Franciscanen in T s jechoslo wald je slaan alarm HTTïïTi /TAFEL Eens weg, nooit meer terug kerk wereld Na veertig jaar weer religieus congres in China £ddóe6oma/it Gevaarlijk E en onverantwoord Ë1 lgsd weer Warm ACHTERGROND £cidócSomant vrijdag 12 juli 1985 pagi Maristenpater werd 106 jaar Dat bekleders van een geestelijk ambt de meeste kans hebben zeer oud te worden, zoals een Duitse studie lijkt te hebben aangetoond, wordt weer eens bevestigd door de maristenpater Constantin Augustin Chauve, die vorige maand op de geze gende leeftijd van 106 jaar in de Amerikaanse staat Louisiana is overleden en net niet meer is toegekomen aan zijn 84ste jaar als priester. Chauve werd op 17 december 1878 in Lyon geboren, legde zijn gelofte af bij de Societas Mariae in 1900 en werd priester gewijd in 1902. Na aanvankelijk als hoogleraar te heboen gewerkt verwierf hij tijdens de Eerste Wereldoor log grote bekendheid als brancardier. Hij vierde de eucharis tie in talrijke loopgraven. Zaligverklaringen Pius IX en „Don Giovanni" De zaligverklaring van paus Pius IX en de Spanjaard Miguel Manara Vicentelo de Leca y Colona, die model stond voor de hoofdfiguur uit de opera „Don Giovanni" van Mozart, is dich terbij gekomen, nu net Vaticaan hun in een decreet „heldhaf tige deugden" heeft toegeschreven. Vicentelo werd 3 maart 1627 in Sevilla geboren en stierf in dezelfde stad in mei 1679. In zijn jeugd stond hij bekend als een verwoed vrouwenjager, maar hij kwam tot inkeer toen zijn laatste grote liefde stierf. Hij nam zijn intrek in een klooster van de ongeschoeide kar melieten en leidde verder een leven van gebed en boetedoe ning. Paus Pius IX leidde de RK Kerk van 1846 tot 1878, het langste pontificaat in de geschiedenis. Zo is het volk: weinig beoordeelt het volgens de waarheid, veel volgens de ingeving van het ogenblik. „Als wordt gestreden voor de rechten van zwarten, waar om dan ook niet voor de een voudigste mensenrechten van de Franciscanen in Tsje- choslowakije Deze hartek- reet komt voor in een het land uitgesmokkelde brief, bestemd voor de ordebroe ders in het Westen. Aanlei ding is een nieuwe golf van huiszoekingen in Francis caanse leefgemeenschappen te Kosice, Poprad en Praag- -Kunratice. In Kosice zijn twee woningen die door Franciscanen wor den bewoond doorzocht, waarbij liturgische boeken en gewaden in beslag zijn geno men, terwijl broeder Bystrik Janik gevankelijk werd weg gevoerd. Ook in Poprad doorzocht de geheime politie twee woningen. In Praag- -Kunratice werd zelfs een negen man sterke politie macht ingezet, onder wie twee fotografen. Van 's mor gens vroeg tot in de middag duurde deze actie voort. In beslag genomen werden li turgische boeken, een beeld van Sint Franciscus, de or dekleren van de broeders en een doos met hosties. De leider van deze actie, ka pitein Zasada, bood de aan wezigen de hosties aan met de woorden :„Neem er toch wat van, ze smaken echt lek ker". Van de Franciscanen en de in beslag genomen voorwerpen werden kleuren foto's gemaakt. De broeders werden daarna twee uur lang op een politiebureau ver hoord en tenslotte heenge zonden. In hun brief zegt de Tsje- choslowaakse Franciscaanse orde dat dit al de tweede keer in twee jaar is dat de ge heime politie het de ordele den moeilijk maakt. Reeds 35 jaar duurt de strijd tegen de religieuze orden voort, nadat in 1950 alle kloosters werden geplunderd terwijl de broe ders en zusters in werkkam pen werden opgesloten of ge woon achter de tralies ver dwenen. Een orde mag offi cieel geen novicen opnemen. De Franciscanen vragen dringend om voorbede en om het indienen van protesten bij de Tsjechoslowaakse rege ring. Pauselijk gezant hekelt zelfmoord achtig geweld