich sloegen de bal buiten het stadion. San Marino leed in de avond de zesde achtereenvolgende nederlaag. Spanje toonde zich met 6-2 de sterkste. De Span jaarden hadden wat meer ge luk met de spreiding van de honkslagen, want qua aanval ontliepen de ploegen elkaar vrijwel met (elf tegen tien honkslagen in het voordeel van Spanje). De derde innings was echter voor de bewoners van het dwergstaatje fataal, want toen snelden vier Span jaarden over de thuisplaat. Die achterstand kon niet meer worden goedgemaakt. BARCELONA Op de laatste dag van de algemene vergade ring van de Internationale Tennis Federatie (ITF) in Barcelona is besloten spelers en speelsters jonger dan veertien jaar niet meer toe te laten tot prof toernooien. Deelnemers tot zestien jaar mogen slechts in beperkte mate uitkomen in dergelijke evene menten. De maatregel wordt per 1 januari 1986 van kracht. Voorts was de vergadering unaniem van mening, dat voor-het Olympische tennistoernooi in principe iedereen, zonder restric tie, moet worden toegelaten. Men was tegen het stellen van een leeftijdsgrens of een beoordeling vooraf van de status van de deelnemers. Verder werd voor het komende Daviscuptoernooi een Afrikaanse zóne ingesteld. De deelnemers zijn Nigeria, Se negal, Egypte en Marokko in de ene groep, Tunesië, Algerije, Zimbabwe en Libië of Kenia in de andere. LEIDEN Een kwartfi naleplaats in het herenen kelspel B tijdens het goed bezette toernooi van Fo- rescate is voor C-speler Rien Booy zeker geen slecht resultaat. De ma nier waarop de plek bij de laatste acht tot stand is ge komen, zal de lange Al- phenaar zeker geen vol doening hebben gegeven. In de eerste ronde moest Bub van der Zee wegens ziekte op geven en ook de volgende par tij tegen Freek Tanis kreeg Booy cadeau omdat de speler van Dekker-tennis last heeft van een spier-blessure. De dag ging echter niet hele maal zonder spelen voorbij voor de speler van TEAN. Hij speelde een wonderbaarlijke wedstrijd tegen Marius Pieters waarin hij ondanks vijf matc hpoints tegen het hoofd boven water hield: 2-6, 7-6, 6-4, Herman van der Capellen be reikte ook de laatste acht in B. André Weening had zoals zo veel lager genoteerde tegen standers van de trainer van De Merenwijk het idee dat hij best een kansje had. Zoals zo vaak schaakte Van der Capel len zich op beslissende mo menten langs zijn opponent: 6- 4, 6-3. Marcel Vink eindigde vorig jaar dik bovenaan in het ten- niscircuit. Dit seizoen kan de lange Hillegommer geen pot ten breken. Hij heeft zelf nau welijks een verklaring voor zijn mindere spel, wijt het aan het lage niveau waarop hij in de competitie uitkwam: „Mis schien dat ik.het ook iets min der serieus benader. In dub bels en mixed-partijen gaat het echter wel goed". Ook tegen Marcel van Rijn kwam Vink er niet aan te pas: „Marcel speelt tegen mij en tegen Hans Tönjann altijd goed en tegen Herman van der Capellen bakt-ie er niets van, terwijl ik naar mijn idee een goede kans tegen Herman heb". Komen Vinks voorspellingen uit, dan heeft Van der Capellen dus een „makkie" in de volgende ronde. Joost van Leeuwen is een po tentie één van de betere B- spelers. Tegen René van der Wilk maakte de speler van Roomburg dat niet waar en moest bij 3-3 in de derdë set afbreken. Bij de dames in B leed de als derde geplaatste Annemarie Jünger een nederlaag tegen Wil den Hollander. De Noord- wijkse moet maar snel hopen op een plaatsje in de C-gelede- ren< zodat het spelen van veel wedstrijden haar misschien over de inzinking heen kan helpen. Bij de heren in C verliep het toernooi op