Darmoperatie Reagan roept veel vragen op s Fransman gezocht na aanslag schip Greenpeace 23 Voetbalfans weer vrij in Liverpool in het buitenland Biggs herdenkt Grote Treinroof met uitbundig feest NEDERLANDERS Italië: „Ze komeri elk jaar terug" 5 4-daagse luxe touringcarreis 'SIJTHOFE. BUITENLAND Ceidóc6oiwMit VRIJDAG 12 JULI 16^5 PAGI] Ritssluiting doet intrede in operatiezaal BALTIMORE Een chirurg in de Ameri kaanse stad Baltimore gebruikt na operaties gewone ritssluitingen om de wond te dich ten. Hij zegt op deze wijze al 28 alvleesklie roperaties te hebben verricht en dat het sterftecijfer bij acute gevallen sterk is ge daald. ..Wij hebben allemaal wel eens over de toepassing van ritssluitingen gesproken, maar de gedachte werd steeds als een grap verworpenverklaarde H. Stone, de eerste chirurg in de VS die bij operaties gebruik maakt van ritssluitingen. Volgens de chi rurg kan hij dankzij de ritssluitng nu ge makkelijk in de buik van een patiënt ko men die een alvleesklieroperatie achter de rug heeft. Senaat VS akkoord met lichte sancties tegen Zuid-Afrika WASHINGTON De door Repu blikeinen beheersté Senaat van het Amerikaanse Congres heeft gister avond met een meerderheid van 80 tegen 12 stemmen besloten tot het treffen van beperkte strafmaatre gelen tegen Zuid-Afrika. Het was voor het eerst dat de con servatieve senaat met maatregelen tegen Zuid-Afrika akkoord ging. Het was tevens een duidelijke mo tie van wantrouwen tegen het be leid van constructieve betrokken heid' dat door de regering-Reagan wordt gehanteerd. Dat beleid is volgens links en rechts in de senaat niet kritisch genoeg. Het Huis van Afgevaardigden was' eerder ak koord gegaan met een série harde re maatregelen dan nu door (je Se naat is goedgekeurd. Voor het echt tot actie komt tegen Zuid-Afrika zullen beide huizen van het Con gres nu eerst een compromis moe ten bereiken. Het is dan echter nog de vraag of president Reagan be reid is zijn handtekening te zetten onder een wet. Onder de voorge stelde maatregelen vallen verbod op export van computerapparatuur en blokkering van overheidslenin- gen. Verder wordt gestreefd naar de aanmaak van een eigen gouden munten als alternatief voor de Krugerrand. „Luxemburg verkocht kernafval aan Israël' LONDEN Groot-Brittannië heeft een officieel protest inge diend bij de Luxemburgse regering in verband met de uitvoer naar Is raël van 40 ton kernafval in het najaar van 1984. Het afval was door de Britse kernbrandstofmaatschap- pij British Nuclear Fuels (BNF) aan Luxemburg verkocht- Volgens een woordvoerder van het Britse mi nisterie van energie had BNF het laagwaardig uranium verkocht op voorwaarde dat dit produkt zou worden gebruikt voor industriële doeleinden.Tijdens de oorlog van 1973 hadden zowel Israël als Egyp te de beschikking over kernwa pens, maar beiden zagen er vanaf ze te gebruiken. Dit meldde gister avond de BBC. De Oktober-oorlog van 1973 werd door de BBC om schreven als een kritieke stap in de richting van een Midden-Oosten waar kernwapens een steeds grote re rol gaan spelen. Op de tweede dag van de oorlog dreigden de Sy- riërs vanaf de Golan-hoogvlakte Opper-Galilea binnen te vallen. Volgens de BBC zijn er feiten, die erop duiden dat de toenmalige Is raëlische minister van defensie, Mosje Dayan, premier Golda Meir om toestemming had verzocht voor het in gereedheid brengen van Je richo I-raketten te Dimona. In Di- mona heeft Israël atoomwapens ge