Libanon „Een spiraal van suïcidale geweld dadigheid". Met deze woorden he kelde de Franse kardinaal Roger Etchegaray giste ren de burgeroor log in Libanon na dat hij een bezoek van acht dagen aan het land had afgesloten. De kar dinaal bezocht Li banon als speciaal afgezant van de paus, die hem heeft uitgestuurd uit zorg voor zowel christenen als niet- christenen in Liba non. Hij voerde besprekingen met christelijke en isla mitische leiders. „Het is hoog tijd dat de solidariteit van de universele kerk met de chris tenen van Libanon verder wordt ont wikkeld". aldus kardinaal Etchega- iay vlak voor zijn terugkeer naar Rome. „Zonder die solidariteit kunnen de christe nen van dit land van een islam-lei- deze lange en dure der, de soenniti- beproeving niet sche moefti lang dragen". Op (rechtsgeleerde) de foto de kardi- sjeik Hasan Kha- naal in gezelschap led. Voor 't eerst in veertig jaar zal in China weer een reli gieus congres worden gehou den. Vanaf zondag aanstaan de tot en met 27 juli zullen in Nanking ongeveer 100 Ame rikaanse theologen, zendings mensen, evangelisten en le ken spreken met een even groot aantal vertegenwoordi gers van de Patriottische Kerk van China, waarin de protestanten van het land verenigd zijn. Het congres is georganiseerd door de Amerikaans-Chinese Onderwijsstichting en de Vereniging van Wereldwijde Samenwerking, waarbij het theologisch seminarie van Nanking als centraal punt fungeert. Het congresthema is :„Getuige van Christus zijn in China". Van Amerikaanse zijde wor den de congresgangers geleid door dr. Joseph B. Kennedy, voorzitter en oprichter van de Onderwijsstichting, terwijl van Chinese zijde bisschop K.H. Ting, de bekendste pro testantse leider van het land, als gastheer optreedt. Ook Jim Irwin, de vroegere ruim tevaarder en thans voorzitter van de evangelistenorganisa tie High Flight, neemt aan het congres deel. Onder de Chinese deelnemers zijn ver tegenwoordigers van de christelijke huisgemeenten, predikanten en docenten, terwijl Chinese musici nieu we geestelijke liederen van de Chinese christenen ten ge hore zullen brengen. Om mo gelijk een graantje mee te pikken van de enorme markt die China voor het buiten land voorstelt zullen zaken mensen uit het Amerikaanse gezelschap deelnemen aan studiedagen over zakendoen in en met China. Kritische jezuïet weg gepromoveerd De jezuïet Bartolomeo Sorge (55) gaat aan het eind van de maand weg als directeur van het Italiaanse theologische tijdschrift „Civilta Cattolica", dat door de Jezuïeten wordt uitgegeven. De Italiaanse provincie der jezuïeten heeft meegedeeld dat Sorge, die sinds 1973 bij het blad werkt, directeur wordt van het centrum voor sociale opvoeding in de Sici- liaanse stad Palermo. Dit centrum wordt door de orde der jezuïeten beheerd. Waar nemers menen dat de veran dering in de leiding van het blad samenhangt met kriti sche uitlatingen van Sorge over de Italiaanse katholieke kerk. Zo kritiseerde hij de kerk nog tijdens de conferen tie van Italiaanse katholie ken die in april in Loreto werd gehouden. Paus Johan nes Paulus II heeft een deel van deze conferentie bijge woond. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Ter Apel (buitengewo ne wijkgemeente De Kapel) L. Hoekstra, kandidaat te Loosdrecht; aangenomen naar Landsmeer, part time J. Doelman, kandidaat te Utrecht. Toegelaten tot evangelie bediening en beroepbaar: O.G. Haasnoot, Langstraat 4, 4423 AB in Schore; L. Hoekstra, Oud-Loos- derweg 5, 4273 LA in Hank; G. Muilwijk, Gramserweg 105, 3711 AV in Austerlitz. Gereformeerde Kerken Vrljge- Beroepen te Dronten P. Niemeyer, te Zuidwolde (Gr.). Gereformeerde Gemeenten Bedankt voor 's-Gravenhage-Z: R. Boogaard, te Leiden. Ratatouille