Het einde van de Oostenrijkse wijn mens ^,Zo n arrestatie ^tan iedereen in Afrika overkomen" dagjes ;euringsdienst overspoeld met vragen Onenigheid over toekomst BB'ers PvdA wil opheldering over gestolen stukken Nijmeegse vierdaagse telt 23.000 deelnemers OOSTENRIJK INNTAL-TIROL 'SIJTHOFE De boer op Dagboek van een Binnenland Eeidoe Sou/iant VRIJDAG 12 JUU 1985 PAGINA 3 d-directeur rika Instituut ijgt 2,5 jaar fTTERDAM De Rotterdamse htbank heeft gisteren de voor- lige directeur van het Afrika tituut in Rotterdam, L.J. van H. 2,5 jaar gevangenisstraf veroor- •ld. De rechtbank achtte oplich- g en poging tot oplichting van •zekeringsmaatschappijen met t a jenaamd gestolen Afrikaanse jjst bewezen. De rechtbank leg- aar djyan H. een zwaardere straf op de de twee jaar die de officier eleid» justitie had geëist, omdat er zijn l|aar voor herhaling bestaat en bben °°gPunt ken f' i toer ijn i normhandha- Ansichtkaart na 21 jaar bezorgd ROTTERDAM Een ansicht kaart wet de filmster Conny Fro- boess is 21 jaar na verzending door de PTT onlangs in Rotterdam be zorgd. De ontvanger van de in ja nuari 1964 verzonden kaart moet echter 75 cent strafport betalen, omdat de kaart slechts met 5 cent gefrankeerd is (twee maal 2 cent, e-e-n maal 1 cent). De kaart is des tijds verzonden door de grootou ders van mevrouw Spek uit Pa pend recht. Mevrouw Spek zei gis teren desgevraagd dat zij destijds een fan was van de afgebeelde filmster. Zij heeft de PTT inmid dels schriftelijk om opheldering Van der Reijden wil minder bezuinigen in volgend kabinet DEN HAAG Staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) wil alleen in een volgend kabinet zitting nemen als hij niet meer zo drastisch op de gezondheidszorg hoeft te bezuinigen. Hij wil an ieder geval een half miljard gulden tot zijn beschikking hebben ter verbetering van de gehandicaptenzorg, het ouderenbeleid, de gezinsverzorging, het kruis werk en de wijkverpleging. De bewindsman heeft dit gezegd in een interview met het Brabants Dag blad. Verder zegt Van der Reijden er de voorkeur aan te geven, in een nieuwe regeringscombinatie minister van volksgezondheid te worden. Vorig jaar liet de staatssecretaris weten dat hij er niets voor voelde in een volgend kabinet terug te keren. Later kwam hij op dit besluit terug. ROOKVRIJE TAFELTJES UTRECHT Sinds giste- ren zijn in alle 85 stations restauraties in Nederland tafeltjes gereserveerd voor niet-rokers. De tafeltjes zijn herkenbaar aan spe ciale bordjes. Volgens de spoorwegen volgen de res taurateurs hiermee de trend die NS al in 1977 in gang heeft gezet. In dat jaar besloot NS om even veel zitplaatsen voor ro kers als niet-rokers te re serveren. Sinds 1981 heb ben de niet-rokers twee maal zoveel zitplaatsen als de rokers. Vijf jaar en tbr voor ontvoering DEN BOSCH De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren de 33-jari- ge R.F. uit Eindhoven veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf plus tbr. De man wordt beschouwd als de hoofddader van de ontvoering en verkrachting van een 23-jarige Eind- hovense vorig jaar september. De drie medeplichtigen werden eerder dit jaar veroordeeld tot anderhalf, twee, en drie jaar. De Eindhovenaar ontmoette het slachtoffer in een dancing. Toen zij weigerde met hem te dansen werd hij zo kwaad dat hij haar aan de haren naar buiten sleep te. In zijn flat werd zij sexueel mis bruikt. Het vonnis is conform de eis van de officier van justitie. rendi it, da! 5N HAAG De Keu- igsdienst van Waren in