stationeerd. aldus de BBC. Volgens dit radiostation zou de Egyptische president Sadat de Sovjet-Unie en kele dagen later, op 12 oktober 1973. hebben gesmeekt om zo snel mogelijk atoomwapens te leveren. (Van onze correspondent Mare De Konirtck) WASHINGTON On danks verzekeringen van het Witte Huis dat het gaat om een goedaardig gezwel en een minimale ingreep, zijn in de VS toch vragen gerezen rond de darmoperatie die presi dent Reagan vandaag heeft ondergaan. Medici wijzen erop dat de ver wijderde poliep in Reagans dikke darm toch kankercellen kan blijken te bevatten en dat zich meerdere woekeringen in de ingewanden kunnen bevin den. Politieke waarnemers vragen zich af of de Ameri kaanse president voor alle ze kerheid niet zijn belangrijkste machten tijdelijk had moeten overdragen aan vice-president Bush, omdat de 74-jarige Reagan dan wel niet onder narcose zou worden gebracht, maar wel een sufmakend mid del heeft gekregen. Dr. Nelson Trujillo, een darm- specialist in Washington, ver klaarde gisteren in de Was hington Post dat ..patiënten die de combinatie van Deme rol en valium plus een pijnstil ler krijgen, gedurende twee tot drie uur niet in een voldoende heldere toestand zijn om be slissingen te kunnen nemen en daarna nog 12 tot 24 uur draai erig kunnen zijn". Het belang rijkste besluit waarvoor een Amerikaans president altijd kan komen te staan en waarop ook de hele logistieke omgeving van het staatshoofd onafgebroken is ingesteld betreft de inzet van kernwa pens bij een plotseling atooma- iarm. Reagans woordvoerder Larry Speakes verklaarde eergiste ren dat „de kans dat de poliep niet goedaardig zou zijn, uiter mate klein" is. Een deel van het gezwel is in maart j.l., tij dens een routine-onderzoek, reeds verwijderd en volkomen goedaardig bevonden. Ook vo rig jaar is tijdens het periodie ke medische onderzoek van de president een ongevaarlijk ge achte poliep ontdekt en deels weggenomen. Voorts zijn microscopische gaatjes ontdekt in de darm- wand. een verschijnsel dat zich bij oudere mensen vaker voordoet en dat de kans op in fecties in de buik vergroot. Onlangs zijn ook sporen van bloed aangetroffen in Reagans ontlasting. Omdat zulk bloed „vals" kan zijn (bij voorbeeld afkomstig van gegeten rood vlees) heeft de president toen enkele dagen dieet gehouden. Daarna werd geen bloed meer in de faeces gevonden. Amerikaanse artsen wijzen erop dat die uitslag niet alles Oude garde Bejaarde Afghanen staan nog steeds hun mannetje als guerrillastrijders. Deze mannen die in leeftijd variëren van 75 tot 83. poseerden voor de fotograaf in een guerrillakamp in het oosten van Aghanistan. Hun eenheid omvat overigens ook kinderen van tien jaar. Het Afghaans verzet pleegde gisteren een bomaanslag in een door Russen gebouwde wijk in Kaoel. Daarbij kwam een onbekend aantal menseg om het leven. zegt, omdat poliepen met tus senposen kunnen bloeden. Daarnaast is van belang dat er verschillende soorten poliepen bestaan, met minder en meer aanleg om zich tot kanker te ontwikkelen. Kanker van de ingewanden is de op een na meest fatale vorm van kanker in de VS, na longkanker bij mannen en borstkanker bij vrouwen Alle bij Reagan aangetroffen verschijnselen zijn door de be trokken artsen steeds als ui terst licht en onschuldig ge kenschetst.. De algemene con clusie van de medische onder zoeken is tot dusver steeds ge weest dat de cliënt „voor zijn leeftijd een uitzonderlijk goede gezondheid