de uitschakeling van Pieters na volgens ver wachting. André Weening won van Maarten Lugthart, Marco Visser klopte Yvo Syp- kens: 7-6, 6-4. In het D-toernooi bereikte Mark Fleischeuer de laatste acht. Dat deed ook ex-Foresca- te speler Arjan de Nooy door verrassende winst op Erik Bol- ten. Martijn Roijen kwam in de kwartfinale door Tim Ba- velaar te kloppen. Herman Harteveld, Maarten Souls en Jan Stals kwamen eveneens bij de laatste acht. In D reikten J. Wierderhold van De Rijnkanters en Marijke Kramer van Forescate al tot de halve eindstrijd. Eerstge noemde klopte Laura Paling met 6-1, 6-1, terwijl Marijke Kramer Lilian van Heteren in drie sets de baas bleef: 6-7, 6-4, 6-0. Bakkum De vierde dag van de Interna tionale Jeugdkampioenschap pen stonden in het teken van de dubbels. Alleen Jan Sieme- rink en Kees Jan Schuilen- burg kwamen in de één tegen één uit. Siemerink bereikte de kwartfinale van het troosttoer- nooi door voor de eerste keer in zijn carrière van Dennis Ploeg te winnen: 6-1, 7-6. Kees Jan Schuilenburg had drie sets nodig voor een zége op Jan Sierd Reinders uit Groningen: 2-6, 7-5, 6-3. Jeugdtoernooi De poulewedstrijden van het jeugdtoernooi van Artesia in Koudekerk zijn afgewerkt. De fiekbeSouw lanc rest van de wedstrijdenrerv nu gespeeld volgens heflin; systeem. In een leeftijdsE ki rie is al een finale uit t zijl gekomen. Bij de meisjes wi met 10 jaar gaan Saskia in en Wendy Terwijn (Bcr e« de strijd aan om de m r plaats. en. ,.hlJ Plaatsing Artesia: ME 11: 1. Miriam Siemeri' Rijnkanters), 2. Nathalie V Voort (De Merenwijk). ME 12: 1. Reina Kloostcrma)ult nendaal), 2. Alice Terwijn (Bpeel ME 14: 1. Audrey Bonnet (ll(e p 2. Elisa Bonnet (Unicum). i ME 16: 1 Ella Heemskerk (IT." nik) 2. Kitty van der Meij (P1" woude). Va JE 10: 1. Ronald Klein (Lein toe! 2. Robbert Paul Hartwijk (Ui JE 11: 1. Armanda Paolini 2. Taco Nijhoff (De Munnik). JE 12: 1. Patrick Kieboom Vennep); 2. Paul Brand (Bos! JE 14: 1. Erik Niissen (Nieuf f nep), 2. Peter Buitendijk VL Hout), 3. Cort Schreuder Hout), 4. Mark Prins (De Mer JE 16: 1. Jacco Schoonenwolf hoven); 2. Peter Buitendijk Hout). LAND EN TUINBOUW -J;K Zoals verwacht zijn de prijzen de afgelopen week op bloe menveiling Westland te Honselersdijk duidelijk gedaald. De vakanties zijn daar een belangrijke oorzaak van. De plotselinge weersverbetering versnelde het proces aan zienlijk. Gemiddeld lagen de prijzen in week 28 zo'n twin tig procent lager dan in de voorgaande week. Ten opzichte van 1984 mag men nog niet klagen, want de bloemen zijn nu nog altijd zo'n 10 procent duurder. Opvallend was de grote aanvoer van snijbloemen van in totaal +16 procent. De groei werd veroorzaakt door de volgende producten: bouvardia +51 procent; chrysant 22 procent; freesia 20 procent; gypsophila 28 procent; iris 89 procent en roos 30 procent. Kelklelies worden op het ogenblik nog prima betaald: lon- gif lorum 75 (165) en longiflorum white europe 90 (175). De zomerbloemen en kleine gewassen staan goed in de be langstelling. In het brede assortiment komen grote prijs verschillen voor. De volgende prijzen zijn gemiddelden van het totale aanbod: achillea 28(64); aconitum 37(110); as- clepias 39(69); aster monte casino 71(121); canthamus 35(90); centaurea macrocephale 42(83); liatris 45(110); sca- biosa 23(58); solidago strahlenkrone 42(91) en trachelium 40(115). Bij de kamerplanten waren de cijfers nog aanmerkelijk beter dan bij de snijbloemen. De aanvoertoename bedroeg wederom 22 procent. Hoewel de prijzen wat lager waren lag deze gemiddeld nog 18 procent