ardeitterdam wordt over- )rssepomd met telefoontjes had P verontruste mensen eenj Oostenrijkse wijn in kan#s hebben. Volgens de aststPringsdienst is de wijn atievprdoor anti-vries is ge- van>ngd van het merk euzritter 1983, Sankt jorgener Auslese, Oster- ch Burgenland, die is "botteld bij Andreas Os- n v| Weinkellerei in Ko- 1 XjJim. Bovendien staat op 'f etiket het nummer rd ^J>35-1. Alleen wijn met 'inse :e SeSevens °P het eti- is volgens de keu ringsdienst verdacht. Mensen die een halve fles of meer van deze wijn hebben gedronken, wordt aangeraden hun arts te raadplegen voor een bloe donderzoek. Uit een gisteren gehouden lan delijk onderzoek door de keu ringsdiensten is gebleken dat zich in Nederland wijn be vindt met diethyleenglycol in hoeveelheden tot tien gram per liter. De keuringsdienst onderzoekt momenteel nog een ander monster Oostenrijk se wijn, die mogelijk afkomstig is uit een partij waardoor het anti-vriesmiddel is gemengd. Het onderzoek zal pas begin volgende week zijn afgerond. De aangemengde wijnen zijn meestal in supermarkten ge kocht. De meeste grootwinkel bedrijven waaronder de Ne derlandse vestigingen van het Westduitse levensmiddelen- concern Aldi en Dirk van den Broek/Digros, die Oostenrijkse wijn verkochten, hebben de voorraden uit voorzorg uit de winkels weggehaald. De vere niging van Wijnhandelaren had gisteren nog glashard ge zegd dat er in Nederland waarschijnlijk geen vergiftigde wijn te koop zou zijn. In West-Duitsland is inmiddels alle Oostenrijkse wijn uit de winkels verdwenen. Er zijn meer dan een miljoen flessen in beslag genomen. In sommi ge daarvan zat tien gram van 1 Anti Apartheidsbeweging Nederland heeft gisferen met een demonstratie voor de Zuid-Afri- :n dfcnse ambassade in Den Haag scherp geprotesteerd tegen de arrestatie van Klaas de Jonge en oepjleen Passtoors. In een petitie zal bij minister Van der Broek van buitenlandse zaken worden ich jigedrongen op diplomatieke stappen tegen Zuid-Afrika. sbbe -;;X-COLLEGA KLAAS DE JONGE: erke j—m «S 3AAG „Wat de derlander Klaas de ïge in Zuid-Afrika is Bretprkomen, overkomt tal aartn naamloze zwarte lidafrikanen al sinds 11 b^ir en dag. Alleen al het [JJ^^aien van muziek van ■den zwarte pop-ster Steve rlandmder kan aanleiding >st-Eii om zonder vorm van Dces te worden vastge- uden". Dat zegt de uit temrjid-Afrika afkomstige aarfrnie February, weten- ist tdiappelijk medewerker landp het Afrika Studiecen- im van de Leidse uni- rsiteit, en ex-collega n De Jonge- i«mp igens February, die in 1963 J2 wijk nam uit Zuid-Afrika, 13 het niet opzienbarend dat wapende agenten ambassa- 15 I binnendringen. „Ik geloof (t dat hieruit blijkt dat het 14 ivind in Zuid-Afrika de laat- 12 tijd harder optreedt. Ze 2i eft zich altijd al van derge- 19 te praktijken bediend". Het jge positieve aan de arresta- 13 van zijn vriend en ex-colle- J® De Jonge is volgens Febru ary het feit, dat de hele Neder landse bevolking nu bekend is 'met het bestaan van de anti democratische wetgeving in Zuid-Afrika. „Het is te hopen dat Nederland haar struisvo gel-politiek ten aanzien van het apartheidsbewind nu ein delijk opgeeft". Volgens Fe bruary is het niet van belang te gissen naar de mogelijke misdaden" van De Jonge en Passtoors. Afrika Studiecentrum Klaas de Jonge werd op 5 sep tember 1937 in Groningen ge boren. Van 1962 tot 1967 stu deerde sociologie en culturele antropologie aan de universi teit van (Amsterdam. Van 1967 tot 1980 was hij wetenschappe lijk medewerker van het Afri ka