geniet". Alleen het zwakke gehoor van Reagan is een evident, maar gering, pro bleem. Waarnemers in Was hington garanderen dat de uit slag van het laboratorium-on derzoek naar Reagans verwij derde darmwoekering „naar waarheid" zal worden bekend gemaakt. WELLINGTON De Nieuwzeelandse politie is op zoek naai* een Frans man die op het Greenpea- ceschip Rainbow Warrior werd gezien kort voordat dit gisteravond door mid del van twee bomexplo sies tot zinken werd ge bracht gebracht in de ha ven van Auckland. Door de aanslag kwam een Nederlands-/Portugese foto graaf van Greenpeace om het leven. Interpol is ingeschakeld om te helpen de Fransman op te sporen, die Nieuw-Zeeland per vliegtuig heeft verlaten. Volgens een politiewoordvoer der is de identiteit van de man bekend is. Een van de zeven internatio nale directeuren van Greenpe ace sloot niet uit dat de aan slag gericht was tegen de lei ding van de organisatie. Die was aanvankelijk van plan op de Rainbow Warrior in Auck land te vergaderen, maar uit eindelijk toch van gedachten waren veranderd. Het kantoor van Greenpeace in Londen werd gisteravond overstroomd met betuigingen van sympathie en aanbiedin gen voor financiële bijdragen. De beweging bezwoer gisteren bij monde van voorzitter Peter Wilkinson dat zij niet af zal wijken van haar koers. Wil kinson zei dat Greenpeace, dat anderhalf miljoen aanhangers heeft in veertien landen, „veel vijanden heeft gemaakt" bij de campagnes om de Russische en Japanse vloten te weerhouden van de walvisjacht. de Cana dese jacht op zeehondjes te beëindigen en het durppen van kernafval in de zeeën en de bovengrondse kernproeven in de Stille Oceaan te doen stop pen. Wilkinson verklaarde zelf geen flauw benul te hebben wie achter de aanslag op de Rainbow Warrior zit. RIO DE JANEIRO De treinrover Ronald Biggs heeft woensdagavond in Rio de Ja neiro een feestje gegeven voor 100 vrienden Biggs, die er zeer gezond uitzag, zei zich „super fantastico" te voelen op de 20e verjaardag van zijn ont snapping uit de Britse gevan genis. „Ik geloof dat ik kan zeggen dat ik thuisgekomen ben", schreeuwde Biggs boven het lawaai van Britse Punk Rock uit in zijn huis op een heuvel die uitziet over Rio de Janeiro. De 55-jarige Biggs liet zich fo tograferen naast opsporingsbil jetten van de politie, waarop hij staat afgebeeld als de jonge man die werd gezocht voor het beroven in 1963 van een post trein met bestemming Londen. Biggs en 14 medeplichtigen ontkwamen met ongeveer 25 miljoen gulden. Hoewel de overval de geschiedenis inging als „De Grote Treinroof", wer den alle 15 deelnemers gegre pen. Biggs kreeg, nadat hij in 1964 was gepakt, 30 jaar ge vangenisstraf. Ruim een jaar later wist hij echter te ont snappen uit de Wandsworth- -gevangenis en vluchtte ver volgens naar België, Frank rijk, Australië, Venezuela, Pa nama en Argentinië. In 1970 vestigde hij zich in Brazilië. Ronald Biggs (rechts), die in Rio de Janeiro een feestje gaf omdat het precies twintig jaar waS geleden dat hij uit de Britse gevangenis wist te ontsnappen, speelt „politie-agentje" met een vriend die hem tot groot vermaak van de aanwezigen lijkt te arresteren. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1028) Toen dikke Bulbac de volgende ochtend de cel weer binnenkwam, trof hij daar een smid- je Verholen aan, die hem vrolijk toeriep: „Jonge jonge, wat heb ik lekker geslapen! Mijn rechter been is er helemaal van opgeknapt. Bulbac! Kijk maar, Ik kan er weer lekker mee strekken en buigen!" - „Dan kan ik het mooi weer in de voetboei leggen", gromde Bulbac. „Afspraak is tenslotte afspraak. Vandaag is dan het linker been aan de beurt voor een dagje vrij" - De for se kerel bukte zich en tastte rond naar de zware ring. die om smldje Verholens rechterenkel moest. Maar voorlopig tastte hij tevergeefs en daarom gromde hij nors: „Waar is dat salle- manderse ding? Of is dat weer een van jouw kapitalistische gebbetjes?" - „Foei Bulbac, hoe durf je?" zei de smid kwasi-verontwaardlgd. „Ik ben van oordeel, dat ook zo'n eenvoudige sta len voetboei best aangepast kan worden aan de glorierijke ideeën van jullie revolutie. Ik zou er dus echt geen misbruik van durven te maken!" - „Applaus!" zei de dikke Bulbac bewonderend. „Het is ja net of ik de politieke commissaris hoor praten. Die wil ook altijd alles aanpassen. Nou, kom op met die ring. Waar is-ie?" - „Hier!" lachte de smid en hij haalde het harde voorwerp met een bliksemsnelle beweging on der zijn schamele deken vandaan. En waar de ring toen terecht kwam is op het plaatje duide lijk te zien. CLANK zei de ring, dikke Bulbac zei AU en zag sterretjes, om vervolgens met een pijnlijke zucht in elkaar te zakken. Nu was de rest maar een klein kunstje. Smidje Verholen maakte zich meester van 's mans sleutelbos en zo duurde het niet lang of de rollen waren om gekeerd. Dikke Bulbac lag nu bewusteloos op de schamele brits, met een prop in de mond en een vooortdurepd groter wordende buil midden op de schedel. „Zie zo, Johannes Jacobus", grinnikte de smid. „En nu snel er vandoor. Voorlopig ben je vrij man..." LONDEN De politie van Liverpool heeft in verband met het voetbalschandaal in het Heizelstadion tot nu toe 23 Britten gear resteerd. Zij zijn al weer vrijgelaten, omdat wegens gebrek aan bewiis geen enkele verdachte in staat van beschuldiging kon worden gesteld. Zes van de vijftien voetbalsupporters, van wie eind juni op verzoek van de politie door de Britse media foto's werden gepubliceerd, zijn nog steeds niet geïdentificeerd. Het Europese Parlement heeft gisteren in Luxemburg een reso lutie aangenomen van de Nederlandse liberaal Jessie Larive- Groenendaal, waarin wordt aanbevolen een Europese richtlijn op te stellen ter voorkoming van het voetbalgeweld. Hoewel het Europarlement met 118 voor. 33 tegen, bij 46 onthoudingen de resolutie heeft aangenomen, is het nog maar de vraag of het in derdaad tot richtlijnen komt. De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de EG, dat de richtlijnen moet opstellen vroeg zich tijdens het debat van gisteren af of ze wel bevoegd is om een richtlijn ter voorkoming van voetbalgebweld op te stellen. Verontrustende groei van Duitse Volksunie (Van onze correspondent Ge rard Kessels) BONN De Nationaldemok- ratische Partei Deutschlands (NPD) is niet langer het be langrijkste verzamelbekken van rechtsradicalen in de bondsrepubliek. De NPD, die in de jaren zestig onder aan voering van Adolf von Thad- den korte tijd furore maakte, is inmiddels overvleugeld door de Duitse Volksunie (DVU). De groei van de Duitse Volk sunie geeft volgens de minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Beieren. Karl Hil- lermeier, „Aanleiding tot zorg". De partij die in 1971 door uit gever Gerhard Frey uit Mün- chen werd gesticht telt inmid dels rond 12.000 leden in de bondsrepubliek. Daarmee heeft de DVU de NDP ver achter zich gelaten. De