hoger dan in 1984. Hiermede werd de tendens van de afgelopen tijd nog steeds voortgezet. De toppers bij de snijbloemen waren in week 27 jaarrond-troschrysanten, trosanjers, kleinbloemi- ge rozen, freesia, grootbloemige rozen, standaard-anjers, gypsophila, gerbera en lelies(tak). Er werd voor ruim 19 miljoen gulden omgezet en dat was bijna 4 1/2 miljoen meer dan vorig jaar. In totaal werd in dit jaar voor bijna 608 miljoen gulden omgezet tegen 553 1/2 miljoen in de zelfde periode van 1984. Bij de bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk is de aanvoertoename ten opzichte van vorig jaar 11 pro cent. Op afgelopen dinsdag werd zelfs 25 procent meer omgezet dan op dezelfde dag vorig jaar. Bij de snijbloemen kwam dit aantal voornamelijk van rozen en chrysanten en verder werden veel zomerbloemen aangevoerd, zoals tra chelium, witte en gele statice, chelose en ciseria (sierdis- tels). De gerbera-aanvoer daalde echter aanzienlijk. Voor kamer- en tuinplanten was het op maandag 8 juli erg druk, één dag later kon van een rustige dag gesproken worden en aan het einde van deze week wordt weer een grote aanvoer verwacht. De potnarcis is in West-Euro pa in het algemeen en in Ne derland in het bijzonder, nooit een artikel van grote importantie geworden. Dat kon ook moeilijk, omdat te weinig soorten geschikt zijn voor potcultuur. De meesten worden veel te lang en culti- vars die van nature kort blij ven, zijn dun gezaaid. De veredelaars hebben in de loop der jaren wel nijver ge tracht hier verandering in te brengen, maar bijster veel succes hebben hun pogingen niet opgeleverd. Het beeld veranderde toen de Cyclamineus-narcis Tête a Tête meer in the picture kwam. Want deze narcis .van Engelse kom-af die van natu re heel kort blijft, was niet alleen als tuinplant een suc cesnummer, maar bleek zich ook heel goed te lenen voor potcultuur. De bloei was rijk en> in de broei leverde deze cultiver nauwelijks proble men op. Dat de houdbaarheid van de bloemen maar zó-zó was, nam men maar op de koop toe, omdat er per bol zo veel bloemen worden gepro duceerd. Onregelmatig aanbod Toch was de bloemenhandel en -export niet zo zeer ge charmeerd van de potnarcis Tête a Tête en daar was ook een oorzaak voor. Het artikel werd nl. zeer onregelmatig aangevoerd en als de bloe menhandel ergens een hekel aan heeft, dan is het aan dit punt. Als men het artikel de ene week aanbood en er ko pers voor vond, moest men tien dagen later als er vraag was opgewekt, plotseling „neen" gaan verkopen. Want ze waren er dan gewoon niet ten goede. Omdat het areaal van deze narcis echter van jaar tot jaar vooruit stormde en het toch wel duidelijk was dat er voor Téte a Tête wel degelijk een markt was, mits men maar een regelmatige aanvoer kon garanderen, nam men maatregelen. De Narcissencommissie van de NTS en de ver. De Narcis na men contact op met de Mar keting Teams Bloembollen en Bloemen. Project Men wilde namelijk met de cultivar Tête a Tête een pot- narcissen-project opstarten, maar gezien de onzekerheid van de prijsvorming wilde men wel een zekere prijsga rantie hebben. Per slot van rekening zou het project een grote stimulans voor de afzet van potnarcissen kunnen zijn en daar hadden zowel de bol len- als de bloemensector alle belang bij. De beide Marke ting Teams bleken daar alle begrip voor te hebben en ad viseerden het Produktschap voor Siergewassen om t.b.v. dit project een bedrag van f 40.000,- ter beschikking te stellen op te brengen door beide sectoren. Het Produkt schap ging accoord. Men zou gaan bijpassen als de