Studiecentrum in Leiden. In die periode werkte hij mee aan de volkstelling in het Oostafrikaanse Tanzania, waarover hij ook publiceerde. In het Westafrikaanse Senegal deed hij onderzoek naar de migratie van de plattelandsbe volking van de stad. In 1980 trad hij in dienst van het ministerie van Onderwijs van Mozambique. Later werd hij docent aan een middelbare school in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Van daaruit vertrok hij eind juni naar het Afrikaanse thuisland Bophu- tatswana om te solliciteren aan de platselijke universiteit. Rond die tijd werd hij in Jo hannesburg aangehouden. Kort daarvoor heeft De Jonge nog contact gehad met de di recteur van het Afrika Studie centrum in Leiden, G.W.Grootenhuis, voor een aanbevelingsbrief bij zijn solli citatie. Ook Grootenhuis, gis termiddag een van de demon stranten bij de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag, is niet verbaasd over de aanhouding van De Jonge. „Zoiets kan je van dat bewind verwachten. Zuid-Afrika heeft lak aan het internationale recht, en valt haar buurlanden gewapender hand binnen wanneer dat haar uitkomt Dus waarom ook geen ambassades", aldus Grootenhuis. Volgens Groot enhuis zou het terugtrekken van de Nederlandse ambassa deur uit Pretoria, een „ade quate stap" zijn om het bewind in Zuid-Afrika onder druk te zétten. De familie van Klaas de Jonge wil geen commentaar geven uit angst de Situatie voor hem nog slechter te maken. -^HOOWMAMA, u BENT" de ewice muouvjop oe hele K yee.BLC 0)6" DRAtefrpE Ook gif gevonden in Italiaanse wijn MUNCHEN In uit Italië ingevoerde kwaliteitswijn heb ben de autoriteiten in Beieren een giftige stof aangetroffen. Een hoofdambtenaar in München verklaarde dat de vondst gedaan is in een partij mousserende wijn van het merk Mus- cato-Spumanti. De aangetroffen stof is jodium-azijnzuur, die lijkt op broom-azijnzuur, dat brouwers in Beieren enige tijd geleden hebben gebruikt om de houdbaarheid van bier te verlengen. Die praktijken leidden destijds tot een bierschan daal. het anti-vriesmiddel, een hoe veelheid die dodelijk kan zijn. De Bondsrepubliek is goed voor 75 procent van de Oos tenrijkse wijnexport. De land- bouwfunctionaris van het Bur genland zei te vrezen dat het gevaar bestaat dat de Bondsre publiek als markt geheel uit valt. Ook de Oostenrijkse mi nister van landbouw liet zich in dergelijke zin uit. Er zijn reeds grote bestellingen gean nuleerd. Ook in Zwitserland is inmiddels een onderzoek naar de Oostenrijkse wijnen gestart. De officier van justitie in het district waar de wijn vandaan komt heeft tegen zes wijnhan delaren strafvervolging inge steld. De mogelijkheid bestaat echter, dat de aanmenging pas bij het bottelen van de wijn in West-Duitsland heeft plaatsge vonden. De Oostenrijkse kan selier Fred Sinowatz heeft vandaag de Westduitse bonds kanselier Helmut Kohl per soonlijk gegarandeerd dat ie dere fles wijn die de grens overgaat in orde is. De erevoorzitter van de West duitse vereniging van wijn bouwers is door de keurings dienst voor levensmiddelen en wijnen aangeklaagd wegens bedrog en overtreding van de wijnwet. Hij heeft kristalsui ker gebruikt om van wijn van mindere kwaliteit, kwaliteits wijn te maken. Ook verwijt de keuringsdienst hem dat hij ge knoeid heeft met waarmerkze- DEN HAAG Staatsse- creatris Van Amelsfoort van binnenlandse zaken en de Centrale van Over heidspersoneel zijn het oneens over de manier waarop de BB (Bescher ming Burgerbevolking) moet worden opgeheven. Van