NDP heeft nog slechts 6.000 leden. In de jaren zestig wist de NPD bij een aantal deelstaatverkie zingen de vijf procentsdrempel te overschrijden. Sindsdien is het echter gestadig bergaf waarts gegaan en is de recht- sextreme partij tot een onbe duidende splinter gereduceerd. In tegenstelling tot de NPD neemt de DVU niet aan ver kiezingen deel. Via actie- en werkgroepen probeert de par tij nieuwe aanhang te recrute- ren. Zo heeft de DVU volgens Hillermeier de „Bond voor Le ven en Milieu" in het leven geroepen, die de strijd aan bindt tegen zowel de abortus als het afsterven van de Duitse Geheel in beslag genomen als de vakantieganger eenmaal is door zijn nieuwe omgeving heeft hij mi ne al weinig oog voor de reacties van de mensen in wk midden hij verkeert. Wie er naar luistert, kan ovtrg zichzelf heel wat wijzer worden. In Italië zijn we gre weg in drie groepen te verdelen: in zonaan bidders, c\ tuurminnaars of pelgrims. Derde aflevering van oi serie over Nederlandse vakantiegangers in het bul land. ind PdOÜAHÊ ROME Nederlandse toe risten in Italië: elk jaar zijn dat er een half miljoen, tien duizend meer. tienduizend minder. „De laatste jaren wat minder", zegt het Itali aanse Bureau voor Toerisme (ENIT). „Maar dat is over de hele linie zo. Dit seizoen verwachten we weer een stijging tot boven de half miljoen. De Nederlanders blijven gemiddeld zeven da gen, iets langer dan bijvoor beeld de Fransen. Maar dat heeft ook met de afstand te maken De ENIT is helaas nog niet zodanig bewerktuigd (ge computeriseerd) dat met een druk op de toets onderscheid kan worden gemaakt tussen Nederlanders die in groeps verband of op eigen houtje komen, met de bus, eigen vervoer, met de fiets of met het vliegtuig. Toch kan met zekerheid worden gesteld dat zij die de geborgenheid van een reisgezelschap wil len en zij die met eigen ver voermiddel willen toeren, elkaar in aantal niet ver ont lopen. De liefhebbers van een weekje Rome-inclusief-paus. de pelgrims en/of cultuurbe- hoeftigen, nemen bus of vliegtuig. In de zomer zijn de „Einzelgënger" in de meerderheid. En in de stra ten van Rome zijn deze maanden de hei-gele num merborden en NL-tekens dan ook geen rariteit. „Ontzettend" veel Nederlan ders gaan zomers naar de Italiaanse goudkust, die hon derd km strand tussen Ra venna en Pesaro. aan de Adriatische Zee: de „lidi" badplaatsenvan Ravenna. Rimini, RiccioneCattolica en Pesaro. De meeste hotels ademen een huis-en-haard sfeer en zijn redelijk ge prijsd. Bovendien lijkt hier het strand het meest op dat van Egmond aan Zee of Scheveningen. Die Neder landers zijn de trouwste toe risten. Een hotelhouder van Marina di Ravenna vertelde Hollanders, daar kun je van op aan. Die komen elk jaar terug. Hier, ik zal u brieven laten zien van uw landgeno ten die me al in januari schrijven om dezelfde kamer te reserveren als het vorig jaar. Gewone, rustige men sen, met wie we nooit pro blemen hebben". Veel Nederlanders die habi tués zijn geworden van dit soort „gezellig?" familieho tels, hebben hechte banden gesmeed met Italiaanse me degasten. Een Romeinse taxichauffeur gaat elk jaar op vakantie naar iï/cc/oiK en ontmoet daar telkens df zelfde echtpaar („Hij wetL bij de spoorwegen") i" Maastricht „Dat zijn or, i beste vrienden gewordl Zij zijn al bij mij in Rot geweest, en w'ij zijn al Maastricht gereden. Elk j\ zien ze elkaar in het ha van Riccione" [50c jde Zelfverzekerd Nederlanders in Rome, rence. Venetië: ze blijv fier overeind in de toeriL sche „horden", die sfraiL en pleinen bevolken. |en* haalt hen er zo uit: blohe„ lichte gelaatskleur, slank. zelf verzeke nieuwsgierig, voorzien vL*en een betrouwbare reisgids rer praktisch altijd in g&Ln, schap. Dat is het „signa?