narcis sen minder dan 1,85 per pot gingen opbrengen. Veilen Vdbr het project werden 330.000 bollen van Tête a Tête aangekocht en het be drijf van de fa. E. Hooger- vorst in Noordwijkerhout bleek bereid de bollen te broeien. Besloten werd om te veilen in Rijnsburg bij Flora en bij de VBA in Aalsmeer. Van januari af werden zowel bij Flora als bij de VBA per dag duizend potten geveild. Een gedeelte eenderde werd via de bemiddelingsbu reaus afgezet. Om kort te gaan: de proef is uitstekend verlopen. De gemiddelde prijs vertoonde een stijgende lijn en was aan het slot het hoogst. Uiteraard zette de barre winter in februari de prijzen wel wat onder druk. Continueren De kwaliteit van de aange voerde potnarcissen was opti maal en een enquête onder de handel wees uit dat dit ar tikel nu meer vertrouwen heeft gekregen. De bekend heid van het produkt nam toe en die wil men nu na tuurlijk ook graag behouden Wil de potnarcis een vaste plaats in het potplantenassor timent veroveren, dan moet het Tête Tête-project nog een seizoen worden voortge zet. Dat is men dan ook van plan, maar het is de vraag of het zo ver zal komen. Het staat nl. vast dat de strenge vorst uitgerekend in de culti var Tête a Tête geweldig heeft huisgehouden.' Zoals de zaken er nu voorstaan zal er juist van deze narcis een groot tekort aan bollen zijn. De moeilijkheid is dat er geen vergelijkbare cultivar is waarmee men de komende winter zou kunnen doorgaan. Het staat vandaag dan ook nog niet voor 100% vast dat ook in de wintermaanden van 1986 weer een project voor potnarcissen van start zal gaan. Maar ongetwijfeld zal men wel alle registers opentrekken om het zo ver te krijgen! De afzet van tuinplanten via bloemenveiling Westland kent ook in 1985 een sterke groei. Deze was tot en met mei 41,1 procent ten opzichte van dezelfde periode in 1984 en gold vooral de perkplanten 46,5 procent) en in mindere mate de boomkwekerijpro ducten 3,8 procent). Het sei zoen voor de boomkwekerij producten moet echter nog beginnen, terwijl dit voor de perkplanten al achter de rug is. De afzet van perkplanten is in het afgelopen voorjaar zeer goed verlopen. Zowel in stuks als in prijs kon over bijna het gehele assortiment een groei worden geconstateerd. Tot en met mei 1985 is er via bloe menveiling Westland voor 17,7 miljoen gulden aan perk planten omgezet. Ten opzichte van dezelfde periode in 1984 met een afzet van 12 miljoen gulden betekent dit een groei van 46,5 procent. De totale omzet perkplanten van 14,3 miljoen guldeQ in 1984 is daavmee ruimschoots over-, schreden. De sterke stijging van de afzet voltrekt zich over bijna het gehele assorti ment. Vooral voor de begonia semperflorens (stuks 44,1 procent; prijs 23,8 procent) en de pelargonium (stuks 40,8 procent; prijs 22 pro cent) verliep het seizoen zeer vlot. Enkele nieuwkomers in het perkplantenassortiment zijn nemisia en nicotiana. On danks de vorstschade, die de boomkwekerijsector ernstig heeft getroffen en het feit, dat de afzet van boomkwekerij producten nog niet echt is be gonnen, wordt ook hier een stijging van de omzet gecon stateerd. De boomkwekerij producten, die beschikbaar zijn, vinden vlot een koper. Tot en met de maand mei was de omzet van boomkwekerij- firoducten op de'bloemenvei- ing Westland ruim 1,8 mil joen gulden, oftewel 3,8 pro cent meer dan in dezelfde pe riode van 1984. rikiiilinrinridiidfiiiuniiiiiii -1LI efu »n v idei illa Juli is de zomermaand bij uitstek en hoewel we in juni efida riode met veel regen en veel te lage temperaturen geha<^er^ ben, liggen de tuinen er nu in het algemeen toch kleurjgj. Veel tuinen zijn nu op hun mooist en het is dan ook elf weer jammer dat die schoonheid voor een deel aan de tuir teurs voorbij gaat, omdat juist in deze periode van het ja?