Amelsfoort wil het advies van de commissie- Albeda volledig uitvoe ren, de vakcentrale vindt dat daarmee de belangen van het personeel niet ge noeg zijn gewaarborgd. De BB verdwijnt op een nog nader te bepalen datum, moge lijk volgend jaar. De taken worden overgenomen door an dere diensten als brandweer en Rode Kruis. De vakcentrale heeft voor het personeel van de BB behoud van rang, salaris en vooruitzichten geëist. Vol gens de commissie-Albeda be perkt een dergelijke eis de mo gelijkheden tot herplaatsing bij andere diensten dermate, dat die niet meer redelijk ge noemd kan worden. Boven dien verwijt de commissie de vakcentrale in een veel te laat stadium van de onderhande ling met dit voorstel te zijn ge komen. De vakcentrale had de commissie om een advies ge vraagd, na eerdere onenigheid met de staatssecretaris. (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG De PvdA wil dat het kabinet opening van zaken geeft over de corres pondentie met zowel de com missarissen van de' koningin Van Agt (Noord-Brabant) en Kremers (Limburg) over vestiging van kerncentrales in Moerdijk en Borssele, als over de aan Hoogovens geda ne toezeggingen door het rijk bij eventuele sluiting van de aluminiumfabriek Aldel in Delfzijl. De PvdA'er Van der Doef zegt dit naar aanleiding van de nieuwe onthullingen van geheime afspraken van het kabinet met Hoogovens, moedermaatschappij van Al- del. Die zijn in de openbaar heid gebracht door de actie groep „De wraak van jonk heer mr. De Brauw" na de diefstaf eind juni van een reeks stukken uit het depar tement van economische za ken. Blaren prikken behoort tot de randverschijnselen van alle wan deltochten over grote afstand. Bij de Apeldoornse wandelvier daagse moesten zich ook gisteren enkele tientallen mensen aan hun pijnlijke voeten laten behandelen. Vanmorgen vertrokken de 1900 deelnemers voor het laatste deel van het traject. NIJMEGEN Ruim 23.000 wandelaars uit totaal 32 landen hebben zich ingeschreven voor de 69ste Vierdaagse van Nijme gen, die volgende week dinsdag van start gaat. Zuid-Korea is voor het eerste vertegenwoordigd met 17 wandelaars en boven dien lopen voor het eerst Vietnamese bootvluchtelingen mee, zo heeft de organisatie bekendgemaakt. Dit jaar zijn er duizend deelnemers méér dan in 1984. Het aantal militairen dat aan de vierdaagse meedoet is onveranderd 7.000. De oudste deelnemer is 87, omdat de 90-jarige J. Roep uit Amsterdam, die vorig jaar moest uitvallen, zich heeft afgemeld. (ADVERTENTIE) 10-daagse luxe touringcarreis naar Vertrek dinsdag 30 juli en 13 augustus a.s. Ongeveer 20 km ten noordoosten van Innsbruck ligt omgeven door prachtige wouden aan de voet van het Karwendelgebergte het rustige vakantiedorp TERFENS- VOMBACH Het gezellige familiehotel Waldhot aldaar was reeds enige jaren zowel in de winter als in de zomer onze vaste verblijfplaats en geniet als zodanig bekendheid bij vele deelnemers aan onze reizen Wij hebben dit seizoen deze bestemming wederom ge kozen door de fraaie omgeving, alsmede doordat het hotel beschikt over een zwembad met ligweide. waar het bij mooi weer goed toeven is Deze 10-daagse reis kenmerkt zich door een groot aan tal (bij de reissom inbegrepen) excursies, n I een 3-tal dagexcursies resp naar Salzburg, de Knmmlwatervallen en Vipiteno in Italië, alsmede een 3-tal halve dag ex cursies naar Rattenberg. Achensee en Innsbruck. 595.