met spiegeleieren en brood griesmeelpudding met vruchtensaus vegetarisch Nodig voor twee personen: ui, (knoflook), 2 lepels olie, 1 kleine aubergine en courgette, 1 paprika, 2 to maten, zout, peper, peterse lie, selderij, oregano 4 eieren, 15 g margarine, zout, peper: volkoren- of stokbrood naar behoefte; 4 dl melk, 36 g griesmeel, 30 g suiker, 100 g frambo zen, 100 g aardbeien, bas terdsuiker naar smaak. Fruit de kleingesneden ui, desgewenst met geperste knoflook, lichtbruin in de olie. Spoel de aubergine en courgette af en snijd ze onge schild in blokjes. Verdeel de van de pitten ontdane papri ka in reepjes. Bak de auber gine, courgette en paprika een paar minuten al om scheppende mee met de ui. Leg de tomaten vijf tellen in kokend water, ontvel ze en\ snijd ze in achten. Doe de to maten met zout en peper bij de gebakken groenten, sluit de pan en smoor de massa nog zo'n vijf minuten. Breng de ratatouille op smaak met zout en peper en schep er fijngeknipte peterselie, selde rij en oregano door. Verse oregano zullen de meesten van ons niet hebben, ge droogd uit een potje is deze kruiderij ook heel geurig. Bak per persoon een dubbel- spiegelei, strooi er zout en peper over en presenteer het met volkoren- of stokbrood bij de ratatouille. Maak de pudding een halve of hele dag tevoren zodat hij kan opstijven. Breng de melk aan de kook, strooi er gries meel met suiker in en laat de pudding onder af en toe roe ren vijf minuten zacht ko ken. Schenk de hete massa in een natgemaakte vorm en zet die koel weg. Prak de vruchten samen tot moes en meng er de basterdsuiker door. Keer de opgesteven pudding op een bord en schenk er de vruchtensaus omheen. JEANNE BUITENLANDSE KINDEREN DUPE VAN REMIGRATIEPOLITIEK UTRECHT Je bent in Nederland geboren en ge togen. Je wordt zestien, hebt net je middelbare school afgerond. Dan be sluit je vader dat het gezin na vele jaren van gastar beid teruggaat naar Ma rokko. Kinderen mee, dat spreekt vanzelf. Onder weg naar Tanger, daar hoog in de lucht fluister je met een onvervalst Hol lands accent: „Vaarwel Nederland, vaarwel voor altijd". Want vanaf het moment dat je nog wat duizelig van de hitte in dat vreemde bed gaat sla pen, ben je in Nederland niet meer welkom. Eens weg, nooit meer terug tenzij als toerist. Dat is de harde realiteit voor kinderen van gastarbeiders, de zogenoemde „tweede genera tie", die al dan niet vrijwillig met hun ouders naar het va derland (nou ja) terugkeren. Een exotisch land, dat ze ei genlijk alleen van verhalen en eventuele zomervakanties kennen. Maar waar ze het voortaan mee zullen moeten doen, want de rechten op een verblijfsvergunning in Neder land zijn met het vertrek naar „home sweet home" meteen verspeeld. Steeds meer buitenlanders kie zen er voor terug te keren naar het vaderland. Onder druk van de werkloosheid en toenemende discriminatie hier, gestimuleerd door remi gratiepremies van hun werk gevers, wegens verplichtingen daar en om nog talloze andere redenen. Steeds meer van hun kinderen dreigen daarbij in de knel te komen. Een voorbeeld- Marokkaanse broers De twee Marokkaanse broers Yamani en Moustafa al Boura- ni (16 en 18 jaar) wachten in Nederland onzeker op het mo ment dat ze worden uitgewe zen. Ze hadden twee jaar gele den met hun vader Nederland verlaten, maar konden in Ma rokko niet zo best aarden. Yamani, die evenals zijn oude re broer in Nederland op de lts zat, werd in Marokko terugge plaatst naar de lagere school. Corrie Oudhoff: „In West-Duitsland heb je al zwerfgroepen van kinderen die er niets voor voelen zich bij hun ouders in Turkije te vestigen". De schoolmeester wist niet goed raad met hem want Ya mani sprak behalve Limburgs, Algemeen