^ ment" van de Nederlanö,oe: toerist. De pelgrim, de toerist c.u^ zich slechts St.-Petrus ^ou zijn opvolgers in Rome ^er reisdoel heeft gesteld, ondtn„ scheidt zich van de ande»^ toeristen door zijn zich tb, vrees zijn groep en tourii car uit het oog te verliezk en in het heidense Romet verdwalen. Op of rond 1 St.-Pietersplein zijn dan t de aandoenlijkste taferel^ te aanschouwen, van het r zen in groepsverband, bussen uit Roermond, Vot burg of Deventer voornamelijk oudere me1 sen af. f E Italianen, die zelf toch o heel wat bestaansreden vines den in de aanwezigheid v/our de paus. bekijken deze genaardige pelgrim-toerist^, uit het noorden (en ui te30- aard niet alleen uit ons lariD\ r met verbaasde maar altfl3 eerbiedige spot. ^a) Over het criminele gedn (in actieve en passieve zil van de Nederlandse toerii ten in Italië laat het consfafo laat in Rome een optimif tisch geluid horen. „De laatUl ste tijd is het aantal vali aangiften door Nederlanden die voorgeven bestolen ija; zijn en zo de verzekerirt v willen benadelen vermin derd. We hebben hier ntje wel te maken met Nederlak^l ders die gevangen zitteh& voornamelijk vanwege o et handel in drugs. frt« Tenslotte nog een wijze ra&i voor de Nederlanders: hut 0 tenlandse toeristen moet&bi in Italië wellicht iets meiol opletten dan elders. MaPe deze voorzichtigheid mij© toch nooit zover gaan dat di.Vi hen ervan weerhoudt „gtdt woon toerist te zijn. Want I Italië daar niet te fraai, interessant etcetera voorris* CEES MANDER Vertrek maandag 12 aug. a.s. Een bezoek aan Berlijn is een unieke belevenis. Op onze 4-daagse touringcarreis bezoeken we zowel West- als Oost-Ber)ijn. Voor wie deze stad nog niet eerder bezocht is deze kennismaking beslist een belevenis. In West-Berlijn verblijven wij in het bijzonder fraai gelegen en comfortabele hotel Igel. Alle kamers hebben douche en toilet. Het programma biedt de eerste dag in West-Ber lijn een algemene sightseeingtour onder leiding van een gids, waarbij o.a. worden bezocht de Potsdammerplatz, het monument Plötzensee, de Kurfürstendamm en de Brandenburger Tor. De middag is men vrij voor museumbezoek of win kelen. 's Avonds desgewenst bezoek aan het uit gaanscentrum „Kurfürstendamm". De tweede dag gaan we via ..Checkpoint Charlie" door de muur naar Oost-Berlijn en bezoeken o.a. de dij boeking dienen van elke deelnemer de gegevens van het geldige paspoort te worden verstrekt. Brandenburger Tor, Alexanderplatz en het Trep-Ï^j tow Monument Er wordt weer overnacht in West-Berlijn. Ls Op de laatste dag wordt de te- p rugreis aanvaard. Deze inte- m aap Jj ressante en leerzame reis kost T per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en half pension (=3x diner, vf/ logies en ontbijt). Met inbegrip echter van de \S lunch in Oost-Berlijn. Er zijn een drietal 1- y persoonskamers beschikbaar waarvoor een toeslag verschuldigd is van 40.-. Inlichtingen en boekingen telefo nisch onder nummer 070-190882 (maandag t/m vrijdag van 9-16 uur), ol persoonlijk in onze vestiging aan de Spuistraat 71 /hoek Spui te Den Haag POSTBUS 16050 2500 AA DEN HAAG TEL 070-190882

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4