- De reis wo'dt, heen- en terug in 2 dagen, met nachting onderweg gemaakt De prijs voor deze bijzondere vakantiereis bedraagt per persoon op basis van halfpension 9x logies. bi|t en diner afscheidsdiner) en een 2-persoonskamer met douche en toilet Er is een 3-tal i-persoonskamers beschikbaar, waar voor de toeslag 7* - bedraagt De gecombineerde reisverzekering kost 25- per persoon 5 - poliskosten Annuleringsverzekering 3 1/2% van de retsaom ƒ6- poliskosten. Inlichtingen en boekingen: telefonisch onder no 070-190882 (van maandag t/m vrijdag van 9 tot 16 uur) of persoonlijk in onze vestiging Spui straat 71. Den Haag (op de hoek van het Spui). POSTBUS 16050 2S00AA DEN HAAG TEL 070-190882 In het voetspoor van hon derdduizenden landgeno ten trekt een van onze ver slaggevers er gedurende de vakantietijd in eigen land op uit om een zeer per soonlijke impressie te ge ven van zomerse evene menten vol vakantiever tier. Gisteren ging dagjes mens Leo Thüring de boer op. Ook wellicht een pri ma vakantie-idee voor u? Ga eens met de hele fami lie de boer op. De Stich ting Public Relations Land- en Tuinbouw, post bus 91430, 2509 EA Den Haag, tel. 070-474541, zendt u graag gratis een brochu re met adressen van boe renbedrijven in heel Ne derland, waar u van harte welkom bent Aan zo'n be zoek zijn meestal geen kosten verbonden. Aan de ingang van een erf tussen de bollenvelden in Lisse, waar Swiebertje en Stief been zich meteen thuis zouden voelen, staan geen borden met „Verboden toe gang" of „Wacht u voor de hond". Dat is ook nergens voor nodig, want To en Wil lem Heemskerk hebben geen geheimen en laten vreemdelingen met alle soorten van genoegen delen in hun agrarisch leefpa troon. Met name To kan van pottekijkers voorlopig niet genoeg krijgen. In het voor jaar heeft ze nog twintig schoolklassen over de vloer gehad, die uitgebreid door haar werden voorgelicht over het wel en wee van de veestapel, waar haar Willem en zijn jongere broer Kees hun handen vol aan hebben. Voor hen begint elke dag om kwart voor zes. Daar komt geen wekker aan te pas. Meer lust tot slapen hebben ze domweg niet in voorraad. Kwart voor zes doen ze hun ogen open en stappen ze fluitend in de overall. Daar mist nooit één seconde aan. Ook niet tijdens hun schaar se vakanties. Als ze rond zeven uur 's a- vonds definitief op huis aan gaan de eerlijkheid ge biedt te zeggen, dat Willem dan al tussen de bedrijven door op de driezitsbank een uiltje heeft geknapt; wat z'n goed recht is, want daar is hij de oudste voor hebben ze in eendrachtige samen werking 1500 liter volle melk ontfutseld aan de 65 koeien, die niet gespeend zijn van enig wantrouwen ten opzichte van de automa tische gauwdieven, die hen tweemaal daags klem zetten en vervolgens behoorlijk wat lichter maken. Maar een protest is tot nog toe niet over hun lippen gekomen. De pest is namelijk dat ze als runderen geen enkel weer woord hebben en vanwege de aan hen toebedichte stomheid met zich laten sol len totdat de dood op het abattoir erop volgt. Dat geldt trouwens ook voor de schapen, die zojuist hun wollen twinsets hebben uit getrokken en rillend in hun blootje door de wei sjokken. Het is geen gezicht. Maar toch werpt een ram vanuit een belendend perceel koortsige blikkeh van be geerte naar zijn ontluisterde harem. „Hij bokt de laatste dagen", waarschuwt To. ,je moet daarom maar niet te dicht bij hem komen. Voor dat je er erg in hebt geeft-ie je een lel, waar je niet van terug hebt". Ik kijk naar het dier, dat verongelijkt zijn hoofd vol mooie plannen afwendt en denk: sorry, het is sneu voor je. maar je zult met je avan ces tegenover de