Beschaafd Neder lands en een mondvol steen kolen-Engels, Frans noch Ara bisch. Moustafa kwam dank zij veel diplomatie en doorzetten toch op een technische school terecht, maar kon door zijn taaihandicap niet goed meeko men. En eigenlijk hadden ze het geen van beiden naar hun zin. Vanaf hun kleuterjaren had-' den ze in Limburg gewoond. Of, zoals een rapport van de raad voor de kinderbescher ming het uitdrukt: „Twee Limburgse jongens die Neder lands doen en denken". Omdat er in Nederland geen opvang mogelijkheden voor hen zou den zijn, moesten ze min of meer noodgedwongen mee met vader Al Bourani. Op advies van hun vader keerden beide broers uiteinde lijk ook weer terug in Neder land, maar staatssecretaris Korte van Hemel van Justitie weigert tot dusverre een ver blijfsvergunning te verstrek ken. De uitwijzing naar Ma rokko, die vandaag zou plaats vinden, is op het laatste mo ment uitgesteld nu de ouders van Yamani en Moustafa bij een gasexplosie in het ouder lijk huis erstig gewond zijn ge raakt. Terugkeer-optie „In feite kun je in zo'n geval als van die Marokkaanse broers niet spreken van een' terugkeer naar het vaderland, maar moet je eerder denken aan emigratie: het verhuizen naar het buitenland", zegt Corrie Oudhoff, hoofd van de afdeling remigratie van de stichting Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB). Het NCB pleit er al jaren voor om jongeren van gastarbeiders de mogelijkheid te geven naar Nederland terug te keren als de terugkeer naar het land van hun ouders niet geslaagd blijkt. Corrie Oudhoff: „Die moge lijkheid bestaat ook voor alle Nederlanders die emigreren, en in beperktere mate voor er kende minderheidsgroeperin gen zoals Surinamers en Mo- lukkers. Bevalt het een geëmi greerde Nederlander niet in Nieuw-Zeeland? Dan is hij hier altijd weer welkom. Suri namers en politieke vluchte lingen houden de mogelijkheid om binnen twee jaar na remi gratie terug te keren. Moluk- kers kunnen zelfs nog drie jaar na hun vertrek uit Neder land terugkomen op hun be sluit. Waarom zou dat niet gel den voor kinderen van gastar beiders; jongeren die hier vaak geboren en getogen zijn?". Reis en verblijf In juni debatteerde de Tweede Kamer uitgebreid over de re migratienota van staatssecreta ris Cappeyne van de Copello, waarin verschillende regelin gen voor de terugkeer van gastarbeiders zijn opgenomen. Buitenlandse werknemers van 55 jaar en ouder die al langer dan een half jaar werkloos zijn, kunnen volgens die nota terugkeren met behoud van een aan het vaderland aange paste uitkering. Verder komt er een vergoeding van het Rijk voor de „reis- en ver blijfkosten" bij remigratie. Maar van een „terugkeer-op- tie" kan, in de visie van de staatssecretaris, geen sprake zijn. Niet voor de ouders, niet voor de kinderen. En een Ka mermeerderheid van CDA en VVD kon daarmee akkoord gaan, nadat staatssecretaris Kappeyne van de Copello had benadrukt dat in gevallen van „klemmende humanitaire re denen" de Nederlandse rege ring bereid is de her-vestiging van buitenlandse jongeren in Nederland toe te staan. „Dat is nog minder dan een doekje voor het bloeden", oor deelde het Remigratieberaad (een samenwerking van NCB, de vakbonden, Raad van Ker ken, Humanistisch Verbond en organisaties van buiten landse werknemers) in een eerste reactie. Corrie Oudhoff verduidelijkt: „De ervaring tot nu toe leert dat buitenlanders slechts in zeer hoge uitzonde ringen op humanitaire grond en mogen terugkeren. Als je je op dat wetsartikel wilt beroe pen sta je er zachtjes gezegd wel erg zwak voor. Moustafa en Yamani hebben in elk ge val al vergeefs een beroep op deze regeling gedaan en het zelfde geldt voor dat Argen tijnse gezin Scelso uit Wognum