* 1 meeste mensen op vakantie zijn. v< Wie een beetje slim is geweest heeft in de afgelopen wek^" voor gezorgd dat m die vakantieperiode niet te veel in df1^ gebeurt. Wie van huis is kan nu eenmaal niet de groenPn controleren en bijhouden en het komt niet zelden voor d^"" korte periode van warmte genoeg is om bijvoorbeeld een gp."w bed vol slaplanten zo hard te laten groeien, dat alle plant^al bloei schieten. Teruggekomen van vakantie ziet de tuind^ een aardig bed vol kleurige bloemen, maar van het eten vfn sla komt niet veel meer terecht. Pud< ferai Heel wat werk te bi Voor de vakantie uiteraard niet met mest gaan strooien cjona! gazon, daarvan gaat het gras alleen maar harder groeienoorl gazon wel flink kort maaien voordat u vertrekt en het Were maaide gras bij voorkeur verwijderen. Wie niet op vakantie gaat, maar zijn extra vrije tijd in de [ielr tuin doorbrengt, kan daar heel wat werk te doen vinden. goed is staan de rozen nu volop in bloei en wie daar val blijven genieten kan de planten mest geven. Veel energie de plant is in de bloemen gaan zitten en om nog even m^ kunnen heeft de roos dus nieuwe voeding hodig. Gedrf koemest voldoet uitstekend. De meeste hagen hebben nu ook een kappersbeurt nodig.1! veel soorten haagstruiken geldt dat hoe vaker ze geschoren^ den, hoe dichter en fraaier ze worden. Waar de takken zijn I knipt verdelen de nieuwe twijgen zich namelijk en daaT worden ook de kleinste gaatjes in de heg gedicht. De heg 1 daramee niet alleen een praktische hindernis voor allerlei t pende huisdieren, maar ook een fraai decor waartegen de Jtall men in de border veel mooier uitkomen. ^e i besl VUl pooi Nieuwe bloemen van Om die border vanaf nu zo mooi mogelijk te houden, moittc met grote regelmaat uitgebloeide bloemen worden wegge nofren< Hierdoor wordt de vorming van nieuwe bloemen in de hanfcruj werkt, omdat de plant toch zaad wil zetten en daarvoor mdVill er eerst bloemen komen. tenc Anjelieren kunnen in deze tijd van het jaar gestekt worden bloem is nog steeds erg populair en wie ervan houdt, kan ef' lijk zonder veel moeite de planten vermeerderen. Omdat ze- als snijbloem erg decoratief is, kan een klein bedje speciaal dat doel ergens achterin de groentetuin worden gemaakt. RH kunnen dan de bloemen voor binnenshuis worden gesnedemj anjelieren in de border kunnen dat buiten hun vrolijke blijven vervullen. P^l Het kweken van kleine hoeveelheden snijbloemen in de gfl tetuin is iets dat vroeger vooral door boeren werd gedaanBJIC genwoordig zie je nog maar zelden die afgelegen bloembe<fc Toch is het de moeite van het aanleggen waard. Tenslotte geven van een bosje bloemen uit eigen tuin aan vrienden^ u erg aardig gebaar. Met een paar bedjes snijbloemen in de gftnard tetuin (of op een afgelegen plekje in de siertuin) kunt u dafc»m baar net zo vaak maken als u wilt, zonder dat de bloemeiP*^ een gehavende indruk gaat maken. Winterwortels In de groentetuin vindt de tuinder nu ook voldoende te Verschillende vruchten kunnen geoogst worden en wie d^(C snel mogelijk doet, kan daardoor weer plaats maken in debd), 2 voor nieuwe gewassen. Winterwortels en rode bieten bjjwVll beeld. Als er nog geen kool is geplant moet dat nu onvent gebeuren, anders is het te laat om in de herfst bloemkool in smaak lijkende broccoli, te oogsten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6