ooien toch echt tot 1 oktober moeten wachten. Uiteraard is die wijsheid niet van mijzelf. Wat weet ik als bewoner van een flat drie hoog immers van het driftle ven van een ram? Nee, deze dienstregeling die exact het liefdeleven van de kudde schapen regelt, is samenge steld door Willem en Kees, die er niets voor voelen op een bar koude winterdag te worden gewekt door een klaaglijk blatend schaap, dat op het punt staat moeder te worden. Daarom gooien ze het hek pas op 1 oktober open, waardoor ze zeker zijn van een redelijk ongestoorde nachtrust tot begin maart ..Ons eerste lam kwam dit jaar trouwens al op 22 febru ari", herinnert Willem zich nu, „ik weet dat zo precies, omdat de dag tevoren de Elfstedentocht was verre den. Die heb ik tussen het melken door op de televisie gevolgd. Dat was merakels mooi". Nu pas zie ik de wandtegel schuin naast zijn blijmoedig hoofd. De tekst erop luidt: „Wie zijn vrouw heeft mee genomen, is nooit te laat thuisgekomen Het is wederom een waar heid als een koe. Maar aan Willem en To is hij niet be steed. Hun levensritme, dat bepaald wordt door de bees ten, sluit elk verlangen tot nachtbraken bij voorbaat uit. Het kan eens een avond elf uur worden. Maar dan is er al sprake van een latertje. Meestal wordt het licht in de mooie kapier om kwart over tien al gedoofd. Omdat Willem en Kees ei kaars reserve zijn, hebben ze wel om de twee weken een vrij weekend. Wat ze be schouwen als een weldaad. Willem staat dan om zes uur op en gaat wat knutselen in de stal. Hij heeft nooit voor timmerman geleerd, maar even zo goed heeft hij alle uitbreidingen op het erf voor zijn eigen rekening ge nomen. Over vrije tijd gesproken. Heeft To al verteld, dat ze drie jaar geleden met Wil lem naar Amerika is ge weest? Hun oudste zoon, het studiehoofd van de familie, die zich aan de Landbouw hogeschool in Wageningen bekwaamt in de voedsel- technologie en de bedrijfs kunde, heeft toen op de boerderij gepast Daarom konden ze ook weg. En re ken erop, dat ze genoten hebben. To vond het alleen merkwaardig, dat overal waar ze kwamen haar naam op allerlei borden stond. Ze kon bij wijze van spreken haar achterste niet keren, ot ze las alweer: To San Fran cisco. To Sacramento. To Los Angeles. To is zeker een po pulaire naam in Amerika, heeft ze lang gedacht. Totdat iemand vertelde, wat het in werkelijkheid betekent Toen was het gelijk lachen geblazen. Foei, foei. Toch waren To en Willem blij, dat ze na die reis weer in de vertrouwde cadans verder konden leven. Met de duivende ganzen, de scha pen, de fokstier en de koei en, die traag hun groene rijk van 26 bunders kaal grazen. „Weet u wat onze rijkdom is?", vraagt ze, „Als je de uren gaat tellen, die wij moeten werken, wordt er door ons maar een schijntje verdiend. Maar dat moet je ook niet doen als boer. Je moet niet tellen. Je moet denken: mijn kapitaal is mijn vrijheid. Er is niemand, die ons de les kan lezen; nie mand, 'die kan bepalen, hoe wij onze dag moeten vul len „Ik stond vanmorgen achter de schuur en zag de zon bo ven het weiland opkomen. Ik zag ook een kievit, die in duikvlucht op haar nest landde. Toen dacht ik: de mensen in de stad zien dat nu niet". „Kijk, dat is onze rijkdom". PS LEO THURING In het Dagboek, dat aandacht be steedde aan het natuurreservaat De Weerribben, is in het telefoon nummer van botenverhuurder Bene Jongsehaap een fout geslo pen. Het jl 214 of 527. Schoolkinderen zijn altijd welkom bij boerin To.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3