dat uitgewezen dreigt te wor den". Zwerfgroepen Ook in West-Duitsland is het voor buitenlanders niet moge lijk om na vertrek terug te ke ren, zo weet Corrie Oudhoff. Maar de pijnlijke gevolgen daarvan zouden in de grote steden als Hamburg en Keulen al merkbaar zijn. Oudhoff: „Er vormen zich bij onze Ooster buren al zwerfgroepen van il legaal in Duitsland verblijven de jongeren die er niets voor voelen zich bij hun terugge keerde ouders in Turkije te vestigen. Het zou me niet ver bazen als je dergelijke ontwik kelingen in Nederland ook zou krijgen". Corrie Oudhoff ziet de toe komst voor de „tweede gene ratie" bijgevolg somber tege moet. Een lichtpuntje is, dat de Europese Commissie maart dit jaar de regeringen van de lid staten adviseerde een éénmali ge terugkeerregeling te tref fen, nu de remigratiestroom op gang begint te komen. Omdat een solide toekomst in de lan den van herkomst lang niet al tijd zeker is, zouden de lidsta ten de grenzen open moeten houden als de buitenlanders binnen drie jaar terug willen keren. Corrie Oudhoff: „Eigenlijk zou zo'n regeling voor alle buiten landse werknemers moeten gelden. Het vooruitzicht dat ze hun Nederlandse rechten voorgoed verspelen, weer houdt velen ervan de gok in hun vaderland te wagen. Voor hun kinderen is de situatie nog moeilijker, omdat ze praktisch geen mogelijkheid hebben in Nederland te blijven als hun ouders vertrekken. Er is hier wat dat betreft nog steeds geen opvangmogelijkheid of finan ciële ondersteuning. En bo vendien: welk kind van zes tien is al zo zelfstandig dat hij zijn ouders op het vliegveld uitzwaait en hier op eigen be nen kan staan?". PAUL KOOPMAN ij? tituu •zeke EEN actiegroep, die het niet al te nauw neemt met deP-a£ noemt zich „De wraak van jhr. mr. De Brauw" naar d|yan middels overleden voorzitter van de stuurgroep, die de n de schappelijke discussie over kernenergie heeft begeleidt ju: zijn er echter van overtuigd dat jhr. De Brauw bij zijn l[aar niets met dit groepje te maken gehad zou willen hebben^11 een inbraak in het ministerie van economische zaken r' de actiegroep zich een aantal ambtelijke stukken toet— gend, die vervolgens druppelsgewijs aan de pers zijn ti-T speeld. De informatie is zo gedoseerd, dat het departei r van economische zaken er door in een kwaad daglicht vp gesteld en minister Van Aardenne in het bijzonder. De diefstal is uiteraard op geen enkele wijze goed te pr| Maar is los daarvan de actie, gezien het resultaat, terecht wat tot nu toe uit de gestolen stukken naar buiten is j men kan die conclusie zeker niet worden getrokken. W" waar deed de informatie bij eerste lezing opzienbarend maar uit nadere uitleg van Economische Zaken blijkt, da allemaal lang niet zo alarmerend in elkaar zit. SN er is in feite niet veel aan te merken op Van Aardertter voorkeur voor de vestiging van kerncentrales in BorsseP00 aan de Moerdijk. Dat het kabinet een voorkeur had P M Borssele was reeds afgelopen vooijaar vastgelegd in een i C aan de Tweede Kamer. En dat Moerdijk een goede kansïs 1 ber is heeft iedereen, ook zonder inbraak, kunnen vaststM1"11 aan de hand van de uiteenlopende, positieve en negatievi^d acties van de provincies op de mogelijke vestiging van!ng( kerncentrale in hun gebied. £uz org De suggestie dat uit de gestolen stukken zou blijkenr Van Aardenne opnieuw de Tweede Kamer zou hebben y y gelogen, is ook al onterecht. Uit de handelingen var. Tweede Kamer valt hooguit af te lezen, dat hij bepaald^ formatie niet heeft gegeven, maar dat betreft inforiw waar de Kamer nadrukkelijk niet om heeft gevraagd. W door het bekend worden van de stukken minister Winsef J voor schut gezet, omdat blijkt dat Van Aardenne het nier dig heeft gevonden zijn collega in te lichten. De gestolen stukken over de steun aan het aluminiuij drijf van Hoogovens te Delfzijl vestigden aanvankelijk c druk, dat het kabinet en dan vooral Van Aardenne opni een blanco cheque voor steunverlening aan een bedriji hebben getekend. Ook dat blijkt een misverstand: het bel profiteerde juist al vanaf 1967 van een voordelige regfl met de overheid, doordat een veel te lage gasprijs werd F kend. In 1982 heeft de toenmalige bewindsman van Ecl mische Zaken, Terlouw, tevergeefs getracht dat voor de I zeer onvoordelige contract te wijzigen. Samen overigens! de ministers Lubbers en Ruding heeft Van Aardenn<| „blanco cheque" nu wel kunnen invullen. De bijdrage c overheid het bedrijf zal geven is nu gelimiteerd, zij h|i een nog steeds vrij fors bedrag. HET buiten de wet opererende actiegroepje heeft bij dl braak kennelijk ook de hand weten te leggen op intern® gevens van particuliere bedrijven. Voor de bedrijfsvoi van die ondernemingen is het onder meer uit concurrd overwegingen van groot belang, dat die informatie gei blijft. En niet alleen voor die bedrijven zelf, maar uiteif ook voor de werkgelegenheid van de werknemers. We 1 nen het nauwelijks verwachten, maar het is te hopen d%ns< onverantwoorde elementen van het stelende actiegroepjleer zware verantwoordelijkheid onderkennen, die zij zich »9e hun diefstal op de hals hebben gehaald. Tot nu toe hebbe; er in elk geval blijk van gegeven zich niet in het minstY wust te zijn van de belangen die zij op het spel zetten, f het naar buiten brengen van fragmenten van de werké j heid, die zoals bij de twee gevallen van deze week is bleken de waarheid behoorlijk geweld aandoen. DE BILT Morgen wordt het een warme dag. In de middag kan de temperatuur oplopen tot 24 graden in het noordwes ten en tot 28 graden plaatselijk in het binnenland. Er zijn pe rioden met zon en het blijft overal droog. De wind is zwak tot matig, omstreeks wind kracht 3 en waait uit uiteenlo pende richtingen. Het zomerweer hebben we te danken aan een zone met hoge barometerstanden die zich uit strekt vanaf de oceaan over onze omgeving tot in midde n-Europa. Zondag is het eerst nog warm, maar later op de dag maakt een onweersstoring, die uit het zuiden komt opzet ten een eind aan het zomer weer. Na het voorbijtrekken ervan gaat de wind naar zuidwesten of west en voert daarbij aan zienlijke koelere lucht aan. De maximumtemperaturen zak ken dan ook tot normale waarden voor de-.e tijd van het jaar. Overigens blijven er pe rioden met zon en er valt nog slechts een enkele bui. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Spanje, Zuid-Frankrijk en Portugal: perioden met zon en een enkele onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 30 graden. Italië, Joegoslavië en Grie kenland: zonnig en warm. Middagtemperatuur ongeveer 32 graden. Alpengebied: af en toe zon en vooral maandag een regen- of onweersbui. Middagtempera tuur ongeveer 30 graden, maar donderdag aan de noord'M enkele graden lager. Noord- en midden-Frf^ rijk: veel bewolking en vqjj^j zondag enkele regen- of^j weersbuien. Middagtempl tuur van 8 graden aan de PS van Normandie en Bret^rl tot 30 graden landinwaarts lid, Britse Eilanden: veel bej king en af en toe regen ol bui. Middagtemperatuur 15 graden in het noorden] z van Schotland en Ierlanqïn 22 graden in zuidoost-Ep land |)C, Scandinavië: Af en toe zoi. enkele buien. Middagtemp10 tuur van 14 graden aarfrr Noorse Atlantische kust t<fla] graden in het binnenlandn Zweden. Max Min P temp temp |g( onbew. 22 12 Zd. Limburg c Aberdeen J Athene Barcelona 1 Berlijn J onbew. 24 11 Mallorca Malta MUnchen Stockholm h.bew.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2